مهر   |  فرهنگی  |  

«نخل و همسایه‌ها»ی غائب طعمه فرمان به فارسی ترجمه شد

معانی شعبانی، مترجم در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اثر جدید خود گفت: به‌تازگی ترجمه رمان «نخل و همسایه‌ها» نوشته غائب طعمه فرمان نویسنده عراقی را به پایان رسانده و به ناشر تحویل داده‌ام. این‌نویسنده را به‌عنوان یک‌مولف سوسیالیست ضداستعمار می‌شناسند که این‌ویژگی در «نخل و همسایه‌ها»ی او هم به خوبی مشهود است. وی افزود: غائب طعمه سلمان متولد سال 1927 در عراق و درگذشته به سال 1990 در…

«نخل و همسایه‌ها»ی غائب طعمه فرمان به فارسی ترجمه شد

معانی شعبانی، مترجم در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اثر جدید خود گفت: به‌تازگی ترجمه رمان «نخل و همسایه‌ها» نوشته غائب طعمه فرمان نویسنده عراقی را به پایان رسانده و به ناشر تحویل داده‌ام. این‌نویسنده را به‌عنوان یک‌مولف سوسیالیست ضداستعمار می‌شناسند که این‌ویژگی در «نخل و همسایه‌ها»ی او هم به خوبی مشهود است.

وی افزود: غائب طعمه سلمان متولد سال 1927 در عراق و درگذشته به سال 1990 در مسکو است. او یک نویسنده سوسیالیست و کمونیست بود که سال‌ها در اتحاد جماهیر شوروی زندگی کرد و هم در دوران پیش از صدام و هم زمان حکومت صدام با حاکمیت عراق مشکل داشت. به همین‌دلیل به مسکو مهاجرت کرد. البته اواخر عمر از شوروی هم سرخورده و ناامید بود و به این باور رسیده بود که پاسخ زحماتش را نداده‌اند. به‌هرحال زمانی که عراق به کویت حمله کرد، طعمه فرمان بی‌قرار شد و سعی کرد به کشورش برگردد اما نتوانست و فشار ناشی از این‌مساله همراه با بیماری درازمدتش، او را از پا درآورد.

مترجم کتاب «نخل و همسایه‌ها» در ادامه گفت: غائب طعمه فرمان در شوروی، زندگی سختی داشته و از راه ترجمه رمان‌های روسی به عربی زندگی می‌کرده است. او به‌خاطر گرایشات سوسیالیستی‌اش، مدتی را هم در چین زندگی کرد اما در نهایت شرایط، به‌گونه‌ای شد که در غربت از دنیا رفت و حتی پیکرش به کشورش برنگشت و در مسکو به خاک سپرده شد. من از کودکی با «نخل و همسایه‌ها»ی او آشنا بودم چون به‌واسطه زندگی در جنوب ایران، تئاترهای ساخته‌شده از این‌رمان را در شبکه‌های تلویزیون‌های کشورهای اطراف می‌دیدیم. البته پیش‌تر از من، مادرم و بزرگ‌ترهای ما هم نسخه‌ رادیویی این‌رمان را شنیده بودند.

شعبانی گفت: پخش آثار اقتباس‌شده از نوشته‌های غائب طعمه فرمان و دیگر نویسندگان مشابه، پس از به‌قدرت‌رسیدن صدام ممنوع شد. به‌هرحال شخصیت اصلی رمان «نخل و همسایه‌ها» مانند خود طعمه فرمان، سرنوشت تلخ و غم‌انگیزی داشت و رمانش را می‌توان در دو کلمه تبعید و غربت خلاصه کرد. در این‌رمان زن مقاوم و مبارزی وجود دارد که در تئاتر تلویزیونی‌ای که در کودکی دیده بودم، هنرپیشه‌ای که این‌نقش را بازی می‌کرد، به خوبی از پس ایفای آن برآمده بود.

این‌مترجم در ادامه گفت: «نخل و همسایه‌ها» ماهیتی ضداستعماری دارد. چندسال پیش که آن را خواندم، مردد بود ترجمه‌اش کنم اما در نهایت بر این‌تردید پیروز شدم و طی حدود شش‌ماه آن را بازگردانی کردم. قهرمان داستان این‌رمان یک‌زن نانوا به‌نام سلیمه که در دوران پادشاهی ملک فیصل آخرین پادشاه عراق، با سختی روزگار می‌گذراند. داستان مربوط به دورانی است که انگلیسی‌ها عراق را اشغال کرده و از نفت و منابعش استفاده می‌کردند. در نتیجه در عراق هم مثل ایران که از آمدن نیروهای بیگانه ضربه زیادی خورده بود،‌ آرد نایاب و مردم مبتلا به قحطی می‌شوند. در این‌داستان خانه‌ای قدیمی و دوری وجود دارد که همسایه‌ها در آن، دور هم زندگی می‌کنند و شبیه به خانه «همسایه‌ها»ی احمد محمود است.

