گسترش   |  اقتصادی  |  

درس سال 99 برای بورس بازان چه بود؟

در آستانه یکساله شدن استارت ریزش 10 ماهه شاخص سهام، شواهد حکایت از تغییر رفتار بورس‌بازان دارد. گویا معامله‌گران از تجربه ناخوشایند سال پیش درس گرفته و این‌بار نمی‌خواهند بی‌گدار به آب بزنند تا همانند روز‌های نزولی 99، هر روز را به امید نقد کردن سهام خود در صف‌های سنگین فروش سپری کنند. معامله‌گران این روز‌ها به دنبال شناسایی سهام مستعد رشد هستند.

درس سال 99 برای بورس بازان چه بود؟

روند کلی معاملات بورس تهران همچنان سمت و سوی افزایشی دارد. در حالی که طی ماه‌های گذشته تعقیب ورود و خروج پول حقیقی به این بازار، اقبال سرمایه‌گذاران حقیقی را به سمت صنایع خاصی نشان می‌داد، اما این روز‌ها در کنار رشد آهسته و پیوسته میانگین وزن بازار سهام، در هر گروهی، شرکت‌هایی مورد اقبال واقع می‌شوند که از پتانسیل بنیادی قوی‌تری برخوردارند و دیگر خبری از خرید و فروش‌های توده‌وار در بازار نیست.

به نظر می‌رسد با وجود احتیاط، اما هیجان‌های توخالی به حداقل رسیده و تعقل و تفکر جای آن را گرفته است؛ درسی که تجربیات یک سال گذشته سهامداران در صعود پرشتاب ماه‌های نخست سال 99 و پس از آن نزول فرسایشی 10ماهه به بورس‌بازان داد. گویا دیگر نباید در رویای کسب سود‌های بادآورده نشست.

خوش‌بین، اما محتاط

بازار سهام در دومین روز هفته شاهد تداوم بهبود تقاضا در بسیاری از نماد‌ها بود. در این روز شاخص کل بورس نتوانست به اندازه روز شنبه بر ارتفاع خود بیفزاید، با این حال از مسیر صعودی نیز بازنماند و موفق شد در پایان معاملات روز یکشنبه به میزان 8700 هزار واحد پیشروی کند. به موجب این پیشروی نماگر اصلی بازار به سطح یک‌میلیون و 360 هزار واحد رسید. ثبت چنین رقمی به معنای افزایش 65/0درصدی میانگین وزنی قیمت سهام مورد معامله در بورس یکشنبه و افزایش ارتفاع 4درصدی دماسنج تالار شیشه‌ای از ابتدای سال 1400 بود.

بررسی آمار و ارقام موجود در بازار سهام نشان می‌دهد که رشد دیروز شاخص کل و نماد‌های معامله‌شده در این بازار تا حد زیادی تحت تاثیر خوش‌بینی ایجادشده به‌واسطه داد و ستد‌های روز شنبه بوده است. لازم به یادآوری است که در روز یادشده شاخص کل به میزان 66/2درصد رشد کرد و بیش از 300 میلیارد تومان از پول حقیقی‌ها به‌طور خالص وارد بورس شد.

به دنبال همین امر طی روز گذشته خالص تغییر مالکیت حقوقی نیز چندان افزایش نیافت و در نهایت فعالان حقوقی بازار تنها 52 میلیارد تومان از سهام سرمایه‌گذاران حقیقی را خریدند. اینطور که به نظر می‌آید، فروکش کردن انتظارات در جهت افزایش قیمت دلار توانسته اندکی از عطش خرید سهام بکاهد. ضمن آنکه افزایش انگیزه برای شناسایی سود از سوی فعالانی که روز شنبه را با رشد پرشتاب قیمت‌ها سپری کردند، امری طبیعی بود.

در بعد ارزش معاملات خرد نیز بورس روز گذشته تغییرات چندانی را شاهد نبود. در این روز ارزش معاملات خرد در حالی به حدود 4723 میلیارد تومان افت کرد که در خلال معاملات نخستین روز هفته سنجه یادشده به حدود 5050 میلیارد تومان رسیده بود. چنین تغییری البته چندان در بازار این روز‌ها ملموس نخواهد بود؛ چرا که جو حاکم بر معاملات این روز‌ها بیش از هر وقت دیگری سرمایه‌گذاران را به احتیاط وامی‌دارد.

