افزایش 45 درصدی صدور جواز تاسیس مراکز صنعتی در ایران + جدول

روند سرمایه‌گذاری در بنگاه‌های صنعتی در ابتدای پاییز سال جاری از افزایش گرایش سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعتی حکایت دارد. داده های اعلام شده حکایت از آن دارد که در این دوره روند صدور برای جواز تاسیس و پروانه بهره برداری مثبت بوده است.

افزایش 45 درصدی صدور جواز تاسیس مراکز صنعتی در ایران + جدول

به گزارش اقتصادنیوز؛ براساس داده های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت زمان مورد بررسی صدور پروانه بهره برداری رشد 3 درصدی و صدور جواز تاسیس صنعتی نیز افزایش 45 درصدی داشته است. روندی که می توان آن را به نگاه مثبت سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعتی تعبیر کرد.  

از سوی دیگر در گزارش صدور جوازهای صادره در میان هفت گروه و 16 زیربخش این گروه‌ها نشان دهنده آن است که غالب گروه ها توانسته هفت ماه منتهی به مهر سال جاری را با رشد مثبت صدور جواز پشت سرگذارند و از مجموع  هفت زیر گروه «صنعت»، «معدن»، «صنف»، «تجارت خارجی»، «تجارت الکترونیک»، «نرم افزار»، «پژوهش، فنی و مهندسی، تحقیق و توسعه» تنها گروه تجارت خارجی با زیرگروه «کارت بازرگانی» افت 36.4 درصدی داشته است. 

از سوی دیگر گروه پژوهش، فنی و مهندسی، تحقیق و توسعه که 6 زیر گروه برای آن در نظر گرفته شده نیز در دریافت مجوز عملکرد چندان موفقی نداشته است.

روند صدور جواز تاسیس

آمار اعلام شده بیانگر آن است که در ابتدای پاییز سال جاری در مجموع 22هزار و 45 فقره جواز تاسیس برای متقاضیان صادر شده که در مقایسه با 15 هزار و 189 فقره جواز تاسیس صادره در مدت مشابه سال قبل رشدی 45 درصد را ثبت کرده است.  سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده برای جوازهای تاسیس نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی 48 درصدی را داشته است، براساس هدف گذاری صورت گرفته ایجاد 484 هزار و 385 نفر شغل برای جوازهای صادره پیش‌بینی شده که در مقایسه با سال گذشته رشد 37 درصدی داشته است.

روند صدور پروانه بهره برداری

روند مقایسه‌ای پروانه بهره‌برداری صادره نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 3 هزار و 665 فقره پروانه بهره‌برداری در کشور صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به لحاظ تعداد رشدی 3 درصدی داشته است.

اما به لحاظ سرمایه‌گذاری نسبت به مدت مشابه سال قبل روند سرمایه‌گذاری رشد 105 درصدی را تجربه کرده است. براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بخش قابل توجهی از رشد صورت گرفته در سرمایه‌گذاری پروانه‌های صادره به بهره‌برداری «مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب» با سرمایه‌گذاری بالغ بر 136 هزار میلیارد ریال باز می‌گردد.  با توجه به طرح های به بهره برداری رسیده زمینه اشتغال برای 62 هزار و 820 نفر در ابتدای پاییز سال جاری فراهم شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 14 درصدی داشته است.

سایر گروه‌ها

علاوه بر گروه‌های مذکور و براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت زمان مورد بررسی در بخش معدن نیز از میان سه زیرگروه «پروانه اکتشاف، گواهی کشف و پروانه بهره‌برداری»   پروانه اکتشاف نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ تعداد رشد 10.9 درصدی را ثبت کرده و روند صدور گواهش کشف برای بخش معدن نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییری نداشته است. روند صدور پروانه بهره برداری برای بخش معدن نیز در این مدت رشدی 1.7 درصدی داشته است.

همچنین داده‌های آماری نشان می‌دهد در بخش «پروانه‌های صنفی» در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 337هزار و 560 فقره پروانه ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 53.8  درصدی را به ثبت رسانده است.  

اما در گروه «تجارت خارجی» نیز آمارها حکایت از روند منفی صدور «کارت‌های بازرگانی» دارد.  براساس ارزیابی‌ها در مدت زمان مورد بررسی، 2 هزار و 719 فقره کارت بازرگانی برای تجار ایرانی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، با افت 36.4 درصدی روبه‌رو شده است.

«تجارت الکترونیک» یکی‌ دیگر از هفت گروه مورد بررسی در جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت است که  برای این گروه زیربخش «گواهی امضای الکترونیکی» مورد ارزیابی قرار گرفته که با توجه به داده های اعلام شده این زیر گروه نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 52.9 درصدی داشته است.جواز صادره برای «نماد اعتماد الکترونیکی» یکی دیگر از زیر گروههای این گروه نیز دراین مدت رشد 201 درصدی داشته است.

 ششمین گروه مورد بررسی بخش صدور جواز «نرم‌افزار» است. در این گروه که زیرشاخه‌ای به‌نام «پروانه بهره‌برداری نرم‌افزار» جای گرفته است، روند صدور مجوزها برای این زیرگروه نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت از آن دارد که صدور جواز رشد نزدیک به 42.9 درصدی را تجربه کرده است.

هفتمین گروه مورد بررسی بخش صدور جواز «پژوهش، فنی و مهندسی، تحقیق و توسعه» است که خود 6 زیرشاخه دارد. در زیرشاخه نخست که «جواز خدمات فنی و مهندسی» جانمایی شده در مدت زمان مورد بررسی 174 فقره جواز صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، افت 8.4 درصدی داشته است . همچنین تعداد «پروانه فنی و مهندسی» در مدت زمان مذکور 95 فقره بوده که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل تغییری نکرده است.

آمارها همچنین نشان می‌دهد در زیرشاخه «جواز تاسیس مرکز پژوهش‌های صنعتی و معدنی» نیز 9 فقره جواز ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افت 10 درصدی داشته است. « پروانه پژوهش مرکز پژوهشهای صنعتی و معدنی » نیز در مدت زمان مورد بررسی 3 فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 50 درصدی داشته است.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد در زیرشاخه «گواهی تحقیق و توسعه» در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 187 فقره جواز صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افتی  63  درصد داشته است.   اما روند صدور مجوز در زیرگروه «پروانه تحقیق و توسعه» نیز افت 4 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت دارد مجموع جوازهای صادره برای این گروه در سال گذشته برابر با 114 فقره بوده است.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

ایران جدول سرمایه   اخبار برگزیده
  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : وزیر بهداشت طی نامه ای از رییس مجلس خواسته بود که با توجه به وضعیت قرمز شهر تهران و مصوبه ستاد ملی کرونا از برگزاری جلسات با حضور بیش از 15 نفر خودداری شود مدتی قبل رهبر انقلاب به تمامی مسوولین دستور داده بودند به طور کامل از تصمیمات ستاد کرونا پیروی کنند لینک کوتاه کپی لینک
نامه نیوز تهران رهبر انقلاب 

  

جهانگیری: مجلس در مسائل اجرایی دخالت نکندمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: یک نامه به آقای جنتی در مورد مصوبه روز گذشته مجلس داشتیم با تدبیر رهبر انقلاب مدیریت هسته‌ای به شورای‌عالی امنیت ملی سپرده شده است.
گسترش اسحاق جهانگیری رهبر انقلاب هسته ای 

  

افشای پشت پرده مصوبه جدید مجلس/ خروج از پروتکل الحاقی چاره کار نیست/ از چاله به چاه می‌افتیمنماینده سابق مجلس خاطرنشان کرد: ما نیز از اینکه به تعهدات برجام عمل نشده ناخرسندیم اما نباید کاری کنیم که از چاله به چاه بیفتیم.
ایلنا کار دیپلماسی ماه 

  

مجلس برای بهبود زندگی مردم با دولت همکاری کند/ با اجرای مصوبه مجلس چین و روسیه هم به تحریم می‌پیوندندعضو اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: این طرح به معنای ادامه تحریم‌ها خواهد بود که مشکلات زیادی برای مردم به وجود خواهد آورد، شاید با اجرایی شدن این طرح وضعیت حادتر هم شود. احتمالا چین و روسیه هم با این تحریم‌ها همراهی خواهند کرد.
ایلنا مجلس شورای اسلامی اتاق بازرگانی دولت 

  

جدال عرضه و تقاضا در بورس/ ریزش 3 هزار واحدی شاخص در ابتدای معاملاتبورس امروزدر اکثر نمادها منفی و متعادل آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز خودرو بورس تهران وزن 

  

قیمت خودرو بر می گردد؟ / واکنش بازار خودرو به قیمت ارزقیمت خودرو در بازار خودروهای داخلی از روزهای اوج خود تا 30 درصد هم کاهش داشته است. اما برخی سیگنال ها اکنون این سوال را ایجاد کرده است که آیا قیمت خودرو به روزهای اوج خود باز می گردد یا خیر؟
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

صدرو مجوز شماره گذاری 30 خودرو برقی/ تولید خودرو 40 تا 70 میلیون تومانیمعاون دفتر خودرو و نیروی محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به‌تازگی سازمان ملی استاندارد ایران مجوز شماره‌گذاری 30 دستگاه خودروی برقی تولید داخل را به پلیس راهور ارسال کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان تولید 

  

فوری / جزئیات ثبت نام و پرداخت وام 50 میلیونی بازنشستگانمعاون فرهنگی اجتماعی سازمان تامین اجتماعی ضمن اعلام جزییات ثبت نام و پرداخت وام قرض الحسنه به بازنشستگان تامین اجتماعی گفت:
مستقل‌آنلاین وام ازدواج وام ازدواج 

  

فریب دانشمندان برای ساخت ویروس!تیمی از دانشمندان شکل جدیدی از حمله سایبری را به نمایش گذاشته‌اند که می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری برای تحقیقات بیولوژیکی داشته باشد. در این حمله مهاجمان می‌توانند از راه دور دانشمندان را برای تولید مواد سمی و ویروس‌ها فریب دهند.
مملکت‌آنلاین ویروس وزارت بهداشت مواد سمی 

  

حق شناس: مصوبه ضدبرجامی مجلس پاس گل به آمریکاستانتخاب/ من فکر نمی‌کنم که این طرح متکی بر نظرات و بررسی‌های کارشناسانه و مبتنی بر قاعده‌ها و اصول مشخص و دقیقی باشد تا ما را به همان هدف ادعا شده از سوی طراحان این طرح یعنی خنثی سازی اثرات تحریم و تقویت منافع ملی برساند. من تصور می‌کنم که اتفاقا این طرح از آنچه که هدف آن مطرح شده با توجه به محتوا و اقدامات پیشنهادی آن بسیار فاصله دارد.
مثلث شورای شهر تهران اصولگرایان روسیه 

  

رونمایی از سه پروژه مهم وزارت اقتصاد در راستای تحقق اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیکامروز 3 سامانه مهم وزارت امور اقتصادی و دارایی یعنی سامانه خزانه داری الکترونیک، سامانه برگزاری الکترونیکی مجامع شرکت ها و سامانه پرداخت سود سهام شرکت ها در راستای تحقق اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیک رونمایی و به بهره برداری رسید.
مستقل‌آنلاین سهام وزارت امور اقتصادی و دارایی اقتصاد 

  

شاخص بورس، باز هم دو میلیونی می‌شود؟شاخص کل بازار سهام از حدود چند هفته قبل حدود 250 هزار واحد رشد کرده و به نظر می‌رسد رشد بازار سهام شروع شده است. اما بورس تا پایان سال چه می‌شود؟
گسترش شاخص سهام قیمت 

  

تذکر جدی به دولت داده شود تا وظایفشان را بدانندیک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: دولت با اعطای کارت معیشت به مردم مخالف بوده است و هر کاری هم که مجلس می‌کند با مخالفت دولت مواجه می‌شود، لذا به نظر می‌رسد تذکر جدی به دولت داده شود تا آنها وظایفشان را بدانند و نمی‌توانند هم در جایگاه دولت باشند و هم در جایگاه شورای نگهبان و قوه قضائیه.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

واکنش نمایندگی ایران در سازمان ملل به تیتر شرم‌آور «وال استریت ژورنال»سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به «وال استریت ژورنال» یکی از روزنامه‌های سیاسی - اقتصادی رژیم آمریکا گفت: مداخله رژیم اسرائیل در اقدام جنایتکارانۀ ترور شهید «محسن فخری‌زاده» به منظور برهم زدن بیشتر وضعیت آشفته در منطقه و از بین بردن مسیر دیپلماسی طراحی شده است.
اقتصادنیوز ایران سازمان ملل وال استریت 

  اخبار داغ
  

افراد مبتلا به کرونا در هنگ‌کنگ جایزه می‌گیرندهنگ‌کنگ اعلام کرد به هر فرد مقیم این جزیره که در آزمایش‌های داوطلبانه کرونا مشخص شود به ویروس کرونا مبتلا شده جایزه پرداخت می‌کند.
اعتماد وزارت بهداشت ویروس دلار 

  

مسئولان لیگ بسکتبال NBA از مثبت شدن تست کرونای 48 بازیکن خبر دادند.
ورزش۳ بسکتبال 

  

نتایج محدودیت‌های فعلی کرونا کِی مشخص می‌شود؟سلامت نیوز:عضو کمیته اپیدمیولوژی ستاد کرونای استان تهران با اشاره به چگونگی انتخاب و اجرای مداخلات موثر برای مهار و کنترل اپیدمی کرونا؛ ضمن انتقاد از اظهار نظرهای غیرمستند برخی کارشناسان و متخصصان بالینی مبنی بر رد یا تایید یک مداخله و اثرات آن بر رفتار و واکنش های اجتماعی مردم، گفت: به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،در حال حاضر طرح محله محور شهید سلیمانی برای مقا...
سلامت‌نیوز تجهیزات پزشکی کار بیمارستان 

  

باشگاه عراقی الکرخ مربی فقید خود کریم سلمان را به عنوان مدیرفنی مادام العمر حفظ خواهد کرد.
ورزش۳ قرارداد مرگ 

  

چه مدت تعامل با فرد آلوده به ویروس کرونا، شما را بیمار می‌کند؟اگرچه ویروس کرونا می‌تواند با سرعت بیشتری نسبت به ویروس آنفلوآنزا گسترش یابد، اما واقعیت این است که صرفا قرار گرفتن در یک اتاق با فرد مبتلابه کووید-19 به این معنی نیست که شما نیز به کرونا مبتلا شده‌اید.
۵۵ آنلاین بازی ویروس ماسک 

  

فرصت طلایی برای بورس بازان / گزینه‌ای پر سود و کم ریسک برای سهامدارانبررسی‌ها نشان می‌دهد بازدهی شاخص کل بورس در یک ماه اخیر 15 درصد بوده، اما صندوق یکم اکسیر فارابی توانسته به بازدهی بیش از 28 درصد (حدودا دو برابر بازدهی شاخص کل بورس) دست یابد.
گسترش سرمایه سود سهام 

  

جدیدترین قیمت دلار در صرافی ملی (99/09/13)امروز پنجشنبه 13 آذر ماه نرخ ارز در صرافی ملی اعلام شد.
گسترش قیمت دلار صرافی 

  

هشدار نسبت به بازگشایی‌های شتابزده و شیوع مجدد کرونا/ درخواست مداخله سریعتر در افزایش ناوگان حمل و نقل عمومیفرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در پایتخت گفت: تهران گرانیگاه کنترل بیماری کووید 19 است و کنترل این بیماری در کشور بدون مهار و جلوگیری از طغیان آن در تهران امکان‌پذیر نیست.
ایلنا مترو حوزه حمل و نقل