ایلنا   |  فرهنگی  |  

تاریخ معماری معاصر جهان در «هنر فردا» بررسی می‌شود

دوره تاریخ معماری معاصر جهان با عنوان «مفاهیم و رویکردها در معماری معاصر جهان» توسط علیرضا سمیع‌آذر در موسسه «هنر فردا» برگزار می‌شود.

تاریخ معماری معاصر جهان در «هنر فردا» بررسی می‌شود

دوره تاریخ معماری معاصر جهان با عنوان «مفاهیم و رویکردها در معماری معاصر جهان» توسط علیرضا سمیع‌آذر در موسسه «هنر فردا» برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، دوره تاریخ معماری معاصر جهان با عنوان «مفاهیم و رویکردها در معماری معاصر جهان» در چهار ترم توسط علیرضا سمیع‌آذر، روز چهارشنبه دوم تیرماه  در موسسه «هنر فردا» آغاز می‌شود.

درباره این دوره آمده است:

«دستاوردهای معماری مدرن از سال‌های دهه 1960 با موج فزاینده تردید و تجدیدنظرطلبی مواجه شد تاجایی‌که با وجود طرح‌های خلاقی که در سال‌های پس‌از جنگ دوم جهانی ارائه شدند؛ وقوع تحولی ساختاری در معماری اجتناب‌ناپذیر به‌نظر می‌رسید. شیوه بین‌المللی معماری مدرن که فن آوری پیشرفته زمان را با زیبایی‌شناسی مدرنیستی درهم می‌آمیخت، به‌خاطر بحران هویتی سرمایه‌داری جهانی، دیگر یک رویکرد آوانگارد نبود. در این شرایط ایده‌های جدیدی در پاسخ به علائق بصری تازه به‌ظهور رسیدند که به‌تدریج منجر به دگردیسی شکلی معماری شدند. معماری معاصر محصول این ایده‌ها و رویکردهای جدید در محیط کالبدی زندگی است.

تجربه تاریخی معماری معاصر، سه موج قدرتمند را شاهد بوده است. موج اول، برآمده از نوعی ایده‌آلیسم روبه گذشته در دهه 70 بود که با نگاه به تاریخ، فرهنگ و سنت، اشکال تعدیل یافته، التقاطی و گاه رادیکالی از پست‌مدرنیسم را در واکنش به دغدغه‌های نوستالژیک پدیدار ساخت. موج دوم در دهه 80 تحت نفوذ فلسفه دیکنستراکشن و با نمونه‌هایی بدیع از یک فرم‌آلیسم ساختارشکن به‌ظهور رسید. این رویکرد رادیکال، به‌همان اندازه که طرد انگاره‌های معماری مدرن بود، نقد شیوه پست‌مدرنیسم نیز محسوب می‌شد. موج سوم در سال‌های پایانی قرن، تجربیات متفاوتی را در تقابل با اغتشاش و پرگویی معماری دیکنستراکشن دنبال می‌کرد و درعین‌حال علاقمندی بیشتری نسبت به شیوه‌های پیچیده‌تر طراحی و فن‌آوری های نوین ساخت از خود نشان می‌داد. این امواج نوین، انگیزش فراوانی را برای معماری معاصر پدید آوردند تا نشان دهند معماری تنها یک شالوده فضایی نیست و قادر است در خلق معنا با بستر عمومی فرهنگ درگیر شده و بسان یک متن در تعامل با پس زمینه خود درک شود.

«مفاهیم و رویکردها در معماری معاصر» مجموعه مباحثی است در بررسی تحلیلی این سه پارادایم که ابتدا با معرفی الگوواره معماری مدرن آغاز و سپس به تحولات شکلی و مفهومی این سه رویکرد در معماری معاصر می‌پردازد. در این مسیر چهره‌های پیشگام در شکل‌گیری جریان‌های معماری معاصر معرفی و کارهای مهم و بحث برانگیزشان بررسی و تحلیل می‌شود. این دوره در4 ترم هریک 10 جلسه برگزار می شود.

این دوره که در چهار ترم برگزار می‌شود شامل موارد زیر است:

ترم اول: معماری پست‌مدرن

معماری پست‌مدرن امتداد نگرش‌هایی انتقادی نسبت به معماری مدرن است که از اوایل دهه 70 در رویارویی با مشکل 'معنا و مفهوم' در بناهای یکنواخت مدرنیستی پدیدار گشت. تلاش‌های نظری پست‌مدرنیست‌ها به‌سرعت به طرح ایده‌هایی جدید مبتنی‌بر تاریخ‌گرایی، زمینه‌گرایی، منطقه‌گرایی و ریخت‌شناسی نوین در بناهایی منجر شد که معماری را ضمن پیوند با گذشته، وارد گفتگوی اجتماعی می‌کردند. پویش این تحولات با تجربیات بدیع برخی چهره‌های محوری معماری مدرن، همچون لوکوربوزیه و لویی کان، رقم خورد و به طرح استعاره‌ها، شباهت‌ها، ترکیب‌های التقاطی و در کل پیچیدگی بیشتر معماری، به‌ویژه از منظر خارجی آن، منتهی گردید. در این ترم، ضمن بررسی نظریات بنیادین معماری پست‌مدرن، آثار شاخص معماران مهمی چون رابرت ونچوری، آلدو روسی، چارلز مور، مایکل گریوز، جیمز استرلینگ و رنتزو پیانو معرفی و تحلیل خواهند شد.

ترم دوم و سوم: معماری دیکنستراکشن

معماری ساختارشکن محصول یک دگراندیشی جامع در مفهوم و شالوده معماری است که از اواسط دهه 80 پدیدار و منشاء تحولی بی‌سابقه در معماری معاصر گردید. این تحول بنیادین، یک تجربه فضایی شگرف را در پاسخ به علایقی هنجارستیز در معماری پیشنهاد می‌کرد. تجربیات متنوع در این رویکرد، با خلق فرم‌های پیچیده و تاثیرگذاری‌های اکسپرسیونیستی شکل گرفت تا نوعی فرمالیسم جدید با ایده‌های پراکندگی، مرکزگریزی، واسازی و اغتشاش شکلی در معماری به‌ظهور رسد. این موج جدید یک ریشه در فلسفه دیکنستراکشن و دریافت‌های جدید معناشناختی داشته و درعین حال از نظریات جدید علمی به‌ویژه در ریاضیات تاثیر می‌گیرد. معماری ساختارشکن  و مشتقات آن؛ فولدینگ و پارامتریک، با طرد ایده‌های پست‌مدرن، فرآیند طراحی معماری را دگرگون ساخت تا حجم‌هایی مجسمه‌گونه و بناهایی آیکونیک ارائه نماید. شاخص ترین معمارانی که آثارشان با دریافت‌های شالوده‌فکنی همراه بوده عبارتند از پیتر آیزنمن، برنارد چومی، فرانک گری، زاها حدید، رم کولهاس، دانیل لیبسکیند و ولف پریکس که آثار و اندیشه‌های آنان در این دو ترم مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت.

ترم چهارم: معماری مینیمالیستی

مینیمالیسم در معماری هم واکنشی اعتدال‌گرا به رادیکالیزم شکلی معماری دیکنستراکشن است و هم نوعی بازگشت به کمینه‌گرایی و شالوده‌های هندسی منظم در معماری مدرن. این تحول در معماری سده بیست و یکم، رجعتی است به پالایش شکلی، پرهیز از بیان‌گرایی، نمادپردازی و کنایه‌های تاریخی و به‌جای آنها تمرکز بر دغدغه‌هایی چون انرژی، یکپارچگی، عینیت و صراحت در ساختار بنا. تقلیل‌گرایی و خلوص شکلی در معماری مینیمالیستی امکان معطوف شدن بنا بر ملاحظات محیط زیستی، بومی‌شناختی و پایداری را نیز فراهم ساخت. این پارادایم جدید تاحدی نتیجه نفوذ زیبایی‌شناسی هنر مینیمالیستی در معماری معاصر است که هم در بازگشت به ساختارهای بنیادین و هم در گونه‌ای ذات‌گرایی در استفاده از مواد جدید و صنعتی تبلور پیدا می‌کند. پرچم‌داران اصلی این موج نوین در معماری معاصر سانتیاگو کالاتراوا، تادائو آندو، ژان نوول، هرتزوک و دومرون، پیتر زامتور و جان پاوسون هستند که اندیشه‌ها و آثار شاخص و آیکونیک آنها در این ترم مورد بحث قرار خواهند گرفت.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا انجام ثبت‌نام می‌توانند با شماره 02188881092 و یا 09981401506 در واتس‌اپ و یا تلگرام و یا نشانی اینترنتی http://arttomorrow.org مراجعه نمایند.

معماری زیبایی واتس اپ   اخبار برگزیده
  

تصویری متفاوت از گروه موزیک مراسم تنفیذ رییسیتصویری از گروه موزیک مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دور از صحنه و‌ در بالکن‌حسینیه امام خمینی با اجرای سازهای مختلفی از قبیل «ویلون» و «ویلون سل» را مشاهده می کنید.
۵۵ آنلاین ریاست جمهوری امام خمینی 

  

سرنوشت علی لاریجانی چه می شود؟باشگاه خبرنگاران/ نماینده مجلس دهم درباره تغییرات در جریانات سیاسی کشور توضیحاتی ارائه داد.
نامه نیوز علی لاریجانی مجلس دهم خودرو 

  

میهمانان مراسم تحلیف چه کسانی هستند؟یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت:ده‌ها شخصیت سیاسی و پارلمانی، منطقه و جهانی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهند کرد.
ایلنا هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

«راز سر به مهر»؛‌ روایتی قابل انتشار از مذاکراتی که منتهی به برجام شدوزیر امور خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرام خود از انتشار مجموعه کتاب «راز سر به مهر» خبر داد.
ایلنا اینستاگرام محمدجواد ظریف ایران 

  

احتمال بررسی کابینه دولت رییسی در مجلس از شنبهسلیمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس: اگر فردا کابینه به مجلس معرفی شود احتمالا جلسه رأی اعتماد به اعضای کابینه در صحن مجلس از روز شنبه 23 مرداد آغاز و تا سه‌شنبه 26 مرداد ادامه پیدا کند./ خانه ملت
فردا دولت 

  

مسائل فوری دولت رئیسی چیست؟حجت الاسلام رئیسی در مراسم تنفیذ گفت: مسئله کسری بودجه، مسئله ثبات بازار بورس، کنترل گرانی و تورم، مسئله کرونا و مسائل دیگری که شناخته شده و راهکارهای آن هم اندیشیده شده است. به دولت دوازدهم خسته نباشید می گویم اما کارهایی مهمی وجود دارد که امروز در پیش روی دولت سیزدهم است.
مستقل‌آنلاین دولت دوازدهم دولت کسری بودجه 

  

شروع طوفانی بورس با رشد 16000 واحدی شاخص/ خودرویی ها همچنان در مدار ریزشدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس معاملات را طوفانی آغاز کرد و با رشد 16 هزار و 900 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 392 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص سرمایه 

  

جزئیات جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت در مجلستسنیم/ عضو هیئت رئیسه مجلس از افزایش تعداد جلسات علنی مجلس برای تسریع بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور، در صورت نیاز خبر داد.
مثلث رئیس جمهور کار بهاره رهنما 

  

سورپرایز جنجالی یحیی برای هواداران پرسپولیس!وحید امیری ستاره با اخلاق پرسپولیس در آستانه تمدید قرارداد با این باشگاه قرار دارد.
خانه فوتبال پرسپولیس وحید امیری ستاره 

