برنا   |  اجتماعی  |  

چگونگی صید سرمایه از زمین های سیلابی/ سیلی که می تواند ثروت شود

سیلاب های خوزستان و گلستان با از بین بردن زمین های کشاورزی، زیان بزرگی به این صنعت در کشور زده اند. زیانی که با تدبیر مسئولان محلی و کشوری می تواند بدل به فرصتی برای اشتغال افزایی و کارآفرینی شود.

چگونگی صید سرمایه از زمین های سیلابی/ سیلی که می تواند ثروت شود

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا؛ در هفته های گذشته، خبر سیلاب ها در اقصا نقاط کشور، مهمترین خبرهای روز ایران بودند. سیلاب هایی که زندگی بسیاری از مردم کشور را وارد شرایطی نامناسب و سخت برای امرار معاش و اشتغال کرده است. این در حالی است که نقاط دیگر کشور نیز نیازمند محصولات کشاورزی به دست آمده از این مناطق اند. در حال حاضر اما زمین های کشاورزی بسیاری در گلستان و خوزستان زیر آب رفته اند و این آب‌ها نه تنها محصولات زمین را خراب کرده بلکه خاک زمین را هم برای زراعت در آینده به خطر انداخته انداخته اند. 

کشاورزی استان خوزستان بیش از دیگر استان های سیل زده کشور با سرریز شدن سیلاب ها به زمین های کشاورزی آسیب دید. این در حالی است که ساختار جلگه‌ای استان خوزستان قابلیت بالقوه کشاورزی در این استان را ایجاده کرده و همینطور بخش قابل توجهی از گندم کشور نیز از زراعت گندم این استان تامین می‌شود. از طرفی نیز جهاد کشاورزی با اعلام اینکه بسیاری از سیل زدگان خوزستان بیمه نیستند بر شدت نگرانی های کشاورزان این ناحیه افزود. 

این روزها اگر گذار خبرنگاران و عکاسان به روستاهای خشک حمیدیه که حجم سیلاب هایشان راهی زمین های کشاورزی شده و این بار به جای تخریب خانه، آینده و وضعیت معاش آنها را در ابهامی گنگ فرو برده است بیافتد با کشاورزان بیکار و نگران روستایی مواجه خواهند شد. کشاورزانی که این روزها به جای داشت و رسیدگی به جوانه های گندم و گوجه های نارس و تازه رسته در لابه لای بوته ها، مجبورند به تکه سنگی تکیه زده و فرو رفتن تنها راه ارتزاق خود و خانواده خود در سیل را تماشا کنند. سیلاب خوزستان به گفته بسیاری از این کشاورزان نه تنها کمکی به افزایش حاصل خیزی خاک نمی کند که املاح خاک را شسته و آمادگی خاک برای کشت را از بین می برد. با این حال اما در حاضر که بحران سیل در خوزستان هنوز از تب و تاب روزهای نخستین نیافتاده و مسئولان کشور بالطبع بیش از برنامه ریزی برای بازسازی و پرداخت خسارات در تلاش اند تا از پیش روی آب ها جلوگیری کرده و مانع گسترش بحران شوند. 

ماهیگیری جایگزین کشاورزی در خوزستان

کشاورزان بی حوصله خوزستان این روزها اما بیکار نشسته و از زمین، مادر حیات و زندگی طلب کمک دیگری می کنند. در کنار زمین های فرورفته در سیلاب، قایق ها و بلم هایی دیده می شود که در خود تور و قلاب ماهی گیری دارند. خوزستانی هایی که با صید و دریا قربتی دیرینه دارند این بار برای صید ماهی نه به دریا و رودخانه که به آب های راکد جمع شده در زمین های کشاورزی شان زده و تلاش می کنند تا اوقات کار خود را به صید ماهی بگذرانند. صید ماهی در این شرایط و توسط این افراد نه به قصد امرار معاش که به هدف سیر کردن شکم های خود و خانواده شان انجام می گیرد. با این حال اما وجود ماهی در این مناطق موجب شکل گیری این ایده می شود که زارعین خوزستان می توانند با تغییر کاربری زمین های خود از راهی دیگر درآمدزایی کنند. 

صنعت شیلات سالیان سال است که در جنوب کشور رونق داشته و این صنعت نه تنها نیاز و تقاضای مردم کشور را تاکین کرده که در بخش صادرات به خارج از کشور نیز موفق عمل کرده است. بنابراین حضور کارشناسان و مهندسین شیلات و کشاورزی در کنار کشاورزان سیل زده می تواند کمک بزرگی به حل بحران کار بعد از بحران سیلاب در روستاهای سیل زده خوزستان کند. 

در این باره، چنگیز نیکزاد، کارشناس شیلات که سالهاست در منطقه شفت گیلان  به پرورش ماهی فعالیت دارد  در گفتگو با خبرنگار برنا، با تاکید بر اهمیت بررسی شرایط جغرافیایی منطقه مورد نظر برای تصمیم گیری در این زمینه گفت: در صورتی که آب راکد باشد و در جریان نباشد می توان صیدماهی در سیلاب ها کرد. 

وی ادامه داد: اگر زمین های زراعی تا سه ماه دیگر آب سیلاب را در خود نگهدارند و تخلیه و خشک شدن آب رخ ندهد می توان صنعت شیلات را در این مناطق راه اندازی کرد. البته ارتفاع آب نیز اهمیت دارد که باید حداقل یک متر و 70 باشد.

نیکزاد با اشاره به رودخانه های شرق آسیا اظهار داشت: در این مناطق وقتی رودخانه سیلابی می شود پرورش ماهی راه ایجاد کرده و از این طریق درآمدزایی می کنند. اما در این مناطق زمینه ها ایجاد شده است. آبزیانی که پرورش داده می شوند باید شرایط خاص شان مهیا باشد. 

وی اضافه کرد: مانده آب برای پرورش ماهی کافی نیست، باید مخرجی برای تنظیم اندازه آب وجود داشته باشد و همچنین می توان این سیلاب ها را تبدیل به آب بندان کرد و بعدها آب این مناطق هم می توانند برای کشاورزی و آب شرب مناطق استفاده کرد و هم در آن ها ماهی پرورش داد. 

دام دامپروران خوزستانی در خطر است

بی شک در روزهای آغازین سال جدید توقف کار تبعات منفی بسیاری را برای اقتصاد خوزستان در بر دارد. آسیب بیکاری نیز در خوزستان محدود به کشاورزی نیست. بسیاری از روستاییان این استان به دامپروری مشغول اند و این روزها اگر سیلاب جان دام های دامپروران خوزستانی را به خطر نیانداخته باشد اما شرایطی نامناسب برای چرای آنها ایجاد کرده است. از سوی دیگر نیز سیلاب منجر به تخریب گاوداری ها و آغل‌های روستاییان شده و آنها مجبورند دام های خود را که عموما گاومیش است در محیط هایی ناامن نگه دارند. 

سعیده خانم، یکی از اهالی روستای بام‌دژ بود که به خبرنگار برنا از آسیب دیدن دام خود گفت. این زن خوزستانی که در تمام زندگی تنها یک گاومیش داشت به علت گزیدگی گاو خود توسط مارهایی که با سیلاب به بام دژ آمده بودند، تمام سرمایه خود را از دست داده است. سعیده خانم یکی از چندین زن و مرد روستایی در خوزستان است که سیلاب سرمایه های اندکی زندگی آنها را از بین برده است. 

به گزارش خبرنگار برنا؛ بنظر آنچه که می‌تواند این روزها آرامش را به مردم سیل زده خوزستان برگرداند، حضور نمایندگان وزارت کار و بیمه های معتبر کشور است. تا از این طریق روستاییان مستقیما از بازپرداخت خسارت هایی که دیده اند مطلع شده و به تدریج به زندگی معمول خود بازگردند. 

سرمایه زمین ثروت   اخبار برگزیده
  

عقب نشینی دلار در پی تحریم های شب گذشته علیه ایراناقتصاد نیوز: اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران توسط کاخ سفید باعث عقب نشینی شاخص دلار به کانال 95 واحد شد.
اقتصادنیوز دلار ایران اقتصاد 

  

واکنش موسوی سخنگوی وزارت خارجه به تحریم رهبری و «ظریف»سخنگوی وزارت خارجه کشورمان به تصمیم اخیر آمریکا برای تحریم رهبری ایران و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه واکنش نشان داد.
مثلث وزارت خارجه توئیتر دولت 

  

قیمت گذاری خودرو براساس «حاشیه» کدام بازار؟در‌حالی‌که قیمت‌های ارائه شده در طرح فروش روزانه خودروسازان حکایت از تعلیق مصوبه قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار دارد، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تاکید کرده قیمت‌ها متناسب با حاشیه بازار بهمن 97 تعیین شده‌اند.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

«مارک دائو»، روزنامه نگار ، تنش‌های موجود بین ایران و امریکا را در فرانس 24 تحلیل کرده و نوشته است: دونالد ترامپ در حال بازی با کارت فشار حداکثری بر ایران برای بازگرداندن آنها به میز مذاکره است. یک استراتژی بی‌خطر که احتمال برافروختن آتش در خاورمیانه را افزایش داده است.
نامه نیوز ایران هسته ای بازی 

  

معاون حقوقی رئیس جمهور: مردم باید همه چیز را بدانندروزنامه ایران: لایحه شفافیت یکی از مهم‌ترین لوایح دولت اعتدال حالا در مجلس است و همه چشم‌ها به بهارستان است تا ببینند نمایندگان مردم از آزمون آن سربلند بیرون می‌آیند یا نه.
مثلث رئیس جمهور ایران روزنامه ایران 

  

درخواست جدید خودروسازان برای افزایش قیمت خودروخودروسازان دوباره درخواست گرانی دادند! این خبر را فیاض، مشاور وزیر صنعت به «شهروند» اعلام می‌کند و البته اصرار هم دارد به جای «افزایش قیمت» از واژه «اصلاح قیمت» استفاده کند. او البته توضیح می‌دهد که درخواست خودروسازان برای اصلاح قیمت در حال بررسی است.
خودروتک خودروسازان افزایش قیمت قیمت 

  

آمریکا در پی اقدامات خصمانه خود، تحریم‌های جدیدی را علیه مقام معظم رهبری وضع کرده است.
نامه نیوز ایران دونالد ترامپ ترامپ 

  

«روحانی» اعتراض، «جهانگیری» سکوتمستقل آنلاین/ گروه سیاسی ــ هرمز شریفیان ــ این نخستین بار نیست که «حسن روحانی»، رئیس جمهوری با معاون اول خود، «اسحاق جهانگیری» درباره برخی موضوعات به اختلاف‌نظرهای جدی بر می‌خورند.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی اسحاق جهانگیری رئیس جمهور 

  

ذوالنوری و پور مختار ملاقات با بابک زنجانی را تکذیب کردندمستقل آنلاین/از روز شنبه در محافل سیاسی و فضای مجازی شایعه شد که چندتن از نمایندگان اصولگرا متمایل به جبهه پایداری در زندان اوین حضور یافته و با بابک زنجانی غارتگر بزرگ نفتی ملاقات هایی داشته اند.
مستقل‌آنلاین زندان اوین بابک زنجانی شبکه های مجازی 

  

پشت‌پرده اتاق عملیاتِ ضدزنگنه و دیدار با "بابک زنجانی" در زندان/ صداوسیما طرفِ کیست؟مستقل آنلاین/یکی از برنامه‌های صبحگاهی شبکه سوم سیما با دعوت از علیرضا زاکانی نماینده اصولگرای پیشین مجلس و از جمله سرسخت‌ترین دلواپسان حوزه نفت و دیپلماسی، 20 دقیقه به طرح انتقادها و مدعیاتِ اثبات‌نشده علیه وزارت نفت و وزیر نفت جمهوری اسلامی اختصاص داد.
مستقل‌آنلاین روزنامه وزارت نفت تلویزیون 

  اخبار داغ
  

ارزش 300 میلیارد دلاری ارزهای رمزپایه در دنیا / ماینرهای بیت‌کوین فرصتند یا قاچاقچی؟عضو کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر ضرورت بسترسازی دولت و حاکمیت برای استفاده از ظرفیت ماینرهای خانگی و استخراج بیت‌کوین، جزئیاتی از فرصت سازی ارزهای رمزپایه برای کشور را تشریح کرد.
تسنیم بیت کوین اقتصاد نوآوری 

  

ایران بالاترین تولید کننده فرآورده‌های با کیفیت و با ارزش افزوده بالا در منطقهمدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: ایران بین کشورهای منطقه، بالاترین میزان تولید فرآورده‌های با کیفیت و با ارزش افزوده بالا را دارد.
ایلنا ایران تولید کالاهای اساسی 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ نوسان کم‌دامنه و ریزش محدود قیمت‌هااقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه 4 تیرماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت روز آرامی را سپری کرد و برخلاف انتظار بسیاری از معامله‌گران قیمت‌ها مسیر کاهشی را پیش گرفتند. عصر امروز دلار در بازار آزاد زیر 13200 تومان رفت و صرافی ملی قیمت خریدوفروش دلار و یورو را 100 تومان کاهش داد تا نرخ رسمی دلار در محدوده 13000 تا 13100 تومانی قرار گیرد. سکه طرح جدید به زیر مرز 4...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازی سکه و طلا 

  

تورم عجیب در استان ایلام​اقتصادنیوز: بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کردستان (45,1 درصد) و کمترین آن مربوط به استان­ قم (31.4 درصد) است. شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان ها در خرداد ماه 13.7 درصد است که نسبت به ماه قبل 1.3 واحد درصد افزایش نشان می­دهد.
اقتصادنیوز تورم استان آذربایجان غربی استان البرز 

  

«آسیب‌شناسی و ارزیابی سیاست‌های کلی مسکن» در دستور کار کمیسیون زیربنایی مجمع قرار گرفتپس از بررسی طرح مطالعاتی ارزیابی راهبردی سیاست‌های کلی مسکن موضوع آسیب‌شناسی و ارزیابی سیاست‌های کلی مسکن در دستور کار کمیسیون زیربنائی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت.
ایلنا دولت مسکن درآمد 

  

ادامه بررسی شور دوم لایحه مالیات بر ارزش افزوده/جلسه آتی گزارش کمیسیون نهایی می شود سیدحسن حسینی شاهرودی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز کمیسیون متبوع خود، گفت: ادامه بررسی شور دوم لایحه مالیات بر ارزش افزوده، دستورکار امروز کمیسیون اقتصادی بود که پیشنهادات نمایندگان در اصلاح برخی بندهای این لایحه مطرح شد. نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تاکنون پیشنهادات مختلفی…
خانه‌ملت مجلس شورای اسلامی مالیات مالیات بر ارزش افزوده