اعتراف اردوغان به شکست از بهره | تغییر سیاست‌ پولی، نرخ برابری دلار در مقابل لیر را کاهشی کرد

سریال ماجراهای اردوغان و سیاست‌های پولی در جدیدترین قسمت به اعتراف «شکست از نرخ بهره» رسید. ماجرا از آنجا شروع شد که در ابتدا اردوغان نرخ بهره را «ابزار استثمار» معرفی می‌کرد و با این رویکرد، سیاست ارزپاشی برای تقویت لیر را ادامه داد...

اعتراف اردوغان به شکست از بهره | تغییر سیاست‌ پولی، نرخ برابری دلار در مقابل لیر را کاهشی کرد

 

دنیای‌اقتصاد - محمد طاهری‌زاده : سریال ماجراهای اردوغان و سیاست‌های پولی در جدیدترین قسمت به اعتراف «شکست از نرخ بهره» رسید. ماجرا از آنجا شروع شد که در ابتدا اردوغان نرخ بهره را «ابزار استثمار» معرفی می‌کرد و با این رویکرد، سیاست ارزپاشی برای تقویت لیر را ادامه داد. پس از رکوردشکنی‌های متوالی افت بهای لیر و خالی شدن خزانه، رئیس‌جمهور ترکیه در گام بعد سیاستمداران تابع خود را اخراج کرد تا تقصیر را به گردن آنها بیندازد. در نهایت در آخرین قسمت از این ماجرا، رئیس‌جمهور ترکیه تن به افزایش نرخ بهره داد تا با قبول سیاست درست پولی، به شکست خود اعتراف کند.

قسمت جدید جدال اردوغان با نرخ بهره اکران شد. در قسمت‌های قبل، اردوغان ابتدا از افزایش نرخ بهره ممانعت کرد و با ارزپاشی سعی در تقویت لیر داشت. حتی تغییر چیدمان در سیاست‌گذاران افاقه نکرد و این نگاه اردوغان باعث قربانی شدن سیاست‌گذاران بله قربان‌گوی اردوغان شد. حال پس از این تغییرات در نهایت اردوغان رضایت به افزایش نرخ بهره داد، تا کمی فشار از روی پول ملی برداشته شود. رئیس‌جمهوری  ترکیه در صحبت‌های جدید خود به شکست از نرخ بهره اعتراف کرد. پس از کش و قوس‌های فراوان بالاخره بانک مرکزی ترکیه تصمیم به افزایش قابل‌توجهی در نرخ بهره گرفت. به همین منظور این نهاد نرخ بهره خود برای بانک‌ها را از 25/ 10 درصد به 15 درصد رساند. در پی این اتفاق ارزش لیر ترکیه با صعود مواجه شد. ارقام نشان می‌دهد واحد پولی ترکیه در روز اعلام با 5/ 1 درصد جهش مواجه شده است. طی ماه‌های قبل که لیر به‌طور مداوم ارزش خود را از دست می‌داد دعوا بر سر بالا بردن نرخ بهره برای جلوگیری از ریزش واحد پولی ترکیه به شدت بالا گرفته بود. اردوغان مخالف اصلی بالا بردن نرخ بهره بود و تاکید زیادی بر تورم‌زا بودن این اقدام داشت. اما حالا او  با اعتراف به اثر معکوس نرخ بهره بر قیمت‌ها گفته سیاست بالا بردن نرخ بهره را تا جایی ادامه خواهد داد که تورم تا حدود اهداف مشخصی پایین بیاید. ترکیه در پایان هفته گذشته بالاترین افزایش در نرخ بهره خود طی دوسال اخیر را تجربه کرد. به‌نظر می‌رسد هدف رجب طیب اردوغان از تغییر رئیس بانک مرکزی چرخش از سمت سیاست‌های نامتعارف به سمت سیاست‌های جدیدی بوده است. او سیاست افزایش نرخ بهره را قرص تلخی دانست که خوردن آن برای ترکیه ضروری است.