درس‌های ابرنوسان برای سرمایه‌گذاران

دلیل احتیاط در چه چیزی نهفته است؟ سرمایه‌گذاران که تا همین یک سال قبل آنقدر بی‌محابا اقدام به خرید و فروش سهام در روز‌های رونق می‌کردند، برای چه این روز‌ها تا این حد با احتیاط به خرید و فروش سهام می‌پردازند؟ برای پاسخ به این دو سوال باید ابتدا به این نکته توجه کرد که پس از شروع ریزش شاخص کل بورس در تاریخ 20 مردادماه سال قبل تاکنون فعالان بازار سرمایه به‌ویژه سهامداران خرد تجربه‌ای تلخ را پشت سر گذاشته‌اند.

در حالی که از ابتدای سال گذشته تا قبل از تاریخ یادشده بسیاری از سرمایه‌گذاران با اتکا به جریان سنگین ورود پول حقیقی تقریبا بدون احتیاط اقدام به خرید سهم در بازار می‌کردند و هر چه می‌خریدند، سودی عجیب به خانه می‌بردند، اما برای 10 ماه نه‌تن‌ها هر روز شاهد آب‌شدن سرمایه‌های خود در بازار بودند، بلکه هر روز را با آرزوی نقدکردن و خروج از بازار پشت سر می‌گذاشتند.

افزایش تعداد نوحقیقی‌ها و بیشتر افراد تازه‌وارد به بورس در یک ماه پایانی رونق بورس سبب شد افت شاخص بورس در عمل به بسیاری از سرمایه‌گذاران تازه‌وارد در این بازار صدمه بزند و ضمن کاهش اعتماد آن‌ها به بازار سهام و سازوکار آن در عمل آن‌ها را به احتیاط بیشتر وادارد. در این میان احتیاط کردن ابدا رویکرد بدی برای سرمایه‌گذار نیست، اما باید به این نکته نیز توجه داشت که این نوع احتیاط نه صرفا از روی پختگی و در نظر گرفتن تمامی جوانب مشرف بر امر سرمایه‌گذاری بلکه بیشتر به دلیل ترس از تغییر جهت یکباره بازار یا تغییر قوانین حاکم بر آن است.

این روز‌ها بورس‌بازان تا حدودی آب‌دیده شده‌اند و این‌بار قصد دارند اقبال خود را در سهامی بیازمایند که از حداقل‌های لازم برای سودسازی بیشتر برخوردارند. مضاف بر اینکه گذر زمان در طول یک سال گذشته و روند منفی پرقدرتی که تا همین یکی دو ماه اخیر ادامه داشت، باعث شده بسیاری از فعالان بازار سهام با ضرر‌های هنگفتی در حدود 70 یا 80 درصد مواجه شوند.

تمامی این عوامل سبب شده حتی با وجود بروز نشانه‌هایی از موج جدید صعودی بازار و ظهور دوباره سیگنال‌فروشان در تلگرام و فضای مجازی، کمتر کسی مشتاق پذیرش ریسک نامتعارف در میان سرمایه‌گذاران خرد باشد.

تداوم رشد، اما نه یکدست

دقیقا به دلیل وجود احتیاط در میان سرمایه‌گذاران است که حتی افزایش قیمت دلار در روز‌های اخیر نیز نتوانست پول‌های پارک‌شده را به شکلی بی‌حساب و کتاب وارد طرف تقاضای بازار سهام کند. بر این اساس در روز‌های اخیر در شرایطی شاخص اصلی بورس همچنان به مسیر صعودی آهسته و پیوسته خود ادامه داده است که هرچند یک یا دو صنعت موفق به ربودن گوی سبقت از سایر صنایع می‌شوند و با جذب نقدینگی حقیقی به صدر فهرست صنایع جذاب و در بازار سرمایه قدم می‌گذارند، اما عنان تغییر مالکیت‌ها همه‌روزه در دست سهامداران خرد نیست

بر این اساس طی روز گذشته هر چند 18گروه موفق به جذب نقدینگی حقیقی شدند، اما کلیت این نسبت برای بورس طی روز یکشنبه به میزان 52 میلیارد تومان منفی بود. لازم به ذکر است که بیشتر سرمایه‌های حقیقی در نماد معاملاتی «حتاید» وارد شده است.

