اعتماد   |  فرهنگی  |  

ابلاغ مراتب ثبت ملی 19 اثر فرهنگی‌تاریخی به استاندار فارس

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در نامه‌های جداگانه به استاندار فارس مراتب ثبت 11 خانه، پنج مجموعه آب‌انبار، دو حمام و یک محوطه تاریخی را ابلاغ کرد.

ابلاغ مراتب ثبت ملی 19 اثر فرهنگی‌تاریخی به استاندار فارس

اعتمادآنلاین| در یکی از نامه‌های علی‌اصغر مونسان خطاب به عنایت‌الله رحیمی آمده است: در اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب 1364 مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساس‌نامه سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب 1367 مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول فرهنگی‌تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذی‌ربط، مراتب ثبت اثر فرهنگی‌تاریخی خانه میرزا رحیم دهقان واقع در استان فارس، شهرستان استهبان، شهر ایج، خیابان کشاورز، کوچه نظامی، بن‌بست کوچه حسینیه که پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره 32588 در 19 مردادماه 1398در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، ابلاغ می‌شود.

 

اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این وزارت است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد 558 تا 569 از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفا با تأیید و نظارت این وزارت ممکن خواهد بود.

 

خواهشمند است دستور فرمایید مراتب برای اطلاع و اجرا به مقامات و مسئولان ذی‌ربط در استان ابلاغ شود و از نتیجه این وزارتخانه را مطلع کنند.

 

همچنین در دیگر نامه‌های وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به استاندار فارس، مراتب ثبت 18 اثر فرهنگی‌تاریخی دیگر به شرح زیر به او ابلاغ شده است:

 

1- «تل لفا» واقع در شهرستان خنج، به شماره 32559 

 

2- «خانه شاکری» واقع در شهرستان شیراز، بخش مرکزی، شهر شیراز، بافت قدیم شیراز، کوچه 25 شهید هادی خلوصی به شماره 32564 

 

3- «آب‌انبارهای سعیدا» واقع در شهرستان گراش، بخش مرکزی، روستای فداغ، خیابان شهید قاسمی‌نژاد، کوچه خواجو، به شماره 32568 

 

4- «آب‌انبار هفت‌تنان» واقع در شهرستان شیراز، بخش مرکزی، شهر شیراز، بلوار هفت‌تنان، جنب عمارت هفت‌تنان به شماره 32634 

 

5- «آب‌انبارهای مرکزی شهر لامرد» واقع در شهرستان لامرد، بخش مرکزی، شهر لامرد، خیابان بسیج، پشت بانک ملی به شماره 32862 

 

6- «آب‌انبار جاده لطیفی» واقع در شهرستان لارستان، بخش مرکزی، شهر لار، شهر قدیم، جنب محل احداث ترمینال مرکزی به شماره 33017

 

7- «حمام ده کهنه» واقع در شهرستان لامرد، بخش چاهورز، دهستان شیخ عامر، روستای ده کهنه به شماره 33018 

 

8- «خانه خسروی (اندرونی خانه اعتمادالملک)» واقع در شهرستان شیراز، بخش مرکزی، شهر شیراز، بافت قدیم شیراز، محله سرباغ، خیابان 9 دی، کوچه هفت، به شماره 33019 

 

9- «آب‌انبار جاده خور» واقع در شهرستان لارستان، بخش مرکزی، شهر لار، شهر قدیم، بلوار مطهری جنوبی به شماره 33021 

 

10- «خانه معین‌الشریعه» واقع در شهرستان استهبان، بخش مرکزی، شهراستهبان، خیابان سلمان، کوچه امام خمینی، به شماره 33081 

 

11- «خانه سروعلی فرخ روز و شرکا واقع در شهرستان شیراز، بخش مرکزی، شهر شیراز، محله بیات، خیابان بین‌الحرمین، کوچه قاضی، پلاک ثبتی 4589 به شماره 33116

 

12- «خانه محمدرضا بناکار و خانه ربابه زمانپور و شریک» واقع در شهرستان شیراز، بخش مرکزی، شهر شیراز، محله بیات، خیابان بین‌الحرمین، کوچه شهید فکور، پلاک ثبتی 4613 به شماره 33117 

 

13- «خانه خدیجه ایمانی‌نژاد» واقع در شهرستان شیراز، بخش مرکزی، شهر شیراز، محله بیات، خیابان بین‌الحرمین، کوچه شماره 318، پلاک 87 به شماره 33118

 

14- «خانه بهمن نداف اردکانی» واقع در شهرستان شیراز، بخش مرکزی، شهر شیراز، محله بیات، خیابان بین‌الحرمین، کوچه دانشور، پلاک 22 به شماره 33119 

 

15- «خانه محمدرضا شهبازی کوهنجانی» واقع در شهرستان شیراز، بخش مرکزی، شهر شیراز، محله بیات، خیابان آستانه، کوچه 319، پلاک 25 به شماره 33120

 

16- «خانه شمسی بیات‌پور» واقع در شهرستان شیراز، بخش مرکزی، شهر شیراز، محله بیات، خیابان بین‌الحرمین، کوچه شهید فکور، پلاک ثبتی 4590 به شماره 33121 

 

17- «خانه الله مرادی» واقع در شهرستان شیراز، بخش مرکزی، شهر شیراز، خیابان آستانه، کوچه 2/4، به شماره 33133 

 

18- «حمام خاوران» واقع در شهرستان خفر، بخش مرکزی، شهر خاوران، خیابان انقلاب، کوچه 22 امام حسین، به شماره 33134 

 

منبع: ایرنا

 

 

بانک ملی میراث فرهنگی استان فارس   اخبار برگزیده
  

مواضع مخالفان در حال تغییر است؟ | احمد توکلی: FATF اگر به معیشت مردم کمک کند، من به آن رأی می‌دهممخالفان پیوستن ایران به لوایح FATF که تاکنون جز اطمینان‌نداشتن به دنیا دلیل قانع‌کننده دیگری برای مخالفت خود بیان نکرده‌اند، آیا در برابر انتقادات مردم از مواضع حزبی‌شان کوتاه خواهند آمد؟
۵۵ آنلاین احمد توکلی احمدی نژاد ایران 

  

تکرار اظهارات خصمانه نتانیاهو علیه ایراننخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به بیان تهدیدهای تکراری علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور دولت 

  

نخستین محموله واکسن کواکس در راه ایراندبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سهمیه ایران در کواکس نخستین محموله وارداتی واکسن کرونا است که در هفته‌های آینده وارد کشور خواهد شد.
گسترش ایران کوبا تولید 

  

روابط جو بایدن با عربستان سعودی همیشه خوب بوده است. با این حال، دونالد ترامپ چنان رابطه ای را با آل سعود آغاز کرد که بعید است هیچ رئیس جمهور دیگری بتواند آن را ادامه دهد.
نامه نیوز ایران خودرو ایران ایران و عربستان 

  

اعتراض به جهانگیری ؛ اگر در دولت کاری نبودی چرا استعفا نکردی؟فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه عمل آقای جهانگیری با حرفش از زمین تا آسمان تفاوت داشت، یادآور شد: امروز کشور به وضعیت بد اقتصادی دچار شده که برخلاف تصویری است آقای روحانی و جهانگیری سال 96 ارائه می دادند. همین عملکرد چهارسال اخیر دولت را در نظر بگیریم احتمال دارد که شورای نگهبان آقای جهانگیری را ردصلاحیت کند.
مثلث اسحاق جهانگیری خودرو دولت 

  

دلیل ظریف برای عدم کاندیداتوری در انتخابات/ سیاسی کردن بودجه، سم مهلک استمحمد جواد ظریف، وزیرخارجه در گفتگویی مسائل سیاست خارجی ایران را مورد بررسی قرار داده است.
اقتصادنیوز بودجه سیاست خارجی ایران 

  

یارانه 110 هزارتومانی نمی‌خواهیم، قدرت خرید کارگران و بازنشستگان را افزایش دهیدکم‌درآمدهای اجتماع، اولین متضرران گران شدن نرخ ارز هستند؛ این در حالیست که سیاست‌های یارانه‌ای فعلی دولت همیشه در تقابل با معیشت این گروه بوده است و رئیس مجلس بازهم وعده یارانه‌ی بیشتر می‌دهد.
ایلنا یارانه مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

یارانه نقدی چه کسانی دو برابر می‌شودسخنگوی کمیسیون تلفیق: سال آینده به ازای هر فرد که 45 هزار تومان دریافت می‌کرد، یارانه دو برابر یعنی به ازای هر نفر 91 هزار تومان خواهد شد. ثبت‌نام از افراد جدید و کسانی که قبلا منصرف شدند برای پرداخت یارانه نقدی و معیشتی در سال آینده فراهم می‌شود.
مستقل‌آنلاین یارانه عیدی 

  

قیمت خودرو کراس اوور جدید جک K7 اعلام شد / ورود رقیب قیمتی چری تیگو 7کرمان موتور فروش خودرو جدید خود را با نام K7 آغاز کرد. قیمت این خودرو 950 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

اعلام قیمت کوئیک‌ S و ساینا Sرضا شیوا گفت: قیمت تمام شده دو خودروی کوئیک‌S و سایناS، این هفته به محض دریافت اطلاعات اعلام می شود.
خودروتک قیمت خودرو تولید 

  

خبر خوش / جزئیات همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعیعلی اصغر بیات اظهار داشت: از روزهای ابتدایی تقدیم کلیات بودجه 1400 به مجلس شورای اسلامی پیگیری‌ها و مذاکرات فشرده و متعددی را با مسئولان عالی دولت و مجلس انجام دادیم...
مستقل‌آنلاین تامین اجتماعی کمیسیون اجتماعی مجلس بودجه 

  

یارانه نقدی سال آینده دو برابر می‌شودیک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت که با مصوبه کمیسیون تلفیق یارانه نقدی سال آینده دو برابر خواهد شد.
۵۵ آنلاین یارانه کمیته امداد لایحه بودجه 

  

انتقاد روحانی از اظهارات سیاسی درباره بورسروحانی با بیان اینکه با شکست جنگ اقتصادی ترامپ، نگاه طرف های تجاری ایران تغییر یافته و مناسبات اقتصادی کشور درحال ورود به مرحله جدیدی است، گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست هایی که بانک مرکزی اعمال می کند مدیریت و به تعادل برسد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک جنگ 

  

در جامعه ما فقط یک عده‌ی خاص آزاد هستند/ صداوسیما هر سدی را می‌شکند/ غیرخودی‌ها برای رسانه‌ی ملی بیخودی هستند!یک استاد علوم ارتباطات با اشاره به عملکرد سازمان صداوسیما در تخریب دولت، آن را نشات گرفته از نگاه سیاسی حاکم بر این رسانه عنوان کرد که می‌تواند در آینده به آنارشیسم رسانه‌ای در کشور منجر شود.
ایلنا رئیس جمهور تلویزیون رسانه 

  

وزارت خارجه آمریکا شمشیر را برای مسکو از رو بستوزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به اعتراضات امروز در روسیه واکنش نشان داد.
مثلث وزارت خارجه تهران فرود اضطراری 

  اخبار داغ
  

افشاگری مقام صهیونیست درباره آثار واکسن آمریکایی کروناوزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی فاش کرد که صدها تن در فلسطین اشغالی پس از دریافت دوز دوم واکسن کرونا به این ویروس مبتلا شده‌اند.
برنا جنگ فلسطین ویروس 

  

بورس| شاخص بورس پس از اصلاح جزئی وارد مدار صعودی می‌شودامین دامچه، کارشناس بازار سرمایه گفت: اکنون سهام بسیار ارزنده‌ای برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد، بازار پس از اصلاح جزئی دوباره وارد مدار صعودی می‌شود و سود بسیار خوبی را در اختیار سهام‌داران قرار می‌دهد.
اعتماد شاخص بازار خودرو واردات 

  

