گسترش   |  اقتصادی  |  

علت ساده کمبود کلان ماکارونی

افزایش قیمت آرد از یک طرف به افزایش قیمت ماکارونی و از طرف دیگر در این اوضاع منجربه رو شدن دست محتکران با کشف انبار‌های احتکار شد.

علت ساده کمبود کلان ماکارونی

چند روز پیش بود که خبر افزایش نرخ آرد صنعتی نگرانی‌ها را برای افزایش قیمت خوراکی پرطرفدار همان ماکارونی خودمان افزایش داد.

عباس تابش، رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، پس از افزایش قیمت آرد صنعتی قیمت جدید انواع ماکارونی را اعلام کرد.

در این نامه خطاب به معاون صنایع عمومی وزارت صمت آمده است: باتوجه به اعلام نرخ گندم بخش صنف و صنعت مورخ 28 فروردین وزارت جهاد کشاورزی و تعیین نرخ آرد و تصویب آن در جلسه 6 اردیبهشت کارگروه تنظیم بازار محصولات کشاورزی و مکاتبات متعدد انجمن‌های کارخانجات ماکارونی، پیرامون درخواست افزایش هزینه‌های مرتبط از قبیل دستمزد، کرایه حمل، بسته بندی و... و با لحاظ آرد 27 درصد سبوس گیری شده و طرح موضوع در جلسه مورخ 10 اردیبهشت ستاد تنظیم بازار و طرح مجدد موضوع در جلسه 11 اردیبهشت ستاد مذکور به ریاست معاون اول رئیس جمهور حداکثر قیمت مصرف کننده انواع ماکارونی رشته‌ای ساده بالحاظ مالیات بر ارزش افزوده به شرح زیر اعلام می‌شود.

قیمت انواع ماکارونی 500 گرمی، 700 گرمی و 1000گرمی به ترتیب170000 ریال، 240000 ریال و 340000 ریال اعلام شد.

سرهنگ سلیمانی فرمانده انتظامی ساوجبلاغ البرز از پلمب یک انبار احتکار روغن خوراکی و آرد به ارزش 10 میلیارد ریال در شهر هشتگرد شهرستان ساوجبلاغ خبر داد.

سرهنگ سلیمانی می‌گوید: ماموران پس از انجام تحقیقات به همراه کارشناسان اداره صنعت، معدن و تجارت به محل مورد نظر اعزام و در بازرسی از آنجا تعداد 900 حلب 16 لیتری روغن مایع سرخ کردنی و 700 کیسه آرد 40 کیلوگرمی احتکاری را کشف کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان نظرآباد نیز گفت: مأموران پلیس آگاهی فرماندهی نظرآباد به منظور مبارزه با قاچاق کالا و تشدید مبارزه با احتکار، از احتکار کالا‌های اساسی در این شهرستان مطلع و موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.

او می‌گوید: پس از بررسی صحت موضوع، تیمی مشترک با اداره صمت و اداره مبارزه با قاچاق کالا به همراه پلیس آگاهی، به آدرس اعلامی اعزام و ضمن هماهنگی با مرجع قضایی از انبار مورد نظر بازدید کردند.

سرهنگ اسداللهی گفت: در بازرسی به عمل آمده از محل مذکور 28 تن اقلام خوراکی شامل برنج، کشمش، شکر، عدس، سویا و لوبیا احتکار شده به ارزش تقریبی 15 میلیارد ریال کشف شد.

مماشات با محتکران ممنوع

آیت‌الله حسینی همدانی امام جمعه کرج گفت: با محتکرین مسامحه، مداهنه و ملاحظه نکنید؛ تا شنیده‌اند آرد گران می‌شود از چند وقت قبل شروع به احتکار و جمع‌آوری مواد کرده‌اند.

آیت‌الله حسینی همدانی گفت: همین‌ها در دوران جنگ هم همین کار‌ها را کردند و ثروت‌هایی برای خودشان جمع کردند.

او می‌گوید: عده‌ای از شما قطعاً یادتان است که در دوران دفاع مقدس برخی شروع به احتکار کردند بعد هم همین‌ها به جریانات خاص تا قبل از این دولت کنونی کمک می‌کردند، یعنی در برهم زدن اوضاع کشور نقش داشتند.

پای کارخانه معروف گیر افتاد

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: بعد از وصول گزارش تخلف یک شرکت بزرگ تولید ماکارونی در استان البرز با عنوان گرانفروشی، شعبه تعزیرات حکومتی به صورت ویژه وارد رسیدگی شد.

به گفته اصانلو، بررسی‌ها حاکی از این بود که شرکت موصوف به صورت گسترده اقدام به گرانفروشی کرده است.

او می‌گوید: رای بدوی محکومیت شرکت موصوف به پرداخت جریمه به میزان سه میلیون و هشتصد و شصت و هفت میلیارد ریال معادل سیصد و هشتاد و شش میلیارد و هفت صد میلیون تومان صادر شد.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: با توجه به سیاست‌های تنظیم بازار دولت سازمان تعزیرات حکومتی مصمم است با اشخاصی که از وضعیت موجود سوء استفاده می‌کنند مقابله کند و قطعا در این مسیر مماشات یا مسامحه نخواهد داشت.

پس از انتشار خبر 386 میلیارد تومانی کارخانه معروف احتکار کننده، برخی منابع غیررسمی از تکذیب این خبر از سوی آن کارخانه خبر دادند، اما منابع رسمی آن را تایید کردند.

معاون تعزیرات حکومتی البرز گفت: رای بدوی محکومیت (با عنوان گران فروشی) به پرداخت جریمه سیصد و هشتاد و شش میلیارد و هفتصد میلیون تومانی برای یکی از کارخانه‌های تولید ماکارونی در شعبه دوم شهرستان ساوجبلاغ صادر شد.

او می‌گوید: این رای، رای قطعی نیست و قابل تجدیدنظر است و بعد از این که مسئول کارخانه مورد نظر نسبت به رای اعتراض کند، مورد رسیدگی دادگاه تجدید نظر استان قرار می‌گیرد.

نوراللهی گفت: قطعا موضوع بعد از قطعیت رای شفاف‌تر اعلام خواهد شد.

او می‌گوید: با توجه به سیاست‌های تنظیم بازار دولت، سازمان تعزیرات حکومتی مصمم است با اشخاصی که از وضعیت موجود سوءاستفاده می‌کنند مقابله کند و قطعا در این مسیر مماشات یا مسامحه نخواهد داشت.

از روز 15 اردیبهشت ناظران تعزیرات حکومتی هرروز از کارخانه‌های ماکارونی بازدید می‌کنند و حتی در برخی موارد از بازرس و ناظر مقیم استفاده می‌شود.

روزانه هشت اکیپ بازرسی همراه با قاضی به صنوف مراجعه می‌کنند تا جایی که 18 اردیبهشت بیش از دو هزار بازرسی انجام و بیش از پانصد پرونده تخلف صنفی تشکیل شد.

شماره تلفن 124 آماده دریافت گزارش شهروند درخصوص تخلفات صنفی است، سامانه اینترنتی 135 تعزیرات حکومتی نیز راهی برای ثبت گزارش شهروندان محسوب می‌شود.

علت ساده کمبود ماکارونی

عظیمی سرپرست معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی جهاد کشاورزی البرز گفت: بازتعریف سامانه توسط اداره غله باعث کُند شدن روند تولید ماکارونی شده است.

عظیمی گفت: باتوجه به افزایش قیمت آرد، همکاران درحال به‌روزرسانی سامانه مربوطه هستند.

او می‌گوید: به همین دلیل آردرسانی به کارخانه‌ها کم و روند تولید کُند شده است.

قیمت آرد مورد استفاده در صنعت به صورت آزاد محاسبه می‌شود.

سرپرست معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی جهاد کشاورزی البرز گفت: باتوجه به آزاد بودن قیمت آرد صنعت، امکان احتکار آن توسط برخی افراد سودجو وجود دارد.

او می‌گوید: دائما بازرسان ما درحال رصد بازار هستند و افراد سودجو مورد پیگیرد قانونی قرار خواهند گرفت.

مدیرعامل یکی از کارخانه‌های تولید ماکارونی کشور گفت: این شرکت ماکارون با حداکثر توان تولید 24 ساعته محصولات خود را به بازار ارسال می‌کند و اطمینان داریم که بدون هیچگونه نگرانی این اتفاق رخ می‌دهد.

او می‌گوید: در حال حاضر روزانه چند صد تن تولید داریم و حتی در ایام تعطیل به صورت شبانه‌روزی مشغول هستیم و در این زمینه هیچ کمبودی وجود ندارد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

افزایش قیمت قیمت تنظیم بازار   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

تاکید وزارت بهداشت بر الزامی شدن تزریق دوز چهارم واکسن کرونامعاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی از احتمال تزریق دوز چهارم واکسن کرونا در ایران خبر داد.
برنا وزارت بهداشت درمان آموزش 

  

ضرورت تقویت شبکه بهداشت کشور در دوران پساکرونا به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی رضایی با تقدیر از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز برای میزبانی اجلاس کشوری تقویت نظام شبکه گفت: در طی دوران کرونا، دو سال سخت را پشت سر گذاشتیم. دو سالی که در آغاز آن با شیوع پاندمی کرونا ویروس دغدغه‌ها و نگرانی‌ها بسیار بود و با اقداماتی مانند ایجاد حدود هزار و پانصد مرکز منتخب درمان سرپایی برای کووید 19، ایجاد مراکز واکسیناسیون عمومی…
مهر وزارت بهداشت درمان امید به زندگی 

  

اهمیت بازسازی و بهبود فرآیندها در دوران پساکرونارییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه پیشگیری از بیماری ها و توسعه نظام سلامت کشور را موجب تدوین سند ملی تقویت نظام شبکه در کشور دانست.
ایلنا وزارت بهداشت کودکان آموزش 

  

6 نفر از کرونا جان باختند/ تعداد مبتلاهای جدید+جزئیات6 بیمار کووید19 در طول 24 ساعت گذشته، جان خود را از دست دادند.
گسترش بیمارستان 

  

آخرین آمار کرونا در کشور | 6 خرداد 1401آخرین آمار کرونا در کشور اعلام شد.
۵۵ آنلاین ایران وزارت بهداشت 

  

تاکنون چند دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شد؟اقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 149 میلیون و 820 هزار و 522 دز رسیده است.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

185 بیمار جدید کرونا در کشور شناسایی شدنددر طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 141 هزار و 302 نفر رسید.
ایلنا وزارت بهداشت 

  

شناسایی 185 بیمار جدید مبتلا به کرونا/ جان باختن 6 بیمار کرونایی به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت از دیروز تا امروز 6 خردادماه 1401 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 185 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 42 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 231 هزار و 284 نفر رسید. متأسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار کووید 19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 141 هزار و…
مهر وزارت بهداشت خبرنگار 

  

آمار جدید کرونا در کشور/ چند نفر فوت شدند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام وزارت بهداشت، در طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

نمادهای پُرمعامله بورس در هفته اول خرداد +نموداراقتصادنیوز: در نخستین هفته‌ کاری خرداد میانگین ارزش معاملات خرد نسبت به هفته پیش کاهش یافت.
اقتصادنیوز 

  

قیمت دلار امروز ششم خرداد 1401امروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران 25 هزار و 893 تومان است.
فردا قیمت دلار دلار آمریکا 

  

واکسن های ایرانی کرونا هر چه سریع تر در WHO تایید شوند به گزارش خبرگزاری مهر، اعضای هیأت ایرانی شرکت کننده در هفتاد و پنجمین اجلاس سالانه بهداشت جهانی، چهارمین روز حضورشان در ژنو را نیز پرکار در کمیته‌های تخصصی گذراندند. وزیر بهداشت، سخنرانی خودش را در سالن اصلی مجمع با انتقاد از تبعیض‌های بهداشتی موجود در جهان شروع کرد و اینکه سازمان بهداشت جهانی (WHO) تاکنون نتوانسته این بی عدالتی‌ها را رفع کند. عین اللهی همچنین در دیدار با المنظری…
مهر مدیترانه سازمان بهداشت جهانی پاکستان 

  

قیمت خودرو امروز 6 خرداد 1401/ فروشنده در بازار کم شدنوسان قیمت خودرو ادامه دارد. بازار معاملات نیز در رکود است. کارشناسان معتقدند تا زمانی که تکلیف واردات مشخص نشود، شرایط بازار تغییری نمی‌کند.
فردا قیمت واردات خودرو خودرو 

  

متاسفانه تکلیف ما درباره ویروس کرونا اصلا مشخص نیستخبرهایی از از شیوع و افزایش ابتلا به کرونا در برخی از مناطق دنیا به گوش می‌رسد.
مستقل‌آنلاین ویروس خانواده واکسیناسیون