مذاکرات وین؛ گره کار کجاست؟ | کوروش احمدی دیپلمات سابق ایران در سازمان ملل توضیح می دهد

من فکر می‌کنم در مورد آنچه که مربوط به برجام و تحریم‌های هسته‌ای می‌شود، یعنی تحریم‌هایی که در حوزه برجام و در سال 94 تعلیق شدند با توجه به اظهارات اخیر آقای عراقچی و برخی نشانه‌های دیگر، توافقات خوبی حاصل شده است. چنین به نظر می‌رسد که در این موارد مشکلی وجود نداشته و مساله حل شده باشد، چراکه بدون تعلیق این دسته از تحریم‌ها، اساسا بازگشت به برجام معنی ندارد.

مذاکرات وین؛ گره کار کجاست؟ | کوروش احمدی دیپلمات سابق ایران در سازمان ملل توضیح می دهد

یک کارشناس سیاست خارجی و دیپلمات ارشد سابق ایران در سازمان ملل معتقد است که روند پیشرفت مذاکرات برجامی نسبت به مدت زمانی حدودا 5 هفته‌ای آن خوب بوده است و البته مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا می‌توانست سرعت پیشرفت کار را بسیار بیشتر کند.

 با اشاره به اظهارات اخیر عباس عراقچی پس از آخرین دور مذاکرات برجام، گفت: من فکر می‌کنم در مورد آنچه که مربوط به برجام و تحریم‌های هسته‌ای می‌شود، یعنی تحریم‌هایی که در حوزه برجام و در سال 94 تعلیق شدند با توجه به اظهارات اخیر آقای عراقچی و برخی نشانه‌های دیگر، توافقات خوبی حاصل شده است. چنین به نظر می‌رسد که در این موارد مشکلی وجود نداشته و مساله حل شده باشد، چراکه بدون تعلیق این دسته از تحریم‌ها، اساسا بازگشت به برجام معنی ندارد.

وی با اشاره به تحریم‌های ضد ایرانی در دوران ترامپ، گفت: ما در آن دوره شاهد بودیم که ترامپ تحریم‌هایی را مثل تحریم بانک مرکزی با عنوان مبارزه با تروریسم علیه ایران صادر کرد که چنین کاری قابل قبول نبود و با متن برجام مغایرت دارند و آقای عراقچی هم اشاره کردند که در این موارد توافقانی حاصل شده است. البته باید این نکته را در نظر گرفت که لحن مثبتی که آقای عراقچی درباره کلیت مذاکرات داشت، عینا در گفتار اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها منعکس نبود. کمااینکه ند پرایس، سخنگوی وزارت خارج آمریکا، گفت راهی که در پیش داریم طولانی‌تر از راهی است که تاکنون پیموده ایم.

این کارشناس سیاست خارجی ادامه داد: به نظر می‌رسد که مسائل سخت و دشوار فعلا کنار گذاشته شده اند که البته این یک شیوه معمول مذاکره در مورد موضوعات متعدد و متنوع است؛ به این شکل که طرفین ابتدا درباره مسائل ساده‌تر و قابل توافق مذاکره کرده و سپس به مسائل سخت می‌پردازند. از جمله این مسائل سخت می‌توان به یکسری تحریم‌های جدید در دوره ترامپ علیه ایران اشاره کرد.

وی افزود: مثلا در حالیکه تحریم سپاه و شرکت‌ها و نهاد‌ها و افراد مرتبط با آن با ادعای حمایت از تروریسم قبلا در سال 2010 وضع شده بود و بعد از نهایی شدن برجام هم تعلیق نشدند؛ در دوران ترامپ، سپاه ذیل عنوان تروریستی هم تحریم شد؛ همچنین برخی از مقامات عالی کشور و منصوبان آن‌ها تحریم شدند. این‌ها از جمله موضوعات و مسائل سخت این دوره از مذاکرات است. آمریکا مدعی است که این‌ها تحریم هسته‌ای و برجامی نیستند و ایران معتقد است که کلیه تحریم‌های جدید که در دوره ترامپ وضع شده اند، باید برداشته شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که ورود طرفین به نگارش متن مشترک چقدر در پیشرفت مسیر مذاکرات برجام موثر است، گفت: این طبیعی است که موارد مورد توافق باید روی کاغذ آورده شود و لذا جمله بندی و انتخاب کلمات فنی و حقوقی در یک متن که مورد توافق دو طرف باشد، قطعا حساسیت و دقت بالایی را می‌طلبد و به همین دلیل نیاز است که طرفین وقت بیشتری را صرف آن کرده و چه بسا این متن باید بار‌ها و بار‌ها در وین و در پایتخت‌های مرور و بررسی شود. حتی ممکن است با توجه به حساسیت‌ها در مورد برجام در ایران کار مشکل‌تر از قبل باشد.

