اعتماد   |  سیاسی  |  

کارگزاران به‌دنبال ایده حمایت از علی لاریجانی است؟ / حسین دهقان در بین کاندیداهای حزب کارگزاران برای انتخابات 1400 است؟

علی لاریجانی می‌تواند از گزینه‌های قابل‌تامل کارگزارانی‌ها باشد. او از سیاستمداران اصولگرایی است که سبک و سیاق سیاست‌ورزی‌اش مورد علاقه و توجه کارگزارانی‌ها بوده است. آنها حتی در جریان رقابت برای ریاست‌ مجلس دهم نیز معتقد بودند که صندلی ریاست حق لاریجانی است و از کاندیداتوری محمدرضا عارف به عنوان یک اصلاح‌طلب حمایت نکردند...

کارگزاران به‌دنبال ایده حمایت از علی لاریجانی است؟ / حسین دهقان در بین کاندیداهای حزب کارگزاران برای انتخابات 1400 است؟

اعتمادآنلاین| «محسن هاشمی» و «اسحاق جهانگیری» احتمالا از گزینه‌های حزب کارگزاران سازندگی برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1400 خط می‌خورند. حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگویی که دیروز منتشر شد، به خبرگزاری دولت خبر داده که رایزنی‌ها با این دو عضو کارگزاران تاکنون بی‌نتیجه بوده و آنها نامزدی در انتخابات نیستند. سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی توضیح داده که حزب گام‌های موثری در انتخابات برداشته و راهکارها و سیاست‌های موردنظرش را برای دولت آینده در قالب برنامه‌ای تدوین و آماده کرده است. اولویت‌بخشی به مساله اقتصاد، حل مشکلات اقتصادی جاری و توسعه اقتصادی مهم‌ترین ویژگی‌های این برنامه عنوان شده آن‌طور که مرعشی مدعی است در آن راهکارهایی مطرح شده که کشور را به رشد اقتصادی دو رقمی و تورم تک رقمی برساند. مرعشی توضیح داده که پس از تدوین این برنامه در گام بعدی فهرستی از شخصیت‌های مورد توجه و حمایت حزب آماده شده و تاکنون با این شخصیت‌ها رایزنی‌هایی صورت گرفته است، اما از میان این افراد اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری و محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران که هر دو از اعضای موثر شورای مرکزی این حزب هستند، برای حضور و نامزدی در انتخابات اعلام آمادگی نکرده‌اند و تا امروز پیشنهاد حزب را نپذیرفته‌اند. با این حال مرعشی خبر داده که حزب همچنان در حال رایزنی درباره دیگر شخصیت‌های مورد توجه در حزب و در حال بررسی گزینه‌هاست تا نامزدی را که توانایی بیشتری برای تحلیل برنامه جسورانه اقتصادی کارگزاران دارد، انتخاب کند اما با حذف این دو گزینه بال راست جناح چپ سراغ کدام گزینه‌ها خواهد رفت؟ و آیا کاندیداتوری علی لاریجانی جدی‌تر خواهد شد؟

 

گزینه‌های فراحزبی

حسین مرعشی گفته که محسن هاشمی و اسحاق جهانگیری آماده حضور در انتخابات نیستند. هر دو عضو شورای مرکزی حزب، هر دو از چهره‌های موثر در حزب و البته هر دو از گزینه‌های اصلی کارگزاران که به نظر می‌رسد از میان گزینه‌ها خط خورده‌اند، هستند. محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران و فرزند ارشد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی میانه مهر امسال در مورد شائبه حضورش در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده گفته ‌بود: «علاقه‌ای به این کار ندارم. با وضعیتی که الان هست و شرایط بسیار سخت کشور، کسی که خود را کاندیدا می‌کند به قول غربی‌ها باید «سوپرمن» باشد.» او همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد فشارهای حزب برای کاندیداتوری او به شوخی گفته ‌بود که امیدوار است گول نخورد و کاندیدا نشود. البته چندی بعد که خبرنگاران در مورد احتمال حضورش در انتخابات شوراهای شهر و روستای تهران از او سوال پرسیدند، او باز هم تاکید کرد که بنایی برای حضور در انتخابات ندارد و این تصمیم قطعی است. قطعیت در تصمیم‌گیری برای عدم حضور در انتخابات شوراها و دودل بودن برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری باعث شد که برخی گمانه‌زنی‌ها در مورد حضور محسن هاشمی در انتخابات 1400 تقویت شود با این حال آن‌طور که حسین مرعشی گفته او اعلام کرده که آمادگی ندارد و اگر دقیقه 90 تصمیمش تغییر نکند، دیگر جزو کاندیداها نیست. 

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری نیز از سال 96 گزینه کارگزاران و حتی بسیاری از اصلاح‌طلبان برای انتخابات 1400 بود. با این حال مدیریت دولت و نقش جهانگیری و شرایط موجود آن‌قدر پیچیده شد که از یک‌سال پس از روی کار آمدن دولت دوازدهم، بسیاری بر این باور بودند که او دیگر شانسی برای حضور در انتخابات 1400 ندارد؛ به‌خصوص ماجرای تعیین ارز 4200 تومانی که در اظهارات ولی‌الله سیف مشخص شد تصمیم‌گیرنده اصلی آن حسن روحانی بوده اما به اصرار، اعلام این موضوع بر عهده اسحاق جهانگیری گذاشته شده، یکی از مهم‌ترین دلایلی بود که اصلاح‌طلبان را از اقبال مردم به جهانگیری ناامید کرد. اخیرا زمزمه‌هایی شنیده می‌شد که جهانگیری کار ستادی برای انتخابات را که از یکی، دوماه پیش از این آغاز کرده بود، متوقف کرده و دیروز با اظهارات مرعشی مشخص شد که احتمال کاندیداتوری او وجود ندارد. 

در این شرایط اما برای کارگزاران که اصرار به حضور در انتخابات دارد، چه گزینه‌هایی باقی است؟ به نظر می‌رسد تنها گزینه‌هایی که حزب می‌توانست روی آنها برای انتخابات سرمایه‌گذاری کند، هاشمی و جهانگیری بوده‌اند. غلامحسین کرباسچی، دبیرکل یا حسین مرعشی سخنگوی این حزب که اساسا امکان کاندیداتوری ندارند و ردصلاحیت‌شان قطعی به نظر می‌رسد و باقی اعضا نیز به ‌لحاظ سابقه سیاسی و اجرایی در سطح کاندیدای ریاست‌جمهوری نیستند؛ سعید لیلاز اقتصاددان نیز که عضو کارگزاران سازندگی است خود از مخالفان سرسخت حضور یک اقتصاددان بر مسند کرسی ریاست‌جمهوری است؛ بنابراین کارگزاران احتمالا ناچار است به گزینه‌های فراحزبی بیندیشد.  یکی از این گزینه‌ها احتمالا سیدحسن خمینی است. اگرچه اخیرا پسر سیدحسن خمینی در گفت‌وگویی با همشهری تاکید کرده‌ بود، پدرش به فکر ریاست‌جمهوری نیست اما به هر حال گفته می‌شود که شاید نسبت فامیلی او با بنیانگذار انقلاب از ویژگی‌های موثری برای حضور مردم پای صندوق‌های رای باشد؛ گرچه همین امر می‌تواند سیدحسن خمینی را از حضور در امر سیاست‌ برحذر دارد.  علاوه بر این علی لاریجانی نیز می‌تواند از گزینه‌های قابل‌تامل کارگزارانی‌ها باشد. او از سیاستمداران اصولگرایی است که سبک و سیاق سیاست‌ورزی‌اش مورد علاقه و توجه کارگزارانی‌ها بوده است. آنها حتی در جریان رقابت برای ریاست‌ مجلس دهم نیز معتقد بودند که صندلی ریاست حق لاریجانی است و از کاندیداتوری محمدرضا عارف به عنوان یک اصلاح‌طلب حمایت نکردند. هنوز مشخص نیست که لاریجانی تمایلی به حضور در انتخابات داشته‌ باشد یا نه، اما بسیاری معتقد بودند که لاریجانی تنها زمانی با «بهارستان» خداحافظی خواهد کرد که بخواهد خود را در مسیر «پاستور» محک بزند.  عباس آخوندی از مدیران لیبرال دولت روحانی نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای کارگزارانی‌ها باشد. با این حال احتمال حمایت آنها از چهره‌هایی چون آخوندی اندک است، چراکه احتمال ردصلاحیت شدن آخوندی کم نیست و کارگزارانی‌ها نیز تمایل دارند با گزینه‌ای وارد میدان شوند که حتما از سد شورای نگهبان عبور کند. با این حال آخوندی احتمالا به ‌لحاظ نگاه و رویکرد اقتصادی به بال راست اصلاح‌طلبان نزدیک خواهد بود. علی مطهری نیز از دیگر چهره‌های سیاسی است که می‌توان آن را در فهرست کارگزاران قرار داد. او نیز جایگاهی مشابه علی لاریجانی برای کارگزارانی‌ها دارد اما نکته منفی او شاید دوری از فضای اقتصادی مورد تاکید کارگزاران است. مجید انصاری نیز از اصلاح‌طلبانی است که با کارگزاران ارتباط نزدیکی دارد کما اینکه در فهرستی که این حزب برای مجلس یازدهم منتشر و از آن حمایت کرد، مجید انصاری در صدر فهرست قرار داشت. علاوه بر این گزینه‌ها شنیده می‌شود که نام سردار حسین دهقان نیز در میان گزینه‌های آنها دیده می‌شود.

