مهر   |  فرهنگی  |  

تقدیر و تشویق پروژه‌های کارآمد و تاثیرگذار اندیشکده‌ها

به گزارش خبرنگار مهر، اولین دوره جایزه ملی سیاستگذاری امسال با هدف شناسایی پروژه های برتر پژوهشکده ها و اندیشکده های کشور با حمایت خانه اندیشه ورزان ایران برگزار شد و به زودی در مراسم اختتامیه آن پروژه برتر معرفی می‌شود. به منظور معرفی و آشنایی بیشتر با این جایزه با مجتبی سبحانی دبیر اولین دوره جایزه سیاستگذاری گفتگو کردیم و از او درخصوص چرایی و چگونگی برگزاری این رویداد پرسیدیم.…

تقدیر و تشویق پروژه‌های کارآمد و تاثیرگذار اندیشکده‌ها

به گزارش خبرنگار مهر، اولین دوره جایزه ملی سیاستگذاری امسال با هدف شناسایی پروژه های برتر پژوهشکده ها و اندیشکده های کشور با حمایت خانه اندیشه ورزان ایران برگزار شد و به زودی در مراسم اختتامیه آن پروژه برتر معرفی می‌شود.

به منظور معرفی و آشنایی بیشتر با این جایزه با مجتبی سبحانی دبیر اولین دوره جایزه سیاستگذاری گفتگو کردیم و از او درخصوص چرایی و چگونگی برگزاری این رویداد پرسیدیم.

وی در ابتدا در خصوص ضرورت برگزاری چنین رویدادی گفت: به نظر می‌رسد یکی از علت‌های کم اثر بودن برخی اندیشکده‌ها، نبود الگوهای مناسب برای پژوهش و فعالیت اندیشکده‌ای و ناشناخته بودن مدل‌های اثرگذاری است. «جایزه ملی سیاست‌گذاری» تلاش می‌کند، برخی الگوهای موفقی که توانسته اند به تاثیرات مثبت در فضای سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری کشور دست یابند را شناسایی کند و علاوه بر تقدیر مادی، آن‌ها را به عنوان الگو به زیست‌بوم اندیشه‌ورزی کشور معرفی نماید. به همین منظور در آبان ماه سال گذشته (1399) از اندیشکده‌ها و موسسات سیاست‌پژوهی دعوت کردیم تا مستندات پروژه‌هایی را که از سال 1396 به بعد با هدف حل مسائل عمومی کشور اجرا کرده اند، برای دبیرخانه جایزه ارسال نمایند. این پروژه ها در 12 محور موضوعی مثل اجتماعی و فرهنگی، اقتصاد، انرژی، آموزش، حکمرانی، دفاع و امنیت، سیاست خارجی، سلامت، علم و فناوری، کشاورزی و آب، محیط زیست و توسعه شهری و منطقه‌ای برای ما ارسال و سپس در سه مرحله ارزیابی شد.

سبحانی ادامه داد: نکته مثبت جایزه این است که شیوه کار کاملاً مشارکتی است به این شکل که ما همزمان با ارسال فراخوان یک شورای علمی متشکل از اعضای خود پژوهشکده ها تشکیل دادیم که کارهای ارسالی توسط اعضای پژوهشکده های مختلف ارزیابی و داوری می‌شود بنابراین کارها را هم خودشان می فرستند و هم خودشان داوری می‌کنند. داوری در دو مرحله انجام شد. در مرحله اول که دی ماه صورت گرفت، ارزیابی مستندات کار انجام شد. در این مرحله از 52 اندیشکده 253 پروژه ارسال شده بود که 202 پروژه به مرحله بعدی راه یافتند و برای ارزیابی مستندات تایید شدند. در نهایت اما 59 پروژه تائید شد که اینها در 16 پنل موضوعی چینش شدند و در روزهای هشتم تا شانزدهم اسفند ماه 1399 پروژه ها توسط اندیشکده ها ارائه شدند.

دبیر جایزه ملی سیاستگذاری توضیح داد: در مرحله نهایی این جایزه از میان 59 پروژه که در مرحله قبل راه یافته بودند، 16 پروژه در روزهای 24 و 25 تیرماه در حضور هیئت داوران جایزه ملی سیاستگذاری که از صاحبنظران اندیشه ورز بودند، تائید شدند و به مرحله پایانی برای انتخاب پروژه برتر راه یافتند. این فرایند داوری نهایی هم با مشارکت اندیشکده ها برگزار شد و جایزه ملی سیاستگذاری در بحث داوری ها دخالت نکرد.

وی در پایان گفت: پیش از این تعطیلی ها قرار بود که مراسم اختتامیه جایزه روز سوم مرداد ماه برگزار شود ولی بخاطر شرایط پیش آمده احتمالاً این مراسم به تاریخ نهم یا دهم مرداد ماه موکول می شود. در روز اختتامیه یک پروژه برتر و پنج پروژه شایسته تقدیر معرفی می شوند.پروژه برتر جایزه ملی سیاست‌گذاری 100 میلیون تومان جایزه نقدی به علاوه 150 میلیون تومان حمایت غیرنقدی و پروژه‌های شایسته تقدیر 25 میلیون تومان جایزه نقدی به علاوه 100 میلیون تومان حمایت غیرنقدی دریافت می کنند.

کشاورزی فناوری آموزش   اخبار برگزیده
  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  

توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیسی درباره چینش کابینهعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از توصیه رهبر انقلاب به ابراهیم رئیسی در چینش کابینه روایت کرد.
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب مجمع تشخیص مصلحت نظام محمد حسین صفار هرندی 

  

توضیح درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها"/ دولت‌ها باید علمدار و پیشگام تحقق آزادی‌های گروهی باشنداستاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها" توضیحاتی را ارائه کرد.
ایلنا وزارت کشور شورای نگهبان نیروی انتظامی 

  

خبرآنلاین/ عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: 200 کشور عضو FATF هستند، چگونه ایران خودش را با 2 کشور کاملا منزوی در عرصه بین الملل ، مقایسه می کند؟!
نامه نیوز ایران تهران اصولگرایان 

  

افشاگری درباره وضعیت زندگی و حقوق مخالفان برجامروزنامه آفتاب یزد به نقل ازفرجی راد سفیر اسبق ایران در بلژیک نوشت: «افرادی که مخالف برجام هستند و ادعاهایی را مطرح می‌کنند حداقلش این است که حقوق خوبی می‌گیرند و زندگی مطلوبی دارند»
اقتصادنیوز روزنامه ایران بلژیک 

  

اعلام خودروهای جایگزین برای دعوتنامه داران پژو 206 صندوقدار، تیپ 5 و تندر 90اگر خودروهایی مانند وانت آریسان ، پژو 206 تیپ 5 ، پژو 206 صندوقدار را ثبت نام کرده بودید باید به فکر تغییر علاقه خود باشید چرا که برنامه ای برای تولید و تحویل این خودروها وجود ندارد و جدول تبدیل این تعهدات از سوی ایران خودرو منتشر شده است.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

شعار این آقایان حل مشکل معیشت بود اما ببینید دنبال چه طرح‌هایی هستند!مبنای طرح ضد اینترنت مجلس به هیچ وجه «صیانت» نیست. کنترل «مرز دیجیتال» را نباید به نیروهای مسلح بدهند. می خواهید نیروهای مسلح را با مردم درگیر کنید؟! شعار این آقایان حل مشکل معیشت مردم بود اما ببینید دنبال چه طرح هایی هستند.
مستقل‌آنلاین اینترنت اینستاگرام کاربران اینترنت 

  

پای خودروهای دست دوم به لیزینگ باز شداز سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.
خودروتک خودرو قیمت 

  

برای تایید آزادی نماینده فیفا به ایران می آیدکامرانی‌فر:میزبانی تیم ملی در ورزشگاه آزادی قطعی نشده/2 نفر از فیفا و ای اف سی به ایران می‌آیند
خانه فوتبال ورزشگاه آزادی فیفا ایران 

  

احمدی‌نژاد هورالعظیم را بخاطر اکتشاف نفت خشک کردبه جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با دکتر مهدی قمشی استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس دانشکده مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران که مشروح آن را می‌خوانیم‌:
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران تهران 

  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  اخبار داغ
  

کرونا به جان خندوانه افتاد/ ابتلای رامبد جوان و 17 نفر از عوامل خندوانه به کرونافصل هفتم برنامه «خندوانه» به دلیل ابتلای رامبد جوان و 17 نفر از عوامل به کرونا به پایان رسید.
اقتصادنیوز خندوانه رامبد جوان 

  

