گسترش   |  اجتماعی  |  

کرونای انگلیسی در 10 کشور بیداد می‌ کند + عکس

نوع جهش‌یافته کووید-19 موسوم به کرونای انگلیسی در سراسر اروپا در حال گسترش است؛ اما از سوی مقامات اروپایی در چند هفته گذشته چندان جدی گرفته نشد. این نوع ویروس ناگهان طغیان کرده و در بیش از 10 کشور اروپایی شیوع یافته است. گونه‌های دیگری از این ویروس که در آفریقای جنوبی کشف شده است، به‌شکل قابل‌توجهی در اروپا دیده می‌شود.

کرونای انگلیسی در 10 کشور بیداد می‌ کند + عکس

اروپا که مرکز شیوع پاندمی ویروس کرونا در بهار گذشته بود، بار دیگر با موارد جدیدی روبه‌رو شده است که حاکی از طغیان این بیماری در برخی بیمارستان‌های محلی است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، اما این‌بار تهدید متفاوت است: افزایش موارد جدید ویروس کرونا از آن نوعی است که اولین‌بار در انگلیس مشاهده شد و از آن با عنوان B.1.1.7 یاد می‌شود.

ویروس جهش‌یافته از نوع انگلیسی آن نه تنها مسری‌تر، بلکه کشنده‌تر هم است. این نوع از ویروس هم‌اینک در بیش از 114 کشور گسترده شده است. با وجود این، در هیچ جا تاثیرات ویرانگر آن به اندازه اروپا قابل مشاهده نیست؛ جایی که هر روز هزاران نفر در حال مرگ هستند و اقتصادهای پیش‌تر نابود شده این کشورها دوباره تحت‌تاثیر محدودیت‌های جدید در زندگی روزمره قرار گرفته‌اند. وقتی این ویروس در انگلیس در ماه نوامبر افزایش یافت، این نوع جهش‌یافته به‌آرامی در سراسر اروپا در حال گسترش بود اما چون در آمارها، یک کاهش قابل توجه به‌دست آمده بود، از سوی مقامات اروپایی چندان جدی گرفته نشد. اما این نوع ویروس ناگهان طغیان کرد و در بیش از 10 کشور اروپایی نسخه غالبی از ویروس کرونا به‌حساب می‌آید. این در حالی است که گونه‌های دیگری از این ویروس در اروپا نیز شایع شده است.

گونه موسوم به «B.1.351»که در آفریقای جنوبی کشف شده است، به شکل قابل توجهی در اروپا دیده می‌شود. این همان نوع جهش‌یافته‌ای است که واکسن‌ها، به‌ویژه آسترازنکا در برابر آن کارآیی نشان نداده‌اند. گونه «P.1» که بیمارستان‌های برزیل را در آستانه به خاک نشاندن قرار داده است، به‌نظر می‌رسد از نوع اصلی‌اش مسری‌تر است و همچنین این نوع از کارآیی واکسن‌ها می‌کاهد.

به‌رغم اینکه همگان شاهد رشد نسخه انگلیسی ویروس کرونا بودند، اما قانون‌گذاران دست روی دست گذاشتند و تقریبا واکنش ملایمی نشان دادند. برای مثال، در اواخر ژانویه، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، از درخواست مشاوران علمی خود، برای محدودیت‌های جدید سرپیچی کرد. اما حالا موارد ابتلای روزانه دو برابر شده است و بیمارستان‌ها جای سوزن انداختن ندارند. مکرون نیز مجبور شد دوباره محدودیت‌ها را بازگرداند و یک تعطیلی سراسری اعلام کند. دیوی سریدهار، استاد بهداشت عمومی جهانی در دانشگاه ادینبوروی اسکاتلند می‌گوید: «چیزی که مرا متعجب می‌کند، این بود که چرا بسیاری از کشورها تخمین نزدند که این گونه جهش‌یافته چه با خود خواهد آورد.» او می‌افزاید: «به جای اینکه بگوییم چه باید از انگلیس بیاموزیم، مقامات آن را دست‌کم گرفتند.»

آنچه در زمستان امسال مشاهده شد، مرگ عده زیادی در بیمارستان‌های انگلیس بود، به‌گونه‌ای که از ابتدای پاندمی چنین چیزی مشاهده نشده بود. از اواخر سپتامبر که این گونه مشاهده شد، در انگلیس 85 هزار نفر فوت کردند. از هر 17 بریتانیایی یک نفر دچار این بیماری شد و رکورد 4 میلیون مبتلا در لیست کشور ثبت شد. با وجود این، به‌رغم اینکه اروپایی‌ها دیر دست به کار شدند؛ از ماه ژانویه و فوریه برخورد سختگیرانه‌تری اتخاذ کردند و سرعت واکسیناسیون خود را حتی با آسترازنکا که حرف و حدیث در مورد آن فراوان است، شدت بخشیده‌اند.

همین موجب شده است در روزهای اخیر این بیماری تا حد اندکی کاهش پیدا کند. با این حال اکثر قریب به اتفاق مردم همچنان مستعد ابتلا هستند. دانشمندان می‌ترسند اگر گونه انگلیسی مهار شود، دیگر گونه‌ها با دور زدن سیستم ایمنی دست برتر را پیدا کنند. برای همین است که فرانسه سعی کرد گونه آفریقای جنوبی را مهار کند و سرعت واکسیناسیون را بالاتر ببرد. با این حال، انتظار می‌رود کلیه واکسن‌های پیش‌رو از بروز بیماری‌های جدی و مرگ ناشی از هر یک از این روش‌ها جلوگیری کنند و موج‌های آینده در کشورهای واکسینه شده بسیار کشنده نباشد.

