رویکرد نهضت آزادی به انتخابات 1400

عضو شورای مرکزی حزب نهضت آزادی می‌گوید این حزب هیچ‌گاه با انتخابات قهر نکرده است اما در موقعیت‌هایی امکان حضور نهضت در انتخابات سلب شده است. او همچنین معتقد است با تجربه‌ی مجلس 98 چشم‌اندازی برای انتخابات 1400 وجود ندارد...

رویکرد نهضت آزادی به انتخابات 1400

عضو شورای مرکزی حزب نهضت آزادی می‌گوید این حزب هیچ‌گاه با انتخابات قهر نکرده است اما در موقعیت‌هایی امکان حضور نهضت در انتخابات سلب شده است. او همچنین معتقد است با تجربه‌ی مجلس 98 چشم‌اندازی برای انتخابات 1400 وجود ندارد.

معتمدی‌مهر: نهضت آزادی هیچ‌گاه با انتخابات قهر نکرده است

مهدی معتمدی مهر -عضو شورای مرکزی حزب نهضت آزادی- درباره‌ی برنامه و چشم انداز این حزب از انتخابات 1400 به انصاف نیوز می‌گوید: «ما هم مثل تمامی احزاب دیگر درباره‌ی انتخابات 1400 با هم صحبت کرده‌ایم اما فعلا جمع‌بندی‌ای صورت نگرفته است که در قالب یک بیانیه اعلام شود. بر اساس نگرش کلی نهضت آزادی بعد از انقلاب اسلامی هیچ‌گاه با انتخابات قهر نکرده است. جمهوریت را در آزادی، سلامت و منصفانه بودن انتخابات معنا کرده است.

نهضت آزادی در تمامی انتخابات‌ها حضور فعال داشته و از این شرایط برای آگاهی‌رسانی استفاده کرده است. در سال 90 نهضت برای انتخابات مجلس گفت ما نمی‌توانیم شرکت کنیم چون هیچ کاندیدایی نیست. در اسفند 98 هم بیانیه‌ی نهضت مشتمل بر این بود که ما امکان شرکت نداریم. چون به‌خاطر نظارت استصوابی از حداقل امکان حمایت از کاندیدها برخوردار نیستند. ترکیبی که الان در مجلس یازدهم می‌بینیم نشان می‌دهد، پیش‌بینی نهضت واقع‌بینانه بوده است. به طور عام برنامه‌ی ما این است که در انتخابات حضور داشته باشیم و آگاهی‌بخشی کنیم.

چشم انداز امیدوار کننده‌ای از انتخابات 1400 نخواهیم داشت

استانداردهای انتخابات آزاد را به حاکمیت یادآوری کنیم که ضرورت تأمین دموکراسی و تعیین حاکمیت ملت امروز برای بقای نظام و امکان تداوم حاکمیت و گذر از بحران‌های جامعه بیش از پیش لازم است. تلاش ما این است بتوانیم حاکمیت را قانع کنیم به یک انتخابات آزاد تن دهد. نشان دهیم تن ندادن به یک انتخابات آزاد و رد صلاحیت گسترده‌ی کاندیدها با سلایق مردم چه اثرات عمیقی بر امنیت ملی می‌تواند داشته باشد. انتخابات قبلی در اسفند 98 کاملاً مأیوس‌کننده بود. متأسفانه برخی از مقامات ارشد هم پیام دادند که بهترین انتخابات را داشتیم. اگر به این حرف‌ها دقت کنیم چشم انداز امیدوار کننده‌ای برای انتخابات 1400 نخواهیم داشت.»

نهضت آزادی حضور نظامیان در انتخابات را خطرناک می‌داند

او درباره‌ی گزینه‌هایی که تا به امروز برای انتخابات 1400 مطرح شده‌اند، گفت: «هیچ‌کدام از اصلاح‌طلبان به طور قاطع در انتخابات اعلام حضور نکردند و صحبت درباره‌ی آنها امکان‌پذیر نیست. درباره‌ی کاندیدای جریان اصول‌گرا هنوز فردی در سطح رجل ملی دیده نشده است، متاسفانه یک رویکرد نظامی گرایی هم وجود دارد. نهضت آزادی حضور نظامیان در انتخابات را بسیار خطرناک برای جمهوریت و اسلامیت نظام می‌داند. این کاندیدهایی که از طرف محافظه‌کاران اعلام می‌شوند، نه‌تنها مورد تأیید نیستند بلکه نسبت به حضور آنها باید یک هشداری هم داد چون لطمه آفرین است.»

این فعال سیاسی درباره‌ی رویکرد اصلاحات نسبت به انتخابات گفت: «اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی علاوه بر اینکه به انتخابات فکر می‌کنند، باید به پسا انتخابات هم توجه کنند. مدیریت خود را به این انتخابات گره نزنند، چون ممکن است یه هیچ وجه بنا بر انتظارات آنها نباشد و اما اگر بتوانند سازماندهی و اجماع خود را انجام دهند و ساختار مدیریتی خود را برای پسا انتخابات تدارک ببینند، آن زمان می‌توانند امیدوارتر باشند، اگر همه چیز را در سبد انتخابات پیش‌رو قرار دهند، آن زمان ممکن است شکست سنگین‌تری بخورند. تا جایی که اصلاح‌طلبی وجود دارد، انتخابات هم وجود دارد، اما به این معنی نیست که در هر انتخاباتی یک اصلاح‌طلب الزام به مشارکت دارد؛ آن چیزی که از ارزیابی روند نزولی پایگاه رأی اصلاح‌طلبان از دی 96 دیده می‌شود، این است که اصلاح‌طلبان نباید تنها برنامه‌ی خود را انتخابات قرار بدهند اگرچه همیشه یکی از برنامه‌های اصلی آنها است.»

انتهای پیام

برچسب هاانتخابات 1400 زهرا منصوری مهدی معتمدی مهر نهضت آزادی نهضت آزادی ایران

نهضت آزادی انتخابات مجلس اصلاح طلبان   اخبار برگزیده
  

همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است/ واکسیناسیون به معنی مصونیت نیست/ همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیمرئیس جمهور، گفت: امروز همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است، شرایط ما به گونه‌ای است که هر مقدار که بتوانیم واکسن را تهیه می‌کنیم. البته همه مردم ما می‌دانند واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اولیه بیماری است. همانطور که در روزهای ابتدایی بر سر ماسک دعوا و درگیری بود، محموله‌ها را در فرودگاه توقیف می‌کردند. اکنون همان شرایط برای واکسن ایجاد شده است.
ایلنا دولت دوازدهم دولت خبرنگار 

  

بایدن: ریاض برای تعامل با واشنگتن باید با نقض حقوق بشر مقابله کندرئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای گفت که ریاض برای تعامل با واشنگتن باید با نقض حقوق بشر مقابله کند.
۵۵ آنلاین ریاض واشنگتن پست واشنگتن 

  

علی مطهری در انتخابات 1400 به چه کسی رای می دهد؟/ ظریف به درد ریاست جمهوری نمی خورد/ با رئیس جمهور شدن یک روحانی مخالفمعلی مطهری گفت: آقای ظریف به درد وزارت خارجه می‌خورد نه ریاست جمهوری. آقای ظریف هم استقامت لازم در برابر دخالت‌های خارج از دولت را ندارد. کسی باید بیاید که محکم و مقتدر در مقابل این دخالت‌ها بایستد تا هرکسی کار خود را انجام بدهد
اقتصادنیوز علی مطهری ریاست جمهوری رئیس جمهور 

  

روحانی به مردم برای عید 1400رییس جمهور: همه ما دلمان میخواهد شب عید شب آرامی برایمان باشد.
گسترش 

  

انتقاد کارشناس آمریکایی به تعلل بایدن در بازگشت به برجامکارشناس آمریکایی توییتی در مورد برجام منتشر کرد.
ایلنا دولت ایران دیپلماسی 

  

خبر جدید از نتیجه برررسی لوایح FATF در مجمعدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در حال حاضر و برای تصویبFATF پیشنهاد لازم از کمیسیون های مجلس به صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است، گفت: فعلا سه -چهار پیشنهاد در رابطه با اف ای تی اف توسط مجلس به مجمع تشخیص ارسال شده که پس از بررسی در نهایت مشخص خواهد شد کدام پیشنهاد رأی خواهد آورد.
مثلث ازدواج مجمع تشخیص مصلحت نظام شورای نگهبان 

  

به هر قیمتی در انتخابات شرکت نمی‌کنیمسخنگوی نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان گفت: اگر به کاندیدا رسیدیم اما رد صلاحیت شد، خواهیم گفت؛ کاندیدا نداریم.
فردا انتخابات مجلس اصلاح طلبان رئیس جمهور 

  

افشاگری عموی علی انصاریان درباره رابطه علی پروین و انصاریان + عکس دردآورشیخ حسین انصاریان عموی مرحوم علی انصاریان از رفقای قدیمی علی پروین است.
خانه فوتبال علی پروین حسین انصاریان پرسپولیس 

  

جو بایدن، رئیس‌جمهوری امریکا، گفته با حمله هوایی بامداد جمعه به سوریه بنا داشته به ایران بگوید: «اعمال شما بدون پاسخ نخواهد ماند. حواس‌تان را جمع کنید.»
نامه نیوز ایران یارانه رئیس جمهور 

  

حضرت آیت‌الله چرا سلیقه شخصی‌تان را بنام دین و اسلام مظلوم مطرح می‌کنید؟متاسفانه با تأثیر فرهنگ غرب زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند، در لایه اول زندگی که صمیمیت بین زن و شوهر حاکم است اگر همدیگر را با اسم کوچک صدا بزنند مانعی ندارد، اما در لایه دوم که لایه ظاهری زندگی است باید حرمت زن و شوهر حفظ شود.
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ فرانسه 

  

اسفند 99 برای خرید خودرو بهتر است یا اوایل 1400؟رفت و برگشت های قیمت خودرو برای بسیاری از خریداران واقعی خودرو که قصد خرید خودرو برای مصرف و نه فروش در آینده را دارند نوعی دودلی برای ورود به بازار خودرو ایجاد کرده است. بررسی سیگنال های موجود در بازار خودرو تا حدی می تواند پاسخگوی این سوال باشد که الان برای خرید خودرو بهتر است یا اوایل سال آینده؟
خودروتک خودرو بازار خودرو سود 

  

جزئیات 2 طرح فروش خودرو همزمان سایپا از امروز + قیمت هادو طرح فروش فوق‌العاده خودرو و پیش فروش محصولات سایپا در قالب طرح عید تا عید از امروز شنبه آغاز می‌شود.
خودروتک خودرو بازار خودرو سایپا 

  

ادامه سقوط بیت کوینسقوط بیت کوین در بازار جهانی ادامه‌دارد.
مملکت‌آنلاین قیمت بیت کوین بیت کوین قیمت 

  

واکنش غیرمنظره بانک مرکزی به دفتر رئیس جمهوربانک مرکزی ایران در توییتی به برخی شائبه‌ها درباره دستکاری قیمت ارز توسط دولت و بانک مرکزی پاسخ داد.
گسترش بانک مرکزی بانک رئیس جمهور 

  

سقوط ادامه‌دار بیت کوین در بازار جهانیاقتصادنیوز :در ممعاملات امروز بازار جهانی ارزهای مجازی قیمت هر توکن بیت کوینبیش از 8 درصد ریخت.
اقتصادنیوز بیت کوین قیمت 

  اخبار داغ
  

ابتلای بیش از 62 هزار پرستار به کرونا درکشورمعاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون بیش از 62 هزار پرستار به کرونا مبتلا شده و حدود 100 پرستار نیز در این مسیر به شهادت رسیده‌اند.
۵۵ آنلاین پرستار وزارت بهداشت درمان 

  

کرونای انگلیسی به ساوه رسیدسخنگوی دانشکده علوم پزشکی ساوه با بیان اینکه اولین مورد ابتلا به ویروس کرونای انگلیسی در ساوه شناسای
خبرفوری ویروس سلامت استان البرز 

  

250هزار دوز واکسن کرونا اهدایی چین به تهران می‌رسدسخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: ظرف امشب و فردا محموله 250هزار دوز واکسن کرونا، اهدایی دولت و ملت چین وارد تهران خواهد شد.
۵۵ آنلاین چین تهران دارو 

  

تاکنون 70 جهش ویروس کرونا در ایران شناسایی شده استرئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا تا امروز، افزون بر 70 جهش در ایران شناسایی شده است.
برنا ویروس ایران روابط عمومی 

  

دولت ، متولدین سال 1400را سهامدار بورس میکندنمایندگان مجلس دولت را مکلف به تخصیص یک درصد از یک دوازدهم هزینه‌های شرکت‌های دولتی به متولدین سال 1400 جهت خریداری واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس کردند.
۵۵ آنلاین دولت مجلس شورای اسلامی هزینه