صراط   |  اجتماعی  |  

چرا از بعضی چیز‌ها می‌ترسیم؟

روان‌شناس دانشگاه منچستر و نویسندهٔ کتاب "غلبه بر ترس" می‌گوید: "ترس نقش تکاملی دارد، امری بیولوژیکی و حیاتی است و برای بقای ما لازم است. بدن ما نیاز به راهی دارد تا در برابر خطرات و تهدید‌ها آمادهٔ فرار یا دفاع شود".

صراط:

چیز‌های زیادی وجود دارد که ممکن است جیغ ما را درآوَرَد، اما چرا اینقدر می‌ترسیم و برای مهار این ترس‌ها باید چه کنیم؟

 پنج کارشناس ترس توضیح می‌دهند که ما چرا می‌ترسیم، انواع ترس کدام است و چطور با ترس روبه‌رو شویم.

چرا می‌ترسیم؟

دکتر وارن مانسل، روان‌شناس دانشگاه منچستر و نویسندهٔ کتاب "غلبه بر ترس" می‌گوید: "ترس نقش تکاملی دارد، امری بیولوژیکی و حیاتی است و برای بقای ما لازم است. بدن ما نیاز به راهی دارد تا در برابر خطرات و تهدید‌ها آمادهٔ فرار یا دفاع شود".

دکتر مارگی کر، جامعه‌شناس و متخصص و پژوهشگر ترس، می‌گوید: "توانایی تشخیص و واکنش سریع در برابر تهدید برای بقا لازم است، همین توانایی است که ما انسان‌ها را زنده نگه می‌دارد".

معمول‌ترین واکنش ما در برابر ترس "جنگ یا گریز" است، که باعث افزایش ضربان قلب و گشاد شدن مردمک چشم می‌شود. دکتر مانسل می‌گوید: "همه‌چیز در بدن ما طوری تنظیم می‌شود که ما آمادهٔ گریز و فرار از آنچه ما را تهدید می‌کند می‌شویم یا با آن می‌جنگیم و مبارزه می‌کنیم".

واکنش یکه‌خوردن یا زمانی که جا می‌خورید و به طور ناگهانی در برابر تهدید یا خطر واکنش نشان می‌دهید، واکنشی است که باعث می‌شود حتی زمانی که فرصتی برای بررسی و دریافت، چون و چرایی خطر و تهدید ندارید، شما را از آن دور کند، این واکنش ناگهانی و با صدای بلند همراه است.

انواع مختلف "ترس"؟

اندی نیمن، یکی از سازندگان و بازیگران نمایشنامهٔ ترسناک "داستان‌های ارواح" که مدتی طولانی در لندن بر صحنه بود و در سال 2017 فیلمی با بازیگری مارتین فریمن از آن ساخته شد، می‌گوید: "اولین مرحله همان یکه‌خوردن یا ترس ناگهانی است؛ بیشتر مردم فکر می‌کنند این کاری سبک و ساده است، اما واقعیت این است که خیلی کار پیچیده‌ای است تا خوب و درست از کار در‌آید".

"اگر بتوانی آن را خوب از کار درآوری، ذهن مخاطب را منحرف کنی و ناگهان کاری کنی که یکه بخورد، کار فوق‌العاده‌ای کرده‌ای، چون توانسته‌ای آن‌ها را به طور کامل غافلگیر کنی".

اندی ادامه می‌دهد: "ترس‌هایی هم هست که از آن‌ها خلاصی نداری، این ترس‌هایی است که درذهن ما وارد می‌شوند و هر لحظه که چشم خود را می‌بندیم در برابر ما ظاهر می‌شوند. این ترس‌ها ریشه‌های عمیق‌تری دارند".

مایک مونسر، که پادکست‌های هفتگی در مورد فیلم‌های ترسناک تهیه می‌کند، می‌گوید که وقتی پای فیلم ترسناک به میان می‌آید، ترسناک‌ترین فیلم‌ها آن‌هایی هستند که باعث می‌شوند احساس بی‌قراری و ناامنی کنیم.

