سویه جدید کرونا؛ در پی تایید یک مورد در بلژیک، اروپا پروازها از جنوب آفریقا را متوقف می‌کند

در پی تایید یک مورد سویه جدید کرونا در بلژیک، کمیسیون اروپا گفته کشورهای اتحادیه اروپا باید ممنوعیت اضطراری پرواز را از کشورهایی که سویه جدید ویروس کرونا در آنها مشاهده شده، اعمال کنند.

سویه جدید کرونا؛ در پی تایید یک مورد در بلژیک، اروپا پروازها از جنوب آفریقا را متوقف می‌کند

سویه جدید کرونا در آفریقای جنوبی، بوتسوانا، هنگ‌کنگ و اسرائیل شناسایی شده است. این سویه با عنوان B.1.1.529 شناخته شده است.

پیدا شدن گونه جدیدی از ویروس کرونا در قاره آفریقا نگرانی‌های زیادی را بوجود آورده است، یک متخصص بیماری‌های عفونی گفته است که این سویه جدید "خطرناک‌ترین و بدترین موردی که تاکنون دیده‌ایم" بوده و این نگرانی وجود دارد که این سویه بالقوه بتواند مصونیت ایجاد شده توسط واکسن‌ها را دور بزند.

سازمان جهانی بهداشت در این رابطه نشستی برگزار کرده که درباره میزان رشد آن بحث کند. محققان می‌گویند درباره جهش‌های تازه این ویروس چیزهای زیادی هست که باید بدانند.

سازمان جهانی بهداشت گفته چند هفته‌ای طول می‌کشد که تاثیر این سویه جدید را دریابند، در حالیکه متخصصان روی این موضوع کار می‌کنند که میزان انتقال‌پذیری آن را مشخص کنند.

هنوز نامی به یادماندنی‌ مانند دلتا یا بتا بر این ویروس گذاشته نشده است. انتظار می‌رود سازمان جهانی بهداشت آن را نامگذاری کند و اعلام کند که آیا سویه‌ای نگران‌کننده است یا سویه‌ای معمولی است.

این سویه نسبت به سویه‌های دیگر که تاکنون ظاهر شده‌اند، بسیار متفاوت است. محققان گفته‌اند میزان جهش در این سویه بسیار بالا بوده که به این معناست که واکسن کووید که براساس ویروس اولیه ووهان ساخته شده، ممکن است اثرگذار نباشد.

کجا این ویروس رهگیری شده است؟

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید تاکنون قدری کمتر از 100 مورد گزارش شده.

این موارد در آفریقای جنوبی تایید شده اما همچنین در هنگ‌کنگ، اسرائیل، بوتسوانا و بلژیک رهگیری شده است.

ساجد جاوید وزیر بهداشت بریتانیا روز جمعه گفت که "احتمال زیادی" هست که این سویه در کشورهای دیگر گسترش یابد.

بیشتر موارد در آفریقای جنوبی از استان‌ پرجمعیت گاوتنگ، که ژوهانسبورگ، پایتخت جزو آن است، مشاهده شده است.

دکتر مایک یتلدزلی، یکی از اعضای گروه علمی الگوسازی همه‌گیری آنفولانزا روز جمعه به بی‌بی‌سی گفت که تنها حدود 24% جمعیت آفریقای جنوبی کاملا واکسینه شدند که این موضوع می‌تواند باعث گسترش سریع موارد ابتلاء شود.

وزارت بهداشت هنگ‌کنگ اعلام کرد در شخصی که از آفریقای جنوبی آمده بود، و نیز یک مهمان در همان هتل تحت قرنطینه که چند روز بعد نتیجه آزمایش او مثبت شده، عفونت پیدا شد.

نخستین مورد در اروپا، در بلژیک شناسایی شد. روزنامه گاردین گزارش داده که این مورد در زنی جوان که اخیرا از مصر و از طریق ترکیه سفر کرده بود، ظاهر شده و یازده روز بعد نشانه‌های آنفلوآنزای خفیف در او بیشتر شد.

روز جمعه نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل گفت این کشور در رابطه با سویه جدید، "درآستانه وضعیت اضطراری" است و "سریع، محکم و اکنون اقدام" خواهد کرد.

