انباشتگی سوگ در ایام کرونا

یکی از مسائل اجتماعی و فرهنگی مرتبط با اپیدمی کرونا که در تمام جهان به‌صورت کم‌و‌بیش خودنمایی می‌کند، موضوع انگ یا بدنامی اجتماعی(استیگما) است. انگ، وضعیتی است که در آن فرد یا گروهی به‌دلیل داشتن ویژگی‌هایی که منفی پنداشته می‌شوند، برچسب خورده و مورد قضاوت، سوءظن، تبعیض و طرد قرار می‌گیرند.

انباشتگی سوگ در ایام کرونا

شرق-  ‌یکی از مسائل اجتماعی و فرهنگی مرتبط با اپیدمی کرونا که در تمام جهان به‌صورت کم‌و‌بیش خودنمایی می‌کند، موضوع انگ یا بدنامی اجتماعی(استیگما) است. انگ، وضعیتی است که در آن فرد یا گروهی به‌دلیل داشتن ویژگی‌هایی که منفی پنداشته می‌شوند، برچسب خورده و مورد قضاوت، سوءظن، تبعیض و طرد قرار می‌گیرند. ازآنجایی‌که انگ اجتماعی برساخته‌ای مبتنی بر سوء‌برداشت و اطلاعات نادرست است، می‌تواند با روشن‌شدن حقایق و ازبین‌رفتن مرزهای تفاوت کم‌رنگ شود یا از بین برود. در کشور ما نیز بدنامی کلی کرونا و مبتلایان آن که در ماه‌های آغازین خیلی شدید بود، به‌تدریج با افزایش آ‌گاهی‌ها و تعداد مبتلایان همواره رو به کاستی نهاده است. بااین‌حال نتایج دو پژوهش (انجام‌شده توسط پژوهشگران دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و کرمان در مقاطعی از سال 1399‌) با نمونه‌های آماری متفاوت نشان می‌دهند گرچه به‌طور‌کلی انگ اجتماعی کرونا کاهش چشمگیری داشته ولی برخی از ابعاد و جنبه‌های آن ثابت مانده یا حتی افزایش یافته است. یکی از این ابعاد که میدان بروز ارزش‌ها و عناصر فرهنگی پرقدرتی است، مرگ (به‌دلیل بیماری کرونا) است. مبتنی بر نتایج پژوهش‌های یاد‌شده، هر بار حدود یک‌سوم از نمونه‌های آماری مورد مطالعه، واجد نوعی انگ اجتماعی نسبت به مرگ ناشی از کرونا بوده و «مرگ کرونایی» را بدترین نوع مرگ به حساب آورده‌اند. وجود انگ پردامنه‌ آن‌هم در وضعیت بسیار ویژه‌ای که خانواده‌های داغدار نتوانسته‌اند مراسم سوگ را مطابق رسوم، ارزش‌ها و هنجارهای جاافتاده برپا کنند، به‌صورت طبیعی دشواری التیام افراد و خانواده‌های داغ‌دیده و سرگشتگی روحی و جسمانی آنها را در مقیاسی وسیع به‌دنبال دارد که می‌توان پیامدهای ناخوشایند بیشتری برای آن در ماه‌ها و سال‌های پیش‌رو متصور بود. ‌در میان اندوهی که آدمیان برای ازدست‌دادن‌‌ها از سر می‌گذرانند، اندوه مرگ عزیزان سنگین‌ترین است. طبق مطالعات الیزابت کوبلر راس، مرگ‌پژوه نامدار، پنج مرحله سوگواری عبارت‌اند از؛ شوک و ناباوری، عصبانیت و پرسش، چانه‌زنی، آشفتگی و غم، پذیرش واقعیت و بازسازی زندگی. در تمام فرهنگ‌ها، رسوم و ظرفیت‌هایی برای تمامی مراحل سوگ تا بازسازی زندگی وجود دارد. از زمان اپیدمی کرونا، انگ اجتماعی پیش‌گفته و شرایط و محدودیت‌های کرونایی با اختلال در فرایند سوگ به‌نوعی بحران سوگ را در جامعه رقم زده است. 

این وضعیت در جامعه ما و به‌ویژه در بین بسیاری از اقوام ایرانی که مراسم سوگ، تخلیه هیجانی و تسلی آنها با مراسم جمعی همراه است، وضعیت بغرنج‌تری را رقم می‌زند. از زمان فراگیری کرونا در ایران علاوه بر 61 هزار عزیز درگذشته به‌ واسطه این بیماری، ده‌ها هزار انسان دیگر به دلایل متفاوت فوت کرده‌اند و بازماندگان آنها از مراسم و بزرگداشت‌های معمول سوگ محروم بوده‌اند، از‌این‌رو به‌نوعی با انباشتگی سوگ در جامعه مواجه هستیم. وضعیت پروبلماتیک پیش‌گفته در حالی است که خانواده‌های داغدار با محدودیت در برگزاری مراسم پراهمیت سوگ در روزهای پایانی سال (مانند پنجشنبه یا جمعه آخر سال) و بازدید از اهل قبور مواجه هستند. شاعر درباره کشته‌های جنگ‌ها به‌درستی گفته است: «آمار کشته‌های جنگ/ همیشه غلط بوده است/ هر گلوله/ دو نفر را از پا درمی‌آورد/ سرباز/ و دختری که در سینه‌اش می‌تپد...» (مریم نظریان). به‌همین‌دلیل در آوردگاه کرونا و بسته‌شدن راه‌های برون‌رفت از سوگ، شاید آمار کشته‌ها خیلی بیشتر از موارد یادشده باشد.

ضمن اینکه هم‌زمانی سوگ انباشته ناشی از مرگ عزیزان با سایر مشکلات، دشواری وضعیت را بیشتر و به‌نوعی جامعه را تروماتیک و نیازمند درمان کرده است. ازاین‌رو برای برون‌رفت از مشکلات مرتبط یا تعدیل آنها، سیاست‌گذار سلامت روانی- اجتماعی جامعه می‌تواند با مشارکت تخصص‌های مرتبط (انسان‌شناس، مددکار اجتماعی، روان‌پزشک، جامعه‌شناس، روان‌شناس و...) به تدوین و کاربست بسته‌ تخلیه سوگ مبادرت کند.

 

 

درمان خانواده پژوهش   اخبار برگزیده
  

واکنش جنجالی سرمربی الریان به شکست مقابل پرسپولیس+جزئیات بیشترالریان در دومین دیدار خود در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا به مصاف پرسپولیس رفت و با نتیجه 3 بر یک شکست خورد.
خانه فوتبال پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا آسیا 

  

پیش‌بینی‌ یک نماینده درباره کاندیداتوری «رئیسی»یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پیش‌بینی من این است که سید ابراهیم رئیسی داوطلب کاندیداتوری انتخابات خواهد شد و نامزدهای جریان انقلابی به نفع ایشان کنار خواهند کشید.
فردا مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

مقایسه دستمزد کارگران ایران با کارگران کشورهای مختلففاصله بسیار زیادی بین حداقل حقوق کارگران در ایران و حداقل حقوق کارگران در کشوری مثل قطر وجود دارد که باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
ایلنا دستمزد حداقل دستمزد ایران 

  

پیش بینی بورس امروز / کِشتی بورس به گِل می‌نشیند؟در معاملات دیروز رکود معاملات به عمیق‌ترین سطح رسید و مازاد عرضه افزایش یافت. در این شرایط بورس امروز چه روندی خواهد داشت؟
اقتصادنیوز 

  

وعده کاهش قیمت خودرو در اردیبهشت تحقق می یابد؟علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت بهمن پارسال وعده داد که با حذف دلالان و افزایش تولید، قیمت خودرو حداکثر تا اردیبهشت 1400 کاهش خواهد داشت.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

