گسترش   |  فرهنگی  |  

تلاش دولت برای به تاخیر افتادن تصویب رتبه بندی معلمان

محمد وحیدی گفت: اگر می‌گوییم که در کشور پول نیست باید برای همه قسمت‌ها پول نباشد نه وقتی به معلم رسیدیم بگوییم پول نیست. دولت باید بگوید در نظام پرداخت مشکل دارد و همه دستگاه‌ها را وسط بیاورد تا ببینیم چه اتفاقی در حال افتادن است.

تلاش دولت برای به تاخیر افتادن تصویب رتبه بندی معلمان

در هفته جاری مجلس شورای اسلامی تعطیل است تا نمایندگان بتوانند سری به حوزه‌های انتخابیه خود بزنند، اما هفته آتی و با از سرگیری جلسات مجلس، روز‌های سرنوشت‌سازی برای وزارت آموزش و پرورش و معلمان رقم خواهد خورد، زیرا هفتم آذر جلسه رای اعتماد به یوسف نوری، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش است و از طرفی، به احتمال فراوان، لایحه رتبه بندی معلمان دوباره به صحن مجلس خواهد آمد تا مورد بررسی قرار گیرد.

از این‌رو فرصت را مغتنم شمردیم و به سراغ محمد وحیدی، عضو کمیسیون آموزش مجلس و یکی از نمایندگانی که سخت پیگیر تصویب لایحه رتبه بندی معلمان است رفتیم تا نظرات او را در این باره جویا شویم.

او گفت: بنده چندبار حضوری و حتی در تذکرات مجلس هم اعلام کردم که نباید نسبت به بررسی لایحه رتبه بندی معلمان توقف ایجاد شود. شاید نگاهی که هیات رییسه مجلس دارد این باشد که بخواهند ایجاد همگرایی بین دولت و مجلس را به نقطه‌ای برسانند که لایحه نهایی، زمان بیرون آمدن از مجلس در شورای نگهبان به مشکلی برخورد نکند.

دولت تخصیص 25 هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی معلمان را کتبی تعهد کند

نماینده مردم بجنورد افزود: آقای میرکاظمی، رییس سازمان برنامه و بودجه در مجلس اعلام کرد که می‌توان مبلغ 25 هزار میلیارد تومان برای شش ماهه دوم 1400 اختصاص دهند، ولی باید این موضوع را کتبی اعلام کنند. ما اگر این موضوع را با مبلغ 25 هزار میلیارد تومان مصوب کنیم برای این است که قصد داریم جایگاه این پول را در قانون بودجه مشخص کنیم. زمانی که دولت خودش این عدد را تایید می‌کند که البته الان هم تایید کرده است و آن را کتبی هم می‌کند، دیگر در مراحل بعدی شورای نگهبان روی این موضوع به عنوان مخالف، انگشت نخواهد گذاشت، یعنی عملاً از حمایت شورای نگهبان هم برخوردار خواهد شد و با این کار ما سوپاپ اطمینان پیدا خواهیم کرد.

وحیدی تصریح کرد: لایحه مهمی مثل این مورد، قرار است که با این مبلغ شروع شود، ما نمی‌توانیم بگوییم هر بار مالی که داشته باشد دولت در این شرایط بد اقتصادی آن را می‌پذیرد، چون دولت هم‌اکنون مشکلات زیادی در حوزه‌های مالی دارد، شاید محدودیت نیز داشته باشد و فعلاً بخواهد با این عدد شروع کند. پس ما این عدد را شروع‌کننده لایحه رتبه بندی معلمان تلقی می‌کنیم و باید این رقم مورد توافق دولت و مجلس قرار بگیرد. در حال حاضر ما همین عدد را هم عدد خوبی می‌دانیم.

عضو کمیسیون آموزش مجلس در ادامه گفت: اینکه دولت چگونه می‌خواهد این لایحه‌ای که ان‌شاالله مصوب خواهد شد را زمان‌بندی کند در آیین‌نامه نوشته می‌شود و ما در آن دخالتی نداریم.

وی اظهار داشت: در جدول 14 بودجه، یک عددی پیشنهاد شده است. در آن عدد به دولت اجازه داده شده که برای مواردی، آن بودجه را هزینه کند از جمله آن موارد، لایحه رتبه بندی معلمان است و دولت باید بگوید که از آن محل می‌تواند این مبلغ را لحاظ کند یا نه؟

دولت بدش نمی‌آید اجرای لایحه رتبه بندی معلمان به تاخیر بیفتد

وحیدی یادآور شد: اگر قرار باشد شفاف باشیم من دولت را چند دسته می‌بینم. شاید یک برداشت ما این باشد که نگاه سازمان برنامه و بودجه این است که هرچه لایحه دیرتر مصوب شود و دیرتر در فرآیند اجرا قرار بگیرد و آئین نامه‌هایش با تاخیر نوشته شود به نفعش باشد و همین امر باعث شود که این طرح از سال 1400 عبور کند. برداشت ما این است که این تعلل و تاخیر، بخشی از این نگاه‌ها را در جامعه ایجاد می‌کند. این نگاه، بخشی از بدنه دولت است که شاید نسبت به مسائل مالی دیگری هم وجود داشته باشد.

نماینده بجنورد افزود: شخص رئیس جمهور نگاهش به لایحه رتبه بندی معلمان مثبت است و می‌خواهد که اجرا شود. دستوراتش هم در گذشته این را نشان می‌دهد و ما باید بتوانیم در تعامل مجلس و دولت لایحه را زودتر به سمت نهایی شدن ببریم.

بار مالی رتبه بندی معلمان را بزرگ‌نمایی کردند

این نماینده استان خراسان شمالی گفت: اینکه ما در کمیسیون لایحه را بررسی و تغییراتی در آن ایجاد کردیم به خاطر این بود که کار پخته‌تر شود تا هم نمایندگان قانع شوند و هم شورای نگهبان به آن ایراد نگیرد. در این رابطه، من از مرکز پژوهش‌های مجلس گله‌مندم، چون اطلاعات ناقصی را نسبت به محاسبات ریالی لایحه به رییس مجلس ارائه داده است. یعنی بار مالی را آن‌قدر بزرگ‌نمایی کرده که برای ما این سوال پیش آمده که چگونه محاسبه کرده است؟ ما جداول دریافتی اعضای هیات علمی سال 1400 و میانگین دریافتی معلمان را گرفته‌ایم و با آموزشیار مربی و مربیان دانشگاه و استادیار مقایسه کرده‌ایم و عدد‌ها در شاخص میانگین، عددی نیست که مرکز پژوهش‌ها در گزارش‌های خود آورده است، یعنی عدد را بالاتر برده است تا هیات رییسه بگوید قابلیت اجرا برای آن وجود ندارد. از این‌رو من با اعضای کمیسیون هم صحبت کردم و گفتم این گزارش‌ها مبتنی بر دقت نیست.

وحیدی اظهار داشت: یک نگاه مشکل‌داری هم که وجود دارد این است که شاید برداشت محاسباتی مرکز پژوهش‌ها روی کاغذ مبتنی بر آیین نامه نانوشته است، پس چطور قبل از نوشتن آیین نامه و قبل از مشخص شدن شرایط کسب رتبه‌ها این موارد محاسبه شده و عدد‌ها را این‌قدر بزرگ دیده‌اند؟ ما باید بگوییم الان میانگین میزان دریافتی معلمان چقدر است؟ چقدر درصد گذاشته‌ایم؟ چقدر تحت پوشش هر رتبه می‌شوند؟ و نهایتاً عدد را جمع و تفریق کنیم، ولی این موارد هنوز بررسی و محاسبه نشده‌اند.