همان‌طور که گفته شد، آب‌دیده شدن سرمایه‌گذاران، الگوی رفتاری آنان را نسبت به سال قبل دگرگون کرده و سبب شده شاهد کوچ پول میان گروه‌های مختلف باشیم. روز گذشته در حالی شرکت‌های فعال در صنعت حمل‌ونقل مورد توجه خریداران قرار گرفتند که روز قبل از آن شرایط به نفع سرمایه‌گذاران در محصولات شیمیایی بود.

شرایطی که به‌واسطه گزارش‌های فصلی و ماهانه جذاب از برخی زیرمجموعه‌های این گروه طی روز‌های اخیر ایجاد شد و همچنان نیز تا حدودی ادامه دارد. در روز‌های پیش از آن نیز احتمال تطابق قیمت سنگ‌آهن تولید داخل با قیمت‌های جهانی همین وضعیت را در گروه کانه‌های فلزی پدید آورده بود.

بر این اساس می‌توان این‌طور تلقی کرد که در شرایط کنونی به دلایلی که پیش‌تر شرح داده شد، سرمایه در میان گروه‌های مختلف به کوچ‌نشینی پرداخته و به همین دلیل به جای آنکه رشدی یکدست را در بازار نمایان کند، خود را در قالب رشد آهسته، اما پیوسته شاخص در هر روز نشان می‌دهد.

در اینجا مساله مهمی که توجه به آن اهمیت بسیاری دارد، این است که دلیل چنین رفتاری، معقول‌شدن رفتار سرمایه‌گذاران نسبت به گذشته و به‌ویژه سال قبل است. در حالی که طی نیمه نخست سال 99 سرمایه‌گذاران اقدام به خرید هر سهمی می‌کردند، در حال حاضر رشد قیمت سهام همه را بر آن داشته تا با دقت و توجه به مسائل بنیادی گزینه‌های سرمایه‌گذاری مطمئن را در بازار رصد و پیدا کنند.

در چنین شرایطی طبیعتا تمامی نماد‌ها مجال رشد نخواهند داشت تا اینکه جریان ورودی به نماد‌های یادشده کم‌کم برای ورود به نماد‌های دیگر هموار شود. انتظار می‌رود در شرایطی که بهای دلار در سطح فعلی پایدار بماند و قیمت‌های جهانی نیز با همین روند فعلی به مسیر خود ادامه دهند، فضای یادشده در بورس و فرابورس پایدار بماند. با این حال در صورت ارائه سیگنال‌های تورمی یا حتی سرکوب آن، این انتظار نیز وجود دارد که بازار با نگاهی متفاوت به خرید و فروش سهام بپردازد.

منبع: دنیای اقتصاد

بورس تهران شاخص سهام   اخبار برگزیده
  

خارجی‌ها دیدند واکسن داخلی سر زبان‌ها افتاده گفتند واکسن بدهیم تا خودکفا نشوندمجلس هیچ‌وقت مخالف واردات واکسن نبوده است. البته ما الان هم می‌گوییم که واکسن از انگلیس و آمریکا وارد نمی‌کنیم چون به انگلیس و آمریکا اعتماد نداریم. درواقع همان اعتمادی که به فرانسه کردیم برای ما کافی است. فرانسه کلی خون آلوده وارد کشور ما کرد و موجب شد بسیاری از جوانان ما دچار ایدز شوند.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی زمستان مجلس شورای اسلامی 

  

تغییر موضع و دوگانگی رفتاری در اصولگرایان از نگاه عباس عبدیعباس عبدی در یادداشتی نوشت: دوگانگی‌های رفتاری در سیاست و رقابت‌های سیاسی در همه جا معمول است، ولی نه تا این حدی که در ایران می‌بینیم. به ویژه در مسائل مهم مثل برجام و واکسن که با جان و زندگی مردم در ارتباط است نباید تا این حد غیرمسوولانه رفتار کرد.
نامه نیوز روزنامه اصولگرایان دولت 

  

چرا رئیسی در انتخابات، خود را «مستقل» اعلام کرد؟اگر صفحه شطرنج سیاست ایرانی را مورد کنکاش و واکاوی قرار دهیم، با روایت‌ها و گزاره‌هایی متفاوت روبرو می‌شویم که نه‌تنها از استیلای این یا آن جناح معروف و شاخص سیاسی حکایت نمی‌کند، بلکه بر این باور است که دوره اقتدار این دو جناح سنتی سرآمده.
فردا اصولگرایان شطرنج شاخص 

  