بررسی دوباره عرضه خودرو در بورسبراساس دستورکار هفتگی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اعضای این کمیسیون امروز به بررسی طرح ساماندهی خودرو با حضور مسوولان و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط می‌پردازند. هفته گذشته طرح ساماندهی خودرو در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت این در شرایطی است که با عدم تامین نظر نمایندگان‌، این طرح بار دیگر به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع داده شد‌.
خودروتک خودرو خودروسازان بورس کالا 

  

محدودیت‌ها تا آخر هفته تمدید شد/ مردم نگران نباشندعلیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا، تا آخر هفته محدودیت‌ها را تمدید کردیم و بر اساس آن پنجشنبه برای ادامه محدودیت تصمیم می گیریم...
۵۵ آنلاین استان اصفهان اصفهان بیمارستان 

  

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی غنی‌سازی 60 درصدی ایران را تایید کردسفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین گفت: سطح غنی‌سازی UF6 تولیدی ایران 55.3 درصد بوده است.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی غنی سازی 

  

واکنش احمدی نژاد به حادثه نطنزرئیس دولت دهم به انفجار تأسیسات هسته‌ای ایران و وارد آمدن چند میلیارد دلار خسارت به آن اشاره کرد و گفت: از آن طرف دنیا تأسیسات ما را منفجر می‌کنند و بعد شما می‌خواهید برای مذاکره بروید. این بار چه چیزی را می‌خواهید معامله کنید. یک فضایی هم درست کرده‌اید که هیچکس حرف نزند! چرا حرف نزنیم؟ این کشور متعلّق به تک تک مردم ایران است...
مثلث احمدی نژاد بهنوش بختیاری دولت دهم 

  

جلسه کمیسیون مشترک برجام که ساعتی پیش در سطح معاونین با حضور هیئت‌های ایران و گروه 1+4 در گرندهتل وین آغاز شده بود، دقایقی پیش پایان یافت.
نامه نیوز کارت اعتباری ایران وین 

  

برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور تا چند روز آینده/ سود سهام عدالت افراد طبق عملکرد شرکت‌ها متفاوت از هم می‌شودعضو شورای عالی بورس با بیان اینکه انتخابات سهام عدالت بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور است، گفت: هر کدام از سهام‌داران از این پس سهامدار یک شرکت استانی خواهند شد و سود هر یک از استان‌ها و شرکت‌ها از سال آینده متفاوت خواهد بود.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

سیگنال های مثبت رئیس بورس هم به داد شاخص نرسید/ سقوط 9 هزار واحدی بورس تهرانشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 9 هزار و 600 واحدی (معادل0.7 درصد) در سطح یک میلیون و 233 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

هشدار دولت بایدن به صهیونیست‌ها؛ از تهدید و خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران خودداری کنیددولت بایدن از اسرائیل خواست تا از اظهارات تهدید آمیز علیه ایران خودداری کند.
ایلنا دولت تاسیسات هسته ای هسته ای 

  

آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از خودروسازانرئیس هیات تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی گفت: هم اکنون در حال دریافت اطلاعات به‌صورت مکتوب هستیم و از اواخر اردیبهشت کار جمع‌آوری اطلاعات به‌صورت میدانی و بازدید از دستگاه‌های مختلف و مرتبط با موضوع را در دستورکار خود داریم.
خودروتک مجلس شورای اسلامی خودروسازان کار 

  

پیش شرط بازگشت خودروسازان خارجی به ایرانمدعی العموم به راحتی می تواند دولت را مکلف کند تا کسب رضایت طرفهای تجاری در بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی، اجازه بازگشت شرکت های خارجی به بازار ایران را ندهد.
خودروتک خودروسازان ایران دولت 

