مهر   |  علمی  |  

اقدامات جهانی علیه گوگل پلی و اپ استور/ چالشهای ایران برای مقابله

به گزارش خبرنگار مهر، در حال حاضر یکی از پر سود ترین صنایع، توسعه نرم افزار و اپلیکیشن و البته بازی‌های رایانه‌ای برای موبایل است. این بازار پر سود فرصت رشد بسیاری برای شرکت‌های کوچک و متوسط فراهم می‌کند و البته یک منبع ایجاد شغل نیز به حساب می‌آید. هرچند ظاهر این صنعت بسیار خوش آب و رنگ به نظر می‌رسد اما زیر پوسته آن چالش‌های بسیاری از معرفی و عرضه گرفته تا هزینه‌های انبوه وجود…

اقدامات جهانی علیه گوگل پلی و اپ استور/ چالشهای ایران برای مقابله

به گزارش خبرنگار مهر، در حال حاضر یکی از پر سود ترین صنایع، توسعه نرم افزار و اپلیکیشن و البته بازی‌های رایانه‌ای برای موبایل است. این بازار پر سود فرصت رشد بسیاری برای شرکت‌های کوچک و متوسط فراهم می‌کند و البته یک منبع ایجاد شغل نیز به حساب می‌آید.

هرچند ظاهر این صنعت بسیار خوش آب و رنگ به نظر می‌رسد اما زیر پوسته آن چالش‌های بسیاری از معرفی و عرضه گرفته تا هزینه‌های انبوه وجود دارد. شاید یکی از چالش‌های مهم در مسیر رشد توسعه دهندگان، فروشگاه‌های اپ باشد.

اپل و گوگل 2 بازار بزرگ اپلیکیشن را اداره می‌کنند. ورود به بازارهای این شرکت‌ها یک چالش و ادامه حضور و درآمدزایی در آن چالش دیگری است.

سال‌ها است که این شرکت‌ها با توجه به قدرت انحصاری خود شرایطی را بر توسعه دهندگان تحمیل می‌کنند که عملاً امکان رشد و نوآوری را کاهش می‌دهد. علاوه بر آن کمیسیون‌های بالای 15 تا 30 درصدی که این دو شرکت از توسعه دهندگان دریافت می‌کنند نیز اعتراضات زیادی را در پی داشته است. از سوی دیگر فرایند بررسی و اجازه ثبت اپلیکیشن در فروشگاه‌های اپ و اجبار به استفاده از سیستم پرداخت اپل و گوگل نیز مشکل ساز بوده است.

به بیان دیگر این شرکت‌ها برای حفظ قدرت و درآمد خود بازار اپلیکشن ها را مختل می‌کنند.

در پی انتظارات مردم و فشار قانونگذاران شرایط در حال تغییر است و فروشگاه‌های این شرکتها تحت فشار هستند تا کنترل خود بر بازار را کاهش دهند. هرچند این امر کار ساده ای نیست اما قانونگذاران در سراسر جهان خود را آماده کرده‌اند تا با تصویب قوانینی جدید با اپل و گوگل مقابله کنند اما اکنون در پی انتظارات مردم و فشار قانونگذاران، این شرایط در حال تغییر است و فروشگاه‌های این شرکتها تحت فشار هستند تا کنترل خود بر بازار را کاهش دهند. هرچند این امر کار ساده ای نیست ام قانونگذاران در سراسر جهان خود را آماده کرده‌اند تا با تصویب قوانینی جدید با اپل و گوگل مقابله کنند.

آمریکا برای کنترل قدرت اپل و گوگل دست به کار شد

تلاش‌ها برای قانونمند کردن اپل و گوگل از مرداد ماه سال جاری بیشتر شد. در اوایل مرداده گروهی از سناتورهای آمریکایی لایحه‌ای را با هدف تغییر ساختار عملکرد فروشگاه‌های اپ گوگل و اپل ارائه کردند. لایحه پیشنهادی «قانون بازارهای اپ آزاد» نام دارد و به اپراتورها اجازه نمی‌دهد توسعه دهندگان را وادار کنند از سیستم‌های پرداخت شأن استفاده کنند. این بخش مالکان بازارهای اپ را مجبور می‌کند تا به کاربران اجازه دهند نرم افزارها را از فروشگاه‌های اپ طرف سوم روی دستگاه‌هایشان دانلود و نصب کنند.

