گسترش   |  اقتصادی  |  

سبقت تورم از پیش‌بینی‌ها

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گزارشی تحلیلی از روند شاخص قیمت مصرف‌کننده در بهمن‌ماه سال‌جاری ارائه کرده‌است.

سبقت تورم از پیش‌بینی‌ها

بر اساس این گزارش اصلی‌ترین عوامل موثر بر تورم ماهانه بهمن، گروه‌های گوشت قرمز و گوشت ماکیان، سبزیجات (سبزی‌ها و حبوبات) و میوه و خشکبار بوده‌اند. همچنین مشابه ماه‌های آذر و دی برای محاسبه تورم نقطه‌به‌نقطه به ترتیب تورم ثبت شده برای گروه‌های اجاره و حمل‌و‌نقل بالاترین ضریب اثرگذاری بر تورم نقطه‌به‌نقطه بهمن‌ماه را ثبت کرده‌اند.

در محاسبه تورم 12 ماهه منتهی به ماه بهمن نیز به ترتیب گروه‌های اجاره و حمل‌و‌نقل، مشابه دی‌ماه، دارای بالاترین اثر بوده‌اند.بر اساس این گزارش با توجه به افزایش فاصله نرخ تورم پیش‌بینی شده و تحقق یافته، پیش‌بینی نرخ تورمی در ماه‌های آتی نسبت به ماه‌های قبل دشوارتر شده است. در گزارش تحلیلی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی، چهار دلیل برای افزایش قیمت‌ها در سال‌جاری بیان شده است؛ افزایش حجم نقدینگی، افزایش قیمت دلار،  افزایش تورم انتظاری که تورم کاذب را در پی داشته؛ افزایش تقاضای یکباره برای برخی از اقلام به علت شیوع بیماری کرونا  نیز یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت‌ها در سال‌جاری عنوان شده‌است.

بالاترین و پایین‌ترین تورم نقطه‌به‌نقطه

قیمت اقلام در ماه بهمن نسبت به ماه مشابه سال قبل در گروه‌های روغن‌ها و چربی‌ها با 5/ 99 درصد، میوه و خشکبار با 2/ 88 درصد و گروه شیر، پنیر و تخم مرغ با 79 درصد بالاترین نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه را ثبت کرده‌اند. نکته قابل توجه آنکه در دی‌ماه نیز وضع بر همین روال بوده است با این تفاوت که به ترتیب این گروه‌ها 5، 5/ 10 و 6/ 5 واحد درصد در دی‌ماه تورم نقطه‌ای پایین‌تری نسبت به بهمن‌ماه داشته‌اند.  بر اساس آمارهای منتشر شده گروه آب، برق و سوخت با تورم نقطه‌ای 8/ 18 درصد، پایین‌ترین تورم نقطه‌ای را داشته و همچنین گروه‌های ارتباطات و آموزش نیز با ثبت تورم نقطه‌ای 8/ 21 درصد در رده دوم پایین‌ترین نرخ‌های تورم نقطه‌ای بهمن‌ماه بوده‌اند.  در گزارش‌های تحلیلی تورم مرکز آمار و اطلاعات راهبردی برای بررسی صحیح تورم سبد مصرفی خانوار، جدا از گزارش نرخ انواع تورم گروه‌های اصلی مصرفی، به میزان اثرگذاری آنها نیز اشاره می‌کند. در این گزارش ضریب تاثیر گروه‌ها و طبقات کالایی بر نرخ تورم بهمن‌ماه سال‌جاری گزارش شده است. بالاترین ضریب تاثیر در ماه مذکور مربوط به قیمت اجاره مسکن است. ضریب تاثیر اجاره در بهمن‌ماه با رقم 854 گزارش شده در حالی که در رتبه‌های دوم و سوم اثرگذاری بر تورم نقطه‌ای بهمن‌ماه گروه حمل‌و‌نقل با ضریب تاثیر 5/ 533 و گروه نان و غلات با رقم 9/ 426  قرار گرفته‌اند. در بهمن‌ماه سال‌جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل گروه‌های خدمت و دخانیات کمترین ضریب تاثیر را در میزان تورم نقطه‌به‌نقطه ثبت کرده‌اند. همچنین اثرگذاری گروه کالاهایی مانند آموزش 5/ 40 و ماهی‌ها و صدف‌داران 7/ 46 و هتل و رستوران 4/ 62 گزارش شده ‌است. این ارقام می‌تواند نشان‌دهنده خارج شدن این اقلام مصرفی از اولویت مصرفی اکثر خانوارهای ایرانی داشته باشد.

سه عامل تورمی

براساس گزارش تحلیلی مرکز آمار و مطالعات راهبردی، در میان گروه‌های منتخب مصرفی، سه گروه اجاره، حمل‌و‌نقل و نان و غلات بالاترین تاثیر را بر نرخ تورم 12 ماهه منتهی به بهمن‌ماه داشته‌اند. در رتبه‌های بعدی اثرگذاری بر تورم سالانه بهمن‌ماه گروه بهداشت و درمان و گروه پوشاک و کفش قرار گرفته‌اند.  کمترین اثرگذاری بر تورم سالانه بهمن‌ماه به ترتیب مربوط به گروه‌های محصولات خوراکی طبقه‌بندی نشده، خدمت، دخانیات، ماهی‌ها و صدف‌داران، هتل و رستوران و آموزش بوده‌اند.

البته بالاترین اثرگذاری بر تورم سالانه توسط کالاهایی متفاوت با گروه‌های دارای بالاترین تورم رقم می‌خورد و لزوما کالاهای یکسانی نیستند. طی 12 ماهه منتهی به بهمن‌ماه سال‌جاری گروه‌های حمل‌و‌نقل با 3/ 65 درصد، نان و غلات با 6/ 45 درصد و انواع نوشیدنی‌های غیر الکلی با 1/ 45 درصد بالاترین نرخ تورم 12 ماهه را داشته‌اند که در مقایسه با دی‌ماه نیز همین روال بوده‌است. گروه‌های آب، برق و سوخت با 3/ 9 درصد و محصولات خوراکی طبقه‌بندی نشده با 8/ 14 درصد کمترین نرخ تورم 12 ماهه در بهمن‌ماه را ثبت کرده‌اند.

اثر کاهشی تورم ارتباطات

در بهمن‌ماه سال‌جاری گروه‌های گوشت قرمز و گوشت ماکیان، سبزی‌ها و حبوبات و میوه و خشکبار بیشترین ضریب تاثیر را در افزایش تورم ماهانه داشته‌اند. گروه‌های ارتباطات و آب، برق و سوخت دارای اثری کاهشی بر تورم ماهانه بوده‌اند.  گروه‌های قند و شکر با 7/ 11 درصد، گروه سبزیجات (خیار، بادمجان، لوبیا سبز و کدو سبز) با 6/ 9 درصد و میوه و خشکبار (موز و انار) با 5/ 6 درصد بالاترین نرخ تورم را در بهمن‌ماه سال‌جاری نسبت به دی‌ماه داشته‌اند. در این گزارش گفته شده که افزایش قیمت شکر در بازارهای جهانی، کمبود شکر در بازار داخل و نیاز به واردات و همچنین افزایش هزینه‌های تولید اعم از بذر، کود، سم، حمل‌و‌نقل و بسته‌بندی در افزایش قیمت این اقلام موثر بوده است.  در این گزارش گروه آب، برق و سوخت (متوسط قیمت یک متر مکعب گاز مصرفی خانوارهای کشور) با منفی 3/ 6 درصد و گروه ارتباطات (گوشی موبایل) با منفی 5/ 1 درصد کمترین نرخ تورم ماهانه را داشته و دارای کاهش قیمت بوده است.

سه موج تورمی در روستا و شهر

بررسی روند تورم سالانه در مناطق شهری و روستایی در این گزارش نشان می‌دهد در طی 14 سال ( 1384 تا 1398) تورم سالانه مناطق روستایی در اکثر سال‌ها رقم بالاتری را نسبت به مناطق شهری به ثبت رسانده است. مشاهده روند تورم سالانه در مناطق شهری و روستایی طی سال‌های 84 تا 98، از سه موج تورمی خبر می‌دهد. در گزارش تحلیلی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت رفاه، افزایش تورم در موج اول در سال 1387، حاصل افزایش نقدینگی در اقتصاد کشور دانسته شده‌است. موج دوم تورم در سال‌های 1390تا 1392 مرتبط به دور اول تحریم‌ها دانسته شده‌است. همچنین بررسی روند تورم سالانه مناطق شهری و روستایی، از تغییرات حدود 30 واحدی در این تورم‌ها در دهه اخیر خبر می‌دهد. کمترین رقم تورم سالانه مناطق روستایی در سال‌های اخیر رقم 2/ 7 در سال 1395 و بالاترین رقم تورم ثبت شده برای این مناطق 3/ 37 واحد مربوط به سال 1398 به دست آمده ‌است. برای مناطق شهری کمترین رقم تورم سالانه ثبت شده مربوط به سال 1395، رقم 8/ 6 بوده است. بالاترین رقم ثبت شده نیز مربوط به سال 1398، رقم 4/ 34 برای تورم مناطق شهری ثبت شده ‌است. از دهه 1380 تاکنون، نرخ تورم تک‌رقمی فقط طی دو سال پیاپی 1395 و 1396در مناطق شهری و روستایی، ثبت شده است. برآورد‌های انجام شده از  شاخص قیمت کل کالاها و خدمات مصرفی طی فروردین 1395 تا دی‌ماه  1399 در کل کشور به تفکیک مناطق شهری و روستایی، نشان می‌دهد که شاخص قیمت کل کالاها و خدمات مصرفی تا پایان شهریورماه 1397 در نقاط شهری و روستایی تفاوت چندانی نداشته‌اند. پس از شهریورماه سال 1397 با اینکه به‌طور کلی روند شاخص قیمت‌ها در کشور شیب صعودی بیشتری پیدا کرده است ولی در مناطق روستایی کشور این روند افزایشی محسوس‌تر از نقاط شهری ثبت شده است. فاصله رشد شاخص قیمت‌ها در نقاط روستایی و شهری تداوم افزایش را نشان می‌دهد؛ به‌طوری‌که در دی‌ماه سال‌جاری فاصله‌ میان شاخص قیمت نقاط روستایی بیشترین فاصله را از شاخص قیمت در نقاط شهری کشور ثبت کرده است.

در گزارش تحلیلی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی به پیش‌بینی تورم سالانه (12 ماهه) تا انتهای سال  هم پرداخته شده است. بررسی تفاوت پیش‌بینی‌های انجام شده با رقم تحقق یافته تورم نشان‌‌دهنده دشوارتر شدن پیش‌بینی تورم در ماه‌های آتی دارد. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد فاصله‌بین تورم پیش‌بینی شده و محقق شده در فصل بهار سال‌جاری کمتر از یک واحد درصد بوده، این در حالی است که با شروع تابستان این اختلاف به بالای یک واحد درصد رسیده و هر ماه مقداری به این اختلاف افزوده شده است. در بهمن‌ماه این اختلاف به رقم 4/ 4 درصد رسیده، به‌طوری‌که رقم پیش‌بینی شده برای تورم بهمن‌ماه 8/ 29 و رقم تحقق یافته به گزارش مرکز آمار 2/ 34 ثبت شده است.

 

منبع: دنیای اقتصاد

تورم گاز بهار   اخبار برگزیده
  

بایدن با مجموعه‌ای از بحران‌ها مواجه است/ رئیس‌جمهور جدید آمریکا اشتیاق خود برای بازگشت به برجام را نشان داده است/ گذاشتن پیش شرط مانعی برای مذاکره استاستاد روابط بین‌الملل گفت: دولت جدید آمریکا اشتیاق خود را نشان داده است و تاکید کرده که می‌خواهد مذاکرات را برای بازگشتن به توافق هسته‌ای آغاز کند.
ایلنا ایران ایران و آمریکا هسته ای 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : یه گزارش نامه نیوز، محمود احمدی‌نژاد روز یکشنبه 17 اسفند 1399 با ارسال دو نامه جداگانه خطاب به پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان کاتولیک جهان و آیت‌الله العظمی سیستانی مرجع عالیقدر مسلمانان، از ملاقات و گفت‌و‌گوی اخیر این دو رهبر عالی مقام دینی با یکدیگر ابراز خرسندی کرد و از شخصیت‌های دینی، نخبگان، آزادی‌خواهان، عدالت‌طلبان و صلح‌جویان جهان…
نامه نیوز احمدی نژاد سود نخبگان 

  

احمدی نژاد به دنبال تخریب کدام چهره سیاسی بود؟سلیمی نمین گفت: احمدی نژاد تلاش زیادی کرد که لاریجانی را تخریب کند و این تخریب را هم به دست برخی از نیروهای اصولگرا صورت داد.
گسترش احمدی نژاد عباس سلیمی نمین شورای نگهبان 

  

آمریکا: منتظر پیشنهادی سازنده از طرف ایران هستیمسخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اینکه کشورش پیشنهاد حضور در نشستی با حضور طرف‌های برجام را داده گفت که واشنگتن منتظر «پیشنهادی سازنده» از طرف ایران است.
مثلث سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

خبر بد درباره فروش میوه در کشورآمارها هم مهر تائیدی است از فشار اقتصادی روی شانه‌های مردم. بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نرخ تورم کل کشور بهمن ماه سال 99 بیش از 34 درصد بود.
مستقل‌آنلاین فروشنده مرکز آمار ایران ایران 

  

پشت پرده شادی گل ستاره استقلالمرادی اعلام کرد که برای عقد قرارداد با استقلال تنها به 20 ثانیه زمان نیاز داشته است.
خانه فوتبال شادی ستاره استقلال 

  

افزایش 25درصدی حقوق تا سقف 10 میلیون است/ اختصاص 50 هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم در بودجه سال 1400/ پرداخت مالیات‌ها باید بر اساس عدالت باشدیک عضو کمیسیون تلفیق به بررسی ابعاد مختلف مصوبه بودجه سال 1400 و نقاط قوت آن پرداخت و با بیان اینکه افزایش 25درصدی حقوق دارای سقف است، گفت: معتقدم در پرداخت دستمزد نباید تبعیضی صورت بگیرد و همه باید بر اساس یک مبنا باشد.
ایلنا افزایش قیمت تامین اجتماعی بیمارستان 

  

تفاوت قیمت نوبرانه چند خودرو مدل 1400 با 99 در بازارقیمت برخی خودروها که در یکی دو هفته اخیر با مدل 1400 تحویل شده اند در بازار مشخص شده است.
خودروتک قیمت خودرو پژو 

  

سیدحسن خمینی می‌تواند رئیس‌جمهور باشد؟درباره سید‌حسن خمینی قصه متفاوت است. ایشان فاقد تجربه اجرائی کلان در سطح حکومت هستند اما او به لحاظ ظرفیت فکری و عقبه اجتماعی و سیاسی‌ای که دارد و حمایت گسترده‌ای که می‌تواند از جانب نیرو‌های توانمند از ایشان صورت بگیرد و همچنین با ملاحظه توان بسیج‌کننده‌ای که در جامعه دارد، می‌تواند در نبود آقای خاتمی یکی از چهره‌های مثبت و مؤثر در انتخابات باشد
فردا سید حسن خمینی انقلاب اسلامی ایران رئیس جمهور 

  

2 شرط کاندیدای نظامی انتخابات 1400 برای رابطه با آمریکا /نمی شود دور کشور دیوار کشیدسردار دهقان کاندیدای انتخابات 1400 به خبرگزاری ایسنا گفت: شاید زمانی می شد دور کشور دیوار کشید و فرکانس ها را کنترل کرد تا تنها یک صدا ارسال شود ولی الان چنین امری غیرممکن است.
اقتصادنیوز 

  

قیمت خودرو در 1400 کاهش می یابد؟ عوامل موثر بر جهت گیری بازار خودروبازار خودرو در حالی روزهای نسبتا آرام و کم مشتری را سپری می کند که ایجاد اطمینان نسبت به این بازار برای خریداران و فروشندگان نیازمند برنامه ریزی دقیق در خصوص میزان تولید و عرضه خودروسازان است...
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

چگونگی پذیرش بیمار در بیمارستان‌های دولتی با حذف دفترچه بیمه تامین اجتماعیرئیس بیمارستان سینا درباره حذف دفترچه بیمه تامین اجتماعی و اقدامات انجام شده در این بیمارستان در جهت نسخه نویسی الکترونیک، گفت: هنوز فرایند نوشتار مکتوب نسخ وجود دارد، زیرا زیرساخت‌های پیچیده‌تری لازم است که شاید در مراکز تامین اجتماعی وجود داشته باشد ولی ما در عمل نسخ را در سرنسخه بیمارستانی می‌نویسیم.
۵۵ آنلاین بیمارستان بیمه تامین اجتماعی بیمه 

  

دادستان اسبق کل کشور گفت: امام راضی نبود که نظامی‌ها در سیاست دخالت کنند ولی متأسفانه دخالت می‌کنند. احمد آقا نظر امام را می‌گفت که سپاهی‌ها و ارتشی‌ها در مسائل سیاسی دخالت نکنند و کار خودشان زیاد است. اگر می‌خواهند مردم را به انتخابات جذب کنند، خودشان را فراموش کنند و به فکر ملت و ایران باشند.
نامه نیوز سهام عدالت شهاب حسینی سهام 

  

درمان رایگان در مراکز درمانی دولتی از 21 اسفند ماه + جزئیاتسازمان تامین اجتماعی اعلام کرده است که از روز پنجشنبه، 21 اسفند و همزمان با عید مبعث در تمامی شهرهایی که فاقد بیمارستان تامین اجتماعی هستند، درمان بیمه شدگان در مراکز درمانی دولتی «رایگان» خواهد بود.
مستقل‌آنلاین درمان رایگان سازمان تامین اجتماعی 

  

نباید به دنبال حذف حداقل مزد باشیم/ اجرای «طرح طبقه بندی مشاغل» در ذوب آهن به خوبی در حال اجراستمعاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جریان سفر خود به استان اصفهان از مجتمع ذوب آهن بازدید کرد و با اشاره به تغییرات بنیادی، کمی و کیفی در این مجموعه گفت: اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در این مجموعه به خوبی در حال انجام است.
ایلنا حداقل دستمزد دستمزد روابط عمومی 

  اخبار داغ
  

جالبترین یافته محققان: پولدارها بیشتر کرونا می‌گیرند!؟براساس جدیدترین تحقیقات موسسه ملی آمار فرانسه، کرونا پولدارها را بیشتر مبتلا می‌کند. منبع: صدا و سیما
فردا فرانسه صدا و سیما 

  

آیا واقعا کیت های تشخیص کرونا، نوع ویروس جهش یافته جدید را هم مشخص می کنند؟متخصص بیماری های عفونی دانشگاه درباره امکان تشخیص ویروس جهش یافته کووید 19 به کمک کیت های موجود در کشور، گفت: با استفاده از کیت های PCR علی رغم اینکه ابتلای افراد به کرونا قابل تشخیص است، اما امکان شناسایی نوع ویروس کرونایی که فرد را آلوده کرده فراهم نیست.
برنا ویروس 

  

شفاف سازی ربیعی درباره درامد دولت از بورسعلی ربیعی سخنگوی دولت اظهار کرد: دولت از بورس کسری درآمد خود را تأمین نکرده است.
اقتصادنیوز علی ربیعی دولت سخنگوی دولت 

  

