ایلنا   |  اجتماعی  |  

آماری از افزایش مصرف داروی ضد افسردگی نداریم

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو گفت: قضاوت در رابطه با میزان افزایش مصرف داروهای مسکن و آرامش بخش از شروع کرونا در کشور کار خیلی علمی نیست.

آماری از افزایش مصرف داروی ضد افسردگی نداریم

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو گفت: قضاوت در رابطه با میزان افزایش مصرف داروهای مسکن و آرامش بخش از شروع کرونا در کشور کار خیلی علمی نیست.

به گزارش خبرنگار ایلنا «نوشین محمد حسینی» سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو در نشست خبری روز یکشنبه به مناسبت هفته اطلاع رسانی داروهای آنتی میکروبیال در جواب خبرنگار ایلنا مبنی بر تاثیر بحران روحی مربوط به کرونا و تاثیر آن بر استفاده از داروهای آرامش بخش و مسکن بیان کرد: استفاده خودسرانه و خانگی از داروهای ضد افسردگی و داروهای گروه اعصاب و روان کاملاً غلط و خطرناک است، حتی می‌تواند فرد را به جایی برساند که دیگر قابل جبران نباشد، بنابراین تجویز داروی خانگی در رابطه با دارو‌های آرامش بخش و ضد افسردگی اصلا معنی ندارد و مصرف این دارو باید بر اساس تجویز پزشک صورت بگیرد.

وی ادامه داد: اگر در رابطه با این داروها چنین تجویزهای خانگی هم انجام شود متاسفانه از آن هیچ آماری نیست، چون جایی ثبت نمی‌شود. آمار داروهای ضد افسردگی در کشور ما و در تمام دنیا بالا رفته و دلیل آن هم تغییر سبک در زندگی جدید، مشکلات اقتصادی و همچنین کمتر از خانه بیرون رفتن از عوامل ایجاد زمینه‌های افسردگی است که بهتر است به جای آنکه داروهای افسردگی را به سرعت شروع کنیم،  ورزش کنیم، برنامه‌ شاد برای خودمان ایجاد کنیم، کتاب بخوانیم تا امیدواری خود را افزایش دهیم.

فعلا آماری از افزایش مصرف داروی ضد افسردگی نداریم

حسینی در جواب دیگر خبرنگار ایلنا در مورد میزان افزایش داروهای مسکن، افزود: دقیقاً برای این منظور مطالعه‌ای انجام نشده چون هنوز برای اینکه چنین مطالعه‌ای به صورت دقیق انجام شود و گزارش آن ارائه شود زود است.

وی ادامه داد: برای اینکه یک مطالعه بتواند درست و منطقی باشد باید اطلاعات چندین سال قبل و بعد از آن را داشته باشید ولی ما هنوز در کوران بحران هستیم و چون در بحران قرار داریم انتشار مطالعه‌ای در این زمینه کار علمی نخواهد بود، چون تازه این بحران به یک سال رسیده و از زمانی که بیماری شروع شده پیک‌های مختلف و بالا و پایین‌های مختلفی داشته، بنابراین قضاوت در این باره هنوز کار خیلی علمی نیست.

از بازار سیاه دارو تهیه نکنید

حسینی در مورد وضعیت داروهای کرونا که در بازار سیاه به فروش می‌رسد، بیان کرد: متاسفانه داروهایی که خارج از بازار داروهای سلامت به فروش می‌رسند تقلبی هستند و خواهش می‌کنم که هیچ دارویی از این طریق تهیه نشود، به این دلیل که این داروها در اختیار بیمارستان‌های قرار می‌گیرد که مریض‌های بستری کرونا دارند و حتی به داروخانه‌ها هم توزیع نمی‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین آنها یا داروهای تقلبی است و یا اینکه اساساً شاید دارویی مثل رمدسیویر نباشد، چون در چندین بررسی که انجام دادیم متوجه شدیم فقط بسته‌بندی دارو درست بوده و خود دارو چیز دیگری بوده است‌. بنابراین بهتر است که این داروها از مسیر غیره رسمی تهیه نشود، چون امکان دارد به قیمت جان بیمار تمام شود.

امسال واکسن آنفلوآنزایی در دارو خانه‌ها توزیع نشد

حسینی در رابطه با واکسن آنفلوآنزا افزود: واکسن آنفلوآنزا امسال در اختیار معاونت بهداشتی قرار گرفت تا برای گروه‌های خاص به صورت رایگان تزریق شود، به همین دلیل وارد داروخانه‌ها نشد، چون نیاز بود گروه‌های خاص حتماً واکسینه شوند.

وی ادامه داد: افراد معمولی با رعایت فاصله اجتماعی و زدن ماسک نسبت به آنفولانزا ایمن هستند، اما در مورد بیماران خاص مثل خانم‌های باردار و افراد بالای 65 سال نمی‌توانیم چنین چیزی گفت، بنابراین کل واکسن آنفولانزا تحویل معاونت بهداشت وزارت بهداشت شد تا در محل خانه‌های بهداشت و جاهای که تعیین شده بود به افرادی که دارای بیماری خاص، بالای 65 سال و خانم‌های باردار تزریق شود.

ادامه دارد...

افسردگی داروخانه ورزش   اخبار برگزیده
  

امتحانات دانش‌آموزان حضوری است مگر اینکه متخصصان بهداشت اجازه ندهند/ آموزش حضوری کلاس اولی‌ها را توصیه می‌کنیم​وزیر آموزش و پرورش گفت: به محض خارج شدن از این تعطیلی دوهفته‌ای به خانواده‌ها توصیه آموزش حضوری به ویژه برای کلاس اولی‌ها را داریم و خود ما بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید می‌کنیم.
ایلنا آموزش اینستاگرام همراه اول 

  

ترور فخری‌زاده بی‌پاسخ نخواهد ماند/ در دام توطئه اسرائیل نخواهیم افتادرئیس‌جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا با اشاره به ترور دانشمند هسته‌ای ایران ضمن تاکید بر بی‌پاسخ نماندن این اقدام، گفت: در دام توطئه رژیم صهیونیستی نخواهیم افتاد.
ایلنا رئیس جمهور هسته ای ایران 

  

ایران: نشانه‌های جدی مسئولیت اسرائیل در ترور شهید فخری زاده وجود داردامروز ، 27 نوامبر 2020 ، در شهر آبسرد استان تهران ، آقای محسن فخری‌زاده دانشمند برجسته ایرانی، در یک حمله تروریستی ترور شد...
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران حمله تروریستی 

  

نتیجه کالبدشکافی دیه گو مارادونا مشخص شددلیل دقیق مرگ دیه‌گو مارادونا، اسطوره فقید فوتبال آرژانتین و جهان روشن شد.
مملکت‌آنلاین دیه مارادونا مرگ 

  

عملیات تروریستی دیروز بر بورس چه تاثیری می گذارد؟یک تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه اگرچه اتفاق تلخی به دلیل ترور یکی از دانشمندان ارزشمند کشور در روز گذشته رخ داد، اما به نظر نمی‌رسد بازار به این اتفاق واکنش منفی نشان دهد.
اقتصادنیوز سرمایه نرخ سود بانکی خودرو 

  

اطلاعات دانشمندان هسته‌ای را چه کسی لو داد؟ + فیلممشاور رهبر انقلاب درباره‌ی لورفتن اطلاعات دانشمندان هسته‌ای اظهار نظر کرد.
گسترش هسته ای مشاور رهبر انقلاب 

  

«بهروز کمالوندی» معتقد است روند بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از اماکن غیر اعلام شده در چارچوب موضوعات پروتکلی مشخص است و نمی تواند از هر مکانی بدون ارائه توضیحات به کشور عضو بازرسی کند.
نامه نیوز سازمان ملل سازمان انرژی اتمی آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

هدف روحانی از بازگشت به برجام حل مشکلات دولت خودش استسید محمد غرضی: اوباما اعلام کرد که بایدن به برجام برمی‌گردد؛ چون برجام خصوصیت بین المللی دارد بنابراین ارزشمندتر از سیاست‌های دولتی و یا فردی است. اقای روحانی از مطرح کردن برجام به دنبال حل مشکلات دولت خودش است اما ما نگران منطقه و حضور بیگانگان هستیم. استعداد داخلی ایران بسیار قوی است و قدرت سیاسی ما بالاخره آمریکا را از لشکرکشی مایوس کرد.
مستقل‌آنلاین الناز شاکردوست دولت محمد غرضی 

  

ادعای تکراری پمپئو درباره برنامه موشکی ایرانوزیر امور خارجه آمریکا در پی تحریم علیه چهار نهاد روسی و چینی در بیانیه ای ادعاهایی را درباره برنامه موشکی ایران مطرح کرد.
مثلث مایک پمپئو برنامه موشکی ایران ایران 

  

خودروهای تولید داخل که کاهش قیمت بیش از 100 میلیون داشتندکاهش یا به تعبیر بهتر ریزش اخیر خودروها به گونه ای بوده که برخی خودروهای تولید داخل کاهش قیمت بیش از 100 میلیون تومان و برخی چند صد میلیون تومان را هم تجربه کرده اند.
خودروتک تولید قیمت بازار خودرو 

  

کاهش قیمت خودرو به 30 درصد رسید/ سقوط قیمت پژو 207در حال حاضر خریداران خودرو با توجه به روند کاهشی قیمت ها در بازار دست از خرید برداشته و منتظر کاهش بیشتر قیمت ها هستند.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

اسرائیل، در پشت پرده ترور دانشمندان هسته‌ای ایرانمحسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان، عصر امروز، مورد سوءقصد قرار گرفت. منابع رژیم صهیونیستی اعلام کرده بودند که سازمان جاسوسی این رژیم «موساد» تلاش کرده یک دانشمند هسته‌ای ایران را ترور کند اما عملیات او موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین خودرو هسته ای ایران 

  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  اخبار داغ
  

این داروهای گیاهی کرونا اسماً مجوز گرفته‌اندمتأسفانه آن اندازه که مردم داروهایی مانند "رمدسیویر" را که به‌گفته مسئولان به‌روی بیماران کرونایی بی‌تأثیر است می‌شناسند، هیچ شناختی از وجود داروی‌های گیاهی درمان کرونا که به آنها مجوز تولید داده شده است ندارند.
گسترش سلامت وزارت بهداشت طب سنتی 

  

فوری / ریزش 1.2 میلیون تومانی قیمت سکه!نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: این روند نزولی به شدت چشمگیر بوده به طوریکه قیمت سکه و طلا به پایین‌ترین حد خود در طول چهار ماه اخیر رسیده، ضمن اینکه نگاهی به روند قیمت‌ها طی یک هفته گذشته نشان می‌دهد که سکه حدود یک میلیون و 200هزار تومان ارزان شده و حباب آن به 550هزار تومان کاهش یافته است.
گسترش قیمت کاهش قیمت ها سکه و طلا 

  

پیش بینی بورس در فردا یکشنبه 9 آذر 99در پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل تحت تاثیر معاملات مثبت بیش از 1/5 درصد رشد کرد، اما بورس فردا چه می‌شود؟
خودروتک سهام شاخص تجارت 

  

سلوکی: مسابقات در شرایط حساس شیوع کرونا برگزار می شودنایب رییس بانوان فدراسیون هندبال اظهار داشت: از آنجایی که مسابقات در شرایط حساس شیوع کرونا برگزار می‌شود در صدد هستیم تمام پروتکل‌ها به طور دقیق رعایت شود.
ایلنا هندبال لیگ برتر زنان 

  

ریزش تدریجی آمارهای تلخ کرونا در ایران + نمودارامروز هشت آذر 99 با ریزشی امیدوارکننده‌ای در همگی آمارهای کرونایی مواجه بودیم. در همین خصوص بهبودی های روزانه رکوردی جدید را به ثبت رسانده و آمارجانباختگان نیز نسبت به آمار یک هفته پیش شاهد بیشترین افت پاییزی بود.
اقتصادنیوز درمان ایران وزارت بهداشت 

  

کرونا یک استرس مزمن است /مردم باید بحران کرونا را باور کنندمعاون آموزش سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اظهار داشت: پذیرش شرایط بحرانی تا 90 درصد استرس انسان را
خبرفوری استرس آموزش روانشناسی