  اخبار داغ
  

اگر طرح دولت خاتمی ادامه پیدا می‌کرد،اوضاع کرونا امروز این گونه نبوداقتصادنیوز: شرق با مسعود پزشکیان نایب رئیس‌پیشین مجلس و نامزد احتمالی ریاست‌جمهوری 1400 گفت‌وگو کرده است.
اقتصادنیوز دولت مسعود پزشکیان ریاست جمهوری 

  

مدیرعامل سابق پرسپولیس کرونا گرفتمدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس به کرونا مبتلا شد و در بیمارستان مسیح دانشوری بستری شده است.
گسترش باشگاه پرسپولیس پرسپولیس ورزش 

  

رونق گرفتن شبکه نمایش خانگی در روزهای شیوع کرونا از هر نظر اتفاق مثبتی استساسان سالور با اشاره به تعطیلی سینماها و پروژه‌های تولید فیلم در سینما به دلیل شیوع کرونا، رونق گرفتن شبکه نمایش خانگی در این شرایط را از هر نظر اتفاقی مثبت ارزیابی کرد.
برنا شبکه نمایش خانگی تولید سینما 

  

پیش بینی بورس فردا 31 فروردین 1400/توصیه های مهم به آماتورهای بورساقتصاد نیوز: کارشناسان از بورس 31 فروردین چه پیش بینی دارند،با وجود جریان مستمر و قوی خروج حقیقی ها از بورس انتظار پیشی رفتن تقاضا در این روزهای بی اعتمادی بازار اندکی بعید می نماید.
اقتصادنیوز اقتصاد 

  

مدیرعامل سابق پرسپولیس کرونا گرفت/ گرشاسبی در بیمارستان بستری شدمدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس به کرونا مبتلا شد و در بیمارستان مسیح دانشوری بستری شده است.
ورزش۳ باشگاه پرسپولیس پرسپولیس حمیدرضا گرشاسبی 

  

کرونا جان هنرمند موسیقی با سابقه را گرفتاقتصادنیوز : مصطفی بطلانی، دبیر بازنشسته آموزش‌وپرورش و نوازنده و مدرس باسابقه سنتور در اصفهان، بر اثر ایست قلبی ناشی از ابتلا به کرونا، دار فانی را وداع گفت.
اقتصادنیوز موسیقی آموزش اصفهان 

  

هشدار وزارت بهداشت درباره کلاهبرداری به نام وب‌سایت «سیب»/ به بهانه ثبت نام واکسن کرونامشاور وزیر بهداشت گفت: به بهانه ثبت نام واکسن کرونا و ایجاد پرونده وارد هیچ سایتی نشوید.
خبرفوری وزارت بهداشت کلاهبرداری مشاور 

  

سرمربی پارس جنوبی کرونا گرفتسرمربی پارس جنوبی جم با ابتلا به ویروس کوید 19 با تشخیص پزشکان به قرنطینه رفت.
گسترش پارس جنوبی فوتبال ویروس 

  

امروز در بورس چه گذشت؟ (30 فروردین)امروز 30 فروردین 1400 معاملات 8 نماد بورسی به تایید ناظر بازار نرسید.
گسترش بانک صادرات سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران 

  

خبرخوش و عالی درباره واکسن کرونادکتر مصطفی قانعی در مراسم افتتاح خط ویال واکسن شرکت داروسازی اسوه، افزود: خط تولید انبوه واکسن برکت اواخر خرداد و تولید انبوه سه واکسن دیگر تا مهر راه اندازی می‌شود.
مستقل‌آنلاین تولید کوبا ایران 

  

درمان های خانگی موثر بر کرونا در فاز سرماخوردگییک پزشک اورژانس با بیان اینکه بیماری کووید-19 دارای سه فاز سرماخوردگی، ریوی و التهابی است؛ علائم هشدار کرونا را تشریح کرد و گفت:
مستقل‌آنلاین درمان سرماخوردگی پزشک