ایبنا   |  فرهنگی  |  

مجموعه چهارجلدی «انقلاب اسلامی در استان سمنان به روایت اسناد ساواک» رونمایی شد

مراسم رونمایی از کتاب چهار جلدی «انقلاب اسلامی در استان سمنان به روایت اسناد ساواک» با قرائت پیام رئیس جمهوری و در حضور وزیر اطلاعات و مسئولان استانی در تالار امیر کبیر دانشگاه سمنان برگزار شد.

مجموعه چهارجلدی «انقلاب اسلامی در استان سمنان به روایت اسناد ساواک» رونمایی شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سمنان، در کتاب چهار جلدی انقلاب اسلامی در استان سمنان به روایت اسناد ساواک، مبارزات مردم استان سمنان با رژیم ستم‌شاهی و حضور مؤثر آن‌ها در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی در فاصله سال‌های 1340 تا 1357 تدوین شده است. حسن روحانی، رئیس جمهوری با انتشار پیامی به دست اندرکاران و برگزارکنندگان آئین رونمایی از اسناد تاریخ مبارزات مردم استان سمنان علیه رژیم پهلوی، از این استان به عنوان دارالمومنین، شهر دین و اخلاق و مجمع العلمای ایران یاد کرد.   متن پیام رئیس جمهوری به شرح زیر است:   «بسمه تعالی انقلاب اسلامی ایران به عنوان بزرگترین پدیده تحول خواهانه قرن بیستم، حاصل مشارکت طبقات مختلف مردم و رهبری داهیانه امام خمینی (ره) و بیش از پانزده سال مبارزه مردم علیه ظلم و استبداد ستمشاهی بود که منجر به سرنگونی رژیم استبدادی پهلوی و روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی در ایران گردید. در آن دوره تاریخی، نقش مردم انقلابی استان سمنان که به‌حق «دارالمومنین»، «شهر دین و اخلاق و مجمع العلمای ایران» خوانده می‌شود، در مبارزه با استبداد و استعمار، مثال‌زدنی و ستودنی است. این مبارزات که سابقه آن به دوران استبداد رضاخانی نیز می‌رسد، با حضور علمای بنام از جمله آیت‌الله علامه حائری سمنان، حاج شیخ آقا بزرگ اشرفی و حجت الاسلام حاج شیخ علی محمد نجات، حجت الاسلام عالمی و حجت الاسلام نصیری و حجت الاسلام شاهچراغی، شکل تازه‌ای به‌خود گرفته و در جریان نهضت ملی شدن نفت و فعالیت فدائیان اسلام گسترش یافته و با آغاز نهضت امام خمینی علاوه بر شهرها در روستاهای استان همانند روستای سرخه نیز به اوج خود رسید که یاد و خاطره آن در تاریخ انقلاب همواره ماندگار خواهد بود. اکنون که به همت محققین حوزه تاریخ، مجموعه‌ای گرانبها و مستند از تاریخ انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک، به توصیف و شرح مبارزات مردم شریف استان سمنان از منظر دستگاه‌های امنیتی رژیم پهلوی پرداخته، فرصتی به‌ دست آمد تا زوایای هر چند کوچک از تلاش‌ها و مجاهدت‌های مردم بخشی از سرزمین مان روشن تر از قبل در دسترس قرار گیرد. ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و همه شهدای انقلاب اسلامی، از دست‌اندرکاران و برگزار کنندگان این مراسم که در راستای ارج نهادن به مبارزات مردم استان قدمی شایسته برداشته‌اند، تشکر و قدردانی می‌کنم».

انقلاب اسلامی ایران تاریخ انقلاب جمهوری اسلامی   اخبار برگزیده
  

"مجلس در راس امور است" یعنی جای خدا نشسته؟عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت: مردم چرا باید افراد مسئولیت ناپذیر را انتخاب کنند؟
مستقل‌آنلاین عباس عبدی روزنامه 

  

سهمیه بنزین این خودروها اصلاح شدیک مقام مسئول در ستاد تنظیم بازار گفت: سهمیه بنزین وانت بار‌ها اصلاح و ابلاغ شده است و اکنون در حال کنترل آن هستیم.
خودروتک بنزین خودرو تنظیم بازار 

  

تبعاتِ «گرانی بنزین» در محاسبات سبد معاش منظور شود/ اصرار بر دستمزد منطقه‌ای در مذاکرات مزدی خطاستنادر مرادی با تاکید بر لزوم محاسبه‌ دقیق سبد معاش، خواستار توجه شرکای اجتماعی کارگران به معیشت رو به افول طبقه‌ کارگر شد.
ایلنا گرانی بنزین خبرنگار 

  

ایران نمی‌خواهد اعلام رسمی خروج از برجام را بر عهده بگیردیک استاد دانشگاه گفت: در صورت فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی کشورهای اروپایی باقی‌مانده در برجام، هر نوع همکاری و تعهدی که در برجام مورد پذیرش بود می‌تواند کنار گذاشته شود.
مثلث ایران گاز فرانسه 

  

احتمال تک نرخی شدن قیمت بنزین چقدر است؟اگر چه به نظر می رسد پرونده اصلاح قیمت و الگوی مصرف بنزین بسته شده است، اما با این حال برخی نمایندگان مجلس به دنبال طرحی برای تغییر آن هستند. نماینده پیشین مجلس و استاندار استان گلستان درباره تهیه طرح دوفوریتی نمایندگان برای تک‌نرخی شدن بنزین گفت: اکنون تصمیم نمایندگان مجلس بعید است بتواند نظر مسوولان کشور را تغییر دهد و به این اعتبار ممکن است تلاشی بی حاصل باشد.
خودروتک قیمت بنزین استان گلستان 

  

ویلکرسون: ترامپ یا استعفا می‌دهد یا عزل می‌شوددونالد ترامپ را بدون تردید می‌توان یکی از جنجالی‌ترین روسای‌جمهور تاریخ آمریکا دانست که به‌زعم بسیاری از مفسران و اندیشمندان، اقداماتش قدرت رهبری آمریکا را در جهان به‌ویژه در منطقه حیاتی خاورمیانه به‌شدت کاهش داده است...
مثلث دونالد ترامپ ترامپ خاورمیانه 

  

در حالی که پرونده‌های متعدد فساد ناشی از دلار 4200 تومانی در مراجع قضائی مفتوح و در حال رسیدگی است، دولت در لایحه بودجه سال 99 تداوم توزیع این رانت گسترده را پیش‌بینی کرده است.
نامه نیوز خبرنگار کالاهای اساسی اتاق بازرگانی 

  

رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به ناآرامی‌های اخیر در ایران مدعی عدم حمایت آمریکا از تمعات اخیر در ایران شد.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

برای جلوگیری ازانتشار ویروس آنفلوآنزا حتما بخوانید​اقتصادنیوز: آنفلوانزا یک بیماری حاد و شایع است که شیوع آن در فصول سرد سال و بخصوص در پاییز است. این بیماری به علت درگیری دستگاه تنفسی، بسیار مسری است.
اقتصادنیوز ویروس آنفلوانزا آنتی بیوتیک 

  اخبار داغ
  

دستبرد به بزرگ‌ترین گنجینه‌ جواهرات/ یک میلیارد دلار، ارزش تقریبی جواهرات مسروقه است!دو سارق در اتفاقی حیرت‌آور موفق به سرقت از موزه‌ی گرین والت در شهر درسدن آلمان شدند که گفته می‌شود ارزش تقریبی جواهرات مسروقه بیش از یک میلیارد دلار باشد.
برنا دلار سارق سرقت 

  

ارزیابی عراقچی درباره نشست کمیسیون برجام و دیدار با مدیرکل جدید آژانسمعاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران: در این نشست همه اعضا صحه گذاشتند که آمریکا ریشه تنش‌ها در برجام است.
مثلث جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی معاون سیاسی 

  

رئیس کل بانک مرکزی به آثار شوک قیمت بنزین و انتظارات تورمی ناشی از آن در بازارهای مختلف از جمله بازار ارز اذعان کرد.
صراط قیمت بنزین ارز 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ دلار رکورد 5ماهه را زداقتصادنیوز: در آخرین روز هفته رکوردهای جدیدی در بازار طلا و ارز پایتخت به ثبت رسید و نرخ دلار و سکه روی شیب تند مدار صعودی سطوح مقاومتی را شکستند. دلار با عبور از سطوح 13000 و 13100 تومانی تا رقم 13120 تومانی پیشروی کرد و بالاترین قیمت از اواسط تیرماه سال جاری را به ثبت رساند. هر چند در معاملات غیررسمی روز جمعه بین 13060 تا 13090 تومان معامله شد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازی پایتخت 

  

تحلیل رئیس کل بانک مرکزی درباره شوک بنزین بر بازار ارزاقتصادنیوز: عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی درباره اوضاع بازار ارز پس از افزایش قیمت بنزین توضیحاتی ارائه داد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک بنزین 

  

همه تلاش خود را برای برگرداندن ثبات به بازار ارز به کار می‌گیرمرئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در یکی از شبکه های اجتماعی خطاب به مردم نوشت: همچون گذشته بانک مرکزی تمام تلاش خود را برای برگرداندن ثبات لازم به بازار ارز به کار خواهد گرفت.
برنا ارز کار بانک مرکزی 

  

همتی: مردم ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ارز را مدنظر داشته باشندرئیس کل بانک مرکزی با بیان این که این بانک همچون گذشته تمام تلاش خود را برای برگرداندن ثبات لازم به بازار ارز به کار خواهد گرفت تاکید کرد، هموطنان عزیز ریسک سرمایه گذاری در بازار ارز را همواره مدنظر داشته باشند.
تسنیم سرمایه ارز نرخ ارز 

  

رئیس کل بانک مرکزی: ثبات به بازار ارز بازخواهد گشتهمتی وعده داده که افزایش روزهای اخیر نرخ ارز کنترل شود.
خبرفوری بانک مرکزی بانک ارز