گسترش   |  ورزشی  |  

شاه ماهی لیگ در یک قدمی استقلال

کادر فنی استقلال از عملکرد کلی کاپیتان اول این تیم رضایت خاطر نداشته و در تابستان پیش رو به دنبال به خدمت گرفتن یک دروازه بان شش دانگ است.

شاه ماهی لیگ در یک قدمی استقلال

استقلال فصل پرفراز و نشیبی را سپری کرد و دست‌آخر به رتبه سیزدهمی جدول رقابت های لیگ برتر بسنده کرد. آبی‌های پایتخت در دیدار پایانی خود در لیگ، برابر تراکتور قرار گرفتند. این بازی به میزبانی استقلال و در ورزشگاه آزادی برگزار شد.

استقلال حریف خود با نتیجه هفت بر یک مغلوب کرد. این نتیجه یکی از بهترین بردهای استقلال در سی سال گذشته بود. مهدی قایدی ستاره بی‌چون‌وچرای بازی لقب گرفت و 3 گل به ثمر رساند. جعفر سلمانی، آرش رضاوند، ابوالفضل جلالی و محمدحسین مرادمند دیگر گل های تیم میزبان را وارد دروازه محمدرضا اخباری کردند.

اخراج روزبه چشمی و حضور ثابت سینا سعیدی فر در ترکیب آبی ها، از جمله نکات جالب توجه بازی بود. ستاره بوشهری با این هت تریک، 12 گله شد و دومین گلزن برتر لیگ بیست و دوم نام گرفت. رتبه سومی در جدول اما نتیجه‌ای نبود که دلخواه دوست داران باشگاه استقلال باشد.

ساپینتو و یک تیم نامتوازن!

مدافع عنوان قهرمانی لیگ بیست و دوم را با یک کادر فنی جدید و پرتغالی آغاز کرد. ریکاردو ساپینتو با هدف تکرار قهرمانی جانشین فرهاد مجیدی شد. از همان ابتدا مشخص بود که ساپینتو کار سختی برای این امر خواهد داشت. او تیمی را از فرهاد تحویل گرفته بود که بدون حتی یک شکست به جام بوسه زده بود.

مصطفی آجورلو، مدیرعامل وقت استقلال در غیاب مربی جدید، اقدام به بستن تیم کرده بود. به باور اکثر کارشناسان فوتبال، مدیران سابق استقلال در نقل و انتقالات تابستان گذشته عملکرد معقولی نداشت. آن‌ها تیمی نامتعادل بسته و در امر یارگیری هیجان‌زده عمل کردند. استقلال چندین مهاجم به خدمت گرفت اما برای جذب هافبک طراح هیچ اقدامی نکرد!

البته ساپینتو در طول فصل تلاش زیادی برای بازی گرفتن از هافبک‌های موجود انجام داد. بازیکنانی نظیر سعید مهری و آرش رضاوند که تا پیش از این موردانتقاد هواداران و پیشکسوتان باشگاه قرار داشتند، زیر نظر ساپینتو تا حد زیادی شکوفا شده و عملکرد خوبی در فصل جاری داشتند.

در ادامه آجورلو جای خود با به علی فتح‌الله‌زاده داد. فتح‌الله‌زاده هم موفق به جلب نظر ساپینتو در بخش نقل و انتقالات نشد. این مدیر پرحاشیه در پنجره زمستانی حتی با یک بازیکن هم قرارداد امضا نکرد. ضمن اینکه با یک شاهکار مدیریتی، آبی‌ها از شرکت در لیگ قهرمانان آسیا محروم شدند تا اوضاع برای ساپینتو و شاگردانش بدتر از گذشته شود.

افول بد موقع کاپیتان

یکی از پست‌های پرانتقاد ترکیب استقلالِ، پست دروازه‌بانی بوده است. حسین حسینی، فصل خوبی را سپری نکرد. او در برخی بازی‌ها عملکرد مثبتی داشت ولی درمجموع نمایش‌های او در این فصل چنگی به دل نزد. این افت چشمگیر او پس از رقابت‌های جام جهانی قطر، نمود بیشتری داشت و اکثر هواداران استقلال از این بابت گلایه‌مند شدند. کادر فنی استقلال برای رفع این دغدغه، در پی جذب یک بازیکن جدید در این پست هستند.

شنیده‌ها از آن حکایت دارد که پاکو خمس، سرمربی باشگاه تراکتور خواهان ماندگار شدن محمدرضا اخباری، سنگربان باتجربه این تیم شده و گفته نیازی به برگشت پورحمیدی ندارد. این تصمیم مربی پرتغالی می‌تواند به سود آبی‌های پایتخت تمام شود. استقلال پورحمیدی را یک گزینه ایده آل برای جانشینی یا حداقل ایجاد رقابت با حسینیِ افول کرده می‌داند.

پورحمیدی فصل فوق‌العاده‌ای را همراه با آلومینیوم اراک سپری کرده و یکی از ارکان تیم مهدی رحمتی محسوب می‌شود. پورحمیدی با ثبت 17 کلین شیت، دومین دروازه‌بان برتر لیگ از این حیث به شمار می‌رود. ستاره 25 ساله آلومینیوم، روزگاری دروازه‌بان استقلال بود اما زیر سایه حسینی و مظاهری قرار گرفته بود و مربیان وقت استقلال به او میدان ندادند. این عدم اعتماد به چنین استعداد درخشانی، حالا موجب پشیمانی بزرگی شده است.

ماموریت سخت برای صید ستاره تراکتور

استقلال برای دوباره آبی‌پوش کردن پورحمیدی باید مبلغ گزافی را به باشگاه تراکتور بپردازد. به خدمت گرفتن این گلر برای استقلالی‌ها کار ساده‌ای نیست اما در صورت وقوع چنین اتفاقی، می‌توان گفت که آبی‌ها اولین بمب نقل و انتقالات را به نام خود ثبت خواهند کرد. این دروازه‌بان مشتریان پروپاقرصی در لیگ دارد و طبعاً این دروازه‌بان خوش آتیه می‌تواند آرزوی هر تیمی باشد.

تیم تراکتور برای پورحمیدی رضایت‌نامه سنگینی را لحاظ کرده است. گفته می‌شود که باشگاه تبریزی حتی پذیرای معاوضه بازیکن در صورت وجود پیشنهاد خوب هم خواهد بود. استقلالی‌ها قطعاً از این مورد استقبال کرده و برای جلب رضایت تراکتور اقدام خواهند کرد. آن ها برای جلب نظر تراکتور می توانند یک یا دو بازیکن را در قرارداد احتمالی گنجانده و مبلغ پورحمیدی را از این طریق کاهش دهند.

در این راه البته رضایت خود بازیکن هم اهمیت بالایی خواهد داشت. پورحمیدی دوست ندارد که باز هم تبدیل به یک بازیکن نیمکت نشین شود. او در صورتی به پیشنهاد احتمالی استقلال چراغ سبز نشان می‌دهد که از بابت حضور ثابت در ترکیب استقلال اطمینان حاصل کند.

استقلال هر زمان که 2 دروازه‌بان باکیفیت را در لیست خود داشته، در درون دروازه مشکلی نداشته است. از دوگانه برومند- طباطبایی و طالب لو-رحمتی گرفته تا حسینی-مظاهری، این موضوع به‌وضوح قابل‌رؤیت بوده است. البته حضور دو دروازه‌بان نامی و مطرح در یک تیم بزرگ، چالش‌های خاص خود را نیز در پی خواهد داشت. این موضوع می‌تواند هنر سرمربی تیم باشد تا با ایجاد یک فضای مناسب و انتخاب‌های هوشمندانه، مانع از بروز زاویه و اختلاف‌نظر میان بازیکنان تیمش شود.

لیگ برتر لیگ قهرمانان آسیا باشگاه استقلال   اخبار برگزیده
  

خبر نماینده مجلس درباره مذاکرات ایران و آمریکانماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی طی رشته توییتی با اشاره به مذاکرات ایران و آمریکا نوشت: با وجود انجام مذاکراتی در نیویورک توافق قریب‌الوقوعی به دلیل کارشکنی امریکا وجود ندارد.
فردا مجلس شورای اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

توانگر:‌ آمریکا درصدد کشاندن ایران به مذاکرات مستقیم رسمی استنماینده مردم تهران گفت: آمریکا در تلاش برای امتیازگیری هسته‌ای از ایران در ازای آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده است که این امر خلاف قانون و مغایر منافع ایران بوده و همچنین دولت آمریکا همچنین درصدد کشاندن ایران به مذاکرات مستقیم رسمی است.
ایلنا ایران تهران هسته ای 

  

آمریکا مانع رفع تبعیض و حل صلح‌آمیز مناقشات استسیدصولت مرتضوی گفت: اقدامات قهری یک‌جانبه ایالات متحده آمریکا و مداخلات خرابکارانه برخی کشورها ناقض اهداف اصول منشور ملل متحد شامل اصل حق حاکمیت ملّی، عدم‌ مداخله، حق تعیین سرنوشت، عدم تبعیض و حل صلح‌آمیز مناقشات است.
ایلنا ایالات متحده آمریکا سوئیس توسعه پایدار 

  

واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از امروز | معوقات حقوق بازنشستگان پرداخت می شود؟معاون اقتصادی سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح کشور(ساتا) توضیحاتی را در مورد نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی و همچنین مولدسازی دارایی‌های ساتا ارائه کرد.
مثلث سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی کمیسیون اجتماعی مجلس 

  

زمان دقیق واریز سود سهام عدالت اعلام شد| زمان‌بندی و چگونگی واریز سود سهام عدالتزمان دقیق واریز سود سهام عدالت مشخص شد. احتمالاً زمان‌بندی و چگونگی واریز این سود تغییرات مثبتی خواهد داشت.
خانه فوتبال سازمان بورس و اوراق بهادار سود سهام عدالت 

  

زمان اهدای توپ طلای 2023 مشخص شدمجله فرانس فوتبال زمان اهدای توپ طلای 2023 را اعلام کرد.
خانه فوتبال توپ طلا فوتبال ایران خودرو 

  

اصل بدهی واردات گاز از ترکمنستان را تسویه کردیموزیر نفت گفت: تمام بخش اصلی بدهی‌مان بابت واردات گاز که در دوره‌ها و دولت‌های قبل اتفاق افتاده بود را این دولت تسویه کرد.
ایلنا واردات واردات گاز گاز 

  

واکنش سازمان ملل به بازگشایی سفارت ایران در عربستانسخنگوی دبیرکل سازمان ملل از بازگشایی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عربستان سعودی استقبال کرد و آن را برای منطقه مفید خواند.
فردا سازمان ملل سازمان همکاری اسلامی ایران 

  

حضور آمریکا و انگلیس در عراق اختلالاتی روی روابط ما با عراقی‌ها ایجاد می‌کند‌/ قدرتمندی ایران به غربی‌ها ثابت کرد که نمی‌توانند در منطقه تاثیرگذار باشندیک عضو کمیسیون انرژی گفت: ما باید با دقت بیشتری در عرصه جهانی حرکت کنیم و از این شرایطی که به وجود آمده است، استفاده کنیم. مطمئنا این روی اقتصاد، تولید نفت و بهبود معیشت در جامعه ما تاثیرگذار خواهد بود.
ایلنا مجلس شورای اسلامی اوکراین تایوان 

  

شرط عجیبی که نکونام را دوباره از استقلال دور کردابتدا باید رضایت آقای ایکس را بگیری شرط باورنکردنی برای حضور نکو در استقلال!
خانه فوتبال ایران خودرو ایران روزنامه ایران 

  

ظریف: انتخاب کردیم آنان را که در پی کاستن از خسارات بودند را «سازشکار» و حتی «خائن» بنامیموزیر امور خارجه پیشین کشورمان با انتشار یادداشتی علت و چرایی استفاده خود از عبارت «خودمان انتخاب کردیم» که چندسال قبل از سوی او مطرح شد و مورد انتقادات فراوان قرار گرفت را تشریح کرد.
مثلث محمدجواد ظریف اینستاگرام ایران 

  

محسن رضایی: نیازمند اجرای طرح‌های دراز مدت در زمینه آب هستیممعاون اقتصادی رئیس جمهور تنش آبی را یکی از مشکلات کشور و بالتبع استان سمنان دانست و گفت: نیازمند اجرای طرح‌های دراز مدت در زمینه آب هستیم.
فردا محسن رضایی رئیس جمهور ایران 

  

نقش سازنده ‎ایران در عرصه بین‌المللی به نفع چندجانبه‌گرایی افزایش خواهد یافتسخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد:نقش سازنده ‎ایران در عرصه بین‌المللی به نفع چندجانبه گرائی افزایش خواهد یافت.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران وزارت خارجه 

  اخبار داغ
  

اجرای فروش متری مسکن در پایتخت در آینده نزدیک/ همراهی دولت و شهرداری تهران برای هدایت نقدینگی به سمت عرضه مسکن در بورسطرح فروش متری مسکن متعلق به شهرداری تهران با همراهی بخش های مختلف دولت، یک گام دیگر به بازار سرمایه نزدیک شده و سهام مربوطه در آینده از طریق بورس کالا به متقاضیان عرضه خواهد شد.
برنا مسکن پایتخت دولت 

  

مقصر سقوط بورس شناسایی شد!ابراهیم نوایی، کارشناس بازار سرمایه، در برنامه بورسان روز جاری، با اشاره به نامه اخیر ایرانخودرو، به بررسی دلایل ریزش بورس امروز پرداخت.
گسترش بورس تهران سرمایه ایران خودرو 

  

اقتصادنیوز: سکه امامی امروز وارد کانال 28 میلیون تومان شد؛ در صورتی که هر کانال قیمتی را به 10 پله مساوی تقسیم کنیم؛ فلز گران بهای داخلی امروز تا پله هفتم کانال 28 میلیون تومان بالا رفت، این قیمت در مقایسه با عصر پنجشنبه بیش از 700 هزار تومان افزایش را نشان می دهد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

کاهش قیمت خودرو در بازار ادامه دارد/ 1000 خودرو وارداتی در مرحله ترخیصسرپرست وزارت صمت ضمن تاکید بر تداوم کاهش قیمت خودرو در بازار، گفت: طبق گزارشی که ارائه شده، در حال حاضر 1000 دستگاه در مرحله ترخیص است.
برنا قیمت خودرو 

  

مهلت ارسال مقاله برای ویژه‌نامه «اثرات همه‌گیری کرونا» تمدید شد به گزارش خبرگزاری مهر، مهلت ارسال مقاله برای انتشار در ویژه‌نامه فصلنامه علمی-پژوهشی «تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی» در موضوع «اثرات همه‌گیری کووید -19 در حوزه کتابخانه‌های عمومی» تمدید شد. اندیشمندان، پژوهشگران و صاحب‌نظران علاقه‌مند به مشارکت در این ویژه‌نامه می‌توانند از طریق وب‌سایت نشریه به نشانی https://publij.ir، مقاله‌های خود را تا پایان مرداد 1402 برای این…
مهر وزارت علوم فناوری حوزه 

  

قیمت خودرو همچنان کاهشی خواهد بودسرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت:امسال واردات خودرو خواهیم داشت. در آینده نزدیک حدود هزار دستگاه خودرو از گمرک ترخیص می‌شود.
فردا قیمت ایران خودرو واردات خودرو 

  

شاخص بورس تهران پس از چند هفته سکون بالاخره امروز در حرکتی با افت بیش از 3 درصدی قفل بدون تغییر ماندن را شکست تا پس از هفته‌ها در یک مسیر قرار بگیرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

قیمت سکه دوباره پرواز کرد | قیمت سکه 500 هزار تومان افزایش یافتقیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز (‌شنبه، 20 خرداد 1402) در بازار تهران 28 میلیون و 400 هزار تومان معامله شد که نسبت به روز کاری گذشته (پنجشنبه) 500 هزار تومان افزایش قیمت داشت.
فردا قیمت افزایش قیمت تهران 

  

اقتصادنیوز: در روزی که اغلب نمادهای بازار با افت قیمت مواجه بودند، شاخص بورس تهران بیش از 73 هزار واحد سقوط کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص قیمت 

  

سقوط سنگین 73 هزار واحدی شاخص بورس همه را شوکه کردایسنا: بازار سرمایه هفته جدید را با چراغ قرمز آغاز کرد به طوری که شاخص‌ کل این بازار بیش از 73 هزار واحد کاهش یافت.
نامه نیوز شاخص ایران خودرو ایران 

  

شناسایی 35 بیمار جدید کرونا در کشور/ یک بیمار دیگر جان باختمرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت از شناسایی 35 بیمار جدید کرونا در کشور خبرداد.
ایلنا روابط عمومی وزارت بهداشت