اعتماد   |  سیاسی  |  

شایعه استعفای رییسی و صف بهارستانی پاستور

اولین هفته کاری سال 1400 برای انتخابات ریاست‌جمهوری با اخبار و حواشی متعددی همراه شد. طی هفته گذشته بازار فعالیت چهره‌های سیاسی در شبکه اجتماعی به‌ نسبت تازه ‌تاسیس و البته محبوب «کلاب‌هاوس» داغ شد و چند کاندیدای احتمالی، از شعارهای انتخاباتی خود رونمایی کردند.

شایعه استعفای رییسی و صف بهارستانی پاستور

اعتمادآنلاین|  اولین هفته کاری سال 1400 برای انتخابات ریاست‌جمهوری با اخبار و حواشی متعددی همراه شد. طی هفته گذشته بازار فعالیت چهره‌های سیاسی در شبکه اجتماعی به‌ نسبت تازه ‌تاسیس و البته محبوب «کلاب‌هاوس» داغ شد و چند کاندیدای احتمالی، از شعارهای انتخاباتی خود رونمایی کردند. در همین حال صف کاندیداها نیز طولانی‌تر شد و چند نفری به آن پیوستند. در این میان روزهای نخست هفته همزمان بود با جنجال‌های بعضا دور از انتظار کاندیداتوری سعید محمد به عنوان یکی از چهره‌های دارای پیشینه نظامی وارد گود انتخابات شده و بعید است حواشی مربوط به آنچه ابتدای هفته درباره کناره‌گیری یا برکناری او از فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه رسانه‌ای شد، به تمامی پایان یابد.

 

به گزارش روزنامه اعتماد، با وجود آنکه اخبار انتخاباتی این هفته کم نبود و جدال‌های متعددی هم در جریان‌های کشور اتفاق افتاد اما همچنان نظر برخی ناظران بر این اساس استوار است که هنوز هم فضای کشور «انتخاباتی» نیست. ناظرانی که می‌گوید مردم چنان درگیر مشکلات معیشتی‌اند که فرصت توجه به کشمکش‌های سیاسی را ندارند. هرچند به نظر می‌رسد گروه‌های سیاسی هم به‌دلیل آنکه همچنان پشت پرده در حال رایزنی برای دستیابی به کاندیدای نهایی خود هستند، نتوانسته‌اند علنا وارد رقابت با رقیب شوند، به ‌خصوص اصلاح‌طلبانی که این بار نیز ناگزیرند تصمیم نهایی خود را به زمان پس از اعلام‌نظر شورای نگهبان موکول کنند.

اتاقی مجازی برای شایعه استعفای رییسی!