افزایش قیمت ارز موقتی خواهد بود/ درخواست ما از دولت اجرای برنامه کوتاه‌مدت برای بهبود وضعیت معیشت مردم استنماینده مجلس یازدهم در با اشاره به اقدامات مجلس سیزدهم تصریح کرد که با همراهی دولت وضعیت اقتصادی و معیشت مردم رو به بهبود خواهد رفت و افزایش قیمت ارز قطعاً موقتی خواهد بود.
ایلنا افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

احتمال شکست مرز حساس قیمت سکه/ زنگ خطر برای ریزش در بازارامروز بازار جهانی طلا تعطیل است و در صورتی که قیمت دلار نتواند به بالای سطح 27 هزار و 500 تومان برگردد، قیمت سکه امامی به کانال 11 میلیون و 700 هزار تومان ریزش خواهد کرد.
اقتصادنیوز قیمت بازار جهانی طلا دلار 

  

بازگشت رنگ آبی به نقشه کرونایی | اخبار خوش درباره تمامی استان‌های کشوربا روند نزولی شدن مراجعان سرپایی و بستری به مراکز درمانی و بنا بر اعلام اپلیکیشن ماسک، تمامی استان‌های کشور از قله خیز پنجم کرونا عبور کردند.
۵۵ آنلاین رنگ استان آذربایجان غربی واکسیناسیون 

  

اسمش طرح صیانت است اما هدفش رانت و درآمدهای نجومی برای خواص!از سویی دیگر حمایت‌های میلیاردی در انتظار اپلیکیشن‌های پیام‌رسان ملی است که رانت خوبی برای حمایت از این طرح است. البته که درآمدهای نجومی برای دورزدن این محدودیت‌ها را نیز نباید فراموش کرد؛ مانند درآمد حاصل از فروش فیلترشکن‌ها که در سال‌های اعمال فیلترینگ قابل چشم‌پوشی نیست.
مستقل‌آنلاین روزنامه اصولگرایان قانون 

  

کسانی که در قدرت نیستند هم دیدگاه‌هایشان را برای پیشرفت کشور ارائه دهند/ اصلاح‌طلبان باید پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کنندیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: حاکمیت نسبت به اصلاح‌طلبان بی‌اعتماد شده است و این اعتماد باید بازسازی شود بنابراین اصلاح‌طلبان باید بتوانند پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کرده و این اعتماد را بازسازی کنند.
ایلنا ترامپ شورای نگهبان اصلاح طلبان 

  

پیام‌های ارسال محموله سوخت ایران به لبنانجام جم/ ارسال محموله سوخت ایران به لبنان، چه تاثیری بر مناسبات قدرت در منطقه غرب آسیا خواهد گذاشت و در چه بستر و فرامتنی قابل تحلیل و بررسی است؟
مثلث ایران بهاره رهنما لبنان 

  

کیهان برای مشروعیت دادن به طالبان به امام خمینی متوسل شد!کیهان نوشت: در طول دو دهه گذشته، طالبان برای جلب نظر ایران به فراخوان حضرت امام خمینی مبنی بر حرکت مسلمان‌ها به سمت تشکیل حکومت‌های مستقل از قدرت‌های سلطه‌طلب خارجی و نیز مقابله با مفسدین داخلی استناد کرده است.
مستقل‌آنلاین روزنامه کیهان طالبان امام خمینی 

  

تجمع هواداران استقلال مقابل وزارت ورزش| حمایت هواداران از مجیدیشماری از هواداران تیم فوتبال استقلال از صبح امروز مقابل وزارت ورزش و جوانان به حمایت از فرهاد مجیدی تجمع کردند.
خانه فوتبال باشگاه استقلال استقلال وزارت ورزش و جوانان 

  

دستور لغو اجرای سند 2030 صادر شددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: هفت مصوبه مهم این شورا که مدت‌ها بر زمین مانده بود،از سوی رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد...
مستقل‌آنلاین شورای عالی انقلاب فرهنگی زمین رئیس جمهور 

  

مدیرکل آژانس آمد و رفت، ما از توافق صورت گرفته بی‌اطلاعیم/ اسلامی فردا به نمایندگان ملت توضیح دهدنماینده قم در مجلس در تذکر شفاهی خواستار دعوت و توضیح رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص توافق صورت گرفته با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شد.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی مجلس شورای اسلامی قانون 

  

اعتراف خبرنگار عربستانی بعد از بازی: استقلال غول آسیاستخبرنگار عربستانی در تحلیل بازی الهلال و استقلال، گفت: الهلال به خاطر بازی در زمین بی طرف شانس زیادی آورد.
خانه فوتبال خبرنگار بازی استقلال 

