فردا   |  سیاسی  |  

رهبر انقلاب: هیأت‌های مذهبی پیوندهای مستحکم میان امروز و روز عاشورای حسینی هستند

بیانات رهبر انقلاب در دیدار شورای مرکزی هیأت‌های عزاداری استان تهران منتشر شد.

رهبر انقلاب: هیأت‌های مذهبی پیوندهای مستحکم میان امروز و روز عاشورای حسینی هستند

بیانات رهبر انقلاب در دیدار شورای مرکزی هیأت‌های عزاداری استان تهران که مربوط به 1373/05/12 است، و برای نخستین بار منتشر شد، به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم(1)

اوّلاً به همه‌ی برادران و خواهرانی که در این مجلس حسینی شرکت کرده‌اید، خوشامد عرض میکنم و مجلس ما بحمدالله‌ عطر و رایحه‌ی مجلس عزای حضرت ابی‌عبدالله‌ (علیه السّلام) را پیدا کرد.

موضوع هیئتهای مذهبی برای مردم ما یک مطلب عادّی و روزمرّه است که چشمها و دلهای مردم به آنها اُنس گرفته است ولی اگر کسی با چشم دقیق و حقیقت‌بین نگاه کند، این یکی از آن بارقه‌های درخشان حسینی در فضای جامعه‌ی مسلمان ما و از برکات و حسنات جاریه‌ی آن نهضت عظیم الهی است. آنچه را شما از سوابق عزاداری مردم ایران و شیعیان جهان برای ماجرای حسین‌بن‌علی (علیه ‌السّلام) تا کنون دنبال بفرمایید، خواهید دید که این سنّت عزاداری به شکل کنونی در تمام حالات و آنات و در همه‌ی شرایط گوناگون اجتماعی وجود داشته است. دشمنان نتوانسته‌اند این عادت دینی و الهی را از شیعیان سلب کنند و این نشان‌دهنده‌ی عمق ایمان و عمق تأثیر این جریان عزاداری ــ چه به‌ صورت مجالس عزاداری و چه به ‌صورت هیئات متحرّک مذهبی ــ در دلهای مردم و در ایمان و عقیده‌ی مسلمانان است.

ظرفیّت این هیئات هم بسیار زیاد است. شما ملاحظه کنید، در دوران اختناق رضاخانی که همه‌ی حرکتهای مردم، ولو کوچک‌ترین آنها را ایادی استبداد رضاخانی که ضدّ اسلام و ضدّ مراسم تشیّع بود، دنبال میکردند و آنها را با سختی و فشار و شکنجه پاسخ میدادند ــ که حتّی روضه‌خوانی‌ها را در داخل خانه‌ها و پیش از اذان صبح هم دنبال و تعقیب میکردند و اگر روضه‌خوانی را میدیدند که قبل از اذان صبح از جایی به جایی حرکت میکند، و میدانستند که این روضه‌خوان میرود که در خلوت و پستوی خانه‌ی یک مسلمان عاشق امام حسین (علیه‌ السّلام) مرثیه بخواند، او را تعقیب میکردند و احیاناً زندان میبردند ــ حتّی در این شرایط هم هیئتهای مذهبی متوقّف نماند. آن کسانی که آن زمانها بوده‌اند، برای ما نقل کرده‌اند که در روزهای عاشورا و تاسوعا و ایّام اطراف این دو روز، مردم از شهرها به خارج شهرها میرفتند، در بیابانها، دور از جادّه‌ها، گاهی در ویرانه‌ها، در روستاهای دور از دسترس پلیس رضاخانی، دسته‌ی سینه‌زنی راه می‌انداختند و عزاداری میکردند. این چه ایمانی است؟ چه علقه‌ی محبّت و اعتقاد عظیم و ناگسستنی‌ای است که به ‌وسیله‌ی این هیئات مذهبی هدایت میشود؟ این یک طرف قضیّه است.