دیروز و در آخرین روز کاری مطبوعات اما بازار شایعه‌ها درباره کاندیداتوری سیدابراهیم رییسی گرم شد، آن‌هم درحالی که مدت‌هاست اخباری ضد و نقیض درباره کاندیداتوری رییس قوه قضاییه در انتخابات ریاست‌جمهوری منتشر می‌شود. دسته‌ای از اصولگرایان اصرار دارند رییسی باید وارد گود شده و نام‌نویسی کند و گروهی دیگر می‌گویند که او نباید کارهایی را که در قوه قضاییه شروع کرده، رها کند. دو گروهی که این چند ماهه اخیر برای به کرسی نشاندن نظر خود، به‌ طور جدی وارد رسانه‌ای شده و حتی بعضا اخباری را منتشر کرده‌اند که کمی بعد تکذیب شده است. آن‌هم در حالی که رییسی در این مدت یکی، دو بار به ‌طور مستقیم و غیرمستقیم اعلام کرده که دست‌کم «فعلا» قصد کاندیداتوری ندارد. اما به‌ هر حال رفتار ماه‌های اخیر به‌زعم برخی ناظران از عزم او برای کاندیداتوری حکایت دارد، به‌خصوص آنکه از ابتدای سال نو، درحالی سفرهای استانی‌اش را ازسر گرفته که معمولا کاندیداهای انتخاباتی چنین تعطیلاتی را در نوروز پشت سر می‌گذرانند. جالب‌تر آنکه یکی از اخبار مهم این هفته درباره او به بخشی از یکی از سخنرانی‌هایش در شورای عالی قضایی مربوط بود که رسانه‌ها آن را «کنایه به دولت» و احتمالا اظهارنظری انتخاباتی تفسیر کردند. همزمان با انتشار اخبار متعدد انتخاباتی درباره رییسی، دیروز یک اتاق گفت‌وگو در شبکه اجتماعی «کلاب‌هاوس» تشکیل شد که محور آن صحت و سقم شایعه استعفای رییسی از ریاست قوه قضاییه بود و برخی حضار به‌صراحت به نقل از منابعی که مدعی بودند «بسیار موثق» هستند، ادعای استعفای رییسی را مطرح کردند. شایعه‌ای که به سرعت مرز این اتاق گفت‌وگوی «کلاب‌هاوسی» را درنوردید و به دیگر شبکه‌های اجتماعی رسید اما ساعتی نگذشته بود که علی نادری، مدیرکل روابط عمومی قوه قضاییه با انتشار توییتی ضمن تکذیب خبر استعفای رییس قوه قضاییه، نوشت: «با نزدیک شدن به ماه‌های انتخابات، هم بازار شایعه داغ‌تر می‌شود و هم شبکه‌های اجتماعی امکان نشر خبر فاقد منبع معتبر را فراهم می‌کنند. مثلا امروز خبری مبنی بر استعفای رییس قوه قضاییه منتشر شد؛ آن‌هم با منبع ناشناس. این خبر کذب محض است و البته نه اولین مورد از این شایعات بوده و نه آخرین.» جالب آنکه برخی ناظران معتقدند بعید نیست راه‌اندازی آن اتاق مجازی گفت‌وگو و اساسا طرح این شایعه، نوعی اقدام رسانه‌ای جهت سنجش افکار عمومی بوده که حتی ممکن است ازسوی برخی دوستداران رییسی کلید خورده است. جالب‌تر اما آنجاست که همزمان با این اتفاق یک منبع آگاه در قوه قضاییه نیز به خبرنگار «اعتماد» گفته که ممکن است آنچه امروز به عنوان شایعه تکذیب شد، لزوما هفته آینده در چنین روزی تکذیب نشود و ماجرای استعفای رییسی و متعاقبا کاندیداتوری او در انتخابات ریاست‌جمهوری وارد مرحله‌ای تازه شود. آن‌هم درحالی که همین دیروز امیررضا واعظ آشتیانی، ازجمله چهره‌های اصولگرا گفته است: «اگر رییسی بیاید، اقبال مردمی بیشتری خواهد داشت. او عملکرد اجرای خوبی هم داشته و قاطعانه می‌گویم که اگر رییسی بیاید، رای بالایی خواهد داشت.»

لاریجانی و یک ادعای اصولگرایانه

این درحالی است که موضوع کاندیداتوری رییسی برای گروه‌های مختلف حائز اهمیت است؛ چنان‌که همین دیروز سیدحسین نقوی حسینی که سال 92 رییس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی بود، به پایگاه خبری- تحلیلی نامه‌نیوز، نزدیک به دبیرکل جامعه روحانیت بار دیگر از اجماع اصولگرایان درصورت ورود رییسی به صحنه انتخابات گفته و با بیان اینکه «حتی جریان دولت جوان و انقلابی به محوریت آقای سعید محمد نیز از آیت‌الله رییسی حمایت خواهند کرد»، تاکید کرده غیبت رییسی می‌تواند با تعدد کاندیداها و تشتت اصولگرایان مترادف شود. این نماینده ادوار مجلس همچنین درباره کاندیداتوری علی لاریجانی مدعی شده است: «یک نقل قولی از آقای لاریجانی شنیدم که ایشان جایی مطرح کرده و گفته «اگر آیت‌الله رییسی بیاید دیگر نیازی به کاندیداتوری من نیست» و نتیجه گرفته که «با این اوصاف اگر آیت‌الله رییسی نامزد شود، به نظرم تکلیف انتخابات ریاست‌جمهوری روشن است.»