ایمی کلوبوچار، ریچارد بلومنتال (سناتورهای دموکرات) با همکاری مارشابلک برن (سناتور جمهوریخواه) از این لایحه پشتیبانی می‌کردند.

تغییر در سیاست اپل زیر بار فشارها

هرچند لایحه ارائه شده به کنگره آمریکا با موانع زیادی از جمله لابی گری گسترده اپل روبرو شد، اما به ایجاد جریانی منتهی شد که این شرکت را وادار به انجام تغییراتی کرد.

انتقادات و افشاگری‌ها در این زمینه ادامه داشت تا زمانیکه اپل اعلام کرد برای تسویه شکایت گروهی از توسعه دهندگان اپ علاوه بر پرداخت 100 میلیون دلار غرامت، تغییراتی در اپ استور خود ایجاد می‌کند.

این شرکت اعلام کرد مجموعه‌ای از محدودیت‌های بازاریابی ایمیلی را حذف می‌کند. به عبارت دقیق‌تر اپل به توسعه دهندگان نرم افزار برای iOS اجازه می‌دهد با مشتریان شأن تماس برقرار کنند. همچنین توسعه دهندگان با استفاده از اطلاعاتی که از داخل اپ هایشان جمع آوری می‌کنند، می‌توانند گزینه‌های پرداخت خارج از اپ استور را برای مشتریان فراهم کنند.

شکایت مذکور توسط گروه کوچکی از توسعه دهندگان نرم افزار در 2019 میلادی ثبت شده و اپل را به دلیل دریافت کمیسیون 30 درصدی از خرید مربوط به اپ استور، به نقض قانونی آنتی تراست (ضدانحصار) متهم کرده بود.

این تغییر هرچند چندان بزرگ به نظر نمی‌رسد اما اهمیت زیادی برای توسعه دهندگان نرم افزار دارد. در کنار این موارد این شرکت تعهد کرد برنامه‌ای برای حمایت از کسب وکارهای کوچک اپ استور طراحی کند. طی این برنامه توسعه دهندگانی با درآمد کمتر از یک میلیون دلار در سال می‌توانند درخواست پرداخت کمیسیون 15 درصدی را در اپل ثبت کنند.

استرالیا خواهان قانونمند شدن سرویس‌های پرداخت اپل و گوگل

از سوی دیگر جنش واکنش نسبت به عملکردهای اپ استور اپل و گوگل پلی به استرالیا نیز رسید. جاش فرایدنبرگ خزانه دار این کشور در اوایل شهریور ماه اعلام کرد مشغول بررسی پیشنهاداتی برای وضع قانونی جهت نظارت بر سرویس‌های پراخت شرکت‌های بزرگ از جمله اپل و گوگل است.

سرویس‌هایی مانند اپل پی، گوگل پی و وی چت پی چین طی سال‌های اخیر به سرعت فراگیر شده‌اند اما سرویس‌های مذکور به عنوان سیستم‌های پرداخت طراحی نشده‌اند و در نتیجه خارج از چهارچوب قانونگذاری شده، فعالیت می‌کنند.

به عقیده فرایدنبرگ اگر هیچ کاری برای اصلاح وضعیت فعلی انجام نشود، شرکت‌های بزرگ آمریکایی به تنهایی سیستم‌های پرداخت را تعیین می‌کنند.

وضع قانون آنتی گوگل در کره جنوبی

در این میان جدی ترین اقدام برای کنترل قدرت اپراتورهای اپ استور از سوی کره جنوبی انجام شد. قانونگذاران این کشور اصلاحاتی در قانون کسب و کار ارتباطات تصویب کردند تا به اپل و گوگل اجازه ندهند با سواستفاده از قدرتشان در بازار، سیستم‌های پرداخت مشخصی را به توسعه دهندگان محتوا برای موبایل‌ها تحمیل کنند.

همچنین اپراتورهای فروشگاه‌های اپ اجازه ندارند بررسی یا حذف محتوای موبایل را به طور ناعادلانه به تأخیر بیندازند.

دولت کره جنوبی اپراتورهای بازار اپ را ملزم می‌کند از لطمه زدن به حقوق کاربران اجتناب و از حقوق و منافع آنها محافظت کنند. در کنار این موارد دولت می‌تواند از اپراتورهای بازار اپ تحقیق کند و در خصوص پرداخت، لغو یا بازپرداخت مبالغ در این بازارها به عنوان میانجی عمل کند.

تصویب قانون مذکور در کره جنوبی به توسعه دهندگان نرم افزار قدرت انتخاب بیشتری برای انتخاب سیستم پرداخت می‌دهد و احتمالاً نشان دهنده تغییری در شیوه مدیریت اپ استورهای گوگل و اپل خواهد بود.

کره جنوبی نخستین کشور جهان است که قانونی برای کنترل اپ استور اپل و گوگل وضع کرده که به قانون «آنتی گوگل» مشهور شده است.

واکنش هند به کمیسیون‌های 30 درصدی اپل

در این میان یک سازمان غیر انتفاعی در هند نیز از اپل شکایت کرده است. در این شکایت ادعا شده کمیسیون 30 درصدی که این شرکت دریافت می‌کند هزینه‌های توسعه دهندگان را افزایش می‌دهد و در نتیجه به مشتریان و رقابت خسارت می‌زند.

در بخشی از شکایتنامه آمده است: دریافت کمیسیون 30 درصدی بدان معنا است که برخی توسعه دهندگان اپل هیچ گاه وارد این بازار نمی‌شوند. چنین روندی به مشتریان ضرر می‌زند.

البته اپل با اتهامات مشابهی در یک پرونده آنتی تراست در اتحادیه اروپا نیز روبرو است. سال گذشته رگولاتورهای این منطقه تحقیقاتی درباره محدودیت‌ها و کمیسیون 30 درصدی آغاز کردند که اپل بر توسعه دهندگان برنامه تحمیل می‌کند.

ژاپن هم اپل را به زانو در آورد

پس از تصویب قانون علیه اپل و گوگل در کره جنوبی، ژاپن نیز توانست اپل را وادار کند برخی سیاست‌های خود در اپ استور را تغییر دهد.

این شرکت آمریکایی برای تسویه یک شکایت از سوی «کمیسیون تجارت عادلانه ژاپن» حاضر شد به برخی از اپ ها اجازه دهد لینک‌هایی به وب سایتشان فراهم کنند تا کاربران بتوانند به طور مستقیم از آنها خرید کنند. این تغییر کوچک به توسعه دهندگان برنامه اجازه می‌دهد کمیسیون 30 درصدی اپل را دور بزنند.

به گفته رگولاتور مذکور این تغییر به اندازه‌ای تأثیرگذار بود که سبب شد تحقیق 5 ساله از اپل بسته شود. موضوع تحقیق گفته شده اپ های ویدئو و موسیقی بود. چنین تغییری به توسعه دهندگان کوچک اجازه می‌دهد به طور مستقیم با مشتری ارتباط برقرار و حساب‌ها و پرداخت‌هایشان را مدیریت کنند. این تغییر از سال آینده میلادی در سراسر جهان اجرا می‌شود.

چالشهای ایران برای مقابله با قلدری فروشگاه‌های گوگل و اپل

البته سابقه دستبرد به حقوق و حریم خصوصی کاربران ایرانی توسط اپراتورهای اپ استورهای آمریکایی به سال 96 مربوط است. در آن زمان گوگل و اپل حذف اپلیکیشن‌های ایرانی را آغاز کردند و اپ ارائه دهندگان خدمات تاکسی آنلاین در ایران نیز از گوگل و اپل حذف شد. در سال 98 نیز تلگرام طلایی و هاتگرام نیز از گوشی‌های کاربران ایرانی حذف شد که بهانه این کار نا امن بودن اپ ها اعلام شده بود.

این در حالی است که طی روزهای گذشته 4 اپلیکیشن ایرانی آپارات، فیلیمو، بلد و طاقچه در گوگل پلی حذف شدند. قبل تر نیز اپلیکیشن‌های ایرانی روبیکا و ذره بین توسط گوگل پلی حذف شدند و در پی آن مرکز ملی فضای مجازی در بیانیه‌ای این اقدام را محکوم کرد. هرچند سابقه برخورد اپ استورهای خارجی با برنامه‌های ایرانی طولانی است، اما تاکنون واکنش جدی و عملی از سوی مسئولان ذیربط مشاهده نشده است.

در این میان نبود استقلال در خدمات کاربردی فضای مجازی و وابستگی کشور به سرویس‌های گوگل سبب شده این شرکت و سایر سرویس دهنده‌های آمریکایی نسبت به کاربران ایرانی اعمال قدرت کنند و رفتارهای یکجانبه ای داشته باشند.

به اذعان کارشناسان این حوزه، راهکار مقابله با تمام تحریم‌های فضای مجازی و قطع وابستگی‌ها در این حوزه، توسعه شبکه ملی اطلاعات است و برای آنکه بتوانیم سرویسی جایگزین برای این خدمات پیدا کنیم، در وهله اول باید پلتفرمی توسعه داد که خدمات مناسب را به مردم ارائه کند.

بررسی‌ها حاکی از آن است که ما در بیش از 99 درصد خدمات پایه کاربردی به API گوگل وابستگی داریم و تنها راه این قطع وابستگی ایجاد استقلال در لایه خدمات پایه در زیرساخت شبکه ملی اطلاعات است. این موضوع در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات نیز تاکید شده است.

از سوی دیگر با توجه به روند رویدادهای اخیر به نظر می‌رسد ایران برای حفاظت از اپلیکیشن‌های داخلی نیازمند ساز وکاری است که پلتفرم‌های خارجی را وادار به اطاعت از خود کند. اما در این زمینه چالش‌هایی وجود دارد. میثم علیزاده، استاد دانشگاه هاروارد و پژوهشگر فوق دکتری «علوم اجتماعی محاسباتی» به چند چالش در این زمینه اشاره می‌کند.

او به خبرنگار مهر می‌گوید: نخستین چالش در این زمینه تحریم‌ها است. پلتفرم‌های مختلف در قوانین مربوط به تحریم کشورها جستجو می‌کنند و با استناد به یک بند فعالیت اپلیکیشن‌ها را مسدود می‌کنند. به عنوان مثال حذف فیلیمو از پلی استور گوگل با استناد به بندهای خاصی از تحریم‌ها علیه ایران انجام شده است. در حقیقت تحریم‌ها دست آویزی هستند که شرکت‌ها با چنگ زدن به آنها درخواست‌های ما را زیر سوال می‌برند.

وی یکی دیگر از دلایل را فیلترینگ عنوان می‌کند و می‌گوید: با فیلتر شدن اپلیکیشنی در داخل یک کشور از تعداد کاربران و بازار آن کاسته می‌شود. در نتیجه اهمیت بازار کشور مذکور برای پلتفرم خارجی کاهش می‌یابد و نسبت به قوانین و درخواست‌های آن واکنشی نشان نمی‌دهد.

علیزاده در بخش دیگری از سخنانش می‌گوید: مشکل دیگر آن است که قانون مدون و کاملی برای پلتفرم‌های داخلی وجود ندارد. وقتی یک پلتفرم خارجی با اعتراضی از سوی یک کشور روبرو می‌شود، آمار مختلف مانند حجم بازار و همچنین قوانین محلی کشور مذکور را بررسی می‌کند. علاوه بر آن شیوه اجرای قانون در کشور مذکور نیز بررسی می‌شود.

وی افزود: اگر قانون محلی برای پلتفرم‌های داخلی به طور تمام و کمال اجرا شود، پلتفرم خارجی قضیه درخواست کشور را جدی تلقی می‌کند. اما هنگامیکه این شرکت با شکایت از سوی کشوری روبرو می‌شود که قوانین حافظت از داده یا فعالیت در فضای مجازی جدی ندارد، طبیعتاً خود را ملزم نمی‌بینند تا درخواست‌ها را اجرا کند.

اگر قانون محلی برای پلتفرم‌های داخلی به طور تمام و کمال اجرا شود، پلتفرم خارجی قضیه درخواست کشور را جدی تلقی می‌کند. اما هنگامیکه این شرکت با شکایت از سوی کشوری روبرو می‌شود که قوانین حافظت از داده یا فعالیت در فضای مجازی جدی ندارد، طبیعتاً خود را ملزم نمی‌بینند تا درخواست‌ها را اجرا کند او در ادامه می‌افزاید: به همین دلیل تمام اقداماتی که انجام می‌دهیم در حد صدور بیانیه باقی می‌ماند و تأثیر چندانی در مذاکره با پلتفرم‌ها نخواهد داشت.

علیزاده دراین باره می‌گوید: اگر واقعاً حذف اپلیکیشن‌های ایرانی در اپ استورها برای ما مهم باشد، باید آن را به عنوان یکی از نکات تفاهم نامه در مذاکرات برای تحریم‌ها اضافه کنیم. زیرا بسیاری از کسب و کارهای ما خواه از پلتفرم‌های داخلی یا خارجی استفاده کنند تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

به اعتقاد او باید دیپلماسی سایبری به مذاکرات مربوط به تحریم‌ها افزوده شود. اما در کنار آن باید قانون مدون و کاملی درباره فعالیت، تبلیغات، رعایت حریم شخصی و حفاظت از داده‌های شهروندان در فضای مجازی تهیه شود که نخبگان، دانشگاهیان و صاحبان پلتفرم‌های داخلی آن را بررسی کرده باشند.

این کارشناس در خصوص اهمیت قانون مدون سایبری می‌گوید: اکنون ترکیه هم پلتفرم‌ها را جریمه می‌کند. در حقیقت این کشور با استناد به قانون پلتفرم‌ها را محکوم می‌کند. روسیه هم با استناد به قانون سختگیرانه اش پلتفرم‌ها را جریمه می‌کند. بنابراین تصویب قانون اهمیت زیادی دارد. برای وضع چنین قانونی باید با متخصصان، دانشگاهیان و صاحبان پلتفرم‌های داخلی مشورت شود و از سوی دیگر توانایی فنی کشور و پلتفرم‌ها نیز در نظر گرفته شود.

گوگل پلی گوگل اپلیکیشن   اخبار برگزیده
  

دستور لغو اجرای سند 2030 صادر شددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: هفت مصوبه مهم این شورا که مدت‌ها بر زمین مانده بود،از سوی رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد...
مستقل‌آنلاین شورای عالی انقلاب فرهنگی زمین رئیس جمهور 

  

مدیرکل آژانس آمد و رفت، ما از توافق صورت گرفته بی‌اطلاعیم/ اسلامی فردا به نمایندگان ملت توضیح دهدنماینده قم در مجلس در تذکر شفاهی خواستار دعوت و توضیح رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص توافق صورت گرفته با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شد.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی مجلس شورای اسلامی قانون 

  

اعتراف خبرنگار عربستانی بعد از بازی: استقلال غول آسیاستخبرنگار عربستانی در تحلیل بازی الهلال و استقلال، گفت: الهلال به خاطر بازی در زمین بی طرف شانس زیادی آورد.
خانه فوتبال خبرنگار بازی استقلال 

  

طرح نمایندگان برای تحقیق و تفحص مدیریت مقابله با کرونا در دولت روحانیفارس/ 40 نفر از نمایندگان در طرح خود برای تحقیق و تفحص از ستاد ملی مقابله با کرونا، مدعی شدند که دلایل سوء مدیریت کرونایی دولت روحانی، علت تغییر در پروتکل درمانی و داروها، تخصیص ارز واردات دارو و علت تاخیر در واکسیناسیون باید بررسی شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت دولت دوازدهم 

  

واردات واکسن جایگزین سیاست تولید واکسن شد | چرا برکت به نتیجه نرسید؟«اینکه بعضا گفته می شود «نگذاشتند دولت قبل واکسن بخرد»، کاملا عاری از حقیقت است؛ زیرا در دولت جدید شخص آیت الله رئیسی در تماس با رئیس جمهور چین درخواست خرید 90 میلیون دز واکسن را مطرح کرد و با پذیرش «شی جینپینگ» روند واردات واکسن «سینوفارم» یکباره متحول شد»؛
۵۵ آنلاین واردات تولید وزارت بهداشت 

  

اشخاصی مانند موسوی خوئینی‌ها همچنان امکان ارتباط و گفت‌وگو با حاکمیت را دارند/ ظرفیت روحانی، لاریجانی و ناطق نوری می‌تواند در بزنگاه‌های کشور، کنار یکدیگر قرار گیردیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: از نظر حاکمیت و بخش اصلی قدرت، اصلاح‌طلبان یکدست نیستند بنابراین اشخاصی از اصلاح طلبان هستند که مورد اعتماد حاکمیت باشند و از گذشته امکان گفت‌گو داشتند و امروز نیز این گفتمان ادامه دارد.
ایلنا حسن روحانی علی اکبر ناطق نوری مشروطه 

