قیمت‌گذاری دستوری، بازار کالاهای اساسی را سامان می‌دهد؟/ حسین راغفر: تثبیت قیمت‌ها کار بسیار درستی است/ موفق بودن قیمت‌گذاری دستوری کالاها در آینده مشخص می‌شود/ مجلس و دستگاه قضا با دولت همکاری ندارند/ قیمت‌ها دچار حباب هستند

الان وضعیت به‌ گونه‌ای است که در قیمت‌ها حباب وجود دارد و هر کسی هر جوری که دلش خواسته قیمت‌گذاری کرده است. طبیعتاً دولت هم نمی‌گوید پنیری را که برایتان 10 هزار تومان تمام می‌شود هشت هزار تومان بفروشید. بالاخره ضابطه‌ای برای تعیین این قیمت‌ها وجود خواهد داشت.

قیمت‌گذاری دستوری، بازار کالاهای اساسی را سامان می‌دهد؟/ حسین راغفر: تثبیت قیمت‌ها کار بسیار درستی است/ موفق بودن قیمت‌گذاری دستوری کالاها در آینده مشخص می‌شود/ مجلس و دستگاه قضا با دولت همکاری ندارند/ قیمت‌ها دچار حباب هستند

اعتمادآنلاین| دستوری شدن قیمت‌های کالاهای اساسی از اتفاقاتی است که دولت سیزدهم بر اجرای آن تاکید دارد. در هفته‌های گذشته قیمت برخی از اقلام اساسی که به استفاده روزمره مردم می‌رسد به صورت دستوری از طرف دولت در رسانه‌ها منتشر شده است.

 

سوال این است که آیا این روند می‌تواند کارکرد مثبتی برای مردم داشته باشد و قیمت کالاهای مصرفی مردم را کنترل کند؟ در برنامه «تیتر امروز» اعتمادآنلاین از حسین راغفر، اقتصاددان، این موضوع را جویا شده‌ایم. در ادامه تحلیل او از این روش را می‌بینید و می‌خوانید:

 

اگر قیمت‌ها در یک بازار آزاد واقعی شکل بگیرد، قطعاً به نفع مصرف‌کننده و تولیدکننده است، منتها ما چنین بازاری نداریم. بازار در ایران در اختیار الیگارشی است؛ یعنی یک گروه در داخل کشور نشسته‌اند و از همه فرصت‌ها برای استفاده از تسهیلات و اعتبارات بانکی به نفع خودشان، ایجاد فرصت‌های انحصاری و شبه‌انحصاری و دستکاری در قیمت‌ها می‌توانند منافع بسیار بزرگی به جیب بزنند. این روند عرف اقتصاد ایران شده است.

 

مردم برای تهیه دارویی که چه در تولید داخلی و چه خارجی دانه‌دانه مشخص است که چگونه وارد کشور می‌شود، با گرفتاری‌های عجیب و غریب روبه‌رو هستند و ده‌ها هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند به این دلیل که به دارو دسترسی ندارند و نمی‌توانند بخرند. داروی 500 هزار تومانی تولید داخلی را 25 میلیون باید از ناصرخسرو بخرند. مردم این‌گونه رها هستند و چپاول و غارت می‌شوند و می‌بینیم که مجلس، قوه قضائیه و دولت قبل هیچ‌کس یک کلمه صحبت نمی‌کند. یا اینکه می‌بینیم ظرف 2 هفته، 15 نفر کل سیمان کشور را خریداری می‌کنند و بعد قیمت را ظرف یک هفته پنج برابر می‌کنند، این مصداق بارز و صریح اختلال در نظام اقتصادی کشور است؛ در واقع باید این 15 نفر را بگیرند و بگذارند جلوی دیوار تیرباران‌شان کنند، اما چون به نهادهای قدرت وصل هستند کسی جرات نمی‌کند، نه دستگاه قضایی و نه مجلس حرفی نمی‌زنند. رسانه‌های جریان حامی بازار آزاد و آقایانی که مدافعان آنها هستند هم یک کلمه اعتراض نمی‌کنند. مردم غارت و چپاول می‌شوند. الان دولتی سر کار آمده که می‌گوید من حداقل متعهد به چند خط قرمز هستم: یک، نمی‌خواهم تورم افزایش پیدا کند. دو، می‌خواهم معیشت مردم تنظیم شود و حداقل طبقات پایین بتوانند زنده بمانند. سه، نمی‌خواهم ارزش پول ملی را بیش از این تضعیف کنم.

 

یکسری خطوط گذاشته، وقتی فساد در کشور در جریان است و این عواملی که در کشور حضور دارند اجازه نمی‌دهند قیمت‌ها کاهش پیدا کند، این پوست کندن مردم بیچاره‌ای است که دست‌شان از همه جا کوتاه است. الان دولت اعلام کرده که این قیمت‌ها را باید تثبیت کنیم. این اقدام به نظر من با توجه به شرایط کنونی و زمینه‌ای که گفتم کاملاً درست است.

 

منتها اینکه آیا می‌توانند این کار را انجام دهند یا نه، باید در آینده ببینیم. قطعاً در این رابطه نقش مجلس و دستگاه قضایی برای تحقق چنین هدفی بسیار کلیدی است و من متاسفانه در شرایط کنونی این همکاری را با دولت نمی‌بینم. اما اینکه، این کار در آینده تحقق پیدا کند یا نه، باید منتظر باشیم و ببینیم.

 

الان وضعیت به‌ گونه‌ای است که در قیمت‌ها حباب وجود دارد و هر کسی هر جوری که دلش خواسته قیمت‌گذاری کرده است. طبیعتاً دولت هم نمی‌گوید پنیری را که برایتان 10 هزار تومان تمام می‌شود هشت هزار تومان بفروشید. بالاخره ضابطه‌ای برای تعیین این قیمت‌ها وجود خواهد داشت.

 

منتها در همین دوره گذشته درباره گوشت مرغ، تولیدکننده‌های مرغ تماس گرفتند و مشکلات‌شان را با من در میان گذاشتند و ما دیدیم که خود دستگاه‌های دولتی مخل این مساله هستند؛ یعنی کاری کردند که تولیدکنندگان میلیون‌ها جوجه ریختند و بعد نمی‌توانستند این تعداد را تغذیه کنند، در نتیجه آنها را دفن کردند و یک فاجعه رخ داد. از آن طرف هم قیمت‌ها را به حدی پایین گذاشته بودند که مرغ را کیلویی 13 هزار تومان تولید می‌کردند و به آنها گفته می‌شد که کیلویی 11 هزار تومان بفروشید. خب معلوم است که بقا برای این تولیدکنندگان ممکن نبود.

 

این بهانه‌ای بود برای اینکه الیگارشی بتواند مرغ را از خارج وارد کند. بگویند مرغ نیست، بحران ایجاد می‌شود، پس بخشی از پول ارز را بدهیم تا مرغ وارد کنیم. کالایی که در داخل قابل تولید است زمینه‌سازی می‌کنند تا زمین بخورد و مجبور به واردات شوند. چون واردات است که موجب خروج ارز می‌شود، فسادهای زیادی به وجود می‌آید و بعد همین‌ها حامیان افزایش قیمت ارز هستند.

 

قیمت ارز قیمت افزایش قیمت   اخبار برگزیده
  

به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم/ باید از خرد جمعی استفاده کنیمرییس دانشگاه تهران با بیان اینکه به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم، بر لزوم استفاده از خرد جمعی تاکید کرد.
ایلنا دموکراسی دانشگاه تهران تهران 

  

فوری/ افزایش قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو+ قیمت جدید محصولاتمجوز افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا صادر شد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پرتردد شهرسرپرست اورژانس تهران از تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پر تردد شهر خبر داد.
ایلنا اورژانس تهران آلودگی هوا 

  

تشکیل دولت در سایه از سوی اصلاح‌طلبان، ادعایی بی‌اساس استغلامعلی رجایی گفت: اصلاح طلبان حتی در دولت فراجناحی رئیسی هم که شعار آن داده می شد جایی ندارند. بنابراین من فکر می‌کنم ادعای تشکیل دولت در سایه غیرقابل اثبات است.
نامه نیوز دولت ازدواج سازمان انرژی اتمی 

  

اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیستمتخصصان آمریکایی و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) اظهار داشتند: اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیست.
۵۵ آنلاین بیمارستان ژاپن مصاحبه 

  

همصدایی اصلاح‌طلبان برای ایجاد تغییر در سیاست خارجی!دو روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» و «اعتماد» امروز در اقدامی هماهنگ یا شاید هم اتفاقی از لزوما بازنگری و تغییر ریل‌گذاری در سیاست خارجی نوشته‌اند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی دولت 

  

اعتراف اسرائیل به گفتن دروغ بزرگی علیه ایرانمردی که ارتش اسرائیل را اداره می کرد معتقد است که خروج آمریکا از برجام برای اسرائیل تأثیر منفی داشت و ایران را از تمامی محدودیت ها رها ساخت و برنامه هسته ای اش را به یک مرحله بسیار پیشرفته رساند. این در حالی بود که خروج آمریکا از برجام به منزله یک پیروزی تاریخی برای اسرائیل و تضمینی برای امنیتش قلمداد می شد...
مثلث ایران ایران و آمریکا دونالد ترامپ 

  

واکنش رئیس بانک مرکزی به قیمت دلار: نه بابا چه خبره!واکنش جالب رئیس‌کل بانک مرکزی به 32هزار تومانی شدن دلار: نه بابا چه خبره!
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک قیمت 

  

واکسن نزده ها بخوانند!در ترددهای شخصی افرادی که دو دُز واکسن را نزده باشند و بخواهند به شهر‌های قرمز یا نارنجی کرونایی سفر کنند، مشمول جریمه یک میلیون تومانی خواهند شد. تردد واکسن نزده ها به شهر‌های زرد هم جریمه 500 هزار تومانی به همراه دارد.
مستقل‌آنلاین دلار سفر 

  

آیت الله مکارم: نظام آموزشی باید شیعی و اسلامی شودآیت الله مکارم شیرازی گفت: دستاوردهای علمای بزرگ شیعه باید در کتب درسی دانش آموزان و دانشگاهیان گنجانده شود.
مستقل‌آنلاین آموزش نجوم حوزه 

  

فوری: پرسپولیس به خودش آمد| جای خالی کاپیتان پر شد؟مدافعان پرسپولیس در غیاب سیدجلال حسینی عملکردی را از خود به نمایش گذاشتند تا در ادامه فصل نگرانی ها در خصوص غیبت های احتمالی کاپیتان اول سرخ ها کمتر از قبل باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس بهاره رهنما محمدرضا گلزار 

  

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر خارجه دیدار می‌کننداین دیدار در روز جاری و در محل وزارت امور خارجه برگزار می شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی کتایون ریاحی یارانه 

  

منشا ضعف‌ها در اداره شهر دوره چهارم شوراست/ "فساد" نتیجه نظارت حداقلی شوراییان استعضو اسبق شورای شهر تهران گفت: در فرهنگ مدیریتی هر کسی که بر سرکاری منصوب می‌شود و قدرت را به دست می‌گیرد، برای عملکرد مثبت و برنامه‌های مدیریتی گذشتگان اهمیتی قائل نبوده و نوعا به دنبال اِعمال نظرات شخصی و یا جناحی خودشان است.
ایلنا درآمد شورای شهر تهران تهران 

  

حاکمیت تحمل خود را در برابر اعتراضات معیشتی مردم بالا ببرد/ خودمان را فریب ندهیم/ وضعیت اقتصادی‌ هیچ کشوری با وجود تحریم‌ها، گل و بلبل نشده استقائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم گفت: قبل از انتخابات رقبای اصلاح‌طلبان و حتی خود رئیس‌جمهور ‌گفتند سرنوشت معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم. اما حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب، می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است. آیا می‌توان کشوری را به شهادت آورد که درگیر تحریم باشد ولی وضعیت اقتصادی‌اش گل و بلبل باشد؟
ایلنا ایران اصلاح طلبان بابک زنجانی 

  

قالیباف: شفافیت کل نظام باید از مجلس آغاز شودنماینده مردم تبریز در مجلس جزئیات جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.
فردا مجلس شورای اسلامی تبریز دولت 

  اخبار داغ
  

خبر مهم برای افراد واکسینه نشده کرونارییس دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله (عج) گفت: مطالعات زیادی در خارج و داخل کشور انجام شده است که نشان می دهد میزان ابتلا، بستری و میزان مرگ و میر در افراد واکسینه نشده بیش از 10 الی 18 برابر بیشتر است.
گسترش ویروس واکسیناسیون سود 

  

آمار جدید ابتلا به کرونا در جهانبراساس تازه‌ترین آمار، آمریکا با بیش از 50 میلیون و 422 هزار بیمار مبتلا، همچنان در صدر فهرست کشور‌های درگیر با بیماری کرونا قرار دارد.
گسترش روسیه اندونزی پرو 

  

سیگنال مهم به بورس بازان /خریداران محتاط شدنداقتصادنیوز: با وجود سیگنال های مثبت در روز پایانی بازار سهام، خریداران همچنان با احتیاط نظاره گر بازار هستند.
اقتصادنیوز سهام 

  

تیک عصبی قاضی زاده هاشمی در برابر یک سوال جنجالی/ رئیس جمهور نمی خواهد مشکل بورس حل شود؟!7 ماه قبل بود که «سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی» چشم در چشم میلیون‌ها مالباخته‌ی بورس، به آنان وعده داد که «سه روزه» مشکل بورس را حل خواهد کرد.
اقتصادنیوز رئیس جمهور ماه 

  

از بورس چه خبر؟بازار بورس درهفته جاری صعودی کج دار و مریز را تجربه کرد؛ به طوری که شاخص کل بورس تنها توانست نسبت به هفته قبل 0.69 درصد افزایش یابد. این در حالی است که شاخص کل با معیار هم وزن نسبت به هفته قبل کاهشی باقی ماند.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو وزن 

  

بیل گیتس زمان پایان کرونا را پیش بینی کرد!بیل گیتس میلیاردر آمریکایی و صاحب شرکت معروف مایکروسافت در صفحه مجازی خود با انتشار یک یادداشت پایان کرونا را پیشبینی کرد!
گسترش بیل گیتس مایکروسافت تولید 

  

قیمت دلار، یورو و درهم در بازار امروز پنجشنبه 1400/09/18قیمت دلار و قیمت درهم امروز رشد را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

پیش بینی های مهم و اساسی از قیمت دلار در بازارقیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته نزولی شد.
گسترش وین دولت قیمت 

  

قیمت سکه امامی امروز پنجشنبه 1400/09/18قیمت سکه امامی در بازار امروز 20 هزار تومان ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

آلودگی هوا، کرونا را افزایش می دهدمعاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: متاسفانه در همه شرایط باید جامعه را به انجام ورزش و تحرکات بدنی توصیه کنیم اما در شرایط آلودگی هوا، تقاضا داریم که افراد تا حد امکان از تردد در فضای باز که آنها را بیشتر در معرض آلاینده های هوا قرار می دهد، خودداری کنند.
برنا آلودگی هوا سلامت ورزش 

  

شیوع دوباره کرونا در چین / تردید در مورد تاثیر واکسن‌های چینیبا شیوع دوباره کرونا در چین، تردید‌ها درباره ایمنی واکسن‌ چینی بیشترشده است.
مملکت‌آنلاین چین ویروس تولید 

  

تحقق افزایش حداکثر ایمنی در برابر کرونا با تزریق دز سومبر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، ایمنی ناشی از واکسن های کرونا می تواند 6 تا 8 ماه پایدار باشد و بعد از این مدت ایمنی حاصل از واکسن افت نسبی پیدا می کند، برای افزایش حداکثر ایمنی همزمان با ادامه برنامه واکسیناسیون نوبت اول و دوم، باید تزریق دز یادآور (سوم) انجام شود.
۵۵ آنلاین درمان خبرنگار وزارت بهداشت