اصلاح‌طلبان و عبور از ائتلاف

اما آن‌سوی میدان، اصلاح‌طلبان هم هفته کم‌خبری نداشتند. «جبهه اصلاحات ایران» میانه هفته با دستورکار بررسی سازوکار رسیدن این جریان سیاسی به گزینه نهایی تشکیل جلسه داد و سخنان اعضای این جبهه نشان می‌دهد که اصلاح‌طلبان از راهبرد حمایت از کاندیدای غیراصلاح‌طلب عبور کرد‌ه‌اند. چنا‌ن‌که مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردمسالاری دیروز به خبرگزاری مهر گفته است: «اصلاح‌طلبان واقعی هرگز زیر بار نامزد غیراصلاح‌طلب نخواهند رفت. تجربه دولت یازدهم و دوازدهم نشان داد روی کار آمدن یک فرد غیراصلاح‌طلب نه ‌تنها منافعی برای جریان اصلاح‌طلب ندارد، بلکه ضرر هم دارد. هرکس می‌خواست به دولت فحش بدهد، به ما فحش می‌داد.»اصلاح‌طلبان اما همزمان نگران تصمیمات شورای نگهبان نیز هستند. به نظر آنان چنانچه همه کاندیداهای مطرح اصلاح‌طلب ردصلاحیت شوند، مشارکت در انتخابات کاهشی چشمگیر خواهد داشت. علی‌محمد نمازی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در این رابطه به ایلنا گفته است: «نظام و مسوولان برگزاری انتخابات و تمامی افرادی که می‌توانند نقش داشته باشند تا یک انتخابات رقابتی برگزار شود در این شرایط باید وارد عرصه شوند و فضایی را به وجود بیاورند تا مردم این احساس را نداشته باشند که لزومی برای حضورشان در عرصه انتخابات نیست.»

صف کاندیداتوری بهارستانی‌ها برای پاستور

تا به حال برای همه روشن شده که محمدباقر قالیباف رییس مجلس یکی از کاندیداهای جدی ریاست‌جمهوری است. هر چند سرنوشت کاندیداتوری او هنوز معلوم نیست و ممکن است با آمدن رییسی، او در مجلس بماند. اما نمایندگانی که شوق ریاست‌جمهوری دارند، فقط به ریاست مجلس محدود نیست و طی هفته‌ای که گذشت، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب رییس مجلس و عضو جبهه پایداری نیز اعلام کاندیداتوری کرد و حتی وقتی با پرسش خبرنگاران درباره احتمال کناره‌گیری، درصورت کاندیداتوری رییسی مواجه شد، گفت که «براساس اگرها تصمیم نمی‌گیرم.» بماند که حالا به جز او، علی نیکزاد، دیگر نایب رییس مجلس یازدهم نیز توییتی با اشاره به نشست خبری که با خبرنگاران داشت،‌ نوشت: «سعی کردم همه را (سوالات) در حد توان پاسخگو باشم، غیر از یک سوال درباره انتخابات که از آنها خواستم فعلا صبر کنند؛ صبر چیز خوبی است!»

روزنامه قوه قضاییه شورای نگهبان   اخبار برگزیده
  

رشد اقتصادی امسال، بدون احیای برجام هم مثبت می‌شودمدیرکل دفتر مدیریت اطلاعات اقتصادی وزارت اقتصاد با تایید پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول از مثبت شدن رشد اقتصادی ایران در سال 1400 گفت: با توجه به اقتضائات اقتصادی کشور امسال رشد اقتصادی مثبت خواهد شد.
ایلنا رشد اقتصادی اقتصاد اقتصاد ایران 

  

سیدابراهیم رئیسی با علم به اینکه در نظرسنجی‌ها از موقعیت مطلوبی برخودار است، به دلایل متعدد همچنان ترجیح می‌دهد در مواجهه با دعوت‌هایی که از او برای کاندیداتوری می‌شود، بی‌تمایل نشان دهد.
نامه نیوز فضای مجازی سیدابراهیم رئیسی انتخابات ریاست جمهوری 

  

خطیب‌ زاده: از رژیم اسرائیل برای نطنز انتقام می‌گیریمسخنگوی وزارت خارجه: اتفاق ناگواری که در نطنز رخ داد و بارها رژیم صهیونیستی می‌گفت و از منابع متعدد تایید می‌کنند این رژیم پشت این داستان بوده است.
فردا انتقام وزارت خارجه ایران 

  

در بازی و مکر صهیونیست‌ها نخواهیم افتاد/ سفر وزیر امور خارجه روسیه به تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: رژیم صهیونیستی با خرابکاری در مسیر رفع تحریم‌ها می‌خواهد از مردم ایران انتقام بگیرد. ما در بازی و مکر آنها نخواهیم افتاد اما جمهوری اسلامی به وقت پاسخ مناسب را خواهد داد.
ایلنا بازی وزارت خارجه جمهوری اسلامی 