وی در پایان گفت: داستان «نخل و همسایه‌ها» با بدبختی و فلاکت سلیمه و هموطنانش تمام می‌شود. انگلیسی‌ها هم بیرون رانده نمی‌شوند اما تصویر بسیار بد و زشتی از استعمارشان ارائه می‌شود. ترجمه این‌کتاب را به‌تازگی به نشر ثالث سپرده‌ام و امیدوارم چندی دیگر شاهد انتشار و مطالعه‌اش توسط کتابخوانان ایرانی باشم.

از معانی شعبانی به‌تازگی ترجمه رمان «سیندرلاهای مسقط» به قلم دیگر نویسنده عرب، هدی حمد توسط نشر ثالث منتشر و راهی بازار نشر شده است. از این‌نویسنده همچنین پیش‌تر ترجمه کتاب‌های «سایه‌هایی بر پنجره» و «پنج‌صدا» توسط نشر هرمس منتشر شده است.

تلویزیون مسکو نویسنده   اخبار برگزیده
  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو 

  

کریمی بیش از حد انتظار رای آورد/ همه فکر می‌کردند او نهایت 6 رای بیاورد/ اگر به سابقه فوتبالی باشد پله و مارادونا باید رئیس فیفا می‌شدند/ ما به افرادی مثل علی خطیر نیاز داریممدیرعامل سابق استقلال: چرا ما باید فردی را که متخصص است و در مجامع بین المللی نفوذ دارد را به خاطر صحبت‌های احساسی هواداران کنار بگذاریم.
ایلنا علی کریمی زمین باشگاه پرسپولیس 

  

صعود 8 هزار واحدی بورس تهران/ شاخص کل سبزپوش شدشاخص کل بورس تهران در شروع معاملات بازار سرمایه با رشد 8300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 190 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

محمد اشرفی اصفهانی گفت‌: مردم این روزها فشارهای زیادی متحمل می‌شوند و با این اوصاف طبیعی است انگیزه‌ای برای رأی دادن پیدا نکنند. در چنین شرایطی تغییر رویه آقایان در شورای نگهبان بیش از پیش ضرورت دارد چراکه رد صلاحیت‌های فله‌ای اوضاع را سخت‌تر و کشور را وارد بحران‌های هزینه‌سازی خواهد کرد.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان ایران خودرو 

  

تلاش خاتمی برای ترمیم روابط با رهبریعضو شورای شهر تهران گفت: اگر خاتمی می خواست این نامه را بولد کند اول آن را به مطبوعات می‌داد.
فردا اصلاح طلبان شورای شهر تهران تهران 

  

مقایسه ایران خودرو تارا و کیا سراتو 1600 مونتاژایران خودرو تارا در آستانه ورود به بازار است. بعد از دنا پلاس و شاهین حالا می‌توان یک رقیب دیگر را نیز برای این خودرو دست و پا کرد؛ سراتو 1600 مونتاژ سایپا.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

حمایت جنجالی رئیس جدید فدراسیون از سرمربی تیم ملی!+جزئیاترئیس جدید فدراسیون فوتبال ایران حمایت خود را از سرمربی تیم ملی اعلام کرد.
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال بازی تیم ملی فوتبال ایران 

  

استاندار تهران: اگر با تور سفر می کنید باید تست PCR دهید| اعلام استاندار تهران: سفرهای نوروزی فقط به شهرهای آبی و زرداستاندار تهران: اگر با تور سفر می کنید باید تست PCR دهید. استاندار تهران اعلام کرده است، سفرهای نوروزی فقط به شهرهای آبی و زرد میسر است. استاندار تهران گفت: تست «پی. سی. آر» افرادی که با تور به شهرهای آبی و زرد مسافرت می‌کنند، باید منفی باشد.
۵۵ آنلاین تهران سفر ویروس 

  

نامزد معاونت وزارت خزانه‌داری آمریکا برای ایران شرط گذاشتنامزد معاونت وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که ایران تنها در صورتی مشمول تسهیل تحریم‌ها می‌شود که به اجرای کامل تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای سال 2015 میلادی بازگردد.
مثلث ایران سینمای ایران سکه و طلا 

  

