تلویزیونی که دیگر دانشگاه نیست

جعبه جادویی دیروز که به فرموده امام خمینی(ره) بنا بود به دانشگاه عمومی برای مردم ایران تبدیل شود؛ این روزها از ضعف اساسی در نظارت بر تولیدات تلویزیونی خود رنج می‌برد. رنجی که با آمیختگی خرافات و پیوند نازیبای آن به اعتقادات مذهبی مردم، امکان سکوت رسانه ای را ناممکن می‌سازد. «هر دم از این … نوشته تلویزیونی که دیگر دانشگاه نیست اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

تلویزیونی که دیگر دانشگاه نیست

جعبه جادویی دیروز که به فرموده امام خمینی(ره) بنا بود به دانشگاه عمومی برای مردم ایران تبدیل شود؛ این روزها از ضعف اساسی در نظارت بر تولیدات تلویزیونی خود رنج می‌برد. رنجی که با آمیختگی خرافات و پیوند نازیبای آن به اعتقادات مذهبی مردم، امکان سکوت رسانه ای را ناممکن می‌سازد.

«هر دم از این باغ بری می‌رسد؛ نغرتز از نغزتری می‌رسد»؛ هنوز زمان قابل توجهی از ظهور و بروز عروسک‌های زشت در شبکه تلویزیونی قرآن و واکنش‌های متفاوت به آن کج‌سلیقگی سیما نگذشته بود که صدای خانم کارشناس و دستورالعمل خانه‌دار شدن به عبارت؛ 40 روز نماز یا 40 روز غسل جمعه! از کانال رصدکنندگان آن سوی مرزها بلند شد، بماند که در میان این فضاحت‌گویی بی‌خردانه رسانه‌ای حتی یک مقامِ مسئول در سازمانی به ابعاد تاریخی و جغرافیایی صدا و سیما از باب مسئولیت‌شناسی و یا بهتر بگوییم پذیرش خطا در عدم نظارت بر تولید محتوا لب به سخن نگشود! که در آخرین آتش‌بازی بی‌تدبیری فرهنگی رسانه ملی آن هم در شبکه‌ای با نام «قرآن»، کارشناسی تازه معمم شده، وارد میدان نشر سخنان کم مایه و بی سند شد. 

سخنانی که موجب رنجش خاطر جامعه دیندار ایرانی و تمسخر جامعه بی‌دین آن سونشین را فراهم آورد. جناب کارشناس که به تعبیر مجری برنامه در قامت یک استاد محبوب، مؤلف، دین‎‌شناس و تاریخ‌دان در برنامه زنده تلویزیونی حاضر می‌شود و سخنانی کم سابقه را از این قاب جادویی بیان می‌کند؛ گویی این قاب را برای جادو کردن مخاطب میلیونی انتخاب کرده است؛ در آغاز این نوشتار بخشی از این سخنان را بدون هرگونه تحلیل مرور می‌کنیم: «بحث انقلاب اسلامی همانطور که امام امت امام خمینی(سلام الله علیه) فرمودند: در نقشه خداوند تبارک و تعالی حتی از زمان تولد پیغمبر، انقلاب اسلامی ایران دیده شده است؛ نکته دوم آنکه امام راحل فرمودند؛ بعد از رحلت پیامبر که جبرئیل سه ماه خدمت حضرت زهرا(س) می‌رسید و حضرت زهرا(س) به این دلیل اسمش محدثه است؛ حضرت جبرئیل، با اخبار انقلاب اسلامی ایران، حضرت زهرا (س) را آرام می‌کرد و می‌گفت ایرانی‌ها خواهند آمد

این کارشناس محترم در ادامه می‌گوید: «بعد از رحلت پیامبر(ص) خبر خوشی در تاریخ اسلام نداریم؛ اولین خبر خوش در تاریخ اسلام انقلاب اسلامی است.» او در بخش دیگری از سخنانش می‌گوید: «10 آیه مربوط به ایرانیان و انقلابشان در قرآن کریم داریم و ده‌ها روایت درباره وقوع انقلاب اسلامی داریم و در تمامی این روایات، انقلاب اسلامی را به عنوان مقدمه‌ساز ظهور امام زمان(عج) می‌شناسند.» این سخنان از تلویزیونی که بنای اصلی تحقق آن تبدیل شدن به دانشگاه عمومی بود؛ بیان شده است. دانشگاهی که این روزها دانشگاه نیست. تحلیل و بازخوانی این سخنان از سویی عمل دشواری نیست و از دیگر سو فعل دلنشینی نمی‌نماید. در یک جمله کوتاه می‌توان گفت؛ این سخنان بدون استناد به منبع تاریخی قابل اعتنا، سه هدف خطرناک و دردناک را دنبال می‌کند؛ قربانیان داخلی و منفعت‌طلبان خارجی نخستین قربانیان اینگونه اعمال رسانه‌ای، مخاطبان فهیم و فرهیخته و بی اعتمادی و بدبینی آنان نسبت به ارائه سخنان دینی در رسانه ملی و از دست دادن این شمار از مخاطبان است. پس از آن نوبت؛ جذب مخاطب خرافه‌پرست و ترویج آن در جامعه و ایجاد شبکه مخاطبان میان مایه و بی‌خرد رسانه‌ای است. بیش و شاید پیش از مخاطبان فهیم و مخاطبان میان‌مایه تلویزیون در داخل کشور؛ این بی‌نظارتی بر تولیدات و نشر سخنان بی‌اساس در رسانه ملی در اصل خدمت و سوژه‌رسانی به رسانه‌های ضدانقلاب و بهتر بگوییم ضد اسلام است که یکی از مأموریت‌های اصلی خود را رصد مداوم و برخط مسایل مطرح شده در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران تعریف کرده‌اند. مأموریتی که هزینه‌های اصلی و گزاف آن را جمهوری اسلامی می‌پردازدبررسی نمونه‌های موفق برنامه‌های دینی سیما 

برنامه‌ریزان، سیاست‌گذاران و تولیدکنندگان محتوا در شبکه قرآن سیما، حتما بیننده برنامه‌های پرمخاطب دینی تلویزیونی در دهه‌ یا دهه‌های قبل سیما بوده‌اند. برای مثال؛ برنامه «این شب‌ها» که سال‌ها به صورت منظم از سیمای ایران و با کارشناسی پیشکسوتان علوم مختلف دینی و قرآنی تولید و پخش می‌شد و از این رهگذر موفق به جذب مخاطب میلیونی تلویزیونی شده بود. در این برنامه استاد سیدعبدالله فاطمی‌نیا، دکتر سیدحمید خویی و سایر اساتید سخنران، با ارائه سخنانان باورپذیر و مستند تاریخی، مخاطب را مشتاق شنیدن بحث دین می‌کردند. چه بسیار خانواده‌های شریفی که پای منبر آن اساتید مبرز و آن سخنان موثق و متقن، در رثای سیدالشهدا(ع) و اهل بیت(ع) روضه خانگی برپا کردند و گوش جان به سخن گواه و روشن تاریخ سپردند. نمونه‌های موفق سخنرانی دینی در تلویزیون جمهوری اسلامی کم نیست و این نمونه‌ها برای تولید آثار مؤثرتر قابل دستیابی و بررسی است. مسئولان محترم سازمان صداوسیما پاسخ دهند؛ آیا این اتفاقات در تلویزیون جمهوری اسلامی اتفاقی است و از بی‌تدبیری و عدم نظارت یکی پس از دیگری بر تولیدات رخ می‌دهد؟ یا …. در اینجا از طرح سؤال دوم انصراف و به سؤال اول بسنده می‌کنم. هرچند اتفاقی بودن سرگشتگی تولیدات و عدم نظارت بر محتوا در رسانه ملی و خاصه شبکه قرآن که بی‌تردید وظیفه‌ای سنگین‌تر از سایر شبکه‌های سیما را برای تولید محتوای اخلاقی و مستند در راستای نشر معارف ناب اسلام و قرآن کریم عهده‌دار است؛ مسئله‌ایست تلخ، ولی صورت دیگر سؤال از صورت اول به مراتب سخت‌تر است… سیمای جمهوری اسلامی دچار فراموشکاری و غفلت فراوان نسبت به ایفای نقش‌های اصلی و اخلاقی خود شده است؛ شبکه‌های مختلف تلویزیون این روزها هریک به نوعی در حال تولید و نشر برنامه‌های کم مایه و تزریق آن به روح خانواده‌های نجیب ایرانی هستند. دعوتی برای بازخوانی نقش‌های مغفول واحد نظارت و ارزشیابی سازمان صدا و سیما که طی اساسنامه مصوب این سازمان مسئولیت ارزشیابی و نظارت بر برنامه‌ها از جهت انطباق آنها با خط مشی کلی و سیاست‌های تعیین شده را به عهده ‌دارد؛ حتما پاسخی برای این پرسش‌ها دارد و چه خوب که آن پاسخ‌های منطقی و علمی خود را طی میزگردی با کارشناسان، منتقدان و اصحاب دین به بحث بگذارد (ایکنا آمادگی خود را برای میزبانی این نشست اعلام می‌کند.) به نظر می‌رسد؛ وقت آن رسیده است که احترام و تکریم مخاطب را از مسیر مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی در حوزه فرهنگ دنبال کنیم. حوزه‌ای که این روزها بیش از همه حوزه‌های رنجور جامعه؛ نحیف شده است و به عبارتی صورت خود را با سیلی سرخ نگه می‌دارد.