 

مشارکت به هر قیمت و در هر شرایط

اظهارات سخنگوی حزب نشان می‌دهد که همان‌طور که پیش از آن مشخص بود، کارگزاران سازندگی قطعا و حتما در انتخابات مشارکت فعال خواهد داشت. در حالی که طیفی از اصلاح‌طلبان به‌خصوص گروه‌ها و گعده‌های نزدیک به حزب اتحاد ملت یا مشارکتی‌های سابق معتقدند نباید از استراتژی پیشین اصلاح‌طلبان یعنی «کاندیدای اجاره‌ای» و حرکت به سوی «دولت ائتلافی» استفاده کرد، کارگزاران معتقد است با وجود هر محدودیت و به‌‌رغم انتقاد به کارکرد و شیوه نظارت شورای نگهبان، از هر روش ممکن برای حضور فعال در انتخابات استفاده خواهد کرد. 

شنیده‌ها حاکی از آن است که هر قدر اتحاد ملت به عنوان یکی از تاثیرگذارترین احزاب اصلاح‌طلب بنا دارد با گزینه‌ای به اصطلاح «سوپر اصلاح‌طلب» در انتخابات حاضر شود، حتی به قیمت اینکه تمام گزینه‌هایش ردصلاحیت شوند، چراکه در آن صورت، دست‌کم مصداق و معیار خود برای کاندیدای مطلوب را به مردم معرفی کرده‌، اما کارگزاران سازندگی که همواره منتقد این روش‌ها بوده، پس از بررسی گزینه‌های حزبی به هر روشی که امکان حضور در انتخابات و مشارکت فعال را فراهم کند، تن خواهد داد. همچنین گزاره قطعی دیگر در مورد کارگزاران این است که این حزب با اولویت‌های اقتصادی به انتخابات ورود خواهد کرد که این موضوع نیز پیش از اظهارات مرعشی و با‌توجه به رویکردهای کارگزاران قطعی به نظر می‌رسید. در واقع دو گزاره شرکت قطعی و حتمی در انتخابات و رویکرد اقتصادی دو گزاره قطعی در مورد کارگزاران است.

 

منبع: روزنامه اعتماد 

 

حزب کارگزاران دولت دوازدهم سعید لیلاز   اخبار برگزیده
  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

گفت‌وگوی سخنگوی وزارت خارجه با حامد کرزایسخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با «حامد کرزای»، رئیس جمهور سابق افغانستان دیدار و رایزنی کرد .
ایلنا سخنگوی وزارت امور خارجه وزارت خارجه کرزای 

  

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سند راهبردی بین ایران و افغانستان را یکی از اسناد خیلی مهم در روابط دو کشور عنوان و تاکید کرد: گفت‌وگوها میان تهران و کابل درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته است.
نامه نیوز وزارت خارجه واشنگتن جمهوری اسلامی ایران 

  

«طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس به تصویب رسیدطرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس بررسی و تصویب و گزارش آن برای رسیدگی به صحن علنی پارلمان ارسال شده تا در دستورکار پارلمان قرار گیرد.
۵۵ آنلاین رایانه 

  

پایانِ سبز هفته پرنوسان بورسشاخص کل بورس در روز چهارشنبه 10 هزار واحد رشد کرد تا هفته پرنوسان را صعودی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران خودرو 

  

