ایلنا   |  اجتماعی  |  

فقط بخش مایحتاج ضروری فروشگاه‌های زنجیره‌ای باید باز باشد/ همکاری بین ناجا و بسیج جزو مصوبات ستاد مقابله با کروناست

وزیر کشور با بیان اینکه با اقلیتی که مصوبات طرح را رعایت نمی‌کنند باید برخورد شود،‌ گفت: در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نباید همه بخش‌های آن باز باشد و فقط آن قسمت‌هایی که مربوط به کالاهای ضروری است مجاز به فعالیت هستند..

فقط بخش مایحتاج ضروری فروشگاه‌های زنجیره‌ای باید باز باشد/ همکاری بین ناجا و بسیج جزو مصوبات ستاد مقابله با کروناست

وزیر کشور با بیان اینکه با اقلیتی که مصوبات طرح را رعایت نمی‌کنند باید برخورد شود،‌ گفت: در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نباید همه بخش‌های آن باز باشد و فقط آن قسمت‌هایی که مربوط به کالاهای ضروری است مجاز به فعالیت هستند..

به گزارش خبرنگار ایلنا، «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور در بازدید از مرکز کنترل قرارگاه عملیاتی ستاد مقابله با کرونا در وزارت کشور گفت: ما با جان مردم طرف هستیم و جان مردم برای ما عزیز است و حتما باید تلاش کنیم تا در این طرح‌ها موفق باشیم. در کنار اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند 6 طرح دیگر از جمله انجام تست‌های سریع و فراوان،‌ مشارکت‌های مردمی، غربالگری، قرنطینه و ... انجام می‌شود.

وی خطاب به فرمانداران ادامه داد: این ستاد تشکیل شده و دقیقا مشکلات را رصد می‌کند و فرمانداران نیز اگر مشکلی دارند و ابهاماتی برای آنها ایجاد شده است این ابهامات را مطرح کنند تا در این قرارگاه و کمیته امنیتی انتظامی پاسخ داده شده و مشکلات فرمانداران را حل کنیم.

وزیر کشور با اشاره به گزارش‌های دریافت شده از اولین روز اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند گفت: مردم طی 24 ساعت گذشته همکاری خوبی با ما داشته‌اند و روند خوبی داشته‌ایم و به ویژه مردم همکاری خیلی خوبی داشته‌اند به ویژه صاحبان مشاغل همکاری خوبی داشته‌اند و در این مرحله دولت را یاری می‌دهند.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه باید هماهنگی و انسجام در سطح شهرستان‌ها وجود داشته باشد، تصریح کرد: همه مسئولان باید حرف واحد بزنند و واحد هم عمل کنند. دستورالعمل برای طرحی است که باید عمل شود، تهیه شده و به هیچ وجه نباید حرف متفاوت زده شود و مردم دچار ابهام و تردید شوند هر سئوالی فرمانداران و بخشداران دارند بپرسند و از حرف‌هایی که باعث تردید می‌شود پرهیز کنند.

وی ادامه داد:  وزارت صمت، اصناف و وزارت بهداشت مشاغل را رصد کنند اینکه گفته می‌شود مردم همراه هستند شامل همه مردم نمی‌شود اگرچه بخش وسیعی از مردم همراهی لازم را دارند اما اقلی هستند که این اقل به هر دلیلی رعایت نمی‌کنند ما باید منافع جمع را در نظر بگیریم نه منافع اقل. مصوبات ستاد حکم قانون است و کسانی که تخلف می‌کنند باید با آنها براساس دستورالعمل برخورد کرد و ضمانت‌های اجرایی نیز برای برخورد با تخلفات در نظر گرفته شده است که باید اعمال شود.

وزیر کشور همچنین درباره ورودی به شهرهای قرمز و نارنجی گفت: گزارش‌ها مبین این امر است که به خوبی رعایت می‌شود. دیشب هم ممنوعیت تردد از ساعت 21 به خوبی انجام شد و انتظار از ناجا این است که دقیق و با تمام توان مانند همیشه پای کار بیاید. بسیج هم می‌تواند به ناجا کمک کند. وقتی قانونی تصویب می‌شود نباید اجازه دهیم اقلی که منافع دارند آن را به خطر بیندازند.

رحمانی فضلی درباره طرح غربالگری محلات و همچنین مشارکت‌های مردمی به فرمانداران گفت: طرح محلات باید به جدیت انجام شود. همچنین بحث رهگیری بیماران و کمک‌های معیشتی باید انجام شود در این موضوع نیز باید اولویت با افرادی باشد که بیمار یا بستری می‌شوند و توسط خیرین و سمن‌ها و تشکل‌های مختلف کمک‌ها به موقع به این افراد برسد و دستورالعمل آن نیز تهیه شده است.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت صدا و سیما در استان‌‌ها تصریح کرد: در صدا و سیمای استانی در این دو هفته باید به موضوعاتی پرداخته شود که مردم را پای کار بیاورد و از مردم تقدیر و تشکر شود. طرحی با این عظمت در حال انجام است و باید از مردم قدردانی شود ضمن اینکه باید نواقص نیز رفع شود.

وزیر کشور با تاکید مجدد بر کنترل ورود و خروج به شهرهایی که در وضعیت قرمز و نارنجی هستند، گفت: ورود و خروج شهرها باید کنترل دقیق شود ستاد در فرمانداری‌ها باید روزانه گزارش دهند و همچنین باید فرمانداران در شهرها حضور داشته باشند موضوع نظارت و اعمال قانون باید جدی باشد البته به هیچ وجه بنا بر این نیست که اصل بر جریمه و مجازات است و اصلا اینگونه نیست و اگر بتوانیم با مجازات کم و اقل اما به موقع و سریع عمل کنیم حتما قدرت بازدارندگی بالایی خواهد داشت.

وی با اشاره به مصوبات روز گذشته ستاد ملی مقابله با کرونا درخصوص تسهیلات به مشاغل و اصناف تصریح کرد: کمک‌هایی مطرح شد از جمله به تعویق انداختن مالیات و همچنین اعطای تسهیلات یا وام همچنین در خصوص تعویق در سررسید قسط‌ها  موضوعاتی مطرح شده است تا با اعمال آنها بتوانیم بخشی از خسارت‌ها و بخشی از مشکلاتی که برای کسبه ایجاد می‌شود را حل کنیم.

رحمانی فضلی درباره فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای گفت: در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نباید همه بخش‌های آن باز باشد. آن قسمت‌هایی که مربوط به کالاهای ضروری است مجاز به فعالیت هستند و آنها فقط می‌توانند باز باشند. اگر همه قسمت‌های فروشگاه باز باشند نقض غرض است و تمام غرفه‌هایی که غیر کالای ضروری هستند باید بسته شود.

وی همچنین درباره همکاری بسیج و نیروی انتظامی تاکید کرد: همکاری بین بسیج و ناجا جزو مصوبات ستاد است و هر وقت فرمانده نیروی انتظامی تهران اعلام نیاز کند بسیج می‌تواند نیرو در اختیار ناجا قرار دهند، اما اصلا قرار نیست ما جلوی ماشین‌‌ها را بگیریم بلکه یا به وسیله دوربین پلاک خوانی می‌شود و یا در میادین اصلی پلاک‌ها یادداشت می‌شود و ما حق مقابله با مردم را نداریم.

وزیر کشور تاکید کرد: در طرح محله‌محور هم مانند انتخابات باید همه دستگاه‌ها تجهیزات و وسایلی را که در اختیار دارند در اختیار استانداران و فرمانداران قرار دهند تا در اجرای این طرح استفاده شود. در خصوص مسائل مالی نیز درباره دستمزدها با توافق با بسیج و وزارت بهداشت نظام  مالی نوشته شده و هر نوع کاری انجام شود از طریق این طرح حتما پرداخت‌های آنها انجام می‌شود اگر نیروهای رسمی نیز بغیر از ساعات کاری فعالیت کرده‌اند اضافه‌کار پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: ما در یک آزمون بزرگ هستیم که نتیجه توفیق در این آزمون نجات جان مردم است. ما الان فقط با جان مردم سر و کار نداریم و الان فشارهای زیادی در زمینه های مختلف به مردم وارد می‌شود و باید بتوانیم زودتر فضا را به سمت فضای با ثبات کاهنده بیماری پیش ببریم تا دوباره به بازگشایی‌ها بازگردیم.

فروشگاه های زنجیره ای دوربین وزارت کشور   اخبار برگزیده
  

جدیدترین موضع ایران درباره مذاکره احتمالی با آمریکاسخنگوی وزارت خارجه گفت: آینده روابط ایران و آمریکا ساده‌ نیست، زیرا این کشور جنایت‌های متعددی را علیه ایران انجام داده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی ادامه می‌یابدبانک مرکزی با اجرای سیاست ارز 4200 تومانی به طور مستمر و شفاف اسامی دریافت‌کنندگان این نوع ارز را در پایگاه اطلاع‌رسانی خود اعلام کرده و به این سیاست خود ادامه می‌دهد.
ایلنا ارز روابط عمومی بانک مرکزی 

  

نخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 به صورت حضوری و مجازی برگزار شدنخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به دو صورت حضوری ( با حداکثر 15 نفر) و مجازی برگزار شد.
ایلنا دولت لایحه بودجه بودجه 

  

جزییاتی درباره واکسیناسون کرونا"پدرو سانچز" نخست وزیر اسپانیا از تصویب طرحی در آینده نزدیک خبر داد که به موجب آن واکسیناسیون کرونا در این کشور از نخستین هفته سال2021 قابل اجرا خواهد بود.
گسترش اسپانیا واکسیناسیون آلمان 

  

استراحتِ موقت بورس بعد از 7 روز صعود​در معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس تهران نزول 7 هزار واحدی داشت تا پس از 7 روز صعودی متوالی با تعدیل قیمت‌ها مواجه شود. همچنین تفاوت اندک ارزش عرضه و تقاضا در پایان معاملات نشان از تعادل در بازار دارد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودروسازان ایران خودرو 

  

حمله به ایران به سه دلیل یک ایده وحشتناک است.اگرچه سفر اخیر پمپئو به اروپا و خاورمیانه به عنوان مجموعه‌ای از مشاوره در مورد ابتکار وی برای ارتقا آزادی مذهبی در سراسر جهان اعلام شده، اما این همچنین می‌تواند تلاشی برای همراه کردن متحدانی باشد که واشنگتن در حمله به ایران به قلمرو یا حریم هوایی آنها احتیاج دارد...
۵۵ آنلاین ایران اقتصاد ایران فرانسه 

  

مزایای آزادسازی قیمت خودروسیاست‌گذار کلان اقتصادی مجوز استفاده از مکانیزم عرضه و تقاضا را برای تعیین قیمت محصولات تولیدی به خودروسازان نمی‌دهد و همچنان بر تداوم حضور نهادی مانند شورای رقابت تاکید می‌کند در این میان برخی از مسوولان صنعتی از جمله علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صمت به دنبال واقعی‌سازی قیمت خودرو هستند تا به هر صورت ممکن جلوی تولید همراه با ضرر شرکت‌های خودروساز گرفته شود.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: تحریم مسئله ای نیست که با روی کار آمدن بایدن برچیده شود زیرا مهار ایران محور سیاست آمریکایی ها است.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس کار 

  

نتایج یک مطالعه جدید: مبتلایان به کرونا تا 6 ماه مصون هستندنتایج یک مطالعه که به تازگی منتشر شد، نشان می‌دهد افرادی که به کووید19 آلوده بوده اند، دست کم 6 ماه در برابر ابتلای مجدد به این ویروس محافظت می‌شوند.
مملکت‌آنلاین بیمارستان ماه ویروس 

  

آغاز کاهش دوباره قیمت خودرو پس از یک روز توقف/ سمند 6 میلیون دیگر ریختقیمت خودرو در نرخ های اعلامی از سوی فروشندگان در دومین روز از این هفته با کاهش محسوسی نسبت به دیروز مواجه شد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

به آقای قالیباف بگویید سه سال و 6 ماه از مناظره‌ها گذشته است!قالیباف همچنان روحانی را رقیب خود می‌بیند. باید یکی به آقای قالیباف بگوید که سه سال و 6 ماه از مناظره‌ها گذشته است. -مجلس دیگر در رأس امور نیست.
مستقل‌آنلاین بهنوش بختیاری بهزاد نبوی حسن روحانی 

  

اینکه روحانی به مجلس نمی‌آید به تحریم‌ها مربوط است یا به روحیه دیکتاتوری ایشان؟آقای روحانی! شما قانونا موظفید که به مجلس بیایید و این که شما به مجلس نمی ‌آیید آیا ربطی به تحریم ‌ها دارد؟ یا مربوط به روحیه دیکتاتوری شماست؟
مستقل‌آنلاین وزارت بهداشت جبهه پایداری کالاهای اساسی 

  

تشریح محدودیت‌های جدید بیمه‌ای و درمانی سازمان تامین اجتماعییک مقام سازمان تامین اجتماعی با اشاره به محدودیت‌های اعمالی ستاد ملی مقابله با کرونا، از اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی در دو بخش بیمه‌ای و درمان خبر داد.
ایلنا بیمه بیکاری بیمه حوزه 

  

نحوه دریافت سود سهام عدالت به روش مستقیم و غیر مستقیم اعلام شدافرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، سود سهام‌شان به حساب‌های معرفی شده توسط سرمایه گذاران و برای کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند، به حساب شرکت‌های سرمایه گذاری استان‌ها واریز می‌شود.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

احتمال برگزاری انتخابات 1400 در 2 روزرئیس ستاد انتخابات کشور از احتمال 2 روزه شدن انتخابات ریاست‌جمهوری خبر داد و گفت:‌ما این پیشنهاد را می‌دهیم و اجرایی شدن آن منوط به موافقت شورای نگهبان و تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا است.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ستاد انتخابات کشور وزارت کشور 

  اخبار داغ
  

محمد صلاح کرونا را شکست دادستاره مصری تیم فوتبال لیورپول در نبرد با ویروس کرونا پیروز و آماده بازگشت به میادین شد.
اقتصادنیوز تهران ستاره فوتبال 

  

واکنش رسانه‌ی احمدی نژاد به محدودیت کروناییکانال تلگرامی جریان محمود احمدی نژاد، دولت بهار، در واکنش به محدودیت کرونایی 15 روزه، مدعی شد: «حکمت تعطیلی اجباری و حکومت نظامی شبانه به بهانه کرونا / ناگهان 20 قلم کالا گران شد و صدای اعتراضی هم درنیامد! شنبه یکم آذر همزمان با تعطیلی اجباری به بهانه کرونا، تصمیمات یکصد و سیزدهمین جلسه کارگروه تنظیم … نوشته واکنش رسانه‌ی احمدی نژاد به محدودیت کرونایی اولین بار در انصاف نیوز پدی...
انصاف‌نیوز رسانه قیمت افزایش قیمت 

  

بیماری کرونا در کدام گروه از کودکان شدیدتر است؟دانشمندان علائمی را شناسایی کردند که شدت بیماری کووید-19 در کودکان را پیش‌بینی می‌کنند.
برنا کودکان 

  

اگر این علایم را دارید حتما کرونا گرفته ایددانشمندان پس از مطالعات فراوان 4 علامت اولیه ابتلا به بیماری کرونا را معرفی کردند.
برنا 

  

عواملی که فرد را «سوپر انتقال دهنده» ویروس کرونا می‌کنددانشمندان ویژگی‌های بیولوژیکی را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند باعث شیوع شدید ویروس در محیط شود.
برنا ویروس 

  

چطور در قرنطینه کرونایی سلامت روحی و جسمی خود را حفظ کنیم؟در حالی که ممکن است به نظر برسد که دنیا در حال حاضر فقط در مورد یک موضوع صحبت می‌کند اما انزوای اجتماعی اجباری همچنین می‌تواند فرصتی مناسب برای بسیاری از افراد برای جدایی از اخبار باشد.
برنا سلامت 

  

تست رایگان کرونا در این مراکز انجام می شودمعاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت:تست کرونا در مراکز خدمات جامع سلامت 16 ساعته برای افراد واجد شرایط نمونه‌گیری رایگان انجام می‌شود.
گسترش رایگان درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران 

  

عارضه اختلال در حس بویایی و چشایی در همه مبتلایان به کرونا رخ نمی‌دهددر دوران پاندمی عارضه کاهش حس بویایی و چشایی به صورت ناگهانی، بدون هیچ زمینه و عارضه قبلی و بدون کیپ شدن بینی بروز کند، یک نشانه اختصاصی فوق العاده برای تشخیص کووید 19 است.
۵۵ آنلاین درمان حوزه ویروس 

  

مهم‌ترین ناقلان خطرناک کرونا را بشناسیدرئیس ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران با بیان این‌که موج جدید بیماری کوویدـ19 در کل دنیا آغاز شده و کشور ما نیز از تنش‌های این موج جدید مصون نخواهد بود، بر پرهیز از دورهمی‌های خانوادگی به عنوان یکی از اصلی‌ترین کانون‌های ابتلا تاکید کرد.
اقتصادنیوز تهران خانواده دورهمی 

  

واکسن کرونا تا پایان سال در دسترس همگان استینس اشپان وزیر بهداشت آلمان اطلاع داد که واکسن بیماری کووید 19 تا پایان سال جاری میلادی در دسترس سراسری خواهد بود.
برنا آلمان 

  

درگیری های اعضای دو تیم پیکان و شهرخودرو همچنان ادامه دارد.
ورزش۳ 

  

ویلفرد زاها کرونا گرفتمهاجم کریستال پالاس به ویروس کرونا مبتلا شد.
ایلنا ویروس ستاره بازی 

  

کرونا | در کهگیلویه و بویراحمد 3 نفر به دلیل نزدن ماسک بازداشت شدندغریب‌پور دادستان شهرستان دنا با همکاری کلانتری شهر سی‌سخت برای بازدید میدانی به سطح شهر آمد و از نزدیک شاهد عملکرد مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی بود و البته با تعدادی از شهروندان که از ماسک استفاده نمی کردند برخورد شد...
۵۵ آنلاین دستورالعمل ماسک بازداشت