رافائل گروسی یک گام به پیش دو گام به پس

گروسی وارد تهران شد تا نظر مقامات ایران برای بازدید را جلب کند و تضمین فعالیت دوربین و مموری و نظارت‌ها را بگیرد. وی روز یکشنبه به تهران آمد و توافق برای تعویض کارت‌های حافظه حاصل شد. اما صبح دوشنبه گروسی در اظهارات ضد ایران از یکسری فعالیت‌های ایران در حوزه هسته‌ای ابراز نگرانی کرد.

رافائل گروسی یک گام به پیش دو گام به پس

امیررضا نظری

روزنامه‌نگار

در اسفند ماه سال 99 رابرت مالی نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران و عضو ارشد مذاکره کننده آمریکا در برجام، جهت آغاز مذاکرات احیای برجام اعلام آمادگی کرد.

دور اول مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا با حضور کشورهای عضو توافق هسته‌ای برجام با هدف رفع تحریم‌های ایران و بازگشت این کشور به محدودیت‌های اتمی، در 17 فروردین 1400 در وین پایان یافت و طرفین بر ادامه گفت و گو در روز جمعه 20 فروردین 1400 توافق کردند.

 

این مذاکرات در قالب احیای برجام و با حضور اعضای توافق برجام تحت عنوان کمیسیون مشترک برجام انجام می‌شد. 

در این گفتگوها تعهد ایران کاهش غنی‌سازی و از سرگیری تعهدات بود، آمریکا هم متعهد شد تحریم‌های دوره ترامپ را لغو کند. 

سید عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد کشورمان در مذاکرات وین در گفت‌وگو با شبکه NHK ژاپن با اذعان به دشواری راه پیش رو گفته بود: بزرگترین مانع احیای برجام این است که ایالات متحده تمایلی به متوقف کردن تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ ندارد. موضع ما این است که اگر ایالات متحده بخواهد به توافق هسته‌ای برگردد، علاوه بر تحریم‌های مرتبط با برجام، باید کلیه تحریم‌های اعمال شده توسط دولت قبلی را لغو کند. 

مذاکرات وین با دستور مستقیم رهبر معظم انقلاب در 25 فروردین 1400 رسما آغاز شد. رهبر انقلاب از مذاکره کنندگان خواستند که مذاکره را بدون وقت‌کشی ادامه دهند. این دستور زمانی صادر شد که اسرائیل با تروریسم هسته‌ای در نطنز به دنبال بر هم زدن مذاکرات وین و عقب نشینی ایران بود. با توصیه رهبری مبنی بر این که فرسایشی شدن مذاکرات برای کشور ضرر دارد، موضع خود در برابر کارشکنی‌های داخلی و خارجی مشخص کردند. 

در این زمان که تقریبا معادل پایان فروردین بود عراقچی تأکید کرد که هیات ایرانی هر زمان که روند گفت وگوها به سمت زیاده خواهی، وقت‌کُشی و چانه زنی‌های غیرمنطقی برود، رایزنی‌ها را متوقف خواهد کرد.

از سویی دیگر عراقچی در توئیتی نوشت: نمی‌دانم "منبع مطلع" پرس تی وی در وین کیست، اما هر که هست اصلا مطلع نیست.

پرس تی وی در خبری به نقل از منبع خبری مطلعی که نام آن را ذکر نکرده بود گزارش داد که آمریکا به دنبال تعلیق تحریم است نه لغو تحریم!

این روند ادامه داشت تا افشای بمب خبری فایل صوتی ظریف.

 9 اسفند 99 در فایل صوتی ظریف افشا شد که ظریف گفته است: عزیزانی که در کار دولت اختلال ایجاد می‌کنند متوجه نیستند که 6 ماه بعد وضعیت با الان متفاوت است. 

از این زمان ادامه کار سخت شد و مذاکرات بار دیگر با بن‌بست مواجه شد.

گرچه گروسی دو مرتبه در اسفند و بار دیگر اردیبهشت و خرداد به ایران امد ولیکن روند احیای برجام قفل شد.

حسام الدین آشنا به عنوان چهره نزدیک به دولت در گفتگو با روزنامه لبنانی گفت اگر آمریکایی ها آمادگی داشته باشند ما حاضریم اول تعهدات را اجرا کنیم. 