قیمت خودرو 8 روز بدون افزایش یا کاهش قابل ملاحظهبررسی‌ها ز بازار خودروی تهران در روز جاری حاکی از سکون و ثبات در قیمت‌هاست. هرچند با نزدیک شدن به ایام پایانی سال و افت مدل خودروها، واسطه‌ها خودروهای بیشتری در بازار عرضه می‌کنند، اما خریدها همچنان محدود و تک ‌فروشی است.
خودروتک قیمت ایران خودرو واردات خودرو 

  

نمی‌توانید از دست ملت در بروید!محمود احمدی‌نژاد: خودشان می‌کشند، خودشان هم مراسم عزاداری میگیرند و بعد هم دیگران را متهم می‌کنند! اطلاع دارم کجا و چه کسانی چه تصمیماتی میگیرند. اینها را گفته‌ام و ضبط کرده‌ام و چندین جای مطمئن گذاشته‌ام. نمیتوانند از دست ملت در بروند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دورهمی عزاداری 

  

اصلاح‌طلب‌نماها در پی غنیمت هستندصحنه سیاسی کشور برای اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی چندان باثبات به نظر نمی‌رسد و سدهای زیادی از جمله ردصلاحیت در مسیر آن‌ها قرار دارد اما سوال اساسی‌تر این است که آیا اصلاح‌طلبان فقط در قدرت می‌توانند برنامه‌های خود را اجرا کنند؟
مستقل‌آنلاین اصلاح طلبان پنبه روزنامه 

  

آیا بایدن در مسیر نابودی مهم‌ترین میراث سیاست خارجی اوباما قرار دارد؟اقتصادنیوز: بمباران اخیر تاسیسات نظامی در سوریه توسط ایالات متحده و جلسه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد بررسی آخرین وضعیت پرونده هسته‌ای ایران، آینده برجام را با ابهامات فراوانی مواجه ساخته است.
اقتصادنیوز سیاست خارجی سوریه آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

محمود احمدی نژاد ترور می‌شود؟+فیلممحمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.محمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.
فردا احمدی نژاد جمهوری اسلامی ایران انقلاب اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

«غیرمحرمانه» های واکسن ایرانی کرونا/ همراه با تیزربرنامه تلویزیونی «غیرمحرمانه» این جمعه 15 اسفند ماه به موضوع تولید واکسن ایرانی کووید 19می پردازد.
برنا ماه تولید 

  

عوارض واکسن ایرانی کرونا مشخص شددکتر حامد حسینی، مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتیجه فاز اول واکسن کووبرکت 16 اسفند به سازمان غذا و دارو ارایه می‌شود.
گسترش دانشگاه علوم پزشکی تهران تهران دارو 

  

قیمت سکه نیم‌ سکه و ربع سکه امروز چهار‌شنبه1399/12/13| افزایش قیمت نیم‌سکهدر بازار امروز سکه امامی نسبت به روز قبل ، با 100000 تومان افزایش، 11,000,000 (یازده میلیون) تومان نرخ گذاری شد.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت 

  

اکبر عبدی به کرونا مبتلا شدالمیرا عبدی با اشاره به ابتلای خانوادگی به کرونا گفت: «پدرم چون عمل قلب کرده بود در بیمارستان بستری
خبرفوری اکبر عبدی قلب بیمارستان 

  

اکبر عبدی کرونا گرفتالمیرا عبدی با اشاره به ابتلای خانوادگی به کرونا گفت: «پدرم چون عمل قلب کرده بود در بیمارستان بستری شد و امروز مرخص می‌شود.»
اقتصادنیوز قلب بیمارستان 

  

احتمال افت بیشتر شاخص بورسیک کارگزار با اعلام اینکه حال بورس به چند دلیل طبیعی نیست ، احتمال افت بیشتر شاخص در یک حالت را پیش بینی و خواهان تزریق منابع مالی توسط صندوق تثبیت بازارسرمایه شد.
گسترش شاخص بانک پول 

  

تاثیر قیمت دلار بر قیمت نهال گردو چگونه می‌باشد؟خرید نهال گردو برای کاشت و پرورش توسط کشاورزان و باغداران یک فعالیت بسیار پر سود محسوب می شود، به طوری که حتی می‌توان گفت سودآوری این نهال نسبت به ارقام نهال دیگر همچون بادام نیز بسیار پر سودتر می باشد.
ایلنا قیمت دلار زمین 

  

قیمت دلار امروز چهارشنبه 1399/12/13| صعود قیمت دلاردلار در بازار آزاد امروز با افزایش 0.2 درصدی که تجربه کرد، به 25,200 (بیست و پنج هزار و دویست) تومان رسید
اقتصادنیوز قیمت دلار