نیکولاس دیویس، استادیار مدل‌سازی ریاضی در دانشکده بهداشت و پزشکی استوایی لندن می‌گوید: «من فکر می‌کنم ما در نهایت با واکسیناسیون، B.1.1.7 را در انگلیس کنترل خواهیم کرد.» با این حال وی از این ترس دارد که تا آن موقع گونه دیگری پیدا شود که از دست سیستم ایمنی فرار کند یا در برابر واکسیناسیون مقاومت بیشتری نشان دهد.

تقریبا هیچ دو کشوری را نمی‌توان پیدا کرد که در وضعیت یکسان به سر ببرند. در لهستان نرخ ابتلا از اواسط فوریه به این سو، 5 برابر شده است و این کشور مجبور به تعطیلی بیشتر اماکن شده است. در آلمان دو برابر شده است و در برلین برنامه‌های شبانه متوقف شده است.

دانشمندان می‌گویند واکسن در نهایت ویروس را شکست می‌دهد  و محدودیت‌های دقیق هم می‌تواند موارد ابتلا به گونه انگلیسی را کاهش دهد. آنها نه تنها در انگلیس، بلکه در ایرلند و پرتغال نیز محدودیت‌هایی اعمال کردند و با محدودیت‌ها حالا دوباره دست به بازگشایی‌های تدریجی زده‌اند. با وجود این حتی آن کشورها نیز کاملا از شر این گونه رها نشده‌اند. استفن گرین، ویروس‌شناس از دانشگاه لیدز بریتانیا می‌گوید: ما باید اطمینان حاصل کنیم که بازگشایی‌های تدریجی خللی در سلامت جامعه وارد نمی‌کند و افراد بیشتری هم باید واکیسنه شوند.

گونه انگلیسی 60 درصد مسری‌تر و 67 درصد کشنده‌تر است و همین موجب می‌شود تا میدان برای مبارزه با این گونه سخت‌تر باشد. لونه سیمونسن، استاد و مدیر مرکز PandemiX در دانشگاه Roskilde در دانمارک گفت: «ما در بسیاری از کشورها دیده‌ایم که چقدر سریع می‌تواند این گونه مسلط شود و هنگامی که غالب شود، برای کنترل اپیدمی تلاش بسیار بیشتری از آنچه در نسخه قدیمی لازم بود، نیاز است.»

 

منبع: دنیای اقتصاد

عکس بهار امانوئل مکرون   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

راهکار خروج بازار خودرو از رکود + جدول قیمت خودرو 22 اردیبهشتاقتصادنیوز: امروز 22 اردیبهشت 1400 پرونده بازار محصولات پرطرفدار ایران خودرو در هفته جاری بدون تغییر قیمت در بازار بسته شد.
اقتصادنیوز بازار خودرو ایران خودرو خودرو 

  

فرهاد مجیدی اعلام کرد یک دستیار ایتالیایی را به زودی به کادرفنی اش اضافه می کند.
ورزش۳ فرهاد مجیدی ایتالیا 

  

چهارشنبه ها چه اتفاقی برای بورس می افتد؟ + نمودارامروز 22اردیبهشت 1400در آخرین روز کاری هفته شاخص کل بورس به روند صعودی دو روز اخیر ادامه داد.
گسترش اصفهان سهام امیرکبیر 

  

اثر منفی کاهش قیمت دلار بر بورسکارشناس بازار سرمایه گفت: در اقتصاد با پدیده‌ای به نام چسبندگی قیمت‌ها مواجه هستیم و کاهش قیمت دلار اثر خوبی بر سودآوری برخی از صنایع دارد.
گسترش قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

آیا واقعا داروهای ویژه روماتیسم میزان اثرگذاری واکسن کرونا را کاهش می‌دهند؟پزشک متخصص با اشاره به اینکه برخی از داروها و آمپول‌های اصلی بیماری‌های روماتیسمی با واکسن کرونا تداخل دارویی ایجاد می‌کند و ممکن است تأثیر واکسن را کاهش دهد، یادآور شد: بیمارانی که از داروهای روماتیسم استفاده می‌کنند قبل از زدن واکسن کرونا با پزشک در تماس باشند تا در این خصوص مشورت‌های لازم به آنها داده شود.
برنا پزشک 

  

این صنایع با کاهش قیمت دلار سود آور می‌شونداقتصادنیوز : کارشناس بازار سرمایه گفت: در اقتصاد با پدیده‌ای به نام چسبندگی قیمت‌ها مواجه هستیم و کاهش قیمت دلار اثر خوبی بر سودآوری برخی از صنایع دارد.
اقتصادنیوز قیمت دلار سود 

  

پاسخ وزارت بهداشت به ادعای گم شدن 200هزار دُز واکسن وارداتی کرونااقتصادنیوز :سخنگوی سازمان غذا و دارو به اظهارات برخی افراد از جمله برخی نمایندگان مجلس مبنی بر گم شدن 200هزار دز واکسن وارداتی کرونا پاسخ داد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت دارو 

  

نمکی در شگفت زار | درباره سعید نمکی که هم به کرونا باخت و هم به افکار عمومیسعید نمکی وزیر بهداشت ایران در نیمه دوم فروردین 1400 روزهای سخت و تلخی را سپری کرد. روزهای تلخی که به نظر می رسد به اردیبهشت هم رسیده است و احتمالا تا پایان دوره صدارتش در مرداد امسال گریبانش را رها نمی کند...
۵۵ آنلاین مواد مخدر درمان وزارت بهداشت