به دنبال تشدید تنش با روسیه یا مهار چین نیستیم

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که بایدن در دیدار آینده خود به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام خواهد کرد که ایالات متحده به دنبال تشدید تنش نیست بلکه خواهان روابط با ثبات‌تر و قابل پیش‌بینی با روسیه است.

به دنبال تشدید تنش با روسیه یا مهار چین نیستیم

اعتمادآنلاین| آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با دومینیک راب، همتای انگلیسی خود گفت:  رئیس جمهور بایدن از مدتها قبل حتی قبل از رئیس جمهور بودن با صراحت گفته است که اگر روسیه تصمیم بگیرد بی پروا یا خصمانه رفتار کند، ما پاسخ خواهیم داد. اما ما به دنبال تشدید اوضاع نیستیم. ما ترجیح می دهیم یک ثبات ، قابل پیش بینی تر داشته باشیم.

 

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، وی افزود: و اگر روسیه در آن جهت حرکت کند، ما نیز چنین خواهیم کرد و من فکر می کنم رئیس جمهور بایدن هنگامی که با رئیس جمهور پوتین دیدار می کند فرصتی خواهد داشت تا در این مورد بطور مستقیم صحبت کند.

 

راب نیز به نوبه خود ، گفت که اگر روسیه «رفتار خود را تغییر دهد» فرصتی برای روابط بهتر با مسکو وجود دارد.

 

وزیر خارجه آمریکا افزود : آمریکا متحدی نزدیک تر و شریکی نزدیک تر از انگلیس ندارد و جو بایدن، رئیس جمهور امیدوار است در کنفرانس گروه هفت که یک ماه دیگر در انگلیس برگزار می شود، حاضر شود. 

 

بلینکن در خصوص عقب نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان نیز گفت: تمرکز ما عقب نشینی منظم از افغانستان است، اگر در زمان خروج نیروهایمان از این کشور به آنان حمله شود تدابیر مناسب اتخاذ خواهیم کرد.

 

وی در خصوص سیاست آمریکا در قبال چین گفت : در پی مهار چین نیستیم اما برای حفظ نظم جهانی تلاش می کنیم. 

 

دومینیک راب در نشست امروز گفت: درباره سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، تقویت روابط دو طرف، حمایت از ارزش های دموکراتیک، همکاری های فناوری و ساخت واکسن، وضعیت آب و هوا، تهدید علیه خبرنگاران، تضعیف معماری جهان و ضرورت همکاری با چین در مواردی همچون آب و هوا با وزیر خارجه آمریکا گفتگو کرده و قرار است بلینکن روز سه شنبه با نخست وزیر انگلیس نیز دیدار وگفتگو کند.

 

رسانه های انگلیس هدف اصلی از سفر وزیر خارجه آمریکا را  آمادگی برای سفر جو بایدن به انگلیس در ماه ژوئن، به منظور برگزاری نشست سران گروه 7 است، اما همچنین آمریکا در صدد است جبهه متحدی علیه چالش‌های جهانی پدید آمده به دست چین، تغییرات آب و هوایی و همه گیری ویروس کرونا تشکیل دهد.

 

همان زمان، بلینکن گفت که از اعلامیه اخیر انگلیس در مورد تمدید تحریم های جهانی مگنیتسکی با هدف روسیه استقبال می‌کند. بلینکن گفت: «من همچنین می خواهم از لندن بخاطر پیوستن به ما در پاسخگویی به روسیه به خاطر اقدامات تهاجمی اش تشکر کنم.»

 

ما حمایت بی دریغ خود از حاکمیت مستقل و تمامیت ارضی اوکراین را تأیید کرده ایم. من همچنین از اعلامیه وزیر خارجه در مورد تمدید تحریم های جهانی مگنیتسکی برای مبارزه با نقض حقوق بشر درروسیه استقبال میکنم.

