گسترش   |  سیاسی  |  

برگ برنده اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری

نام پیشنهادی جریان اصلاحات به ترتیب اولویت مشخص شدند و در فهرست منتشر شده می‌توان چند دسته داوطلب مشخص کرد؛ ایده­ آل‌ها، ممکن‌ها و گزینه‌هایی که به دلایل مختلف نمی‌توانند گزینه نهایی باشند.

برگ برنده اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری

اسامی 14 داوطلب انتخابات ریاست جمهوری معرفی شده به جبهه اصلاحات از سوی احزاب براساس تقویم این جبهه روز یکشنبه 12 اردیبهشت اعلام شد. از مجموع پیشنهادات ارائه شده احزاب و شخصیت‌های حقوقی، به ترتیب محمدجواد ظریف با 37 پیشنهاد، اسحاق جهانگیری با 35 پیشنهاد، مصطفی تاج‌زاده با 32پیشنهاد، مسعود پزشکیان با 25 پیشنهاد، «محمدرضا عارف» با 21 پیشنهاد، «محسن هاشمی» با 20 پیشنهاد، «محمد شریعتمداری» با 19 پیشنهاد، «مصطفی کواکبیان» با 15 پیشنهاد، «محمد صدر» با 13 پیشنهاد، «محمود صادقی» با 12 پیشنهاد، «شهیندخت مولاوردی» با 11 پیشنهاد، «زهرا شجاعی» با 11 پیشنهاد، «عباس آخوندی» با 11 پیشنهاد و در نهایت «صادق خرازی» با 10 پیشنهاد، به عنوان گزینه‌های مورد نظر و البته ابتدایی جبهه اصلاحات اعلام شدند.

براساس سازوکار این نهاد، چهره‌های اعلام شده به رای اعضای جبهه گذاشته می‌شوند و نام‌هایی که بیش از دوسوم آرا را به دست آوردند به مرحله بعد یعنی دعوت به جبهه و اخذ برنامه خواهند رفت. گزینه‌های معرفی شده از سوی جبهه اصلاحات در حالی است که هنوز برخی از آنها درباره ورود به انتخابات در مقام داوطلب نامزدی تصمیمی قاطع و موضعی مشخص اتخاذ نکرده اند. درباره برخی دیگر نیز احتمال عبور آن ها از مرحله احراز صلاحیت ها بسیار کم است و برخی دیگر هم راهی طولانی برای رسیدن به نقطه اشتراک همه جریان ها و طیف های اصلاح طلب دارند. بعضی هم با وجود آنکه خود را داوطلب مستقل نامزدی اعلام کرده اند اما در فهرست جبهه اصلاحات جای گرفتند.

ظریف ایده آل، جهانگیری محتمل

اگر ظریف را گزینه ایده آل اصلاحات بدانیم؛ می‌توان اسحاق جهانگیری را گزینه ممکن و اصلی اصلاحات توصیف کرد. معاون اول دولت‌های اول و دوم تدبیر و امید که این روزها بیشترین تحلیل‌ها را در فضای خبری و مجازی به خود اختصاص داده، درباره نامزدی خود در انتخابات تصریح کرده است که فعلا برنامه ای ندارد اما این به معنای عدم حضور هم نیست. تجربه بالا در مسوولیت‌های اجرایی از یک سو و امکان تایید صلاحیت از سوی دیگر، این گمانه‌ها را که او می‌تواند گزینه اصلی جریان اصلاحات باشد تقویت می‌کند.

نزدیکی به رییس دولت اصلاحات و نیز تکنوکرات‌های اصلاح طلب هم برگ برنده ای است که امکان اجماع پیرامون وی را افزایش می‌دهد. حضور دو شب پیش او در شبکه اجتماعی کلاب هاوس و ماراتن پرسش و پاسخ‌های متنوع همگی، از سوی تحلیلگران به عنوان عزمی برای انتخابات تعبیر شد. حالا باید باید دید معاون اول رییس جمهوری در هفته‌های منتهی به ثبت نام چه تصمیمی خواهد گرفت.

گمانه‌ها درباره دیگر گزینه‌های اصلاحات

تحلیل قطعی از گزینه‌های سوم تا چهاردهم هرچند ممکن نیست اما می‌توان بر اساس تجربه‌های انتخاباتی چهل سال گذشته به نتایجی رسید. واقعیت آن است که هنوز معضل ریاست جمهوری زنان و حتی نامزدی آن ها در انتخابات این پست، اما و اگرهای بسیاری دارد حتی اگر «عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان این موضوع را امکان پذیر بداند. با توجه به این گزاره به نظر می رسد زنان حاضر در فهرست اعلامی راهی به سوی پاستور نخواهند یافت.

اگر معیار گمانه زنی را رفتار شورای نگهبان در سال های گذشته قرار دهیم؛ عبور نام‌هایی چون مصطفی تاجزاده، محمود صادقی از پروسه احراز صلاحیت هم چندان محتمل به نظر نمی‌رسد. فهرست نام‌هایی که مطرح شده اند گرچه ابتدایی است و فقط پیشنهادات احزاب را شامل می‌شود اما برخی گزینه‌ها چندان تمایلی برای حضور در این جبهه اصلاحات نداشته و تمایل به حضور مستقل دارند.

برخی هم در انتقاد از جریان اصلاح طلب به اندازه‌ای پیش رفته اند که حضور آنها در این جمع برای بسیاری محل سوال و تعجب است. گروهی به دلیل تکرار نام‌هایی که در گذشته امتحان خود را پس داده اند، منتقد جبهه اصلاحات و احزاب پیشنهاد دهنده این نامها هستند و گروه دیگر این اسامی را ناتوان از موج آفرینی برای انتخابات ارزیابی می‌کنند. گروهی به سازوکار رسیدن به این نام‌ها معترض اند و گروهی جبهه اصلاحات را متهم به سهم‌خواهی از انتخابات و قدرت می‌کنند. برخی هم از نامطمئن بودن جامعه درباره اعلام داوطلبی اسامی مطرح شده ابراز تعجب می‌کنند. باید منتظر ماند و دید که اصلاح طلبان در نهایت بر سر کدامیک از این افراد به اجماع کامل می رسند.

گزینه های معرفی شده و انصراف داده احزاب به جبهه اصلاحات

سخنگویان احزاب حاضر در جبهه اصلاحات پیش از اعلام رسمی اسامی گزینه‌های ابتدایی داوطلبی انتخابات، در گفت و گوهایی نام‌های موردنظر حزب خود را اعلام کردند. «حسین نورانی‌نژاد» سخنگوی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، ظریف، جهانگیری، سید مصطفی تاج‌زاده، سید محمد صدر، شهیندخت مولاوردی را به جبهه اصلاحات ایران‌ معرفی کرده است. حزب اعتماد ملی اما در اعتراض به نحوه انتخاب نامزد نهایی جبهه اصلاحات، از معرفی گزینه به این نهاد خودداری کرد.

«اسماعیل گرامی مقدم» سخنگو، درباره تصمیم حزب اعلام کرد که شورای مرکزی با انتخاب گزینه نهایی با دو سوم آرای اعضای این جبهه مخالف بود. داریوش قنبری، عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری هم «مصطفی کواکبیان» دبیرکل را گزینه مردم‌سالاری برای معرفی به جبهه اصلاحات اعلام کرد. جهانگیری، ظریف و هاشمی هم به گفته «حسین مرعشی» سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی؛ از سوی این حزب  به جبهه اصلاحات ایران معرفی شدند که دو نام نخست در فهرست پیشنهادهای دیگر گروه‌ها هم قرار داشتند. ظریف و خرازی هم از سوی حزب ندای ایرانیان به عنوان داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری به جبهه اصلاحات ایران معرفی شده اند.

در کنار احزاب برخی شخصیت‌های مانند حجت الاسلام «محسن رهامی» نامزد انتخابات در بیانیه ای ضمن تشکر از احزاب و شخصیت‌های اصلاح‌طلب که او را برای نامزدی دعوت کردند و نامش را به عنوان داوطلب به نهاد اجماع ساز اصلاح‌طلبان پیشنهاد کرده یا قصد طرح دارند، تقاضا کرده است از معرفی او به نهاد مذکور خودداری کنند.

«ابراهیم اصغرزاده» دبیر کل انجمن اسلامی مهندسان ایران درباره معرفی داوطلب این تشکل به جبهه اصلاحات ایران، هم اعلام کرد که شرایط را برای ورود به عرصه رقابتی، آبرومند و منصفانه مناسب نمی‌بیند و رسما به دبیرخانه جبهه اصلاحات ایران اعلام کرده است که او برای دوره فعلی داوطلب نخواهد شد. روزهای گذشته خبر داوطلبی محمدرضا عارف هم ابتدا در رسانه‌های منتشر و سپس اعلام شد، رییس بنیاد امید ایرانیان به‌شکل ضمنی و تلویحی اعلام داوطلبی برای نامزدی در انتخابات کرده است.

 

منبع: ایرنا

دولت اصلاحات اصلاح طلبان انتخابات ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

همه چیز درباره بازگشت خودروسازان خارجیفضای سیاسی کشور متأثر از خبرهای خوب مذاکرات وین، حال و هوایی امیدبخش پیدا کرده است. مذاکرات احیای برجام در وین در جریان است و این‌گونه که معاون وزیر امور خارجه کشورمان خبر می‌دهد در خصوص برداشته شدن تحریم‌های صنعت خودرو نیز مذاکراتی صورت گرفته است.
خودروتک خودروسازان قیمت بازار خودرو 

  

سر نخ تخریب رئیسی کجاست؟سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، با اشاره به آغاز موتورتخریب و عملیات روانی رقیب، گفت: هیچ اختلافی در جریان نیروهای اختلاف وجود ندارد و لازم است تا نیروهای انقلاب نسبت به دام اختلاف افکنی هوشیار باشند.
مثلث بهرام رادان مصاحبه حسن روحانی 

  

چرا دولت نمی‌تواند از اقشار ضعیف جامعه حمایت کند؟ / ناکارآمدیِ برخی دولت‌ها در سایه‌ی افزایش قیمت نفت پنهان می‌شودغلامعلی فرجادی گفت: در کشور ناکارآمدیِ مدیریتی وجود دارد. برخی می‌گویند این دولت، ناکارآمد است اما من می‌گویم فقط این دولت ناکارآمد نبوده، بلکه دولت قبلی هم ناکارآمد بود. بعضی وقت‌ها ناکارآمدیِ دولت‌ها در سایه‌ی افزایش شدید قیمت نفت، مشخص نمی‌شود.
ایلنا دولت بازار کار درآمد 

  

احمدی‌نژاد: اگر رد صلاحیت شوم انتخابات را تحریم می‌کنماحمدی‌نژاد پس از ثبت‌نام در انتخابات 1400 گفت: من با توجه به شرایط کشور و اصرار مردم ثبت نام کردم. اگر رد صلاحیت شوم، انتخابات را قبول ندارم و در آن شرکت نمی‌کنم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ایران 

  

حرکت شوک آور اصلاح طلبان در دقیقه 90! شرق نوشت:هیچ‌کدام از نامزدهای انتخاباتی که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند برای آحاد مردم شوق‌برانگیز نیستند. این نکته به خصلت‌های فردی آنان بازنمی‌گردد؛ طرفه آنکه برخی از این نامزدها ازجمله محمود احمدی‌نژاد تغییر وضعیت را درنیافته و با بالارفتن از نرده‌های وزارت کشور تلاش می‌کند جذابیت ازدست‌رفته خود را بازیابد. این مواجهه با مردم، بی‌احترامی به شعور آنان و کلیشه‌ای است از جنس رفتار…
فردا اصلاح طلبان احمدی نژاد اصولگرایان 

  

بی‌تدبیری مدیران موجب ناامیدی فیلمسازها شده/ خیال آقایان راحت «خط باریک قرمز» را رها می‌کنم/ یکی دو پلتفرم و بخشی از مدیریت سینما زیاده از حد با دست باز و رفاقت عمل می‌کندکارگردان مستند «خط باریک قرمز» که جوایز متعددی از جشنواره‌های داخلی و خارجی دریافت کرده و توانست موجب بازگشت به زندگی هشت نوجوان بزهکار و رهایی یک نوجوان از اعدام شد، درباره شرایط سخت مستندسازی اجتماعی گفت: کسی که باید این فیلم را ببیند شخص ریاست قوه قضاییه است.
ایلنا اینستاگرام تهران شیراز 

  

پیش بینی بورس ‌شنبه /بورس در انتظار گزاش‌های مالیدر هفته پایانی اردیبهشت ماه رفته رفته گزارش‌های 12 ماهه شرکت‌ها نیز منتشر خواهد شد. انتشار گزارش‌های مالی می‌تواند انتظارات فعالان بازار را واقعی‌تر کند.
اقتصادنیوز ماه 

  

کاهش قطره چکانی قیمت خودرو در بازار کم مشتریبازار خودرو که چندی است با کمبود خریدار مواجه شده، در اولین هفته بعد از پایان محدودیت ها نیز باز روی مشتری را به خود ندید و قیمت ها نیز به صورت قطره چکانی روند نزولی به خود گرفتند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ایران به دنبال لغو تمامی تحریم‌ها است، نه تعلیق آنهاتبریز- نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه ایران به دنبال لغو تمامی تحریم‌ها است نه تعلیق آنها، گفت: باید مسئولان کشورمان در مذاکرات وین هوشیار باشند.
۵۵ آنلاین ایران تبریز وین 

  

حمله تند مجیدی به وزیر ارتباطات بعد از باخت در دربی 95مجیدی:در هر دو نیمه از پرسپولیس بهتر بودیم/ مسئولیت باخت را گردن می‌گیرم
خانه فوتبال فرهاد مجیدی بهرام رادان ازدواج 

  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  اخبار داغ
  

کاهش قیمت دلار ادامه داردشاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با 0.16 درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح 90.287 واحد بسته شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار شاخص 

  

کاهش ماده خاکستری مغز در بیماران کرونایی به گزارش خبرنگار مهر به نقل از تایلند مدیکال نیوز، مطالعه جدید محققان دانشگاه برسیا ایتالیا و دانشگاه ایالتی جورجیا آمریکا، نشان می‌دهد که بیماران کووید 19 که تحت اکسیژن درمانی قرار می‌گیرند یا تب را تجربه می‌کنند در قسمت شبکه گیجگاهی قدامی مغز دچار کاهش ماده خاکستری مغز می‌شوند. تیم تحقیقات دریافت که حجم کمتر ماده خاکستری در این منطقه از مغز با میزان بالاتر ناتوانی در بیماران…
مهر مغز اسکن مغزی خبرنگار 

  

اعلام قیمت دلار در بازار متشکل + جزئیاتتغییرات قیمتی دلار در بازار متشکل، سامانه سنا و بازار آزاد مثبت بود و نرخ بازار آزاد به مرز 23 هزار تومان نزدیک شد. فردا تغییرات قیمتی دلار مهم است زیرا ممکن است از مرز 23 هزار تومان عبور کند.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

کرونا بیخ گوش هنرمندان/جدی بگیریدکافی است از پشت صحنه ساخت سریال های تلویزیونی یا فیلم های سینمایی بازدید کنید تا متوجه شوید یکی از گروه های پر خطر فعالیت های این روز ها تیم های فیلم سازی هستند که قاعدتا برای پر کردن آنتن تلویزیون، مناسبت های مختلف، ساخت سریال های تلویزیونی که می توانند نقش موثری در به خانه نگه داشتن مردم داشته باشد سعی و تلاش می کنند...
برنا هنرمندان تلویزیون 

  

خیز چهارم تمام نشده است/ثبت 8 میلیون جریمه کرونایی به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رئیسی شنبه شب در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما به ارزیابی بیماری کرونا در کشور پرداخت. معاون بهداشت وزارت بهداشت، در ابتدا با عنوان این مطلب که وضعیت کشور رو به بهبود است، گفت: بعد از درگیری با موج چهارم، روند نزولی شده و اکثر استان‌ها از وضعیت قرمز شده اند اما کوچک‌ترین غفلت می‌تواند ما را دوباره گرفتار کند. وی با اشاره به سه شهر سلماس، پارسیان و قلعه…
مهر وزارت بهداشت خبرنگار شبکه یک سیما 

  

خیز چهارم کرونا تمام نشده است/عوامل خطر در روزهای پیش رو به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رئیسی شنبه شب در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما به ارزیابی بیماری کرونا در کشور پرداخت. معاون بهداشت وزارت بهداشت، در ابتدا با عنوان این مطلب که وضعیت کشور رو به بهبود است، گفت: بعد از درگیری با موج چهارم، روند نزولی شده و اکثر استان‌ها از وضعیت قرمز شده اند اما کوچک‌ترین غفلت می‌تواند ما را دوباره گرفتار کند. وی با اشاره به سه شهر سلماس، پارسیان و قلعه…
مهر درمان ویروس وزارت بهداشت 

  

عرف: به دلیل فراگیری کرونا، در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری محدودیت هایی وجود دارد+ فیلمرئیس ستاد انتخابات کشور گفت: به دلیل فراگیری کرونا، در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری محدودیت هایی وجود دارد. منبع: صداوسیما
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری ستاد انتخابات کشور ریاست جمهوری 

  

بحران جدید کرونایی در هند=چوب برای سوزاندن اجساد نایاب شد !هند بیشترین تعداد موارد جدید ابتلای روزانه در جهان و بیش از 4 هزار مرگ و میر ناشی از این ویروس را در روز گزارش می‌کند.
برنا هند ویروس مرگ 

  

تلاطم‌های شدید بورسیک روزنامه حامی دولت تصریح کرد سوء سیاستگذاری دولت، موجب رشد حبابی بورس و سپس سقوط سنگین آن شد.
فردا روزنامه دولت رشد اقتصادی 

  

توصیه بورسی حسین راغفر به دولتبازار بورس با سرمایه‌گذاری‌های مولد و حمایت از تولید می‌تواند رونق بگیرد اما دولت در یک‌سال اخیر، مسیری غیر از این را طی کرد و سهامداران را دچار خسارت کرد.
فردا حسین راغفر دولت سرمایه 

  

توصیه مهم به سهامداران بورس/ عجله نکنیدیک کارشناس بازار سرمایه گفت: با متقارن شدن دامنه نوسان معادلات در نمادهای متوسط و کوچک بازار روان‌تر خواهد شد.
اقتصادنیوز سرمایه 

  

ارائه راهکارهایی برای بهبود وضعیت بورسکانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار طی نامه‌ای به رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی راهکارهایی درمورد برون رفت از شرایط فعلی بازار سرمایه ارائه کرد.
گسترش بورس تهران مجلس شورای اسلامی تورم 

  

آیا واقعا کرونا می‌تواند عامل ایجاد شیار و خطوط در ناخن ها باشد؟ایجاد شیار و خطوط روی ناخن‌ها در بسیاری از بهبودیافتگان کرونا دیده شده است و برخی آن را از عوارض این بیماری می‌دانند، در حالی‌که مطالعات نشان می‌دهد این عارضه منحصر به کووید نیست و می‌تواند پس از هرگونه عفونت ویروسی بروز کند.
برنا 

  

5 علامت اصلی کرونا و مهم تر از جواب تست منفی کرونابا شیوع و همه‌گیری سویه‌های مختلف کرونا تنها راه تشخیص دقیق ابتلا به ویروس انجام تست پی‌سی‌آر است که آن هم با وجود علائم، زمانی مثبت می‌شود که حدود یک هفته از ورود ویروس به بدن گذشته باشد. یعنی ممکن است فرد مبتلا باشد و چون از زمان ورود ویروس و تکثیر آن مدت زمان مشخص نگذشته جواب تست منفی شود.
برنا ویروس