توفان خانم نخست‌وزیر | اولین دولت تک‌حزبی در نیوزیلند بر سر کار می‌آید؟

دیروز شنبه (26 مهرماه) میلیون‌ها نفر در انتخابات سراسری نیوزیلند راهی صندوق‌های انتخابات شدند. قرار بود رای‌گیری در ماه سپتامبر برگزار شود اما درپی شیوع دوباره کووید-19 به تعویق افتاد. تا لحظه تنظیم این خبر، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد خانم آردرن، نخست‌وزیر فعلی این کشور، با افزایش محبوبیتی که در پی مدیریت همه‌گیری کرونا به دست آورده، به راحتی برای دور دوم پیروز شود.

توفان خانم نخست‌وزیر | اولین دولت تک‌حزبی در نیوزیلند بر سر کار می‌آید؟

دیروز شنبه (26 مهرماه) میلیون‌ها نفر در انتخابات سراسری نیوزیلند راهی صندوق‌های انتخابات شدند. قرار بود رای‌گیری در ماه سپتامبر برگزار شود اما درپی شیوع دوباره کووید-19 به تعویق افتاد. تا لحظه تنظیم این خبر، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد خانم آردرن، نخست‌وزیر فعلی این کشور، با افزایش محبوبیتی که در پی مدیریت همه‌گیری کرونا به دست آورده، به راحتی برای دور دوم پیروز شود.

الجزیره در گزارش 16 اکتبر در همین رابطه نوشت، انتظار این است که خانم آردرن در انتخابات سراسری روز شنبه پیروزی چشمگیری به دست آورد. در این صورت، احتمالا او اولین کسی خواهد بود که یک دولت تک‌حزبی را در چند دهه اخیر تشکیل می‌دهد. هیچ حزبی در این کشور از آغاز نظام پارلمانی در سال 1996 تا کنون اکثریت مطلق پارلمان را به دست نیاورده است. رای‌گیری دیروز، ساعت 9 صبح به وقت محلی آغاز و تا ساعت هشت شب ادامه داشت. به نوشته الجزیره، حزب کارگر نیوزیلند 64 کرسی از 120 کرسی پارلمان تک مجلسی را به دست خواهد آورد و این بالاترین میزان از زمان آغاز نظام پارلمانی در این کشور است.

به نوشته الجزیره، اگر حزب کارگر بیش از نیمی از کرسی‌ها را به‌دست آورد، خانم آردرن می‌تواند اولین دولت تک‌حزبی را بر اساس سیستم فعلی تشکیل دهد. «برایس ادواردز»، مفسر سیاسی از دانشگاه ویکتوریا در ولینگتون، گفت: «این یک تحول تاریخی است». او این رای‌گیری را به‌عنوان یکی از «بزرگ‌ترین تغییرات در تاریخ انتخابات نیوزیلند در 80 سال گذشته» توصیف کرد. این مفسر سیاسی افزود: «این یک زمینه جدید برای تحولات چشمگیر آینده است». رقیب او «جودیت کالینز»، وکیل سابق، است که 61 ساله بوده و از «حزب ملی» راست میانه است. به نوشته الجزیره، کمیسیون انتخاباتی نیوزیلند گفت که حزب کارگر 1/ 50 درصد آرا به دست آورده و «حزب ملی» هم 2/ 26 درصد آرا را به دست آورده است. این در حالی است که تا لحظه تنظیم این خبر، به نوشته الجزیره، 95 درصد آرا شمارش شده بود؛ انتخاباتی که الجزیره آن را «همه پرسی‌ای در مورد نحوه مدیریت تهاجمی کووید-19» از سوی خانم آردرن توصیف کرده است.

«گرانت رابرتسون»، وزیر دارایی و نماینده حزب کارگر، گفت: «اگر این اعداد به همین ترتیب باقی بمانند، این یک وظیفه بسیار قوی خواهد بود. مردم از نحوه برخورد ما با کووید-19 بسیار سپاسگزار و خوشحال بودند، آنها از طرح برنامه‌ای که ما برای اقتصاد پیش خواهیم برد خوششان می‌آید».