نباید وقتی به معلم رسیدیم بگوییم پول نیست

عضو کمیسیون آموزش افزود: برداشت ما این است که عملکردها در حوزه مالی در سازمان‌های دولتی و یا در دستگاه‌ها باید مبتنی برعدالت باشد. اگر می‌گوییم که در کشور پول نیست باید برای همه قسمت‌ها پول نباشد نه وقتی به معلم رسیدیم بگوییم پول نیست. دولت باید بگوید در نظام پرداخت مشکل دارد و همه دستگاه‌ها را وسط بیاورد تا ببینیم چه اتفاقی در حال افتادن است. در شرکت‌های دولتی نحوه پرداخت چگونه است؟ چگونه شرکت‌های دولتی که بیش از 60 درصد بودجه کشور دستشان است می‌توانند پرداخت‌های متفاوت داشته باشند و این پرداخت‌ها را سالانه افزایش دهند، ولی نسبت‌ها را حتی در جداول بودجه‌ای نبینیم! بعد وقتی به معلمان می‌رسد آن هم برای نظام نخبگی و شایستگی و نظام رقابتی در داخل آموزش و پرورش بگوییم پول نیست؟

لایحه رتبه بندی معلمان رأی می آورد

وی در پایان خاطرنشان کرد: 10 سال است که آموزش و پرورش و معلمین منتظر این فرایند هستند. دولت‌های گذشته این کار را انجام ندادند و الان به این دولت رسیده است و رییس جمهور هم مدافع لایحه رتبه بندی معلمان است و می‌خواهد نظام شایستگی پلکانی را در آموزش و پرورش قبول داشته باشد، پس باید مجلس لایحه را با دقت تصویب و دولت هم بار مالی آن را تامین کند. ان‌شاالله بعد از تعطیلات مجلس، اولین لایحه‌ای که با اولویت به صحن می‌آید لایحه رتبه بندی معلمان است و به احتمال زیاد رای می‌آورد و بعد هم به شورای نگهبان ارجاع می‌شود.

 

 

 

منبع: جامعه 24

دولت مجلس شورای اسلامی پول   اخبار برگزیده
  

اولیور کان: مسی لایق توپ طلا نبود !مدیر اجرایی باشگاه بایرن مونیخ معتقد است که مهاجم لهستانی باواریایی‌های باید به عنوان برنده توپ طلا در سال 2021 معرفی می‌شد.
خانه فوتبال لیونل مسی توپ طلا بایرن مونیخ 

  

پیش بینی قیمت دلار امروز از مسیر برجاماقتصادنیوز: قیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بیکاری فزاینده با هزینه 35 درصد منابع اشتغال در بخش‌های غیرمرتبطعضو هیأت رئیسه مجلس گفت: هزینه 35 درصدی منابع اشتغال در بخش‌های دیگر سبب بیکاری فزاینده در سال 99 شد.
ایلنا بیکاری بانک هزینه 

  

دولت گزارش عملکرد 100 روز ابتدایی را ارائه می‌دهدسخنگوی دولت گفت: دولت تعهدی برای ارائه گزارش عملکرد 100 روز ابتدایی نداشت اما وظیفه خودش می‌داند این کار را انجام دهد و از هفته آینده این کار را انجام خواهد داد.
ایلنا دولت سخنگوی دولت کار 

  

اولین موضع آمریکا پس از مذاکرات برجامی وینایسنا | جالینا پورتر معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره آغاز دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین و تحولات در رابطه با آن پاسخ داد...
مثلث مهناز افشار ازدواج غنی سازی 

  

هشدار وزیر نفت درباره افزایش مصرف فرآورده‌های نفتی کشوروزیر نفت با تاکید بر اینکه افزایش ظرفیت پالایشی از رسالت‌های مهم دولت سیزدهم است، درباره افزایش مصرف فرآورده‌های نفتی کشور هشدار داد و گفت: رئیس‌جمهوری هم در این باره مکاتباتی با مقام معظم رهبری داشته که اگر دغدغه‌ای در تامین خوراک باشد برطرف شود.
۵۵ آنلاین وزارت نفت نفت گاز 

  

امیرعبداللهیان:در تلاش برای دستیابی به یک توافق خوب هستیموزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد: علیرغم بد عهدی و بی‌عملی آمریکا و سه کشور اروپایی، تهران با حسن نیت و جدیت وارد مذاکرات هسته‌ای وین شده است و در تلاش بر دستیابی به یک توافق خوب است.
نامه نیوز سازمان ملل متحد سازمان ملل سازمان انرژی اتمی 

  

سرنوشت مذاکراتدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا صادرات نفت حسن روحانی روزنامه 

  

دادستان تهران: اصلی ترین ماموریت دادستانی امر تعقیب استدادستان تهران نقش قضات ارجاع را در نظم دهی به امور دادسرا مهم و اساسی ارزیابی کرد و گفت: مهمترین ماموریت و وظیفه قضات ارجاع نقش مدعی العمومی است.
فردا تهران آموزش حوزه 

  

آیا واکسن‌ها روی سویه «اومیکرون» اثرگذار هستند؟ | شدت بیماری سویه اُمیکرون چه میزان است؟از زمانی که سازمان بهداشت جهانی(WHO) سویه اُمیکرون را به‌ عنوان یک سویه نگران‌کننده کووید 19 اعلام کرد، در سراسر جهان این دغدغه‌ شکل گرفته که کدام واکسن‌ها در برابر آن موثر عمل می‌کند.
۵۵ آنلاین سازمان بهداشت جهانی استرالیا آفریقای جنوبی 

  

کنایه‌های آتشین سرمربی پورتو به طارمی؛ خودخواه است!سرمربی تیم فوتبال پورتو بعد از پیروزی این تیم در هفته دوازدهم لیگ پرتغال به عصبانیت بازیکن تیمش از مهدی طارمی واکنش نشان داد و گفت: طارمی زمانی که باید پاس بدهد، شوت می‌زند!
خانه فوتبال مهدی طارمی فوتبال بازی 

  

سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی استرئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی است و تحولی عظیم به لحاظ نحوه ارائه خدمات به متقاضیان خلق خواهد کرد.
ایلنا قوه قضاییه اپلیکیشن 

  

ارزش سهام عدالت کم شد| جزئیاتی از آینده سهام عدالتارزش 60 درصد قابل فروش سبد 532 هزار تومانی سهام عدالت به 7 میلیون و 286 هزار تومان رسیده است.
نامه نیوز سهام عدالت سهام وام 

  

ثبت‌نام کارت سوخت المثنی آغاز شدسخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از آغاز دوباره ثبت‌نام کارت هوشمند سوخت المثنی در دفاتر پلیس +10 از امروز (دوشنبه، هشتم آبان‌ماه) خبر داد.
ایلنا پلیس ماه وزارت نفت 

  

تفویض اختیارات بیشتر به استانداران از اهداف اصلی دولت استوزیر کشور با اشاره به اینکه مهمترین هدف از دادن اختیارات بیشتر به استانداران و اختصاص صندوق توسعه استانی، توسعه استان‌ها در همه ابعاد است، افزود: برای تحقق این امر مصوبه‌ای به هیئت دولت ارائه خواهیم کرد.
مثلث هیئت دولت دولت یورو 

  اخبار داغ
  

خبر‌های خوب از ورود خودرو به بورسرئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: مجلس به‌دنبال تثبیت طرح استقرار دیپلماسی اقتصادی توسط دولت است تا چهره سفارتخانه‌های ایران اقتصادی شود و تحقق این مهم به نفع منافع ملی و امنیت کشور است و دیگر امریکا قادر به تحریم ایران نیست.
گسترش خودروسازان تنظیم بازار سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

وام 10 میلیونی قرض‌الحسنه به سرپرستان کروناییوزیر امور اقتصاد و دارایی از کمک بانک های قرض الحسنه به آسیب دیدگان کرونا از هفته آینده خبر داد.
مملکت‌آنلاین قرض الحسنه اقتصاد خانواده 

  

ضد واکسن ها داروی کرونا را ساختندپزشکان ضد واکسن آمریکایی موفق شدند داروی درمان کرونا را تولید کنند تا هیچکس واکسن نزند.
مستقل‌آنلاین درمان تولید پزشک 

  

خبر‌های خوب خودرویی از زبان رئیس سازمان بورس + فیلمرییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس به‌دنبال تثبیت طرح استقرار دیپلماسی اقتصادی توسط دولت است تا چهره سفارتخانه‌های ایران اقتصادی شود و تحقق این مهم به نفع منافع ملی و امنیت کشور است و دیگر آمریکا قادر به تحریم ایران نیست.
اقتصادنیوز کمیسیون صنایع و معادن مجلس مجلس شورای اسلامی دولت 

  

رشد 10 برابری خروج پول حقیقی از بورساقتصادنیوز: در دومین هفته کاری آذر ماه میزان نقدینگی خروجی از بورس 10 برابر افزایش یافت. این در حالی است که ورود نقدینگی حقیقی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس رشد 5 برابری داشته است.
اقتصادنیوز پول ماه نقدینگی 

  

واکسن کرونای بدون آب و قابل‌نگهداری در دمای اتاقدر حال حاضر یک واکسن مبتنی بر لیپوزوم که قرار است با استفاده از این فناوری تولید و توزیع شود، با عنوان EuCorVac-19 در کشور کره‌جنوبی در دست توسعه است.
اقتصادنیوز فناوری کره جنوبی تولید 

  

امیکرون کلید پایان کرونا است؟!ایسنا نوشت: اپیدمیولوژیست برجسته استرالیایی معتقد است که سویه اُمیکرون که اولین بار در ماه گذشته در آفریقای جنوبی کشف شده است می‌تواند کلید پایان همه‌گیری کووید-19 باشد. پروفسور تونی بلیکلی طی مصاحبه‌ای با یک برنامه صبحگاهی استرالیایی گفت: سویه جدید می‌تواند جایگزین سویه بسیار عفونی دلتا شود...
انصاف‌نیوز استرالیا وزارت بهداشت آفریقای جنوبی 

  

قیمت دلار و یورو افزایش یافتمهدی گوهررستمی گزارشی از نرخ ارزهای این بازار در روز معاملاتی یازدهم آذرماه ارائه کرد که بر این اساس میانگین وزنی نرخ دلار با 0.96 درصد افزایش نسبت به روز معاملاتی قبل، 26 هزار و 672 تومان بود.
اقتصادنیوز دلار یورو 

  

ریزش شدید شاخص کل هم‌وزن / موج خروج سهامداران از بورسدر هفته اخیر شاخص کل بورس از نیمه کانال 1.3 میلیونی پائین آمد و با موج خروج سرمایه سهامداران حقیقی مواجه بود.
اقتصادنیوز شاخص وزن سرمایه 

  

قیمت سکه بر مدار ریزشقیمت سکه امروز (پنجشنبه، 11 آذرماه) در بازار تهران با 20 هزار تومان کاهش نسبت به روز گذشته به رقم 12 میلیون و 620 هزار تومان رسید.
گسترش قیمت بازار تهران تهران 

  

تست کرونای 48 دانش‌آموز قمی مثبت شدرئیس مرکز بهداشت استان قم با تاکید بر لزوم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مدارس گفت: از مجموع 515 بازدید انجام شده از مدارس استان، 7 کلاس درس به واسطه تست مثبت 48 دانش آموز، تعطیل شده است.
۵۵ آنلاین آموزش استان قم قم