فردا   |  اقتصادی  |  

8 سیاست اصلاحی شستا در دوره اخیر

مدیرعامل شستا گفت: هشت راهکار اساسی به عنوان سیاست‌های سامان‌دهی در مجموعه شستا بکار گرفته شدند که در نهایت منجر به شفاف‌سازی، افزایش قابل توجه سود و خروج شرکت‌ها از زیان‌دهی شد.

8 سیاست اصلاحی شستا در دوره اخیر

نشست مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) با جمعی از متخصصان بازار سرمایه با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و با حضور افرادی همچون شاهین چراغی عضو سابق شورای عالی بورس، سعید اسلامی دبیرکل کانون نهادهای مالی، عباس وکیلی مدیر سابق روابط عمومی و امور بین‌الملل و مالمیر معاون سابق نظارت بر بورس ها ‌و  ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد.

در ابتدای نشست، محمد رضوانی‌فر مدیرعامل شستا، گزارشی از دستاوردها و جهش سودآوری شستا و هلدینگ‌های تابعه، افزایش سرمایه‌ها، مباحث مربوط به ساماندهی شرکت‌ها و عرضه‌های اولیه ارائه کرد.

او ضمن ارائه گزارش سود و فروش شستا و هلدینگ‌های تابعه و مقایسه آن با سه سال اخیر اظهار کرد: سود خالص شستا از 1250 میلیارد تومان در سال 97 به حداقل 32 هزار میلیارد تومان در سال 1400 خواهد رسید.

وی افزود: روند سود خالص دلاری شستا به نرخ روز بازار آزاد هم اگر محاسبه شود رشد هشت برابری نسبت به سال 97 داشته و از حدود 168 میلیون دلار در سال 1397 به قریب 1.4 میلیارد دلار در سال 1400 رسیده است.

مدیرعامل شستا با بیان اینکه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در سال 1379 به شرکت سهامی عامل تبدیل شده است گفت: اولین افزایش سرمایه حدود 14 سال قبل صورت گرفت، در سال 98 بار دیگر افزایش سرمایه داشتیم که از 4100 به 8 هزار و اواخر سال گذشته نیز به  میلیارد تومان14200 رسیده است.

رضوانی‌فر با اشاره به بهبود شاخص‌های عملکردی شستا در دوره جدید مدیریتی این شرکت خاطرنشان کرد: اتفاقات خوبی در همه هلدینگ‌ها رخ داده و حتی برخی از آنها که در دوره های گذشته زیان ده بودند،از زیان‌دهی خارج و سودآور شده اند.

رضوانی‌فر با بیان اینکه از 40 شرکت زیان‌ده در سال 96 در سال 99 به هشت شرکت رسیده‌ایم افزود: در سال جاری هم بودجه هیچ شرکتی بر اساس زیان‌دهی بسته نشده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با اشاره به رکوردهای جهش تولید در شرکت‌های تابعه شستا عنوان کرد: این جهش در حوزه‌های مختلف اعم از تولید دارو، لاستیک، سیمان و ... مشهود است و سوددهی آنها نیز به میزان زیادی افزایش را نشان می‌دهد.

رضوانی‌فر سیاست‌های سامان‌دهی در شستا را شامل هشت محور اصلی دانست و تصریح کرد: ادغام، انحلال، افزایش سرمایه، سامان‌دهی شرکت‌های زیان‌‌ده، اجرای پروژه‌های توسعه ای و بهسازی، فروش سرک سهام، واگذاری و IPO که در هر محور، اقدامات گسترده‌ای صورت گرفت.

مدیرعامل شستا با بیان اینکه بیش از 34 درصد تعدادی و ارزش ریالی عرضه اولیه‌ها در بورس و فرابورس در سال گذشته مربوط به این شرکت بوده است گفت: ادغام شرکت‌هایی که زنجیره تکمیل‌کننده یکدیگر بودند، از دیگر کارهایی بود که در راستای سامان‌دهی مجموعه شستا انجام شد.

رضوانی‌فر گفت در حال حاضر به میزان 5 هزار میلیارد تومان پروژه آماده بهره‌برداری هستند حجم قابل توجهی از پروژه ها نیز تا سال آینده به بهره برداری خواهند رسید.

مدیرعامل شستا با اشاره به افزایش سرمایه شرکت‌های تابعه شستا عنوان کرد: مجموعه افزایش سرمایه‌ها حدود 16 هزار میلیارد تومان بوده که این امر به اصلاح ساختار شرکت‌ها و تامین به موقع سرمایه در گردش کمک می‌کند ضمن اینکه امسال هم 13 هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه بعد از 21 سال موفق شدیم جهت سال مالی 98شستا گزارش حسابرسی مقبول دریافت کنیم، وی خاطرنشان کرد: 93 درصد گزارش‌ها، گزارش مقبول هستند در حالیکه قبلا این نسبت 50 درصد بود و در گزارشات مجموعه سازمان حسابرسی نیز همین نسبت گزارش مقبول وجود دارد و کسب 93 درصد گزارش مقبول برای گروه شستا یک اقدام بزرگ بوده است.

رضوانی‌فر تصریح کرد: جهت‌گیری قطعی شستا این است که هر کالایی که می‌توان در بورس کالا خرید را از همانجا تهیه کنیم و هر کالایی که می‌توان در این بازار به فروش رساند را عرض کنیم؛ بر این اساس در سه ماه نخست امسال حجم معاملات از 234 هزار تن به بالا یک میلیون تن و ارزش ریالی آن هم از 800 میلیارد تومان به بیش از 4 هزار میلیارد تومان رسیده است.

 

دبیرکل کانون نهادهای مالی: دستاوردهای شستا آرزوی دیگر نهادهای اقتصادی است

در ادامه برخی از حاضرین نظرات خود را پیرامون شستا و وضعیت موجود آن بیان کردن؛ بر همین اساس سعید اسلامی اظهار کرد: واقعیت آن است که مدیریت در مجموعه‌هایی همچون شستا که از طرف نهادهای بیرونی مختلف فشارهای متعددی را تحمل می‌کنند کار ساده‌ای نیست و دشواری‌های خاص خود را دارد.

وی افزود: امروز خیلی از بداخلاقی‌های صورت گرفته در خصوص شستا ناشی از همین فشارهای بیرونی است.

دبیرکل کانون نهادهای مالی با بیان اینکه شستا نه بخاطر تبلیغ موفقیت‌ها و دستاوردهای خود، بلکه از بابت مسئولیت‌های اجتماعی ملی، باید این موارد را اطلاع‌رسانی کند گفت: ضروری است موفقیت‌ها و دستاوردهای مجموعه شستا همراه با راهکارهایی که به این وضعیت منجر شده به اطلاع عموم برسد زیرا امروز کشور و نهادها و سازمان‌ها در بخش‌های مختلف دولتی و حاکمیتی به این راهکارهای تجربه شده و موفق نیاز دارند.

وی ادامه داد: در شرایط اقتصادی و سیاسی این سال‌های کشور، کار اقتصادی دشواری‌های خاص خود را داشته اما مدیریت شستا توانسته است با موفقیت این مسیر را طی کند؛ اتفاقاتی که در این مجموعه شاهد آنها هستیم، آرزوی خیلی از نهادهای اقتصادی است که اینجا به حقیقت پیوسته‌اند.

 

داشته های امروز شستا بیش از آنکه اقتصادی باشند علمی هستند

در ادامه وکیلی مدیر سابق روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس طی سخنانی گفت: امروز داشته‌های شستا بیش از آن که دستاوردی اقتصادی باشد، یک دستاورد علمی محسوب می‌شود و باید با یگ نگاه علمی به آنها نگریست.

وی افزد: به جرات می‌توان گفت شستا و درس آموخته‌های آن را باید تدریس کرد؛ این مجموعه از تاریکخانه‌ای که در سال‌های گذشته بود به اتاق شفاف تبدیل شده است.

مدیر سابق روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس با بیان اینکه مدیران دولتی، متخصصان اقتصادی و بنگاه‌داری در شرکت‌ها از موفقیت‌های شستا خبر ندارند خاطرنشان کرد: این موجب حسرت است که این دستاوردها و راهکارهای دستیابی به آنها اطلاع‌رسانی نشده بنابراین مجدانه می‌خواهم در بسترهای مختلف، اتفاقاتی که در شستا افتاده را اطلاع‌رسانی کنید.

وی ادامه داد: کار برای مدیران آتی شستا سهل و ممتنع است؛ سهل است زیرا در دوره مدیریتی اخیر فرآیندهای لازم برای یک مدیریت بهینه ایجاد شده و ممتنع است چرا که ادامه مسیر فعلی به دلیل تراز ایجاد شده کاری سخت خواهد بود.

 

مدیران موفق اقتصادی، سرمایه ارزشمند جامعه هستند

مالمیر معاون سابق نظارت بر ناشران و بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در این جلسه عنوان کرد: باید درک کنیم کار در مجموعه شستا به دلیل محدودیت‌هایی همچون مسائل قانونی، سخت و طاقت فرساست؛ وقتی به دلیل محدودیت‌های قانونی ارزش یک مدیر اقتصادی بسیار پائین‌تر از یک فوتبالیست در نظر گرفته می‌شود نمی‌توان انتظار داشت مدیران قوی برای حل معضلات اقتصادی داشته باشیم. آن دسته از مدیران قوی همچون مدیریت فعلی شستا که کارهای بزرگی انجام داده اند واقعا مجاهدانه عمل کرده‌اند.

 

سازمان بورس و اوراق بهادار سود بودجه   اخبار برگزیده
  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  

توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیسی درباره چینش کابینهعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از توصیه رهبر انقلاب به ابراهیم رئیسی در چینش کابینه روایت کرد.
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب مجمع تشخیص مصلحت نظام محمد حسین صفار هرندی 

  

توضیح درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها"/ دولت‌ها باید علمدار و پیشگام تحقق آزادی‌های گروهی باشنداستاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها" توضیحاتی را ارائه کرد.
ایلنا وزارت کشور شورای نگهبان نیروی انتظامی 

  

خبرآنلاین/ عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: 200 کشور عضو FATF هستند، چگونه ایران خودش را با 2 کشور کاملا منزوی در عرصه بین الملل ، مقایسه می کند؟!
نامه نیوز ایران تهران اصولگرایان 

  

افشاگری درباره وضعیت زندگی و حقوق مخالفان برجامروزنامه آفتاب یزد به نقل ازفرجی راد سفیر اسبق ایران در بلژیک نوشت: «افرادی که مخالف برجام هستند و ادعاهایی را مطرح می‌کنند حداقلش این است که حقوق خوبی می‌گیرند و زندگی مطلوبی دارند»
اقتصادنیوز روزنامه ایران بلژیک 

  

اعلام خودروهای جایگزین برای دعوتنامه داران پژو 206 صندوقدار، تیپ 5 و تندر 90اگر خودروهایی مانند وانت آریسان ، پژو 206 تیپ 5 ، پژو 206 صندوقدار را ثبت نام کرده بودید باید به فکر تغییر علاقه خود باشید چرا که برنامه ای برای تولید و تحویل این خودروها وجود ندارد و جدول تبدیل این تعهدات از سوی ایران خودرو منتشر شده است.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

شعار این آقایان حل مشکل معیشت بود اما ببینید دنبال چه طرح‌هایی هستند!مبنای طرح ضد اینترنت مجلس به هیچ وجه «صیانت» نیست. کنترل «مرز دیجیتال» را نباید به نیروهای مسلح بدهند. می خواهید نیروهای مسلح را با مردم درگیر کنید؟! شعار این آقایان حل مشکل معیشت مردم بود اما ببینید دنبال چه طرح هایی هستند.
مستقل‌آنلاین اینترنت اینستاگرام کاربران اینترنت 

  

پای خودروهای دست دوم به لیزینگ باز شداز سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.
خودروتک خودرو قیمت 

  

برای تایید آزادی نماینده فیفا به ایران می آیدکامرانی‌فر:میزبانی تیم ملی در ورزشگاه آزادی قطعی نشده/2 نفر از فیفا و ای اف سی به ایران می‌آیند
خانه فوتبال ورزشگاه آزادی فیفا ایران 

  

احمدی‌نژاد هورالعظیم را بخاطر اکتشاف نفت خشک کردبه جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با دکتر مهدی قمشی استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس دانشکده مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران که مشروح آن را می‌خوانیم‌:
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران تهران 

  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  اخبار داغ
  

آیا واقعا تلاش برای ساخت واکسن کرونا از تنباکو صحت دارد؟رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می‌گوید یکی از شرکت‌های ترکیه‌ای فعال در حوزه توتون و تنباکو به دنبال ساخت واکسن کرونا از تنباکو است.
برنا اقتصاد اقتصاد ایران ایران 

  

رامبد جوان کرونا گرفت / توقف پخش خندوانهتهیه‌کننده «خنداونه»، از توقف پخش این برنامه خبر داد. او تاکید کرد با ابتلای 17 نفر از عوامل از جمله رامبد جوان، امکان ضبط قسمت‌های تازه «خندوانه» ممکن نبوده است.
گسترش رامبد جوان خندوانه عید غدیر 

  

کرونا به جان خندوانه افتاد/ ابتلای رامبد جوان و 17 نفر از عوامل خندوانه به کرونافصل هفتم برنامه «خندوانه» به دلیل ابتلای رامبد جوان و 17 نفر از عوامل به کرونا به پایان رسید.
اقتصادنیوز خندوانه رامبد جوان 

  

آیا کرونا ویروس خطر بروز سکته مغزی را افزایش می دهد؟اقتصادنیوز :‌کرونا ویروس می تواند خطر بروز سکته مغزی را در افراد بالا ببرد و باعث سکته در افراد شود.
اقتصادنیوز ویروس سکته مغزی 

  

آیا واقعا سطح آنتی بادی در بدن با ترکیب این 2 واکسن کرونا 6 برابر می شود؟نتایج مطالعه در کره جنوبی نشان داده که ترکیب و تطبیق واکسن‌های کرونا، محافظت بالاتری در برابر ویروس کرونا ایجاد می‌کند.
برنا کره جنوبی ویروس 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 5 مرداد 1400/ همچنان امیدواراقتصادنیوز: قیمت سبد بورسی سهام عدالت همچنان در همان کانال قیمتی دنبال میشود.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام قیمت 

  

پایان ناگهانی «خندوانه» با کرونا/رامبد جوان بستری شدفصل هفتم برنامه «خندوانه» به دلیل ابتلای رامبد جوان و 17 نفر از عوامل به کرونا به پایان رسید.
خبرفوری خندوانه رامبد جوان تولید 

  

عرضه سیمان در بورس کالا موقتا متوقف شددر نشست مشترک وزیر صمت با مدیران عامل شرکت‌های سیمانی مقرر شد موقتا عرضه سیمان در بورس کالا متوقف شود.
اقتصادنیوز سیمان بورس کالا 

  

حال خوش بازار بورس، بعد از تعطیلاتبورس‌بازان پس از برگشت از تعطیلات 6روزه کرونایی، شاهد رشد 9/ 0درصدی شاخص کل بودند.
گسترش بورس تهران بورس نیویورک تعطیلات 

  

چرا قیمت دلار ثبات ندارد؟قیمت دلار که اخیرا تا 24 هزار و 500 تومان کاهش نشان می‌داد، دیروز و امروز به بالای 25 تومان برگشت و البته همین قیمت هم با توجه به نرخ 44 درصدی تورم در تیرماه و افزایش نقدینگی حدود 6 درصد در یک ماه اردیبهشت به علت تشدید استقراض دولت از بانک مرکزی، قیمتی مناسب و حتی ارزان به نظر می رسد.
گسترش قیمت ارز قیمت دلار 

  

چرا قیمت دلار کانال عوض می‌کند؟قیمت دلار که اخیرا تا 24 هزار و 500 تومان کاهش نشان می‌داد، دیروز و امروز به بالای 25 تومان برگشت و البته همین قیمت هم با توجه به نرخ 44 درصدی تورم در تیرماه و افزایش نقدینگی حدود 6 درصد در یک ماه اردیبهشت به علت تشدید استقراض دولت از بانک مرکزی، قیمتی مناسب و حتی ارزان به نظر می رسد.
اقتصادنیوز قیمت دلار تورم 

  

کورنتین تولیسو، هافبک فرانسوی باشگاه بایرن مونیخ به ویروس کرونا مبتلا شده است.
ورزش۳ بایرن مونیخ بایرن ویروس 

  

ترس وزیر بهداشت از پیک پنجم کروناایرنا/ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در حال حاضر در سربالایی پیک پنجم قرار داریم و متاسفانه عدم رعایت پروتکل‌ها و مسافرت‌های متعدد راه را برای کنترل پیک پنجم دشوار می‌سازد.
مثلث ایرنا درمان آموزش 

  

هشدار درباره کمبود تخت بیماران کرونایی در تهرانجان بابایی گفت: موج پنجم کرونا از موج‌های قبلی بسیار سنگین تر است. ما بخش های سرپایی موقت راه اندازی کرده‌ایم و بیش از 4 تا 5 هزار نفر را سرپایی درمان می‌کنیم.
اقتصادنیوز درمان تهران