  

لابی قالیباف، قوی‌ترین لابی استنظر قالیباف در انتخاب شهردار آینده و برای شورای شهر حائز اهمیت بوده و گزینه‌هایی که برای بررسی‌های نهایی انتخاب می‌شوند بدون نظرخواهی از ایشان نخواهد بود.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری شهرداری تهران شورای شهر تهران 

  

حذف شرایط فروش از 3 خودرو / مکانیسم قیمت جور قرعه کشی خودرو را کشیددر آخرین طرح فروش اعلام شده از سوی سایپا میزان ثبت نام برای چند خودرو کمتر از ظرفیت در نظر گرفته شده بود. به نظر می رسد این کاهش تقاضا موجب شده تا زمینه برای برداشته شدن شرط و شروط ثبت نام خودرو برای تعدادی از خودروها برداشته شود.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو ایران خودرو 

  

پناهیان: روحانی خائن است/ چه کسی حاضر است او را محاکمه کند؟یک از تئوریسین های نیروهای انقلاب گفت: به زودی جشن پایان دولت روحانی را خواهیم گرفت، دولتی که من هنوز یک سؤال دارم و آن اینکه آیا آقای روحانی نمی‌دانست که نمی‌شود به غرب اعتماد کرد؟ یا می‌دانست؟ اگر می دانست خائن است.
نامه نیوز حسن روحانی استقلال مشاور 

  

رشد 2300 واحدی بورس تهران/ سرخپوشی خودرویی ها در روز سبز بورسدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس سبزپوش شد و با رشد 2300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 360 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سرمایه 

  

احتمال تعطیلی دو هفته‌ای کشوروزیر بهداشت در نامه‌ای به مقام معظم رهبری درخواست تعطیلی دو هفته‌ای کشور را داده بود و دیروز ایشان از رئیس‌جمهور خواستند این موضوع در ستاد ملی کرونا بررسی شود. حالا این ستاد اعلام کرده که پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای امروز بررسی می‌شود.
فردا درمان تهران رئیس جمهور 

  

امکان توقف اعمال اصل 85 بر طرح حمایت از حقوق کاربران وجود دارد/ همکاری در حوزه اینترنت را در تفاهنامه ایران و چین ندیدم/ منشاء طرح حمایت از کاربران، خارج از مجلس استسخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی، گفت: طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی بیرون از مجلس پخت و پز شده است، به خاطر همین ما اصرار داشتیم که حداقل اصل هشتاد و پنجی نشود و به مجلس بیاید در کمیسیون‌های اصلی و فرعی رسیدگی شود.
ایلنا اصل 44 مخابرات خبرنگار 

  اخبار داغ
  

بورس های سبز جهان!بیشتر شاخص های مهم بورسی جهان صعودی شدند.
گسترش بورس های آسیایی بورس نیویورک بورس لندن 

  

کشورهای ثروتمند جهان به دوز سوم واکسن کرونا چشم دارند!+جزییاتکشورهای پیشرفته‌ای چون آلمان و فرانسه با نادیده گرفتن درخواست سازمان جهانی بهداشت برای فراهم کردن امکان واکسیناسیون افراد بیشتری در سراسر جهان، در تلاش هستند تا مصونیت شهروندان خود را در برابر کووید–19 افزایش دهند.
برنا ثروتمند آلمان واکسیناسیون 

  

در یکی از بدترین شرایط اپیدمی کرونا هستیم/واکسیناسیون راه حل اصلی استاقتصادنیوز: معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به قرارگرفتن کشور در یکی از بدترین شرایط اپیدمی کرونا گفت: راه اصلی رفع این اوضاع، انجام واکسیناسیون در کشور است.
اقتصادنیوز واکسیناسیون وزارت بهداشت 

  