پیروزی دوباره اصول اقتصادی

پیش از این در سال 2018 نیز ترکیه دچار بحران مالی نسبتا بزرگی در اقتصاد خود شده بود. کسری حساب جاری و بدهی‌های خارجی در مقیاس بالا باعث بروز آثار منفی زیادی در ترکیه شد. افزایش سطح قیمت‌ها و بی‌ثباتی واحد پول ملی مهم‌ترین مشکلات اقتصادی کشور همسایه بود. در آن زمان رئیس‌جمهوری ترکیه در تلاش بود به نفوذ خود در تمامی عرصه‌ها اعم از اقتصادی و اجتماعی بیفزاید. در چنین شرایطی اقتدارگرایی و دخالت‌های بی‌جای رئیس دولت به شکل مستقیم و غیرمستقیم به وخامت اوضاع اقتصادی دامن زد. سرمایه‌گذاران خارجی به دلیل قدرت‌نمایی‌های اردوغان و مواضع غیراصولی او در قبال اقتصاد، تصمیم به خارج کردن سرمایه‌های خود گرفته بودند. همچنین مقاومت اردوغان در مقابل افزایش نرخ بهره فشارهای مقامات و کارشناسان را خنثی کرده بود و مستقیما بحران را تعمیق بخشیده بود.

اما در نهایت اردوغان تسلیم شد. بانک مرکزی طی چند ماه نرخ بهره را به طرز چشم‌گیری افزایش داد و پس از آن نرخ ارز با ثباتی نسبی روبه‌رو شد. تورم نیز روندی نزولی  را ثبت کرد.

حالا پس از گذشت دو سال تاریخ به شکل نسبتا مشابهی در حال تکرار است. در نبود هیچ چشم‌انداز مثبتی برای بهبود اوضاع نابسامان اقتصادی، دولت ترکیه بالا رفتن نرخ بهره را قبول کرده است. بار قبل نیز این شرایط بد اقتصاد بود که اردوغان را مجبور به قبول افزایش نرخ بهره کرده بود. در حالی که کارشناسان معتقدند اگر رئیس‌جمهوری در مقابل بالا بردن نرخ بهره مقاومت نمی‌کرد ترکیه با هزینه‌های کمتری از بحران عبور کرده و به جاده رشد اقتصادی بازمی‌گشت.

داروی تلخ

بانک مرکزی ترکیه روز پنج‌شنبه اقدام به افزایش نرخ بهره کرد. سیاست‌گذار پولی ترکیه به همین هدف نرخ بهره خود در شبکه بانکی را از 25/ 10 درصد به 15 درصد رساند. سیاستی انقباضی که به منظور ایجاد ثبات در قیمت‌ها و حفظ ارزش پول ملی گرفته شد. این تصمیم نتیجه اولین جلسه سیاست‌گذاری تحت ریاست رئیس کل جدید بانک مرکزی یعنی ناجی اقبال بود. اقبال دو هفته پیش از سمت اردوغان به این سمت منصوب شده است. رئیس کل کنونی بانک مرکزی سابقه وزارت دارایی در دولت حزب توسعه و اعتدال را نیز دارا است.

بانک مرکزی طی اطلاعیه خود بیان کرد در دوره پیش رو تمامی عوامل تورم تحت نظر قرار خواهند گرفت و سیاست‌های انقباضی پولی تا زمانی برقرار خواهد بود که نزول قابل‌توجهی در تورم اتفاق بیفتد. اردوغان روز بعد از اعلام تصمیم به افزایش نرخ بهره گفت این تصمیم  برای قدرت و اعتماد به نفس ترکیه در آینده لازم است. رئیس‌جمهوری ترکیه بیان کرد سیاست بالا بردن نرخ بهره در نگاه او شبیه به بلعیدن قرصی تلخ است.

در نتیجه تغییر رویکرد سیاستی بانک مرکزی ارزش لیر در بازار ارز خارجی روز پنج‌شنبه 5/ 1 درصد افزایش یافت و نرخ دلار به لیر تقریبا در سطح 6/ 7 استقرار یافت. در حالی که طی ماه‌های اخیر پایین‌ترین نقطه ثبات نرخ ارز در سپتامبر و در سطح 71/ 7 ثبت شده بود. البته شروع روند نزولی اخیر لیر پس از اخراج رئیس کل بانک مرکزی در روزهای ابتدایی نوامبر (یعنی میانه‌های ماه آبان) کلید خورده است. پس از آنکه اردوغان مورات اویسال را از سمت خود برکنار کرد گمانه‌زنی‌ها درباره  تغییر سیاست‌های پولی دولت ترکیه شکل گرفت. استعفای وزیر دارایی و داماد اردوغان نیز احتمال تغییر را قوت بخشید و نرخ ارز به کاهش خود ادامه داد. از روز اخراج مورات اویسال تا روز بعدی اعلام افزایش نرخ بهره واحد پولی ترکیه در حدود 35 درصد افزایش ارزش را تجربه کرده است. نشانه‌ها حاکی از آن است که انتظارات به سمت مثبتی چرخیده است.

اعتراف ضمنی اردوغان

در طول دو سال اخیر دخالت‌های اردوغان در اقتصاد به اوج خود رسیده است. رئیس‌جمهوری ترکیه طی این مدت دو بار رئیس کل بانک مرکزی ترکیه و یک بار وزیر دارایی خود که دامادش نیز هست را اخراج کرده. اما در حالی که اخراج رئیس کل اسبق بانک مرکزی به علت مخالفت او با سیاست کاهش نرخ بهره بود، اخراج اخیر رئیس کل سابق و وزیر دارایی برای اقدام به افزایش نرخ بهره بوده است.

حالا شرایط نامطلوب اقتصادی و آینده تیره و تار ترکیه اردوغان را مجبور به واگذاری میدان تعیین نرخ بهره کرده است. به‌نظر می‌رسد تصمیم به تغییر رئیس کل بانک مرکزی به هدف اعتبار بخشیدن به تصمیم جدید اردوغان برای نرخ بهره انجام شده است. طبیعتا افزایش نرخ بهره توسط رئیس کل قبلی که در دوران او لیر دچار سقوط شده بود به اعتبار این سیاست جدید نیز لطمه وارد می‌کرد. حضور فردی باسابقه در سمت ریاست بانک مرکزی و همچنین اعتراف ضمنی اردوغان به کارآیی افزایش نرخ بهره به‌عنوان عامل کاهش تورم می‌تواند سیگنال مثبتی برای عوامل اقتصادی باشد. رئیس‌جمهوری ترکیه حتی هفته پیش در شورای اقتصادی اتحادیه اتاق‌ها و بورس‌های ترکیه، نرخ بهره را عامل تخریب توان سرمایه‌گذاران داخلی دانسته بود. اما حالا سرمایه‌گذاران و دیگر عوامل اقتصادی این پیام را دریافت کردند که اردوغان تسلیم اصول اقتصادی شده و می‌توان روی رویکرد اصولی دولت ترکیه در آینده حساب کرد.

دیکتاتوری خوب، دیکتاتوری بد

وجه دیگر ماجرا تداوم سکانداری اردوغان در عرصه پولی است. گرچه حالا اراده اردوغان بر سیاستی تعلق گرفته که از نظر کارشناسان درست است اما به‌نظر می‌رسد همچنان نظرات او در میدان سیاست و اقتصاد یکه‌تاز است. یعنی اگر زمانی به غلط افزایش نرخ بهره را تورم‌زا بخواند سیاست‌ها براساس آن اتخاذ می‌شود و اگر روزی دیگر متقاعد به بالا بردن نرخ بهره شود، این اقدام صورت خواهد گرفت. سابقه قبلی اردوغان نیز به این ترس‌ها دامن می‌زند. در سال 2018 نیز رئیس‌جمهوری ترکیه نهایتا مجبور به قبول سیاست‌های متعارف شد اما پس از گذر از بحران و بهبود اوضاع باز به دخالت‌های خود ادامه داد و با کاهش نرخ بهره زمینه‌ساز بحران ارزی کنونی شد. با این توصیف اگرچه سیاست امروز ترکیه از دیدگاه علمی مناسب ارزیابی می‌شود اما ساختار قدرت در حوزه پولی همچنان نامناسب است؛ زیرا در عمل رئیس دولت بر سیاست‌گذاری پولی تسلط داشته و استقلال بانک مرکزی حفظ نمی‌شود. به این ترتیب عوامل اقتصادی نمی‌توانند روی سیاست‌های پولی بانک مرکزی در آینده حساب کنند و همین موضوع باعث نزول اعتبار بانک مرکزی و کاهش اثرگذاری سیاست‌ها  خواهد شد. گرچه دخالت دولت در راستای سیاست‌های خوب بهتر از دخالت به‌هدف اجرای سیاست‌های اشتباه است اما آنچه در بلندمدت برای رشد اقتصادی لازم است از بین رفتن دخالت دولت در کار مقام پولی است.

 

 

 

رجب طیب اردوغان کاهش نرخ بهره سیاست پولی   اخبار برگزیده
  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : وزیر بهداشت طی نامه ای از رییس مجلس خواسته بود که با توجه به وضعیت قرمز شهر تهران و مصوبه ستاد ملی کرونا از برگزاری جلسات با حضور بیش از 15 نفر خودداری شود مدتی قبل رهبر انقلاب به تمامی مسوولین دستور داده بودند به طور کامل از تصمیمات ستاد کرونا پیروی کنند لینک کوتاه کپی لینک
نامه نیوز تهران رهبر انقلاب 

  

جهانگیری: مجلس در مسائل اجرایی دخالت نکندمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: یک نامه به آقای جنتی در مورد مصوبه روز گذشته مجلس داشتیم با تدبیر رهبر انقلاب مدیریت هسته‌ای به شورای‌عالی امنیت ملی سپرده شده است.
گسترش اسحاق جهانگیری رهبر انقلاب هسته ای 

  

افشای پشت پرده مصوبه جدید مجلس/ خروج از پروتکل الحاقی چاره کار نیست/ از چاله به چاه می‌افتیمنماینده سابق مجلس خاطرنشان کرد: ما نیز از اینکه به تعهدات برجام عمل نشده ناخرسندیم اما نباید کاری کنیم که از چاله به چاه بیفتیم.
ایلنا کار دیپلماسی ماه 

  

مجلس برای بهبود زندگی مردم با دولت همکاری کند/ با اجرای مصوبه مجلس چین و روسیه هم به تحریم می‌پیوندندعضو اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: این طرح به معنای ادامه تحریم‌ها خواهد بود که مشکلات زیادی برای مردم به وجود خواهد آورد، شاید با اجرایی شدن این طرح وضعیت حادتر هم شود. احتمالا چین و روسیه هم با این تحریم‌ها همراهی خواهند کرد.
ایلنا مجلس شورای اسلامی اتاق بازرگانی دولت 

  

جدال عرضه و تقاضا در بورس/ ریزش 3 هزار واحدی شاخص در ابتدای معاملاتبورس امروزدر اکثر نمادها منفی و متعادل آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز خودرو بورس تهران وزن 

  

قیمت خودرو بر می گردد؟ / واکنش بازار خودرو به قیمت ارزقیمت خودرو در بازار خودروهای داخلی از روزهای اوج خود تا 30 درصد هم کاهش داشته است. اما برخی سیگنال ها اکنون این سوال را ایجاد کرده است که آیا قیمت خودرو به روزهای اوج خود باز می گردد یا خیر؟
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

صدرو مجوز شماره گذاری 30 خودرو برقی/ تولید خودرو 40 تا 70 میلیون تومانیمعاون دفتر خودرو و نیروی محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به‌تازگی سازمان ملی استاندارد ایران مجوز شماره‌گذاری 30 دستگاه خودروی برقی تولید داخل را به پلیس راهور ارسال کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان تولید 

  

فوری / جزئیات ثبت نام و پرداخت وام 50 میلیونی بازنشستگانمعاون فرهنگی اجتماعی سازمان تامین اجتماعی ضمن اعلام جزییات ثبت نام و پرداخت وام قرض الحسنه به بازنشستگان تامین اجتماعی گفت:
مستقل‌آنلاین وام ازدواج وام ازدواج 

  

فریب دانشمندان برای ساخت ویروس!تیمی از دانشمندان شکل جدیدی از حمله سایبری را به نمایش گذاشته‌اند که می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری برای تحقیقات بیولوژیکی داشته باشد. در این حمله مهاجمان می‌توانند از راه دور دانشمندان را برای تولید مواد سمی و ویروس‌ها فریب دهند.
مملکت‌آنلاین ویروس وزارت بهداشت مواد سمی 

  

حق شناس: مصوبه ضدبرجامی مجلس پاس گل به آمریکاستانتخاب/ من فکر نمی‌کنم که این طرح متکی بر نظرات و بررسی‌های کارشناسانه و مبتنی بر قاعده‌ها و اصول مشخص و دقیقی باشد تا ما را به همان هدف ادعا شده از سوی طراحان این طرح یعنی خنثی سازی اثرات تحریم و تقویت منافع ملی برساند. من تصور می‌کنم که اتفاقا این طرح از آنچه که هدف آن مطرح شده با توجه به محتوا و اقدامات پیشنهادی آن بسیار فاصله دارد.
مثلث شورای شهر تهران اصولگرایان روسیه 

  

رونمایی از سه پروژه مهم وزارت اقتصاد در راستای تحقق اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیکامروز 3 سامانه مهم وزارت امور اقتصادی و دارایی یعنی سامانه خزانه داری الکترونیک، سامانه برگزاری الکترونیکی مجامع شرکت ها و سامانه پرداخت سود سهام شرکت ها در راستای تحقق اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیک رونمایی و به بهره برداری رسید.
مستقل‌آنلاین سهام وزارت امور اقتصادی و دارایی اقتصاد 

  

شاخص بورس، باز هم دو میلیونی می‌شود؟شاخص کل بازار سهام از حدود چند هفته قبل حدود 250 هزار واحد رشد کرده و به نظر می‌رسد رشد بازار سهام شروع شده است. اما بورس تا پایان سال چه می‌شود؟
گسترش شاخص سهام قیمت 

  

تذکر جدی به دولت داده شود تا وظایفشان را بدانندیک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: دولت با اعطای کارت معیشت به مردم مخالف بوده است و هر کاری هم که مجلس می‌کند با مخالفت دولت مواجه می‌شود، لذا به نظر می‌رسد تذکر جدی به دولت داده شود تا آنها وظایفشان را بدانند و نمی‌توانند هم در جایگاه دولت باشند و هم در جایگاه شورای نگهبان و قوه قضائیه.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

واکنش نمایندگی ایران در سازمان ملل به تیتر شرم‌آور «وال استریت ژورنال»سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به «وال استریت ژورنال» یکی از روزنامه‌های سیاسی - اقتصادی رژیم آمریکا گفت: مداخله رژیم اسرائیل در اقدام جنایتکارانۀ ترور شهید «محسن فخری‌زاده» به منظور برهم زدن بیشتر وضعیت آشفته در منطقه و از بین بردن مسیر دیپلماسی طراحی شده است.
اقتصادنیوز ایران سازمان ملل وال استریت 

  اخبار داغ
  

سهم قابل تامل دورهمی ها در انتقال کرونا/شواهدی از آغاز پیک جدید در زمستان داریمحریرچی در ارتباط با تعیین تکلیف محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شهرهای قرمز، نارنجی و زرد، گفت: هر دوشنبه در خصوص وضعیت شهرهای زرد، نارنجی و قرمز، تصمیم گیری می‌شود.
برنا دورهمی زمستان 

  

ابرنوسان مجدد در کمین بورس/ سیگنال اولیه بودجه 1400 به بازارهابورس تهران برای سومین هفته متوالی با رشد شاخص همراه شد و ضمن افزایش 6/ 7 درصدی، تغییر فاز داد. در حالی شاهد رشد شتابان تقاضا در کلیت بازار سهام هستیم که به‌نظر می‌رسد عرضه‌ آنچنان که باید پاسخگوی تقاضای موجود نیست. از این رو بار دیگر تجربه تلخ حبابی شدن قیمت‌ها و تکرار ابرنوسان دو ثلث نخست سال‌جاری، سهامداران را تهدید می‌کند...
اقتصادنیوز صادرات نفت بورس تهران بودجه 

  

خبرهای خوش درباره واکسن کرونا از سراسر دنیابعید است هیچ‌وقت در تمام طول تاریخ تمام مردم جهان همگی تا این اندازه منتظر چیزی بوده باشند که حالا منتظر شروع توزیع واکسن کرونا هستند، برای همین هم دولت‌ها برای اعلام زمان شروع واکسیناسیون با هم رقابت می‌کنند.
اقتصادنیوز سازمان غذا و داروی آمریکا درمان بریتانیا 

  

روایت حدیث فولادوند از ابتلایش به کرونا/ ویدئوبازیگر سریال معمای شاه، از ماجرای ابتلایش به کرونا و روند درمانی اش گفت.
خبرفوری حدیث دارو پزشک 

  

رییس پیشین ستاد انتخابات کشور گفت: انتخابات1400 را در شرایط کرونا می توان در دو یا سه روز یا به صورت پستی برگزار کرد.
نامه نیوز ستاد انتخابات کشور اصلاح قانون انتخابات هزینه های انتخابات 

  

این محدودیت‌های کرونایی هنوز ادامه داردعلیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در پایتخت با اشاره به تغییر وضعیت تهران در روز‌های کرونا تاکیدکرد خوشبختانه آمار حدود 10 تا 12 درصد نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است.
گسترش فروشگاه های زنجیره ای علیرضا زالی پایتخت 

  

سهم دورهمی‌ها در انتقال کرونا/ گلایه از سکوت سلبریتی‌ها به گزارش خبرنگار مهر، ایرج حریرچی، صبح شنبه با حضور در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما، گفت: در این روزها و به دنبال تعطیلی‌های دو هفته‌ای در شهرهای قرمز، شاهد کاهش موارد مراجعه سرپایی، بستری و مرگ و میر بیماران کرونایی هستیم. وی با عنوان این مطلب که مرگ و میر بیماران کرونایی روند نزولی گرفته است، افزود: در این مسیر، اجرای طرح شهید سلیمانی می‌تواند منجر به تداوم این وضعیت شود…
مهر دورهمی درمان وزارت بهداشت 

  

ثبت سه هزار و 506 قربانی جدید کرونا در آمریکاطبق جدیدترین آمار دانشگاه «جانز هاپکینز»، شمار کلی قربانیان کرونا در آمریکا با ثبت رکورد جدید سه هزار و 506 قربانی در 24 ساعت به مرز 280 هزار نفر رسید.
اعتماد نیویورک ویروس ایالات متحده آمریکا 

  

ماجرای دوشنبه‌های کرونایی چیست/ گلایه از سکوت سلبریتی‌ها به گزارش خبرنگار مهر، ایرج حریرچی، صبح شنبه با حضور در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما، گفت: در این روزها و به دنبال تعطیلی‌های دو هفته‌ای در شهرهای قرمز، شاهد کاهش موارد مراجعه سرپایی، بستری و مرگ و میر بیماران کرونایی هستیم. وی با عنوان این مطلب که مرگ و میر بیماران کرونایی روند نزولی گرفته است، افزود: در این مسیر، اجرای طرح شهید سلیمانی می‌تواند منجر به تداوم این وضعیت شود…
مهر وزارت بهداشت خبرنگار درمان 

  

رمان کرونایی «میچ آلبوم» سر از قم درآوردآخرین رمان میچ آلبوم با نام «در حسرت دست‌هایت» توسط انتشارات کتابستان معرفت قم منتشر شد.
ایبنا رمان قم 

  

پاندمی و کرونا واژه‌های پرجست‌وجوی فرهنگ لغات وبستراز بیستم ماه ژانویه سال جاری جستجو برای لغت پاندمی از سوی کاربران این فرهنگ لغت به شدت افزایش یافت.
ایبنا ماه 

  

پیشنهاد رای گیری پستی برای انتخابات کرونایی 1400رییس پیشین ستاد انتخابات کشور گفت: انتخابات1400 را در شرایط کرونا می توان در دو یا سه روز یا به صورت پستی برگزار کرد.
مثلث اصلاح قانون انتخابات هزینه های انتخابات ستاد انتخابات کشور