در آن وقتی که مردم تهران و بعضی از شهرستان‌های دیگر برای دفاع از مقام روحانیّت و رهبری نهضت، در دوازدهم محرّم و پانزدهم خرداد سال 42 میخواهند اعتراض کنند، باز در قالب هیئات سینه‌زنی و عزاداری است که راه می‌افتند در این خیابانهای تهران و سینه میزنند و زنجیر میزنند و عزاداری میکنند امّا نوحه‌ی آنها عبارت است از اعتراض به حکومت مستبد و دیکتاتور و فاسد پهلوی که امامشان و رهبرشان و امام بزرگوار را در پانزدهم خرداد سال 42 دستگیر و بازداشت کرده بود؛ یعنی یک ماهیّت انقلابی پیدا میکند. و این تعجّب هم ندارد؛ اصل ماجرای حسین‌بن‌علی (علیه‌ السّلام) یک ماجرای انقلابی است، باید هم آنچه از آثار آن نهضتْ به ‌جا است، در همین جهت و همین هدف حرکت بکند. در سال آخر نهضت هم پیروزی انقلاب، بلاشک تا میزان زیادی مرهون همین هیئات مذهبی است که در همه‌جای کشور در عاشورای سال 57 و دهه‌ی محرّم آن سال، [مردم] هیئتهای مذهبی را تبدیل کردند به وسیله‌ای برای اظهار اعتراض گسترده‌ی ملّت به آن رژیم فاسد و حمایت از امام و خواستاریِ نظام اسلامی. پس این، ظرفیّتِ هیئات مذهبی است. در دوران اختناق جمعیّت‌های کوچک در بیغوله‌ها و بیابانها و دور از چشم پلیس رضاخانی شروع میشود و در سال 57 و سالهای بعد از آن، در معرض دید همه‌ی مردم دنیا و زیرِ نگاه دوربین‌های تلویزیون‌های جهانی، نشان‌دهنده‌ی میل و خواست ملّت ایران میشود. چقدر عظیم است این هیئتها!

علاوه بر همه‌ی اینها، عشق و محبّت به خاندان پیغمبر، عشق به حسین‌بن‌علی (علیه ‌السّلام)، عشق و دلبستگی به یاران امام حسین (علیه ‌السّلام)، دل‌سوختگی شدید نسبت به حادثه‌ی عاشورا، روح این هیئتهای مذهبی است. اینها چیز کوچکی نیست؛ مبادا کسی خیال کند که هیئات مذهبی یک چیزی است که اگر بود، بود، [اگر هم] نبود، نبود؛ این جور نیست. هیئتهای مذهبی در حقیقت ارکان حفظ ایمان و شوق ملّت بزرگ ما به خاندان پیغمبر هستند؛ از جمله‌ی پیوندهای مستحکم میان امروز و روز عاشورای حسینی هستند؛ آن روحیه را به امروز منتقل میکنند، خاطره‌ی امام حسین را تجدید میکنند. در طول سال، دستهای دشمنان اسلام و قرآن و خاندان پیغمبر هر چه تلاش میکنند برای اینکه فضای جامعه را فضای غیر دینی قرار بدهند، وقتی ‌که دهه‌ی محرّم میشود، ایّام عاشورا میشود، این موکبهای حسینی راه می‌افتد در خیابانها و کوچه‌ها و محیط زندگی مردم، مثل آب بارانی که پلیدی‌ها را و کثافتها را میشویَد و فضا را پاک میکند، فضای جامعه را شست‌ و شو میدهد و همه‌ی آن تلقینات فاسد را که در محیط و فضا، دست دشمن به وجود آورده است، پاک میکند و میشویَد.

