گسترش   |  اجتماعی  |  

گیمرها در عصر کرونا چه می کنند؟

وابستگی دیگر صنایع به بازی‌های رایانه‌ای به دو شکل مستقیم و غیرمستقیم است. بازی‌سازی به تنهایی با شاخه‌های گوناگونی از مشاغل از جمله هنر، فن‌آوری و رایانه در ارتباط است

گیمرها در عصر کرونا چه می کنند؟

صنعت گیم از آن دسته حوزه های اقتصادی استراتژیک است که پای در فرهنگ و اقتصاد به شکل توامان دارد. گردش مالی 2 تریلیون دلاری این صنعت در جهان و مخاطبان این حوزه که به لحاظ اقتصادی عموما از گروه درآمدی وابسته هستند (نوجوانان)، سبب می‌ شود که سیاستگذاران این صنعت، برنامه های متنوعی برای طراحی پلت فرم های روزآمدتر در صنعت بازی های رایانه ای تدارک ببینند. پاندمیک شدن ویروس کرونا بهانه ای شد تا نگاهی به وضعیت این کسب و کار در روزگار کنونی داشته باشیم.

محسن حموله مدیرکل سرگرمی‌ های سازنده و بازی‌ های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خصوص صنعت بازی و پلتفرم‌های دیجیتال در این حوزه گفتگویی با گسترش نیوز داشت که در ادامه مشروح این مصاحبه را مشاهده می‌کنید.

صنعت بازی‌سازی در کدام مناطق جهان موفق‌تر بوده است؟

کشور چین با درآمدی بالغ‌بر 27 میلیارد دلار سالانه، در صدر جدول صنعت بازی‌سازی قرار دارد و در رتبه‌های بعدی کشورهای آمریکا با درآمدی بالغ‌بر 25 میلیارد دلار در سال، ژاپن، کره جنوبی، آلمان و انگلیس قرار دارد.

ایران چه جایگاهی در صنعت بازی دنیا دارد؟

در سال 2017 ایران با 27 میلیون دلار درآمد سالانه در جایگاه 25 در دنیا قرار گرفت. 95% بازار ایران بازی‌های خارجی است. ما در کشورمان از نظر فنی و توان تخصصی بازی‌سازها مشکلی نداریم؛ مهم‌ترین مسئله از نظر تولید بازی مربوط به هزینه بالا برای ساخت بازی‌سازی است که کمتر سرمایه‌گذارها در این بازار اقبال نشان داده‌اند.

نمونه بازی‌های موفق را نام ببرید؟

به نظر من در بازی‌های رایانه‌ای ایرانی؛ بازی گرشاسب، بازی سفیر عشق و همچنین دربازی‌های موبایلی شمشیر تاریکی، بازی اتاق جنگ و بازی حریم را می‌توان نام ببریم. در بازی‌های خارجی در بستر موبایل می‌توانیم از بازی‌هایی مثل Call of duty، Monster strike، Pokemon go و Clash of clans نام برد. همچنین در بستر کنسول رایانه بازی‌هایی مثل Call of duty، Marvels avengers، Super Mario، Mortal kombat، Star wars، Assassin's Creed،FIFA و God of War شهرت دارند.

چه صنایعی وابسته به صنعت گیم است و سودآوری در این صنعت به چه شکل است؟

وابستگی دیگر صنایع به بازی‌های رایانه‌ای به دو شکل مستقیم و غیرمستقیم است. بازی‌سازی به تنهایی با شاخه‌های گوناگونی از مشاغل از جمله هنر، فن‌آوری و رایانه در ارتباط است و از هنر تصویرسازی و گرافیک گرفته تا انیمیشن، صدا، موسیقی، نور، فیلم‌نامه‌نویسی و... به طور غیرمستقیم به عنوان یک رسانه پرمخاطب و تأثیرگذار در سیاست، فرهنگ، اقتصاد و همچنین آموزش و درمان کاربردهای بسیار دارد. سودآوری در بازی‌ها راه‌های مختلفی دارد؛ از جمله فروش مستقیم بازی و در حین بازی با ارتقا سطح، از راه تبلیغات و یا رسیدن به اهدافی غیرمادی مثل اهداف فرهنگی، سیاسی، تبلیغاتی و حتی در برخی موضوع‌ها اهداف جاسوسی از به دست آوردن اطلاعات کاربران دارد.

با ظهور تکنولوژی‌هایی مانند بلاک چین آینده صنعت گیم هم راستا با صنایع بزرگ پذیرفته خواهد شد؟ چه آینده‌ای برای آن پیش‌بینی می‌کنید؟

بلاک چین یک پایگاه توزیع داده‌ ها مبتنی بر میلیون‌ها نقطه اشتراک است که در آن تبادلات مالی، علمی و اطلاعات پرداخته می‌شود که از مهم‌ ترین آن‌ها ارزهای دیجیتال رمزگذاری شده است. در واقع یک سیستم قابل‌اعتماد برای نگهداری اطلاعات افراد و فایل‌های مورد نیاز کاربران است. در دیگر سیستم‌ ها احتمال هک شدن و نفوذ افراد به حریم خصوصی کاربران وجود دارد. در صورتی که در فن‌آوری بلاک چین این مشکل حل شده است. البته فناوری بلاک چین در بسیاری از حوزه‌ها ورود پیدا کرده است و اثر آن بر سبک زندگی مردم از مورد انتظارترین پدیده‌ها محسوب می‌شود اما به طور خاص در حوزه بازی بلاک چین می‌تواند هم در موضوع بهبود سازوکار بازار هم افزایش امنیت حقوق مالکیت فکری اثرگذار باشد. در واقع علاوه بر بازی‌هایی که با هدف استخراج رمزارزها طراحی شده‌اند، خود این فناوری امکاناتی همچون تسهیل در پرداخت برای بازی، حفظ حقوق مالکیت فکری توسعه‌دهندگان، ارزان‌تر شدن مبادله‌ها با حذف واسطه‌ها، تسهیل امکان خرید و فروش میان بازیکنان و...را فراهم کرده است.

پلتفرم uitra.io چه مزایا و معایبی دارد؟

توزیع بازی‌ها به صورت دیجیتال باعث شده توسعه‌دهندگان به دلیل کاهش هزینه توزیع و بسته‌ بندی و حمل‌ و نقل فیزیکی بازی‌ها و سرعت انتشار وارد این بازار شوند. بازار گیم خیلی غیر منصفانه است، واسطه‌ها شامل اپ استورها و شبکه‌های اجتماعی بیشترین درآمد را در این حوزه دارند. uitra.io پلتفرمی است که در حوزه انتشار بازی‌های رایانه‌ای و بازار گیم قرار است به انحصار وضعیت فعلی توزیع گیم پایان دهد. رقبایی مثل steam و استورهای مختلف در این مسیر قرار دارند. uitra.io مزایی مثل سود 21% درصدی بیشتر برای توسعه‌ دهندگان بازی‌ ها، ابزارهای کارآمد در حوزه بازاریابی، ایجاد جریان‌های درآمدی جدید و ایجاد فرصت‌های جدید کسب در‌آمد، ارائه اقتصاد مبتنی بر توکن تا ارائه پاداش و کالاهای دیجیتال و ارائه جایزه و... دارد. تیم uitra تاریخچه غنی دارد و دارای روابط عالی با شبکه‌های سراسر دنیا است. در یک همگرایی بر آن هستند تا با توسعه این پلتفرم انقلابی برای توزیع گیم ایجاد کنند. پلتفرم uitra.io در بستر بلاک چین توانایی کنترل بیشتر و معاملات بهتر به توسعه‌دهندگان گیم را می‌دهد. کسب درآمدهای جدید نیز مطرح است. مثل مشارکت در تست بازی و یا مطالعه بازی، دسترسی به بازارهای اختصاصی که فقط در این بستر معرفی می‌شود. شروع سریع و دانلود راحت گیم خریداری شده، عضویت در جامعه کاربران، فروش گیم و حتی بازی‌های دست‌دوم، معرفی و دعوت از دوستان در این پلتفرم انجام می‌ شود.