معصومه صبور

انتهای پیام

برچسب هاتلویزیون شبکه قرآن

امام خمینی ایران جمهوری اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

افزایش قیمت خودروهای وطنی و فشار بیشتر بر مردم/ چرا کارگران امکان اعتراض به دستمزد 99 را ندارند؟!عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها با بیان اینکه روز به روز وضع معیشتی طبقه کارگر سخت‌تر می‌شود؛ خواستار توجه به معاش کارگران شد.
ایلنا افزایش قیمت قیمت تورم 

  

ریزش شدید دلارارزش دلار در مقابل تمامی رقبای اصلی‌اش کاهش یافت.
گسترش دلار بازار کار بازی 

  

خبر تازه ترامپ در مورد احتمال آغاز مذاکره ایران و آمریکارئیس جمهور آمریکا بامداد روز پنجشنبه در سخنرانی خود در ایالت کارولینای شمالی بار دیگر مدعی شد در صورت پیروزی در انتخابات، ایران اولین کشوری خواهد بود که با وی برای انجام مذاکره تماس می‌گیرد.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

مقام معظم رهبری:«بعضی ها جوری حرف می زنند، جوری اقدام می کنند که به اسم اینکه می خواهیم اوضاع را درست کنیم؛ در نقشه دشمن کار می کنند، خودشان ملتفت نیستند. اینهایی که خطاب می کنند به دولت که بایستی دولت برکنار بشود و از این قبیل حرف ها، اینها دارند در نقشه دشمن کار می کنند. نخیر، دولت باید با قوّت سرِ کار بماند، کارها را باید این دولت انجام بدهد.»
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی بازی 

  

قیمت خودرو تا کجا کاهش پیدا می کند؟روند کاهش قیمت خودرو که از ابتدای این هفته با شیب ملایمی آغاز شده بود از روز سه شنبه تند شد و قیمت خودروهای داخلی با سرعت زیادی کاهش یافت. هر چند به دلیل افزایش بی رویه هفته های گذشته شاید هنوز کاهش قیمت خودرو برای بسیاری محسوس نباشد. اما در این میان سوال این است که کاهش قیمت خودرو تا کجا ادامه پیدا می کند.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر ارزان شد / پراید به زیر 100 میلیون برمی گردد؟روند کاهش قیمت خودرو در بازار که از روز سه شنبه شدت گرفته بود دیروز نیز ادامه یافت و قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر نیز کاهش یافت.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

هشدار حجاریان به همایون شجریان / شاید شما هم دچار مصائب پدر شوید!استاد شجریان در زندگی خود همواره جانب مردم را گرفتند و به این خاطر صدمه‌ها دیدند تا ‌حدی که ممنوع‌الصدا شدند و حتی ربنای‌شان را خاموش کردند. ایشان می‌گفتند «من صدای خس‌و‌خاشاکم». به‌ گمانم شما نیز به‌ مرور با این مصائب روبه‌رو خواهید شد!
اعتماد همایون شجریان محمدرضا شجریان پدر 

  

کار ترامپ تمام است؟بایدن در همه نظرسنجی‌های ملی با میانگین 8 تا 10 درصد پیشتاز است و این پیشتازی خود را در ایالت‌های موسوم به میدان نبرد همچون ویسکانسین، پنسیلوانیا، میشیگان، نوادا و... خارج از حاشیه خطای نظرسنجی‌ها حفظ کرده است.
اقتصادنیوز کارگر کار ترامپ 

  

بحران انسولین|چرا انسولین به دست مردم نمی‌رسد؟!شیخی مبارکه سخنگوی کمیسیون بهداشت گفت: پس از بررسی موضوع کمبود انسولین در کمیسیون بهداشت، واردات دوبرابری دارو از جمله داروهای داخلی نسبت به سال گذشته از سوی وزارتخانه و سازمان غذا و دارو به کمیسیون گزارش شد. درحال بررسی اتفاقاتی هستیم که باعث عدم رسیدن دارو به دست مصرف کنندگان شده است کمبود انسولین و موارد اینچنینی در کمیسیون و مراجع ذی‌ربط در حال بررسی و پیگیری است.
مستقل‌آنلاین انسولین واردات دارو 

  

جو بایدن نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز استنظرسنجی مشترک روزنامه یو اس‌ای تودی- دانشگاه سوفلوک حاکی است جو بایدن نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز است. بر اساس این گزارش 49 درصد رای دهندگان گفته اند که از بایدن حمایت می‌کنند و این رقم برای ترامپ به 42 درصد رسیده است.
۵۵ آنلاین دونالد ترامپ ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 

  

اقدام عجیب انگلیس برای آزمایش واکسن کروناقرار است یک کارآزمایی چالش انسانی برای واکسن استنشاقی بالقوه کووید19 در انگلیس انجام شود که طی آن 90 فرد سالم به ویروس کرونا مبتلا می شوند.
مملکت‌آنلاین انگلیس ویروس پوند 

  

اگر شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و نام تمام مقصران را خواهم گفتوزیر بهداشت: ایهاالناس بدانید که من به تنهایی نمی‌توانم اپیدمی را جمع کنم. اگر روزی شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و مقصران را خواهم گفت تا خون شهید سلامت پایمال نشود چند ماه است التماس می‌کنیم اما نمی‌دانم چه کسی باید مشکل‌های رعایت پروتکل‌ها را حل کند. کجای دنیا وزیر بهداشتش التماس می‌کند؟! آنجا وزیر نامه می‌زند و همه مکلف به اجرا هستند...
مستقل‌آنلاین بهاره رهنما ماه سلامت 

  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور