اعتماد   |  سیاسی  |  

احتمال حمایت از همتی بیشتر از مهرعلیزاده است

یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: فکر می‌کنم که احتمال حمایت از همتی بیشتر است. به هرحال اصلاح‌طلبان با حضور از عرصه انتخابات خودشان را محروم خواهند کرد و عاقلانه نیست که چنین کنند. اکنون دو گزینه دارند که همتی یکی از آنان است.

احتمال حمایت از همتی بیشتر از مهرعلیزاده است

اعتمادآنلاین| اصلاح‌طلبان قصد داشتند در این انتخابات با اجماع روی اسحاق جهانگیری به صحنه بیایند. بعد که شایعاتی درباره رد صلاحیت او مطرح شد اما به سوی پزشکیان رفتند و در همه این مدت احتمال دیگری مبنی بر ائتلاف با لاریجانی نیز مطرح بود. بعد از اعلام نظر شورای نگهبان و مشخص شدن نامزدها نهایی اما همه برنامه‌هایشان بهم‌ ریخت و حتی آذرمنصوری سخنگوی جبهه اصلاحات در صفحه توییتر خود از سلب شدن امکان مشارکت گفت. در گام بعدی اما خبرگزاری فارس به بیانیه پایانی جلسه دیروز جبهه اصلاحات و حمایت از مهرعلیزاده اشاره کرد. با این وجود اختلافاتی میان اصلاح‌طلبان درباره نحوه مواجهه با این انتخابات وجود دارد و معلوم نیست که به کدام سو خواهند رفت. تحریم انتخابات، استفاده از الگوی سال 98 و یا حمایت از دو گزینه باقی مانده؟!

 

به گزارش نامه نیوز، عباس سلیمی‌نمین تحلیل‌گر اصولگرا معتقد است که طیف‌های مختلف اصلاح‌طلبی در این باره نظرات مختلفی دارند و باید دید که نهایتا به چه تصمیمی می‌رسند.

 

وی در گفت‌وگویی گفت: «برای پیش‌بینی رویکرد اصلاح‌طلبان در این انتخابات باید بین طیف‌های مختلف آن تفکیک قائل شد چراکه آن طیفی بیشتر به جریانات بیرونی تنه می‌زند یک گرایش افراطی دارد و از ابتدا هم خیلی قصد اصلاح و اثرگذاری نداشته است و سایر طیف‌ها نظرات دیگری دارند».

 

این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه من برای پاسخ به اینکه اصلاح‌طلبان چه رویکرد در پیش خواهند گرفت، جواب دقیقی ندارم، گفت: «فقط می‌توانم بگویم که آقایان اصلاح‌طلب حاضر در لیست هفت نفره ممکن است که نامزد برجسته‌ای نباشند و یا در مقابل آقای رئیسی یک سر و گردن پایین‌تر باشند اما امیدواریم مورد حمایت قرار بگیرند البته اگر مسائل ملی بر مسائل حزبی و گروه غلبه پیدا کند باید چنین شود. در این شرایط است که فضای انتخابات می‌تواند یک فضای رشد دهنده باشد. آرزوی قلبی من این است که در انتخابات تنوع سلایق داشته باشیم و همه صاحبان سلایق بتواند دیدگاه‌های خود را عرضه کنند و انتخاباتی که باید موجب رشد شود، فراهم آید».

 

وی در پاسخ به اینکه آیا کارگزاران و احزاب نزدیک به آن با حمایت از گزینه‌های موجود وارد عمل می‌شوند؟ گفت: «به نظر من کارگزان قطعا این کار را می‌کند. برخی جریانات دیگر هم نیز چنین می‌کنند. البته فعلا بحث‌هایی جدی در محافل داخلی جریان اصلاحات وجود دارد اما امیدواریم که نهایتا طیف میانی نیز همین رویه را پیش گرفته و خودش را از فرصت حضور در انتخابات محروم نکند».

 

سلیمی‌نمین افزود: «طبیعتا آقای همتی هم عنصری است که می‌تواند این جریان را نمایندگی کند. او قدرت بیان خوبی دارد و در برخی زمینه‌ها اشراف دارد. او کسی نیست که خیلی نیازمند تقویت شدن باشد. او شخصیتی است که می‌تواند دیدگاه‌ها مختلف را در عرصه سیاست، اقتصاد و حتی بین‌الملل عرضه دارد لذا اصلاح‌طلبان نباید این فرصت را از دست بدهند».

 

این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به اینکه شانس مهرعلیزاده برای برخورداری از حمایت اصلاح‌طلبان بیشتر است یا همتی، گفت: «فکر می‌کنم که احتمال حمایت از همتی بیشتر است. به هرحال اصلاح‌طلبان با حضور از عرصه انتخابات خودشان را محروم خواهند کرد و عاقلانه نیست که چنین کنند. اکنون دو گزینه دارند که همتی یکی از آنان است».

 

وی افزود: «فرض کنید که آقای معاون اول تایید صلاحیت شده و وارد رقابت می‌شد. اصلا حرف او شنیده نمی‌شد. یعنی با توجه به تنفری که مردم اکنون از دولت روحانی دارند و برداشت منفی که در عموم جامعه وجود دارد، کسی به حرف جهانگیری توجه کرد. حتی او با حضور در صحنه تلویزیون بیشتر تنفر جامعه را برمی‌انگیخت اما همتی چنین حالتی را ندارد. او به اندازه جهانگیری پاسخگوی عملکرد دولت روحانی نیست لذا این فرصت خوبی است اصلاح‌طلبان با حمایت از او دیدگاه و نظرات خود را بیان کند و امیدوارم که چنین کنند».

 

سلیمی‌نمین درباره واکنش احتمالی اتحادملت و اعتماد ملی نیز گفت: «این دو حزب البته خیلی متاثر از نیروهای تندرو هستند اما امیدوارم که عقلانی عمل کرده و این فرصت را از دست ندهند».

 

 

عباس سلیمی نمین اصلاح طلبان شورای نگهبان   اخبار برگزیده
  

تصویری متفاوت از گروه موزیک مراسم تنفیذ رییسیتصویری از گروه موزیک مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دور از صحنه و‌ در بالکن‌حسینیه امام خمینی با اجرای سازهای مختلفی از قبیل «ویلون» و «ویلون سل» را مشاهده می کنید.
۵۵ آنلاین ریاست جمهوری امام خمینی 

  

سرنوشت علی لاریجانی چه می شود؟باشگاه خبرنگاران/ نماینده مجلس دهم درباره تغییرات در جریانات سیاسی کشور توضیحاتی ارائه داد.
نامه نیوز علی لاریجانی مجلس دهم خودرو 

  

میهمانان مراسم تحلیف چه کسانی هستند؟یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت:ده‌ها شخصیت سیاسی و پارلمانی، منطقه و جهانی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهند کرد.
ایلنا هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

«راز سر به مهر»؛‌ روایتی قابل انتشار از مذاکراتی که منتهی به برجام شدوزیر امور خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرام خود از انتشار مجموعه کتاب «راز سر به مهر» خبر داد.
ایلنا اینستاگرام محمدجواد ظریف ایران 

  

احتمال بررسی کابینه دولت رییسی در مجلس از شنبهسلیمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس: اگر فردا کابینه به مجلس معرفی شود احتمالا جلسه رأی اعتماد به اعضای کابینه در صحن مجلس از روز شنبه 23 مرداد آغاز و تا سه‌شنبه 26 مرداد ادامه پیدا کند./ خانه ملت
فردا دولت 

  

مسائل فوری دولت رئیسی چیست؟حجت الاسلام رئیسی در مراسم تنفیذ گفت: مسئله کسری بودجه، مسئله ثبات بازار بورس، کنترل گرانی و تورم، مسئله کرونا و مسائل دیگری که شناخته شده و راهکارهای آن هم اندیشیده شده است. به دولت دوازدهم خسته نباشید می گویم اما کارهایی مهمی وجود دارد که امروز در پیش روی دولت سیزدهم است.
مستقل‌آنلاین دولت دوازدهم دولت کسری بودجه 

  

شروع طوفانی بورس با رشد 16000 واحدی شاخص/ خودرویی ها همچنان در مدار ریزشدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس معاملات را طوفانی آغاز کرد و با رشد 16 هزار و 900 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 392 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص سرمایه 

  

جزئیات جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت در مجلستسنیم/ عضو هیئت رئیسه مجلس از افزایش تعداد جلسات علنی مجلس برای تسریع بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور، در صورت نیاز خبر داد.
مثلث رئیس جمهور کار بهاره رهنما 

  

سورپرایز جنجالی یحیی برای هواداران پرسپولیس!وحید امیری ستاره با اخلاق پرسپولیس در آستانه تمدید قرارداد با این باشگاه قرار دارد.
خانه فوتبال پرسپولیس وحید امیری ستاره 

  

لابی قالیباف، قوی‌ترین لابی استنظر قالیباف در انتخاب شهردار آینده و برای شورای شهر حائز اهمیت بوده و گزینه‌هایی که برای بررسی‌های نهایی انتخاب می‌شوند بدون نظرخواهی از ایشان نخواهد بود.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری شهرداری تهران شورای شهر تهران 

  

حذف شرایط فروش از 3 خودرو / مکانیسم قیمت جور قرعه کشی خودرو را کشیددر آخرین طرح فروش اعلام شده از سوی سایپا میزان ثبت نام برای چند خودرو کمتر از ظرفیت در نظر گرفته شده بود. به نظر می رسد این کاهش تقاضا موجب شده تا زمینه برای برداشته شدن شرط و شروط ثبت نام خودرو برای تعدادی از خودروها برداشته شود.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو ایران خودرو 

  

پناهیان: روحانی خائن است/ چه کسی حاضر است او را محاکمه کند؟یک از تئوریسین های نیروهای انقلاب گفت: به زودی جشن پایان دولت روحانی را خواهیم گرفت، دولتی که من هنوز یک سؤال دارم و آن اینکه آیا آقای روحانی نمی‌دانست که نمی‌شود به غرب اعتماد کرد؟ یا می‌دانست؟ اگر می دانست خائن است.
نامه نیوز حسن روحانی استقلال مشاور 

  

رشد 2300 واحدی بورس تهران/ سرخپوشی خودرویی ها در روز سبز بورسدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس سبزپوش شد و با رشد 2300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 360 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سرمایه 

  

احتمال تعطیلی دو هفته‌ای کشوروزیر بهداشت در نامه‌ای به مقام معظم رهبری درخواست تعطیلی دو هفته‌ای کشور را داده بود و دیروز ایشان از رئیس‌جمهور خواستند این موضوع در ستاد ملی کرونا بررسی شود. حالا این ستاد اعلام کرده که پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای امروز بررسی می‌شود.
فردا درمان تهران رئیس جمهور 

  

امکان توقف اعمال اصل 85 بر طرح حمایت از حقوق کاربران وجود دارد/ همکاری در حوزه اینترنت را در تفاهنامه ایران و چین ندیدم/ منشاء طرح حمایت از کاربران، خارج از مجلس استسخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی، گفت: طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی بیرون از مجلس پخت و پز شده است، به خاطر همین ما اصرار داشتیم که حداقل اصل هشتاد و پنجی نشود و به مجلس بیاید در کمیسیون‌های اصلی و فرعی رسیدگی شود.
ایلنا اصل 44 مخابرات خبرنگار 

  اخبار داغ
  

پیش بینی وضعیت بورس در دولت رییسیاقتصادنیوز : عمر دولت دوازدهم به پایان رسید و دولت سیزدهم در حالی بر صندلی پاستور تکیه زده است که رئیس جمهوری جدید بارها بر به تعادل رسیدن بازار سرمایه تاکید کرده است. در این راستا یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که اگر دولت اقداماتی را در زمینه سیاست خارجی و همچنین کسری بودجه انجام ندهد، وضعیت بازار سرمایه نیز چندان مطلوب نخواهد بود.
اقتصادنیوز دولت دوازدهم دولت بودجه 

  

معاملات بورس در پایان هفته دوم مرداددر هفته اخیر میانگین ارزش معاملات خرد بورس 6 هزار و 482 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین رشد 19 درصدی داشته است.
اقتصادنیوز 

  

وضعیت اسفناک بیمارستان‌ها در پیک پنجم کرونا و نبودن تخت خالی/ توصیه به برگزاری مجازی مراسم "محرم"یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی، وضعیت فعلی بیمارستان‌ها را در پیک پنجم کرونا اسفناک دانست و گفت: باید
خبرفوری بیمارستان وزارت بهداشت تلویزیون 

  

بررسی بورس در هفته دوم مرداددر هفته اخیر میانگین ارزش معاملات خرد بورس 6 هزار و 482 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین رشد 19 درصدی داشته است.
گسترش خودرو جدول سهام 

  

لطف جالب کرونا به مادران باردار!یک مطالعه جدید که در کانادا انجام شد، نشان می‌دهد که در سال اول شیوع بیماری همه‌گیری کرونا، زایمان‌های زودهنگام یا مرده زایی وجود نداشته است.
گسترش بارداری کانادا زایمان 

  

کرونا حداقل تا نیم‌قرن بخش لاینفک ادبیات خواهد بودکرونا حداقل تا نیم‌قرن بخش لاینفک ادبیات خواهد بود، چون این ویروس نه‌تنها ذهن که گاهی جسم افراد را به خودش درگیر کرده است.
ایبنا ادبیات ویروس ذهن 

  

محیطبان ها وجنگلبان ها علیه کرونا واکسینه می شوندسلامت نیوز: سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی با انتشار یک نامه درباره اضافه شدن محیط بان ها و جنگل بان ها به مشمولان برنامه دریافت واکسن کرونا خبر داد...
سلامت‌نیوز سلامت درمان محیط بان 

  

بورس های سبز جهان!بیشتر شاخص های مهم بورسی جهان صعودی شدند.
گسترش بورس های آسیایی بورس نیویورک بورس لندن 

  

کشورهای ثروتمند جهان به دوز سوم واکسن کرونا چشم دارند!+جزییاتکشورهای پیشرفته‌ای چون آلمان و فرانسه با نادیده گرفتن درخواست سازمان جهانی بهداشت برای فراهم کردن امکان واکسیناسیون افراد بیشتری در سراسر جهان، در تلاش هستند تا مصونیت شهروندان خود را در برابر کووید–19 افزایش دهند.
برنا ثروتمند آلمان واکسیناسیون 

  

در یکی از بدترین شرایط اپیدمی کرونا هستیم/واکسیناسیون راه حل اصلی استاقتصادنیوز: معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به قرارگرفتن کشور در یکی از بدترین شرایط اپیدمی کرونا گفت: راه اصلی رفع این اوضاع، انجام واکسیناسیون در کشور است.
اقتصادنیوز واکسیناسیون وزارت بهداشت 

  

پیش بینی وضعیت بورس در دولت رئیسییک کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بورس در دولت سید ابراهیم رئیسی توضیحاتی داد.
اقتصادنیوز دولت سرمایه 

  

خطر کرونا طولانی در کودکان کمتر استنتایج یک بررسی نشان می دهد: خطر ابتلا به کووید طولانی در کودکان کمتر است.
خبرفوری کودکان خانواده سلامت 

  

صعود شاخص های مهم بورسی جهاناقتصادنیوز: بیشتر شاخص‌های مهم بورسی جهان روند صعودی پیدا کردند. صندوق بین المللی پول هم در گزارش تازه‌ای اعلام کرد که تسریع در روند واکسیناسیون کشورها، بهترین خبر برای اقتصاد جهانی است.
اقتصادنیوز شاخص صندوق بین المللی پول پول