بازیکنان نساجی تست کرونا دادندبازیکنان تیم نساجی مازندران تست کرونا را پشت سر گذاشتند.
ایلنا نساجی روابط عمومی استاندارد 

  

تنها جایی که تمام ساکنانش واکسن کرونا زدندکاستلوریتزو، این جزیره دورافتاده یونانی، که به سواحل ترکیه بسیار نزدیک تر است تا آتن، پانصد نفر جمعیت دارد که دوشنبه مقامات اعلام کردند همه جمعیت این جزیره واکسن کووید را دریافت کرده اند.
اقتصادنیوز ترکیه 

  

کرونا چابهار را به تعطیلی کشاند / فرماندار: مراکز تجاری، گردشگری و اقامتی از 20 اسفند به مدت یک ماه تعطیل می‌شوندسلامت نیوز: معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار گفت: مراکز تجاری، گردشگری و اقامتی چابهار از فردا /چهارشنبه/ 20 اسفند به مدت یک ماه با هدف جلوگیری از شیوع کرونا تعطیل و عدم تردد خودروهای غیربومی به سمت این شهرستان نیز اجرایی می شود...
سلامت‌نیوز پلیس راهور پلیس راه مدیریت بحران 

  

افزایش محسوس تعداد کودکان کرونایی در تهرانسلامت نیوز: استاندار تهران با ابراز نگرانی از افزایش 11.1 درصدی افراد بستری زیر 10 سال در استان تهران بر ضرورت دقت، مراقبت و رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، انوشیروان محسنی بندپی، استاندارد تهران در ستاد استانی مبارزه با کرونا در مورد وضعیت استان تهران، اظهار داشت: در هفته دوم اسفند نسبت به هفته اول بستری ها در تخت های ویژه 4...
سلامت‌نیوز کودکان تهران سلامت 

  

بورس امروز 19 اسفند ماه / بازگشت شاخص کل به کانال 1.2 میلیون واحدیدر پایان معاملات امروز شاخص کل با رشد 10 هزار واحدی به رقم یک میلیون و 210 هزار واحدی رسید.
برنا ماه شاخص 

  

دیدار بدون ماسک در صورت تزریق واکسن کرونامرکز کنترل بیماری های آمریکا اعلام کرد: افرادی که واکسن زدند می‌توانند بدون ماسک با هم دیدار کنند.
مملکت‌آنلاین ماسک خانواده دستورالعمل 

  

بدترین سال اعتماد مردم به بورسرئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به برخی آمار اقتصادی و علت عدم تحقق تامین مالی بنگاه ها از طریق بورس، سال جاری را بدترین دوره اعتماد مردم به سیاست‌های اقتصادی خواند و تورم را پیش بینی کرد.
گسترش اتاق بازرگانی تهران بانک مرکزی 

  

کشف و ضبط بیش از 300 هزار داروی سقط جنین، کرونا و انسولین/ آماده‌باش پلیس در چهارشنبه آخر سال از ساعت 14رییس پلیس تهران بزرگ از کشف و ضبط بیش از 300 هزار داروی سقط جنین، کرونا و انسولین خبر داد.
ایلنا انسولین جوانان مواد مخدر 

  

نمکی: کرونای انگلیسی بسیار وحشی‌تر از ویروس قبلی است؛ سه روزه زمین گیر می کند+ فیلموزیر بهداشت گفت: ویروس کرونای انگلیسی بسیار وحشی‌تر از ویروس قبلی است و در مدت 48 تا 72 ساعت فرد را گرفتار و زمین‌گیر می‌کند.
اقتصادنیوز ویروس زمین 

  

موفقیت‌ تازه در کشف درمان خوراکی کروناسلامت نیوز:شرکت داروسازی بزرگ مرک و یک آزمایشگاه آمریکایی نتایج امیدوارکننده ای را در آزمایش دارویی که به صورت خوراکی برای مقابله با کووید-19تجویز شده است، گزارش کردند. به گفته این تیم تحقیقاتی، این دارو به کاهش بار ویروسی بیماران کمک می کند...
سلامت‌نیوز موفقیت درمان سلامت