ایلنا   |  سیاسی  |  

اصولگرایان همه ارکان دولت و نظام را گرفته‌اند/ کاری کنیم که مردم از صدقه گرفتن، فاصله بگیرند/ تاکید آیت‌الله هاشمی، تقسیم رفاه در کشور به جای تقسیم فقر بود

یک عضو کارگزاران سازندگی گفت: امکانات تبلیغی و رسانه‌ای جریان اعتدال و اصلاح طلب کم است و صداوسیما و رسانه‌ها در اختیار اصولگرایان است اما فضای مجازی بستر مناسبی را فراهم کرده است هر کسی می‌تواند در این فضا نظرات و ایده‌های خودش را طرح کند.

اصولگرایان همه ارکان دولت و نظام را گرفته‌اند/ کاری کنیم که مردم از صدقه گرفتن، فاصله بگیرند/ تاکید آیت‌الله هاشمی، تقسیم رفاه در کشور به جای تقسیم فقر بود

یک عضو کارگزاران سازندگی گفت: امکانات تبلیغی و رسانه‌ای جریان اعتدال و اصلاح طلب کم است و صداوسیما و رسانه‌ها در اختیار اصولگرایان است اما فضای مجازی بستر مناسبی را فراهم کرده است هر کسی می‌تواند در این فضا نظرات و ایده‌های خودش را طرح کند.

محمدهاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره این که بعد از فوت آیت الله هاشمی باب گفت‌وگوی جریان اعتدال و اصلاح‌طلب با هسته سخت قدرت بسته شد و این روند با مشکلاتی رو‌به‌رو شده است؛ این جریانات باید چه راهی را در پیش بگیرند که مانند ایشان با حاکمیت در تعامل باشند، گفت: جریان اعتدال را اگر منصوب به آقای هاشمی بدانیم، ایشان هنگامی که در قید حیات بودند و مسئولیت بر عهده داشتند، یکسری برنامه، استراترژی و یا سیاست‌های کلی برای رفع بحران، توسعه پایدار و مسائل گوناگون داشتند. به طور مثال مرحوم آقای هاشمی در فضای بین‌المللی می‌گفتند ما باید تنش‌زدایی داشته باشم نه این‌که تنش‌افزایی کنیم.

این عضو حزب گارگزاران سازندگی ادامه داد: مرحوم هاشمی در مورد مسائل داخلی به تولیدکنندگان همیشه سفارش می کردند که شما تنها برای 60 الی 70 میلیون جمعیت ایران تولید را در نظر نگیرید بلکه جمعیتی که برای‌شان تولید می‌کنید را 300 میلیون در نظر بگیرید چراکه کشورهای همسایه ما همه‌ مشتاق هستند با ایران رابطه داشته باشند و به دلایل اقتصادی محصولات ایران را مصرف کنند.

وی افزود: زیرا هزینه حمل و نقل  بالا بود اما چون فاصله ما با کشورهای همسایه بسیار کم بود بنابراین حمل و نقل هزینه سنگین نمی‌شد اگر کیفیت کارهای تولیدی ایران مطابق با رقبای بین‌المللی‌اش بود، کشورهای همسایه ترجیح‌شان این بود که محصولات ایران را مصرف کنند، بنابراین آقای هاشمی در حوزه تولید انبوه نظر داشتند نه تولیدی که برای 30 الی 40 میلیون جمعیت باشد، می‌گفتند اقتصاد بحث رقابت است، شما برنامه‌ریزی و رقابت کنید.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب یادآور شد: مرحوم هاشمی در مورد رفاه و یا نیازهای مردم می‌گفتند ما نباید فقر را تقسیم کنیم ما باید رفاه را بین مردم تقسیم کنیم می‌گفتند چه معنا دارد به طور مثال اگر یک نان داریم 6 نفر استفاده می‌کنند و جمعیت‌مان زیاد شد آن را 7 قسمت کنیم؟ می‌گفتند باید تولید را توسعه دهیم و تعامل سازنده با جهان داشته باشیم تا بتوانیم رفاه نسبی را به وجود بیاوریم. ایشان در مورد رفاه تکیه بر اصل 3 قانون اساسی داشتند که در پانزده مورد دولت را موظف می‌کرد نیازهای جامعه را از قبیل بهداشت، آموزش و مسکن تامین کند. تلاش ایشان بیشتر در جهت پیاده کردن و تحقق بخشیدن به لزوم پیاده‌سازی قانون اساسی بود که مسئولیت و تکلیف دولت را مشخص کرده است. حال دولت می‌خواهد ناظر باشد و بخش خصوصی فعال باشد، تولیدکننده کالا تولید و صادر کند و بتواند ارز و پولش را دریافت کند و مسائل گوناگون دیگر؛ بنابراین در حقیقت آقای هاشمی برای اداره کشور دکترین و برنامه داشت.

وی تاکید کرد: حال کسانی که  به قول معروف دم از عدالت می‌زنند و یا اینکه می‌‌‌خواهند مکتب، فکر و اندیشه آقای هاشمی را پیاده کنند باید در حوزه‌های مختلف به این چارچوب عمل کنند. در دوران سازندگی تعامل  ما با دنیا بسیار متفاوت‌تر از قبل و بعد جنگ بود، ما در کشورهای منطقه و اطراف رابطه دوستانه و تعامل خوبی داشتیم و مشکلی هم به وجود نیامد، حال کسانی که می‌خواهند تعامل داشته باشند، چارچوب فکری مرحوم آقای هاشمی مشخص است و باید در این چارچوب حرکت کنند.

عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: اصولگرایان در حال حاضر همه ارکان دولت و نظام را گرفته‌اند؛ مجلس، قوه قضاییه، قوه مجریه و نهادهای عمومی همه در اختیارشان است اگر بخواهند واقعاً به مردم خدمت کنند و کشور را از مشکلات و بحران‌ها نجات دهند، راهکارهای آقای هاشمی می‌تواند رافع مشکلات باشد، از بحران‌ها بکاهد و ما را به طرف توسعه پایدار سوق دهد که فرصت‌های شغلی در کشور به وجود بیاوریم تا مردم از صدقه گرفتن که حال به عنوان یارانه مطرح می‌شود، فاصله بگیرند، چراکه اینطور موارد در دنیا مقبولیت ندارد و ملت ایران هم به دنبال این نیست بیاید دائم بسته حمایتی بگیرد.

وی تاکید کرد: ایران جوانان تحصیلکرده و متفکر زیادی دارد که می‌خواهند در صحنه بین‌الملل خودشان را نشان داده و کارهای مختلفی انجام دهند، تولید و  درآمد داشته باشند و اشتغال ایجاد کنند. ایران امکانات بسیار خوبی دارد و می‌تواند یکی از پیشرفته‌ترین کشورها در سایه این موارد باشد، از همین رو چه اعتدال‌گرا، چه اصلاح‌طلب و اصولگرا اگر بخواهند امروز کاری برای ایران کنند جدای از این مسائل نمی‌توانند موفق باشند و این چیزی است مکتب آقای هاشمی بود.

هاشکی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که حال که نهادهای مختلف و قوا به گفته خودتان یکدست شده‌اند جریان‌هایی مانند اعتدالیون و اصلاح‌طللبان چگونه باید باب گفت‌وگو را با حاکمیت باز و مطالبات مردمی را پیگیری کنند، اظهار داشت: بالاخره جریان‌های سیاسی هر کدام یک محورهایی دارند، وقتی بحث اشتغال است، باید مشخص شود چگونه می‌خواهند آن را انجام دهند و هنگامی که بحث تولید را مطرح می‌کنند باید به خودکفایی برسند و یا وقتی بحث روابط بین‌الملل است بگویند چه خواهند کردد اینها همه راهکار می‌خواهد و آقای هاشمی راهکارش را ارائه داده است، آن هم این است که ما با طرح موضوعات به طور شفاف با همدیگر صحبت کنم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در دولت سازندگی خاطرنشان کرد: البته امکانات تبلیغی و رسانه‌ای جریان اعتدال و اصلاح‌طلب کم است و صداوسیما و رسانه‌ها در اختیار جریان اصولگرا است که کمتر به این  مسائل  می‌پردازد اما به هر حال راهکارها این‌ها است و هر کسی می‌تواند به یک شیوه انجام دهد.

 وی تاکید کرد: امروز در فضای مجازی می‌شود خوب کار کرد، فضای مجازی بستر مناسبی را فراهم کرده است هر کسی می‌تواند در این فضا نظرات و ایده‌های خودش را طرح کند، مسائلی که در ایران مطرح است، در کشورهای دیگر هم وجود دارد و استثنا نیست.

هاشمی تاکید کرد: نظرات مقام معظم رهبری هم بر تولید و توسعه و تعامل همراه با عزت و احترام بنا با حفظ منافع ملی استوار است که باید از آنها استفاده کرد.

انتهای پیام/

اصولگرایان دولت رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم/ باید از خرد جمعی استفاده کنیمرییس دانشگاه تهران با بیان اینکه به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم، بر لزوم استفاده از خرد جمعی تاکید کرد.
ایلنا دموکراسی دانشگاه تهران تهران 

  

فوری/ افزایش قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو+ قیمت جدید محصولاتمجوز افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا صادر شد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پرتردد شهرسرپرست اورژانس تهران از تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پر تردد شهر خبر داد.
ایلنا اورژانس تهران آلودگی هوا 

  

تشکیل دولت در سایه از سوی اصلاح‌طلبان، ادعایی بی‌اساس استغلامعلی رجایی گفت: اصلاح طلبان حتی در دولت فراجناحی رئیسی هم که شعار آن داده می شد جایی ندارند. بنابراین من فکر می‌کنم ادعای تشکیل دولت در سایه غیرقابل اثبات است.
نامه نیوز دولت ازدواج سازمان انرژی اتمی 

  

اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیستمتخصصان آمریکایی و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) اظهار داشتند: اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیست.
۵۵ آنلاین بیمارستان ژاپن مصاحبه 

  

همصدایی اصلاح‌طلبان برای ایجاد تغییر در سیاست خارجی!دو روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» و «اعتماد» امروز در اقدامی هماهنگ یا شاید هم اتفاقی از لزوما بازنگری و تغییر ریل‌گذاری در سیاست خارجی نوشته‌اند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی دولت 

  

اعتراف اسرائیل به گفتن دروغ بزرگی علیه ایرانمردی که ارتش اسرائیل را اداره می کرد معتقد است که خروج آمریکا از برجام برای اسرائیل تأثیر منفی داشت و ایران را از تمامی محدودیت ها رها ساخت و برنامه هسته ای اش را به یک مرحله بسیار پیشرفته رساند. این در حالی بود که خروج آمریکا از برجام به منزله یک پیروزی تاریخی برای اسرائیل و تضمینی برای امنیتش قلمداد می شد...
مثلث ایران ایران و آمریکا دونالد ترامپ 

  

واکنش رئیس بانک مرکزی به قیمت دلار: نه بابا چه خبره!واکنش جالب رئیس‌کل بانک مرکزی به 32هزار تومانی شدن دلار: نه بابا چه خبره!
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک قیمت 

  

واکسن نزده ها بخوانند!در ترددهای شخصی افرادی که دو دُز واکسن را نزده باشند و بخواهند به شهر‌های قرمز یا نارنجی کرونایی سفر کنند، مشمول جریمه یک میلیون تومانی خواهند شد. تردد واکسن نزده ها به شهر‌های زرد هم جریمه 500 هزار تومانی به همراه دارد.
مستقل‌آنلاین دلار سفر 

  

آیت الله مکارم: نظام آموزشی باید شیعی و اسلامی شودآیت الله مکارم شیرازی گفت: دستاوردهای علمای بزرگ شیعه باید در کتب درسی دانش آموزان و دانشگاهیان گنجانده شود.
مستقل‌آنلاین آموزش نجوم حوزه 

  

فوری: پرسپولیس به خودش آمد| جای خالی کاپیتان پر شد؟مدافعان پرسپولیس در غیاب سیدجلال حسینی عملکردی را از خود به نمایش گذاشتند تا در ادامه فصل نگرانی ها در خصوص غیبت های احتمالی کاپیتان اول سرخ ها کمتر از قبل باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس بهاره رهنما محمدرضا گلزار 

  

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر خارجه دیدار می‌کننداین دیدار در روز جاری و در محل وزارت امور خارجه برگزار می شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی کتایون ریاحی یارانه 

  

منشا ضعف‌ها در اداره شهر دوره چهارم شوراست/ "فساد" نتیجه نظارت حداقلی شوراییان استعضو اسبق شورای شهر تهران گفت: در فرهنگ مدیریتی هر کسی که بر سرکاری منصوب می‌شود و قدرت را به دست می‌گیرد، برای عملکرد مثبت و برنامه‌های مدیریتی گذشتگان اهمیتی قائل نبوده و نوعا به دنبال اِعمال نظرات شخصی و یا جناحی خودشان است.
ایلنا درآمد شورای شهر تهران تهران 

  

حاکمیت تحمل خود را در برابر اعتراضات معیشتی مردم بالا ببرد/ خودمان را فریب ندهیم/ وضعیت اقتصادی‌ هیچ کشوری با وجود تحریم‌ها، گل و بلبل نشده استقائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم گفت: قبل از انتخابات رقبای اصلاح‌طلبان و حتی خود رئیس‌جمهور ‌گفتند سرنوشت معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم. اما حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب، می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است. آیا می‌توان کشوری را به شهادت آورد که درگیر تحریم باشد ولی وضعیت اقتصادی‌اش گل و بلبل باشد؟
ایلنا ایران اصلاح طلبان بابک زنجانی 

  

قالیباف: شفافیت کل نظام باید از مجلس آغاز شودنماینده مردم تبریز در مجلس جزئیات جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.
فردا مجلس شورای اسلامی تبریز دولت 

  اخبار داغ
  

آلاینده‌های هوا خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد به گزارش خبرگزاری مهر، محسن فرهادی افزود: شرایط اقلیمی به ویژه در شهر تهران و بسیاری از کلانشهرها به گونه‌ای است که در این فصل از سال و سردی هوا، امکان وارونگی هوا فراهم می‌شود. زمان وارونگی هوا، شاهد انباشت آلاینده‌های مختلف هستیم که از دو جنبه مهم است؛ یکی اینکه افراد با بیماری‌های زمینه‌ای، سالمندان، زنان باردار و افرادی که حساسیت دارند، آسیب‌های جدی می‌بینند. وی ادامه داد:…
مهر آلودگی هوا وزارت بهداشت تهران 

  

خداحافظی با ماشین زیر 100 میلیون/قیمت خودرو درب کارخانه جند؟معاونان بازاریابی و فروش گروه سایپا و ایران خودرو از اصلاح قیمت محصولات تولیدی این شرکت‌ها و افزایش بهای کارخانه‌ای خودرو خبر دادند.
فردا تنظیم بازار قیمت افزایش قیمت 

  

پرستاران در پاندمی کرونا صحنه دیگری از فداکاری را رقم زدند به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در این پیام عنوان داشته است: روز گرامی ولادت با سعادت حضرت زینب کبری (س)، اسوه صبر و بردباری که در کشور عزیزمان به عنوان روز پرستار نامگذاری شده است، فرصت مناسبی است که از نقش بی بدیل پرستاران در نظام سلامت کشور تجلیل شود. مراقبت از مردم در شرایط سخت و غیرقابل پیش‌بینی بیماری، پاسخ فوری به درخواست‌های بیماران و خانواده آنها، تحمل رفتارهای…
مهر ایران وزارت بهداشت استرس 

  

افزایش حیرت‌انگیز ثروت میلیاردر‌ها در دوران همه‌گیری کروناگزارش سالانه نابرابری جهانی می‌گوید که از سال 1995 تاکنون، سهم ثروت میلیاردر‌ها از یک درصد به سه درصد افزایش یافته است. این رقم در ابتدای همه‌گیری دو رصد برآورد شده بود.
۵۵ آنلاین ثروتمند ثروت درآمد 

  

نام سویه های بعدی کرونا را بشناسیدبا گذشت تقریبا دو سال از شروع پاندمی کرونا، نیمی از حروف الفبای یونانی برای نامگذاری سویه‌های مختلف کروناویروس استفاده شده‌اند.
اقتصادنیوز 

  

وضعیت کنترل بیماری کرونا بسیار مطلوب است/ 4 ماه بعد از تزریق دز دوم سینوفارم، دیگر آنتی بادی برای محافظت وجود نداردعضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: به ما ثابت شده است که واکسن های ساخته شده براساس پلتفرم ویروس ضعیف شده مانند سینوفارم، برکت یا بهارات چهارماه بعد از دز دوم معمولاً دیگر آنتی بادی برای محافظت ندارند.
ایلنا ماه آلمان بیمارستان 

  

شرط دلار برای افت قیمت سکه/پیش بینی قیمت سکه امروزاقتصادنیوز: قیمت سکه دیروز 100 هزارتومان از ارزش خود را از دست داد و در محدوده 13 میلیون و 100 هزار تومان قرار گرفت .
اقتصادنیوز دلار قیمت 

  

پیش بینی قیمت سکه در آخر هفته/ پیام جدید بازار سکهبرای اینکه سکه مرز 13 میلیونی را از دست بدهد، باید ارزش ذاتی سکه به زیر 12 میلیون و 800 هزار تومان برود. برای اینکه سکه به زیر محدوده 12 میلیون و 800 هزار تومان برود،‌ دلار باید به زیر محدوده 30 هزار و 400 تومان هدایت شود.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت دلار افزایش یافت/آخرین قیمت دلار در بازارصالح‌ آبادی در واکنش به قیمت 32هزارتومانی دلار که یک نفر از میان جمعیت بدان اشاره می‌کند، با تعجب می‌گوید: «نه‌بابا! چه خبر است؟»
فردا قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

کارآیی 3 دُز واکسن فایزر برابر کرونای اومیکرونشرکت‌ بیون‌تک اعلام کرد: 3 دوز از واکسن فایزر در برابر سویه اومیکرون کارایی دارد .
مملکت‌آنلاین تولید ویروس ماه 

  

خبر بد محققان آفریقای جنوبی درباره کرونای اومیکروننتایج یک مطالعه در آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که احتمال ابتلاء به سویه امیکرون بیش از سه برابر بیشتر از سویه های قبلی کروناویروس است.
۵۵ آنلاین آفریقای جنوبی 

  

آخرین قیمت خودرو امروز 18 آذر/پژو 206 مشتریانش را شوکه کردخودروهای صفر داخلی در بازار همچنان با نوسان قیمتی قابل توجهی همراه هستند. برای آگاهی از قیمت خودرو گزارش زیر را بخوانید.
فردا قیمت خودرو پژو 

  

این جلبک دریایی، از ابتلا به کرونا جلوگیری می کند«اولوان»، پلی ساکارید اصلی محلول در آب که از دیواره سلولی جلبک دریایی سبز استخراج می‌شود، می‌تواند به جلوگیری از آلوده کردن سلول‌های انسانی به کروناویروس کمک کند.
اقتصادنیوز جلبک