آیا کرونا ویروس خطر بروز سکته مغزی را افزایش می دهد؟اقتصادنیوز :‌کرونا ویروس می تواند خطر بروز سکته مغزی را در افراد بالا ببرد و باعث سکته در افراد شود.
اقتصادنیوز ویروس سکته مغزی 

  

آیا واقعا سطح آنتی بادی در بدن با ترکیب این 2 واکسن کرونا 6 برابر می شود؟نتایج مطالعه در کره جنوبی نشان داده که ترکیب و تطبیق واکسن‌های کرونا، محافظت بالاتری در برابر ویروس کرونا ایجاد می‌کند.
برنا کره جنوبی ویروس 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 5 مرداد 1400/ همچنان امیدواراقتصادنیوز: قیمت سبد بورسی سهام عدالت همچنان در همان کانال قیمتی دنبال میشود.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام قیمت 

  

پایان ناگهانی «خندوانه» با کرونا/رامبد جوان بستری شدفصل هفتم برنامه «خندوانه» به دلیل ابتلای رامبد جوان و 17 نفر از عوامل به کرونا به پایان رسید.
خبرفوری خندوانه رامبد جوان تولید 

  

عرضه سیمان در بورس کالا موقتا متوقف شددر نشست مشترک وزیر صمت با مدیران عامل شرکت‌های سیمانی مقرر شد موقتا عرضه سیمان در بورس کالا متوقف شود.
اقتصادنیوز سیمان بورس کالا 

  

حال خوش بازار بورس، بعد از تعطیلاتبورس‌بازان پس از برگشت از تعطیلات 6روزه کرونایی، شاهد رشد 9/ 0درصدی شاخص کل بودند.
گسترش بورس تهران بورس نیویورک تعطیلات 

  

چرا قیمت دلار ثبات ندارد؟قیمت دلار که اخیرا تا 24 هزار و 500 تومان کاهش نشان می‌داد، دیروز و امروز به بالای 25 تومان برگشت و البته همین قیمت هم با توجه به نرخ 44 درصدی تورم در تیرماه و افزایش نقدینگی حدود 6 درصد در یک ماه اردیبهشت به علت تشدید استقراض دولت از بانک مرکزی، قیمتی مناسب و حتی ارزان به نظر می رسد.
گسترش قیمت ارز قیمت دلار 

  

چرا قیمت دلار کانال عوض می‌کند؟قیمت دلار که اخیرا تا 24 هزار و 500 تومان کاهش نشان می‌داد، دیروز و امروز به بالای 25 تومان برگشت و البته همین قیمت هم با توجه به نرخ 44 درصدی تورم در تیرماه و افزایش نقدینگی حدود 6 درصد در یک ماه اردیبهشت به علت تشدید استقراض دولت از بانک مرکزی، قیمتی مناسب و حتی ارزان به نظر می رسد.
اقتصادنیوز قیمت دلار تورم 

  

کورنتین تولیسو، هافبک فرانسوی باشگاه بایرن مونیخ به ویروس کرونا مبتلا شده است.
ورزش۳ بایرن مونیخ بایرن ویروس 

  

ترس وزیر بهداشت از پیک پنجم کروناایرنا/ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در حال حاضر در سربالایی پیک پنجم قرار داریم و متاسفانه عدم رعایت پروتکل‌ها و مسافرت‌های متعدد راه را برای کنترل پیک پنجم دشوار می‌سازد.
مثلث ایرنا درمان آموزش 

  

هشدار درباره کمبود تخت بیماران کرونایی در تهرانجان بابایی گفت: موج پنجم کرونا از موج‌های قبلی بسیار سنگین تر است. ما بخش های سرپایی موقت راه اندازی کرده‌ایم و بیش از 4 تا 5 هزار نفر را سرپایی درمان می‌کنیم.
اقتصادنیوز درمان تهران 

  

آیا واقعا آسپرین برای کاهش عوارض واکسن کرونا هیچ اثری ندارد؟مصرف آسپرین به خاطر تزریق واکسن کرونا هیچگونه توجیه علمی ندارد و کاملا مردود است.
برنا 

  

رییس احتمالی سازمان بورس چه کسی است؟بنا بر اطلاعات رسیده به بازار چهار گزینه ریاست سازمان بورس مطرح هستند که باید دید کدامیک ریاست این سازمان را به دست خواهند گرفت.
گسترش بانک مرکزی علی صالح آبادی بانک