زمان راه اندازی دوباره حج عمره مشخص شد

ایران از سال 1394 پس از حادثه فرودگاه جده، عمره را تعطیل کرد. طبق اعلام سازمان حج و زیارت، پنج میلیون و 800 هزار ایرانی درحال حاضر در نوبت عمره قرار دارند.

زمان راه اندازی دوباره حج عمره مشخص شد

ایران از سال 1394 پس از حادثه فرودگاه جده، عمره را تعطیل کرد. طبق اعلام سازمان حج و زیارت، پنج میلیون و 800 هزار ایرانی درحال حاضر در نوبت عمره قرار دارند.

خواست ایران برای از سرگیری عمره، حفظ امنیت و عزت ایرانی‌ها و اشد مجازات برای ماموران خاطی فرودگاه جده بود. یک سال بعد از آن حادثه، با به جریان افتادن پرونده قضایی و محکوم شدن آن دو مامور سعودی، ایران در جریان مذاکرات حج شرط بازگشت زائران ایرانی به عمره را مطرح کرد، اما توقف روابط دیپلماتیک دو کشور و حضور نداشتن نمایندگان سیاسی ایران در آن کشور، مانع از توافق طرفین درباره عمره و تامین شروط ایران از سوی عربستان بود. تا این‌که سازمان حج و زیارت کشورمان امسال سه راهکار جدید مطرح کرد که وزارت حج عربستان با یکی از آن‌ها موافقت «لفظی» کرد و در نهایت سازمان حج و زیارت اعلام کرد: عمره به شکلی «محدود» امسال از سر گرفته می‌شود.

سازمان حج و زیارت هنوز این محدودیت در عمره را تعریف نکرده است.

راهکار‌های ایران برای برقراری عمره به این شرح بود: افتتاح کنسولگری مستقل، پیگیری مباحث از طریق دفتر حافظ منافع و حضور هیات کنسولی ایران همزمان با موسم عمره بود.

وزیر حج عربستان با استقبال از سومین پیشنهاد ایران گفته بود: هیاتی از وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به عنوان هیات کنسولی می‌تواند در موسم عمره در عربستان حضور داشته باشد و در صورت لزوم به حل مشکلات کنسولی عمره‌گزاران بپردازد که در این خصوص باید میان وزارت امور خارجه ایران و عربستان هماهنگی‌های لازم صورت گیرد.

وزرای خارجه دو کشور هنوز به این توافق واکنشی نشان نداده‌اند. با این حال علی‌رضا رشیدیان امروز در بازگشت از حج، اعلام کرد: اگر عربستان به پیشنهاد‌های ایران پاسخ مثبت بدهد، عمره پس از ماه صفر اجرا می‌شود.

رییس سازمان حج و زیارت امیدوار است: وزارت حج عربستان تا 15 روز دیگر به ایران جواب بدهد.

او گفته است: تضمین کرامت امنیت و آرامش زائران ایرانی مهم‌ترین خواسته ایران در جریان مذاکره با عربستان بود که مورد پذیرش وزارت حج این کشور قرار گرفت.

پایگاه اطلاع‌رسانی حج وزیارت به نقل از علی‌رضا رشیدیان که همراه با آخرین پرواز‌های حجاج به کشور اسلامی امروز به کشور بازگشت، گزارش داده است: در بحث عمره مذاکرات مفصلی با وزیر حج عربستان صورت گرفته و البته چند نکته در این رابطه وجود دارد. نخستین موضوع، تضمین عزت، کرامت و آرامش عمره‌گزاران ایرانی است که وزیر حج عربستان نیز این موضوع را قبول داشت. نکته دیگر ضرورت حمایت‌های کنسولی از عمره‌گزاران است که در این خصوص سه پیشنهاد را مطرح کردیم.

رییس سازمان حج و زیارت درباره پیشنهاد‌های مربوط به حمایت کنسولی که مانع از حضور ایرانی‌ها در عمره شده است، توضیح داد: بازگشایی دفتر کنسولی در عربستان نخستین پیشنهاد بود که بعید می‌دانیم این موضوع عملی شود. پیشنهاد دیگر راه‌اندازی دفتر حافظ منافع بود که باید با پیگیری وزارت امور خارجه اتفاق افتد، اما پیشنهاد دیگر این است که همانند ایام حج تمتع چند نفر از کارکنان وزارت خارجه به عنوان نیروی کنسولی به همراه دست‌اندرکاران حج در سرزمین وحی و در ایام عمره در دفتر نمایندگی مستقر شوند که قرار شد تا 15 روز آینده این پیشنهاد توسط وزارت حج عربستان با پیگیری از وزارت خارجه این کشور، بررسی و پاسخ آن به ما اعلام شود.

او بیان کرد: امیدواریم با برداشته شدن موانع، شاهد اعزام عمره‌گزاران ایرانی به سرزمین وحی باشیم و از طرفی شاهد سفر گردشگران و زائران عربستانی به ایران باشیم.

رشیدیان درباره تاریخ برنامه‌ریزی‌ها برای عمره، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌ها موضوع برای بعد از ماه صفر خواهد بود، چرا که تا ماه صفر هم ما و هم شرایط عربستان مهیای عمره‌گزاران نیست. امیدواریم در 15 روز آینده پاسخ لازم را از وزارت حج عربستان دریافت کنیم و اگر این اتفاق رخ دهد ساماندهی و سازماندهی عمره بعد از ماه صفر انجام خواهد شد.

رییس سازمان حج و زیارت که در بدو ورود به کشور در فرودگاه امام خمینی (ره) این سخنان را مطرح کرد، درباره موضوع حقوق شهدای منا و مسجدالحرام، اظهار کرد: درباره شهدای منا چند جلسه مذاکره داشتیم و نامه رسمی بنده و حجت الاسلام نواب ـ. نماینده، ولی فقیه در امور حج ـ. برای وزارت حج عربستان و امیر مکه ارسال شده است.

وی افزود: درباره حقوق شهدای مسجدالحرام و دادگاه شرکت «بن لادن» یک ذهنیتی برای مردم به وجود آمده بود که تبرئه شدن این شرکت به معنای این است که حقوق شرعی شهدای مسجدالحرام فراموش می‌شود، درحالی که این‌گونه نیست چرا که حقوق شرعی این شهدا موضوعی بین ما و کشور عربستان است و موضوع شرکت نیز بحث حقوقی بین آن‌ها در دادگاه است. تبرئه شدن شرکت از رعایت یا عدم رعایت استاندارد‌های کاری، ربطی به حقوق شهدا ندارد.

رشیدیان درباره آمار فوتی‌های حج امسال نیز گفت: متاسفانه 19 نفر از حجاج ایرانی در زمان حضور در سرزمین وحی فوت کردند که از این تعداد 7 نفر در عربستان دفن شدند و پیکر‌های سایرین به کشور بازگردانده شد.

 

سازمان حج و زیارت حج تمتع عمره   اخبار برگزیده
  

3 خودروی جایگزین پژو 405 چقدر موفق خواهند بود؟روز گذشته ایران خودرو به صورت رسمی برنامه خود برای معرفی مدل‌های جانشین پژو 405 جی‌ال‌ایکس را اعلام کرد. بر این اساس تیپ گازسوز این خودرو جایگزین مدل‌های تاکسی خواهند شد و البته برای پر کردن جای خالی مدل محبوب بنزینی سمند، پارس و رانا در نظر گرفته شده است. حالا نکته مهم اینجاست که این 3 خودرو در فاز قیمت دیگری قرار دارند.
خودروتک پژو ایران خودرو ایران 

  

تولید یک مدل پراید متوقف نمی شود؟در حالی که بحث توقف تولید پراید جدی است و حتی برنامه زمانبندی آن نیز از سوی شرکت سازنده اعلام شده است، به نظر می رسد تولید دست کم یک مدل از پراید ادامه پیدا خواهد کرد و صحبتی از توقف تولید آن به میان نیامده است.
خودروتک تولید خودرو پژو 

  

نظر رهبر انقلاب در مورد «چندهمسری»/ بیانیه 3 کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران/ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به 9 متهم اقتصادی/ شکایت 100 دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارتانتقاد یک وکیل دادگستری از عدم مشخص شدن سرنوشت پرونده معاون شهردار پیشین و عضو دفتر رئیس قوه قضائیه، گزارش نشنال اینترست از آمادگی سیستم دفاعی ایران برای مقابله با تهدیدها، بیانیه 3 کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران، آغاز ثبت نام داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره­ ی مجلس از 10 آذر،‌ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به 9 متهم اقتصادی، شکایت 100 دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارت، ...
ایلنا رهبر انقلاب ستاد انتخابات کشور ایران 

  

اگر ترامپ دانشجوی تاریخ بود، می‌دانست که در سال 1964، آمریکا درگیری طولانی و خونینی در ویتنام را با بهانه حمله به دو ناوشکن در آب‌های جنوب چین شروع کرد. لذا اگر ترامپ به‌دنبال دلیلی برای انتقام‌جویی علیه ایران باشد، می‌تواند مطمئن باشد که لیستی بلند از اقدامات تحریک‌آمیز را در جیبش حمل می‌کند و انتخاب‌های فراوانی دارد.
نامه نیوز روزنامه ترامپ باراک اوباما 

  

مدیر بخش سیاست عدم اشاعه تسلیحات اتمی در انجمن کنترل تسلیحات آمریکا، گام چهارم کاهش محدودیت‌های ایران به موجب برجام را نقض این توافق بین المللی ندانست و گفت در حال حاضر ایران به دنبال دستیابی به بمب اتم نیست.
نامه نیوز غنی سازی اورانیوم آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

رییسی : عقب نشینی نمی کنیمدستگاه قضایی در مقابله با فساد عادلانه و منصفانه عمل می کند
مثلث قوه قضاییه جمهوری اسلامی حوزه 

  

نشریه آمریکایی : ترامپ جرات جنگ با ایران را نداردفارن افرز نوشت: در مقابل فشار حداکثری آمریکا ایران تاب آورد و قدرتمندتر شد.
مثلث ترامپ جنگ ایران 

  

آنکه در مبارزه با فساد «خط قرمز» داشت احمدی‌نژاد بودذوالنوری مدعی شده بود که رییس جمهور قصد داشته مردم یزد را با هم درگیر کند. روزنامه ایران در سر مقاله خود به اظهارات رییس کمیسیون امنیت ملی پاسخ داد و نوشت: اتفاقاً آخرین تجربه به جان هم انداختن مردم شاهکار دوستان و همفکران جناب ذوالنور در مشهد و در دی ماه سال 96 بود که به سرعت سراسری شد و با تدابیر وزارت کشور و نیروی انتظامی آن آشوب فروکش کرد.»
مستقل‌آنلاین ابوالحسن بنی صدر پدر احمدی نژاد 

  

تحریم مداحان میلیونی/مداح 25 میلیون تومانی نمی‌خواهیم!مسئول «هیئت انصارالمحسن» قم پ: زنگ زدیم به آقایی که متاسفانه در سیمای خودمان اعلام می‌کند من چیزی نمی‌گیرم، گفت برای یک شب 25 میلیون تومان می‌گیرم. 25 میلیون تومان برای نیم ساعت مداحی، یعنی ثانیه‌ای و دقیقه‌ای چند؟ این درد را به کجا ببریم؟ یک نفر دیگر گوشی را برداشته می‌گوید چه جور برنامه‌ای می‌خواهید؟ ... می‌گوید مثلا اگر توی روضه کسی غش کرد، مبلغ می‌رود بالا!»/ایرنا
مستقل‌آنلاین مداحان قم 

  

اظهارات جدید زنگنه درباره «سهمیه‌بندی بنزین»اقتصادنیوز؛ بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت توضیحاتی را درباره مخزن جدید نفتی کشف شده و بحث‌های مطرح شده درباره سهمیه‌بندی بنزین ارائه کرد.
اقتصادنیوز بیژن نامدار زنگنه سهمیه بندی بنزین بنزین