  

سفر وزیر خارجه آمریکا به بروکسل برای مذاکره درباره ایرانوزیر خارجه آمریکا طی هفته جاری به بروکسل سفر خواهد کرد تا با مقام‌های اروپایی درباره موضوعات مختلفی از جمله ایران، اوکراین و افغانستان رایزنی کند.
مثلث سفر شبه جزیره کریمه ایران 

  

فوری/ خبر مهم درباره آزادسازی پول های بلوکه 7 میلیارد دلاری ایران در کره جنوبیخبرگزاری یونهاپ کره اعلام کرد هیات کره ای با مقامات ایران برای بازگرداندن دارایی های مسدود شده در حال رایزنی است.
اقتصادنیوز پول ایران کره جنوبی 

  

چرا آمریکا و اسرائیل بیشترین ضرر را از سند همکاری ایران و چین متحمل خواهند شد؟مبالغه نکرده ایم اگر بگوییم امضای سند همکاری استراتژیک بین چین و ایران، در 27 مارس 2021 نقطه عطفی در روابط قوای مطرح جهان و غرب آسیا بوده، برتری تک قطبی ایالات متحده را به کلی از بین می برد و مانع از گسترش حضور اسرائیل در منطقه غرب آسیا می شود.
۵۵ آنلاین خاورمیانه سوریه روسیه 

  

دل‌نگرانی بزرگ سرخ‌ها با شروع لیگ قهرمانان/ پرسپولیس دو ستاره دیگر را از دست می‌دهد؟شروع لیگ قهرمانان آسیا می‌تواند یک نگرانی خاص برای هوادران پرسپولیس به همراه داشته باشد.
خانه فوتبال فوتبال لیگ قهرمانان آسیا پرسپولیس 

  

شیوه تحویل خودرو تغییر می کندرئیس مجلس تاکید کرد نحوه واگذاری خودرو باید اصلاح شود و این کار ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
خودروتک خودرو مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

احمدی‌نژاد: این فنر به زودی درخواهد رفتاین اشتباه بزرگی است که فکر کرده‌اید که می‌توانید ملّت ایران را در این سطح نگه دارید. این فنر به زودی درخواهد رفت. من به وقت انتخابات مطالبی دارم که درباره وضعیت موجود کشور عرض خواهم کرد و به فضل الهی از کسی هم نمی‌ترسم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد خبرآنلاین استان کرمان 

  

تصمیم جدید شورای رقابت برای زمان تغییر قیمت خودرودر حالی که رئیس شورای رقابت از بازنگری در قیمت کارخانه خودرو درآینده نزدیک خبر داده بود، موضع جدید وی نشان می دهد که این شورا دست کم فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت کارخانه خودرو ندارد. وی حتی از احتمال نزولی شدن قیمت خودرو نیز خبر داد.
خودروتک شورای رقابت قیمت افزایش قیمت 

  

با احیای برجام تورم و فشار اقتصادی کم می شودبه گفته استیو هانکه، احیای برجام می تواند به کاهش نرخ تورم کمک کند.
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک تورم 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، لعیا جنیدى - معاون حقوقى رییس جمهور در گفت و گو با ایران گفت: روابط بانکی و مالی بین‌المللی بسیار مهم است و این روابط پیش شرط صادرات موفق، پیش‌شرط جهش تولید، پیش شرط پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید است، ارتباط با نظام بانکی دنیا برای کشور امری حیاتی است. رئیس جمهوری بتوانند این زمینه را فراهم کنند، تحفظ را مطرح کرد…
نامه نیوز جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی رهبر انقلاب 

  

لاریجانی برای کاندیداتوری، شرایط مطلوبی ندارد/ با کاندیداتوری رئیسی، لاریجانی کاندیدا نخواهد شد/ رئیسی و قالیباف قطعاً باهم رقابت نخواهند کرد/اجماع کامل اصولگرایان بر روی رئیسی به معنای رأی‌آوری قطعی استکنشگر سیاسی اصولگرا گفت: آقای لاریجانی جزو افراد استثناء هستند که شرایط ایشان واقعا پیچیده است، سایر افراد حمایت یکی از جناح‌ها را با خود دارند اما آقای لاریجانی یک وضعیت پیچیده بینابینی دارد. حتی اگر برخی طیف‌ها در جریان اصولگرا بخواهند از ایشان حمایت کنند و ببینند که ایشان مورد حمایت جریان‌های اصلاح‌طلب هم قرار گرفته‌اند، ممکن است حمایت خود را پس بگیرند.
ایلنا علی لاریجانی انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان 

  

از شکایت نماینده مجلس از راهور بی‌اطلاعم/فوت 26 تهرانی در بهمن‌ماه به دلیل خاموشی معابررییس پلیس راهور تهران بزرگ از شکایت نماینده مجلس از پلیس راهور به دلیل درگیری با مامور این پلیس اظهار بی اطلاعی کرد.
ایلنا پلیس راهور ماه پلیس 

  اخبار داغ
  

پیش بینی بورس امروز؛احتمالات جدید در بورساقتصاد نیوز:​اقتصادنیوز: با تغییر رفتار روز دوشنبه بازیگران که بیشتر با تغییر جهت از سمت فروش به سمت خرید بود، پیش بینی می شود بورس امروز مختصات امیدوارکننده ای از بازار سهام برای دو روز پایانی هفته متصور میشود.
اقتصادنیوز اقتصاد سهام 

  

دردهای شایع گوش و بینی در بیماری کروناادبیات طنز و عوارض کرونا، عناوین گفتگوی های «روز خوش» در صبحگاه سه شنبه 24 فروردین ماه هستند .
برنا ادبیات طنز ماه 

  

هشدا جدی درباره وضعیت شیوع کرونا در تهران + فیلمرییس بیمارستان شریعتی تهران گفت: هر یک از بخش‌های این بیمارستان به نوبت در حال تعطیلی و اختصاص یافتن به بخش کرونایی هستند.
گسترش درمان تهران بیمارستان 

  

مصرف زیاد این 3 ماده غذایی سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف و شانس ابتلا به کرونا را افزایش می دهندسیستم ایمنی مهمترین عامل و ابزار برای در امان ماندن از ابتلا به کرونا است، اما مصرف زیاد قند و نمک و چربی سیستم ایمنی شما را روز به روز ضعیف تر می کند و احتمال ابتلای شما به کرونا را افزایش می دهد.
برنا سیستم ایمنی قند 

  

خبر خوش درباره واکسن کرونا چه بود؟اقتصادنیوز:به گفته وزیر بهداشت مسئولیت تهیه واکسن کرونای خارجی برعهده قرارگاه کروناست.
اقتصادنیوز 

  

هشدار سازمان جهانی بهداشت: همه‌گیری کرونا به «نقطه بحرانی» رسیده استسازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه هشدار داد که بیماری همه‌گیر کووید19 به یک «نقطه بحرانی» رسیده است و س
خبرفوری وزارت بهداشت روسیه ویروس 

  

هند در ابتلا به کرونا رکورد زد!برزیل یکی از کانون های جهانی ابتلا به کرونا است حال آنکه شب گذشته، هند با ثبت بیش از 160 هزار مبتلا، از این کشور آمریکای لاتین پیشی گرفت.
برنا هند برزیل آمریکای لاتین 

  

اگر کسی سرفه کرد و گفت حساسیت فصلی دارم، آن را از جلسه بیرون کنید، قطعا کروناست/ تا 2 هفته دیگر فوتی‌ها به 300 نفر می‌رسد/ ویدئوعلیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اگر کسی سرفه کرد و گفت حساسیت فصلی دارم، آن را از
خبرفوری سلامت 

  

وضعیت قرمز کرونا در سراسر تهران برای اولین باراقتصادنیوز : فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونای استان تهران با اشاره به اینکه گمانه زنی ها نشان می دهد هفته آتی بسیار نگران کننده است، افزود: برای نخستین بار تمامی شهرهای استان تهران در وضعیت قرمز قرار گرفته است.
اقتصادنیوز تهران 

  

شایع ترین علامت کرونا در جهان چیست؟داده های رسمی نشان می دهند نیمی از مبتلایان به کرونا هیچ علامتی ندارند اما هنوز خستگی شایع ترین علامت ابتلا به این بیماری است.
برنا 

  

زلاتان متهم به نقض پروتکل‌های بهداشتی کرونا شدمهاجم سوئدی متهم به نقض پروتکل‌های بهداشتی کرونا شده است.
خبرفوری زلاتان ابراهیموویچ باشگاه یوونتوس روزنامه