ایلنا   |  فرهنگی  |  

استعمار آمریکایی‌ها «رویای آمریکایی» تعریف می‌شود/ کتاب «همدرد» اعتراضی علیه خشونت علیه آاسیایی‌هاست

نویسنده «همدرد» هدف و نیت اصلی خود از نگارش کتاب را حمله به نحوه استعمارگرایی آمریکایی معرفی می‌کند. او مدعی است، یانکی‌ها تلاش می‌کنند تا نشان دهند که هیچ ارتباطی با استعمار به سبک اروپایی ندارند. اما تفاوت آمریکایی‌ها با اروپاییان در شیوه استعمار است چیزی که آنان «رویایی آمریکایی» می‌نامند.

استعمار آمریکایی‌ها «رویای آمریکایی» تعریف می‌شود/ کتاب «همدرد» اعتراضی علیه خشونت علیه آاسیایی‌هاست

نویسنده «همدرد» هدف و نیت اصلی خود از نگارش کتاب را حمله به نحوه استعمارگرایی آمریکایی معرفی می‌کند. او مدعی است، یانکی‌ها تلاش می‌کنند تا نشان دهند که هیچ ارتباطی با استعمار به سبک اروپایی ندارند. اما تفاوت آمریکایی‌ها با اروپاییان در شیوه استعمار است چیزی که آنان «رویایی آمریکایی» می‌نامند.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از گاردین، «ویت تاین نون» نویسنده ویتنامی در سال 2015 جایزه پولیترز (جایزه‌ای برای حوزه‌های روزنامه‌نگاری، ادبیات و موسیقی است که بخش‌های گوناگونی دارد. پولیترز، معتبرترین جایزه روزنامه‌نگاری در ایالات متحده محسوب می‌شود. پولیترز از سال 1917 تا امروز، با نظارت دانشگاه کلمبیا به روزنامه‌نگاران، نویسندگان، شاعران و موسیقی‌دانان اهدا می‌شود) را برای نگارش همدرد از آن خود کرد. این نویسنده  با اتکا بر تجربیات حاکی از زیست شخصی خود، یک دوره تاریک از تاریخ نژادپرستی آمریکایی‌ها علیه آسیایی‌ها را در داستان خود به نحوی بازگو کرده است. تاین‌ نوین معتقد است که وجود دوره‌های تاریک در دل تاریخ عامل نفاق بین جوامع و گروه‌های مختلف انسانی است. 

این نویسنده در یادداشتی تاریخ به بررسی دوره‌های سیاه نژادپرستی علیه مردمان قاره آسیا پرداخته است: یک جوان 21ساله سفیدپوست در 16 مارس (26 اسفند 99) با تیراندازی در ایالت جورجیا، تعدادی انسان بیگناه را به کام مرگ کشاند. به جز یک زن و شش مرد، تمامی این کشته‌شدگان آسیایی‌تبارهای مقیم ایالت متحده آمریکا بودند. این کشتار، یکی از خشن‌ترین اقدامات نژادپرستانه علیه آسیایی‌‍‌های مقیم ایالات متحده است. 

شیوع و گسترش جهانی ویروس مرگبار کرونا، درک و نگرش ویژه‌ای از پدیده نژادپرستی علیه آسیایی‌ها در جهان را به نمایش گذاشت، به طوری که خشونت‌های کلامی و آزار جسمی علیه اهالی قاره کهن به طور چشمگیری  روندی صعودی داشته است. در سال‌های گذشته، حدود 3800 گزارش تایید شده شامل چاقوکشی، ضرب و شتم، اسیدپاشی و قتل آسیایی‌ها به ثبت رسیده است. زنان، بخش اعظم قربانیان را تشکیل می‌دهند. 

اگرچه کشتار خونین شانزدهم مارس در سالن‌های ماساژ آسیایی رخ داد اما تیرانداز ادعا می‌کند، این زنان به دلیل نژاد و تبارشان مورد هدف گلوله او قرار نگرفته‌اند. این تیرانداز، خود را یک معتاد جنسی معرفی می‌کند که برای رفع نیاز خود دست به چنین کاری زده است. صرف نظر از انکار او، این ادعا می‌تواند یک خودفریبی یا دروغ باشد ولی آنچه که مسلم است، این زنان به دلیل نژاد خود به قتل رسیدند. بنا بر اظهارات «یانگ یوئن» استاد جامعه‌شناسی، نژادپرستی و تبعیض جنسیتی با یکدیگر در این موضوع تلاقی دارند. 

نژادپرستی و تبعیض جنسیتی دو عامل محرک در نگرش غربی‌ها علیه جوامع و زنان آسیایی هستند که بیش از حد تصور در فرهنگ عامه مردم، عینیت می‌یابند. 

اپرای «مادام باترفلای» (اپرایی در سه پرده از «جاکومو پوچینی» که توسط «لوئیجی ایلیکا و جوزپه گیاکوزا» به زبان ایتالیایی به رشته تحریر درآمده است. اپرانامه بر اساس داستان کوتاهی به نام مادام باترفلای اثر جان لوتر لانگ نوشته شد) در سال 1904 اجرا شد. ترانه محبوب «خانم سایگو» که در 1989 منتشر شد از اپرای مادام باترفلای الهام گرفت. زنان آسیایی در این آثار عاشق‌پیشه به تصویر کشیده می‌شوند که مردان سفیدپوست را نسبت به مردان آسیایی ترجیح می‌دهند و حاضر هستند در راه محبوب فدا شوند. 

نمونه‌های متعددی از این خاورشناسی خیالی در بسیاری از آثار تولیدی هالیوود به ویژه فیلم‌های درباره جنگ ویتنام یافت می‌شود که تصاویری خشنی از آسیایی‌ها نمایش می‌دهند. نمونه بارز این ادعا، فیلم «غلاف تمام فلزی» ساخته «استنلی کوبریک» است. گروهی از تفنگداران آمریکایی پس از ورود به ویتنام، توسط یک کارگر جنسی به گرمی مورد استقبال قرار می‌گیرند. درپایان فیلم، این زن به عنوان عامل تهدید کننده برای سربازان آمریکایی در نظر گرفته شده و توسط یکی از سربازان کشته می‌شود. 

گروه موسیقی هیپ‌هاپ «Live Crew 2» در آثار خود بزرگترین ضربه را بر سیمای زنان آسیایی وارد کرد، در حالیکه زنان اروپایی و آسیایی ترانه‌های این گروه را بارها و بارها شنیدند. 

کوبریک به وضوح درمی‌یابد، جنگ در تصورات مردانه نمایی اروتیک دارد. «لری هایمن» نیز دیدگاهی مشترکی با این کارگردان آمریکایی دارد. او در کتاب «محله‌های بسته» خود، داستان گروهی از سربازان آمریکایی را روایت می‌کند که به یک کارگر جنسی ویتنامی تجاوز می‌کنند. پس از این تجاوز، سربازان آمریکایی به مصاف دشمنانشان یعنی مردان ویتنامی می‌روند. هایمن با هدف آشفته‌کردن ذهن مخاطبان خود این کتاب را به رشته تحریر درآورده است امری که نگران‌کننده به نظر می‌رسد. از دیدگاه نویسنده، جوانان ایده‌آل‌گرا به جنگ علیه ویتنامی‌ها رفته‌اند. 

ویت تاتن نون در کتاب «همدرد» خود نگاهی متفاوت به جنگ ویتنام با آمریکا دارد. راوی داستان، یک کمونیست و جاسوسی دوجانبه است که به گفته‌ی خودش، دارای دو ذهن مجزا است. او افسری فرانسوی-ویتنامی است که پس از بازپس گیری شهر سایگون توسط ارتش ویتنام، به آمریکا آمده و به همراه سایر پناهجویان ویتنامی در لس‌آنجلس، مشغول ساختن یک زندگی جدید است، به صورت پنهانی برای افسران ارشد کمونیست خود در ویتنام، جاسوسی می‌کند. او تحت نظر قرار می‌گیرد و برای جلوگیری از لو رفتن هویتش، مجبور به انجام و تحمل اعمال سخت و دردناکی می‌شود. او پس از این که درگیر عشق می‌شود، درمی‌یابد که آرمان‌های والایش با صداقت و وفاداری نسبت به دوستان و نزدیکان خود، به شدت در تضاد بوده و حتی ممکن است هیچ راه‌حلی برای آن پیدا نشود. 

این نویسنده درنظر داشته است تا در کتابش نشان دهد، ویتنامی‌ها هم از بی‌رحمی و نفرت مبرا نیستند. هدف و نیت اصلی او از نگارش کتاب همدرد، حمله به نحوه استعمارگرایی آمریکایی است. تان‌ نون مدعی است، آنها تلاش می‌کنند تا نشان دهند که هیچ ارتباطی با استعمار به سبک اروپایی ندارند. تفاوت آن‌ها با اروپاییان در این است، آنان خود «رویایی آمریکایی» می‌نامند. 

آمریکایی‌ها استفاده از اسلحه را با این موضوع که به دنبال آزادی و استقلال مردم دیگر کشورها هستند، توجیه می‌کنند. آنچه که مشخص است، چنین موضوعی به هیچ وجه توجیه‌پذیر نیست. چگونه می‌توان آزادی‌خواه بودن آمریکایی‌ها را توجیه کرد در حالی که خودشان با دزدیدن زمین‌های بومیان آمریکایی در آن کشور ساکن شدند. حمل اسلحه برای مهاجران اروپایی که برای تسخیر دنیای جدید یعنی کالیفرنیا گام برمی‌داشتند، امری مهم و ضروری بود. 

به گفته «ریچارد اسلوتکین» مورخ آمریکایی، اسطوره‌های آمریکایی خشونت سفیدپوستان در مقابل خشونت «نابودکننده» مردم بومی را بازآفرین می‌دانند. در افسانه‌های مردم آمریکا، یک سیاه پوست به سلاحی تهدیدکننده معرفی می‌شود، حتی اگر او،  پسر بچه‌ای 12ساله با اسلحه اسباب بازی در دست باشد. 

برنده جایزه پولیترز به همراه والدین خود از ویتنام جنگ زده‌ای که کوبریک به تصویر کشیده‌است، فرار و به آمریکا مهاجرت می‌کنند. طولی نمی‌کشد که آنها را مقابل اسلحه قرار می‌دهند. پدر و مادرش در اواخر دهه 1970 مغازه مواد غذایی خود را در «سن‌خوزه»، کالیفرنیا افتتاح کردند، جایی که یک شب کریسمس در فروشگاه خود هدف گلوله قرار گرفتند. چند سال پس از این حادثه، فردی مسلح به خانه آنها وارد می‌ش.د و اسلحه‌اش را به طرفشان نشانه می‌گیرد.

خشونت ضد آسیایی در ایالات متحده سابقه‌ای طولانی دارد. آمریکایی‌های که اصالتا آسیایی هستند به عنوان یک اقلیت نمونه در نظر گرفته می‌شوند. آنان باعث می‌شوند تا احساس ضد آسیایی که علیه مهاجران آسیایی وجود دارد، نهفته بماند. 

ویت تاین نون در بخشی از یادداشت خود می‌نویسد، آمریکا، کشوری که 19 مرد چینی توسط صدها مسلح در سال 1871 قتل عام شدند. در قرن نوزدهم، هزاران مهاجر چینی هدف ضرب و شتم و اخراج‌های خشونت‌آمیز هدف قرار گرفتند. آنها برای ساخت راه‌آهن به قاره آمریکا وارد شدند اما وقتی بهره‌کشی آن‌ها به پایان رسید، روزنامه‌ها و سیاستمداران با تاکید بر ارزان بودن نیروی کار چینی، سبب ترس طبقه کارگر سفیدپوست از بیکار شدن را برانگیختند. نتیجه این موضوع، خشونت علیه مهاجران آسیایی بود. خشونت علیه مهاجران چینی در سال 1882 به اوج خود رسید، دولتمردان آمریکایی قانون 1875 صفحه‌ای را تصویب کردند. بر اساس این ماده قانونی، زنانی که مشکوک به بی‌اخلاقی بودند از فرصت حضور در آمریکا محروم شدند و زنان چینی به صورت بالقوه «کارگر جنسی» درنظر گرفته شدند. 

آسیایی‌ها در آمریکا همچون بسیاری از کشورهای دیگر با شوخی‌ها، برنامه‌های رادیویی، فیلم‌ها و کلیشه‌های مختلف مورد خشونت نژادی قرار می‌گیرند. این در حالی است که آمریکایی‌های آسیایی‌الاصل به عنوان «اقلیتی نمونه» به تصویر کشیده می‌شوند. مقبولیت آسیایی‌ها همیشه مشروط بوده است، خواه آن‌ها اقلیت نمونه در ایالات متحده یا «مهاجر خوب» در انگلیس باشند. نژادپرستی و تبعیض علیه آسیایی‌ها، سکه‌ای دو رو است که هر دو طرف آن به ضرر آنان است. سهولت تبدیل «عشق نژادپرستانه» به «نفرت نژادپرستانه» بر علیه آسیایی تبارها مشهود است. 

خشونت سیستمی سیاست خارجی ایالات متحده برای کشتار یا تهدید به کشتن مردم آسیا از فیلیپین تا ژاپن، از کره تا ویتنام، از لائوس تا کامبوج طراحی شده که نژادپرستی در داخل این کشور  و تبعیض جنسی را تقویت می‌کند. قابل قبول بودن تجاوزهای خرد، شوخی‌های نژادپرستانه، تحریک‌های گاه به گاه، زمینه را برای انفجار خشونت نژادپرستانه مهیا می‌کند که به معنای واقعی کلمه، کشنده هستند. 