این افراد وام یک میلیونی و بسته معیشتی 100 تومانی دریافت می کنندحامد شمس رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات مشمولان بسته معیشتی 100 هزار تومانی و وام یک میلیون تومانی، اظهار کرد: مشمولان بسته معیشتی دولت که شغل و درآمد ثابت ندارند مشمول این طرح هستند.
مستقل‌آنلاین وام بودجه دولت 

  

خبر خوب معاون وزیر بهداشت برای بیماران کرونایی + جزئیاتقاسم جان‌بابایی صبح امروز در بازدید از بیمارستان بهشتی کاشان از بستری بیماران به صورت خانوادگی در این بیمارستان ابراز تاسف کرد و اظهار داشت:
مستقل‌آنلاین بیمارستان کاشان وام 

  

امروز مرز مقاومت قیمت پراید سرانجام شکستقیمت پراید پس نزدیک به دو ماه و نیم بار دیگر به زیر 100 میلیون تومان بازگشت.
خودروتک قیمت ماه خودرو 

  

خدا را شکر عادل رفت!«خدا را شکر عادل رفت و فوتبال ایران عمق پیدا کرد. خدا را شکر دیگر کسی به کسی بدوبیراه نمی‌گوید. خدا را شکر همه دارند حرمت هم را نگه می‌دارند!»
مملکت‌آنلاین ایران شکر روزنامه 

  

ریزش عجیب و غریب قیمت خودرو / روند کاهشی ادامه داردروند کاهش قیمت خودرو در چند هفته اخیر به گونه ای شده است که اکنون می توان با قاطعیت گفت در یک موج ریزش قیمت خودرو قرار گرفته ایم. موج ریزشی که به نظر می رسد فعلا قصد فروکش کردن ندارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تولید 

  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  اخبار داغ
  

نوسان در روزهای زوج و فرد بورس /پایان خوش برای سهامداراندر حالی که بازدهی بازار در هفته ابتدایی مهرماه و آبان ماه منفی بود، در هفته اول آذر ماه بازدهی بورس مثبت شد.
اقتصادنیوز پول بورس تهران وزن 

  

کرونا دست بردار از خانه هنرمندان نیست/ صدایی که هنوز می شنویم/عروسی خوبان سینما با طعم همایون شجریان/ جلیل سامان برای زیر خاکی هم ناز کرد/عاشقانه های خانواده تئاتری فاش شد!هفته ای که گذشت دو تن از هنرمندان نامدار صاحب سبک و دارای امضای سینمای ایران قربانی ویروس کرونا شدند، بی تردید سینمای ایران مدیون صدای ماندگار چنگیز جلیلوند است و این سینما هرگز کارنامه هنری کامبوزیا پرتوی و بخصوص قلم ماندگار و مانایش را فراموش نمی کند...
برنا هنرمندان سینما سینمای ایران 

  

اقتصاد آمریکا در حال بازگشت به شرایط قبل کرونارشد بازبینی شده سه ماهه سوم اقتصاد آمریکا 33.1 درصد اعلام شد.
۵۵ آنلاین اقتصاد رشد اقتصادی کنگره آمریکا 

  

این حرف‌ها در مورد کرونا ممنوع است!اگر طی 10 ماهی که از ورود کرونا به کشور می‌گذرد به کرونا مبتلا نشده باشید، حتما در اطرافیان خود مبتلایان این بیماری را دیده‌اید؛ بیماری سختی که علاوه بر تمام عوارض جسمانی می‌تواند برای روح و روان فرد هم آسیب‌زا باشد و با ترسی که نسبت به بیماری وجود دارد، سبب شود تا اطرافیان بیمار هم از این بُعد بیماری غافل شوند.
۵۵ آنلاین شبکه های مجازی درمان خانواده 

  

دولت انگلیس در آغاز همه‌گیری کرونا با خرید شتاب‌زده وسایل حفاظتِ شخصی، هزینه هنگفتی به بار آورده است.
صراط هزینه انگلیس دولت 

  

وضعیت قرمز بورس سبز شد!بازار سرمایه در هفته جاری روزهای پرنوسانی را پشت سر گذاشت و در حالی که روز سه‌شنبه چراغ قرمز این بازار روشن شده بود در روز چهارشنبه بورس دوباره سبزپوش شد.
گسترش سرمایه وزن شاخص 

  

مهدی تیکدری مدافع تیم فوتبال تراکتور به علت ابتلا به ویروس کرونا راهی قرنطینه شد.
صراط فوتبال ویروس ورزشگاه