ایلنا   |  فرهنگی  |  

حضور باستان‌شناسان ایتالیایی در ایران منتفی شد/ انتقالِ اشیای باستانی معبد آناهیتا و قصر شیرین برای نمایش در خارج از کشور

مرتضی گراوند با اشاره به آنکه شیوع ویروس کرونا سبب شد تا باستان‌شناسان ایتالیایی نتوانند در ایران حاضر شوند، از برگزاری نمایشگاهی در ایتالیا خبر داد که قرار است آبان ماه برگزار شود.

حضور باستان‌شناسان ایتالیایی در ایران منتفی شد/ انتقالِ اشیای باستانی معبد آناهیتا و قصر شیرین برای نمایش در خارج از کشور

مرتضی گراوند با اشاره به آنکه شیوع ویروس کرونا سبب شد تا باستان‌شناسان ایتالیایی نتوانند در ایران حاضر شوند، از برگزاری نمایشگاهی در ایتالیا خبر داد که قرار است آبان ماه برگزار شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مرتضی گراوند (مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا) با اشاره به انجام فعالیت‌‌هایی که به صورت روزانه در این مجموعه تاریخی انجام می‌شود، گفت: یکی از پروژه‌هایی که در این مجموعه در دست داشتیم پروژه مطالعاتی با دانشگاه ساپینزای رم بود که قرار بود امسال فاز دوم مطالعات آن آغاز شود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا موفق به انجام آن نشدیم. با این وجود قرار است در 16 نوامبر برابر با 26 آبان ماه نمایشگاهی در دانشگاه ساپینزا برگزار شود که به معرفی آثاری که از معبد آناهیتا تا قصر شیرین به دست آمده، می‌پردازد. در واقع قرار است یک پروژه سراسری که هیئت باستان‌شناسان ایتالیایی در ایران انجام داده و شامل این مناطق می‌شود، در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گیرد. 

به گفته او، کارلو جیوانو چِرِتی، سرپرست باستان‌شناسان هیئت ایتالیایی بود که در ایران حضور پیدا می‌کردند اما از آنجا که امسال موفق به حضور در ایران و ادامه پروژه‌های باستان‌شناسی نشدند، مسئولان بر آن شدند تا نمایشگاهی را در قالب نمایشگاه عکس برای معرفی پروژه باستان‌شناسی ایران در ایتالیا برگزار کنند. قرار است آثار و مستندانی که در این نمایشگاه در معرض دید ایتالیایی‌ها قرار می‌گیرد همزمان یا بعد از برگزاری، در ایران و در موزه ملی به نمایش گذاشته شود. 

مدیر پایگاه معبد آناهیتا درباره احتمال توقف کاوش و انجام پروژه‌های مطالعاتی ایتالیایی‌ها در این منطقه گفت: باتوجه به آنکه تفاهم‌نامه‌ای پنج ساله با  ایتالیا داریم و به دلیل شیوع ویروس کرونا امکان ادامه فعالیت در حال حاضر وجود ندارد و آنها بودجه سالیانه برای این پروژه دریافت می‌کنند، بر آن شدیم تا با برگزاری چنین نمایشگاهی در ایتالیا، آثاری که در ایران به دست آمده و منطقه میانی معبد آناهیتا و قصرشیرین را دربرمی‌گیرد را به مردم ایتالیا معرفی کنیم. نمایش بخشی از هنر ایران و ثبت جهانی اورامانات نیز در این نمایشگاه جای خواهند داشت. این نمایشگاه فرصتی است تا ایران را بهتر و بیشتر به مردم ایتالیا معرفی کنیم.

راه‌اندازی موزه نیازمند بودجه

هرچند شیوع ویروس کرونا می‌تواند فرصت مناسبی برای انجام فعالیت‌های مرمتی و خواناسازی و پژوهش در معبد آناهیتا باشد اما انجام هر یک از این فعالیت‌ها نیازمند تعریف بودجه و امکانات است. گراوند با اشاره به آنکه امسال در حدود 600 میلیون تومان بودجه به این پایگاه ملی ابلاغ شده است، گفت: با اعتبارات تخصیص یافته موفق شدیم بخش روشنایی موزه معبد آناهیتا را انجام دهیم.  این در حالی است که طرح محتوایی موزه آماده و مورد تایید اداره کل موزه‌ها قرار گرفته اما با توجه به اعتبار تخصیص یافته فقط موفق شدیم فاز نخست آن را که همان بخش روشنایی است، محقق کنیم. در انتظار اختصاص اعتبارات عمرانی و استانی هستیم تا بتوانیم فاز دوم راه‌اندازی موزه باستان‌شناسی معبد آناهیتا را آغاز کنیم. این فاز نیازمند حدود 2 تا 2و نیم میلیارد تومان اعتبار است.

او همچنین از راه‌اندازی دوباره یک حلقه چاه که در ضلع جنوب غربی معبد آناهیتا قرار دارد پس از 32 سال خبر داد  و گفت: از آنجا که فضای معبد آناهیتا بسیار خشک است این حلقه چاه را راه‌اندازی کردیم و با استفاده از آب آن توانستیم یک فضای سبز در  محوطه ایجاد کنیم. همچنین در حال انجام تعمیر و مرمت مسیر دسترسی هستیم و برای نخستین بار طراحی تابلوهای معرفی معبد آناهیتا را انجام داده‌ایم که در حال آماده شدن هستند.

وضعیت سرستون‌های معبدی کهن

گراوند در خصوص وضعیت سر ستون‌ها و ستون‌های باقیمانده از معبد آناهیتا نیز گفت: باتوجه به آنکه متریال استفاده شده در این بنای تاریخی از محیط پیرامونی منطقه است از این رو با شرایط آب و هوایی منطقه سازگاری دارند. در سال‌های گذشته شاهد فرسایش و ورقه شدن بخش‌هایی از این سرستون‌ها بودیم اما در مجموع نسبت به بسیاری از بناهای تاریخی که در معرض فرسایش آب و هوایی قرار دارند، وضعیت مناسب‌تری دارند؛ هرچند که در بسیاری از بخش‌ها نیز نمی‌توان کاری برای نجات آنها انجام داد و نمی‌توان تمام معبد آناهیتا را با یک سطح پوشش داد و فضایی برای چنین پوششی تعریف کرد.

کاوش به شرط تامین بودجه

او در خصوص انجام کاوش‌های جدید در معبد آناهیتا نیز گفت: در نظر داریم تا ضلع غربی را کاوش کنیم تا بتوانیم امتداد دیوار غربی که دارای سر ستون است و محل اتصال آن به گوشه جنوب غربی را مشخص کنیم. به دلیل حجم زیاد خاک که در آن منطقه وجود دارد نیازمند اعتبارات هنگفتی هستیم تا بتوانیم این حجم از خاک را برداشت کنیم. در صورت اختصاص اعتبارات لازم این برنامه در مجموعه برنامه‌های سال جاری معبد آناهیتا قرار می‌گیرد.

وی افزود: نباید فراموش کرد که 50 سال از عمر باستان‌شناسی در این مجموعه می‌گذرد. هر چند ممکن است در سال‌های گذشته با توجه به اعتباراتی که داشتیم می‌توانستیم بهتر کار کنیم، اما آخرین کاوش در این محوطه به سال‌های 73 بازمی‌گردد.

مدیر پایگاه معبد آناهیتا درباره استفاده محلی‌ها از مصالحی که در معبد آناهیتا وجود دارد برای ساخت خانه‌‌های شخصی گفت: استفاده مردم از مصالح معبد آناهیتا به دهه چهل و قبل از انجام کاوش‌های باستان‌شناسی بازمی‌گردد و به آن محله گچ کن می‌گفتند اما با آغاز فعالیت‌های باستان‌شناسی در سال 1347، کمتر شاهد چنین اتفاقاتی بوده‌ایم. البته این منطقه در محل تردد و مسیر میانبر مردم بود و از آنجایی که حصار در اطرافش نداشت، مردم در میان معبد تردد داشتند که با افزایش ارتفاع حصارها راه ورود مردم را بستیم و حفاظت‌ را بیشتر کردیم.

او درخصوص چالش‌های مدیریتی معبد آناهیتا، گفت: بزرگترین چالشی که با آن روبه رو هستیم بحث تردد مردم بود که اکنون تا حدودی رفع شده البته کمبود بودجه و اعتبارات یکی از چالش‌های همیشگی پایگاه است.

گردشگری

گراوند با اشاره به آنکه همانطور که کرونا بر بیشتر بخش‌های جامعه تاثیر گذاشته و در حوزه گردشگری معبد آناهیتا نیز تأثیر گذاشته است، گفت: این یک واقعیت است که با کاهش بسیار زیاد در حوزه گردشگران و بازدیدکنندگان از معبد آناهیتا روبه‌رو هستیم.  هرچند طی چند روز گذشته با تعداد انگشت شماری از گردشگران خارجی روبه‌رو بودیم اما می‌توان گفت امسال کاهش چشمگیری را شاهد هستیم. این درحالی است که سال گذشته به لحاظ بازدیدکنندگان خارجی رتبه دوم استان را داشتیم که بیشتر از طاق بستان و بیستون بود و به لحاظ رشد گردشگر داخلی نیز نسبت به سال 97 با 80 درصد رشد روبه روبودیم.

معبد آناهیتا بنای تاریخی در شهر کنگاور است که در میانهٔ راه همدان به کرمانشاه و بر سر راه تاریخی هگمتانه تیسفون قرار گرفته‌است. این اثر در تاریخ 24 شهریور 1310 با شمارهٔ ثبت 31 به‌عنوان یکی از نخستین آثار ملی ایران در آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. قدمت این بنا به دورهٔ اشکانی و ساسانی نسبت داده شده؛ نشانه‌ها و واژه‌های دوره ساسانی بر روی سنگ‌ها حکاکی شده است.

باستان شناسی باستانی ایران   اخبار برگزیده
  

سیاست‌های ترامپ در مورد خاورمیانه مشخص است، اما سیاست‌های بایدن چگونه خواهد بود؟ قطعا بایدن اعتبار را به توافق هسته‌ای با ایران باز می‌گرداند و معامله قرن را کنار گذاشته، علیه شهرک سازی و الحاق می‌ایستد و رابطه با رهبری فلسطین را از سر می‌گیرد، برای مهار جنون بن سلمان تلاش می‌کند و به دنبال صلح در خلیج فارس خواهد بود.
نامه نیوز خاورمیانه رئیس جمهور ایوانکا ترامپ 

  

افزایش واردات نفت از ایران توسط چین در ماه سپتامبرواردات نفت از ایران توسط چین در ماه سپتامبر افزایش یافت‌.
ایلنا واردات نفت ایران 

  

دیدگاه متفاوت کیهان با نظر رهبر انقلاب: هتک حرمت مسئولان بد است اما ...رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه به اقدام اخیر برخی‌ها در مواجهه با دولت و شخص رئیس‌جمهور ‌اشاره کردند و گفتند: «اگرچه در میان این برادران، افراد خوبی هم هستند، اما این کار غلط بود و این موضوع را به‌طور صریح اعلام می‌کنم.»
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب دولت رئیس جمهور 

  

یک پیش بینی جذاب برای بازار خودروعضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه هنوز در مورد عرضه خودرو در بورس با وزیرصمت به توافق نرسیده ایم، گفت:در صورت اجرای طرح، اختلاف قیمت حاشیه بازار و کارخانه 70 تا 80 درصد کاهش می‌یابد.
خودروتک بازار خودرو خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

آیا موج حمایت از نامزدی ظریف به راه خواهد افتاد؟محمد جواد ظریف چند باری گفته که نامزد انتخابات نخواهد شد، اما زمانه آبستن هزار ماجراست!
مثلث نماز محمد رضا عارف محمد باقر قالیباف 

  

دوئل بایدن و ترامپ در بازار ارز و سکه ایرانکسانی که دلار و سکه دارند، ترجیح می دهند در فضای مجازی به گونه ای فضا را جلوه دهند که ترامپ بار دیگر رییس جمهور خواهد شد، حال آنکه ریال داران، ترجیح می دهند برد بایدن را برجسته کنند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری خانواده ریاست جمهوری 

  

تاوان نپیوستن کشور به FATF / چرا لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام مسکوت ماند؟پس از آنکه گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF حاضر به همراهی بیشتر با جمهوری اسلامی نشد و نام ایران را در لیست سیاه قرار داد، ناظران از لزوم طی شدن روندی حدودا 10 ساله برای ایجاد فرصتی دوباره به منظور خروج جمهوری اسلامی از لیست سیاه این گروه سخن به میان آوردند و نسبت به عواقب این تصمیم هشدارها دادند ولی باز هم هیچ گوش شنوایی بدهکار این حرف‌ها و توصیه‌ها نبود.
اعتماد مجمع تشخیص مصلحت نظام سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

خبر مهمی که ممکن است بر بورس اثر بگذاردرئیس کل بانک مرکزی دیشب ضمن تکذیب افزایش نرخ سود اعلام کرد که بانک مرکزی به دنبال افزایش نرخ سود نیست. این درحالیست که پیش از این خیلی از فعالان بازار سهام نسبت به افزایش نرخ سود هشدار داده بودند.
گسترش نرخ سود بانکی بانک مرکزی بانک 

  

مسئولانی که یک‌شبه دکتر و مهندس ‌شدند!فریدون جعفری، مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دستیار ویژه وزیر در امور حقوق شهروندی بار دیگر بر موضوع ⁧مدارک جعلی⁩ برخی از مسئولان انتقاد کرد.
مستقل‌آنلاین وزارت علوم فناوری ثروت 

  

فلاکت و گرفتاری امروز ریشه در در دوره احمدی‌نژاد داردیکدست شدن قدرت اصلا و ابدا به صلاح نیست. اصلاح‌طلبان حتما باید انتخابات 1400 را جدی بگیرند. کشور در زمینه‌های اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی با نابهنجاری‌های متعددی روبرو است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور شورای نگهبان 

  

اولین خودرو روسی به بازار ایران رسید + قیمت یواز پاتریوتاولین خودرو روسی بازار ایران یعنی یواز پاتریوت درآستانه عرضه به بازار قرار گرفته است. تصاویر منتشر شده از نمایندگی این خودرو نشان می دهد که اولین سری پاتریوت ها آماده تحویل شده اند.
خودروتک خودرو بازار خودرو ایران 

  

مدیرعامل آپارات به خاطر انتشار کدام ویدئو بازداشت شد؟حدود یک سال پیش بود که در آپارات ویدئویی بارگذاری شد که حواشی و پیامدهای زیادی برای مدیران آن داشت.
مملکت‌آنلاین مصاحبه بازداشت کودکان 

  

ایران در فهرست سیاه اف ای‌تی‌اف باقی ماندکارگروه ویژه اقدام مالی(FATF) اعلام کرد که ایران همچنان در لیست سیاه این کارگروه باقی می‌ماند.
اقتصادنیوز ایران گروه ویژه اقدام مالی کره شمالی 

  

راهنمای ساخت واکسن کووید 19 از تحقیق و توسعه تا ورود به بازار؛ الزامات رگولاتوری جهت اجراسعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نامه‌ای به شانه‌ساز، معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو و رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، «راهنمای ساخت واکسن کووید 19 ازتحقیق و توسعه تا ورود به بازار؛ الزامات رگولاتوری» جهت اجرا را ابلاغ شد.
ایلنا وزارت بهداشت فناوری آموزش 

  

موضع رسمی ایران: دخالتی در انتخابات آمریکا نداریمفارس/ سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل در پاسخ‌ به جدیدترین اظهارات «جو بایدن» درباره نقش ایران در انتخابات آمریکا تأکید کرد که جمهوری اسلامی علاقه‌ای به ورود به مناظره‌های انتخاباتی واشنگتن ندارد.
مثلث ایران ایران و روسیه انتخابات ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

اهالی فرهنگ و هنر وطن‌دوستانه‌ترین رفتار را در شرایط کرونا از خود بروز داده‌انددر مراسم پایانی چهاردهمین دوره جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب «خبرنگاران»، محمدعلی اسلامی ندوشن تجلیل شد. مجموعه شعر زنده‌یاد علی نجفی نیز عنوان کتاب سال را به خود اختصاص داد و وطن‌دوستی جایزه‌های خصوصی تحسین شد.
ایلنا خاورمیانه موسیقی آموزش 

  

سقوط شاخص ها در بورس آمریکادر بورس آمریکا بیشتر شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
اقتصادنیوز شاخص شانگهای بورس های آسیایی 

  

علایم هشدار کرونا را جدی بگیریدیک متخصص گفت: ادامه تب تا بیش از 5 روز، بروز سرفه به صورت مستمر و مداوم خصوصا اگر همراه با خلط باشد و بروز تنگی نفس چه در حال استراحت و چه در هنگام فعالیت از مهمترین علایم هشدار این بیماریست.
اقتصادنیوز بیمارستان بهار کودکان 

  

پیش بینی قیمت سکه و دلار در روز سه شنبه/ پرسش مهم در بازار ارز و طلااقتصاد نیوز:بازار سکه و ارز در مسیر نزولی قرارگرفته بود که تحریم‌های دوشنبه‌شب آمریکا، روند معاملات هر دو دارایی در معاملات پشت خطی را تغییر داد.
اقتصادنیوز قیمت فروشنده سود 

  

منابع مطلع از تعویق جلسه حزب دموکرات مسیحی آلمان برای انتخاب رئیس جدید به دلیل همه گیری کرونا در این کشور خبر دادند.
صراط آنگلا مرکل دموکرات آلمان 

  

راه‌حلی مهم برای کاهش مرگ و میرهای پنهان کرونارییس بخش پیوند بیمارستان امام خمینی (ره) درباره راه‌حل کاهش مرگ و میرهای غیر مستقیم و پنهان کرونا گفت: تنها راه حل این است که مراقبت کنیم تا فشار از روی سیستم درمانی برداشته شود.
اقتصادنیوز مرگ وزارت بهداشت کودکان 

  

تجارت اعضای بدن کرونایی ها در تبریز صحت دارد؟دادستان عمومی و انقلاب تبریز اعلام کرد: شایعه پراکنان فضای مجازی که تجارت اعضای بدن بیمار کرونایی را شایع کرده بودند در دام قانون گرفتار شدند.
گسترش تجارت تبریز روابط عمومی 

  

تاثیر مخرب کرونا بر بهبود وضعیت بازار نفتدبیرکل اوپک از طولانی شدن احتمالی روند احیای بازار نفت به واسطه شیوع کرونا در جهان خبر داد.
اقتصادنیوز نفت قیمت نفت اوپک 

  

سوپی که شما را مقابل ویروس کرونا ضدضربه می‌کندسوپ عدس یکی از غذا‌هایی است که با توجه به شیوع بیماری همه گیر کرونا و شروع فصل زمستان باید به مصرف آن توجه جدی داشت.
برنا ویروس زمستان 

  

عکس | روحانی واکسن کرونا زد«حسین روحانی» سرمربی ایرانی تیم ملی کاراته روسیه به‌عنوان نخستین ایرانی واکسن کرونا تزریق کرد.
خودروتک کاراته روسیه ایرنا 

  

سقوط آزاد قیمت خودرو/ پراید 30 میلیون ارزان شدریزش قیمت دلار در بازار ، خرید و فروش در بازار خودرو را متوقف کرد.
گسترش قیمت خودرو بازار خودرو 

  

ابهام در مورد برگزاری مسابقات کشتی جام تختی در روزهای کرونایییکی از سؤال‌های بدون پاسخ این روزها، ابهام در خصوص برگزاری کشتی جام بین المللی تختی است که معمولا ابتدای زمستان با شرکت تیم‌های خارجی برگزار می‌شود.
تسنیم فدراسیون کشتی کشتی آزاد صربستان 

  

به گزارش خبرنگار مهر، فرزین رضاعی دوشنبه شب در ستاد استانی مبارزه با کرونا اظهار کرد: متأسفانه اوضاع استان از لحاظ همهگیری ویروس کرونا نگران کننده است و به دلیل بی توجهی برخی شهروندان شاهد افزایش نگران کننده تعداد مبتلایان و فوتی‌ها هستیم. وی افزود: با وارد شدن استان در پیک سوم همهگیری هر روز 30 نفر به تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در استان اضافه می‌شود و اینک به رقم نگران…
مهر خودرو استان کردستان خبرنگار 

  

آیا کرونا باعث دچار شدن به دیابت می‌شود؟ماریو بوئلنا، پدر 28 ساله آمریکایی در ماه ژوئن (خرداد) دچار تب و تنگی نفس شد و به مدت بعدی آزمایش کرونا دچار شدن او به کووید-19 را تایید کرد.
برنا دیابت پدر ماه