چرا کشاورزی سلولی می‌تواند آینده کشاورزی باشد؟/کاهش گازهای گلخانه‌ای

ازآنجا که کشاورزی فعلی نقش قابل‌توجهی در انتشار گازهای گلخانه‌ای دارد، دانشمندان به دنبال راه‌های جایگزینی مانند کشاورزی سلولی برای کاهش انتشارات هستند.

چرا کشاورزی سلولی می‌تواند آینده کشاورزی باشد؟/کاهش گازهای گلخانه‌ای

ازآنجا که کشاورزی فعلی نقش قابل‌توجهی در انتشار گازهای گلخانه‌ای دارد، دانشمندان به دنبال راه‌های جایگزینی مانند کشاورزی سلولی برای کاهش انتشارات هستند.

پرورش دام سهم مهمی در انتشارات اقلیمی صنایع غذایی دارد، اما دانشمندان و تعداد رو به افزایشی از شرکت‌ها امیدوار هستند تولید گوشت (هر نوع گوشتی از گوشت گاو گرفته تا گوشت بوقلمون و حتی ماهی) به کمک کشت‌ سلولی در آزمایشگاه راه‌حلی در این زمینه ارائه دهد.

لیوانی از قهوه کف‌داری که توسط پرومال گاندی عرضه می‌شود، مانند هر لاته دیگری است که ممکن است در طول توقف صبحگاهی در کافه از آن لذت ببرید، به‌جز اینکه شیر موجود در این فنجان قهوه از گاو به‌دست نیامده است، بلکه توسط قارچ‌ها تولید شده است.

گاندی و رایان پاندیا، مهندس زیستی همکارش که هم‌بنیان‌گذاران استارتاپی به نام پرفکت دی (Perfect Day) هستند، قارچ‌ها را به توالی‌های ژنی مجهز می‌کنند که گاوها از آن‌ها برای تولید برخی پروتئین‌های شیر مانند پروتئین آب پنیر استفاده می‌کنند. آن‌ها به‌جای گرفتن DNA از گاو، از ژن‌های رمزگشایی‌شده برای پروتئین‌های شیر استفاده می‌کنند و آن ژن‌ها وارد قارچ‌ها می‌کنند. سپس، در فرایند تخمیر، قارچ پروتئین‌های موردنظر را تولید می‌کند. محصول حاصل می‌تواند برای تولید مایعی با خصوصیات مشابه شیر حیوانات یا برای تهیه‌ی بستنی‌ها یا پنیرهای خامه‌ای بدون نیاز به حیوانات به کار برد.

مورد فوق یکی از تلاش‌های فراوان برای پیدا کردن راه‌های جایگزین تولید غذا بدون استفاده از حیوانات است که به آن «کشاورزی سلولی» گفته می‌شود. ایده این روش، تولید گوشت، شیر یا دیگر محصولات حیوانی بدون نیاز به پرورش و کشتار حیوانات است. پرورش غذا به این روش برای سیاره زمین نیز می‌تواند مهربانانه‌تر باشد.

بخش پرورش دام‌ها به‌تنهایی مسئول حدود 14/5 درصد از انتشارات گازهای گلخانه‌ای جهان است. صنعت غذا، به‌طور‌کلی، یک سوم انتشارات کربنی ما را تولید می‌کند.

تهیه‌ی غذای میلیاردها نفر که روی زمین زندگی می‌کنند، کار دشواری است و احتمالا با افزایش جمعیت انسان‌ها سخت‌تر نیز خواهد شد.

جنگل‌زدایی، حمل‌و‌نقل، مدیریت ضایعات غذایی و ذخیره مواد غذایی، هر مرحله از زنجیره‌ی غذایی با آثار کربنی بالای خود همراه است. اگر جهان می‌خواهد به هدف انتشارات کربنی صفر خالص تا وسط قرن برسد، همان‌طور که در توافق‌نامه پاریس درمورد تغییرات اقلیمی تعیین شده است، صنعت غذا نیز باید نقش خود را ایفا کند. اما با نزدیک شدن به سال 2050، غذایی که می‌خوریم ممکن است چگونه تغییر کند؟

گاندی و پاندیا که در برکلی کالیفرنیا مستقر هستند، امیدوار هستند بخشی از این راه‌حل باشد. دانشمندان دیگر در سراسر جهان نیز به همین شکل امیدوار هستند غذاهایی را تولید کنند که شبیه گوشت و محصولات لبنی باشند ولی در آزمایشگاه تولید شوند.

رایان پاندیا و پرومال گاندی از قارچ‌هایی که ازنظر ژنتیکی دستکاری شده‌اند، برای تولید پروتئین‌های شیری که در محصولات لبنی یافت می‌شود، استفاده کرده‌اند

شرکت TurtleTree Labs در سنگاپور اولین شرکت در جهان است که از سلول‌های بنیادی پستانداران برای تولید شیر استفاده می‌کند و در رآکتورهای زیستی بزرگ سلول‌ها را به تولید شیر وامی‌دارد.

با کاهش نیاز به گاوهای شیری، چنین راه‌حل‌هایی ممکن است میزان متان را نیز کاهش دهد. متان گاز گلخانه‌ای قوی است که در جریان 100 سال اولی که در اتمسفر قرار دارد، در‌مقایسه‌با کربن‌دی‌اکسید، 25 برابر گرمای بیشتری را در خود به دام می‌اندازد. این گاز توسط میلیون‌ها گاو در سراسر جهان حین هضم غذا تولید می‌شود.

شرکت سنگاپوری می‌گوید این روش می‌تواند هزینه‌های حمل‌و‌نقل و انتشارات را نیز کاهش دهد، زیرا رآکتورهای زیستی می‌توانند به‌جای مزارع، در محلی مستقر شوند که به محل فروش شیر نزدیک است.

از فناوری‌های مشابهی برای تولید گوشت در آزمایشگاه با رشد آن با استفاده از سلول‌های حیوانی استفاده می‌شود. در سال 2013، دانشمندی به نام مارک پست از اولین برگر گوشت پرورش داده شده در آزمایشگاه رونمایی کرد که از دسته‌های کوچکی از رشته‌های عضلانی تشکیل شده بود که با کشت سلول‌های گرفته‌شده از گاو تولید شده بود. او ابتکار خود را شروع بسیار خوبی خواند و شرکت او که Mosa Meat نام دارد، اکنون می‌تواند با استفاده از نمونه‌ای از سلول به اندازه یک دانه کنجد، 80 هزار برگر تولید کند.

درحال‌حاضر تلاش‌های رو به افزایشی درزمینه‌ی پرورش گوشت سلولی از حیوانات مختلف ازجمله گوسفند، خوک، ماهی و مرغ وجود دارد. این نوع گوشت مرغ سال گذشته برای فروش در سنگاپور تأیید شد.

با‌این‌حال، موانع قابل‌توجهی برای رساندن شیر و گوشت مبتنی‌بر سلول به بازار وجود دارد. وقتی با غذاهای جدید سروکار دارید، برآورده کردن استانداردهای غذایی آسان نیست و همچنین افزایش مقیاس تولید به سطحی که برای تأمین منبع پایداری از غذا برای فروشگاه‌ها نیاز است، راحت نیست.

همچنین چالش‌هایی برای متعادل کردن هزینه‌های مرتبط با فناوری‌های دخیل در تولید محصولی در مقیاس کوچک وجود دارد. اگرچه، کارشناسان می‌گویند با افزایش مقیاس تولید، هزینه تولید گوشت مبتنی‌بر سلول می‌تواند به حد هزینه گوشت معمولی برسد.

به شرطی که بتوان بر مشکلات فنی غلبه کرد، به‌نظر می‌رسد مردم به خوردن غذاهای رشدیافته در آزمایشگاه تمایل دارند. مطالعه‌ی اخیری از مصرف‌کنندگان در بریتانیا براساس تمایل مردم برای امتحان کردن محصولات رشدیافته در آزمایشگاه، برآورد کرده است که گوشت کشت‌شده می‌تواند تا 40 درصد از مصرف گوشت سالانه بریتانیا را تشکیل دهد.

اما نوآوری‌های دیگری نیز توسط پژوهشگران درحال توسعه است که آن‌ها نیز می‌تواند به کاهش انتشارات ناشی از غذایی که می‌خوریم کمک کند. برای مثال، دانشمندان در نیوزیلند درحال مطالعه روی واکسنی هستند که می‌توان آن را به گوسفندان و گاوها داد تا مقدار گاز متانی که تولید می‌کنند، کاهش پیدا کند.

کشاورزی احیاکننده نیز که هدف آن بهبود سلامت خاک با استفاده از روش‌هایی است که خاک را کمتر تخریب می‌کنند، به مواد آلی خاک اجازه می‌دهد تا احیا شود و محصولات را به شکل چرخشی می‌کارد تا خاک طیف متنوعی از مواد مغذی را حفظ کند. خاک می‌تواند به‌عنوان مخزن کربن عمل کند، زیرا مواد گیاهی تجزیه می‌شوند و زیر زمین محبوس می‌شوند. اما اگر خاک طی فرایندهایی مانند خاک‌ورزی بیش‌ازحد تخریب شود، این کربن دوباره وارد اتمسفر شود.

پروژه مستفر در بریتانیا که AgriCaptureCO2 نام دارد، نیز درحال ایجاد راهی برای اندازه‌گیری کربن جذب‌شده در خاک با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، داده‌های کشاورزان و نمونه‌های خاک است. هدف پروژه این است که کشاورزان بتوانند تلاش خود برای قراردادن کربن بیشتر درون خاک را پیگیری کنند.

یکی دیگر از نوآوری‌های مهم در کشاورزی در سال‌های اخیر، «کشاورزی عمودی» بوده است. در این روش، گیاهان به‌جای آنکه زیر نور خورشید کشت شوند، در مزارع سرپوشیده کشت می‌شوند و امواج خاصی از نور را از ال‌ئی‌دیها دریافت می‌کنند و نیاز آن‌ها برای آب و مواد مغذی توسط فناوری مورد نظارت قرار می‌گیرد.

فیونا برنت، استاد آسیب‌شناسی گیاهی کاربردی در کالج روستایی اسکاتلند، می‌گوید محصولات در مزارع عمودی می‌توانند نسبت‌به مزارع معمولی، با سرعت بیشتری رشد کنند، اما برای روشنایی و گرما انرژی زیادی مصرف می‌شود. براین‌اساس، آن‌ها فقط در مناطقی مقرون‌به‌صرفه هستند که در آن شرایط آب‌و‌هوایی چنان نامساعد است که پرورش محصولات کشاورزی تحت روش‌های سنتی دشوار است یا اینکه منطقه چنان دور افتاده است که رساندن غذا به مردم به‌راحتی ممکن نیست.

درحال‌حاضر، مزارع عمودی خروجی کربن‌دی‌اکسید بالایی دارند، اما فناوری‌های نوظهور قصد دارند این میزان را کاهش دهند. ازجمله این فناوری‌ها جذب انرژی از منابع زمینی، استفاده از باتری‌ برای ذخیره انرژی از انرژی‌های تجدیدپذیر و استفاده از طول موج‌های خاص به‌جای نور سفید برای تسریع رشد است. برنت می‌گوید کشاورزی عمودی همچنین باید جایگاه خود را در زنجیره تأمین جهانی پیدا کند و نوع مناسبی از غذا را تأمین کند.

برنت می‌گوید شرکت‌های مبتکر زیادی در این فضا وجود دارند که درحال رقابت هستند. درحال‌حاضر، آن‌ها از کشاورزان سنتی جدا هستند، اما پتانسیل فراوانی برای اتحاد این بخش‌ها وجود دارد و این همکاری باید اتفاق بیفتد.

اما درحالی‌که فناوری پیشرفته مانند موارد مذکور می‌توانند به کاهش آثار کربنی کشاورزی کمک کند، ممکن است به تغییر رفتار مصرف‌کننده نیز نیاز باشد. تیم بنتون، مدیر برنامه محیط زیست و جامعه مؤسسه سلطنتی روابط بین‌المللی می‌گوید:

در آغاز قرن، کالری کافی برای تغذیه 10 تا 12 میلیارد نفر را تولید می‌کردیم اما فقط 7 میلیارد نفر روی زمین داشتیم. مسئله مهمی که وجود داشت، تولید فراوان، خوردن زیاد، دورریزی زیاد و قیمت پایین بود. اکنون باید آنچه را که می‌خوریم، تغییر دهیم تا سیستم غذایی تغییر کند.

طبق برآوردها، 17 درصد از مواد غذایی پرورش‌یافته در جهان در سال 2019 در نقاط مختلف زنجیره غذایی به هدر رفته است که بالغ بر 931 میلیون تن می‌شود. براساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، حداقل 61 درصد از این هدرروی مربوط به خانوارها است و بقیه در جریان فرایندهای برداشت، حمل‌و‌نقل، فرآوری و خرده‌فروشی رخ می‌دهد.

این امر نه‌تنها به این معنا است که کربن آزادشده حین تولید غذا نیز اساسا بیهوده بوده است، بلکه وقتی غذا فاسد می‌شود، گاز گلخانه‌ای بیشتری وارد اتمسفر می‌کند. فقط در بریتانیا، ضایعات مواد غذایی در سال 2018 مسئول حدود 36 میلیون تن گاز گلخانه‌ای بود.

درحالی‌که تلاش برای کاهش ضایعات مواد غذایی با روش‌های ذخیره‌سازی، سردسازی و حمل‌و‌نقل بهتر می‌تواند به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک کند، به تغییرات دیگری نیز برای اطمینان از استفاده حداکثری از محصولات قابل خوردن نیاز است. به‌گفته‌ی بنتون، این می‌تواند به‌معنای تغییر اساسی در رابطه‌ی ما با غذا نیز باشد. او می‌گوید:

اگر تقاضا را به اندازه کافی کاهش دهیم، مجبور نیستیم کشاورزی بسیار فشرده داشته باشیم، مجبور نیستیم از مواد شیمیایی زیادی استفاده کنیم و مجبور نیستیم تنوع زیستی را نابود کنیم.

بنتون می‌گوید درنهایت کل سیستم غذایی ازجمله نحوه‌ی تفکر ما درمورد غذا، روش‌های بسته‌بندی و حمل‌ونقل غذا و نیز مقررات و روش تجارت آن باید تغییر کند. برای اینکه کل سیستم غذایی به سیستمی با انتشارات کربنی پایین تبدیل شود، باید در سیستم حاکم بر آن نیز نوآوری صورت گیرد و فقط یک فناوری به‌تنهایی نمی‌تواند کل مشکل را حل کند

 

منبع: زومیت

محصولات کشاورزی کشاورزی زمین   اخبار برگزیده
  

اولیور کان: مسی لایق توپ طلا نبود !مدیر اجرایی باشگاه بایرن مونیخ معتقد است که مهاجم لهستانی باواریایی‌های باید به عنوان برنده توپ طلا در سال 2021 معرفی می‌شد.
خانه فوتبال لیونل مسی توپ طلا بایرن مونیخ 

  

پیش بینی قیمت دلار امروز از مسیر برجاماقتصادنیوز: قیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بیکاری فزاینده با هزینه 35 درصد منابع اشتغال در بخش‌های غیرمرتبطعضو هیأت رئیسه مجلس گفت: هزینه 35 درصدی منابع اشتغال در بخش‌های دیگر سبب بیکاری فزاینده در سال 99 شد.
ایلنا بیکاری بانک هزینه 

  

دولت گزارش عملکرد 100 روز ابتدایی را ارائه می‌دهدسخنگوی دولت گفت: دولت تعهدی برای ارائه گزارش عملکرد 100 روز ابتدایی نداشت اما وظیفه خودش می‌داند این کار را انجام دهد و از هفته آینده این کار را انجام خواهد داد.
ایلنا دولت سخنگوی دولت کار 

  

اولین موضع آمریکا پس از مذاکرات برجامی وینایسنا | جالینا پورتر معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره آغاز دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین و تحولات در رابطه با آن پاسخ داد...
مثلث مهناز افشار ازدواج غنی سازی 

  

هشدار وزیر نفت درباره افزایش مصرف فرآورده‌های نفتی کشوروزیر نفت با تاکید بر اینکه افزایش ظرفیت پالایشی از رسالت‌های مهم دولت سیزدهم است، درباره افزایش مصرف فرآورده‌های نفتی کشور هشدار داد و گفت: رئیس‌جمهوری هم در این باره مکاتباتی با مقام معظم رهبری داشته که اگر دغدغه‌ای در تامین خوراک باشد برطرف شود.
۵۵ آنلاین وزارت نفت نفت گاز 

  

امیرعبداللهیان:در تلاش برای دستیابی به یک توافق خوب هستیموزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد: علیرغم بد عهدی و بی‌عملی آمریکا و سه کشور اروپایی، تهران با حسن نیت و جدیت وارد مذاکرات هسته‌ای وین شده است و در تلاش بر دستیابی به یک توافق خوب است.
نامه نیوز سازمان ملل متحد سازمان ملل سازمان انرژی اتمی 

  

سرنوشت مذاکراتدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا صادرات نفت حسن روحانی روزنامه 

  

دادستان تهران: اصلی ترین ماموریت دادستانی امر تعقیب استدادستان تهران نقش قضات ارجاع را در نظم دهی به امور دادسرا مهم و اساسی ارزیابی کرد و گفت: مهمترین ماموریت و وظیفه قضات ارجاع نقش مدعی العمومی است.
فردا تهران آموزش حوزه 

  

آیا واکسن‌ها روی سویه «اومیکرون» اثرگذار هستند؟ | شدت بیماری سویه اُمیکرون چه میزان است؟از زمانی که سازمان بهداشت جهانی(WHO) سویه اُمیکرون را به‌ عنوان یک سویه نگران‌کننده کووید 19 اعلام کرد، در سراسر جهان این دغدغه‌ شکل گرفته که کدام واکسن‌ها در برابر آن موثر عمل می‌کند.
۵۵ آنلاین سازمان بهداشت جهانی استرالیا آفریقای جنوبی 

  

کنایه‌های آتشین سرمربی پورتو به طارمی؛ خودخواه است!سرمربی تیم فوتبال پورتو بعد از پیروزی این تیم در هفته دوازدهم لیگ پرتغال به عصبانیت بازیکن تیمش از مهدی طارمی واکنش نشان داد و گفت: طارمی زمانی که باید پاس بدهد، شوت می‌زند!
خانه فوتبال مهدی طارمی فوتبال بازی 

  

سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی استرئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی است و تحولی عظیم به لحاظ نحوه ارائه خدمات به متقاضیان خلق خواهد کرد.
ایلنا قوه قضاییه اپلیکیشن 

  

ارزش سهام عدالت کم شد| جزئیاتی از آینده سهام عدالتارزش 60 درصد قابل فروش سبد 532 هزار تومانی سهام عدالت به 7 میلیون و 286 هزار تومان رسیده است.
نامه نیوز سهام عدالت سهام وام 

  

ثبت‌نام کارت سوخت المثنی آغاز شدسخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از آغاز دوباره ثبت‌نام کارت هوشمند سوخت المثنی در دفاتر پلیس +10 از امروز (دوشنبه، هشتم آبان‌ماه) خبر داد.
ایلنا پلیس ماه وزارت نفت 

  

تفویض اختیارات بیشتر به استانداران از اهداف اصلی دولت استوزیر کشور با اشاره به اینکه مهمترین هدف از دادن اختیارات بیشتر به استانداران و اختصاص صندوق توسعه استانی، توسعه استان‌ها در همه ابعاد است، افزود: برای تحقق این امر مصوبه‌ای به هیئت دولت ارائه خواهیم کرد.
مثلث هیئت دولت دولت یورو 

  اخبار داغ
  

چه تعداد از دانشجویان علیه کرونا واکسینه شدند؟گزارش واکسیناسیون کووید 19 نظام آموزشی کشور نشان می‌دهد بیش از 3 میلیون و 163 هزار نفر از دانشجویان حداقل یک دوز واکسن علیه کرونا را دریافت کردند.
گسترش واکسیناسیون دانشجو حوزه 

  

جهش آفریقایی در عسلویه مهار شده بود/ لزوم فعالیت تیم‌های واکنش سریع کرونا با بروز سویه جدید ویروسرئیس سابق گروه واکنش سریع کرونا با اشاره به اینکه حضور تیم‌های واکنش سریع ضرورتی اجتناب ناپذیر در مدیریت اپیدمی کروناست، گفت: واریانت قبلی آفریقایی که مدتی در کشور شیوع پیدا کرد، در منطقه اقتصادی عسلویه توسط این تیم‌ها شناسایی و مهار شد.
برنا عسلویه ویروس 

  

آیا ماسکی که به خاطر کرونا میزنیم، آلودگی هوا را می‌گیرد؟اقتصادنیوز: رییس هییت مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، در پاسخ به این سوال که آیا ماسکی که به خاطر کرونا می زنیم از آلودگی هوا جلوگیری می کند؟ گفت : نه
اقتصادنیوز آلودگی هوا ایران 

  

درمان بی اشتهایی در بیماران کروناییمدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: بسیاری از بیماران مبتلا به کرونا، از دست دادن اشتها را تجربه می‌کنند که در صورت عدم درمان و کنترل، عواقبی مانند ضعف شدید، سوء تغذیه و افزایش دوره بهبودی را به دنبال خواهد داشت.
گسترش درمان تغذیه مواد غذایی 

  

آیا ماسکی که به خاطر کرونا میزنیم، جلوی آلودگی هوا را هم می‌گیرد؟مهمترین عامل آلودگی هوا در سراسر جهان، استفاده از سوخت های فسیلی از جمله بنزین است.
برنا آلودگی هوا بنزین 

  

قالیباف: باید سهامداران بورس حمایت شوندمردم با اعتماد به مسئولان دولت قبل به بورس آمدند و این دولت باید زمینه‌های ریسک را برای سهامداران خُرد کاهش دهد. حقوقی‌ها و شرکت‎ها از بالا و پایین رفتنِ شاخص بورس نفع می‌برند اما مردم در هر دو شکل ضرر می‌کنند.
گسترش دولت شاخص 

  

مبتلایان بهبودیافته کرونا در اولویت ابتلاء به اُمیکرونرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت: سویه جدید کرونا علائمی شبیه کوید قبلی را دارد اما احتمال کسانی که قبلا کرونا گرفته اند برای ابتلاء به این سویه بیشتر است از بقیه افراد.
گسترش وزارت بهداشت 

  

تداوم روند صعودی قیمت دلار ، سکه و درهماقتصادنیوز : بازار ارز و طلا امروز چهارشنبه 10 آذر 1400 شاهد صعود قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت دلار بود. قیمت درهم نیز کانال 8 هزار تومان را فتح کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

ثبت یک فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاهرئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از ثبت یک فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه در 24 ساعت گذشته خبر داد.
۵۵ آنلاین کرمانشاه استان کرمانشاه ویروس 

  

روز بدون فوتی کرونا در این استانرئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اعلام کرد که براساس آخرین نتایج آزمایشگاهی طی 24 ساعت گذشته هیچ مورد فوتی کرونایی در استان مرکزی گزارش نشده است.
۵۵ آنلاین درمان استان مرکزی ویروس 

  

پایان هفته قرمز بورس رقم خوردبازارسرمایه این هفته را در حالی به پایان رساند که شاخص کل بورس چیزی در حدود 17 هزار واحد ریزش کرد و این شاخص در سطح 1 میلیون و 340 هزار واحدی قرار گرفت.
گسترش شاخص بیت کوین اکو 

  

جدیدترین قیمت دلار و یورو در بازار (10 آذر)بر اساس قیمت‌های اعلام شده از سوی کانون صرافان، عصر امروز دلار در معا‌ملات بازار آزاد با قیمت 29270 و یورو 33150تومان فروخته می‌شود.
گسترش قیمت دلار یورو 

  

حضور تماشاگران در شهرآورد منوط به تایید ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشتسرپرست معاونت امنیتی و انتظامی استانداری تهران گفت: حضور تماشاگران در شهرآورد پرسپولیس و استقلال در روز شنبه منوط به تایید ستادملی کرونا و وزارت بهداشت است.
مملکت‌آنلاین وزارت بهداشت پرسپولیس ورزش 

  

خبر مهم و جدید درباره قیمت خودروقائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه کارشناسان ستاد تنظیم بازار درباره نرخ خودروها به جمع‌بندی نرسیده‌اند، گفت: احتمال اینکه نشست ستاد تنظیم بازار به هفته آینده موکول شده یا اینکه قیمت‌ها دستخوش تغییر نشده و ثابت باقی بماند، وجود دارد.
خودروتک ایران خودرو تورم خودرو