مهر   |  فرهنگی  |  

ماراتن سرعت و سنت

خبرگزاری مهر فرهنگ و اندیشه: «کاهن معبد جینجا» عنوان سفرنامه‌ای است از وحید یامین‌پور که پیش‌تر از این با کتاب‌های «نخل و نارنج» و «اتداد» در بین مخاطبان به عنوان نویسنده روایت‌های داستانی شناخته شد؛ هر چند که در عرصۀ سیاست مشهورتر است و کتاب‌هایی مانند «هجوم پنهان» (چیستی اثرگذاری تمدن غرب بر تمدن اسلامی) و «اینجا فتنه‌ای رخ داده‌است» را هم در آن حوزه قلم زده است.... او این‌بار…

ماراتن سرعت و سنت

خبرگزاری مهر فرهنگ و اندیشه: «کاهن معبد جینجا» عنوان سفرنامه‌ای است از وحید یامین‌پور که پیش‌تر از این با کتاب‌های «نخل و نارنج» و «اتداد» در بین مخاطبان به عنوان نویسنده روایت‌های داستانی شناخته شد؛ هر چند که در عرصۀ سیاست مشهورتر است و کتاب‌هایی مانند «هجوم پنهان» (چیستی اثرگذاری تمدن غرب بر تمدن اسلامی) و «اینجا فتنه‌ای رخ داده‌است» را هم در آن حوزه قلم زده است.... او این‌بار به سراغ سفرنامه نویسی رفته و دنیای ژاپنی‌هایِ محکوم به سرعت را در مقابل ایرانی‌های سنتی قرار داده و دست به مقایسه زده است.

به مناسبت بیست هزارتایی شدن این کتاب در پنجمین ماه انتشارش، یادداشت معرفی آن را به قلم زینب آزاد می‌خوانیم.

هرکس بنا به سلیقه و طبعش، سفرکردن را انتخاب می‌کند. سفر برای آن‌هایی که کوله‌ای بر دوش دارند، فقط اراده می‌خواهد و بس. اصلاً می‌شود سفرکردن را از خانۀ خودتان شروع کنید و لازم نیست که خود را درگیر هزینه‌های گزاف کنید. کافی است یکی از هزاران سفرنامۀ نوشته‌شده را بردارید و ظرف مدت کوتاهی، آن شهر یا کشور را بگردید. برای این سیر و سفر، کافی است روی مبل خانه‌تان بنشینید و از سفرنامه‌خوانی، با اشاره به جزئیات و کنایات ادبی و تاریخی لذت ببرید.

اصولاً سفرنامه‌ها اندکی دخل و تصرف تفکری یا اعتقادی نویسنده را با خود به همراه دارند؛ اما در کیفیت ماجرا تأثیر آن‌چنانی نمی‌گذارند. در این حالت است که به دو دسته تقسیم می‌شوند: توصیفی و تحلیلی. از من می‌شنوید، سراغ تحلیلی نروید؛ چون درگیر تحلیل و بررسی‌های نویسنده می‌شوید و سفرنامه کلاً طعم گس استدلال به خودش می‌گیرد. در عوض، توصیفی‌اش را با جان و دل بخوانید و سفرنرفته، دنیاگَرد شوید.

کاهن معبد جینجا از آن سفرنامه‌هایی است که نه‌تنها شما را در ژاپن 2017 می‌چرخاند و از وجنات و سکنات ژاپنی‌ها برایتان تصویرسازی می‌کند، بلکه دستتان را می‌گیرد و به ژاپن 1945 می‌برد و اجازه می‌دهد از یک فاجعۀ انسانی بازدید کنید.

وحید یامین‌پور که پیش‌تر با نخل و نارنج شمای مخاطب را به نجف برد و با همراهی ابراهیم، زندگی شیخ مرتضی انصاری را به تصویر کشید، این بار دست به قلم برده و روایتی را از سفر به آخرین کشور دنیا بیان کرده و برخلاف خوانندگان کتابش، بین سفررفتن و سفرنامه‌خواندن، سفررفتن را انتخاب کرده است. او در این کتاب خودش را لو می‌دهد و یک وحید یامین‌پور جدید و در عین حال واقعی را برای شما رو می‌کند. علاوه بر این، ویژگی سنجاب (سعی کن جای او باشی!) را هم رونمایی کرده و در برخی قسمت‌ها شما را هم به این کار دعوت می‌کند.

