مهر   |  علمی  |  

پروژه های پژوهشی «ارزآور» و «بومی» حمایت می شوند

به گزارش خبرنگار مهر، هفته پژوهش هر ساله با اهدافی چون شناسایی توانمندی های پژوهش و فناوری مراکز تحقیقاتی، شناسایی و معرفی پژوهشگران برتر، امکان تجاری سازی یافته های پژوهش و فناوری (فن بازار) و فراهم کردن فضای همکاری بین پژوهشگران برگزار می شود. «بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری، فن‌بازار» امسال در حالی از 23 آذرماه آغاز می‌شود و تا 28 آذرماه ادامه دارد که همزمان با آن…

پروژه های پژوهشی «ارزآور» و «بومی» حمایت می شوند

به گزارش خبرنگار مهر، هفته پژوهش هر ساله با اهدافی چون شناسایی توانمندی های پژوهش و فناوری مراکز تحقیقاتی، شناسایی و معرفی پژوهشگران برتر، امکان تجاری سازی یافته های پژوهش و فناوری (فن بازار) و فراهم کردن فضای همکاری بین پژوهشگران برگزار می شود.

«بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری، فن‌بازار» امسال در حالی از 23 آذرماه آغاز می‌شود و تا 28 آذرماه ادامه دارد که همزمان با آن هفتمین «نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران» به مدت سه روز از 26 تا 29 آذرماه برگزار خواهد شد. شعار امسال هفته پژوهش «پژوهش اثربخش، فناوری ارزش‌آفرین و رونق تولید» در نظر گرفته شده است.

دانش آموزان مهمان پارک های علم و فناوری می شوند

در اولین روز از هفته پژوهش، زنگ پژوهش با حضور وزرای علوم و آموزش‌وپرورش در یکی از دبیرستان‌های تهران نواخته می‌شود؛ در این مراسم از 28 دانش‌آموز برتر تقدیر شده و دانش آموزان میهمان مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری خواهند بود تا از نزدیک با عملکرد این مراکز آشنا شده و انگیزه مضاعفی برای ادامه تحصیل در سطوح عالی داشته باشند.

جایگاه بیانیه گام دو انقلاب در هفته پژوهش

عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم در تشریح جزییات برنامه های این هفته به خبرنگار مهر گفت: یکی از روزهای هفته پژوهش و فناوری، به نام بیانیه گام دوم در پژوهش و فناوری نام‌گذاری شده که دانشگاه های علوم انتظامی و پژوهشگاه علوم و قرانی قم برنامه ها و نشست هایی را در این خصوص در نظر گرفته است.  

توجه ویژه به حوزه فناوری در نمایشگاه در شرایط تحریم

نیسی درباره تفاوت نمایشگاه پژوهش امسال با سال گذشته، گفت: امسال به این دلیل که شرایط تحریم قرار داریم، باید به تقاضاهای فناوری در راستای حل مشکلات کشور در نمایشگاه توجه ویژه ای شود و از این شرایط به عنوان یک فرصت استفاده کرد. امسال تمرکز بر این است که از طریق شرکت های دانش بنیان و پژوهشگاهها به نیاز صنعت پاسخ دهیم.

مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم با اشاره به اینکه همزمان با افتتاحیه نمایشگاه در روز 26 آذرماه، از پژوهشگران و ایده‌های برتر تجلیل خواهد شد، گفت: روز جمعه 29 آذرماه است آیین اختتامیه بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار برگزار خواهد شد.

حمایت از قراردادهای فناوری تا سقف 2 میلیارد تومان/کاهش بودجه نسبت به سال گذشته

بهنام طالبی معاون اداره کل برنامه ریزی و امور فناوری وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار مهر، اعلام کرد که قرار است امسال از قراردادهای فناوری در نمایشگاه هفته پژوهش تا سقف 2 میلیارد تومان حمایت شود.

طالبی گفت: بودجه حمایتی امسال با کاهش روبروست چرا که سال گذشته 3 و نیم میلیارد تومان یارانه به قراردادها اختصاص داده شد و تاکنون رایزنی ها با صندوق نوآوری شکوفایی و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری نتیجه نداده است و تا همان سقف 2 میلیارد تومان قراردادها مورد حمایت قرار می گیرند. 

معاون اداره کل برنامه ریزی و امور فناوری وزارت علوم ادامه داد: سال گذشته از 279 مورد تفاهم نامه، 108 قرارداد دریافت شد که از این تعداد در نهایت 44 قرارداد را مورد حمایت قرار دادیم.

از چه قراردادهایی امسال حمایت می شود؟

وی در توضیح بیشتر گفت: امسال قراردادهایی مورد حمایت قرار می گیرند که نخست بومی (ساخت داخل) و جزو اولویت های کشور باشند، دوم اینکه بتوانند ارزآوری برای کشور داشته باشند و اشتغال ایجاد کنند و در نهایت بتوانند در بخش صادرات موفق ظاهر شوند. همچنین قرار است صد میلیون تومان نیز در قالب گرنت فناوری به فناورانی که در ارزیابی‌ها به عنوان برتر انتخاب شوند، اختصاص داده شود.

طالبی با اعلام این مطلب که در نمایشگاه امسال در مجموع 124 مرکز علمی در نمایشگاه ثبت نام کرده اند که شامل 41 دانشگاه، 24 پژوهشکده، 34 پارک علم و فناوری و 25 مرکز رشد و موسسات خصوصی است، اظهار کرد: با توجه به آمار اخذ شده تا امروز 3582 فناوری در سامانه TRL ثبت شده است. 

معاون اداره کل برنامه ریزی و امور فناوری وزارت علوم ادامه داد: استان البرز با 752 طرح، استان تهران با 661 طرح، استان گلستان با 210 طرح به ترتیب بیشترین تعداد طرح‌های ثبت شده را به خود اختصاص داده‌اند. در نمایشگاه امسال نیز 60 استارتاپ در 3 غرفه مجزا حضور خواهند داشت.

70 فناوری جدید رونمایی می شود

وی با اشاره به اینکه امسال حدود 70 فناوری جدید در نمایشگاه رونمایی خواهد شد، گفت: علاوه بر معرفی فناوری و رونمایی از فناوری جدید، شاهد عرضه فناوری به سرمایه گذاران در نمایشگاه خواهیم بود. در ساعات برپایی نمایشگاه، 32 عنوان کارگاه‌های آموزشی تخصصی نیز پیش بینی شده که در بیستمین نمایشگاه برگزار خواهد شد.

برگزاری نشست مدیران ارتباط با صنعت با حضور مسولان پژوهشی/تقدیر از 100 طرح برگزیده دانشگاهی

یکی دیگر از برنامه های هفته پژوهش،  برگزاری نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه ها همزمان با هفته پژوهش با حضور معاونان و مدیران پژوهشی وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی است. این نشست در روز چهارشنبه 27 آذر ماه در نمایشگاه بین المللی برگزار می شود. برگزاری رویداد الگوها و راهکارهای نوین در ارتباط با همکاری دانشگاه ها با صنعت و جامعه از دیگر برنامه هاست که در همین رابطه قرار است 100 طرح برگزیده دانشگاه ها مستندسازی و در همین روز منتشر و از طرح های برگزیده تقدیر شود.

وزارت علوم بودجه نوآوری   اخبار برگزیده
  

41 سال شعار عدالت دادید درحالیکه سیل سیستان و بلوچستان را ویران کردمحمدرضا یزدانپرست گفت: 41 سال از انقلابی که شعارش عدالت بوده گذشت و این حد از شکاف عدالتی، اصلا منطقی نیست! این مردمان، آخرِ قناعت و صبوری و نجابت هستند! اینها انتقادهای شنیدنی مجری تلویزیون از رسیدگی به سیل‌ زدگان سیستان و بلوچستان و محرومیت مردمان این دیار بود.
مستقل‌آنلاین سیل تلویزیون 

  

کتک زدن داور در لیگ فوتبال ایرانبازهم کتک زدن داور در زمین فوتبال اتفاق افتاد. انگار اتفاقات عجیب و غیراخلاقی در فوتبال ایران تمامی ندارد. این بار داور بازی چوکا در تالش بعد از دادن کارت زرد به یکی از بازیکنان، مورد ضرب و شتم شدیدی قرار گرفت!
مستقل‌آنلاین فوتبال ایران زمین 

  

در هفته‌ای که شاخص بازار سهام بیش از 13 درصد افزایش داشت و طلا هم روند صعودی خود را حفظ کرد، قیمت دلار با بازدهی منفی مواجه شد. آیا این روند در هفته پیش‌رو تغییر خواهد کرد؟
نامه نیوز دلار حسن روحانی رئیس جمهور 

  

یک فعال سیاسی گفت: اگر گفته سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر پرونده فساد مالی داشتن نمایندگان فعلی مجلس درست باشد باید تاسف خورد.
نامه نیوز شورای نگهبان فساد مالی سردار سلیمانی 

  

حال و هوای بازار و چشم انداز قیمت خودرو چگونه است؟در شرایطی که بازار خودرو طی هفته‌های گذشته با افزایش تقاضا و طبعا قیمت مواجه شده بود، هفته گذشته کمی از رونق خرید و فروش افتاد، هرچند باز هم قیمت برخی محصولات بالا رفت.
خودروتک خودرو بازار خودرو قیمت 

  

وام دوگانه سوز کردن خودرو به کجا رسید؟موج تقاضا برای دوگانه‌سوز کردن خودروها همچنان بی‌پاسخ مانده است. بعد از افزایش قیمت بنزین، تقاضای زیادی برای دوگانه‌سوز کردن خودروهای بنزین‌سوز ایجاد شد این در شرایطی است که مسوولان نفتی کشور نیز در اوج‌گیری این تفاضا سهم بسزایی ایفا کردند...
خودروتک وام خودرو گاز 

  

پاسخ تند جمهوری اسلامی به علم‌الهدی و کدخداییاقتصادنیوز: جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود به برخی اظهارات ازجمله اظهارات احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد و عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان پاسخ داد.
اقتصادنیوز جمهوری اسلامی مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

واکنش شدید به پنهان کاری ترامپ درباره تلفات انتقام موشکی ایرانکاربران آمریکایی و سایر کشورها در فضای مجازی به دروغگویی و پنهان‌کاری دولت آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران واکنش نشان دادند.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ انتقام 

  

برایان هوک: آمریکا یک فرمانده سپاه را در فهرست تحریم‌های خود قرار داددولت آمریکا در ادامه سیاست‌های خصمانه خود علیه ایران، یک مقام سپاه ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.
ایلنا سپاه پاسداران ایران دولت 

  

ظریف اعلام کرد: آمادگی ایران برای مذاکره با عربستانوزیر خارجه با اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، درباره توافقی دیگر در موضوع هسته ای، تصریح کرد: به هیچ عنوان درباره توافق جدیدی مذاکره نمی کنیم.
مثلث محمدجواد ظریف ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ خروج سکه از مدار افزایشی، عقب‌نشینی دلار از مرز روانیاقتصادنیوز؛ امروز شنبه 28 دی‌ماه 1398 نرخ‌ها در بازار طلا و ارز پایتخت از مدار صعودی خارج شده و در مسیر کاهشی حرکت کرده و در نهایت نرخ‌هایی پایین‌تر از ارقام ثبت شده در انتهای هفته گذشته را ثبت کردند. امروز دلار در بازار آزاد از محدوده 13500 تومانی عقب‌نشینی کرد و تا عصر زیر مرز روانی میانه کانال 13 هزار تومانی و در محدوده 13400 تومانی باقی ماند...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران پایتخت 

  

برگزاری آزمون سراسری ارزیابی دانش تخصصی کارکنان شرکت بیمه سامانآزمون سراسری کارکنان ستادی و شعب شرکت بیمه سامان با هدف ارزیابی سطح دانش فنی آنها برگزار شد.
شما‌نیوز بیمه آتش سوزی آموزش 

  

وزارت صمت ارز نیمایی موردنیاز واردات لاستیک کمباین و تراکتور را تخصیص دهد سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره تامین ارز موردنیاز واردات لاستیک کمباین و تراکتور، گفت: اگرچه در حال حاضر لاستیک خودروهای سنگین و سواری در کشور تولید می‌شود اما به دلیل نبود تکنولوژی مناسب تولید برخی تایرها ماند کمباین و تراکتور ممکن نیست. نماینده تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی با بیان…
خانه‌ملت ارز واردات مجلس شورای اسلامی 

  

بازگشت ارز صادراتی خدمات فنی و مهندسی زمانبر است/ مشوق‌های صادراتی افزایش یابد حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 99 مبنی بر حذف رفع تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان محصولات کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی در مدت در نظر گرفته شده است، گفت: براساس بودجه سال 98، اگر صادرکنندگان، ارز…
خانه‌ملت ارز مجلس شورای اسلامی بودجه 

  

ذخایر ارزی هند از 461 میلیارد دلار گذشت.
نامه نیوز هند دلار دلار آمریکا 

  

کاهش قیمت نیم‌سکه و ربع‌سکه در روز افت قیمت ارزبازار طلا و ارز درحالی آخرین شنبه زمستانی خود را سپری کرد که قیمت سکه طرح قدیم، نیم سکه و ربع سکه کاهش یافت و نرخ ارز هم کاهشی شد.
مثلث قیمت ارز قیمت یورو 

  

ارزیابی عملکرد 9 ماهه سال جاری و راهکارهای بهبود عملکرد بانک ملی ایراناعضای هیات مدیره و معاونان مدیرعامل بانک ملی ایران در همایش یک روزه بررسی عملکرد 9 ماهه سال 1398 و تبیین برنامه های راهبردی بانک تا پایان سال، در حضور مدیر عامل بانک عملکرد واحدهای بانک را بررسی و راهکارهایی را برای بهبود هر چه بیشتر عملکردها ارائه کردند.
شما‌نیوز بودجه پول حوزه