ایلنا   |  فرهنگی  |  

محتشمی، آنگونه که من شناختم!

مهرداد گرمسیری در یادداشتی نوشت: درگذشت مظلومانه و غریبانه‌ی سید المجاهدین حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر محتشمی‌پور به واقع تلخ بود و جانگداز. سطور زیر توصیفی است از پاره‌ای ویژگی‌های آن بزرگمرد به قدر بضاعت نگارنده‌ای که بیش از ربع قرن با حضرتش مانوس بود. امید که ادای دینی حداقلی باشد به پاس فضیلت‌ها و مردانگی‌هایش.

محتشمی، آنگونه که من شناختم!

مهرداد گرمسیری در یادداشتی نوشت: درگذشت مظلومانه و غریبانه‌ی سید المجاهدین حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر محتشمی‌پور به واقع تلخ بود و جانگداز. سطور زیر توصیفی است از پاره‌ای ویژگی‌های آن بزرگمرد به قدر بضاعت نگارنده‌ای که بیش از ربع قرن با حضرتش مانوس بود. امید که ادای دینی حداقلی باشد به پاس فضیلت‌ها و مردانگی‌هایش.

عمیق بود و هوشمند. کم گوی و گزیده گوی.

عالی‌ترین صفت مردانگی یعنی وفاداری، در شخصیتش بارز بود. با وفاداری به مرشد و مرادش امام خمینی (ره) تا دم مرگ، اوج تجلی رسم وفا را به نمایش گذاشت.

در پایبندی و علاوه بر آن بزرگداشت و برپایی شعائر و سنت‌های دینی و شیعی به شدت ملتزم اما با تحجر بیگانه بود. اگر نه روشنفکر مصطلح اما روشن بین و نواندیش بود.

روحیه‌ی انقلابی او در برابر استکبار و صهیونیزم از یک سو ناشی از شعور و شجاعت مومنانه‌اش بود و از سوی دیگر از تعصب نسبت به منافع ملی و عشق به آرمان فلسطین ناشی می‌شد و نه از نفرت و کینه‌ای خاص از دشمنان!

ترکیبی منحصر به فرد بود از دیپلماسی و میدان! محتوای پیام وزیر محترم امور خارجه از یک سو و محتوای پیام حزب الله لبنان از سوی دیگر به مناسبت درگذشت او به صراحت بر این مدعا مهر تایید میزند.

به عنوان یک سیاستمدار انقلابی عاری از تعارض بود. همانگونه که در برابر ظلم و بی‌عدالتی در مناسبات منطقه‌ای و بین المللی ساکت نمی‌نشست و هر جا که امکان می‌یافت با همه‌ی توان ایفای نقش میکرد، در سیاست داخلی نیز در برابر کژی‌ها و ناراستی‌ها و بی‌عدالتی‌ها به وقتش می‌خروشید. رویکرد عدالت طلبانه‌ی او در عرصه‌ی اقتصاد متناسب با مشی انقلابی ش بود.

عزیز بود و عزتمند و اهل مداهنه و ستایش قدرت نبود. نزدیکی او به امام خمینی از جنس مریدی و مرادی بود، مطیع امام نبود تابع امام بود! آن زمان که او در حلقه‌ی یاران خمینی جای گرفت چه کسی باور میکرد امام خمینی به حاکمیت سیاسی دست خواهد یافت؟! بعد از رحلت امام هم به واسطه‌ی مواضعش در سیاست خارجی به راحتی میتوانست در زمره‌ی مقربان جریان حاکم در سالیان اخیر قرار گیرد، اما آزادگی و عزت طلبی ذاتی او مانع بود تا که از خاستگاه اولیه و خواست‌های اصولیش صرفنظر کند.

توانست خود و خانواده را در عین دوری از ریا و زهد فروشی از آفت اشرافیت مصون بدارد. به طوریکه در یک دهه‌ی گذشته به همراه همسر گرامی و وفادارش بار دیگر زندگی محقرانه‌ای را در نجف اشرف بنیان نهاد.

اصیل بود و شرافتمند و انعکاس این اصالت را می‌شد در سلوک شخصی او به وضوح دید. نظیر: میهمان نوازی و سفره داری (به رغم نقصان جسمی به طرز عجیبی اصرار داشت که شخصا از میهمان پذیرایی کند!)، ادب و متانت، حسن خلق و صرف حوصله در ارتباط با جوانان و نوجوانان، تربیت عالی فرزندان و شمع اعضای خانواده بودن و…

عشق به اهل بیت (ع) به ویژه امام حسین (ع) و امام علی (ع) به معنای واقعی در وجودش مشتعل بود.

به خداوند عمیقا اعتماد داشت.

نه تنها در سیاست داخلی از حامیان جدی حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش و مدافع جدی جمهوریت نظام در برابر تهاجم متحجران و کج اندیشان محسوب می‌شد که بر خلاف تصور غالب در موضوع فلسطین نیز برگزاری رفراندوم را یکی از راه حل‌های ممکن می‌دانست.

برای اولین بار از زبان ایشان شنیدم اینکه امام خمینی فرمودند اسرائیل باید از بین برود، الزاما به معنای نابودی از طریق نظامی و جنگ ابتدایی علیه اسرائیل نیست، چه بسا از بین رفتن با مکانیسمی مشابه اضمحلال رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی مد نظر باشد.

سرسخت بود و خستگی ناپذیر. در عین حال زندگی را سخت نمی‌گرفت و اهل شکوه و گلایه نبود.

به مانند فرهنگ حاکم بر حزب الله لبنان که خود از پایه گذاران آن بود از آنجایی‌که رژیم صهیونیستی و مناسبات استکباری حاکم بر جهان سیاست را دشمن و معضل اصلی می‌دانست، با سختگیری بر زنان و جوانان کشور در موضوعات اجتماعی مخالف بود و سیاست‌های سختگیرانه و تنگ نظرانه را موجب بری شدن بسیاری از جوانان از اهداف انقلابی و محرومیت جبهه‌ی انقلاب از ظرفیت آنان ارزیابی می‌کرد.

و اما افسوس که محتشمی رفت و از ظرفیت این سیاستمدار متشرع، انقلابی و مردمی آنگونه که باید استفاده نشد. مگر نظام از یک کارگزار یا یک کنشگر موثر سیاسی چه توقعی دارد که او واجدش نبود؟ با تجربه، با هوش، متدین، شجاع، انقلابی، عدالت طلب، خستگی ناپذیر، پاک دست و ساده زیست، ضد استکبار، معتمد، امتحان پس داده، مجاهد، مومن و… این ویژگی‌ها به حد عالی در شخصیت سیدعلی اکبر محتشمی‌پور متجلی بود اما ظاهرا همه این صفات برجسته که حتی وجود پاره‌ای از آن‌ها آدمی را شایسته‌ی نقش آفرینی‌های بزرگی در عرصه‌ی سیاست و حکومت می‌سازد، کافی نبود تا در فضای تنگ تحمیل شده بر آن انسان بزرگ گشایشی حاصل شود!

باید به آنانی که فضا را بر محتشمی بستند یادآور شد، از شخصیتی که امام بر هوش و درایت سیاسی او صحه گذاشت و خود واجد مرتبه‌ی اجتهاد سیاسی بود، انتظار مطیع بودن و اطاعت کردن بی‌چون و چرا، انتظاری است بی‌حاصل! امثال محتشمی را عشق و اقناع تابع می‌کند و نه تهدید و تطمیع و تدلیس!

او دیگر در میان ما نیست، بسیاری به مناسبت درگذشتش پیام صادر کردند و از او تجلیل نمودند، حتی از کسانی که انتظار نمی‌رفت! اما باید گفت حال که حضرتش به دیدار معبود شتافته، بر متصدیان امر است که تا دیر نشده محتشمی‌ها را دریابند.

علی اکبر محتشمی پور آفریقای جنوبی جوانان   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

نامه رئیس ستاد اجرایی فرمان امام به رهبرانقلاب/ ایران به یکی از 6 کشور تولیدکننده واکسن کرونا در جهان تبدیل شدمحمد مخبر با ارسال نامه ای به رهبرمعظم انقلاب ، صدور مجوز تزریق نخستین واکسن ایرانی کرونا و پیوستن ایران به جمع شش کشور تولیدکننده این واکسن را تبریک گفت.
برنا ایران 

  

کرونایی‎ها می‎توانند در خانه رای بدهندوزیرکشور: حدود 23 درصد از کل شعب رای‎گیری در کشور، سیار هستند. از وزارت بهداشت لیست بیماران کرونایی را گرفتیم و حتی به منازل بیمارانی که در خانه قرنطینه هستند، صندوق سیار می‎فرستیم.
فردا وزارت بهداشت 

  

اعلام ریز حمایتی آسیب های کرونایی در سینماجدول حمایت های مصوب کارگروه آسیب های کرونا در سینما در ماه های فروردین و اردیبهشت منتشر شد.
مملکت‌آنلاین سینما اکران سینما جدول 

  