«جفری میلر»، تحلیلگر وب‌سایت سیاسی Democracy Project، هم گفت که این پیروزی «یک پیروزی شخصی برای محبوبیت و برند «ابر ستاره» کشور یعنی جسیندا آردرن بود». از شرکای فعلی ائتلاف آردرن یعنی «حزب ابتدا نیوزیلند» که حزبی ملی گراست، 4/ 2 درصد آرا و حزب سبز 8 درصد آرا را به دست آوردند. اگر او احتمالا نتواند دولت واحد و یکدست کارگری را به وجود آورد، انتظار می‌رود که به سبزهای اقلیت روی آورد در حالی که از دست «حزب ابتدا نیوزیلند» خلاص می‌شود.

ائتلاف حزب کارگر و سبز اولین دولت کاملا متمایل به چپ در دهه‌های گذشته است؛ سناریویی که بر اساس هشدار حزب ملی خانم کالینز به معنای مالیات بیشتر و محیطی خصمانه برای تجارت است. آردرن که 40 ساله است، متعهد شده که مالیات بر درآمد مزدبگیرانی که مزد بالایی می‌گیرند را افزایش دهد در حالی که کالینز قول کاهش مالیات در کوتاه مدت را داده است. اما در هر حال، آنها اختلافات عمده کمتری در سیاست و خط‌مشی‌ها از خود نشان داده‌اند. «گری براونلی»، معاون رهبر حزب ملی، گفت پذیرفتن شکست خیلی زود است اما «تاثیر آردرن» بر مسابقه را مورد تایید قرار داد.

نخست‌وزیر سال گذشته با مدیریت کشتار وسیع از سوی یک برتری جوی سفیدپوست در ماجرای «کرایست چرچ» آن هم با شعار «قوی باش، مهربان باش» و اقدام سریع و قاطع برای ممنوعیت اسلحه، تحسین جهانی را برانگیخت. او امسال هم با رویکرد «سخت باشید، زود بجنبید» در مورد ویروس کرونا توانست شهرتی به هم برساند که باعث شد شیوع زنجیره کووید-19 تاحدود زیادی در این کشور کنترل یا مهار شود. اگرچه در سطح بین‌المللی از خانم آردرن به خاطر اهداف مترقیانه اش در مورد حقوق زنان و عدالت اجتماعی تجلیل و تحسین می‌شود اما در داخل مورد انتقاد زیادی است چرا که نتوانسته به وعده هایش در مورد تحول آفرینی عمل کند. زندگی در نیوزیلند به حالت عادی برگشته اما مرزهای آن هنوز بسته است، بخش گردشگری آن حال و روز خوبی ندارد و اقتصاددانان پس از این قرنطینه سخت و دومی که در این کشور اعمال می‌شود، رکود اقتصادی پایداری را پیش‌بینی می‌کنند. اقتصاد این کشور در سه ماه دوم سال‌جاری با افت 2/ 12 درصدی سالانه روبه‌رو بود که شدیدترین افت از زمان رکود بزرگ است. نیوزیلندی‌ها همچنین روز شنبه در همه پرسی، به قانونی شدن اوتانازی رأی دادند و نتایج آن در تاریخ 30 اکتبر اعلام می‌شود.

 

دولت درآمد نیوزیلند   اخبار برگزیده
  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  

پلیس: کسانی که در فضای مجازی حجاب را رعایت نکنند، فراخوانده می‌شوند | در بیشتر موارد، پس از تذکر پلیس، دیگر این اقدام خود را تکرار نمی‌کنندسردار ذوالقدر تصریح کرد: در فضای مجازی کسانی که ناخواسته حجاب را رعایت نکنند به پلیس فراخوانده می‌شوند و در بیشتر موارد بعد از تذکر پلیس به این افراد دیگر این اقدام خود را در فضای مجازی تکرار نمی‌کنند.
۵۵ آنلاین پلیس پلیس امنیت اخلاقی خودرو 

  

آقایان، کارهای روزمره را به نام سفر استانی یا نظارت مطرح نکنند/ با جلوگیری از سفرهای غیرضروری از هدررفت بودجه جلوگیری شودنماینده سابق مجلس، گفت: در سفرهای قالیباف به استان‌ها باید تصمیمات قابل اجرا گرفته شود نه اینکه کلی‌گویی شود و یا اینکه کارهای روزمره را به نام سفرهای استانی یا نظارت میدانی مطرح کنند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت سفر 

  

واکنش رهبرانقلاب به نامه قالیباف درباره بودجه 1400رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چهارم شهریورماه طی نامه ای خطاب به رییس جمهور تاکید شد لایحه بودجه 1400 باید بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، گفت: در این بین این نامه به رهبر معظم انقلاب نیز تقدیم شد از این رو ایشان نیز در دیدار حضوری تاکید جدی بر پیگیری این امر داشتند...
مثلث سازمان برنامه و بودجه بودجه لایحه بودجه 

  

کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند؟سرمایه داری الان تشکیل خانواده را گران کرده است، در دوره سرمایه داری فقط اشرف می توانند ازدواج کنند. فاصله بین صحبتهای آقایان در قدرت با مردم را مقایسه کنید. بحث آنها چیست، بحث مردم چیست؟ کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند، تمام سخنرانی های شریعتی و بقیه در قبل از انقلاب عدالت اجتماعی بود، چه شد که رسیدیم به رستگاری شخصی؟ تمام مملکت شد عرفان و روان‌شناسی...
مستقل‌آنلاین جمهوری اسلامی سرمایه سرمایه داری 

  

شیوه فعلی پیش فروش خودرو و شکل گیری تورم انتظاریبا این شرایط، هر متقاضی نامش در قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده از گوی بیرون آمده، عملا صاحب سودی هنگفت (شاید بیش از 150 میلیون تومان) شده است. این در حالی است که استقبال بالغ‌بر 700 هزار نفری از پیش‌فروش، نشان از تورم انتظاری بالای شهروندان در بازار خودرو دارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تورم 

  

اگر روحانی نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برودنمی‌شود که مملکت را با تعدادی آدم پخمه اداره کرد. مردم دیگر به تنگ آمده‌اند، صبح که بیدار می‌شوند همه کالاهایی که دیروز خریده‌اند 10 الی 15 درصد گران‌تر شده؛ این چه اداره‌ای است؟
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ دموکرات 

  

آرمان ملی: «شواهدی از کمک روحانی به ستاد انتخاباتی ترامپ» هنوز پرونده توهین ذوالنوری نماینده دلواپس مجلس به رئیس‌جمهور بسته نشده که مخالفان دولت پروژه جدیدی را در روز گذشته گشودند؛ پروژه‌ای که حتی مخالفان قسم‌خورده دولت هم به خود اجازه طرح آن را نمی‌دهند.
نامه نیوز حسن روحانی ترامپ مهناز افشار 

  

قیمت کارحانه خودرو واقعی می شود؟ / خودرو عملا 3 قیمت داردبه اعتقاد سکاندار جدید وزارت صمت در حال حاضر خودرو سه قیمت دارد. تمام شده که خودروسازان بر اساس آن محصولات خود را تولید می‌کنند،قیمت مصوب که از سوی شورای رقابت به خودروسازان برای عرضه محصولاتشان دیکته می‌شود و در نهایت قیمت بازار که ملاک داد و ستد قرار می‌گیرد.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

کشف راهی جدید که می‌تواند در درمان دیابت انقلابی به پا کنددانشمندان به کمک میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی یک راه جدید برای کنترل سطح قند خون افراد کشف کردند.
مملکت‌آنلاین تحصیلات تکمیلی درمان دیابت 

  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  اخبار داغ
  

تاریخی‌ترین افت ماهانه بورسبرای سومین ماه متوالی در مقابل افت نماگر‌های اصلی سهام، دلار و سکه صعودی شدند و به ترتیب با رشد 2/ 4 و 6/ 7 درصد همراه شدند. در بازار مسکن نیز برآورد‌ها از رشد قیمت‌ها حکایت دارد. از این رو بورس تهران سه ماه متوالی است که از رقبای خود جامانده و به کمترین سطح از ابتدای تیرماه عقب نشسته است.
رویداد۲۴ بورس تهران ماه درآمد 

  

اقدامات احتیاطی برای پیشگیری از کرونا در دورهمی‌های کوچکبارها و بارها هشدار داده شده که هر گونه تجمع و دورهمی می‌تواند منجر به ابتلا به کرونا شود. بنابراین باید تا حد ممکن از برگزاری تجمع و دورهمی پرهیز کرد، اما اگر هم مجبور شدید که یک دورهمی کوچک را برگزار کنید، باید چند نکته بهداشتی را مدنظر داشته باشید.
۵۵ آنلاین دورهمی وزارت بهداشت مواد غذایی 

  

قیمت خودرو تا کجا کاهش پیدا می کند؟روند کاهش قیمت خودرو که از ابتدای این هفته با شیب ملایمی آغاز شده بود از روز سه شنبه تند شد و قیمت خودروهای داخلی با سرعت زیادی کاهش یافت. هر چند به دلیل افزایش بی رویه هفته های گذشته شاید هنوز کاهش قیمت خودرو برای بسیاری محسوس نباشد. اما در این میان سوال این است که کاهش قیمت خودرو تا کجا ادامه پیدا می کند.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

کرونا از ابتدا تا کنون؛ همچنان مواج، پر تلاطم و سیاهروزهای سخت بهداشت‌ودرمان در حالی طی می‌شود که بیماری با علائم شدیدتر بروز کرده و میزان بیماران بدحال نیز رو به افزایش است.
برنا 

  

کرونا؛ بیماری لژ نشینان سینما / مهران مدیری خائن کشی را با مسعود کیمیایی تجربه می کند/ احسان علیخانی داماد شد؟/ نامه ای که فاش شدهفته گذشته اخبار فرهنگ و هنر هم مانند بسیاری از اتفاقات اجتماعی هول و حوش داستان کرونا پیگیری شد و داستان کرونا به ستاره های سینما رسید.
برنا سینما مهران مدیری مسعود کیمیایی 

  

این بستنی خاص ضد کرونا استاقتصادنیوز معاون پژوهشی موسسه علوم و صنایع غذایی از تولید بستنی برای ارتقای سیستم ایمنی بدن مبتلایان به سرطان پستان در این موسسه خبر داد.
اقتصادنیوز دارو مواد غذایی تولید 

  

چگونه خطر ابتلا به کرونا را در آرایشگاه‌ها کاهش دهیم؟اقتصادنیوز : در روزهای ابتدایی شیوع کرونا با گمان اینکه این ویروس به زودی ریشه‌کن خواهد شد، بسیاری از فعالیت‌های غیرضروری تعطیل شدند اما، با ادامه‌دار شدن روند بیماری دیگر نمی‌توانستیم همه‌ فعالیت‌ها را متوقف کنیم و از طرفی هم دیگر همچون گذشته نمی‌توانستیم از این خدمات بهره بریم...
اقتصادنیوز وزارت بهداشت درآمد ویروس 

  

وزارت بهداشت: شکل ابتلا به کرونا خانوادگی شده استمعاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه شکل ابتلا به کرونا خانوادگی شده است، گفت: تعداد بیماران بدحال
خبرفوری وزارت بهداشت درمان بیمارستان