پیش بینی وضعیت بورس در دولت رئیسییک کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بورس در دولت سید ابراهیم رئیسی توضیحاتی داد.
اقتصادنیوز دولت سرمایه 

  

خطر کرونا طولانی در کودکان کمتر استنتایج یک بررسی نشان می دهد: خطر ابتلا به کووید طولانی در کودکان کمتر است.
خبرفوری کودکان خانواده سلامت 

  

صعود شاخص های مهم بورسی جهاناقتصادنیوز: بیشتر شاخص‌های مهم بورسی جهان روند صعودی پیدا کردند. صندوق بین المللی پول هم در گزارش تازه‌ای اعلام کرد که تسریع در روند واکسیناسیون کشورها، بهترین خبر برای اقتصاد جهانی است.
اقتصادنیوز شاخص صندوق بین المللی پول پول 

  

اوضاع خراب کرونا در اردبیل/شرایط هر روز سخت‌تر می‌شود دریافت 16 MB به گزارش خبرگزاری مهر، شهرام حبیب‌زاده با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کرونا در اردبیل اظهار کرد: سرایت ویروس جدید کرونا در خیز پنجم در کسری از دقیقه متأسفانه موجب شده تا در صورت عدم استفاده مردم از ماسک وضعیت این بیماری در منطقه تشدید شده و روزانه شاهد مراجعه بالای بیماران و ناقلان این ویروس به مراکز درمانی استان باشیم. وی رعایت 90 درصدی پروتکل‌های بهداشتی و استفاده…
مهر استان اردبیل ویروس ماسک 

  

چطور از انتشار ویروس کرونا در سرویس مدارس جلوگیری کنیم؟سرویس‌های‌ مدارس به شلوغی و کوچکی مشهور است؛ به همین دلیل بازگشایی مدارس در پاییز برای والدین و مربیان دغدغه ایجاد کرده است. با این‌ حال نتایج تحقیقی جدید نشان می‌دهد؛ اگر مقامات احتیاط‌های لازم را انجام دهند، سرویس مدرسه در همه‌گیری به مکان انتشار ویروس کووید-19 تبدیل نخواهد شد.
گسترش ویروس مدرسه کودکان 

  

سامانه ثبت نام واکسیناسیون کروناعلاوه بر آن، متولدین 1348 تا 1357 که ساکن استان‌های بوشهر، خراسان جنوبی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان ، قم و هرمزگان هستند و پرونده بهداشت دارند، امکان ثبت‌نام دارند.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون تولد قم 

  

رکورد سود بورس در سال جدید شکست!در دومین هفته کاری مرداد 1400 میانگین ارزش صف‌های خرید پایانی بازار سهام رشد 27 درصدی داشت و هفتمین هفته صعودی بازار ثبت شد.
گسترش سود سهام پول 

  

جدیدترین قیمت دلار و سکه در بازاردر حالی قیمت دلار امروز در بازار آزاد بدون تغییر قیمت بود، اما نرخ طلا و سکه به سمت بالا خیز برداشت.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

قیمت سکه، طلا و ارز 1400.05.14؛ سکه دوباره خیز برداشتدر حالی قیمت دلار امروز در بازار آزاد بدون تغییر قیمت بود، اما نرخ طلا و سکه به سمت بالا خیز برداشت.
خبرفوری قیمت افزایش قیمت یورو 

  

خواص ضدویروسی این نوع حبوبات در مقابله با کرونانتایج یک مطالعه نشان می دهد که لکتین های موجود در عدس هندی موسوم به دال عدس دارای خواص ضد ویروسی در برابر کروناویروس است.
۵۵ آنلاین دارو ویروس چین 

  

کرونا هزینه‌های معیشتی بازنشستگان را بالاتر بردبا تورمی در حدود 40 تا 45 درصد، حقوق فعلی، کفاف زندگی بازنشستگان را نمی‌دهد و باید همسان‌سازی حقوق سریع‌تر و به صورت قانونمند صورت بگیرد.
برنا هزینه