این حرف هم خللی در عملکرد آمریکا ایجاد نکرد و در واقع افشای فایل صوتی اراده آمریکا برای مذاکره را تحت الشعاع قرار داد. 

بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران، آمریکا پیشنهاد کرد مذاکره تا استقرار دولت جدید ایران تعطیل شود.

اما دوره انتقال قدرت در ایران دو ماه طول کشید و در این فاصله دسترسی آژانس به دوربین‌ها قطع شد.  

ایران نیز اعلام تا آمریکا تعهداتش را انجام ندهد دسترسی به دوربین‌ها تا استقرار دولت جدید معلق خواهد ماند.  

البته رئیسی اعلام کرد ما ترسی از مذاکره نداریم، اما مذاکره برای مذاکره نمی‌کنیم. همزمان دو هفته پیش بنا به گزارش‌ها، آژانس متوجه شد فعالیت‌های هسته‌ای ایران به طرز عجیبی افزایش یافته است. به همین خاطر شورای حکام تهدید کرد در نشست پیشِ روی شورا در وین، گزارشی که از آژانس آمده موجب صدور قطعنامه علیه ایران می‌شود و پرونده به شورای امنیت ارجاع می‌شود. 

با طی این پروسه و گزارش آژانس، مشخص شد روند سال 84 و ارجاع از آژانس به شورای حکام و شورای امنیت در حال تکرار است.

با این مقدمه و در همین راستا گروسی وارد تهران شد تا نظر مقامات ایران برای بازدید را جلب کند و تضمین فعالیت دوربین و مموری و نظارت‌ها را بگیرد. وی روز یکشنبه به تهران آمد و توافق برای تعویض کارت‌های حافظه حاصل شد.

اما صبح دوشنبه گروسی در اظهارات ضد ایران از یکسری فعالیت‌های ایران در حوزه هسته‌ای ابراز نگرانی کرد. ساعاتی بعد نشست خبری شروع شد این بار او در نشست مواضع دیپلماتیک و بیطرفانه‌ای گرفت و اعلام کرد: "قرار است طی چند روز آتی به ایران بروم تا با مقامات عالی ایران گفتگو کنم و در این راستا هم آقای اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی قرار است به وین مقر استقرار آژانس بیاید." اکنون نشست شورای حکام تا جمعه ادامه دارد و روز جمعه دقیقا معلوم می‌شود که قطعنامه علیه ما صادر می‌شود یا خیر.

در این بازه زمانی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر عدم صدور قطعنامه است و شواهد نشان می‌دهد بنا بر این است که اعتماد سازی شود.

نکته قابل تامل در این پروسه این است که رئیس دوره‌ای شورای حکام هم‌اکنون کانادا است و انتظار می‌رود تضاد و تقابل دولت کانادا با ایران در این مقطع مسئله‌ساز شود.  

در این مقطع سرنوشت پرونده ایران از دو حال خارج نیست؛ یا قطعنامه علیه ایران تصویب می‌شود یا تصویب نمی‌شود. اگر قطعنامه تصویب نشود که به نفع ایران خواهد شد. بازرسی‌ها ادامه می‌یابد و کارت حافظه دوربین‌ها تعویض خواهد شد و دوربین‌های تخریب شده تعمیر و راه‌اندازی می‌گردد.

در نهایت و در راستای قوانین ان پی تی و افزایش نظارت‌ها، آژانس تا حصول گزارش مثبت فعالیت ایران را تحت نظر خواهد داشت و به مذاکرات احیای برجام در سال 99 بازمی‌گردیم و لغو تحریم‌ها در دستور کار قرار خواهد گرفت.

اما اگر شورای حکام علیه ایران قطعنامه تصویب کند به سال 84 بازمی‌گردیم و از آنجا که متحدان آمریکا، لابی عربستان و اسرائیل در شورای امنیت دست بالا را دارند می‌توانند شرایط را به ضرر ایران رقم بزنند. از آنجا که تمام وجوه سیاسی اقتصادی کشور تحریم شده و آخرین گلوله تهدید ایران را شلیک کرده‌اند، تنها گزینه ممکن گزینه برخورد نظامی است. 

دیروز پیش از آغاز نشست شورای حکام و بعد از انتشار مصاحبه گروسی در باب نگرانی از عدم تضمین ایران، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که اطلاعات دوربین‌های مستقر در سایت‌های اتمی ایران در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار نمی‌گیرد و دسترسی آژانس به حافظه دوربین‌ها زمانی ممکن است که توافقی حاصل شود.

خطیب‌زاده، 22 شهریور با اشاره به پیگیری نشست دیروز «شورای حکام آژانس» از سوی ایران، تاکید کرد که کارت حافظه دوربین‌های مستقر در مراکز اتمی ایران به‌دلیل پر شدن، تعویض می‌شوند، اما این کارت‌ها به آژانس تحویل داده نخواهند شد.

در همین روزها و قبل از سفر گروسی، رژیم صهیونیستی در اظهاراتی خصمانه مدعی شد یک سایت هوانوردی در کاشان شناسایی شده است که گروه‌های عراقی و لبنانی در آنجا آموزش پهپادی می‌بینند. این اظهارات در صورتیکه پرونده ایران به شورای امنیت برود، برای ما مشکل‌ساز خواهد بود. 

به این ترتیب در انتهای شهریور و برگزاری هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، مقامات سیاست خارجی ایران که به احتمال زیاد در این نشست حضور خواهند داشت باید با روش‌های دیپلماتیک باب مذاکره را باز نگهدارند‌.

آنچه دیگران میخوانند : اولین عکس از مامور پلیس تهران که در تعقیب مردان مسلح گلوله خورد چهارمین سالگرد ازدواج خانم و اقای هنرمند + عکس

ایالات متحده آمریکا ایران و آمریکا مصاحبه   اخبار برگزیده
  

دستور لغو اجرای سند 2030 صادر شددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: هفت مصوبه مهم این شورا که مدت‌ها بر زمین مانده بود،از سوی رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد...
مستقل‌آنلاین شورای عالی انقلاب فرهنگی زمین رئیس جمهور 

  

مدیرکل آژانس آمد و رفت، ما از توافق صورت گرفته بی‌اطلاعیم/ اسلامی فردا به نمایندگان ملت توضیح دهدنماینده قم در مجلس در تذکر شفاهی خواستار دعوت و توضیح رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص توافق صورت گرفته با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شد.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی مجلس شورای اسلامی قانون 

  

اعتراف خبرنگار عربستانی بعد از بازی: استقلال غول آسیاستخبرنگار عربستانی در تحلیل بازی الهلال و استقلال، گفت: الهلال به خاطر بازی در زمین بی طرف شانس زیادی آورد.
خانه فوتبال خبرنگار بازی استقلال 

  

طرح نمایندگان برای تحقیق و تفحص مدیریت مقابله با کرونا در دولت روحانیفارس/ 40 نفر از نمایندگان در طرح خود برای تحقیق و تفحص از ستاد ملی مقابله با کرونا، مدعی شدند که دلایل سوء مدیریت کرونایی دولت روحانی، علت تغییر در پروتکل درمانی و داروها، تخصیص ارز واردات دارو و علت تاخیر در واکسیناسیون باید بررسی شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت دولت دوازدهم 

  

واردات واکسن جایگزین سیاست تولید واکسن شد | چرا برکت به نتیجه نرسید؟«اینکه بعضا گفته می شود «نگذاشتند دولت قبل واکسن بخرد»، کاملا عاری از حقیقت است؛ زیرا در دولت جدید شخص آیت الله رئیسی در تماس با رئیس جمهور چین درخواست خرید 90 میلیون دز واکسن را مطرح کرد و با پذیرش «شی جینپینگ» روند واردات واکسن «سینوفارم» یکباره متحول شد»؛
۵۵ آنلاین واردات تولید وزارت بهداشت 

  

اشخاصی مانند موسوی خوئینی‌ها همچنان امکان ارتباط و گفت‌وگو با حاکمیت را دارند/ ظرفیت روحانی، لاریجانی و ناطق نوری می‌تواند در بزنگاه‌های کشور، کنار یکدیگر قرار گیردیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: از نظر حاکمیت و بخش اصلی قدرت، اصلاح‌طلبان یکدست نیستند بنابراین اشخاصی از اصلاح طلبان هستند که مورد اعتماد حاکمیت باشند و از گذشته امکان گفت‌گو داشتند و امروز نیز این گفتمان ادامه دارد.
ایلنا حسن روحانی علی اکبر ناطق نوری مشروطه 

  

حمله تند یک نماینده به روحانی: ما تحریم پرزیدنت روحانی بودیم!انتخاب/ پس از نماینده کاشمر، نماینده اراک هم خواستار محاکمه روحانی شد.
نامه نیوز بنیامین بهادری کار مجلس شورای اسلامی 

  

سطح حساس برای بازار ارز/ دامنه پیش روی قیمت دلاردیشب در معاملات پشت خطی تمایل به خرید دلار در بازار ارز بیشتر بود و به همین دلیل، قیمت دلار توانست خود را تا محدوده 27 هزار و 300 تومان بالا بکشد.
اقتصادنیوز ارز قیمت دلار 

  

محمد هاشمی: نوبت به اصلاح‌طلبان هم می‌رسدقدرت رسمی را محدود کند. یادمان هست که لیست خبرگانِ منسوب به مرحوم آیت‌الله هاشمی رأی آورد یا در انتخابات مجلس دهم لیست اصلاح‌طلبان رأی آورد.
فردا محمد هاشمی اصلاح طلبان مجلس دهم 

  

جزئیات حذف محدودیت سنی در واکسیناسیون کروناآیا محدودیت سنی در واکسیناسیون کرونا برداشته شده است؟ فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران درباره ماجرای مطرح شده در فضای مجازی در خصوص برداشته شدن محدودیت سنی در واکسیناسیون کرونا توضیح داد.
مستقل‌آنلاین واکسیناسیون تهران فضای مجازی 

  

تمام روستاها را گشته‌ام نه اینکه مثل آقای روحانی با ماشین سر بزنممن به جرات اعلام می‌کنم که تمام روستاها را گشته‌ام و با دقت مسائل را رصد کرده‌ام. نه اینکه مثل آقای روحانی با ماشین بروم و سر بزنم، تک تک مناطق را شخصا در میان مردم حضور داشته‌ام و از مشکلات مردم خبر دارم. اصلی‌ترین مشکلات مردم هم تبعیض بوده که من پیگیری کرده‌ام.
مستقل‌آنلاین تهران شورای فرهنگ عمومی جمهوری اسلامی 

  

هیچ مرز زمینی برای تردد به عتبات باز نیست مردم مراجعه نکنند + فیلمهیچ مرز زمینی برای تردد به عتبات باز نیست و زائران فریب تبلیغات فضای مجازی سفر زمینی به عتبات را نخورند.
۵۵ آنلاین حمل و نقل تبلیغات فضای مجازی 

  

قرائت یک گزارش درباره روحانی در دستور کار مجلسفارس/ قرائت گزارش استنکاف حسن روحانی از و سازمان برنامه از اجرای قانون پتروپالایشگاه‌ها و چرایی تأخیر چندماهه در ترخیص کالاهای اساسی از گمرک بخشی از دستور کارهای صحن علنی مجلس است.
مثلث حسن روحانی دریای خزر خودرو 

  

مصباحی مقدم: FATF در دستور کار مجمع قرار نداردبررسی دوباره FATF بستگی به تحریم‌های آمریکا دارد. اگر تحریم‌های آمریکا لغو شود احتمال دارد دوباره FATF در مجمع مورد بررسی قرار گیرد.
فردا غلامرضا مصباحی مقدم کار مجمع تشخیص مصلحت نظام 

  

نرخ ارز دلار سکه طلا یورو امروز شنبه 1400/06/20| عقب نشینی طلا و دلارسکه امامی امروز با کاهش 0.57 درصدی، از 12,210,000 (دوازده میلیون و دویست و ده هزار) تومان به 12,140,000 (دوازده میلیون و یکصد و چهل هزار) تومان رسید..قیمت طلا و دلار هم پایین رفت.
اقتصادنیوز ارز دلار یورو 

  اخبار داغ
  

چطور سرمایه گذاری مطمئنی در بورس داشته باشیم؟برای اینکه در بورس سرمایه گذاری مطمئنی داشته باشیم نیاز است که به چند نکته توجه داشته باشیم.
شما‌نیوز سرمایه درآمد مصاحبه 

  

واردات دو میلیون دُز واکسن کرونا به کشورمعاون فنی گمرک گفت: تا ساعاتی دیگر 2 میلیون دُز واکسن دیگر به کشور وارد می‌شود.
گسترش گمرک 

  

وضعیت بورس در هفته آینده چگونه خواهد بود؟هفته گذشته بازار سهام با افت شاخص رو به رو شد و به کانال یک میلیون و 488 هزار واحد رسید؛ شاخص هم‌وزن هم در تمام روزهای هفته گذشته با افت رو به رو شد و این مساله نشان از روند نامتعادل و منفی گروه‌های کوچک بازار داشت.
شما‌نیوز واردات خودرو خودرو سهام 

  

کاهش 6 درصدی میزان مرگ و میر تهرانی ها توسط کرونافرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران از کاهش 6 درصدی میزان مرگ و میر تهرانی توسط کرونا نسبت به هفته گذشته، خبر داد.
شما‌نیوز مرگ ازدواج نوید محمدزاده 

  

نرخ ارز دلیل اصلی افزایش قیمت سکه و طلادبیر اتحادیه طلا و جواهر از تاثیر جدی بازار داخلی ارز بر قیمت سکه و طلا خبر داد.
شما‌نیوز ارز افزایش قیمت قیمت 

  

آخرین آمار از وارادات واکسن کرونا به کشورطبق گزارش‌های رسمی با واردات اخیر، میزان ورود واکسن به کشور به بیش از 58.3 میلیون دُز رسیده است.
گسترش واردات هند گمرک 

  

پنجاه و چهارمین محموله واکسن وارداتی کرونا وارد کشور شد به گزارش خبرگزاری مهر، بنا بر اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران، پنجاه و چهارمین محموله واکسن وارداتی کرونا صبح امروز، جمعه 26 شهریورماه، وارد کشور شد. این محموله که شامل سه میلیون دوز واکسن سینوفارم است، پس از وارد شدن به فرودگاه امام خمینی (ره)، بلافاصله ترخیص و در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت. با ورود این محموله، تعداد واکسن‌های وارداتی از مرز 58 میلیون دوز عبور کرد.
مهر فرودگاه امام جمهوری اسلامی ایران فرودگاه امام خمینی 

  

ورود پنجاه و چهارمین محموله واکسن وارداتی کرونا به کشورسه میلیون دوز واکسن سینوفارم صبح امروز از گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) ترخیص شد.
برنا فرودگاه امام فرودگاه امام خمینی فرودگاه 

  

13 میلیون و 459 هزار نفر 2 دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تا کنون 27 میلیون و 790 هزار و 835 نفر دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. همچنین، 13 میلیون و 459 هزار و 625 نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 41 میلیون و 250 هزار و 460 دوز رسید. افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتماً در سامانه salamat.gov.ir ثبت نام کنند.
مهر وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

آمار فوتی های کرونا در ایران 26 شهریورماهامروز (جمعه) 364 بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند.
شما‌نیوز ایران بیمارستان اینستاگرام 

  

آخرین آمار مرگ و میرهای کرونایی در کشور ؛فوت 364 بیمار در شبانه روز گذشته/ شناسایی 17605 بیمار جدید در کشوراقتصادنیوز : بنابراعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در طول شبانه‌روز گذشته، 364 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 116 هزار و 436 نفر رسید.
اقتصادنیوز مرگ وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

تست سریع کرونا برای چه کسانی توصیه می‌شوداقتصادنیوز : اکنون دو نوع تست جهت تشخیص ابتلای افراد به ویروس کرونا در سراسر دنیا به کار گرفته می‌شود؛ آزمایش PCR و آزمایش آنتی‌ژن.
اقتصادنیوز ویروس کار 

  

فوت 364 بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته/ شناسایی 17605 بیمار جدید در کشوربنابراعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در طول 24 ساعت گذشته، 364 بیمار کووید19 جان
خبرفوری بیمارستان روابط عمومی وزارت بهداشت 

  

کرونا امروز جان چند ایرانی را نشانه گرفت؟ (1400/6/26)وزارت بهداشت طی اطلاعیه ای تعداد مبتلایان و قربانیان کرونا در 24 ساعت اخیر را اعلام کرد.
گسترش وزارت بهداشت