صنعت گیم و رمز ارزها در دنیا به سرعت در حال پیشرفت است، گروه آتاری نیز اعلام کرده است که توکن های آتاری (ATRI) را عرضه خواهد کرد در ایران برای عرضه توکن و رونق دهی به صنعت بازی برنامه‌ای هست؟

در ایران به خاطر بحث تحریم‌ ها همیشه این مشکل مبادلات ارزی وجود داشت، در رمزارزها هم مشکلاتی از جمله FATF داریم که در این مورد برای خرید توکن و رمز ارزها احراز هویت را سخت کرده است. البته به طور غیررسمی این رمزارزها با VPN و روش‌های غیرقانونی انجام می‌شود اما امیدواریم در آینده راه برای ورود به این بازار هموار شود؛ چرا که برای حضور در عرصه‌های بین‌المللی و داشتن سهم از این بازار پردرآمد استفاده از مبادلات ارزی ضروری است. ارزهای رایج و یا رمزارزها ظاهراً دنیای بازی‌های رایانه‌ای را نیز تسخیر خواهند کرد. در مورد توکن آتاری هم بد نیست اشاره کنم که آتاری توکن؛ یک ارز دیجیتالی جدید است، برای بازی‌های ویدیویی، در برخی قمار و شرط‌بندی‌ها و جام‌های بازی‌ های دیجیتال و ESPORTS، اخیراً هم شرکت آتاری؛ بازی‌های آنلاین، یک کازینو و یک پلتفرم شرط‌بندی راه‌اندازی کرده است که در آن‌ها از آتاری توکن استفاده می‌شود.

فعالیت‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چه صورت هست؟

مرکز سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در اردیبهشت‌ماه 1361 در جهت طراحی و تولید سرگرمی‌های فکری، فرهنگی و هنری مناسب کودکان و نوجوانان تأسیس گردید. با توجه به نقش آموزشی و تربیتی که اسباب‌بازی در جهت رشد و ارتقاء روانی و جسمانی کودکان و نوجوانان دارد، این مرکز همواره در جهت تحقق هدف خود از طریق بازی و سرگرمی مشغول به فعالیت است. با ورود به عصر ارتباطات و گسترش روزافزون رسانه‌های دیجیتال و خلاء موجود در این بازار، کانون جزو اولین مجموعه‌هایی بود که قدم در این عرصه گذاشت. تمرکز کانون در این تولیدات علاوه بر رسالت همیشگی خود مبتنی بر پرورش فکر کودکان در قالب بازی، به جذابیت‌های این گروه از تولیدات خود اهمیت ویژه داده است تا بتواند محیطی امن و قابل‌اعتماد برای خانواده‌ها ایجاد کند تا بچه‌ها با آرامش در کنار بازی، از تهدیدات فضای نا امن بازار به دور باشند و با تحریک علایق و استعدادهای کودکان و نوجوانان در غنی ساختن اوقات فراغت و توجه به خلاقیت و کنجکاوی‌های کودکان در سنین مختلف گامی صحیح و درست و حساب شده بردارد.

با توجه به شتاب چشمگیر پیشرفت‌های دنیا در زمینه فن‌آوری و فضای مجازی و اینکه امروز بسیاری از جنبه‌های زندگی را رایانه‌ها پر کرده‌اند و از آنجا که کارهای روزمره بر محور رایانه و موبایل و فضای مجازی قرار گرفته است بررسی و اثرات آن بر روی افراد به خصوص کودکان و نوجوانان در زمینه‌های مختلف بسیار حائز اهمیت است، مخصوصاً در شرایط فعلی با توجه به جاذبه‌های بسیار بالای بازی‌های رایانه‌ای، گستره نفوذ این بازی‌ها و طرفداران گسترده‌ی آن ضرورت آگاهی از فواید و مضرات آن بر روی افراد و در نهایت بر روی جامعه بسیار ضروری است تا متناسب با نیاز بازار و مخاطب و شناخت کمبودها و رویکردهای گوناگون این دسته از بازی‌ها هم به بحث آگاه‌سازی خانواده‌ها بپردازیم و هم در مسیر تولید محتوای مناسب قدم‌های اصولی‌تر و محکم‌تری برداریم.