این کارشناس سیاست خارجی ادامه داد: نکته دیگر این است که مذاکرات تا هفته گذشته در قالب 2 کارگروه کارشناسی انجام می‌شد. جدیدا یک کارگروه سومی نیز ایجاد شده که وظیفه آن تمرکز بر ترتیب و توالی اجرای توافقات و تعهدات است. درباره این کارگروه سوم گفته می‌شود که هنوز در ابتدای راه است و فعلا کار چندانی در آن انجام نشده است. ولی اهمیت این کارگروه سوم در آن است که باید مشخص شود که ترتیب اجرای اقدامات مورد توافق باید چگونه باشد که با توجه به مواضع طرفین از مسائل حساس است.

احمدی در پاسخ به این پرسش که منظور آقای عراقچی از پختگی مباحث و روشن شدن اختلافات در مذاکرات برجامی چه می‌تواند باشد، گفت: طبعا در ابتدای کار هر یک از طرفین تصورات و برداشت‌های خاص خود را از موضوعات مبتلابه دارند. وقتی این موضوعات به بحث گذاشته می‌شود و طرفین دیدگاه‌های خود را مطرح و مبادله می‌کنند طرفین درک دقیقی از برداشت طرف مقابل پیدا می‌کنند و مشخص می‌شود که دقیقا مشکل و اختلاف نظر احتمالی که باید بر آن متمرکز شود، کجا است و چیست و کدام وجه مسائل برای طرف‌ها مهم است و موانعی که بر سر راه طرف‌ها برای توافق وجود دارد کدام‌ها است. رسیدن به این مرحله خود تحول مهمی است و به همه طرف‌ها امکان می‌دهد که دقیقا آنچه را که ضروری است در دستور کار خود قرار دهند و درک روشنی از نگرانی‌ها و معضلات طرف مقابل نیز بیابند.

وی در پاسخ به این پرسش که سرعت پیشرفت مذاکرات چقدر خوب و امیدوارکننده بوده است، تصریح کرد: پیشرفت در مذاکرات خوب بوده است. به ویژه آنکه پیشرفت‌های حاصله در یک دوره زمانی 5 هفته‌ای شکل گرفته است و نسبت به زمان صرف شده، سرعت کار و پیشرفت خوب بوده است؛ ضمن اینکه تمامی طرف‌های ذی ربط موافق اند که مذاکرات سازنده و عملگرایانه بوده است.

این کارشناس سیاست خارجی ادامه داد: البته در این میان شاید به نظر آید که خاتمه مهلت سه ماهه مندرج در توافق موقت ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در 31 اردیبهشت مسئله مهمی است. چراکه مشکل می‌توان تصور کرد که تا قبل از این تاریخ توافق نهایی شود. اما همزمان نباید این ضرب الاجل را به عنوان مشکل حادی در نظر گرفت، چراکه اگر ایران رضایت کافی از روند مذاکرات و پیشرفت کار داشته باشد، ممکن است با تمدید این مهلت موافقت کند. کمااینکه مدیرکل آژانس نیز در این خصوص سخن گفته و از آمادگی برای سفری به تهران در این رابطه گفته است.

احمدی همچنین در پاسخ به این پرسش که اگر سطح مذاکرات از معاونان به وزرا تغییر کند یا مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا در دستور کار قرار بگیرد، روند دستیابی به توافق سریعتر و بهتر نخواهد بود، گفت: طبعا اگر مذاکرات مستقیم باشد، سرعت مذاکرات بسیار بیشتر خواهد شد. چراکه همین غیرمستقیم بودن باعث می‌شود که ایران یا آمریکا برای رساندن پیام خودشان به دیگری به واسطه‌هایی متکی باشند و طبعا تفهیم و تفاهم و شکل گیری درک متقابل از طریق واسطه بسیار زمان‌بر است.

وی افزود: در خصوص سطح مذاکرات بعید است که سطح مذاکرات تغییری کند و فعلا این مذاکرات در سطح معاونان و کارشناسان احتمالا ادامه خواهد داشت و حداقل فعلا نیازی نیز به ارتقا سطح وجود ندارد.

 

وین کار ایران   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

لزوم رعایت «بهداشت دست» هنگام تزریق واکسن کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا رئیسی، در نامه‌ای خطاب به معاونان بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، نوشت: با توجه به گسترش پاندمی کووید 19 در جهان، بهداشت دست به عنوان یک عامل بسیار مهم و تعیین کننده در کنترل و پیشگیری از گسترش بیماری، بیش از پیش حائز اهمیت بوده و لازم است به منظور حفظ سلامت کارکنان حوزه سلامت از جمله پزشکان، پرستاران، اعضا کادر بهداشت و درمان در تمامی سطوح و…
مهر درمان فضای مجازی مواد غذایی 

  

سرنوشت بورس پس از افت دلارکاهش نرخ دلار در اقتصاد ایران سبب شده تا برخی بر این باور باشند که بورس بازهم افت می‌کند و بخش دیگری از سرمایه مردم را به باد می‌دهد؛در حالیکه بورس قلک مهربان پس اندازهای خرد به شمار می‌رود.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار بازی دلار 

  

پیشنهاد وام اجاره 1400 به ستاد کروناوزارت راه و شهرسازی پیشنهاد پرداخت کمک ودیعه مسکن را به ستاد ملی کرونا داده که ستاد در این باره تصمیم‌گیری خواهد کرد.
فردا وام وزارت راه و شهرسازی دولت 

  

آمار جهانی همه گیری کرونا/ ایالات متحده به آمار 600 هزار قربانی نزدیک می شودسلامت نیوز:شمار مبتلایان به بیماری "کووید-19" ناشی از کروناویروس جدید در جهان تاکنون به 158 میلیون و 328 هزار و 649 نفر رسیده و مرگ سه میلیون و 296 هزار و 841 نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، همچنین بنابر تازه ترین آمارها تاکنون 135 میلیون و 798 هزار و 180 نفر از مبتلایان به کووید-19 بهبود یافته اند...
سلامت‌نیوز سلامت سوئد اوکراین 

  

واکسیناسیون کرونا اجباری نیست/ واکسن کرونا در داروخانه‌ها توزیع نشده استسلامت نیوز:رئیس مرکز مدیریت شبکه بهداشت وزارت بهداشت گفت: واکسیناسیون سالمندان در حال حاضر اجباری نیست و اجباری برای واکسیناسیون کرونا وجود ندارد...
سلامت‌نیوز واکسیناسیون داروخانه سلامت 

  

ویروس کرونا هوابرد است/ شیوع از طریق تنفس قطرات حاوی ویروس به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بیزینس اینسایدر، مقامات بهداشت عمومی آمریکا راهنمای خود را اصلاح و برای نخستین بار اعلام کردند ویروس کرونا از طریق استنشاق یا قطرات تنفسی حاوی ویروس، شیوع می‌یابند. قبل از این اصلاحیه در راهنمای مرکز کنترل و پیشگیری بیماری این کشور (CDC) به طور خاص مشخص نشده بود که ویروس هوابرد است. همچنین در اصلاحیه مذکور یکی از راه‌های ابتلای افراد به کووید 19،…
مهر ویروس تنفس ماه 

  

شرط مهم بازگشت معاملات بورس به دوران صعودیک کارشناس بازار سرمایه به زمان بازگشت معاملات بورس به روند صعودی اشاره کرد و گفت: این موضوع وابسته به ابهام موجود در زمینه مسایل سیاسی و اقتصادی است که در صورت رفع آنها، بازار هر چه زودتر مسیر خود را پیدا می کند و می تواند دوباره به مدار صعودی بازگردد.
اقتصادنیوز سرمایه 

  

وام اجاره 1400 به ستاد کرونا پیشنهاد شدوزارت راه و شهرسازی پیشنهاد پرداخت کمک ودیعه مسکن را به ستاد ملی کرونا داده که ستاد در این باره تصمیم‌گیری خواهد کرد.
اعتماد وام وزارت راه و شهرسازی دولت