گسترش   |  فرهنگی  |  

7 دستاورد بنیادی طرح تعادل بخشی آب

معاون حفاظت و بهره برداری و امور اجتماعی حوضه آبریز فلات مرکزی شرکت مدیریت منابع آب ایران ، ابلاغ آب قابل برنامه ریزی، سامانه ای شدن خدمات آب زیرزمینی، رشد شرکت های دانش بنیان و حضور آن ها در طرح، توجه به اقتصاد آب زیرزمینی، توسعه و رشد سرمایه اجتماعی آب زیرزمینی و تدوین برنامه فنی پایداری آبخوان را هفت دستاورد بنیادی طرح تعادل بخشی است.

7 دستاورد بنیادی طرح تعادل بخشی آب

همزمان با هفته صرفه جویی در مصرف آب، اولین رویداد بین المللی مهر آب، توسط کمیته آب انجمن روابط عمومی ایران و با میزبانی شرکت آب منطقه ای تهران، با موضوعات مرتبط با منابع آب زیرزمینی و تجربیات بهره برداری از این منابع برگزار شد.

در این همایش که با مشارکت انجمن روابط عمومی ایران، شرکت مدیریت منابع آب ایران، شرکت آب منطقه ای تهران و با حضور جمعی از نمایندگان شرکت های آب منطقه ای یزد، قزوین، خراسان رضوی و خراسان جنوبی بعنوان ارائه کننده تجارب موفق و حضور معاونین شرکتهای آب منطقه ای همدان، زنجان، البرز، خراسان شمالی،کرمان، مرکزی، اصفهان، قم،  و تعدادی از شرکت های تخصصی دانش بنیان و فعال در مدیریت آب  زیرزمینی برگزار شد، "عبدالله فاضلی فارسانی" معاون حفاظت و بهره برداری و امور اجتماعی حوضه آبریز فلات مرکزی شرکت مدیریت منابع آب ایران، اظهار داشت ما با چاه خدمتی به کشور نکردیم و آمارها نشان میدهد با افزایش تعداد چاهها بتدریج تعداد و تخلیه قناتها کاهش یافته و این سرمایه و میراث کهن ایرانی را از بین بردیم. وی با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر، با تلاش و برنامه ریزی های صحیح دستگاه های اجرایی مربوطه، اقدامات و دستاوردهای خوبی در خصوص اجرای طرح احیاء و تعادلبخشی به انجام رسیده است، تصریح کرد: طرح احیاء و تعادل بخشی یکی از طرح های بسیار مهم و ارزشمند است که پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم صرفه جویی و حفاظت از منابع آبی، توسط شورای عالی آب، در راستای صیانت از منابع آب های زیرزمینی تصویب و اجرایی شد.

وی با اشاره به اینکه کارگروه سازگاری با کم آبی، تشکل و همگرایی بسیار خوبی از متخصصین حوزه آب بوده که در راستای طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی شکل گرفته است، اظهار داشت: اساس کار این کارگروه ایجاد روش های موثر در جهت بهینه سازی مصرف آب و کاهش سرانه برداشت و بهره برداری از منابع آب های زیرزمینی می باشد و هدف اصلی اجرای این طرح، این است که میزان بهره برداری از چاه ها در بخش کشاورزی را  از 41 میلیارد مترمکعب در سال به 27 میلیارد متر مکعب برسانیم.

فاضلی، ابلاغ آب قابل برنامه ریزی، سامانه ای شدن خدمات آب زیرزمینی، رشد شرکت های دانش بنیان و حضور آن ها در طرح، توجه به اقتصاد آب زیرزمینی، توسعه و رشد سرمایه اجتماعی آب زیرزمینی و تدوین برنامه فنی پایداری آبخوان را هفت دستاورد بنیادی طرح تعادل بخشی برشمرد و گفت: با توجه به اینکه حفظ منابع آبی باقیمانده و حیات کشور به اجرای صحیح و دقیق طرح تعادل بخشی وابسته می باشد، لذا همگی باید اجرای این پروژه بعنوان راه بدون بازگشت را جدی گرفته و با تلاش و همیت فراوان، این طرح را به ثمر رسانیم تا بتوانیم پایداری را برای کشور رقم بزنیم. همچنین ایشان اشاره داشتند سهم کاهش برداشت آب برای هر استان تعیین شده و استانها باید با جلب اعتماد و همکاری بهره برداران در انجام این مهم تسریع کنند.

 در ادامه، "رضا کیایی پور" سرپرست معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران، ضمن خوشامد گویی به حاضران در جلسه و بیان اهمیت استفاده از تجارب بهره برداری از منابع آب های زیرزمینی، تصریح کرد: این رویداد باتوجه به اهمیت و ضرورت شناخت بیشتر و ایجاد هم افزایی جهت حفظ منابع آب های زیرزمینی کشور، در راستای شعار روز جهانی آب در سال  2022 تحت عنوان، "آب زیرزمینی، مرئی کردن نامرئی ها" برگزار شده است و با توجه به اهمیت حفاظت از منابع آب های زیرزمینی، مهم و ارزشمند است.

کیایی پور با اشاره به اهمیت شناخت و مقابله با پدیده فرونشست که از آن به عنوان "زلزله خاموش" یاد شده است و راه های جلوگیری از بروز عواقب و خسارات جبران ناپذیری که این پدیده به چرخه آب و محیط زیست وارد می نماید، تصریح کرد: استان تهران، 13 میلیون نفر جمعیت که معادل 17 درصد از جمعیت کل کشور می باشد را در خود جای داده است و باتوجه به استقرار یازده شهرک صنعتی بزرگ و تعداد زیادی واحد صنعتی پراکنده، وسعت زیاد اراضی کشاورزی آبی (دشت های ورامین، کرج، شهریار، جنوب تهران و دماوند) به دلیل نزدیکی به بازار مصرف و تراکم جمعیت و نیاز بالای مصارف شرب، کشاورزی، صنعت و فضای سبز استان تهران، با حجم بالای بهره برداری از منابع آب های زیرزمینی روبرو بوده است.

کیایی پور ضمن ارائه گزارشی از وضعیت فرونشست در دشت های استان تهران، گفت: اولین فرونشست در استان تهران در سال 1383 در دشت ورامین مشاهده شد و حفر چاه های غیر مجاز، کوره قنات،تونل مترو، معادن زیرزمین یا حفرات ناشی از آب شستگی، فعالیت های تکتونیکی (زلزله ،زمین لغزش  و برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی، نفت و گاز، افت سطح آب‌های زیرزمینی در اثر برداشت بی رویه از جمله عوامل موثر در وقوع فرونشست، بوده است.

سرپرست معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت، آسیب های شدید به شریان های حیاتی از جمله پل ها، راه ها، خطوط راه آهن، خطوط انتقال نیرو ، آب و گاز و مجاری فاضلاب ها، تغییر شکل آبراهه ها به دلیل تغییر شیب رودخانه ها و بروز شرایط سیلابی به دلیل کاهش نفوذ پذیری طبیعی زمین و افزایش خطر مخاطرات ناشی از سیلاب، از دست رفتن امکان ذخیره ی طبیعی آب در آبخوان، و ایجاد شکاف و درز های خفیف در ابنیه و ساختمان ها، بیرون آمدگی لوله ی جدار چاه "پدیده ی رشد لوله ی جدار"، کاهش شدید آبدهی چاه ها و بریده شدن لوله ی جدار و منصوبات درون چاهی و ایجاد پدیده بیابانزایی به دلیل تخریب گیاهان و بوته های طبیعی را از جمله مخاطرات محیطی ناشی از پدیده فرونشست برشمرد و اظهار داشت: برای مقابله با این پدیده، از سال 94 تا کنون  اقداماتی از جمله انسداد افزون بر 9 هزار و 500حلقه چاه غیرمجاز، 382مود تقلیل منصوبات غیرمجاز چاه های دارای پروانه بهره برداری، نصب بیش از سه هزار و 500 دستگاه کنتور حجمی و هوشمند بر روی چاه های دارای پروانه بهره برداری و اصلاح و تعدیل پروانه بهره برداری چاه های آب کشاورزی، فعالیت بیش از 45ر برداشت و صیانت از منابع آب و بیش از هزار مورد عملیات توقیف ادوات حفاری غیرمجاز صورت گرفته است.

کیایی پور در پایان، خاطر نشان کرد: تامین اعتبار جهت تجهیز چاه های کشاورزی واقع در  مناطق دارای فرونشست به کنتور هوشمند جهت مدیریت میزان برداشت از محل اعتبارات دولتی، اصلاح الگوی مصرف در همه بخش ها خصوصا کشاورزی و شرب، قطع برق چاه های کشاورزی فاقد مجوز، همکاری هر چه بیشتر مراجع قضایی جهت صدور احکام قاطع و صریح در خصوص خسارت وارده به آبخوان بر اساس گزارش کارشناس شرکت آب منطقه ای، همکاری  فرمانداران ، نمایندگان مجلس و ... در خصوص پروژه های طرح تعادل بخشی آبهای زیرزمینی از جمله انسداد چاه های غیر مجاز و توجه به موضوع استفاده از پساب به عنوان یک منبع جایگزین بالاخص در بخش کشاورزی و فضای سبز شهرداری می تواند از جمله اقدامات موثر و راهگشا در خصوص حفاظت از منابع آب های زیرزمینی و مقابله با پدیده فرونشست، باشد.

در ادامه جلسه، "خسرو رفیعی" رییس انجمن روابط عمومی ایران، ضمن تشکر از شرکت آب منطقه ای تهران برای برگزاری این رویداد، تصریح کرد: بحث صرفه جویی در مصرف آب به ویژه در شرایط کنونی امری بسیار مهم است که جز با آگاه سازی جامعه و دعوت از عموم مردم برای مشارکت در این امر مهم، امکان پذیر نیست.

وی با بیان اینکه انجمن روابط عمومی ایران در سال های اخیر، با بهره گیری از ظرفیت های خود در امر اطلاع رسانی در خصوص مساله آب و میزان ذخایر آب موجود در سدها و بازتاب دغدغه ها و چالش هایی که متولیان امر آب در این حوزه دارند، اظهار داشت: با برگزاری مستمر این قبیل جلسات، تشریک مساعی واستفاده از تجربیات متخصصان در حوزه بهره برداری از منابع آبی و اجرایی نمودن نظریات استخراج شده از جلسات، می توانیم به هدف مشترک و ارزشمند خود که حفاظت از منابع آبی است، دست پیدا کنیم.

گفتنی است در ادامه جلسه، نمایندگان شرکت های آب منطقه ای سراسر کشور و سایر شرکت های تخصصی حاضر، به بیان تجارب ، دستاورد ها و اقدامات شاخص خود در موضوعاتی چون تجهیز چاه ها به ابزارهای سنجش و مدیریت برداشت آب در یزد، طراحی و پیاده سازی بانک و بازار حقوق آب در دشت خواف توسط شرکت رهدوان سپهر اندیشه، دیسپچینگ چاه های آب در خراسان رضوی، انسداد چاه های غیرمجاز و پایداری آن در دشت قزوین، حذف اضافه برداشت از چاه های استان خراسان جنوبی، ریسک های قنوات، تولید، نگهداری و بهره برداری از آب های زیرزمینی، آب چاه های مجاز کشاورزی دشت مشهد، نقش بهره برداران کشاورزی در تعادل بخشی دشت نیشابور، آسیب پذیری ریسک و خطر پذیری منابع آب زیرزمینی و استفاده از رویکرد مدل بازی در حل اختلاف بین ذینفعان و ذی مدخلان بهره برداری از منابع آب زیرزمینی پرداختند.

همچنین برخی نمایندگان تشکلها ازجمله تشکل بهره برداران دشت نیشابور آقای کرباسی ،به مسائل و مشکلات ایشان در مدیریت برداشت چاهها با وزارتخانه ها و نیز تلاش و موفقیت در تجهیز چاهها به کنتور و انسداد چاههای غیر مجاز در دشت مذکور توضیحات مفصلی ارائه کردند.

شایان ذکر است در پایان این نشست، از تلاشگران عرصه حفاظت از منابع آب های زیرزمینی کشور تقدیر و تشکر به عمل آمد.

 

منبع: انجمن روابط عمومی ایران

مترو کشاورزی حوزه   اخبار برگزیده
  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

اعلام آمادگی فرانسه برای توافق با ایران در وینوزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران تصریح کرد که برای به نتیجه رساندن برجام آمادگی دارند.
مثلث فرانسه بانک صادرات بانک 

  

رونمایی از مربی جدید تراکتورسازیسرمربی جدید تراکتور دستیار خود را روسیه می آورد.
ایلنا تراکتورسازی ایران روسیه 

  

افزایش وام ضروری بازنشستگان به 15 میلیون تومانبازنشستگان کشوری منتظر دریافت وام 15 میلیون تومانی از تیرماه هستند.
ایلنا وام بازنشستگی خبرنگار 

  

فرصت احیای مذاکراتسفر بورل به تهران و تحرکات اخیر در روند مذاکرات برجامی با تحلیل‌های مختلفی همراه شده، مثلا «فرهیختگان» نوشته: اگر بخواهد توافقی اتفاق بیفتد، حداکثر تا نیمه‌ شهریور فرصت باقی است.
فردا سفر تهران روزنامه 

  

رئیس قوه قضاییه، نورانی و معتقد استمن رئیس نورانی قوه قضاییه فعلی را از 50 سال قبل و از دوره نوجوانی می‌شناسم و هم نسبت به خانواده و هم به خودشان شناخت دارم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قوه قضاییه تجاوز 

  

رئیسی: مردم اروپا هم از کوپن استفاده می کنندبرخی از کشور‌های اروپایی نیز به دلیل گرانی کالا‌های اساسی روش تخصیص کوپن را برای توزیع کالا در پیش گرفتند و برخی کالا‌ها را بدین شکل در کشورشان توزیع می‌کنند.
مستقل‌آنلاین گرانی اوکراین دختران 

  

مصوبه مجلس نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی استدکتر گرجی می‌گوید: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی به معنای دقیق کلمه نقض حق دادخواهی شهروندان و بنیان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون 

  اخبار داغ
  

سهم برابر بانک و بورس در تامین کسری بودجه دولت +نموداربراساس گزارش های بانک مرکزی در هفته آخر بهار 1401 دولت توانسته مجموعا هزار و 960 میلیارد تومان اوراق به مشتریان خود بفروشد که سهم بانک ها و بورسی ها برابر بوده است.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک بودجه 

  

خبر کرونایی خوب برای جام جهانیبا اعلام مسووولان بخش اورژانس سازمان بهداشت جهانی کرونا جام‌جهانی 2022 قطر را تهدید نمی کند.
برنا جام جهانی سازمان بهداشت جهانی اورژانس 

  

آمار کرونا در ایران امروز پنجشنبه 9 تیر 1401در طول 24 ساعت گذشته، 3 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 141 هزار و 389 نفر رسید.
اقتصادنیوز ایران 

  

یک بازیکن شاخص دیگر هم از گردونه‌ی رقابت‌های تنیس ویمبلدون کنار رفت.
ورزش۳ شاخص تنیس 

  

سرمایه میلیاردی پرسپولیس در بورسافزایش سرمایه 350 میلیارد تومانی باشگاه پرسپولیس در سازمان بورس ثبت شد.
گسترش سرمایه باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

آبله میمون و کرونا با هم در اتباط اند؟مدیرگروه بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، به تشریح راه های پیشگیری و مقابله با آبله میمونی پرداخت.
مستقل‌آنلاین دانشجو تورم خانواده 

  

شوک به خریداران سکه/افزایش یک میلیون تومانی قیمت سکه امامی/قیمت سکه رکورد زدسکه امامی تا این لحظه 15 میلیون و 550 هزار تومان قیمت خورده است که نسبت به آخرین قیمت معاملاتی روز گذشته افزایش یک میلیون تومانی را ثبت کرده است.
فردا افزایش قیمت قیمت 

  

بازارطلا و ارز 1401/04/09 / قیمت دلار چند؟امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای 18عیار هر گرم یک میلیون و 432 هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 15 میلیون و 400 هزار تومان است.
فردا یورو ارز قیمت 

  

فرار حقیقی ها از بورس /روند نزولی ارزش معاملاتبورس تهران این هفته با افت شاخص ها مواجه شد اما میزان کاهش شاخص ها زیاد نبود و عملا می توان گفت بورس در یک هفته فقط درجا زده است.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

آمار کرونا ایران 9 تیر مشخص شدوزارت بهداشت آخرین آمار ابتلا، بهبودیافتگان و جان‌باختگان ناشی از بیماری کرونا را در کشور اعلام کرد.
۵۵ آنلاین ایران وزارت بهداشت آموزش 

  

ورود سرمایه گذاران بورسی به این بازاربه جرات می‌توان گفت بخش زیادی از سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌های واردشده به بازار مسکن، نتیجه مهاجرت‌‌‌‌‌‌‌‌ سهامداران بورسی به این بازار است.
گسترش سرمایه بهار بهره وری 

  

فوت 3 هموطن کرونایی در شبانه روز گذشته/ شناسایی 529 ابتلای جدیدمتاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 3 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 141 هزار و 389 نفر رسید.
برنا 

  

آمار جدید فوتی های کرونا اعلام شد (9 تیر)براساس اعلام وزارت بهداشت متاسفانه در شبانه روز گذشته 3 هموطن در اثر ابتلا به بیماری کرونا جان خود را از دست دادند.
گسترش وزارت بهداشت