نتیجه پایان تحریم تسلیحاتی برای مردم ایران چیست؟

امروز یکشنبه به موجب قطعنامه شورای امنیت محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران لغو خواهد شد. سوال اینجاست که این مقاومت دوساله کشور چه عوایدی برای قوای نظامی ایران خواهد داشت؟

رویداد24 امروز 18 اکتبر (یکشنبه 27 مهر) محدودیت‌های 13 ساله تسلیحاتی سازمان ملل بر اساس بندی از توافق هسته‌ای و قطعنامه 2231 متصل به آن منقضی شد. به موجب این بند، با انقضای این محدودیت‌ها ایران قادر خواهد بود برخی تسلیحات متعارف از جمله جنگنده را خریداری کرده و در بازار جهانی سلاح بفروشد. دولت حسن روحانی نیز وعده یک خبر خوش را برای امروز یکشنبه داده است، اما سوال اینجاست که چقدر انقضای این محدودیت‌ها نتیجه عملی خواهد داشت؟ و آیا در اوج مشکلات معیشتی، این خبر، خبری خوش برای مردم است که رییس جمهور باید آن را تبریک بگوید؟

ایران از کدام کشور‌ها تسلیحات نظامی می‌خرد؟

به طور کلی تنها کشور‌هایی که احتمالا مبدا خرید‌های تسلیحاتی ایران خواهند بود چین و روسیه‌اند، اما احتمالا این اتفاق در کوتاه مدت رخ نخواهد داد. با پایان محدودیت‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران، این کشور قادر است تانک، وسایل نقلیه زرهی، سامانه‌های کالیبر خودکار، جنگنده، ناو و تعداد دیگری سامانه تسلیحاتی را بدون مجوز از سوی شورای امنیت سازمان ملل خریداری کند. پیش‌بینی‌های انجام گرفته از سوی آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در سال 2019 نشان می‌دهد ایران احتمالا به سمت خرید سوخو30 روسی، تانک‌های تی90، جت آموزش رزمی یاک130، هلیکوپتر‌های ام.آی8 و ام آی17، سامانه دفاع هوایی اس400 و سامانه‌های دفاع دریایی مجهز به موشک کروز یاخونت یک موشک ضد کشتی مافوق صوت روسی خواهد رفت.

پی‌تر فهرست تسلیحات مورد علاقه تهران در سال 2016 و در جریان سفر حسین دهقان وزیر دفاع وقت ایران به مسکو رسانه‌ای شده بود. نشریه کومرسنت روسیه در آن زمان در یک خبر انحصاری به نقل از منابع آگاه مدعی شده بود سفر دهقان به مسکو برای مذاکره بر سر این فهرست تسلیحات و تجهیزات نظامی بوده است. از زمان این سفر تا کنون سفر‌های دوره‌ای مقامات دفاعی ایران به مسکو ادامه داشته و تردید‌ها درباره احتمال عملیاتی شدن خرید‌های تسلیحاتی از سوی ایران را افزایش داده است.

سایت خبری مرکز تبیان و مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام هر دو از تمایل ایران به خرید سوخو30 و برخی دیگر از تسلیحات روسی از جمله میگ35 و اس400 اشاره کرده‌اند. با این وجود تحلیل رسانه‌های آمریکایی و روسی نشان می‌دهد ایران به این راحتی به سلاح‌های مورد نظرش دست پیدا نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید:روزشمار پایان محدودیت خرید‌های تسلیحاتی ایران/ آیا روس‌ها سامانه اس-400 را به ایران می‌فروشند؟

آیا روسیه و چین به ایران سلاح می‌فروشند؟

به گزارش رویداد24 راشا مترز در یادداشتی نوشته روسیه قبلا هم درخواست ایران برای دستیابی به سامانه‌های های‌تک را رد کرده است. در آگوست 2017 روسیه با درخواست خرید سوخو35 و سوخو30 از سوی ایران مخالفت کرده و در عوض پیشنهاد فروش سوخو37 را به ایران داده، چرا که روسیه نگران دستیابی تهران به تکنولوژی‌های حساس و عدم توانایی تهران برای بازپرداخت هزینه این تسلیحات است. این رسانه دلیل دوم برای عدم محقق شدن فروش تسلیحات به ایران از سوی روسیه را مشکلات اقتصادی داخلی ایران خوانده و نوشت: مسکو سابقه رد درخواست ایران به دلیل مسائل مالی را داشته است.

ایران در حال حاضر فاقد ظرفیت‌های مالی لازم برای خرید تسلیحات پیشرفته است. هزینه اولیه خرید یک اسکادران جنگنده برای مثال چیزی حدود 2 میلیارد دلار است. علاوه بر این هر سلاح یا تجهیزاتی به آموزش پرسنل و قطعات و همچنین نگهداری نیاز دارد. در حال حاضر بودجه نظامی ایران در مقایسه با نرخ تولید ناخالص داخلی این کشور نسبت به کل کشور‌های منطقه پایین‌تر است.

راشا مترز نوشته شاید چین به صورت اعتباری با ایران کار کند، اما روسیه نه می‌خواهد نه می‌تواند در وضعیت اقتصادی امروز این کشور دست به تعاملات اعتباری با ایران بزند. سومین دلیل از نظر راشا مترز، ملاحظات سیاست خارجی روسیه در خاورمیانه است. ولادیمیر پوتین همزمان روابط نزدیک خود را تهران را حفظ کرده و به دشمنان ایران یعنی اسرائیل، عربستان و امارات نیز نزدیک شده است. پوتین موازنه قوا در منطقه را بر هم نخواهد زد.

به گزارش رویداد24 الی گرانمایه در یادداشتی در شورای روابط خارجی نوشته طیف وسیعی از مشکلات اقتصادی و سیاسی مانع از واردات سلاح‌های پیشرفته به ایران در سال‌های پیش رو خواهد بود. کشور‌های اروپایی باید خطرات انقضای محدودیت‌های تسلیحاتی سازمان ملل را به خوبی تحلیل کنند. با توجه به اینکه ارتش‌های غربی از شرکای منطقه ایشان حمایت می‌کنند و در حال حاضر ائتلاف کشور‌های عربی و اسرائیل در حال تقویت شدن است، بعید است اجازه بدهند انقضای محدودیت‌های تسلیحاتی ایران به توازن قوا در خاورمیانه آسیب جدی وارد کند.

در این یادداشت گفته شده تنها راه عملگرایانه برای در نظر گرفتن این دغدغه‌ها از سوی غربی ها، رسیدن به توافق‌هایی با روسیه و چین برای تعیین زمان بندی و نوع صادرات سلاح به ایران به گونه‌ای است که تنش‌ها در خاورمیانه افزایش پیدا نکند.

شورای روابط خارجی آمریکا در یادداشت خود تاکید کرده بی‌شک مسکو و پکن توافق‌های تسلیحاتی با تهران امضا خواهند کرد و احتمالا این قرارداد‌ها قابل توجهند (برای مثال قرارداد خرید اس400 از روسیه یا خرید تانک، جنگنده، موشک‌های زمین به هوا، سامانه‌های ضد رادار موشکی) با این حال روشن نیست آیا این تسلیحات در کوتاه مدت به دست ایران خواهد رسید یا نه.

چین نیز اقدام مشابهی با ایران خواهد کرد. آن‌ها بسته تسلیحاتی به ایران عرضه می‌کنند و این بسته در توافق 25 ساله ایران و چین مورد اشاره قرار می‌گیرد، اما سرعت دستیابی ایران به این سلاح‌ها پایین نخواهد بود. با این حال شورای روابط خارجی آمریکا در این یادداشت تاکید کرده افزایش تنش‌های جهانی ممکن است مسکو و پکن را مجبور کند به این توافقات تسلیحاتی با ایران سرعت ببخشند. روسیه و چین انگیزه‌های ژئوپولتیک و امنیتی خودشان را برای فروش سلاح به ایران دارند: اولین انگیزه مقابله با آمریکاست. در مورد روسیه این مقابله قبلا به همکاری‌های استراتژیک در سوریه منجر شده اما در نهایت روسیه و چین تا وقتی از دریافت هزینه سلاح‌هایشان از سوی ایران مطمئن نباشند علاقه‌ای به فروش اسلحه به تهران ندارند؛ این در حالی است که ایران با سخت‌ترین تحریم‌ها دست و پنجه نرم می‌کند.

نشریه روسی «راشا مترز» همچنین تصریح کرده اگرچه روسیه منافع مالی در فروش سلاح به ایران دارد، اما بسیاری از موانع اقتصادی، مالی و سیاسی مانع از فروش این تسلیحات و تجهیزات روسی به ایران خواهد شد.

واکنش کشور‌های منطقه به انقضای تحریم‌های تسلیحاتی ایران

فاکتور تعیین کننده دیگر روابط رقبای منطقه‌ای ایران با چین و روسیه است. اسرائیل، امارات و عربستان هر کدام از همه اهرم‌های سیاسی و اقتصادی خود برای ممانعت از فروش سلاح به ایران استفاده می‌کنند. چین تعداد قابل توجهی پهپاد به رقبای منطقه‌ای ایران فروخته و نمی‌خواهد این منبع درآمد را از دست بدهد. روسیه نیز به دنبال فروش سلاح بیشتر به کشور‌های عربی است و پوتین در سال‌های اخیر تلاش زیادی کرده که به هیچ یک از طرف‌های درگیر در خاورمیانه زیاد نزدیک نشود.

اتحادیه اروپا با خرید سلاح نظامی توسط ایران چه خواهد کرد؟

بر اساس توافق هسته‌ای سال 2015 و قطعنامه 2231، محدودیت‌های تسلیحاتی ایران بعد از 5 سال در اکتبر 2020 لغو می‌شوند و این یکی از منافع حاصل از برجام برای ایران است. بسیاری معتقدند این بند شاید تنها دلیل روشن عدم خروج ایران از برجام، با وجود خروج آمریکا و انفعال اروپایی‌ها در اجرای تعهداتشان بوده است. اگر فرض بر حداقلی بودن تاثیر انقضای محدودیت‌های تسلیحاتی سازمان ملل باشد، بزرگترین نگرانی اروپایی‌ها احتمالا صادرات سلاح از سوی ایران به گروه‌های مورد حمایتش در منطقه است. در این شرایط کافیست به تحریم‌های دیگر اتحادیه اروپا و سازمان ملل در این باره رجوع کنیم. بر اساس قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل درباره یمن و 1791 درباره لبنان، فروش سلاح به گروه‌ها در این کشور‌ها ممنوع است. از سوی دیگر اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در سال 2007 وضع کرده که این تحریم‌ها تا اکتبر 2023 اعتبار دارند. بعد از برگزیت بریتانیا می‌تواند خودش به تنهایی تحریم‌هایی جدیدی علیه ایران وضع کند. از سوی دیگر اروپایی‌ها نمی‌خواهند به ترامپ اجازه دهند که مساله تسلیحاتی ایران را به دستاویزی برای تشدید تنش‌ها با ایران تبدیل کند.

با اینکه ممکن است روسیه یک قرارداد فروش اس400 با ایران امضا کند، اما ارسال این محموله‌ها احتمالا چندین سال طول خواهد کشید. این اتفاق در مورد اس300 نیز افتاد. ایران نزدیک به یک دهه منتظر شد تا محموله خریداری شده خود را دریافت کند.

پایان محدودیت تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران چه فایده‌ای دارد؟

با توجه به همه این محدودیت‌ها احتمالا همکاری‌های های نظامی ایران و کشور‌های دوست نظیر روسیه به صورت فروش تسلیحات محدود و اجرای مانور‌های نظامی مشترک بین نیرو‌های نظامی کشور‌ها افزایش خواهد یافت.

در خلال آخرین سفر ظریف به مسکو، وزیر خارجه ایران عنوان کرده بود که اگرچه نیرو‌های نظامی ایران به دنبال خودکفایی هستند، اما تهران از همکاری‌های نظامی با مسکو استقبال میکند.

ولادیمیر ساژین کارشناس ارشد نظامی روسی درباره ارتش ایران به رسانه روسی «اینترافرز» گفته ایران احتمالا بر توسعه صنایع دفاعی خود از طریق دستیابی به قطعات دو منظوره، خرید‌های محدود تجهیزات نظامی خارجی و واردات فناآوری‌های تولید سلاح تمرکز خواهد کرد.

سینا عضدی کارشناس امور ایران در این باره به شورای آتلانتیک گفته ایران خرید‌های محدود سامانه‌های ضد موشک هوایی را برای تقویت بازدارندگی در آینده در دستور کار قرار می‌دهد و همزمان به توافق‌هایی برای ساخت سلاح‌های روسی تحت لیسانس این کشور در ایران نیز دست پیدا خواهد کرد.

خرید‌های قبلی ایران از روسیه از جمله سامانه‌های تور-ام 1 و اس-300 نقش مهمی در تقویت ظرفیت دفاع هوایی ایران داشته اند، اما به گزارش رسانه روسی «ان جی» اس-300‌های روس برخلاف اس-400‌ها توان مقابله با حنگنده‌های اف-35 آمریکایی که در اختیار اسرائیل نیز قرار گرفته را ندارند. نیروی هوایی ایران برای تفویت توان مقابله هود باید به نسل جدید سلاح‌های روسی دست پیدا کند.

ایران ایران و چین قطعنامه شورای امنیت   اخبار برگزیده
  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  

افزایش بی‌سابقه موارد مرگ و میر ناشی از ویروس کروناسخنگوی وزارت بهداشت گفت: گرچه همه گیری ویروس کرونا محدود به جنسیت خاصی نیست، اما جمعیت زنان کشور ظرف هشت ماه شیوع روز افزون بیماری در کشورمان، متحمل بخش قابل توجهی از مشکلات مقابله با این ویروس بوده اند.
ایلنا بیمارستان مرگ وزارت بهداشت 

  

آیا روحانی به فکر رفراندوم است؟ + فیلمصحبت‌های رئیس‌جمهور درباره‌ی صلح امام حسن علیه السلام با واکنش‌های زیادی در فضای سیاسی کشور مواجه شد.
گسترش رفراندوم رئیس جمهور 

  

دردسر جدیدی برای بایدن رقم خوردیکی از قانونگذاران اوکراینی مدعی شد که دومین لپ تاپ متعلق به پسر جو بایدن حاوی اطلاعات تماس‌های تجاری او، توسط نیروهای پلیس این کشور کشف شد که این مشکل دیگری برای کاندیدای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا محسوب می‌شود.
اقتصادنیوز لپ تاپ اوکراین پلیس 

  

همه علل و عوامل نابسامانی بازار فولاد ایران | امتناع از خرید، در کاهش قیمت فولاد اثر فوری دارد | با تعزیرات و بگیر و ببند، مشکل بازار حل نمی شودجنان صفت: یک راه این است که کسانی که خریدار عمده هستند، نخرند. اگر این خریداران، می توانند و توانایی و تب آوری دارند برای یک دوره تقاضا را به تاخیر بیندازند، کاهش قیمت اتفاق می افتد
۵۵ آنلاین تورم بودجه خودرو 

  

جزئیات سه جلسه مهم درباره سانحه هواپیمای اوکراینیدومین دور از مذاکرات هیات‌های ایرانی و اوکراینی درباره سانحه هواپیمای اوکراین در وزارت امور خارجه برگزار شد.
مثلث سامسونگ اوکراین قوه قضاییه 

  

اغلب شانس بایدن را بیشتر از ترامپ می‌دانند، چرا که ترامپ بزرگترین برگه برنده و شانس خود برای پیروزی، که شکوفایی اقتصادی بود را به دلیل پیامد‌های کرونا از دست داد. علاوه بر این، دولت پنهان اصرار دارد تا این بار از شر ترامپ خلاص شود.
نامه نیوز ترامپ دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 

  

مشکل ما این است که آقای رئیس‌جمهور می‌ترسد از دفتر کارش بیرون بیایدسلیمی نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی گفت: این دولت غیر قابل اعتماد است. مشکل ما با این است که آقای رئیس جمهور میترسد از دفتر کارش بیرون بیاید.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی دولت 

  

روی قیمت فعلی خودروها حساب باز نکنیدرئیس اتحادیه فروشندگان خودرو گفت: میزان خرید و فروش در بازار تقریبا به نقطه صفر رسیده است و قیمت‌های موجود کاذب است.
خودروتک قیمت خودرو صنعت 

  

به هرکس که ریش گذاشت و تسبیح گرفت و از فلان آقا توصیه آورد پست دادیم و خراب کردیمبه هرکس که ریش گذاشت و تسبیح گرفت و از فلان آقا توصیه آورد پست دادیم ... خراب کردیم! مدیر حزب اللهی ناکارآمد باید در اولویت عزل شود. کمیل نخعی از “اصحاب سر” حضرت علی (ع) بدلیل ناکارآمدی ظرف چند هفته عزل و توبیخ می شود . این اقدام رسانه ای هم می شود!
مستقل‌آنلاین موبایل رسانه ایران 

  

کف قیمت خودرو به ثبات رسیدبررسی بازار خودروهای داخلی نشان می دهد که فعلا قیمت خودرو در برخی محصولات به ثبات رسیده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

تهدید به اعدام روحانی، بورس را ریزشی کرد؟ + عکسفعال سیاسی اصلاح‌طلب در توئیتی نوشت: در مملکتی که رئیس‌جمهوری تهدید به اعدام می‌شود انتظاری جز سقوط بورس دارید؟
اعتماد اعدام عکس رئیس جمهور 

  

قدرت صداوسیما یا وزارت ارشاد برای مجوز تولید برنامه «عادل فردوسی‌پور» ؟برنامه عادل فردوسی‌پور برای شبکه نمایش خانگی و چالشی که بین وزارت ارشاد و سازمان صدا و سیما بر سر مجوز این برنامه به وجود آمده است، یک سوال مهم را مطرح می‌کند؛ محوزهای سازمان سینمایی در این مسیر چقدر اعتبار دارند؟ و آیا اقدامی برای جلوگیری از این بی‌اعتبار شدن انجام می‌شود؟
مملکت‌آنلاین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تولید شبکه نمایش خانگی 

  اخبار داغ
  

ذوالفقاری: باید برنامه‌ای جامع برای مهار کرونا داشته باشیممعاون امنیتی انتظامی وزارت کشور گفت:‌ : برای همین باید نقشه راه روشن و برنامه ای جامع برای مهار این بیماری داشته باشیم و امروز اگر صحبت از لزوم کاستن سفرهای غیر ضرور با مکانیسم های خاص خودش مطرح است؛ تنها با هدف کنترل این بیماری مطرح می‌شود.
تسنیم ایران وزارت کشور دولت 

  

ماجرای سیگنال فروشی در بورسمدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس، کانال های خرید و فروش سیگنال را غیرقانونی معرفی کرد.
خبرفوری روابط عمومی بانک بیمه 

  

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران با بیان اینکه میزان مرگ و میر بیماران کرونایی در استان تهران بسیار بالاست، گفت:‌بیماران غیر اورژانسی به مراکز سرپایی مراجعه کنند.
صراط درمان تهران مرگ 

  

900 فوتی در صورت قطع نشدن زنجیره انتقال کرونا! + فیلم337، یک عدد نیست. قصه جانکاه مرگ آدم‌هاست. قصه 337 خانواده‌ای است که امروز داغ‌دار شدند.
گسترش مرگ خانواده ماه 

  

ریزش قیمت خودرو و دلار در بازار + جزئیاتروند ریزشی قیمت خودرو که از ابتدای هفته جاری آغاز شده بود، همچنان ادامه دارد و کاهش 10 تا 200 میلیون تومانی قیمت‌ها در انواع خودروهای داخلی، مونتاژی و خارجی به چشم می‌خورد.
مثلث قیمت خودرو بازار خودرو 

  

کرونا | بهبود اقتصادی چین و افزایش سفرهای داخلی تا رشد صادراتدر طول تعطیلات طلایی 8 روزه حدود 637 میلیون سفر داخلی در چین انجام شده که درآمدی حدود 69 میلیارد دلار برای این کشور به همراه داشته است.
۵۵ آنلاین رشد اقتصادی چین فولاد 

  

حادثه ای تلخ تر از کرونا؛ ایران در یک قدمی پیرشدنزنگ خطر برای جمعیت ایران به صدا آمده، مسئله ای که امروزه به یک بحران جدی تبدیل شده و ممکن است آینده
خبرفوری ایران فضای مجازی کنترل جمعیت 

  

برای مبارزه با کرونا سبک زندگی را تغییر دهیم/ اگر جریمه می‌گذاریم مردم بدانند برای کمک به آنهاسترئیس‌جمهوری درباره مبارزه با شیوع ویروس کرونا، گفت: کار اصلی تغییر سبک زندگی است. هر درمان و راه‌حل
خبرفوری سبک زندگی مراجع دستورالعمل 

  

حبس تعزیری در انتظار سیگنال فروشان بورس! + فیلممدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس: سیگنال فروشی برای بورس جرم است.
گسترش روابط عمومی جرم 

  

برگزاری جلسه مشورتی در ریاست‌جمهوری با موضوع بررسی راهکارهای جدید مقابله با کرونا + عکسمعاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری در توییتی نوشت: همزمان با تشدید بحران کرونا، رییس‌جمهور روحانی متخصصانی از سراسر کشور را فراخوانده تا در جلسه‌ای مشورتی، درباره‌ی تجارب و یافته‌های این مدت و همچنین راهکارهای جدید مبارزه با کووید 19 همفکری شود.
اعتماد ریاست جمهوری عکس رئیس جمهور 

  

نباید مردم را از کرونا بترسانیم / برای پول مردم کیسه ندوخته‌ایمرییس‌جمهور گفت: اگر ما برای ماسک جریمه می‌گذاریم مردم باید بداند که این کار برای کمک به آنان است، نه اینکه ما برای پول مردم کیسه دوخته باشیم.
اعتماد پول درمان ماسک