 

هفته گذشته، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود در کنگره گفت که واشنگتن به دنبال عدم تشدید تعامل با روسیه است و معتقد است که هر دو کشور می توانند در جایی که منافع آنها نزدیک شود، با هم همکاری کنند. رئیس جمهور آمریکا به پوتین پیشنهاد داده بود که در تابستان در یک کشور اروپایی مشخص نشده ملاقات کند.

 

تنش ها بین مسکو و واشنگتن پس از آنکه ایالات متحده 32 نهاد و اشخاص روسی را در چارچوب دور جدید تحریم ها با ادعای حملات سایبری مسکو و سایر اقدامات خصمانه علیه منافع آمریکا تحریم کرد ، شدت گرفت.

 

واشنگتن همچنین 10 دیپلمات روسی را از این کشور اخراج کرد و نهادهای آمریکایی را از خرید اوراق قرضه دولت روسیه در دوره های اولیه ممنوع کرد.

 

وزارت امور خارجه روسیه آخرین دور تحریم‌های آمریکا علیه روسیه را مغایر با منافع دو ملت محکوم کرد. در پاسخ، روسیه ورود هشت شهروند آمریکایی را به این کشور منع کرد.

روابط با چین

 

راب و بلینکن همچنین در مورد روابط با چین گفتگو کردند و توافق کردند که پکن باید به تعهداتی که داده است عمل کند ، اما همچنین روابط باید به روشی مثبت پیش رود. راب با بیان اینکه این موضع گیری به بیانیه هنگ کنگ اشاره دارد ، گفت: پکن باید به تعهداتش پایبند باشد.

 

بلینکن گفت که ایالات متحده و انگلستان به همکاری خود برای رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر در چین ادامه خواهند داد.

بلینکن گفت: ما همکاری قوی خود را در مساله سین کیانگ ، سرکوب فعالان طرفدار دموکراسی و سیاستمداران در هنگ کنگ، که نقض تعهدات بین المللی چین و سرکوب آزادی رسانه ها در سراسر چین و سایر مناطق جهان است ، ادامه می دهیم.»

 

به گفته بلینکن، ایالات متحده هدفی برای مهار چین ندارد، اما اگر پکن بخواهد نظم بین المللی را تضعیف کند، واشنگتن اقدام خواهد کرد.

 

بلینکن گفت: «هدف ما این نیست که سعی کنیم چین را مهار کنیم،  آنچه ما در تلاش هستیم انجام دهیم این است که از نظم مبتنی بر قوانین بین المللی که کشورهای ما طی این دهه ها بسیار در آن سرمایه گذاری کرده اند ، حمایت کنیم».

 

«وقتی هر کشوری - چین یا غیر از آن - اقداماتی انجام می دهد که این نظم مبتنی بر قوانین را به چالش می کشد یا تضعیف می کند یا به تعهدات خود در قبال این دستور عمل نکند ، ما می ایستیم و از این دستور دفاع می کنیم.»

 

رئیس جمهور جو بایدن در روابط خود با چین شروع سختی داشته است ، مقامات دو کشور در جلسه ای در آلاسکا به میزبانی بلینکن در اوایل سال جاری علناً با یکدیگر درگیر شدند.

 

در حالی که بایدن اکثر دستورات اجرایی دونالد ترامپ در زمینه مهاجرت ، آب و هوا و سایر موارد را لغو کرده است، وی تعرفه های مربوط به چین را دست نخورده باقی گذاشته است، این نشان می دهد که دولت او احتمالاً در آینده از آنها برای فشار آوردن به پکن برای امتیاز دادن در زمینه تجارت و سایر موارد استفاده خواهد کرد.

 

درباره توافقنامه ایرلند شمالی

 

با اجرای مفاد مربوط به بریگزیت، ایالات متحده همچنان به تشویق اتحادیه اروپا و انگلیس برای اولویت قرار دادن ثبات اقتصادی و سیاسی در ایرلند شمالی ادامه خواهد داد.

 

بلینکن گفت: «با شروع اجرای مقررات مربوط به بریگزیت از سوی انگلیس و اتحادیه اروپا، ما آنها را ترغیب خواهیم کرد تا ثبات سیاسی و اقتصادی در ایرلند شمالی را در اولویت قرار دهند.

 

راب گفت که حفظ توافق «جمعه خوب» در مورد ایرلند شمالی برای انگلستان از اهمیت حیاتی برخوردار است.

 

روسیه چین ولادیمیر پوتین   اخبار برگزیده
  

توضیحات نماینده سابق درباره اظهارات جنجالی لاریجانی در ستاد انتخاباتنماینده ادوار مجلس با اشاره به نگاه فراجناحی لاریجانی در انتخابات گفت: «توسعه اقتصادی» محور برنامه های لاریجانی در دولت سیزدهم است.
مثلث محمدرضا شریفی نیا ستاد انتخابات کشور انتخابات ریاست جمهوری 

  

جلسه حزب ندای ایرانیان با جهانگیری/ با لاریجانی جلسه نداشتیم / از نامزد مورد اجماع جریان اصلاحات حمایت می‌کنیمیک عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان از برگزاری جلسات این حزب با نامزدهای ثبت‌نام کننده در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان علی لاریجانی 

  

محسن هاشمی: تنها رئیس‌جمهوری که از کمبود اختیارات نگفت، پدرم بود 27 اردیبهشت 1400 - 10:18 اخبار سیاسی اخبار سیاست ایران محسن هاشمی: تنها راه بهبود شرایط کشور صندوق‌های رای است [کلیک و کشیدن برای جابجایی] محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ما به مشارکت فعال در انتخابات یعنی حضور جدی برای پیروزی معتقد هستیم و تنها راه بهبود شرایط کشور را صندوق‌های رای می‌دانیم. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، محسن هاشمی رئیس…
فردا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری ایران 

  

هیات‌های مذاکره کننده روسیه و آمریکا با یکدیگر دیدار کردندنماینده روسیه در سازمان های بین‌المللی و نماینده ویژه آمریکا در مورد ایران با محوریت احیای برجام دیدار کردند.
ایلنا روسیه وین ایران 

  

زمان واکسیناسیون عمومی کرونا در استان تهراننادر توکلی درباره پیش‌بینی زمان آغاز فراگیر واکسیناسیون افراد در استان تهران ابراز داشت: پیش‌بینی می‌شود از اوایل تیر به بعد، بعد از اینکه واکسیناسیون گروه‌های سنی تمام شود، سراغ واکسیناسیون عمومی برویم.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون درمان تهران 

  

زلزله جدید ماسک؛ سقوط 10 درصدی بیت کوینروز دوشنبه بیت کوین با 43 هزار دلار معامله شد 10.38 درصد افت در روز. این بزرگترین ضرر یک روزه در هفته اخیر بود. قیمت بیت کوین به پایین تر حد میانه زمستان رسید.
اقتصادنیوز ماسک قیمت بیت کوین بیت کوین 

  

ادعای باورنکردنی؛ شک بزر گ پرسپولیسی‌ها به برد سپاهان!هواداران پرسپولیس بعد از برد پرگل سپاهان مقابل مس رفسنجان این بازی را مشکوک قلمداد کردند.
خانه فوتبال باشگاه سپاهان فرهاد مجیدی پرسپولیس 

  

احمدی‌نژاد خود را نماینده معترضین می‌داندرویکرد احمدی نژاد نسبت به نظام و حکومت دستخوش تغییرات جدی شده و فارغ از اینکه حرف‌هایش دروغ یا راست، غلط یا درست باشد بی‌پیرایه و صریح مطرح می‌کند و بخشی از جامعه تحت تاثیر حرف‌های او قرار می‌گیرند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دموکراسی شورای نگهبان 

  

ضربه قیمت مصوب خودرو به فروش فوق العاده در 1400مجوز شورای رقابت مبنی بر افزایش 9 درصدی قیمت و مقررات فروش خودروهای پیش‌فروش شده به قیمت سال گذشته، با انتقاد برخی از مسوولان صنعتی کشور و خودروسازان همراه شد...
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

طرح ساماندهی خودرو دوباره بررسی می شودعضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه امروز طرح ساماندهی صنعت خودرو در این کمیسیون بررسی می‌شود، گفت: وزارت صمت معتقد است که قیمت پایه خودرو در بورس کالا باید از سوی خودروساز تعیین شود...
خودروتک خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای نگهبان 

  

پا در این عرصه گذاشتم تا صدای زنان خاموش این سرزمین باشمزهرا شجاعی می‌گوید که از او خواسته‌اند مصاحبه کند اما نام برنامه "آقای رئیس جمهور است" طنزی تلخ؛پس به خنده می گوید آقا؟ خانم رئیس جمهور.
مستقل‌آنلاین توسعه پایدار بیمارستان زنان 

  

توصیه‌های رئیس مجلس به مردم و نامزدهای انتخاباترئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مشارکت پایین هیچ برنده‌ای ندارد و مردم از حق خود برای ریل‌گذاری دستگاه اجرایی کشور استفاده کنند، گفت: امروز فرصت مناسبی است که همه ما با هر سلیقه و جناح بندی سیاسی و با هر عقیده و نگرشی دست به دست هم دهیم تا به فرموده رهبر انقلاب، ایرانی قوی را بسازیم.
مثلث رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی جوانان 

  

واکنش جهرمی به اظهارات تند فرهاد مجیدی(عکس)وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صحبت‌های اخیر فرهاد مجیدی واکنش نشان داد.
ایلنا فرهاد مجیدی عکس پرسپولیس 

  

تعدد کاندیداهای ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد اکثر جریان‌ها به وضع موجود نگاه منتقدانه دارندنماینده تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس معتقد است تعدد و تنوع حضور جناح های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری نشان دهنده این است که همه آن ها به آزاد بودن انتخابات ایران اعتقاد داشته و اختیارات ریاست جمهوری را برای رفع مشکلات مردم کافی می دانند.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

این مرد نیامد؛ خاطر دلواپسان آسوده شدصفحه ثبت نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز گذشته بسته شد و محمد جواد ظریف همان طور که از دو سال قبل اعلام کرده پا به صحنه رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری نگذاشت تا خاطر دوستان دلواپس از نامزدی‌اش آسوده شود و خود را به حضور در پاستور نزدیک تر ببینند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

کرونا باعث بیماری خطرناک گوارشی می‌شود؟یک متخصص انگلیسی در عرصه تحقیقات اپیدمیولوژی در ژنتیک به این نتیجه رسیده است که بیماران کووید -19 با
خبرفوری ژنتیک ویروس سلامت 

  

تهران هنوز از موج چهارم کرونا عبور نکرده است به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی، در حاشیه نخستین اختتامیه المپیاد ورزشی مجازی دانشجویان شاهد ایثارگر دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور در جمع خبرنگاران، افزود: از هفته گذشته استان تهران همزمان با سایر استان‌ها در تعداد مبتلاها روند کاهشی داشت، اما این روند اوایل این هفته متوقف شد اگر چه امیدواریم هفته آینده شاهد نزولی شدن تعداد مبتلایان باشیم. وی تصریح کرد: هم اکنون در 105…
مهر تهران علیرضا زالی بیمارستان 

  

سامانه ثبت‌نام واکسن کرونا برای 75 ساله‌ها باز شدسامانه ثبت نام واکسن کرونا برای متولدین 1325 و قبل از آن باز شد و افراد این گروه سنی می‌توانند برای ثبت‌نام و دریافت نوبت اقدام کنند.
ایلنا واکسیناسیون پیامک 

  

واکسن کرونا | روزانه 500 هزار دوز واکسن کرونا تزریق خواهد شدوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طبق سند ملی واکسیناسیون، در حال حاضر میزان تزریق واکسن‌ در کشور روزانه 170 هزار دوز است که به‌زودی این رقم به 300 تا 500 هزار دوز خواهد رسید.
۵۵ آنلاین درمان آموزش آموزش پزشکی 

  

این گروه در راس معاملات بورسشاخص بورس تهران در معاملات امروز با افت یک هزار و 131 واحد به سطحی بیش از یک میلیون و 173 هزار واحد رسید.
گسترش خودرو بورس تهران شاخص 

  

خوش‌بینی به روند سرمایه‌گذاری جهانی در پساکرونااقتصادنیوز: پیش‌بینی ها از وضعیت کلی سرمایه گذاری خارجی پس از دوران کرونا چگونه است؟
اقتصادنیوز سرمایه 

  

آیا واقعا واکسن‌های کرونای موجود در بازارسیاه آب مقطر هستند؟فاطمی گفت: واکسن‌های کرونایی که در بازارسیاه به فروش می‌رسند آب مقطر هستند.
برنا 

  

از زمان واکسیناسیون کادر درمان، کسی از پرسنل، کرونا نگرفتهپیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح‌دانشوری گفت: از زمان تزریق واکسن به کادر درمان کسی از پرسنل کرونا نگرفته است.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون درمان بیمارستان 

  

راه‌های مقابله با افسردگی ناشی از شرایط شیوع کرونامدیر مرکز مشاوره آرامش پلیس فارس با اشاره به تاثیر همه گیری کروناویروس بر ایجاد افسردگی افراد در جوامع مختلف، راهکارهایی را برای پیشگیری از آسیب دیدن سلامت روان ارائه داد و بر لزوم توجه بیشتر به سلامت کودکان و سالمندان تاکید کرد.
مملکت‌آنلاین افسردگی پلیس مدرسه 

  

چه کشورهایی عاری از ویروس کرونا هستند؟هرچند همه‌گیری کرونا تمام جهان را غافلگیر کرد اما برخی کشورها با میراث ماندگار از ابولا، سارس و مرس
خبرفوری سازمان بهداشت جهانی شبیه سازی ویروس 

  

سورنا ستاری: شیوع کرونا باعث جهش در بیوتکنولوژی ایران شدسورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: در حال حاضر ایران از بهترین‌های حوزه بیوتکنولوژی در سطح آسیا به شمار می‌رود و به جرأت می‌توان گفت که شیوع بیماری کرونا باعث جهش در بیوتکنولوژی ایران شد...
انصاف‌نیوز سورنا ستاری بیوتکنولوژی ایران 

  

واکسن کرونای سانوفی واکنش ایمنی قوی تولید می‌کندنتایج مرحله دوم آزمایشات بالینی واکسن کرونای تولیدی شرکت‌های «سانوفی» و «گلاکسو اسمیت کلاین» (GSK) ن
خبرفوری تولید روزنامه آفریقای جنوبی 

  

تزریق واکسن کرونا به بیماران دیالیزی مجتمع دارویی درمانی هلال ایران واکسن کرونا دریافت کردندمدیر درمان مجتمع دارویی درمانی هلال ایران اعلام کرد: 136 بیمار دیالیزی مجتمع دارویی درمانی هلال ایران امروز 28 اردیبهشت ماه، واکسن کرونا دریافت کردند.
برنا ایران درمان ماه 

  

یک نانوواکسن ضدکرونای دیگر در راه استنانوواکسن شرکت نوواواکس (Novavax) به زودی ممکن است به چهارمین واکسن مجاز ضدکرونا در آمریکا تبدیل شود.
برنا 

  

بیماران دیالیزی مجتمع دارویی درمانی هلال ایران واکسن کرونا دریافت کردندمدیر درمان مجتمع دارویی درمانی هلال ایران اعلام کرد: 136 بیمار دیالیزی مجتمع دارویی درمانی هلال ایران امروز 28 اردیبهشت ماه، واکسن کرونا دریافت کردند.
ایلنا ایران درمان ماه