گسترش   |  اقتصادی  |  

وضعیت عجیب در بازار لوازم خانگی

به گفته مسئولان در حال حاضر بازار لوازم خانگی با هزینه بالای مواد اولیه مواجه شده و رکود و افزایش قاچاق در بازار این صنعت را بیشتر تحت تاثیر قرار داده، از طرف دیگر برخی تولیدکننده ها به اسم تولید ملی با فناوری دست دوم بازار را می خواهند انحصاری کنند.

وضعیت عجیب در بازار لوازم خانگی

این روزها به دلیل نوسانات رو به پایین قیمت ارز و احتمال توافق برجام، انتظار نزولی شدن قیمت‌ها در افکار عمومی ایجاد شده و از طرف دیگر پایین آمدن قدرت خرید مردم باعث شده که بازار لوازم خانگی راکد شود و تراکنش‌ها بسیار پایین آمده است. هرچند در شرایط کنونی بسیاری از تولیدکننده ها نسبت به گرانی مواد اولیه اعتراض دارند و معتقدند با شرایط کنونی حاشیه سود تولید از بین می رود و قاچاق لوازم خانگی هم به عنوان مشکلات افزوده است.

در حال حاضر یکی از سیاست های که بسیاری از کارشناسان معتقدند می تواند راهگشای تولید باشد تولید و مونتاژ برندهای مطرح در ایران است تا به واسطه تولید این محصولات قاچاق لوازم خانگی حذف شود و این مساله نه تنها منجر به اشتغالزایی و کسب درآمد مالیاتی می شود وضعیت عرضه و تقاضای بازار را هم متعادل می کند. البته در سال های اخیر برخی تولیدکننده ها نسبت به جایگزین کردن محصولات کره ای اقدام کرده اند و توانسته اند سهم بازار این شرکت ها را در اختیار بگیرند، با این حال هنوز برخی تولیدکننده ها هستند که به اسم تولید ملی کالاهایی تولید می کنند که از کیفیت پایینی برخوردار هستند و با رانت های داخلی به دنبال تشویق مشتریان به خرید این محصولات هستند.

وضعیت همکاری با برندهای خارجی

رییس هیات مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران با اشاره به اینکه در شرکت‌های ایرانی در سال‌های گذشته با صرف هزینه‌های سنگین، خطوط تولیدی دو شرکت کره ای را در ایران راه‌اندازی کرده بودند، گفت: همکاری جدید با برندهای کره ای، تابع سیاست‌های صنعتی کشور است که به‌طور قطع مصلحت اقتصادی کشور در نظر گرفته می شود، اما اگر هم قرار بر همکاری دوباره باشد باید خسارت‌های چند سال گذشته را جبران کنند.

سید علیرضا موسوی مجد با بیان اینکه در چند وقت اخیر قاچاق دو برند کره‌ای به دلیل آشنایی مردم با این محصولات وجود دارد، تصریح کرد: دو برند کره ای لوازم خانگی بدون همکاری رسمی ایران، محصولات‌شان در بازار داخلی قاچاق می شود و به دلیل نپرداختن مالیات بر ارزش افزوده، هزینه‌های گمرکی با صرف هزینه‌های کم در بازار عرضه می شود، در مقابل واحدهای تابعه انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران با افزایش قیمت مواد اولیه همچون پتروشیمی، فولاد، مس روبرو بوده اند از این رو خواستار افزایش 10 درصدی قیمت‌ها هستند.

او با تاکید بر اینکه تولیدکنندگان نمی توانند محصولات را با قیمت‌های بالاتر از کشش‌پذیری بازار عرضه کنند، تصریح کرد: در شرایط کنونی تولیدکننده های لوازم خانگی به ناچار اکنون با همان قیمت‌های قبلی عرضه می‌کنند.

لوازم خانگی با فناوری دست دوم بومی سازی نیست

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه در سال های گذشته برخی لوازم خانگی با فناوری دست دوم را از کشورهای خریداری کردند و در ایران تولید کردند که این به معنای خودکفایی تولید نیست، گفت: در حال حاضر باید استراتژی توسعه صنعتی در کشور تدوین شود مطابق آن طرح آمایش صنعتی اجرا شود و پس از آن به دنبال بومی سازی باشیم، در سال های گذشته ال جی و سامسونگ با همین استراتژی صنعتی توانسته اند حتی سونی را کنار بگذارند و امروز این برندها سهم بالایی از بازار جهانی کسب کرده اند.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی با بیان اینکه یک شرکت نمی تواند همه محصولات را تولید کند وقتی تکنولوژی آن را ندارد یا اینکه هزینه تمام شده ای آن بسیار گران تمام می شود، افزود: نمی شود در سال یک خط تولید ارزان قیمت‌ لوازم خانگی را بخریم و بعد ادعای بومی سازی کنیم.

به تازگی هم عضو هیئت مدیره اتحادیه لوازم خانگی تهران هم با اشاره به اینکه اگر یک کارمند یا کارگر 25‌درصد درآمدش را پس انداز کند، دو سال طول می‌کشد تا یک دستگاه یخچال ساید بای ساید ایرانی بخرد نسبت به وضعیت کنونی اعتراض خود را نشان داده و گفته است «تولیدکنندگان با وجود افزایش هزینه‌های تولید، حقوق کارگری و بسیاری دیگر از مؤلفه‌های تأثیرگذار بر قیمت تمام شده محصول در سال جدید، سعی دارند با افزایش‌های جزئی، فقط هزینه‌های واقعی خود را پوشش دهند و حساب شده‌تر قیمت گذاری کنند» بر این اساس می توان ادامه رکود در صنعت لوازم خانگی را پیش بینی کرد، مگر اینکه دولت سیاست های جدیدی برای صنعت لوازم خانگی در نظر بگیرد که هزینه تولید و قیمت تمام شده ای محصولات کاهش پیدا کند.

منبع: موج

درآمد اتاق بازرگانی هزینه   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

اطلاعیه مهم فرابورس درباره پُرریسک ها/ لیست بلند بالای تعلیقی ها/ مظنه گیری اوراق مرابحه دولت از فردااقتصادنیوز: لیست بلندبالای 33 شرکت مشمول فرآیند تعلیق نماد در معاملات روز نخست هفته اعلام شد.
اقتصادنیوز دولت 

  

جدید علامت کرونای هندی اعلام شدمحققان انگلیسی به تازگی علائم جدیدی از کرونای هندی را شناسایی کردند.
برنا 

  

پیش بینی بورس فردا/ خریداران خوش بین شدنداقتصادنیوز: اگرچه بورس در معاملات روز یکشنبه هم به احتمال زیاد الگوی روز قبل را تکرار میکند اما همچنان سایه چالش ها در بازار سهام سنگینی میکند.
اقتصادنیوز سهام 

  

چرا گاهی کرونا باعث کمردرد می‌شود؟اگر شما درد عضلانی همراه با علائمی مانند تب، سرفه خشک، از دست دادن چشایی یا بویایی، گلودرد، سردرد یا درد در نقاط دیگر دارید، می‌تواند نشانه کووید 19 باشد. این شکل از کمردرد مانند گرفتگی یا اسپاسم عضلات کمر است.
برنا کمردرد 

  

قیمت دلار به کدام سو می رود؟در ادامه روند نزولی بازار ارز که از ابتدای امروز آغاز شده و به گفته کارشناسان نتیجه تخلیه جو روانی انتخابات است، قیمت دلار عصر امروز در معاملات پشت‌خطی به 23500تومان کاهش یافت.
گسترش قیمت دلار ارز 

  

کرونا تاثیر مستقیم در بروز مشکلات کلیوی ندارداز آنجا که این یک بیماری جدید است، دانشمندان برای درک تأثیرات آن بر اندام‌های مختلف بدن به مطالعه آن ادامه می‌دهند.
۵۵ آنلاین تورم بیمارستان ویروس 

  

قیمت خودرو / قیمت خودروهای داخلی (شنبه 29 خرداد 1400)قیمت خودرو، امروز در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات هفته گذشته با ثبات نسبی همراه است.
خودروتک قیمت خودرو تندر90 

  

پیش‎‌بینی بورس در فردا یکشنبه 30 خرداد 1400 / واکنش بازار به نتیجه انتخابات چگونه خواهد بود؟کارشناسان بازار سرمایه تحرکات اصلی بورس را به بعد از به سر کار آمدن کاندید منتخب موکول کرده‌اند و بر این نظر هستند که تا زمانی که برنامه‌های اقتصادی دولت جدید مشخص نشود شاهد اثرگذاری و تغییرات قابل توجهی در هیچ کدام از بازارها نخواهیم بود.
خودروتک سرمایه کار دولت 

  

هشدار؛ آسم را با کرونا اشتباه نگیریدکرونا یک بیماری تنفسی حاد محسوب می شود که طی یک سال و نیم گذشته تمامی جهان را درگیر خود کرده است. در این میان یکی از مشکلات این بیماری، شباهت علائم آن با برخی دیگر بیماری های تنفسی است.
برنا آسم 

  

قیمت دلار در بازار متشکل (29 خرداد)قیمت دلار در بازار متشکل امروز 23262 (بیست و سه هزار و دویست و شصت و دو )تومان اعلام شد.
گسترش قیمت دلار اقتصاد 

  

از بورس‌های جهانی چه خبر؟شاخص‌های مهم بورسی در اروپا، آمریکا و ژاپن ریزش کردند.
گسترش بورس های آسیایی بورس نیویورک بورس لندن 

  

مهم ترین سلاح مبارزه با کرونارئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: یکی از مهمترین سلاح‌ها برای
خبرفوری بارداری وزارت بهداشت تورم