اعتماد   |  سیاسی  |  

علت تمایل اصلاحات به میانه‌روهای اصولگرا چیست؟

حمایت میانه روهای اصلاح طلب از نامزدی میانه روی اصولگرا می تواند هم نشان ناچاری سیاسی و هم فرصت طلایی ارزیابی شود. این میان گرچه موسم انتخابات به سرعت برق و باد برای اصلاح طلبان می گذرد اما برای تصمیم گیری نهایی درباره نامزد انتخابات باید منتظر تشکیل و تکوین نهاد اجماع ساز جدید ماند.

علت تمایل اصلاحات به میانه‌روهای اصولگرا چیست؟

اعتمادآنلاین| آرامش موجود در جبهه اصلاحات یا نشان از پایان یافتن سردرگمی‌های یک ساله اصلاح طلبان دارد یا تداوم و پیچیدگی‌های بیشتر این سردرگمی‌ها که اعلام عمومی آن به صلاح دانسته نمی‌شود. از یک سو زمزمه‌ها درباره جدی شدن نامزدی چهره‌هایی مانند «علی لاریجانی» رییس سابق مجلس به گوش می‌رسد و از سوی دیگر نشانه‌هایی از افزایش حمایت اصلاح طلبان از لاریجانی با وجود تکذیب‌ها بازهم در فضای سیاسی و رسانه ای کشور دیده و شنیده می‌شود. اصلاحات در کنار دوراهی نامزد ائتلافی با رقیب یا کاندیدای اصلاح طلب اصیل، در پی شکل دادن به سازوکار و نهاد تازه‌ای هستند که بتواند برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصمیم نهایی را گرفته و حرف آخر را بزند.

 

لاریجانی گزینه نهایی یا طلایی؟

 

خبرها از نامزدی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری آینده بخش زیادی از تحلیل‌های رسانه‌ای به ویژه رسانه‌های اصلاح طلب و معتدل را به خود اختصاص می‌دهد. برخی شنیده‌های تایید نشده از جلسه نمایندگان ادوار مجلس با لاریجانی حکایت دارند. برخی تحلیل‌ها هم از کشف ترکیب طلایی لاریجانی- ظریف به عنوان نسخه‌نجات بخش اصلاحات یاد می‌کنند. «جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی» نماینده مجلس گفته است: «اگر آقای لاریجانی مورد اجماع اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه‌رو قرار بگیرد و در انتخابات حضور پیدا کند و پیروز هم شود، ترکیب ریاست‌جمهوری آقای لاریجانی و وزارت امور خارجه آقای ظریف یک ترکیب طلایی خواهد بود.»

 

حجت الاسلام «محسن رهامی» دیگر فعال سیاسی اصلاح طلب هم از اخبار رسیده‌ای سخن گفته است که تایید می‌کند احتمالا لاریجانی از سوی حزب کارگزاران وارد میدان انتخابات خواهد شد. «جلال جلالی زاده» نماینده ادوار مجلس هم احتمال حضور انتخاباتی لاریجانی را بالا دانسته و گفته است: «در مجموع، احتمال حضور آقای لاریجانی در انتخابات 1400 با توجه به جلسات و فعالیت‌هایی که در استان‌ها برقرار است، خیلی بالاست. بنابراین، من احتمال حضور ایشان را از آقای ظریف بیشتر می‌دانم.»

 

پیش از این برخی رسانه‌ها بی آنکه به نام و عنوان خاصی اشاره کنند، گفته‌های یکی از نزدیکان حجت الاسلام «علی اکبر ناطق نوری» را منتشر کردند که اعلام کرده بود وی به صورت تلویحی، فردی مانند لاریجانی را منجی شرایط فعلی نظام دانسته است که می‌تواند تنش‌های داخلی و خارجی را کم کند و آرامش را به کشور بازگرداند.

 

این گمانه زنی‌ها درحالی مطرح می‌شود که «منصور حقیقت‌پور» از مشاوران لاریجانی حضور وی در قامت نامزد انتخابات آینده را همچنان بعید می‌داند و «عزت‌الله یوسفیان‌ملا» از نمایندگان دوره دهم و مجلس از چهره‌های نزدیک به لاریجانی گفته است: «آقای لاریجانی تا این لحظه برای کاندیداتوری انتخابات 1400 اعلام آمادگی نکرده‌اند. بسیاری به ایشان مراجعه کردند و دراین باره درخواست دادند.»

 

گرچه هنوز نه حضور علی لاریجانی به عنوان نامزد انتخابات قطعی شده و نه اصلاح‌طلبان به صراحت از این حضور استقبال کرده‌اند اما زمزمه‌های منتشر شده در این زمینه به اندازه‌ای هست که بتوان اعلام کرد دستکم بخشی از جریان منتسب به اصلاحات به لاریجانی به چشم برگ برنده حضور در قدرت می‌نگرد. «محمدجواد حق شناس» عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی در توصیف جریان‌هایی از اصلاح طلبان که متمایل به معتدلین جریان مقابل هستند، گفته است: «این جریان سعی کرد خود را بی‌نیاز از مادر اصلاحات کند و روی پای خودش بایستد؛ هنوز اعتماد به نفس لازم را ندارد و ممکن است در این انتخابات با حمایت از فردی با مختصات علی لاریجانی که شباهت‌های زیادی به لحاظ نظام فکری و خاستگاه ابتدایی در قدرت دارد، وارد شوند. بخشی از این جریان سعی دارند قبای اصلاح طلبی را بردارند و با کت و شلوار محافظه کاری وارد میدان شوند.»

 

این نگاه اما میان همه اصلاح طلبان دیده نمی‌شود و اگر در بهار سال آینده تن به حمایت از لاریجانی دهند ناشی از اقتضائاتی است از سال 88 به آن دچار شده‌اند. هرچند نباید از غفلت این جریان برای کادرسازی و تربیت نیرو، غفلت کرد. در صورت حمایت احتمالی اصلاح طلبان از لاریجانی اصولگرا و انتخاب «محمدجواد ظریف» به عنوان وزیر خارجه دولت لاریجانی (با فرضی پیروزی در انتخابات) می‌توان از نوعی دولت ائتلافی سخن گفت اما چنین موضوعی دستکم در ماه‌های پایانی سال 99 چندان محتمل به نظر نمی‌رسد. شاید به همین دلیل است که «عباس سلیمی نمین» فعال سیاسی اصولگرا تشکیل یک دولت ائتلافی از بین اصولگرایان و اصلاح‌طلبان را بعید دانسته و معتقد است دو جریان سیاسی با این موضوع فاصله بسیاری دارند و امروز در میان خود اصلاح‌طلبان و اصولگرایان به سختی ائتلاف صورت می‌گیرد.

 

تکوین نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان

 

خبرهای تایید نشده و گمانه‌های رسانه ای درباره نهاد اجماع ساز جدیدی که اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر 1400 تدارک دیده‌اند؛ نشان می‌دهد که اصلاح طلبان برای تشکیل این نهاد عجله ای نداشته و تلاش می‌کنند در سکوت و آرامش خبری به تکوین این سازوکار نو، مبادرت کنند. میان خبرهای تایید نشده، هفته گذشته برخی رسانه‌ها از تعیین سازوکاری برای تعیین اعضای حقیقی نهاد اجماع‌ساز اصلاح طلبان گمانه‌هایی را مطرح کردند. این نهاد تازه قرار است دو دسته از اصلاح طلبان حقوقی و حقیقی را به منظور تصمیم گیری نهایی درباره نامزد آینده اصلاحات زیر یکچتر قرار دهد.

 

دسته حقوقی، دبیران کل و نمایندگان 30 حزب اصلاح طلب هستند و 10 یا 15 شخصیت حقیقی که باید چهره ملی هم باشند، طی فرایندی انتخاب خواهند شد که به نظر می‌رسد آغاز شده و کمیته‌ای پنج نفره متشکل از چهره‌هایی از «بنیاد باران»، «حزب اسلامی کار»، «انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها» و «مجمع فرهنگیان ایران اسلامی» انتخاب هیات حقیقی را برعهده خواهند گرفت. این انتخاب کنندگان، منتخبان را به رییس دولت اصلاحات معرفی خواهند کرد و سرانجام با مشورت‌های انجام شده 10 عضو حقیقی انتخاب می‌شوند.

 

اینکه آیا حق رایی برای آن‌ها وجود دارد یا نه، اینکه تشریفاتی خواهند بود یا نظر آن‌ها هم در تصمیم گیری نهایی اعمال خواهد شد یا نه و اینکه این شخصیت‌ها تا چه اندازه می‌توانند اصلاح طلبان را برسر اجماع آوردند؛ فعلا مشخص نیست. برای شفاف شدن آن اما اصلاح طلبان زمان کمی در اختیار دارند. آن‌ها باید درباره نامزد مورد نظر خود به نتیجه برسند، برنامه لازم و جامع برای وی تدوین کنند، تایید نهادهای نظارتی را به دست آورند، برای اقناع مردم به منظور مشارکت در انتخابات چاره اندیشی کنند، اقدامات جریان رقیب را خنثی کنند و زمان برای این همه برنامه‌ریزی و اقدام کم است.

 

منبع: ایرنا

دولت اصلاحات بهار اصولگرایان   اخبار برگزیده
  

دوئل بر سر برنامه بایدن برای «نجات آمریکا» | محافظه‌کاران خشمگین شدند؛ چپ‌ها خوشحالجو بایدن از «برنامه نجات آمریکا» رونمایی کرد. این طرح شامل پرداخت 1400 دلار به هر آمریکایی می‌شود و مجموعه‌ای از مشوق‌های اقتصادی و کمک‌های مستقیمی را دربرمی‌گیرد که 9/ 1 تریلیون دلار ارزش دارد. این برنامه شامل کمک‌های نقدی مستقیم، گسترش بیمه بیکاری، کمک هزینه اجاره‌خانه، کمک هزینه مواد غذایی و کمک به کسب‌وکارهای کوچک است.
۵۵ آنلاین کسری بودجه نیروهای مسلح اتاق بازرگانی 

  

می‌توانم در همکاری با آمریکا، مواضع سخت‌تری در قبال ایران اتخاذ کنمرقیب انتخاباتی نتانیاهو در انتخابات پیش رو به بیان اظهاراتی علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور 

  

احمدرضا جلالی همچنان در زندان اوین استوکیل مدافع احمدرضا جلالی آخرین وضعیت پرونده موکل خویش را تشریح کرد.
ایلنا زندان زندان اوین ایران 

  

کشف 33 مرکز استخراج بیت کوینمعاون فروش و خدمات مشترکان شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: با تلاش و بازرسی مستمر مدیریت برق شهرستانهای استان از ابتدای امسال تاکنون 33 مرکز استخراج رمز ارز کشف و با دستور قضایی جمع آوری شد.
اقتصادنیوز بیت کوین صرفه جویی برق 

  

آخرین تصمیمات شورای وحدت برای انتخابات 1400سخنگوی جامعه روحانیت مبارز درباره تصمیم گیری برای اختصاص سه کرسی در شورای عالی وحدت به شورای ائتلاف اظهار کرد: قبلا صحبت از عضویت 2 نماینده از شورای ائتلاف در شورای عالی وحدت بود، حالا به شورای ائتلاف 3 کرسی پیشنهاد شده است تا مجموعه شورای عالی وحدت تقریبا یکپارچه شود، اما نمی‌دانم این پیشنهاد مورد پذیرش شورای ائتلاف قرار گرفته است یا خیر.
مثلث انتخابات ریاست جمهوری جامعه روحانیت مبارز محمدرضا باهنر 

  

شرایط بحرانی در بورس!پس از ریزش دور قبل بورس، دولت بازارگردان ها را فعال کرد اما نه برای جلوگیری از ریزش بیشتر بلکه تنها با هدف نقدشوندگی؛ حالا هر یک از سهامداران خرد به راحتی می توانند سرمایه خود را با ارزش پایین تر نقد کنند و همین مساله بازگشت بورس را در ابهام بیشتر قرار داده است.
گسترش خودرو دولت سهام 

  

یک عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: ما از جزئیات تصمیم جامعه مدرسین مطلع نیستیم اما رایزنی‌هایی در حال انجام است که جامعه مدرسین هم در انتخابات حاضر شود و جامعتین بتوانند نقش خوب و مؤثری را در انتخابات ایفا کنند.
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس جامعه روحانیت مبارز 

  

سناریوی کاهش قیمت خودرو در بازار شب عید برخلاف روال سنواتیهر سال با نزدیکی به روزهای آخر سال همراه با رشد تقاضا، قیمت خودرو در بازار جهشی قابل‌توجه پیدا می‌کند. با این حال بسیاری از فعالان بازار با طرح سناریویی معتقدند که امسال 6 متغیر اثرگذار جهتی عکس به بازار داده است و مسیر نزولی قیمت‌ها که از نیمه پاییز آغاز شد، تا پایان زمستان تداوم خواهد داشت. به بیان دیگر امسال شاهد افزایش قیمت در بازار شب عید خودرو نخواهیم بود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

آزادسازی 10 مدل خودرو به تعویق افتاد | پراید چقدر ارزان شد؟نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید: آزادسازی قیمت 10 مدل خودرو به تعویق افتاد. با توقف خرید و فروش خودرو واسطه‌ها از بازار فرار کردند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

عوارض واکسن کرونای ایرانی روی داوطلبان لو رفت + جزئیاتحامد حسینی، مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: عوارض تست واکسن ایرانی کرونا روی داوطلبان تاکنون تب خفیف، درد و قرمزی محل تزریق بوده است.
مستقل‌آنلاین سازمان غذا و داروی ایران نیروی کار دانشگاه علوم پزشکی تهران 

  

یارانه | دولت به کسانی که این 4 شرط را دارند یارانه جدید می دهدشروط برخورداری از یارانه جدیدی که از یک ماه پیش به برخی شهروندان پرداخت می‌شود اعلام شد.
مستقل‌آنلاین یارانه دولت بهزیستی 

  

همتی:کاهش نرخ ارز حاصل تلاش بانک مرکزی است، سیاسیون به خودشان وصل نکنندرئیس کل بانک مرکزی نوشت: انتظارم از فعالین سیاسی این است، رقابتهای حزبی و جناحی خود را به تلاشهای بانک مرکزی برای بهبود شرایط اقتصاد و استفاده از فرصتهای بین المللی برای خنثی سازی و کاهش تحریم و تقویت ارزش پول ملی وصل نکنند.
مملکت‌آنلاین نرخ ارز ارز قیمت ارز 

  

مشمولان یارانه جدید دولت اعلام شدند + مبلغ یارانه جدیدعضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از تخصیص یارانه جدید در قالب بسته حمایت معیشتی و به صورت بن خرید و یارانه نقدی در سال آینده – سال 1400 – به تمام دریافت کنندگان یارانه نقدی – 45500 تومانی – خبر داده است.
مستقل‌آنلاین یارانه دولت بودجه 

  

دلار سقوط کرد/ ورود نرخ به کانال 23 هزار تومانصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست و پنجم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 24 هزار و 290 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته افت بیش از 500 تومانی دارد.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

واعظی: با تیم بایدن ارتباط نداشتیمرئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: امروز با اطمینان بیشتری می‌گویم که بنای ما بر این است که تحریم‌ها برداشته شود و دولت سیزدهم بدون تحریم به مردم خدمت کند.
مثلث محمود واعظی بازی رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

نگرانی حدادعادل از کاهش قیمت سکه و دلار و بهتر شدن معیشت مردم!اظهارات اخیر غلامعلی حدادعادل در همایش روسا و دبیران استان‌های شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی حاوی مطالبی است که بار دیگر نگاه و منافع حزبی- جناحی جریان اصولگرا را به نمایش می‌گذارد.
اعتماد بازی غنی سازی قیمت ارز 

  

شوک به شاگردان گتوسو؛ کرونا علیه ناپولیدر آستانه بازی فیورنتینا مشخص شد یکی از شاگردان گتوسو به کرونا مبتلا شده است.
ایلنا بازی ایران سری آ 

  

کشف سه نوع بستنی‌ آلوده به کروناخبرگزاری شینهوا از شناسایی دستکم سه نوع بستنی آلوده به ویروس کرونا در شهر «تیان جین» در شمال شرق چین خبر داد.
برنا ویروس چین 

  

نباید به دنبال نجات‌ دهنده برای بورس باشیمشدت ریزش شاخص در اولین روز هفته تا اندازه‌ای بود که بسیار از سهامداران را نگران کرد. نگران از آینده‌ای که حضور آنها در بازار را احتمالا مشروط می‌کند. ریزش دلار نیز در کنار آن، بر این نگرانی‌ها می‌افزاید. خروج دارایی‌ها از بازار نیز این نگرانی را ایجاد کرد که آیا نقدینگی از بورس به بازاری دیگر روانه شده است؟
گسترش شاخص خودرو بازار خودرو 

  

رهبران جهان کدام واکسن کرونا را دریافت کردند؟با آغاز واکسیناسیون سراسری علیه ویروس کرونا در شمار روزافزونی از کشورهای جهان، شاهد افزایش آمار رهبران و مسئولان بلندپایه دریافت کننده واکسن های مختلف هستیم.
اقتصادنیوز واکسیناسیون ویروس وزارت بهداشت 

  

جزییات سانسور خبر جلسه ستاد کرونا در صداوسیماروزآروز نوشت: علیرضا معزی معاون اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهوری، در توییتی به گزارش امروز بخش‌های خبری صدا و سیما واکنش داده و نوشته که در ستاد ملی مقابله با کرونا، «هم از مسافرت در تعطیلات گلایه کردند و هم به پروتکل‌شکنی در تجمعات مذهبی اعتراض داشتند خصوصا به شیوه‌ برگزاری نماز جمعه و مراسمات عزاداری در … نوشته جزییات سانسور خبر جلسه ستاد کرونا در صداوسیما اولین بار در انصاف نیوز ...
انصاف‌نیوز صدا و سیما دستورالعمل نماز جمعه 

  

اگر فکر می کنید کرونا گرفته اید بخوانیدافراد بسیاری وجود دارند که بدون داشتن کوچک ترین علائم و یا نشانه به بیماری کرونا مبتلا می شوند...
مستقل‌آنلاین ویروس تولید واکسیناسیون 

  

از کجا بفهمیم تا به الان به کرونا مبتلا شده ایم یا نه ؟بسیاری از افراد بدون اینکه متوجه شوند و یا علائم هشدار دهنده ویروس کرونا را داشته باشند، به این بیماری مبتلا می‌شوند.
شما‌نیوز سیستم ایمنی ویروس تولید 

  

طبق اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، دومین مرحله یارانه معیشتی کرونا تا ساعاتی دیگر به حساب سرپرستان خانوار 34 میلیون نفر واریز می‌شود.
صراط یارانه بهزیستی کمیته امداد 

  

رئیس انستیتو پاستور ایران آخرین وضعیت تولید واکسن های کرونای تولید داخل را تشریح کرد.
صراط تولید ایران ایران و کوبا 

  

سقوط قیمت دلار،سکه و طلاروز شنبه، تمام بازارها سقوط دیگری را تجربه کردند؛ دلار به کانال 22 هزار تومانی سرازیر شد، سکه زیر 10 میلیون و 400 هزار تومان ایستاد و گرم طلا به 4 قدمی مرز یک میلیون تومانی رسید. شاخص کل بورس نیز در ابتدای هفته حمایت حساس یک میلیون و 200 هزار واحدی را از دست داد.
اقتصادنیوز قیمت دلار سکه و طلا 

  

کرونا | موج دوم کروناخودکشی در ژاپن را16 درصد افزایش دادبر اساس نتایج یک تحقیق، نرخ خودکشی در ژاپن در موج دوم شیوع ویروس کرونا با رشد زیادی به خصوص در میان زنان و کودکان همراه بوده است. این افزایش آمار خودکشی در حالی روی می‌دهد که دولت ژاپن تلاش کرده بود تا با یارانه‌های دولتی، کاهش ساعت کار و تعطیلی مدارس، آمار خودکشی را کاهش دهد.
۵۵ آنلاین درمان درآمد ژاپن