چرا از بعضی چیز‌ها می‌ترسیم؟ چرا جیغ می‌کشیم؟

"بهترین فیلم‌های ترسناک، فیلم‌هایی هستند که نمی‌توانیم توضیح دهیم چرا ترسناک هستند. فیلم "درخشش" به نظر من ترسناک است بدون آنکه حتی بتوانم دلیلی برای آن پیدا کنم. چرا باید راهرو‌های دراز و خالی یک هتل یا پسر‌بچه‌ای که با سه‌چرخه در اتاقی دور خودش می‌چرخد اینقدر ترسناک باشد؟ من که سر در نمی‌آورم! ".

او اضافه می‌کند: "بهترین فیلم‌های ترسناک احساس عجیبی در شما به وجود می‌آورند بدون آنکه اتفاق ترسناکی در صحنه‌های فیلم بیفتد. این احساس را دارید که اتفاق بدی در جریان است".

چطور می‌توانید بهترین احساس ترس را ایجاد کنید؟

اندی می‌گوید: "عوامل مختلفی در این زمینه نقش دارند، از موسیقی و نور‌پردازی تا جلوه‌های ویژه، که وقتی همه آن‌ها با هم استفاده شود آن لحظه "عالی" را می‌سازد".

او می‌گوید: "بازی با امکانات مختلف مثل بالا بردن نور یا پایین آوردن صدا و تغییراتی مانند این‌ها خیلی لذت‌بخش است. مثل این است که با دوربین در جستجوی بهترین و ترسناک‌ترین لحظه باشیم".

"بعد از آن هم آن را در برابر مخاطبان به نمایش در‌می‌آوریم تا مطمئن شویم که درست بوده است و خدای من، آن لحظه که 900 نفر تماشاچی از وحشت جیغ می‌کشند ما می‌توانیم فکر کنیم که همه آن کار‌های فنی و ریزه‌کاری‌های هر صحنه دست به دست هم داده است تا لحظه‌ای خلق کند که تمام وجود تماشاچی را به لرزه در‌می‌آورد".

آنتونی وایت، هنرمند و متخصص ترس در بازی‌های کامپیوتری که به مدت 10 سال در این زمینه کار کرده است، می‌گوید: "با توجه به نکاتی کلیدی می‌توان از هرصحنه‌ای برای تمام حواس انسان ترس آفرید. برای مثال می‌توانید یک قصابی ترسناک را در اتاقی تیره و تاریک بسازید که فقط صدای مگس‌ها در آن به گوش می‌رسد و بوی گوشت گندیده می‌دهد وکف آن هم لزج و چسبناک است"

اگر آدمی هستید که خیلی می‌ترسید، چطور می‌توانید ترس خود را مهار کنید؟

دکتر مانسل می‌گوید که اگر خیلی ترسو هستید و از هر چیزی می‌ترسید کار‌هایی وجود دارد که می‌توانید خودتان یا به کمک درمانگر انجام دهید تا وضعیت خود را بهتر کنید.

"اولین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که باید همه‌چیز با آهنگ و سرعت مناسب برای خود شما پیش برود و نیازی نیست که همین الان با ترس خود رو‌به‌رو شوید، می‌توانید هر زمان که آمادگی آن را داشتید، این کار را بکنید".

دکتر مانسل، روان‌شناس، می‌گوید: "بیشتر چیز‌هایی که ما را می‌ترسانند قابل تقسیم به اجزای کوچکتری هستند، بخش‌های کوچکتری که مهار آن‌ها آسانتر است. برای مثال اگر از بلندی می‌ترسید، می‌توانید فقط با 10 سانتی‌متر بلندی شروع کنید و این باعث می‌شود که شاید فقط ذره‌ای اضطراب و ترس کمتری نسبت به قبل داشته باشید و به معنای آن است که در مسیر درست قرار دارید"؛ و دکتر کر هم توصیه‌هایی عملی دارد، از جمله مواجهه‌درمانی و درمان رفتاری-‌شناختی و تمرین‌های تنفسی.

او می‌گوید: "یکی از روش‌های مؤثر برای مقابله با افزایش ضربان قلب و احساس وحشت و هراس این است که بدن خود را طوری حرکت بدهید که گویی همهٔ این انرژی‌ها به حرکتی مهار‌شده تبدیل شده‌اند و در این حالت حس می‌کنید که بر آن‌ها کنترل دارید، حتی انجام حرکت سادهٔ ورزشی مثل حرکت پروانه هم مفید است".

بازی منچستر موسیقی   اخبار برگزیده
  

مجلس یازدهم تا ساعتی دیگر رسما آغاز به کار می‌کنداقتصادنیوز :دوره یازدهم مجلس تا ساعتی دیگر رسما افتتاح می شود.
اقتصادنیوز کار رهبر انقلاب 

  

انتقال بنزین از ایران به ونزوئلا طبق قوانین بین‌المللی است/ آمریکا بیش از هر کشوری صبر ایران را امتحان کرده است/ اصل مقابله مثل را همیشه برای خود محفوظ می‌دانیمیک عضو کمیسیون امنیت مجلس دهم تاکید کرد: انتقال بنزین از ایران به ونزوئلا طبق قوانین بین‌المللی و منافع ملی‌مان صورت می‌گیرد.
ایلنا بنزین ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

خاموش کردن آتش سوزی گچساران با الاغ!تلاش برای رساندن کپسول‌های آتش‌نشانی برای خاموش کردن آتش در کوهستان دهرود در شهرستان دشتستان استان بوشهر با الاغ درخور توجه است! آتش‌سوزس مراتع این کوه امروز وارد هفتمین روز شده است. فرماندار گچساران گفت: آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع مناطق «خنگ بنار» و «کوه گوهر نارک» این شهرستان پس از هفت روز کوشش طاقت‌فرسا همچنان ادامه دارد...
مستقل‌آنلاین آتش سوزی بالگرد کوهستان 

  

هنوز میزان سود و میزان ارزش سهام مد نظر مشخص نیست و فعلا تنها ثبت آزاد سازی 30 درصد سهام عدالت انجام می شود.
نامه نیوز کارت ملی بانک رفاه کارگران کار 

  

داستان اعتراض مردم غیزانیه چیست؟غیزانیه نام دهستانی است در حدود 50 کیلومتری شهر اهواز مرکز استان خوزستان و چند روزی است که به‌واسطه مطالباتی که بر سر مسئله آب شرب در آن شکل‌گرفته نام این دهستان بیش از گذشته به گوش می‌رسد.
۵۵ آنلاین استان خوزستان اهواز وزارت نفت 

  

تفاوت فروش فوق العاده خودرو با پیش فروش از نظر قیمت چیست؟فروش فوق العاده خودرو از سوی طرف تقاضا با استقبال زیادی مواجه شده است. به نحوی که برندگان این ماراتن خرید خودرو قطعا باید ازتوسط قرعه کشی مشخص شوند. در همین حال یک مقام مسئول در وزارت صمت تداوم برنامه فروش فوق العاده خودرو را در سال 99 اعلام کرد. به این ترتیب کسانی که در این مرحله نامشان از قرعه بیرون نیاید، این شانس را دارند که در مراحل بعد بخت خود را بیازمایند.
خودروتک خودرو قیمت رادیو 

  

فروش فوق العاده اخیر قیمت خودرو را کاهش می دهد؟رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در خصوص شرط کاهش قیمت خودرو در بازار و آیا اینکه فروش فوق العاده اخیر روی بازار تاثیر می گذارد یا خیر توضیحاتی ارائه داد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

دو پیام از طرف آمریکا برای ایران/ پاسخ روحانی چه بود؟مقامات آمریکایی از طریق امیر قطر و سلطان عمان به ایران پیام هشدار دهنده ارسال کرده اند تا از حرکت نفتکش‌های ایرانی به سمت ونزوئلا جلوگیری کنند.
مثلث مهناز افشار ایران قطر 

  

جزئیات واریز 3 یارانه و 2 وام در خرداد 99 +مبلغقرار است دولت در خرداد ماه سه یارانه معیشتی، نقدی و کرونا را پرداخت کند، همچنین فرایند واریز وام مشاغل نیز از اوایل خرداد ماه آغاز می‌شود.
مستقل‌آنلاین یارانه رئیس جمهور وام 

  

آیا ونزوئلا 9 تن طلا می‌خواهد به ایران بدهد؟سفیر ایران در ونزوئلا گفت: خبر انتقال 9 تن طلا که ادعا شده ونزوئلا در برابر سوخت به ایران ارسال کرده، 100 درصد دروغ است.
اعتماد ونزوئلا ایران و ونزوئلا ایران 

  اخبار داغ
  

کیهانی: کریمی با همان کیفیت قبلی به کشتی برمی‌گردد/ یزدانی مشکلی برای مبارزه در المپیک نداشتمتخصص جراحی استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو گفت: علیرضا کریمی می‌تواند با همان کیفیت قبلی‌اش به میدان برگردد و به کشتی ادامه دهد.
تسنیم کشتی آزاد فدراسیون کشتی المپیک 

  

هفته نامه «چلچراغ» با طراحی یک صفحه انتقادی، به واگذاری اموال دولتی و... در بورس توسط دولت، انتقاد کرد. این هفته‌نامه، تلویحا حسن روحانی رئیس جمهوری را «حاجی ارزونی» خوانده است!
صراط حسن روحانی دولت 

  

اکثر مشمولان سهام عدالت، با این موضوع مواجه شده‌اند که ارزش سهام روی برگه مذکور یک میلیون تومان درج شده است، اما میزان سهام آن‌ها در سامانه کم‌تر از یک میلیون تومان است. در واقع روی برگه ارزش یک میلیون تومان قید شده، اما ارزش واقعی سهم یک میلیون تومان نیست. ریشه این موضوع مربوط به مبلغی است که مشمول باید در سال 1394، پرداخت می‌کرد.
صراط سهام عدالت سهام کمیته امداد 

  

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت| تغییر مسیر نرخ‌ها در آخرین سکانس هفته نزولیاقتصادنیوز؛ روز پنجشنبه 8 خرداد 99 نرخ‌ها بازار طلا و ارز تهران از مدار نزولی هفتگی تغییر مسیر داده و دلار و سکه وارد سیر صعودی شدند. با این حال رشد 200تومانی دلار و 90هزار تومانی سکه برای جبران کاهش روزهای پیش‌تر کافی نبود و به این ترتیب هم شاخص ارزی و هم فلز گرانبهای داخلی بازدهی هفتگی منفی را به ثبت رساندند.
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز پایتخت بهار 

  

ارزش ریالی سهام عدالت مشخص شد + جزییاتامکان مشاهده اطلاعات صورت وضعیت دارایی سهام عدالت برای سهامدارانی که قبلا روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده‌اند، فراهم شده است.
برنا سهام عدالت سهام 

  

ایسنا نوشت: امکان مشاهده اطلاعات صورت وضعیت دارایی سهام عدالت برای سهامدارانی که قبلا روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده‌اند، فراهم شده است...
انصاف‌نیوز سهام عدالت سهام ماه 

  

مردم را از شر تورم خلاص می‌کنیم/ ثبات بازار ارز را ادامه می‌دهیمرئیس‌کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی با نظارت شدید و دقیق بر ترازنامه بانک‌ها، ناترازی بانک‌ها را کاهش
خبرفوری تورم ارز بانک مرکزی 

  

چگونه ارزش برخی شرکت‌ها در 3 ماه 10 برابر شد و سهامداران زیان دیدندماجرای ورود اطلاعات اشتباه به کدال و زیان سهام‌داران
۵۵ آنلاین سهام درآمد ماه