تلاش‌ها برای جلوگیری از  خشونت ضد آسیایی بدون آگاهی از تاریخ سیاه این موضوع در جنگ‌های استعماری آمریکا و اروپا علیه افراد افراد قاره کهن، تأثیر محدود خواهد داشت. نیروی دریایی فرانسه در سال 1946 هایفونگ را گلوله باران کرد که در این یورش حدود 6000 ویتنامی کشته شدند. به این حادثه در «همدرد» اشاره شده است: «فرانسوی‌ها گذشته مشترک آسیایی‌ها را یک اتفاق غم‌انگیز تاریخی می‌دانند که نیمی از آن درست بود. این  در حالی است که من گذشته مشترک ما را جرمی می‌دانم که تمامی استعمارگران مرتکب شده‌اند. این دیدگاه من درست و کامل است». بسیاری از آسیایی‌ها به کشورهایشان مورد استعمار قرار گرفته بود یا مورد یورش قرار گرفته بودند، از کشور خود گریختند یا جلای وطن در پیش گرفتند.

ترجمه: علی خسروجردی

هالیوود مهاجرت مهاجر   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

رشد 105درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بورس در سال گذشتهشرکت های معدن و صنایع معدنی فعال در بورس، سال گذشته رشد فروش 105درصدی را به ثبت رساندند.
ایلنا معدن فولاد فولاد مبارکه 

  

روزه باعث افزایش خطر ابتلا به کرونا نمی شود به گزارش خبرنگار مهر به نقل از سایت سازمان بهداشت جهانی، با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان این سازمان طی پیامی توصیه‌هایی را برای روزه داران در این ماه مبارک منتشر کرد. سازمان بهداشت جهانی از روزه داران خواسته تا در این ماه ضمن استفاده از غذاهای سالم و نوشیدن آب کافی، از مصرف غذاهای چرب، شیرین و استعمال دخانیات پرهیز کرده و فعالیت بدنی کافی داشته باشند. سازمان بهداشت جهانی با…
مهر سازمان بهداشت جهانی خبرنگار ماه 

  

بی تحرکی و خطر ابتلا به نوع شدید کروناپزشکان هشدار می دهند که عدم تحرک فیزیکی می تواند با خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-19 و مرگ ناشی
خبرفوری بیمارستان دستورالعمل مرگ 

  

افت 1300 واحدی شاخص بورس/ 3 سهام سبز امروزبازار سهام امروز با افت بیش از هزار واحد به کار خود پایان داد و در سطح یک میلیون و 240 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص سهام کار 

  

شاخص بورس امروز چگونه بود؟بازار سهام امروز با افت بیش از هزار واحد به کار خود پایان داد و در سطح یک میلیون و 240 هزار واحد قرار گرفت.
گسترش شاخص بورس تهران سهام 

  

تکمیل 80 درصد ظرفیت بیمارستان‌های بوشهر از بیماران کروناییمعاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با توجه به شیوع موج چهارم ویروس کرونا و هجوم بیماران در زمان حاضر 80 درصد ظرفیت بیمارستان‌های این استان تکمیل شده‌است.
برنا بیمارستان درمان ویروس 

  

ملاک نگرفتن روزه در شرایط کرونایی نظر پزشک متخصص استآیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید در پاسخ به استفتایی در رابطه با چگونگی روزه در ماه مبارک رمضان با توجه به شیوع کرونا، گفت: ملاک خوف از بیماری یا تشدید بیماری است و خوف باید منشاء عقلایی داشته باشد یا پزشک متعهد و متدین تشخیص دهد.
برنا پزشک آیت الله حسین نوری همدانی مراجع تقلید 

  

رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار به نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری ایران و تاثیر آن بر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: تاثیرات انتخابات در بازار همیشه مقطعی و موقتی بوده و هیچ‌گاه به صورت بلندمدت بر این بازار تاثیر نداشته است.
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

مهدی رباطی (فعال بازار سرمایه و مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران):اقداماتی از قبیل افزایش نرخ بهره بین بانکی و گواهی سپرده موجب شد سهامدارانی که طی چند ماه گذشته 70 درصد اصل سرمایه خود را از دست دادند، بانک مرکزی را مقصر سقوط بورس بدانند.
گسترش بانک مرکزی بانک سرمایه 

  

علی‌نژاد: شرایط کرونا اجازه بدهد، انتخابات فدراسیون شطرنج بعد از ماه رمضان برگزار می‌شودمعاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: اگر شرایط کرونا اجازه دهد، مجمع انتخاباتی فدراسیون شطرنج بعد از ماه مبارک رمضان برگزار خواهد شد.
ایلنا شطرنج بازی ماه 

  

دیروز 133.579 تن فرآورده هیدروکربوری در بورس معامله شدبورس انرژی ایران امروز شاهد عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری خواهد بود.
ایلنا بندرعباس انرژی ایران 

  

تست کرونای الاهلی پیش از دیدار با استقلال/اردوی تیم سعودی ورود ممنوع شدالاهلی عربستان به هتل اقامتگاه خود رسید تا خود را برای دیدار با استقلال در لیگ قهرمانان آسیا آماده کند.
اعتماد فوتبال استقلال عربستان