  

حمله تند یک نماینده به روحانی: ما تحریم پرزیدنت روحانی بودیم!انتخاب/ پس از نماینده کاشمر، نماینده اراک هم خواستار محاکمه روحانی شد.
نامه نیوز بنیامین بهادری کار مجلس شورای اسلامی 

  

سطح حساس برای بازار ارز/ دامنه پیش روی قیمت دلاردیشب در معاملات پشت خطی تمایل به خرید دلار در بازار ارز بیشتر بود و به همین دلیل، قیمت دلار توانست خود را تا محدوده 27 هزار و 300 تومان بالا بکشد.
اقتصادنیوز ارز قیمت دلار 

  

محمد هاشمی: نوبت به اصلاح‌طلبان هم می‌رسدقدرت رسمی را محدود کند. یادمان هست که لیست خبرگانِ منسوب به مرحوم آیت‌الله هاشمی رأی آورد یا در انتخابات مجلس دهم لیست اصلاح‌طلبان رأی آورد.
فردا محمد هاشمی اصلاح طلبان مجلس دهم 

  

جزئیات حذف محدودیت سنی در واکسیناسیون کروناآیا محدودیت سنی در واکسیناسیون کرونا برداشته شده است؟ فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران درباره ماجرای مطرح شده در فضای مجازی در خصوص برداشته شدن محدودیت سنی در واکسیناسیون کرونا توضیح داد.
مستقل‌آنلاین واکسیناسیون تهران فضای مجازی 

  

تمام روستاها را گشته‌ام نه اینکه مثل آقای روحانی با ماشین سر بزنممن به جرات اعلام می‌کنم که تمام روستاها را گشته‌ام و با دقت مسائل را رصد کرده‌ام. نه اینکه مثل آقای روحانی با ماشین بروم و سر بزنم، تک تک مناطق را شخصا در میان مردم حضور داشته‌ام و از مشکلات مردم خبر دارم. اصلی‌ترین مشکلات مردم هم تبعیض بوده که من پیگیری کرده‌ام.
مستقل‌آنلاین تهران شورای فرهنگ عمومی جمهوری اسلامی 

  

هیچ مرز زمینی برای تردد به عتبات باز نیست مردم مراجعه نکنند + فیلمهیچ مرز زمینی برای تردد به عتبات باز نیست و زائران فریب تبلیغات فضای مجازی سفر زمینی به عتبات را نخورند.
۵۵ آنلاین حمل و نقل تبلیغات فضای مجازی 

  

قرائت یک گزارش درباره روحانی در دستور کار مجلسفارس/ قرائت گزارش استنکاف حسن روحانی از و سازمان برنامه از اجرای قانون پتروپالایشگاه‌ها و چرایی تأخیر چندماهه در ترخیص کالاهای اساسی از گمرک بخشی از دستور کارهای صحن علنی مجلس است.
مثلث حسن روحانی دریای خزر خودرو 

  

مصباحی مقدم: FATF در دستور کار مجمع قرار نداردبررسی دوباره FATF بستگی به تحریم‌های آمریکا دارد. اگر تحریم‌های آمریکا لغو شود احتمال دارد دوباره FATF در مجمع مورد بررسی قرار گیرد.
فردا غلامرضا مصباحی مقدم کار مجمع تشخیص مصلحت نظام 

  

نرخ ارز دلار سکه طلا یورو امروز شنبه 1400/06/20| عقب نشینی طلا و دلارسکه امامی امروز با کاهش 0.57 درصدی، از 12,210,000 (دوازده میلیون و دویست و ده هزار) تومان به 12,140,000 (دوازده میلیون و یکصد و چهل هزار) تومان رسید..قیمت طلا و دلار هم پایین رفت.
اقتصادنیوز ارز دلار یورو 

  اخبار داغ
  

پیش بینی بورس در آخرین هفته تابستان 1400اقتصادنیوز: بورسی‌ها به استقبال آخرین هفته کاری تابستان می‌روند در حالی که نیروهای صعودی بازار کمرنگ‌تر از هفته‌های قبل هستند و باد پائیزی در بازار سهام وزیدن گرفته است.
اقتصادنیوز سهام 

  

تهران و بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند به گزارش خبرگزاری مهر، رنگ‌بندی 27 شهریور 1400 در اپلیکیشن ماسک منتشر شد. بر اساس اطلاعیه اپلیکیشن ماسک، بناب، تبریز، مراغه، مرند، ملکان و میانه در آذربایجان شرقی، ارومیه، اشنویه، بوکان، پیرانشهر، تکاب، چالدران، چایپاره، خوی، سردشت، سلماس، شاهین دژ، شوط، ماکو، مهاباد، میاندوآب و نقده در آذربایجان غربی، قدس در تهران، بردسکن، خلیل آباد و درگز در خراسان رضوی، بندرماهشهر، شوش، شوشتر…
مهر تهران ارومیه بهار 

  

جهت ورود به سایت ثبت نام واکسن کرونا اینجا کلیک کنیدهم اکنون متولدین 1363 و قبل از آن می توانند با ورود به سایت سلامت http://salamat.gov.ir/ جهت دریافت سهمیه واکسن کرونا خود اقدام کنند.
شما‌نیوز وزارت بهداشت بهزیستی مصاحبه 

  

رنگ بندی کرونایی کشور/ تهران از وضعیت قرمز خارج شد/ عکستهران و بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند.
خبرفوری رنگ تهران عکس 

  

روزهای سختِ کرونایی "خاله شادونه" روی تخت بیمارستان/ عکسمجری برنامه‌های کودک تلویزیون در صفحه اینستاگرامی‌اش عکسی منتشر کرده که نشان می‌دهد به علت کرونایی ش
خبرفوری بیمارستان عکس کودکان 

  

آخرین رنگ بندی کرونایی در کشور / تهران نارنجی شدبا عبور اکثر مناطق کشور از قله موج پنجم و کاهشی شدن روند بستری، تهران و بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند.
گسترش رنگ تهران مهاباد 

  

بالاخره نوبت واکسن کرونا دهه شصتی ها شد | سایت ثبت نام واکسن کرونامتولدین 1363 به پایین از امروز میتوانند در سایت سلامت ثبت نام کنند و سهمیه واکسن کرونا را دریافت کنند.
شما‌نیوز وزارت بهداشت مصاحبه ازدواج 

  

چطور سرمایه گذاری مطمئنی در بورس داشته باشیم؟برای اینکه در بورس سرمایه گذاری مطمئنی داشته باشیم نیاز است که به چند نکته توجه داشته باشیم.
شما‌نیوز سرمایه درآمد مصاحبه 

  

واردات دو میلیون دُز واکسن کرونا به کشورمعاون فنی گمرک گفت: تا ساعاتی دیگر 2 میلیون دُز واکسن دیگر به کشور وارد می‌شود.
گسترش گمرک 

  

وضعیت بورس در هفته آینده چگونه خواهد بود؟هفته گذشته بازار سهام با افت شاخص رو به رو شد و به کانال یک میلیون و 488 هزار واحد رسید؛ شاخص هم‌وزن هم در تمام روزهای هفته گذشته با افت رو به رو شد و این مساله نشان از روند نامتعادل و منفی گروه‌های کوچک بازار داشت.
شما‌نیوز واردات خودرو خودرو سهام 

  

کاهش 6 درصدی میزان مرگ و میر تهرانی ها توسط کرونافرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران از کاهش 6 درصدی میزان مرگ و میر تهرانی توسط کرونا نسبت به هفته گذشته، خبر داد.
شما‌نیوز مرگ ازدواج نوید محمدزاده 

  

نرخ ارز دلیل اصلی افزایش قیمت سکه و طلادبیر اتحادیه طلا و جواهر از تاثیر جدی بازار داخلی ارز بر قیمت سکه و طلا خبر داد.
شما‌نیوز ارز افزایش قیمت قیمت 

  

آخرین آمار از وارادات واکسن کرونا به کشورطبق گزارش‌های رسمی با واردات اخیر، میزان ورود واکسن به کشور به بیش از 58.3 میلیون دُز رسیده است.
گسترش واردات هند گمرک