«دوره گردی» عشایر برای فروش دام

عشایر استان ایلام با مشکل فروش دام زنده مازاد مواجه شده اند و در حالی طی دو هفته اخیر وعده های فراوانی برای خرید تضمینی دام عشایر توسط مسئولان داده شده ولی هنوز هیچ چیز عملی نشده است.

«دوره گردی» عشایر برای فروش دام

دامداری یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی در استان ایلام است که باعث اشتغال و کسب و کار بسیاری از خانواده‌های استان شده است.

دامداری در استان ایلام از سابقه‌ای طولانی برخوردار است، این استان با وجود طبیعت و مراتع بکر یکی از قطب‌های تولیدکننده گوشت و لبنیات در کشور به شمار می‌رود.

دامداران ایلامی به عنوان صنفی تولید کننده هیچ‌گاه از تلاش خود برای کمک به امنیت غذایی و اقتصاد کشور دست برنداشته و در این زمینه کمک‌های قابل توجهی را به اقتصاد استان و کشور داشته‌اند اما این قشر زحمت کش همیشه با مشکلات کوچک و بزرگ دسته و پنجه نرم می‌کنند.

عشایر استان ایلام نیز با 60 هزار نفر جمعیت بخشی از قشر دامدار استان محسوب می‌شوند که سالانه یک هزار میلیارد تومان محصولات دامی تولید می‌کنند.

با وجود کمبود بارش در سال زراعی جاری و خشکسالی و همچنین کمبود نهاده‌های دامی، خرید دام زنده مازاد یکی از مشکلاتی است که این روزهای دامداران و عشایر ایلامی با آن مواجه هستند.

دام مازاد عشایر و دامداران استان این روزها خریدار ندارد، عشایر و دامدارها مجبور شده‌اند مثل دوره گردها در خیابان‌ها شهرها برای فروش دام زنده چرخ بزنند.

دولت به عشایر و دامداران استان ایلام کمک کند

یکی از دامداران عشایر در منطقه صالح آباد شهرستان مهران اظهار کرد: هر ساله به دلیل بالا رفتن سن دام، چندین رأس از دام‌ها باید فروخته و با دام‌های جوان و مولد جایگزین شوند، تا بتوانیم تولیدات گوشتی و لبنی خود را در این زمینه افزایش دهیم.

«دوره گردی» عشایر برای فروش دام/مشکل دام مازاد در ایلام حل نشد

روح‌الله حسینی در ادامه گفت: متأسفانه به‌علت عدم خرید به‌موقع تضمینی دولت، مجبور به فروش این دام‌ها با قیمتی پایین به دلالان می‌شویم.

وی در پایان گفت: با توجه به شرایط خشکسالی و عدم وجود نهاده‌های دامی ضروری است مسئولان با قیمت مناسب این دام‌ها را خریداری کرده و در این مورد پیش‌قدم شده تا دست دلالان در این زمینه کوتاه شود.

وعده‌های مسئولان عملی نشد

در حالی که طی دوهفته اخیر وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان امور عشایری کشور وعده‌هایی را برای حل مشکلات عشایر و دامداران استان داده بودند، ولی هنوز چیزی عملی نشده است.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مشکل عشایر و دامداران استان به طور جدی در وزارت جهاد کشاورزی و سازمان امور عشایری پیگیری می‌شود.

علی اکبر بسطامی بیان کرد: قرار بوده وزیر جهاد کشاورزی مسئله خرید تضمینی دام زنده مازاد عشایر را در جلسه ستاد تنظیم بازار مطرح کند.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی در بخش‌های مختلف استان، افزود: متأسفانه نبود برنامه ریزی برای حل مشکلات اقتصادی در استان ایلام بسیار مشهود است.

خشکسالی باعث فروش دام عشایر استان ایلام شده است

مدیرکل امور عشایری استان ایلام نیز گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: عشایر در استان ایلام یک ملیون و 400 هزار رأس دام را د ر اختیار دارند که از این تعداد 300 هزار رأس دام مازاد خود را به دلیل بالا رفتن سن فروخته و با خرید دام‌های جوان جایگزین می‌کنند.

فرشاد یاسمی عنوان کرد: در سال‌های گذشته به دلیل آب‌وهوای مناسب و وجود مراتع و چراگاه کافی، خود دامداران اقدام به خرید و فروش در این زمینه کرده و مشکلات چندانی وجود نداشته است.

وی تصریح کرد: اما امسال با توجه به خشکسالی و وضعیت حاد مراتع و بالا بودن قیمت علوفه و دیگر نهاده‌های دامی، قیمت دام‌های زنده مازاد کاهش پیدا کرده و حضور دلالان برای خرید دام‌های مازاد باعث بروز مشکلاتی برای عشایر شده است.

یاسمی عنوان کرد: دولت در سال‌هایی که منجر به خشکسالی می‌شود با خرید تضمینی دام‌های مازاد عشایر درصدد جلوگیری از سودجویی دلالان در بازار شده و سعی بر این دارد با جلوگیری از خسارات احتمالی بیشتر در این زمینه بار روانی وارد شده بر این قشر زحمت کش را کاهش دهد.

«دوره گردی» عشایر برای فروش دام/مشکل دام مازاد در ایلام حل نشد

وی در پایان با اشاره به این‌که خرید دام مازاد بر نیاز عشایر برعهده شرکت پشتیبانی امور دام است، گفت: طی مکاتبه‌ای که توسط استاندار ایلام با سازمان جهاد کشاورزی و سازمان امور عشایری، شرکت پشتیبانی امور دام صورت گرفته، خرید تضمینی دام مازاد عشایر در دستور کار قرار گرفته و به محض تعیین قیمت مناسب و تصویب آن، در این زمینه اطلاع‌رسانی کافی خواهد شد.

با توجه به نام‌گذاری سال جاری به‌عنوان تولید، پشتیبانی و مانع زدایی ها ضروری است مسئولان مربوط با برنامه ریزی های صحیح و به موقع و پیگیری‌های مستمر برای رفع مشکلات و آسیب‌های این قشر زحمت‌کش کوشیده تا موانع تولید برطرف شود.

خشکسالی و عدم بارش نزولات آسمانی باعث شده است که عشایر و دامداران استان ایلام با مشکلات فراوانی روبرو شوند و زندگی آنان را مختل کرده است.

مشکل فروش دام، کمبود نهاده‌های دامی و افزایش قیمت نهاده‌ها، خشکسالی، کم آبی، حضور دلال‌ها برای خرید کاه و کلش و…از مهمترین مشکلات عشایر و دامداران استان در سال جاری است.

با توجه به گرمای هوا و کم آبی، تابستانی سخت در انتظار عشایر و دامداران استان ایلام است که نیاز است مسئولان از همین حالا برای جلوگیری از بیکار شدن این اقشار زحمت کش راهکارهایی را اتخاذ کنند.

 

منبع: انتخاب

عشایر استان ایلام تنظیم بازار   اخبار برگزیده
  

همه چیز درباره بازگشت خودروسازان خارجیفضای سیاسی کشور متأثر از خبرهای خوب مذاکرات وین، حال و هوایی امیدبخش پیدا کرده است. مذاکرات احیای برجام در وین در جریان است و این‌گونه که معاون وزیر امور خارجه کشورمان خبر می‌دهد در خصوص برداشته شدن تحریم‌های صنعت خودرو نیز مذاکراتی صورت گرفته است.
خودروتک خودروسازان قیمت بازار خودرو 

  

سر نخ تخریب رئیسی کجاست؟سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، با اشاره به آغاز موتورتخریب و عملیات روانی رقیب، گفت: هیچ اختلافی در جریان نیروهای اختلاف وجود ندارد و لازم است تا نیروهای انقلاب نسبت به دام اختلاف افکنی هوشیار باشند.
مثلث بهرام رادان مصاحبه حسن روحانی 

  

چرا دولت نمی‌تواند از اقشار ضعیف جامعه حمایت کند؟ / ناکارآمدیِ برخی دولت‌ها در سایه‌ی افزایش قیمت نفت پنهان می‌شودغلامعلی فرجادی گفت: در کشور ناکارآمدیِ مدیریتی وجود دارد. برخی می‌گویند این دولت، ناکارآمد است اما من می‌گویم فقط این دولت ناکارآمد نبوده، بلکه دولت قبلی هم ناکارآمد بود. بعضی وقت‌ها ناکارآمدیِ دولت‌ها در سایه‌ی افزایش شدید قیمت نفت، مشخص نمی‌شود.
ایلنا دولت بازار کار درآمد 

  

احمدی‌نژاد: اگر رد صلاحیت شوم انتخابات را تحریم می‌کنماحمدی‌نژاد پس از ثبت‌نام در انتخابات 1400 گفت: من با توجه به شرایط کشور و اصرار مردم ثبت نام کردم. اگر رد صلاحیت شوم، انتخابات را قبول ندارم و در آن شرکت نمی‌کنم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ایران 

  

حرکت شوک آور اصلاح طلبان در دقیقه 90! شرق نوشت:هیچ‌کدام از نامزدهای انتخاباتی که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند برای آحاد مردم شوق‌برانگیز نیستند. این نکته به خصلت‌های فردی آنان بازنمی‌گردد؛ طرفه آنکه برخی از این نامزدها ازجمله محمود احمدی‌نژاد تغییر وضعیت را درنیافته و با بالارفتن از نرده‌های وزارت کشور تلاش می‌کند جذابیت ازدست‌رفته خود را بازیابد. این مواجهه با مردم، بی‌احترامی به شعور آنان و کلیشه‌ای است از جنس رفتار…
فردا اصلاح طلبان احمدی نژاد اصولگرایان 

  

بی‌تدبیری مدیران موجب ناامیدی فیلمسازها شده/ خیال آقایان راحت «خط باریک قرمز» را رها می‌کنم/ یکی دو پلتفرم و بخشی از مدیریت سینما زیاده از حد با دست باز و رفاقت عمل می‌کندکارگردان مستند «خط باریک قرمز» که جوایز متعددی از جشنواره‌های داخلی و خارجی دریافت کرده و توانست موجب بازگشت به زندگی هشت نوجوان بزهکار و رهایی یک نوجوان از اعدام شد، درباره شرایط سخت مستندسازی اجتماعی گفت: کسی که باید این فیلم را ببیند شخص ریاست قوه قضاییه است.
ایلنا اینستاگرام تهران شیراز 

  

پیش بینی بورس ‌شنبه /بورس در انتظار گزاش‌های مالیدر هفته پایانی اردیبهشت ماه رفته رفته گزارش‌های 12 ماهه شرکت‌ها نیز منتشر خواهد شد. انتشار گزارش‌های مالی می‌تواند انتظارات فعالان بازار را واقعی‌تر کند.
اقتصادنیوز ماه 

  

کاهش قطره چکانی قیمت خودرو در بازار کم مشتریبازار خودرو که چندی است با کمبود خریدار مواجه شده، در اولین هفته بعد از پایان محدودیت ها نیز باز روی مشتری را به خود ندید و قیمت ها نیز به صورت قطره چکانی روند نزولی به خود گرفتند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ایران به دنبال لغو تمامی تحریم‌ها است، نه تعلیق آنهاتبریز- نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه ایران به دنبال لغو تمامی تحریم‌ها است نه تعلیق آنها، گفت: باید مسئولان کشورمان در مذاکرات وین هوشیار باشند.
۵۵ آنلاین ایران تبریز وین 

  

حمله تند مجیدی به وزیر ارتباطات بعد از باخت در دربی 95مجیدی:در هر دو نیمه از پرسپولیس بهتر بودیم/ مسئولیت باخت را گردن می‌گیرم
خانه فوتبال فرهاد مجیدی بهرام رادان ازدواج 

  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  اخبار داغ
  

واکنش قیمت دلار به ثبت نام همتیهمزمان با ثبت نامه عبدالناصر همتی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 قیمت دلار افزایش یافت.
فردا قیمت دلار بانک مرکزی 

  

صدور بیش از 7 میلیون جریمه کروناییرییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا از صدور بیش از 7 میلیون جریمه کرونایی خبرداد.
برنا پلیس رانندگی 

  

نزول شاخص هم وزن بورس/ سقوط قیمت 69 درصد نمادهای بازار + نموداراقتصادنیوز: امروز 25 اردیبهشت 1400 شاخص کل بورس صعود کرد اما شاخص هم وزن 2 هزار و 967 واحد نزول کرد.
اقتصادنیوز شاخص وزن قیمت 

  

آیا افزایش ضربان قلب پس از تزریق واکسن کرونا طبیعی است؟محققان با گردآوری اطلاعات بیش از 4 هزار شهروند آمریکایی با استفاده از یک برنامه گوشی هوشمند موسوم به
خبرفوری قلب سازمان بهداشت جهانی شهروند 

  

کاهش 80 درصدی سفر خارجی/ گرانی ارز و کرونا مسیر سفرها را عوض کرددر حالی در سال گذشته تردد مسافرت های خارجی 80 درصد کاهش داشته است که مسئولان گمرک ایران دلیل آن را م
خبرفوری سفر گرانی ارز 

  

تست کرونای تیم ملی والیبال ایران منفی شدنتیجه آزمایش کرونای صبح امروز (شنبه، 25 اردیبهشت ماه) اعضای تیم ملی والیبال ایران منفی شد تا تمرینات بدون مشکل پیگیری شود و مرحله جدید اردوی این تیم برگزار شود.
اعتماد والیبال ایران ماه 

  

مجوز افزایش سرمایه شرکت بیمه دی از سوی سازمان بورس صادر شدتقاضای افزایش سرمایه و انتشار سهام جدید شرکت بیمه دی (سهامی عام) در سازمان بورس مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به اینکه مواردی حاکی از مغایرت با قوانین و مقررات مربوط در انتشار سهام ملاحظه نگردید، طی اطلاعیه ای این سازمان انجام افزایش سرمایه شرکت بیمه دی را بلامانع دانست.
مستقل‌آنلاین سرمایه بیمه بیمه مرکزی 

  

کرونا این صنعت را به خاک سیاه نشانداقتصادنیوز :‌اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت تولید صنعتی کشورهای جهانی در فصل پایانی سال 2020 پرداخته است.
اقتصادنیوز صنعت تهران اتاق بازرگانی