نویسنده در این سفر به‌عنوان یک گردشگر حضور دارد و مشاهداتش را با جزئیات توصیف می‌کند. او به این سفر دعوت شده تا در مراسمی خاطرۀ قربانیان جنایت بمباران هیروشیما و ناکازاکی را گرامی بدارند، شرکت کنند. طبیعی است که برای گرامی‌داشتن یاد و نام بازماندگان این حادثه، افرادی را از تمام دنیا دعوت کنند؛ اما اصلاً طبیعی نیست که صف اول میهمانان را به نمایندۀ کشوری که مجری این جنایت بوده، اختصاص دهند و او هم در شبکۀ تلویزیونی همان کشور، در پاسخ به اینکه آیا از جنایت کشورش شرمنده و پشیمان است، پاسخ منفی دهد! حتی این هم طبیعی نیست پس از گذشت این همه سال و تحمل رنج‌ها و سختی‌های متوالی، از این جنایت به‌عنوان حسن ختام جنگ استفاده کرده و کلمۀ صلح (peace) را لقلقۀ زبانشان کنند.

او برای این سفرنامه پا را فراتر از مشاهده گذاشته و به تطبیق دیده‌ها با شنیده‌ها و تحلیل مقایسه‌ای آن پرداخته و این یکی از نکات حائز اهمیت در این سفرنامه است. از طرفی، نوشتن یک سفرنامۀ تحلیلی برای کشوری که قدمت چندین هزار سالۀ تاریخی فراموش‌شده دارد، کار دشواری است؛ آن هم کشوری که در اذهان عمومی در هاله‌ای از شکوه و جلال بوده و در عین حال، ابهامات فراوانی را به دوش می‌کشد. کشوری مانند ژاپن جزو معدود کشورهایی است که رشد اقتصادی و نظم اجتماعی را در کنار پایبندی به سنت‌ها حفظ کرده؛ اما پیاده‌سازی این فرهنگ در کشوری مانند ایران به زعم برخی روشن‌فکران و سیاستمداران، نشدنی است. نظم اجتماعی مختص کشورهای مکانیکی است که رأس ساعت به‌خصوص بیدار می‌شوند و مسافتی چند کیلومتری را طی می‌کنند تا به محل کارشان بروند و رأس ساعتی به‌خصوص این مسیر را برمی‌گردند و حتی یک غذای خانگی هم نمی‌خورند! اما در کشور اسلامی ایران، علاوه بر اینکه زمان‌های مشخصی برای ادای فرایض تعریف شده است، تفریحشان دورهمی‌ها و طبخ غذاهای اصیل است. هنر مهم این کتاب، همین است که به‌خوبی سنت و فرهنگ ژاپنی را نشان داده و تداخل آن را با الزامات و ضروریات اقتصادی‌شان به چالش کشیده است. حتی با حفظ اصالت و سنت دیرینه، گردش اقتصادی‌شان مغایر با آداب و رسوم و سنتشان است. اینجاست که درمی‌یابید آدم‌ها از دور خوب هستند!

یامین‌پور در این کتاب با وجود درون‌گرابودنش، برای مدت کوتاهی وجهۀ رسمی خود را حفظ کرده و با سنجابش (!) مشغول شیطنت می‌شود و پس از انجام وظیفۀ محوله که بازدید از موزۀ صلح است، به گشت‌وگذارش می‌پردازد و تکلیف شخصی‌اش را که تماشاکردن است، ادا می‌کند.

از دیگر نکات مثبت این سفرنامه، ذکر مصادیق تاریخی ژاپن است که در لابه‌لای متن اصلی گنجانده شده و شما را مجبور به بهره‌برداری اطلاعاتی می‌کند. بهتر بود این قِسم اطلاعات در پاورقی گنجانده شود؛ اما قرارگرفتن در عمل انجام‌شده ترجیح نویسنده است.

یکی از نکات منفی کتاب عکس‌های سیاه و سفید آن است و از آنجایی که جناب یامین‌پور از لذت تماشا چشم‌پوشی نکرده و طبیعتاً عکس‌های محدودی هم گرفته شده، این عکس‌ها دل‌زده‌تان می‌کند. باید با دقت زیاد و گاهی هم ذره‌بین عکس‌ها را کنکاش کنید تا متوجه جزئیات آن شوید. ترجیح من این بود که حداقل رنگی باشند تا از ترکیبات قرمز و زرد و سفید حاکم بر ژاپن، حظ بصری ببرم.

وحید یامین‌پور برای نگارش کاهن معبد جینجا نثر صریح و کم‌حاشیه‌ای را به کار گرفته و مطالب کتاب را کاملاً روان و شفاف بیان کرده است. با خواندن این کتاب حوصله‌تان سر نمی‌رود؛ چرا که نویسنده تمام مسائل غیرضروری و جانبی را حذف کرده و هنگام مطالعه چیزی را از قلم نمی‌اندازید. تجربه ثابت کرده است که وحید یامین‌پور نویسنده‌ای است که در مقایسۀ تقابلات شرق و غرب، پیش‌زمینۀ مناسبی دارد و مشخص است در سفر به کشوری که مشترکاتی را از هر دو فرهنگ دارد، به چیزی بیش از سطوح و ظواهر پرداخته و شما را به لایه‌های عمیق‌تر خواهد برد.

قطعاً از مطالعۀ این کتاب لذت خواهید برد؛ آن هم در این بلبشوی کرونا که فرصت سیاحت را از همه دریغ کرده است.

در بخشی از کتاب می‌خوانید:

«دنیای مبتذل امکان تشرف به حقایق متعالی و زیبا را از انسان می‌گیرد و هیچ چیزِ درخورِ دیگری هم ندارد که جایگزین کند. در این میان به سرعت‌زدگی و عجله که ویژگی دوران ماست، بیشتر بدبینم. تشرف با تأنی و آرامش و خلوت نسبت دارد و از عجله و سرعت فراری است.

گفته بودم با سرعت مشکل دارم! سرعت که زیاد می‌شود، اشیای نزدیک تار و مبهم می‌شوند؛ تا جایی که امکان دیدن آن‌ها از بین می‌رود. چاره‌ای نیست. برای دیدن دقایق و ظرایف عالم باید آرام و آهسته راه برویم؛ وگرنه حقیقت را ندیده جا می‌گذاریم و زیبایی‌ها زیر پایمان له می‌شوند؛ مثل قطار شین‌کان‌سن که امکان دیدن هرچه را نزدیک بود، از ما گرفت.»

نویسنده حوزه موز 



  اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

زمان بازگشت بورس به روند اصلی مشخص شدیک کارشناس بازار سرمایه گفت: به نظر می‌رسد با جمع‌بندی همه مسایل موجود مانند ابهام مسایل سیاسی که معاملات بورس را تحت تاثیر خود قرار داده است، روند اصلی بازار در هفته نخست خردادماه مشخص و نیز در کنار آن اثر اجرایی مصوبات سران قوا در بازار منعکس شود.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه انتخابات ریاست جمهوری 

  

پیامدهای احتمالی تصمیمات سران قوا راجع به بورس | دولت در سقف قیمتی، سهام شرکت های پالایشی را فروخت | افزایش غیر منطقی قیمت برخی سهام بورسی تا 10 برابرکرکه آبادی: متاسفانه هر روز مسئولان بورس، تصمیم می گیرند. در ادامه، آن تصمیمات را اجرا می کنند و بعد از یک مدت هم، خودشان می فهمند که آن تصمیمات اشتباه بوده و آنها را لغو می کنند
۵۵ آنلاین بورس تهران دولت خودرو 

  

چگونه در اپیدمی کرونا اسانس و عطر بخریم؟یکی از ویژه ترین امکاناتی که فروشگاه های عطر بزرگ و خاص سراسر ایران از جمله عطر فرید برای ما به وجود آورده اند این است که ما دیگر می­توانیم به ساده ترین شکل ممکن اقدام به سفارش عطر های مختلف مثل خرید عطر بلک افغان ناسوماتو و عطر و ادکلن های دیگر کنیم
فردا درخت داروخانه پوست 

  

کاهش قیمت دلار پشت خطی پس از نطق روحانی/فشار به بازار ارزاقتصاد نیوز: در فضای مجازی تصور می شود وقتی مقام های اجرایی رسمی سخن می گویند قیمت ها رشد می کنند. دیشب حسن روحانی نطق کرد و قیمت دلار در معاملات پشت خط نزولی شد!.
اقتصادنیوز قیمت دلار فضای مجازی 

  

آغاز واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی تا دو هفته دیگر/ برنامه‌ای برای واردات فایزر نداریم/ هیچ شرکتی ثبت سفارش انجام نداده استرئیس اتحادیه واردکنندگان دارو اظهار داشت: بیش از 4 نوع واکسن در سازمان غذا و دارو ثبت نشده است، اگر شرکتی بخواهد فایزر وارد کند باید آن را ثبت کند که این پروسه به نوبه خود زمان‌بر است. فکر نمی‌کنم که کسی در جهت واردات فایزر تلاشی کرده باشد چراکه ما فکر می‌کردیم واردات آن ممنوع است. اگر کسی بخواهد آن را وارد کند طبق مراحل ابتدا باید آن را ثبت کند.
ایلنا واردات بخش خصوصی اتاق بازرگانی 

  

کرونا در هوا از چه فاصله‌ای پخش می شود؟مقامات بهداشتی مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ایالات متحده در دستورالعمل جدید خود اعلام کردند کروناویروس در هوا وجود دارد و می تواند بیش از 6 فوت (1.8 متر) حرکت کند.
اقتصادنیوز دستورالعمل 

  

سرعت سقوط قیمت دلار بالاتر می‌رود؟در فضای مجازی تصور می شود وقتی مقام های اجرایی رسمی سخن می گویند قیمت ها رشد می کنند. دیشب حسن روحانی نطق کرد و قیمت دلار در معاملات پشت خط نزولی شد!.
گسترش قیمت دلار فضای مجازی 

  

درخواست 2 میلیون دُز واکسن کرونا از صلیب‌سرخ برای اتباع افغانستانی/ اعلام کد اختصاصی برای واکسیناسیون تبعه از سوی وزارت کشوررییس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه روز گذشته قرار شد وزارت کشور برای واکسیناسیون این اتباع دیگر کشورها از جمله افغانستان کد اختصاصی اعلام کند، گفت: درخواست ما از صلیب سرخ این بود که 2 میلیون دُز واکسن در اختیار ما قرار دهند، تا بتوانیم اتباع افغانستانی را واکسینه کنیم.
ایلنا درمان رادیولوژی وزارت کشور 

  

ژنی خاص که مردان را بیش از زنان مستعد ابتلا به کرونای حاد می‌کندسلامت نیوز:تیمی از محققان آمریکایی در مطالعه جدید خود دریافتند مردان به دلیل دارا بودن نوعی ژن خاص، بیشتر از زنان در معرض ابتلا به بیماری کرونای شدید هستند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، مدت هاست که مشخص شده است که کووید19 برای مردان کشنده تر از زنان است و تحقیقات جدید خطرِ بیشتر در این باره را به ژنی مرتبط می داند که باعث نوعی ریزش مو در مردان می شود...
سلامت‌نیوز مردان زنان سلامت 

  

قیمت سکه وطلا / فاصله قیمتی بین دو بازار سکه ودلاردر اولین روز هفته، سکه امامی و دلار در دو مسیر متفاوت حرکت کردند. روز شنبه، اسکناس آمریکایی در جهت کاهشی حرکت کرد، حال آنکه سکه امامی راه افزایش را در پیش گرفت.
۵۵ آنلاین قیمت سود دلار 

  

خبر وزیر از نفروختن بلیت سفر به کرونایی‌هاوزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که هیچ بیمار کرونایی نمی‌تواند با وسایل حمل‌ونقل عمومی سفر برود چون بلیتی به او فروخته نخواهد شد و بر اساس رصدهای صورت گرفته موبایلی آن‌ها عمدتا سفرهای درون‌شهری داشته‌اند نه برون‌شهری.
فردا شهرسازی سفر وزارت بهداشت