بنا به‌گزارش رسانه‌های اسرائیلی به نقل از وزیر بهداشت، یک مورد در شخصی رهگیری شد که از مالاوی آمده بود.

دو مورد دیگر هم مشکوک به ابتلا هستند اما هنوز نتیجه آزمایش‌ها، آن را تایید نکرده است.

گفته می‌شود هر سه مورد به‌طور کامل واکسینه شده بودند.

کشورهای متفاوت برای متوقف کردن گسترش این سویه چه اقدام خواهند کرد؟

سازمان بهداشت جهانی به کشورهایی که محدودیت‌های سنگین برای سفر اعمال می‌کنند، هشدار داده است و گفته آنها باید به "رویکرد علمی و بر پایه خطر" توجه کنند.

با این حال، شمار روبه افزایش کشورهایی مانند بریتانیا و هلند موقتا پرواز ازکشورهای جنوب آفریقا را متوقف کرده‌اند.

آفریقای جنوبی بوتسوانا زیمبابوه اسواتیتی لسوتو

اورزلا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا خواستار این شده که کشورهای عضو اتحادیه اروپا "ترمز اضطراری" در نظر بگیرند و پرواز از این مناطق را متوقف کنند.

او روز جمعه گفت: "اکنون مهم است که همه ما در اروپا به سرعت وارد عمل شویم، مصمم و متحد."

سنگاپور، ایتالیا، فرانسه و اسرائیل در میان کشورهایی هستند که موزامبیک را در فهرست قرمز گذاشته‌اند.

جمهوری چک ورود هر فردی را که بیش از 12 ساعت در آن کشورها اقامت داشته باشد ممنوع کرده است.

ژاپن اعلام کرده است که مسافران از کشورهای آفریقای جنوبی باید ده روز قرنطینه شوند و طی آن، در مجموع چهار بار آزمایش شوند.

آلمان که این روزها موج چهارم سویه دلتا را پشت سر می‌گذارد و با آن دست و پنجه نرم می‌کند، از جمعه شب تنها به شهروندان آلمان اجازه ورود از آفریقای جنوبی می‌دهد. لوتار وایلر ریئیس موسسه بهداشت عمومی گفته سویه جدید بسیار نگران‌کننده است.

رسانه‌های محلی هند گزارش می‌دهند که این کشور دستور داده غربالگری و آزمایش دقیق‌تری را برای مسافرانی که از آفریقای جنوبی، بوتسوانا و هنگ‌کنگ می‌آیند، انجام گیرد.

 

بلژیک کمیسیون اروپا سازمان بهداشت جهانی   اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو در بازار دی ماه | پراید به مرز 190 میلیون تومان رسیدبررسی بازار خودرو نشان می‌دهد قیمتها نسبت به هفته گذشته نوسان داشته است به نحوی که پراید 111 به مرز 190 میلیون تومان رسیده و با قیمت 188 میلیون تومان به فروش می‌رسد.
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ورود مجلس به باز نشدن ایربگ‌ها در تصادف زنجیره‌ای بهبهاندبیر هیئت تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در مجلس در مورد باز نشدن ایربگ‌ها در تصادف زنجیره‌ای بهبهان گفت: شاید تاکنون صدها یا حتی هزاران نفر قربانی بی‌تدبیری خودروسازان شده‌اند. مسئله فقط باز نشدن ایربگ نیست؛ ما وظیفه داریم از کیفیت خودرو ایرانی تحقیق و تفحص کنیم.
فردا کمیسیون صنایع و معادن مجلس بازی خودرو 

  

ضرورت فرهنگسازی در جامعه برای مصرف صحیح آنتی بیوتیک‌هامعاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که برای مهار مقاومت میکروبی باید قدم های اساسی برداریم بر ضرورت فرهنگسازی در جامعه برای مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها تاکید کرد.
ایلنا آنتی بیوتیک وزارت بهداشت داروخانه 

  

قیمت مسکن در تهران با عمر بنای بین یک تا 30 سال ؛ امروز 28 دی 1400اقتصادنیوز : در این گزارش قیمت مسکن در تهران با عمر بنای بین یک تا 30 سال گردآوری شده است.
اقتصادنیوز قیمت قیمت مسکن مسکن 

  

هدف‌گذاری سازمان اداری و استخدامی برای پرداخت حقوق و مزایای عادلانه در سراسر کشورمعاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی، گفت: هدف این است که هر کسی در هر کجای ایران اسلامی که در دستگاه‌های اجرایی به خدمت گرفته می‌شود، در یک چارچوب مشخص و عادلانه دریافتی داشته باشد.
ایلنا دولت روابط عمومی سرمایه 

  

احمدی‌نژاد ضد انقلاب است!احمدی‌نژاد نه در جایگاه یک فرد عادی، بلکه به عنوان رئیس‌جمهور اسبق بر ضد برخی از آرمان‌های نظام و انقلاب اسلامی اقداماتی را انجام داده که به هیچ‌عنوان قابل‌پذیرش نیست.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ریاست جمهوری رسانه 

  

برای دوز سوم کدام واکسن را بزنیم؟ برای دوز سوم کدام واکسن را بزنیم؟ دکتر حسن رودگرى دانشگاه علوم پزشکى شهید بهشتى آغاز دوز بوستر واکسن کووید19 در برخی از کشورها و همچنین گسترش سوش های جدید منجر به بروز بحث هایی شد، از جمله مفهوم up to date توسط CDC برای شخصی که دوز بوستر گرفته علاوه بر مفهوم Fully Vaccinated به معنی دریافت دو دوز اصلی. در همین راستا اکنون چندین پروژه پژوهشی در سطح جهان مشغول تحقیق بر روی اثرات…
مستقل‌آنلاین ایران استرالیا پزشک 

  

توافق 25 ساله ایران و چین، یعنی غربی‌ها نمی‌توانند هیچ غلطی بکننداجرای توافق 25 ساله ایران و چین، پیام مهمی به غربی‌هاست مبنی بر اینکه دیگر نمی‌توانند تحریم‌های ظالمانه خود علیه ایران را تشدید کنند.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و چین 

  

ستاره پرسپولیس آب پاکی را بر دست یحیی ریختبه نظر می‌رسد باید پرونده بازگشت ستاره سابق پرسپولیس به جمع شاگردان یحیی گل‌محمدی را منتفی دانست.
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس قرارداد 

  

دود سفید از مذاکرات وین به روایت رسانه آمریکاییدیپلمات‌های غربی می‌گویند راهی برای دستیابی به توافق ممکن است و از دسامبر خوش بیینی بیشتری نشان می‌دهند. مقامات آمریکایی و اروپایی به طور خصوصی به اواسط فوریه به عنوان زمانی برای تصمیم گیری در مورد پایان یافتن دیپلماسی چشم دوخته اند.
مثلث وین بهاره رهنما رسانه 

  

سخنگوی دولت: منتظر خبرهای خوب باشیدتغییر به نفع مردم، محور جلسه امروز رئیس جمهور و تیم اقتصادی دولت با مدیران عامل کلیه بانک های دولتی و خصوصی است؛ منتظر خبرهای خوب باشید.
فردا دولت رئیس جمهور بانک 

  

معاونان جدید ارزی، نظارت و بین‌الملل بانک مرکزی منصوب شدندرئیس کل بانک مرکزی در احکامی جداگانه‌، افشین خانی را به سمت معاون ارزی، ابوذر سروش را به سمت معاون نظارت و محسن کریمی را به سمت معاون بین‌الملل بانک مرکزی منصوب کرد.
ایلنا حوزه پژوهش مشاور 

  

تبصره جدید یارانه نقدیسخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1401 گفت: 12 میلیون نفر در جامعه زیرخط فقر هستند و باید حداکثر یارانه‌ها را برای این قشر در نظر گرفته شود.
نامه نیوز یارانه لایحه بودجه بودجه 

  

آمادگی دیوان عدالت برای کاهش دادخواست‌های تامین اجتماعی/ هیچ کارگاهی به خاطر بدهی بیمه‌ای تعطیل نشده استرئیس دیوان عدالت اداری در دیدار با سرپرست اداره کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ، گفت: دیوان عدالت اداری این آمادگی را دارد که به منظور کاهش و بررسی ابعاد آرا که منجر به کاهش دادخواست‌ها و همچنین تردد شهروندان می‌شود، با کارشناسان سازمان تامین اجتماعی موضوعات مهم را مورد واکاوی قرار دهد.
ایلنا دیوان عدالت اداری سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  اخبار داغ
  

سردار سپهر: باید خود را برای بدترین شرایط کرونایی آماده کنیمجانشین وزیر کشور در قرارگاه عملیاتی ستاد کرونایی کل کشور گفت: درخواست تشکیل یک قرارگاه جدید برای کنترل کرونا را داده‌ایم و هفته آینده این درخواست تصویب می‌شود.
فردا تهران 

  

لزوم بهره گیری از چارچوب های هوشمند سازی برای جلوگیری از شیوع دوباره کروناشهردار تهران بر لزوم بهره گیری از چارچوب های هوشمند سازی برای ممانعت از شیوع دوباره کرونا ویروس تاکید کرد.
۵۵ آنلاین شهرداری تهران تهران ویروس 

  

اجرای فاز دوم بیماریابی کرونا به صورت هوشمندشهردار تهران از اجرای فاز دوم بیماریابی کرونا به صورت هوشمند خبر داد.
ایلنا تهران خبرنگار علیرضا زاکانی 

  

شرایط ناپایدار کرونا در تهران | رشد 15 درصدی مراجعات سرپایی کووید در استانفرمانده عملیات مقابله با کرونا در استان تهران ضمن تشریح وضعیت بیماری در این استان، گفت: 22 میلیون و 750 هزار نفر در تهران واکسن کرونا دریافت کردند.
۵۵ آنلاین شهرداری تهران تهران واکسیناسیون 

  

پیش بینی قیمت خودرو پس از توافق برجاماقتصادنیوز: یک کارشناس بازار خودرو درباره تاثیر توافق وین در قیمت خودرو توضیحاتی ارائه کرد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

رئیس پلیس راهور: خودروی بی‌کیفیت را با قیمت خودروی خارجی به مردم ندهید | گزارشی از حادثه بهبهان با تعیین سهم دستگاه‌ها به مراجع قضائی داده شدهرئیس پلیس راهور گفت: توصیه من به خودروسازان و انجمن آن‌ها این است که این‌طور نباشد که قیمت خودروی خارجی را از مردم دریافت کنند اما خودروی ناایمن و غیر استاندارد دست مردم دهند.
۵۵ آنلاین پلیس راهور پلیس رانندگی 

  

شرایط کرونایی کشور ناپایدار است/وضعیت شکننده اومیکرون به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زالی، در جلسه قرارگاه ستاد کرونا استان تهران، اظهار داشت: یکی از بخش‌هایی که در حوزه بهداشتی برای کنترل کرونا مورد غفلت قرار گرفته بود، واکسیناسیون افراد درگیر آسیب‌های اجتماعی به عنوان مثال افراد حاضر در گرمخانه‌ها بود که خوشبختانه توسط شهرداری رسیدگی شدند. وی افزود: تهران باید طرحی نو برای مقابله با کرونا و اومیکرون داشته باشد. هرچند در حال حاضر…
مهر خبرنگار علیرضا زالی تهران 

  

سهیل مهدی: ما اجازه نداریم اسامی بازیکنان کرونایی استقلال را اعلام کنیم/ این خلاف قانون استمسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران نسبت به اعلام نشدن اسامی نفرات کرونایی استقلال واکنش نشان داد.
ایلنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

فوت 7 بیمار کرونایی در شبانه‌روز گذشته در تهران/ رشد 10 تا 15 درصدی مراجعات سرپاییفرمانده ستاد عملیاتی کرونا کلانشهر تهران گفت: آمار مراجعان نسبت به هفته گذشته نشان می دهد با رشد 10 تا 15 درصدی در مراجعات سرپایی روبرو هستیم. .
ایلنا شهرداری تهران تهران خبرنگار 

  

آمار کرونا امروز 28 دی:‌کاهش تعداد فوتی‌ها/بستری شدن 306 بیمار جدیدمجموع بیماران کووید19 در کشور به 6 میلیون و 227 هزار و 849 نفر رسید.
اقتصادنیوز 

  

بزرگ‌ترین سقوط بورس در 3 ماه اخیر +نموداراقتصادنیوز: امروز شاخص کل بزرگ‌ترین سقوط در 3 ماه کاری اخیر را پشت سر گذاشت.
اقتصادنیوز ماه شاخص