دولت اراده ای برای کاهش قیمت دلار و تقویت پول ملی ندارد قاسم ساعدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه قیمت کنونی دلار حباب دارد و این قیمت واقعی نیست اما در صورت واقعی شدن نرخ دلار، قیمت مابقی کالاها نیز واقعی خواهند شد، گفت: تجربه نشان داده است نرخ ارز در همین یک الی دو سال اخیر که به صورت کاذب و نجومی بالا رفته است، افت‌های قابل‌توجهی نیز در مقاطع زمانی مختلف داشته است بنابراین می‌توان نتیجه گرفت بازار ارز برای…
خانه‌ملت دولت مجلس شورای اسلامی افزایش قیمت 

  

نزول غیرمنتظره قیمت سکه شبیخون شبانه به بازاراقتصاد نیوز: در معاملات شبانه سطح حساس قیمت سکه از دست رفت تا احتمال بازگشت موج نزولی به بازار امروز بالا رود.
اقتصادنیوز قیمت اقتصاد 

  

آمادگی موسسه رازی برای آغاز کارآزمایی بالینی 1 و 2 واکسن کرونا به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مؤسسه رازی، دکتر علی اسحاقی با بیان اینکه مجوز کمیته اخلاق برای آغاز کارآزمایی بالینی فازهای یک و دو واکسن کرونا مؤسسه رازی اخذ شد، گفت: پروپوزال و پروتکل مربوطه در جلسه کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش، مورد بررسی قرار گرفت و بر اساس مدارک ارسالی در تاریخ 27 دی ماه به تصویب کمیته اخلاق رسید. رئیس مؤسسه رازی افزود: کارآزمایی بالینی این واکسن به زودی…
مهر پژوهش تولید موفقیت 

  

صعود 4 هزار واحدی بورس امروز/ سبزپوشی بزرگان بورسیشاخص کل بورس تهران در شروع معاملات با رشد 4000 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 239 واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

آمار نزولی‌گلزنی لیگ؛ کرونا مقصر است؟آمار گلزنی در مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران با روند نزولی رو به رو شده است.
ایلنا لیگ برتر انگلستان لیگ برتر استرس 

  

سهامداران حقوقی نسبت به ایجاد نابسامانی در بورس پاسخگو شوندحجت الاسلام جواد نیک بین، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به شرایط نابسامان بازار سرمایه، گفت: سهامداران حقوقی نسبت به ایجاد چنین شرایطی پاسخگو شوند.
اعتماد کمیسیون فرهنگی مجلس سرمایه قوه قضاییه 

  

کدام قسمت بدن کرونایی می‌ماند؟محققان دانشگاه ایالتی جورجیا با مطالعه بر روی موش‌ها اثبات کردند موش‌های آلوده به کروناویروس از طریق مجاری بینی، به دلیل آلوده شدن مغز به کروناویروس، مبتلا به نوع شدید بیماری می‌شوند حتی اگر ویروس ریه‌ها را ترک کرده باشد.
برنا موش مغز ویروس 

  

کرونا چگونه از موادغذایی منتقل می شود/ماندگاری ویروس در شیر به گزارش خبرگزاری مهر، سید امیر محمد مرتضویان، با بیان اینکه مواد غذایی به دو طریق ممکن است باعث انتقال آلودگی شوند، افزود: مواد غذایی ممکن است خاستگاه آلودگی باشند و یا اینکه دچار آلودگی ثانویه شده باشند. وی با اشاره به نتایج تحقیقات انجام شده در این انستیتو درباره ماندگاری کرونا در شیر، گفت: نتایج تحقیقات انستیتو نشان داده است که حرارت 75 درجه سلسیوس در 15 ثانیه به شیر، در از…
مهر ویروس شیر مواد غذایی 

  

توصیه مهم درباره خرید سهام بورسی / بخریم یا دست نگه داریم؟روز گذشته نمادهای شاخص ساز مورد اقبال سهامداران بودند به همین علت شاخص کل سبز بسته شد. همچنین بازار شاهد خروج پول حقیقی از بازار به میزان 604 میلیارد تومان بود. امروز 7 بهمن 99 بازار چگونه خواهد بود؟
گسترش سهام شاخص پول