قدر این هیئتها را خیلی باید بدانید؛ هم شما که مسئولان این هیئات هستید، واقعاً این کار را یک کار مهم و اساسی به ‌حساب بیاورید؛ یک وظیفه‌ی هم ناشی از عقیده و هم ناشی از محبّت، و هم یک وظیفه‌ی بزرگ اعتقادی و عاطفی به ‌حساب بیاورید و با جدّیّت مسئله‌ی هیئات مذهبی را دنبال کنید و هر کاری که برای بهتر شدن این هیئات میشود انجام داد، انجام بدهید؛ هم مردم باید قدر این هیئات را بدانند. مردم به ‌طور طبیعی اعضای هیئات مذهبی هستند. می‌بینید که راه می‌افتند در این موکبهای عزاداری ــ هر کسی با یک نوع ارتباطی ــ می‌افتند توی این هیئتها و با آنها عزاداری میکنند، عزاداری آنها را تماشا میکنند، اشک میریزند و حال مصیبت و عزا پیدا میکنند. خیلی حادثه‌ی عظیمی است.

در هیچ جای دنیا هم یک چنین وسیله‌ای ــ که تمام شمشیرهای دشمنان در مقابل این وسیله کُند است، همه‌ی تبلیغات دشمنان در مقابل این وسیله نارسا است ــ ندارند؛ خیلی تلاش کردند که اینها را از بین ببرند، [ولی] نتوانستند؛ و این، مال زمان رضاخان است. بعد از آن خیلی تلاش کردند اینها را منحرف کنند. بنده در دوران سلطنت طاغوتِ دوّم پهلوی دیده بودم و می‌شناختم که این هیئات مذهبی را در گوشه‌ و کنار جامعه، می‌سپردند دست افراد فاسد، تا شاید اینها را از چشم مردم بیندازند امّا نتوانستند. هیئتهای مذهبی، هیئتهای مذهبی ماندند؛ هیئتهای عزاداری، هیئت عزاداری ماندند. گیرم که یک فرد نابابی هم چند صباحی در یک هیئتی بود یا نبود؛ او از بین رفت، آنها نابود شدند امّا هیئتها همچنان ‌که لازمه‌ی کلمه‌ی حق است، ماندند. خیلی تلاش کردند بلکه بتوانند این هیئتها را از حال و هوای حسینی خارج کنند امّا نتوانستند.

بنده عرضم به شما برادران عزیز این است که شما خودتان را عَلَم‌داران حسینی بدانید. عَلَم عزای حسینی دست شما است؛ این خیلی مرتبه‌ی بزرگی است؛ این خیلی مقام مقدّسی است. اگر نهضت امام حسین در روز عاشورا تمام شده بود، امام حسین دیگر عَلَم‌دار نمیخواست؛ امّا فرض این است که نهضت حسینی تا قیام فرزند معصومش حضرت بقیّةالله‌الاعظم (ارواحنا فداه و عجّل الله‌ تعالی فرجه و آلاف التّحیّة و السّلام و الاکرام علیه) برقرار است؛ نهضت که تمام‌شدنی نیست. هر چه زمان گذشته است، نهضت حسینی گسترده‌تر شده است، اعماق آن بیشتر آشکار شده است. هر بخشی از این نهضت یک عَلَم‌داری دارد؛ دنیای فقاهت بخشی از نهضت حسین است، عَلَم‌دارش مراجع بزرگند؛ دنیای معنویّت و معرفت بخشی از منطقه‌ی نهضت حسین است، عَلَم‌دارانش سُلّاک[2] بزرگ و اهل معرفتند؛ صحنه‌ی عظیم زندگی مردم که به‌ سمت اسلام حرکت میکند و نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی و حکومت اسلامی، بخشی از نهضت حسین‌بن‌علی است، عَلَم‌داران و پرچم‌داران مخصوص به خود را دارد؛ بقای فرهنگ این نهضت در بین مردم هم بخشی از آن نهضت است، پرچم‌دارانش کسانی هستند که اقامه عزای حسینی را میکنند، و از جمله شماها هستید. شما عَلَم‌دار حسینی (علیه ‌السّلام) هستید؛ این عَلَم را بایستی قدر بدانید. آن‌چنان ‌که شایسته‌ی او است، این کار را انجام بدهید.

دیدید که در سال 57، همین هیئات مذهبی شما در روشن کردن حقایق برای مردم چه نقش بزرگی ایفا کرد. مردم در خیابانها راه میرفتند و نغمه‌ی هیئتهای عزاداری برای آنها بهترین تحلیل‌کننده‌ی سیاسی و انقلابی آن روز بود، که حقایق را بیان میکرد؛ در سال 42 هم همین جور بود، در دوران جنگ هم همین جور بود. امروز هم همین جور است؛ امروز می‌بینید دنیای اسلام با چه دشمنانی روبه‌رو است؟ امروز می‌بینید صهیونیست‌های خبیث و پلید در دنیا چه میکنند؟ می‌بینید آمریکا به ‌عنوان قلدر و دیکتاتور جهانی، امروز چگونه با اسلام و نهضت اسلامی روبه‌رو و طرف است؟ می‌بینید طاغوتهای جهانی، امروز چقدر از اسلام کینه دارند، چون از دست اسلام و قرآن سیلی خورده‌اند؟ از طرفی، می‌بینید که چطور عواطف ملّت مسلمان در همه جای عالم نسبت به احکام اسلام و معارف اسلام و حکومت اسلامی برانگیخته است؟ مردم کشورهای اسلامی در گذشته بی‌تفاوت بودند، حرکتی نمیکردند، اقدامی نمیکردند، دلی برای اسلام نمیسوزاندند؛ امروز آن جور نیست؛ امروز ملّتهای مسلمان در هر جای دنیا که هستند، چه شیعه و چه غیر شیعه ــ مخصوص شیعیان هم نیست ــ نسبت به پرچم برافراشته‌ی اسلام در این قبّةالاسلام، یعنی ایران اسلامی احساس دلبستگی و علاقه‌مندی میکنند. و می‌بینید پیشرفتها و نفوذ روزافزون کلمه‌ی اسلام را در دنیا، علی‌رغم دشمنان. می‌بینید که بحمدالله‌ ایران اسلامی در دنیا روزبه‌روز عزیزتر شده است و عزیزتر میشود و ملّت مسلمان [هم] همین جور. همه‌ی اینها موضوعاتی هستند که هیئات مذهبی شما میتوانند آنها را با صدای بلند ندا کنند.

سینه‌زنی عزاداران حسینی، همان وسیله‌ای است که میتواند محبّت و ولایت اهل‌بیت را از نسلی به نسل دیگر برساند. دشمنها نباید بتوانند مراسم مذهبی شما را از دست شما بگیرند. یکی از راه‌های دشمنان این است که آنها را با خرافات آلوده کنند، که امسال با هشیاری شما مردم، با ایمان عمیق جوانهای مؤمن و عشّاق حسینیِ ما، یک بخش مهمّی از آنچه وسیله و بهانه‌ای در دست دشمن میشد، بکلّی کنار رفت و آن مسئله‌ی قمه‌زنی بود. عزاداری هیئتهای حسینی ــ یعنی همین عزاداری‌های معمولی که قرنها است که [مثل] امروز راه می‌افتند در خیابانها و عزاداری میکنند و به‌ عنوان اعلام مصیبت به  سر و سینه میزنند ــ همان بلندگوی عظیم نهضت حسینی است که در همه ‌جای کشور ما و در هر جایی که موالیان اهل‌بیت و محبّین اهل‌بیت، بخصوص شیعیان هستند، رونق دارد و روزبه‌روز باید رونق آن اضافه بشود.

مردم قدر هیئات را باید بدانند. خود هیئات مذهبی هم قدر این سرمایه‌ی عظیم را بدانند. و حسین‌بن‌علی (علیه الصّلاة و السّلام) و خاندان آن بزرگوار و اصحاب آن بزرگوار و شهدای عالی‌مقام عاشورا، ان‌شاءالله‌ با روح بلند خود پشتیبان این حرکت ایمانی و اسلامی و عاطفی شما هستند.

امیدواریم که روزبه‌روز این کانونهای حسینی گرم‌تر و این عَلَم برافراشته‌تر بشود و ان‌شاءالله‌ همه‌ی شماها اجرتان را از حسین‌بن‌علی (علیه ‌السّلام) بگیرید و همه‌ی ما در زمره‌ی خدمتگزاران عزاداری حسین‌بن‌علی (علیه‌ السّلام) محسوب بشویم و عمر خود را با محبّت آن بزرگوار و خاندان مقدّس پیغمبر به سر بیاوریم و ان‌شاءالله‌ فیض شهادت در راه آنها را ببریم.

والسّلام علیکم و رحمة ‌الله و برکاته

 

(1 در ابتدای این دیدار، حجّت‌الاسلام والمسلمین محمود محمّدی‌عراقی (رئیس سازمان تبلیغات اسلامی) مطالبی را بیان کرد.

(2 اهل سلوک

منبع: ایسنا

رهبر انقلاب تهران تلویزیون   اخبار برگزیده
  

قشم ایر رکورد دار کیفیت و امنیت پروازIATA گواهینامه معتبرIOSA را برای سومین بار تمدید کرد!
اقتصادنیوز 

  

سرلشکر باقری پیام دادسرلشکر باقری با صدور پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار تاکید کرد: دشمن در تهاجم ترکیبی همه‌جانبه علیه ملت ایران، همه توان و امکانات خود را بسیج کرده از این رو در مقابله با ایجاد شبهه توسط دشمن در مسیر جهاد تبیین امری ضروری است.
فردا سربازی خبرنگار ایران 

  

هدفگذاری صنعت بیمه در راستای کاهش دغدغه های دولت و مردم استکاهش دغدغه های دولت در خصوص جبران خسارت های مردم در حوادث گوناگون از اهداف دارای اولویت صنعت بیمه به شمار می رود.
ایلنا صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  

تلاش دولت و رئیس‌جمهور خدمت‌رسانی به مردم استوزیر کشور گفت: در مورد این دولت که امروز خودش را دولت مردمی و متعهد به اسلام و خدمت به مردم می‌داند باید بتوانیم خدمات را تشریح کنیم. دولت و در راس آن آقای رئیس‌جمهور تلا‌شان این است که به مردم خدمت کنند.
ایلنا دولت رئیس جمهور حوزه 

  

تغییر قیمت بنزین تصویب شد؟ | گرانی قیمت بنزین در راه استطرح بنزین برای همه از کیش به پاستور رسیده و منتظر جلسه بررسی در حضور رئیس جمهور است. همزمان با جدی شدن طرح بنزین برای همه، زمزمه‌هایی در خصوص تغییر قیمت بنزین هم شنیده می‌شود. چه تغییراتی در انتظار بنزین است؟
مثلث قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان استرئیس اتحادیه صنف کفاشان دستدوز گفت:‌ تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان است.
ایلنا تولید جوانان مسکو 

  

دستیار وزیر خارجه:دایران در بازسازی سوریه برادرانه کنار مردم خواهد بوددستیار وزیر امور خارجه ایران گفت: ملت ایران برادرانه و بدون قید و شرط به منظور بازسازی سوریه، کنار مردم ما بوده و خواهد بود.
فردا سوریه ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

ریزش قیمت سکه در بازار | انواع سکه چند شد؟هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید (امامی) امروز به 14 میلیون و 601 هزار تومان رسید.
نامه نیوز قیمت خودرو بهار 

  