  

طرح نمایندگان برای تحقیق و تفحص مدیریت مقابله با کرونا در دولت روحانیفارس/ 40 نفر از نمایندگان در طرح خود برای تحقیق و تفحص از ستاد ملی مقابله با کرونا، مدعی شدند که دلایل سوء مدیریت کرونایی دولت روحانی، علت تغییر در پروتکل درمانی و داروها، تخصیص ارز واردات دارو و علت تاخیر در واکسیناسیون باید بررسی شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت دولت دوازدهم 

  اخبار داغ
  

ادامه تحریم‌ ها باعث رنج و مرگ بیشتر و سرایت گسترده‌ تر ویروس کرونا خواهد شدکمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، تاکید کرد: ادامه تحریم ها باعث رنج و مرگ بیشتر و سرایت گسترده ت
خبرفوری ویروس حقوق بشر مرگ 

  

آمار کرونا امروز 28 شهریور؛ ادامه موج پنجم کرونا در بیمارستان‌ها+ نموداراقتصادنیوز: آمارهای کرونا تا روز 28 شهریور ماه 1400 نشان از روندی نزولی داشته و نسبت به موج پنجم در تابستان کاهش محسوسی را ثبت کرده است. با این حال هنوز وضعیت کرونا در متغیرهای بیمارستانی خطرناک بوده و تعداد بیماران تحت درمان رتبه سوم را در آمارهای جهانی به ثبت رسانده است.
اقتصادنیوز درمان بیمارستان ماه 

  

آیا واقعا اطلاعات منتشره در مورد کرونای "لامبدا" پایه و اساس علمی دارد؟اخبار و اطلاعات مختلفی در هفته‌های اخیر درمورد ویژگی های ویروس جهش یافته لامبدا ازجمله سرعت انتشار بالا و قدرت کشندگی این ویروس منتشر شده است اما آیا این مطالب و اطلاعات از پایه و اساس علمی برخوردار است؟
برنا ویروس 

  

آخرین قیمت سکه و دلار در بازار (28 شهریور)دلار امروز (28 شهریورماه 1400) روند صعودی و سکه روند نزولی را تجربه کرده است و قیمت جهانی طلا ثابت ماند.
گسترش قیمت وین دلار 

  

ماجرای اختلال در معاملات امروز بورس چه بود؟کاهش زمان بازگشایی نمادهای عرضه اولیه، از جمله اقداماتی بوده که همیشه در دستور کار همکاران فنی قرار داشته و با توسعه جدید در هسته معاملات بورس و فرابورس محقق شده است.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران کار 

  

صف‌نشینی فناتیک در بورس تهران! +نموداراقتصادنیوز: در پایان معاملات 28 شهریور 1400 شاخص‌های بازار افت کردند و 131 نماد صف فروش داشتند. به نظر می‌رسد صف‌نشینی در بازار سهام تهران سویه‌های فناتیک پیدا کرده، به عبارت دیگر صف نشینی در بورس دلایل منطقی ندارد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

جزییات عرضه اولیه سه شنبه/ آغاز قرارداد اختیار دو نماد شاخص ساز بورساقتصادنیوز: ناظر بازار در معاملات امروز 9 نماد را متوقف کرد.
اقتصادنیوز قرارداد شاخص 

  

آیا واقعا احتمال شدت گرفتن دوباره کرونا در آبان و آذر امسال وجود دارد؟رئیس بیمارستان شریعتی با اشاره به فروکش کردن پیک پنجم کرونا، گفت: باید آمادگی کامل داشته باشیم، زیرا شاید در آبان و آذر هم درگیری‌ها با بیماری کرونا زیاد شود.
برنا بیمارستان 

  

شرایط سفر به مالزی در کرونا چگونه استمالزی یکی از کشورهای پرطرف‌داری است که مسافران و گردشگران زیادی مشتاق دیدن آن هستند.
اقتصادنیوز سفر مالزی 

  

خودرویی ها در کانون توجه بورسی‌ها/ سهم هایی که سودده بودندخودرویی با وجود تشکیل صف های فروش، جزو نمادهای پرحجم باقی ماندند.
اقتصادنیوز 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 28 شهریور 1400/ دور نزولیارزش روز سبد بورسی سهام عدالت با کاهش 2.6 درصدی روبه رو شد.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام