حقایقی از ارتباط ویتامین D با کرونا

برخی از افراد برای محافظت از خودشان در برابر ویروس کرونا اقدام به مصرف ویتامین دی می کنند، اما آیا ویتامین دی قادر به مبارزه با ویروس کرونا می باشد؟

حقایقی از ارتباط ویتامین D با کرونا

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از نمناک: بعضی از مقاله های پزشکی گزارش می کنند که کمبود ویتامین d می تواند افزایش خطر مرگ و میر را در بین بیماران کووید 19 افزایش دهد. به همین دلیل بسیاری از افراد از مکمل ویتامین دی برای محافظت از خودشان در برابر ویروس کووید 19 استفاده می کنند اما سوال این جاست که آیا واقعا ویتامین دی می تواند به مبارزه با کووید 19 بپردازد یا خیر ؟ در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک در این باره توضیح خواهیم داد.

ویتامین دی و سیستم ایمنی ؛ عاملی که کرونا نشانه میگیرد

همه سلول های سیستم ایمنی دارای دریافت کننده های ویتامین d هستند که نشان می دهد ویتامین دی با سیستم ایمنی تعامل دارد. هورمون فعال ویتامین دی، یا کالسیتریول به تنظیم سیستم ایمنی سازشی و ذاتی کمک می کند که اولین و دومین خط دفاعی در برابر پاتوژن ها هستند.

کمبود ویتامین دی باعث بهم خوردن تنظیم سلول های سیستم ایمنی می شود و تغییراتی را در کنترل فرآیندهای سیستم ایمنی ایجاد می کند. افزایش سطوح ویتامین دی به گونه ای است که از طریق آن کالسیتریول روی سیستم ایمنی تاثیر می گذارد که مستقیماً به توانایی دفاع در برابر ویروس مرتبط است.

به عنوان مثال کالسیتریول تولید کاتلیسیدین و دیگر دفاع کننده ها را افزایش می دهد که می تواند از تکثیر ویروس و وارد شدن به سلول های سیستم ایمنی جلوگیری کند. کلسیتریول همچنین سیتوکین های عامل التهاب را فعال می کند.

نتایج تحقیقات چه می گوید؟

- مشاهدات و آزمایش های مختلف در مورد مکمل های ویتامین دی نشان می دهد که احتمالاً این مکمل ها بتوانند در برابر عفونت های تنفسی حاد از فرد محافظت کنند. همچنین نتایج از 25 آزمایش با بیش از 10 هزار شرکت کننده به صورت رندوم و انتخابی انجام شده که به آن ها ویتامین دی یا پلاسبو دادند.

آن ها به این نتیجه رسیدند که مکمل ویتامین دی تنها در صورتی باعث کاهش خطر عفونت تنفسی شده که تدریجی و به صورت هفتگی مصرف شود، نه این که یک مقدار زیاد در یک روز توسط فرد استفاده گردد.

فواید مکمل ویتامین دی و مصرف آن به طور منظم در بین افرادی زیاد بود که کمبود ویتامین دی شدید داشتند. خطر عفونت های تنفسی در آن ها 70 درصد کاهش پیدا کرد، در صورتی که در افراد دیگر این خطر 25 درصد کاهش داشت.

اگر چه بعضی از تجزیه تحلیل ها از دانشگاه های مختلف بریتانیا هنوز ارتباطی بین افزایش غلظت ویتامین دی و کووید 19 را مشخص نکرده است. محققان توضیح دادند که ویتامین دی نقش مهمی را در مورد کووید 19 در کشورهای مختلف داشته است اما هنوز این مطالعات به طور گسترده ای انجام نشده است.

- مطالعات دیگری نشان می دهد افراد مبتلا به کووید 19 که فقط یک دوز از ویتامین دی مصرف کرده بودند، تاثیر خاصی را مشاهده نکردند اما از طرفی هم باید مراقب باشید که در مصرف آن زیاده روی نکنید. مصرف بیش از حد می تواند عوارض جانبی غیرقابل انتظاری را برای شما به همراه داشته باشد.

البته یک مطالعه با مقیاس کوچک در آمریکا و یک مطالعه دیگر در آسیا انجام شده و رابطه بین کمبود ویتامین دی و شدید شدن عفونت کووید 19 را نشان داده است. مصرف ویتامین دی قبل از ابتلا به کووید 19 عموماً نتایج بسیار خوبی را به همراه داشته است. بنابراین در صورت کمبود ویتامین دی حتما آن را جبران کنید و فقط مراقب باشید که در مصرف آن زیاده روی نکنید.

- در خبر دیگری که بعد از بررسی نتایج تاثیر ویتامین دی در بیماران کرونا منتشر شد محققان دانشگاه بوستون اعلام کردند مصرف ویتامین D، خطر مرگ در میان مبتلایان ویروس کرونا را 52 درصد کاهش می دهد. بنابر این گزارش و چنانچه بارها در بخش های مختلف بهداشت وسلامت نمناک خواندید ویتامین دی نقش قابل توجهی در تقویت سیستم ایمنی بدن داشته و ممکن است با التهابات مبارزه کند به همین دو دلیل مهم متخصصان ارتباط این ویتامین با ویروس کرونا را نزدیک میدانند.

آیا باید سعی کنیم که ویتامین دی بیشتری به بدن خود برسانیم؟

آزمایش های مختلفی روی ویتامین دی و کووید 19 در مراحل اول انجام شده است بنابراین واضح است که ویتامین دی می تواند تاثیرات مثبتی روی بهبود این ویروس داشته باشد.

شاید شک داشته باشید که ویتامین دی برای کووید 19 خوب عمل می کند یا خیر، اما مطمئن هستید که کمبود آن هم مضر است. از آن جایی که دریافت ویتامین دی از طریق مواد غذایی کار سختی است، بهتر است وعده های غذایی ای استفاده کنید که ویتامین دی بیشتری دارند. مثلاً روغن ماهی می تواند نیاز ما را در این مورد برطرف کند.

از آن جایی که در فصل تابستان ویتامین دی بیشتری به بدن ما می رسد اما در زمستان اینگونه نیست، پس در این فصل باید بیشتر مراقب مواد غذایی که مصرف می کنیم، باشیم. در مطلب " چیزهایی که همه باید درمورد ویتامین D بدانیم " به صورت کامل به منابع این ویتامین به عنوان جایگزین های نور خورشید اشاره کردیم.

میزان نوری که برای دریافت ویتامین دی لازم است، خیلی زیاد نیست و فقط باید چند دقیقه در فصل تابستان مقابل خورشید بایستید اما در زمستان ممکن است مثلاً به 2 ساعت قرار گرفتن در وسط روز در معرض نور خورشید نیاز پیدا کنید تا ویتامین دی جذب بدن تان شود. اگر احساس می کنید که نباید ویتامین دی مصرف کنید و کمبود ندارید، می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

ویروس اقتصاد مرگ   اخبار برگزیده
  

موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در تقابل با سیاست‌های تحریمی آمریکا استوزیر نیرو اظهار داشت: پیچیدگی‌های حاکم بر نظام اقتصاد بین‌الملل، باعث شده که مساله تجارت بین‌المللی، به امر پیچیده و کاملا تخصصی تبدیل شود و قواعد و ضوابط سازمان جهانی تجارت و سایر موافقت نامه‌های تجاری نیز بر دامنه این پیچیدگی افزوده است.
ایلنا تجارت تجارت آزاد ایران 

  

ادعاهای بی اساس سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد علیه ایرانسفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد به بیان ادعاهای بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

‌غایبان اجماع یا نامزد‌های 1400؟ | واکنش‌ها به انتشار نام‌های شخصیت‌های حقیقی سازوکار انتخاباتی اصلاح‌طلبان ادامه دارداسامی شخصیت‌های حقیقی نهاد اجماع‌ساز معرفی شدند که در میان آنها چهره‌های برجسته جبهه اصلاحات به چشم می‌خورد اما در این میان غایب‌های مهمی نیز وجود دارند که شاید بتوان از نام‌هایی مانند محمدرضا عارف، محسن هاشمی‌رفسنجانی و مسعود پزشکیان یاد کرد؛ خاصه غیاب محمدرضا عارف که تا چندی‌پیش رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بود این پرسش را به وجود آورد که علت غیبت چیست؟ آیا اختلاف‌ن...
۵۵ آنلاین مسعود پزشکیان ریاست جمهوری محسن هاشمی رفسنجانی 

  

بایدن بارها برای مذاکره با ایران چراغ سبز نشان داده، چه در زمان رقابت‌های انتخاباتی‌اش و چه حالا که رئیس‌جمهوری ایالات متحده شده.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا سکه و طلا 

  

حاشیه های جنجالی انتخاب رئیس جدید بورسانتخاب رئیس جدید سازمان بورس بعد از استعفای حسن قالیباف‌اصل، یکی از موضوعات پر بحث و پر حاشیه در شبکه‌اجتماعی توییتر، گروه‌های تلگرام و سایت‌های اقتصادی‌تحلیلی است.
اقتصادنیوز حسن قالیباف اصل تلگرام 

  

آخرین جزییات از واکسن ایرانی کرونادبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا با اشاره مراحل اخذ مجوز و کارآزمایی بالینی واکسن‌های ایرانی کرونا، در عین حال از تولید واکسنی مرتبط با وزارت دفاع با نام «میلاد نور» خبر داد و گفت: این واکسن هم در نوبت ورود به فاز مطالعات انسانی است.
گسترش کودکان وزارت دفاع تولید 

  

خرید و فروش «تارا» در دیوار ممنوع شدامروز اعلام شد خرید و فروش حواله خودروی «تارا» به فهرست ممنوعه سایت دیوار اضافه شده است.
خودروتک ایران خودرو سایت دیوار خودرو 

  

نظر ظریف درباره تیم جدید کاخ سفیدایرنا/ «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران گفت: آنچه برای ما در دولت جدید آمریکا مهم است و به آن توجه خواهیم کرد رفتار دولت بایدن در حذف عملی تحریم هایی هست که در دوران ترامپ بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل شد.
مثلث محمدجواد ظریف کاخ سفید ایرنا 

  

بترسید از روزی که مردم یکجا به حساب همه‌ شما برسندگمان نکنید مردم این خلف وعده‌های شما و سرپوش گذاشتن بر خلاف‌ها را فراموش خواهند کرد. بترسید از روزی که کاسه صبر مردم لبریز شود و یکجا به حساب همه‌ی شما برسند. اگر می‌خواهید مردم شما را باور کنند، این نماینده قانون‌شکن را از مجلس اخراج کنید.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی روزنامه دموکرات 

  

شرط کاهش قیمت کارخانه خودروبازار منتظر کاهش قیمت خودرو است و خودروسازان به دنبال واقعی کردن قیمت خودرو. این دو انتظار شاید در ظاهر با یکدیگر متضاد باشند. اما در شرایطی می توان امیدوار بود که قیمت خودرو در کارخانه و بازار، هر دو کاهش یابند.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

نهضت آزادی انحصارطلب بوددر گفتگویی با محمد سلامتی آخرین دبیرکل مجاهدین انقلاب اسلامی تلاش کردیم تا روایتی بی‌واسطه از حضور این سازمان در انقلاب، نحوه فعالیت‌هایش و خط مشی‌های این گروه انقلابی و بعدها جریان ساز سیاسی به دست بیاوریم.
مستقل‌آنلاین نهضت آزادی مدرسه بازی 

  

اول آمریکا باید حسن‌نیت خود را ثابت کندوزیر امور خارجه کشورمان در توییتی نوشت: ایالات متحده می‌بایست خطایش ر ا جبران کند؛ سپس ایران پاسخ خواهد داد. .
مملکت‌آنلاین قطعنامه شورای امنیت قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

حمله موشکی به پایتخت عربستان صحت دارد؟برخی منابع از حمله موشکی به ریاض خبر دادند. بنا به گزارش برخی رسانه‌ها، صدای انفجار در پایتخت عربستان به گوش رسیده است.
اقتصادنیوز پایتخت عربستان ریاض 

  

مدیر شبکه چهار تکذیب کرد؛ مجری برنامه ای که مهمانش به روحانی توهین کرد، اخراج نشدهمدیر شبکه چهار سیما، اخراج حبیب رحیم‌ پورازغدی سردبیر و مجری برنامه «زاویه» را تکذیب کرد.
۵۵ آنلاین شبکه چهار سیما 

  

اظهرات تخت روانچی درباره مذاکره با آمریکاتخت روانچی نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در گفتگوی اختصاصی با NBCNEWS آمریکا گفت :توپ در زمین آمریکا است.
مثلث بانک جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

مسافرآستانه: شرایط این دوره جشنواره تئاتر فجر با هیچ‌کدام از دوره‌های قبلی قابل مقایسه نیست/ افزوده شدن بخش تله‌تئاتر به جشنواره امسال/ انجام تست رایگان کرونا از گروه‌های شهرستانیدبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر در نشست خبری عنوان کرد که شرایط این دوره جشنواره تئاتر فجر با هیچ‌کدام از دوره‌های قبلی قابل مقایسه نیست چراکه شرایط یک‌ سال کرونایی بر شکل و شیوه برگزاری جشنواره سی و نهم تاثیرگذار بوده است.
اعتماد جشنواره تئاتر جشنواره تئاتر فجر تئاتر 

  

اظهارنظرهای غیرحرفه‌ای مانع از تعادل‌بخشی در بورس شدوزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: اظهارنظرهای غیرحرفه‌ای مانع از این شد که از دانش و تجربه‌های رییس سازمان بورس برای تعادل بخشیدن بازار سرمایه ‌استفاده کنیم که این موضوع باعث سرمایه‌سوزی در بازار سرمایه شده است.
اعتماد سرمایه سازمان بورس و اوراق بهادار اقتصاد 

  

ضرغامی خطاب به روحانی: باید به‌دلیل فاجعه بورس احضار شوید + عکسعزت‌الله ضرغامی خطاب به رییس‌جمهوری در توییتی نوشت: آقای روحانی! اگر به احضار علاقه دارید باید به‌دلیل فاجعه بورس، سقوط ارزش پول ملی، تراژدی ارز 4200 تومانی، معیشت نامناسب مردم، ناتوانی در کنترل اجاره‌بها و مسکن و 3 میلیون دانش‌آموز بدون تبلت احضار شوید نه پهنای باند!
اعتماد عزت الله ضرغامی حسن روحانی عکس 

  

سود شرکت‌های بورسی 3 برابر شدوزیر اقتصاد با بیان اینکه سودآوری شرکت‌های بورسی در 9ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 3 برابر شده است گفت: در راستای توسعه بازار یک شرکت 150 هزار میلیارد تومانی در آستانه پذیره‌نویسی در طی دو مرحله در بازار سهام است.
گسترش اقتصاد اقتصاد ایران سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

دیدگاه‌ رئیس جدید سازمان بورس درباره بازار سرمایهاقتصادنیوز :‌شورای عالی بورس، در جلسه هفتم بهمن، محمدعلی دهقان دهنوی را به ریاست سازمان بورس و به‌ عنوان جایگزین حسن قالیباف اصل، رئیس مستعفی این سازمان، انتخاب کرد. فردی که اعتقاد دارد آینده اقتصاد کشور با بازار سرمایه گره خورده است.
اقتصادنیوز سرمایه حسن قالیباف اصل اقتصاد 

  

پشت بازار سرمایه را خالی نکردیم/ بورس پایگاه فعالیت‌های سیاسی نیست/ آدرس مداخلات دولت در بورس را بدهندوزیر اقتصاد در پاسخ به این پرسش که آیا دولت در بورس دخالت می کند گفت: کسانی که این حرف را می زند باید آدرسش را بدهند
ایلنا سرمایه سازمان بورس و اوراق بهادار دولت 

  

معاملات جدید در بورس تهرانجداسازی بازارهای معاملاتی یک ابراز و یا یک تکنیک است که در اغلب کشورهای پیشرفته دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد تا دخالت خاصی میان یک عده سهامداران وجود داشته باشد، در نهایت یک نوع چارچوب همانند معاملات OTC و یا معاملات توافقی که خارج از بازار انجام می‌شود.
اعتماد بورس تهران تهران سود 

  

رعایت این نکات برای مبتلا نشدن به کروناخرید کردن از فعالیت‌های غیرقابل اجتناب در شرایط کرونایی است که بی‌توجهی به برخی از نکات بهداشتی می‌تواند عامل ابتلا و شیوع این ویروس باشد.
گسترش ویروس فروشنده بانک 

  

باید شر عوامل غیر اقتصادی را از بورس کم کنیمبخشی از نوسانات بازار سرمایه ناشی از عوامل غیر اقتصادی بود؛ عواملی که لزومی به تجربه کردنشان نبود. باید سایه این عوامل غیر اقتصادی را از سر بازار سرمایه کم کنیم. تنها با کم شدن شر سایه عوامل غیر اقتصادی از سر بازار سرمایه اعتماد به این رکن مهم اقتصاد باز می‌گردد.
گسترش رشد اقتصادی سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه 

  

برگزاری کنسرت با کمک حباب‌های پلاستیکی/ راک‌استارها کرونا را دور زدند/ ویدئودر کنسرت گروه راک "فلیمینگ لیپس"، هم خواننده و هم شرکت‌کنندگان داخل حباب‌های پلاستیکی قرار گرفتند تا
خبرفوری کنسرت خواننده موسیقی 

  

کرونا در اصفهان تمام شد؟امروز طرفداران در تمرین ذوب‌آهن حاضر شدند.
خبرفوری اصفهان بازی فوتبال 

  

فائوچی: زدن دو ماسک روی هم برای جلوگیری از شیوع کرونا خوب استرئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی ایالات متحده آمریکا استفاده از دو ماسک به جای یک ماسک را برا
خبرفوری دولت ماسک آلرژی 

  

بایدن | 300 میلیون آمریکایی تا تابستان 2021 واکسن کرونا دریافت می‌کنندشمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا از 26 میلیون نفر گذشته و به بیش از 26میلیون و 11 هزار نفر رسید؛ از این تعداد نیز تاکنون بالغ بر 435 هزار نفر آمریکایی به علت ابتلا به کووید-19 جان باخته اند.
۵۵ آنلاین ویروس دونالد ترامپ دولت 

  

جستاری در باب تحولات مدیریتی بورسبعد از تحولات بازار سرمایه و تغییراتی که در راس هرم مدیریتی سازمان بورس و اوراق بهادار ایجاد شده، جدا از اینکه چه فرد یا افرادی وارد عرصه مدیریتی در بورس می‌شوند و چه شخص یا اشخاصی از این دایره مدیریتی خارج می‌شوند، نکته‌ای که به نظر می‌رسد از منظر تحلیلی جای بررسی و تحلیل دارد، بستری است که مبتنی بر آن یک چنین آیند و روندهایی در فضای اقتصادی کشورمان شکل می‌گیرد.
اعتماد سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه حوزه