برای تأمین نیاز مخاطبان داخل کشور چه برنامه‌هایی داشتید؟

بازار مصرف بازی‌های رایانه‌ای را در بستر پلتفرم رایانه از دست داده‌ایم و با توجه به استقبال گسترده و روزافزون این بازی‌ها در کنار از بین رفتن سرمایه‌های اقتصادی و سرریز شدن سود کلان این بازار در خزانه کشورهای دیگر، فضای ذهنی مخاطبین این دسته از بازی‌ها را در اختیار فرهنگ‌سازان بیگانه قرار گرفته است و هر‌آنچه محتوای دلخواه آن‌ها باشد، خوراک ذهنی کودکان و نوجوانان و جوانان کشور ما می‌شود و با توجه به گسترش روزافزون بازی‌های آنلاین و نیاز بیشتر خانواده‌ها به رایانه ضرورت دارد. در راستای پر کردن این خلاء بزرگ برداشتند گام‌های اساسی ضروری به نظر می‌رسد، همچنین مدنظر قرار دادن پیوسته‌ای فرهنگی در قالب فیلم و انیمیشن و کتاب و سرگرمی و اسباب‌بازی با توجه به نیاز مخاطبین، بازی‌های رایانه‌ای را هم به جدیت در دستور کار داشته باشیم و در قالب تولید، مشارکت و حمایت و هدایت بازی‌سازها بتوانیم یک مجموعه کامل و فراگیر داشته باشیم و همان‌گونه که بازی‌های پرفروش بین‌المللی بحث مرچندایزینگ را به درستی رعایت کرده‌اند و بازی‌های بستر رایانه و موبایل به شدت وابسته به این تداوم محتوایی است، بتواند در بازار فروش مورد اقبال قرار بگیرد. ضروری است تا با بازی‌نامه مناسب در کنار تولیدات موفق در زمینه‌های فرهنگی دیگر تولید بازی رایانه‌ای هم داشته باشیم.

کانون با مجموعه و سازمان‌های دیگر نیز همکاری داشته است؟

در این راستا همکاری و جلسات مشترکی با بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ایجاد شده است تا در یک همگرایی و مشورت و با رویکرد رصد کردن تمامی بازی‌های موجود در بازار هم به بحث آسیب‌شناسی بازی‌ها بپردازیم و هم از ورود و تولید بازی‌های مخرب و احیاناً با نیات سوء جلوگیری شود.

اگر بخواهیم به بخشی از این حساسیت‌ها اشاره کنیم، می‌توان گفت بازی‌های زیادی در فضای مجازی در تکاپوی ورود به بازار هستند که در قالب بازی به شدت محتوای دین‌ستیزی دارند و یا اینکه خشونت بیش از اندازه در قالب بازی در محدوده سنی خیلی کم، آرایش و بی‌بند و باری را در محتوای بازی وارد خانواده می‌کنند و تهدیدهای گسترده‌ای که مرزهای انسانی را هدف قرار می‌دهد و از آنجا که بازیکن در این‌گونه سرگرمی خود بازی‌گردان و مجری امر است، عملاً هر گونه سناریو و هدفی را که در بازی باشد، شخصاً اجرا می‌کند و با ترفندهای پیشرفت در بازی و امتیاز جمع کردن و شکست حریفان و جذابیت‌های بسیار و... عملاً ارتکاب به جرم و یا انجام عمل خلاف و دریافت آموزش‌های غلط همراه با لذت و پیشرفت و سرگرمی انجام می‌شود.

بازی‌های رایانه‌ای و رسانه‌ای در دنیا به علت آسیب‌های غیرقابل جبران جسمانی، روانی و تربیتی تحت کنترل‌های خاص قانونی قرار گرفته است که متأسفانه به علت عدم برنامه‌ریزی‌های پایه‌ای در نظام فرهنگی کشور و همچنین عدم اطلاع کافی خانواده‌ها و کاربران از این آسیب‌ها، ما شاهد انواع گرفتاری‌های جسمی، روانی و تربیتی هستیم.

یکی از هماهنگی‌هایی که با بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای صورت گرفته است، تشکیل کارگروهایی است که تمامی بازی‌های خارجی که از گمرک خارج خواهند شد؛ می‌بایست حتماً مجوز داشته باشند و شورای نظارت بر اسباب‌بازی پس از تائید رسمی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برای این تولیدات مجوز لازم را برای ورود به کشور صادر می‌کند.

ایده‌های ارسالی به کانون برای بازی‌سازی چگونه بررسی می‌شود؟

ایده‌های تولید بازی‌های رایانه‌ای از سه طریق در مرکز سرگرمی‌های سازنده کانون به نتیجه می‌رسد تا پس از بررسی در شورای تولید کانون و دریافت موافقت و مجوزهای لازم آن اثر به تولید برسد. اول با مطالعه و شناسایی تولیدات موفق دنیا و بهینه‌سازی آن‌ها و دوم دریافت پیشنهادات ایده‌پردازان و طراحان داخلی و حمایت و نظارت و سفارش تولید بازی است و سوم شرکت در جشنواره‌های بنیاد در قالب مشارکت در برگزاری و مدنظر قرار دادن شناسایی ایده‌های نو و استعدادهای جوان و ناب و هدایت و راهنمایی آن‌ها ضمن تشویق و اهدای جوایز به آثار برتر در به سرانجام رساندن این بازی‌ها و ورود آنها با بازار در قالب مشارکت و تولید حمایت لازم از آن‌ها را داشته باشیم.

بازی‌های تولیدی کانون چه ویژگی‌هایی دارند؟

اولین نرم‌افزار کانون در سال 75 با عنوان نرم‌افزار سفر به منظومه شمسی و معماری جورچین برای گروه سنی بالای 8 سال تولید شد، کانون تاکنون 47 عنوان بازی و نرم‌افزار در این حوزه تولید کرده است. در روزهای آینده نیز کانون بازی جدید خود را که بر اساس متون ادبیات فارسی است و توجه به ادبیات فارسی دارد را رونمایی و برای مخاطبان ارائه خواهد کرد.

جشنواره‌های بازی‌های رایانه‌ای تا چه اندازه مفید بوده‌اند؟

در سال‌های اخیر تمرکز کانون بر همکاری و مشارکت در برگزاری جشنواره‌های بازی‌های رایانه‌ای بوده است و در دوره سوم و چهارم بازی‌های جدی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای کشور نیز مشارکت خوبی داشته‌ایم تا در قالب رصد تمام بازی‌های موجود در بازار از بازی‌های خوب حمایت کنیم و بتوانیم با تشویق بازی‌سازها و حمایت و شناسایی استعدادهای جوان با برگزاری رویداد ایده آزاد بازی‌های رایانه‌ای به تولید محتوی خوب کمک کنیم. همچنین با همکاری بخش‌های دیگر کانون پیوسته‌ای فرهنگی محصولات دیگر را هم مدنظر قرار دهیم. با این کار در کنار نظارت، حمایت همه جانبه ای از این صنعت و هنر مهم و پرمخاطب خواهیم داشت.

کرونا بر صنعت گیم تا چه اندازه تأثیرگذار بوده است؟

حضور فعال در جلسات رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای که در بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برگزار می‌شود و حساسیت در بحث صدور مجوز برای تولید و انتشار بازی‌های مناسب در بازار از دیگر اقدامات ما است. با توجه به شیوع بیماری کرونا؛ خانه‌نشینی افراد در دوره پاندمی کووید 19 بیشتر از هر زمان منجر به استفاده از بازی‌های رایانه‌ای و بازی‌های موبایلی در سطح دنیا شده است. به طوری که در ماه مارس 2020 یکی از پردرآمدترین ماه‌های تاریخ صنعت بازی‌های دیجیتال تبدیل شد. تأثیر این پاندمی بر جهش درآمد بازی‌های رایانه‌ای در ایران نیز به خوبی آشکاراست. طبق بررسی‌های انجام شده، کاربران از ابتدای اسفند 1398 تا 15 فروردین 1399 بیش از 314 میلیون بار برنامه و بازی دانلود و به روزرسانی کرده‌اند. همچنین 44 درصد از استودیوهای بازی‌ساز افزایش درآمد براثر این اپیدمی کووید 19 داشته‌اند.

 

 

 

درمان درآمد انیمیشن   اخبار برگزیده
  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  

توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیسی درباره چینش کابینهعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از توصیه رهبر انقلاب به ابراهیم رئیسی در چینش کابینه روایت کرد.
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب مجمع تشخیص مصلحت نظام محمد حسین صفار هرندی 

  

توضیح درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها"/ دولت‌ها باید علمدار و پیشگام تحقق آزادی‌های گروهی باشنداستاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها" توضیحاتی را ارائه کرد.
ایلنا وزارت کشور شورای نگهبان نیروی انتظامی 

  

خبرآنلاین/ عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: 200 کشور عضو FATF هستند، چگونه ایران خودش را با 2 کشور کاملا منزوی در عرصه بین الملل ، مقایسه می کند؟!
نامه نیوز ایران تهران اصولگرایان 

  

افشاگری درباره وضعیت زندگی و حقوق مخالفان برجامروزنامه آفتاب یزد به نقل ازفرجی راد سفیر اسبق ایران در بلژیک نوشت: «افرادی که مخالف برجام هستند و ادعاهایی را مطرح می‌کنند حداقلش این است که حقوق خوبی می‌گیرند و زندگی مطلوبی دارند»
اقتصادنیوز روزنامه ایران بلژیک 

  

اعلام خودروهای جایگزین برای دعوتنامه داران پژو 206 صندوقدار، تیپ 5 و تندر 90اگر خودروهایی مانند وانت آریسان ، پژو 206 تیپ 5 ، پژو 206 صندوقدار را ثبت نام کرده بودید باید به فکر تغییر علاقه خود باشید چرا که برنامه ای برای تولید و تحویل این خودروها وجود ندارد و جدول تبدیل این تعهدات از سوی ایران خودرو منتشر شده است.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

شعار این آقایان حل مشکل معیشت بود اما ببینید دنبال چه طرح‌هایی هستند!مبنای طرح ضد اینترنت مجلس به هیچ وجه «صیانت» نیست. کنترل «مرز دیجیتال» را نباید به نیروهای مسلح بدهند. می خواهید نیروهای مسلح را با مردم درگیر کنید؟! شعار این آقایان حل مشکل معیشت مردم بود اما ببینید دنبال چه طرح هایی هستند.
مستقل‌آنلاین اینترنت اینستاگرام کاربران اینترنت 

  

پای خودروهای دست دوم به لیزینگ باز شداز سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.
خودروتک خودرو قیمت 

  

برای تایید آزادی نماینده فیفا به ایران می آیدکامرانی‌فر:میزبانی تیم ملی در ورزشگاه آزادی قطعی نشده/2 نفر از فیفا و ای اف سی به ایران می‌آیند
خانه فوتبال ورزشگاه آزادی فیفا ایران 

  

احمدی‌نژاد هورالعظیم را بخاطر اکتشاف نفت خشک کردبه جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با دکتر مهدی قمشی استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس دانشکده مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران که مشروح آن را می‌خوانیم‌:
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران تهران 

  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  اخبار داغ
  

افراد با تست مثبت کرونا واکسن بزنند؟مسعود مردانی گفت: افرادی که تست کرونای آنها مثبت بوده، تزریق واکسن خود را به تعویق بیاندازند.
اقتصادنیوز 

  

مادر بابک خرمدین درحال زدن واکسن کرونا +عکسمادر بابک خرمدین در محل تزریق واکسن کرونا در زندان زنان - تهران
فردا عکس زندان زنان 

  

قیمت خودرو در بازارامروزبازار امروز خرید و فروش خودرو با وجود رکود معاملات قیمت برخی از خودروها شاهد رشد بوده است.
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

اظهارات تلخ درباره وضعیت تئاتر در دوران کروناالهام کردا گفت: تنها چاره برون رفت تئاتر از رکود و وضعیت سخت فعلی، این است که دولت تمامی اهالی تئاتر را واکسینه کند.
اقتصادنیوز تئاتر دولت 

  

تست کرونای دیوید آلابا مثبت شدخرید جدید رئال مادرید که امروز در تمرینات حضور داشت به کرونا مبتلا شد تا نگرانی به اوج برسد.
۵۵ آنلاین رئال مادرید مادرید بیمارستان 

  

حرکت فواره‌ای شاخص بورسدر روز چهارشنبه شاخص کل بورس رشد اندکی داشت و شاخص هم وزن افت کرد.
اقتصادنیوز شاخص وزن 

  

روز شلوغ سیمانی ها در بورسبعد از تمام فراز و فرودهای یک هفته اخیر در صنعت سیمان، امروز چهارشنبه بورس کالا شاهد عرضه حجم بالایی سیمان در معاملات گروه صنعتی خود بود. معاملاتی که که البته همین امروز هم کم حاشیه نداشت و سایه‌اش بر معاملات بازار اوراق مشهود بود.
گسترش بورس کالا اکو صنعت 

  

چه دیواری کوتاه تر از بورس؟!آشفته بازار سیمان و گرانی این کالا، باعث شده دوباره برخی دیواری کوتاه تر از بورس برای این گرانی پیدا
خبرفوری شهرسازی بورس کالا سیمان 

  

تعجب نکنید اینجا رامسر است/عکس باورنکردنی از شرایط کرونایی رامسرنمازخانه بیمارستان امام سجاد (ع) رامسر به علت افزایش چشم‌گیر مبتلایان تبدیل به بخش کرونا شد/باشگاه خبرنگاران
فردا عکس بیمارستان 

  

آیا واقعا باید حتما با شکم پر واکسن کرونا زد؟اگر می خواهید واکسن کرونا بزنید هرگز ناشتا نباشید چون ممکن است دچار افت فشار خون شوید.
برنا فشار خون