دلیل لخته شدن خون در بیماران کرونایی چیست؟پیشتر در یک مطالعه مشخص شده بود که لخته شدن خون یکی از دلایل جدی مرگ بیماران کووید-19 است. با این حال دلیل این امر تاکنون نامشخص بوده است.
برنا مرگ 

  

اطمینان خاطر سخنگوی ستاد کرونا به مردم درباره رعایت تمامی پروتکل‌ها در شعب اخذ رایسخنگوی ستاد ملی مقابله کرونا در توصیه ای از معاونان بهداشت و روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور خواست بر پروتکل های بهداشتی برای حضور مردم پای صندوق های رای به صورت ویژه نظارت کنند.
ایلنا وزارت بهداشت وزارت کشور انتخابات ریاست جمهوری 

  

توصیه های بهداشتی فرمانده مقابله با کرونا در تهران برای روز انتخاباتسلامت نیوز: فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران، بر رعایت توصیه های بهداشتی در روز انتخابات تاکید کرد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی گفت: نکته بسیار مهم این است که در مورد کرونا 2 فاکتور در زمینه انتقال بیماری می تواند موثر باشد که اولین موضوع "زمانِ ازدحام" است؛ هرچه زمان کوتاه تر باشد طبیعتا امکان انتقال بیماری کاهش می یابد و عامل دوم "تهویه" است...
سلامت‌نیوز تهران سلامت علیرضا زالی 

  

دلیل لخته شدن خون در بیماران کرونا چیست؟سلامت نیوز: پیشتر در یک مطالعه مشخص شده بود که لخته شدن خون یکی از دلایل جدی مرگ بیماران کووید-19 است. با این حال دلیل این امر تاکنون نامشخص بوده است...
سلامت‌نیوز درمان سلامت مرگ 

  

جزییات جدید از پنجمین عرضه اولیه بورس 1400تعداد یک میلیارد و 350 میلیون سهم شرکت گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری، امروز(چهار‌‌شنبه) به‌عنوان پنجمین عرضه اولیه امسال بازار سرمایه با نماد "ومدیر" در بورس اوراق بهادار تهران عرضه و هر سهم این شرکت 229 تومان کشف قیمت شد.
گسترش بازنشستگی قانون سرمایه 

  

فوری/ هفته آینده بورس مثبت می‌شودکارشناس بازار سرمایه معتقد است: شاخص‌های بنیادی اگر در بازار تقویت شوند روند بازار و دید مثبت سهامداران نسبت به بازار تقویت می‌شود.
گسترش پتروشیمی سرمایه شاخص 

  

35 میلیارد ریال کمک هزینه کرونایی به سینماجدول حمایت‌های مصوب کارگروه آسیب‌های کرونا در سینما در ماه‌های فروردین و اردیبهشت منتشر شد.
ایلنا ریال هزینه سینما 

  

آیا واقعا مکمل اُمگا 3 مانع از ورود کرونا به سلول‌های ریه می‌شود؟مطالعه محققان نشان داده است الوانوئیدهای ساخته‌شده از اسیدهای چرب اُمگا 3 مانع از ورود کروناویروس به سلول‌ها شده و از سلول‌های ریه محافظت می‌کند.
برنا 

  

ششمین روز نزولی شاخص هم وزن بورس تهران + نموداراقتصادنیوز: امروز 26 خرداد 1400 شاخص کل بورس برای دومین روز متوالی افت کرد تا هفته را نزولی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز شاخص وزن بورس تهران 

  

مشکلات دستیاران بالینی در پاندمی کرونا/درخواست از نمکی به گزارش خبرگزاری مهر، در این نامه خطاب به سعید نمکی، عنوان شده است بیش از 15 ماه از شروع اپیدمی کووید 19 و پیک‌های متعدد آن می‌گذرد و در این مدت کادر درمان و به ویژه دستیاران تخصصی رشته‌های بالینی بر حسب وظیفه حرفه‌ای و دینی و همراه با مدیریت و رهنمودهای جنابعالی و اساتید، در میدان مبارزه با این بیماری ایستادگی نموده و به رغم تحمل سختی‌ها و درگیر شدن خود و خانواده لحظه‌ای از…
مهر درمان ماه خانواده 

  

آخرین وضعیت جسمی احسان علیخانی پس از ابتلا به کروناامیرحسین بزرگ‌زادگان مدیریت رسانه پروژه "عصرجدید" گفت: احسان علیخانی چند روزی است که به کرونا مبتلا شده و الان دوران نقاهت را سپری می‌کند.
فردا احسان علیخانی بازی بهار