بورس کالا راه نجات صنعت خودرو است/ غزل خداحافظی با خریداران قلابی خودرومحمدرضا نجفی منش دبیر انجمن سازندگان قطعات خودرو گفت: با عرضه خودرو در بورس کالا و کشف واقعی قیمت ها در تقابل عرضه و تقاضا، صف طولانی خریداران قلابی خودرو که ماه هاست برای دریافت رانت از این صف خارج نمی شوند، جمع شده و بدون شک با عرضه های منظم خودرو علاوه بر حمایت از تولیدکننده، شاهد تعادل بازار نیز خواهیم بود.
ایلنا بورس کالا صنعت خودرو 

  

بزرگ ترین رشد تابستانی شاخص بورس/دومین ورود پول در مرداداقتصادنیوز: در معاملات امروز 22 مرداد بورس تهران، شاخص‌ کل بازار سهام رشد کرد و شاهد تزریق پول حقیقی به بورس بودیم.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران پول 

  

3315 ابتلا و 55 فوتی؛ آخرین آمار روزانه کرونا در کشوردر شبانه روز گذشته 3315 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده و 55 بیمار نیز فوت کردند.
ایلنا وزارت بهداشت 

  

آمار کرونا امروز 22 مرداد 1401 / پایان موج هفتم کرونا در راه است؟بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 3315 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده و 55 بیمار نیز فوت کردند.
نامه نیوز خودرو وزارت بهداشت پول 

  

آمار امروز کرونا 22 مرداد | 3315 ابتلا و 55 فوتیبنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 3315 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده و 55 بیمار نیز فوت کردند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت 

  

جهش شاخص بورس /4 گروه ریالی سبزپوش شدنداقتصادنیوز: امروز قیمت سهام تمامی نمادهای گروه‌های «خودرو و ساخت قطعات»، «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری»، «سرمایه‌گذاری‌ها» و «شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی» افزایش یافت و این 4 گروه یکپارچه سبزپوش شدند.
اقتصادنیوز شاخص قیمت سهام 

  

آخرین آمار کرونا در کشور(22مرداد)بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 3315 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده و 55 بیمار نیز فوت کردند.
گسترش وزارت بهداشت 

  

همراه داشتن کارت واکسن کرونا برای زائرین اربعین الزامی استفرماندار شهرستان مرزی مهران گفت: زائران علاوه بر همراه داشتن گذرنامه برای خروج از مرز به عتبات عالیات باید حتما 2 دُز واکسن کرونا تزریق کرده و کارت واکسن همراه داشته باشند.
برنا اربعین گذرنامه 

  

عبور پرقدرت شاخص بورس از نیمه کانالاقتصادنیوز: در بازار معاملات امروز بازار سهام، شاخص بورس در اولین دقایق معاملات از نیمه کانال بالاتر آمد و رکورد بیشترین رشد در 2 ماه اخیر را به ثبت رساند.
اقتصادنیوز شاخص سهام ماه 

  

قیمت دلار سقوط کرد | هجوم مردم برای فروش دلارهای خانگی | قیمت دلار امروز 22 مرداد چند؟ طی روزهای اخیر و همزمان با اعلام برخی اخبار سیاسی و گمانه‌زنی‌ها از نتایج مذاکرات، بازار ارز وارد مدار کاهشی شده و قیمت دلار در کانال 30 هزار تومان قرار گرفته است. فعالان بازار جو موجود در بازار ارز را مثبت اعلام کرده و معتقدند قیمت ارز احتمالاً همین روال را طی خواهد کرد و در کانال‌های پایین‌تری قرار می گیرد. دبیرکل کانون صرافان: اگر مدیریت بازار براساس عرضه و تقاضا و بدون…
نامه نیوز قیمت ارز قیمت دلار 

  

پیام آمریکایی به قیمت دلار /قیمت طلا پایین آمدبه نظر می رسد سیگنال های ضد و نقیض برجامی بازار ارز تهران را تحت تاثیر قرار داده است ، قیمت طلا هم در مقایسه با دیروز پایین آمد .
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز