اظهارنظر های غیر علمی درباره سیل امام زاده داوود | چرا ؟

حضور و اظهارنظرهای غیرعلمی افراد غیر مرتبط در موضوع سیل امام‌زاده داوود و نقش آن در افزایش خسارات سیل، موضوعی است که باید توسط مراجع ذی‌صلاح بررسی شود.

اظهارنظر های غیر علمی درباره سیل امام زاده داوود | چرا ؟

اظهارنظر های غیر علمی درباره سیل امام زاده داوود

حضور و اظهارنظرهای غیرعلمی افراد غیر مرتبط در موضوع سیل امام‌زاده داوود و نقش آن در افزایش خسارات سیل، موضوعی است که باید توسط مراجع ذی‌صلاح بررسی شود.

بارش‌های موسمی در روزهای اخیر علاوه بر خسارات بر جا گذشته و آب قابل توجه در سدها و سفرهای زیرزمینی کشور از یک مسئله دیگر در فضای سیاست‌گذاری کشور پرده‌ برداشت.

پیش از ورود به ماجرا باید بدانیم، در تمامی دستورالعمل‌های مواجهه با بحران در سراسر دنیا، یک رکن اصلی مدیریت شرایط بحرانی،  عدم حضور آن دسته شهروندان در صحنه است که مسئولیت و یا وظیفه‌ای در راستای کاهش سطح بحران بحران ندارند. این مسئله شاید به کرات در بحران‌های کشور دیده شده است، برای مثال زمانی که ساختمان پلاسکو طعمه حریق شد، تجمع مردم سبب کندی خدمت رسانی دستگاه‌های دارای مسئولیت شد و شاید زمینه تشدید خسارات را فراهم کرد.

با وجود تجربه حضور افراد فاقد مسئولیت در بحران‌ها، باز هم در یک بحران دیگر شاهد بروز این مسئله بودیم. جایی که در اولین ساعات وقوع سیل امام‌زاده داوود به عنوان منطقه‌ای که در تقسیمات جغرافیایی ذیل استان مازندران است، شاهد حضور شهردار تهران به همراه تعدادی از نماینده‌های استان تهران در صحنه بودیم.

بر این اساس حضور این افراد با توجه به عدم مسئولیت تفاوتی با تجمع مردم در ساختمان پلاسکو نداشت و هردو به دشوار شدن شرایط خدمت‌رسانی به مردم ختم شد.

اظهارنظرهای غیرعلمی در مسئله سیل امام‌زاده داوود

 نکته جالب توجه در مسئله حضور افراد بدون مسئولیت در بحران سیل امام‌زاده داوود، اظهارنظرات بدون جنبه کارشناسی در زمان وقوع سیلاب بود. اظهارنظراتی که در شرایط بحرانی نه‌تنها به تسکین افکار عمومی کمک نکرد بلکه زمینه ایجاد اضطراب را نیز فراهم کرد.

در همین راستا، در اولین اظهارنظرها سید نظام‌الدین موسوی با حضور در منطقه گفت:«با مقصران احتمالی سیل برخورد خواهد شد.»

این اظهار نظر نماینده مردم تهران در شرایطی که به واسطه وقوع بحران شاهد افزایش نگرانی مردم هستیم، به معنای آن است که بدون هیچ زیربنای کارشناسی زمینه تشدید اضطراب به وجود آمده است.

فراموشی آموخته‌های دبستان به منظور دیده شدن

از سوی دیگر با وجود اینکه این حادثه ارتباطی با شورای شهر تهران ندارد اما اعضای شورای شهر پایتخت نخواستند از این سوژه روز جامعه به عنوان یک عنصر دیده شدن بگذرند و پیرامون آن اظهار نظر نکنند.

بر این مبنا اخیرا، حجت‌الاسلام سید محمد آقامیری رییس کمیته عمران شورای شهر تهران در اظهارنظر عجیب گفته است:« رودخانه های بالادست تهران خارج از شهر تهران است و باید وزرات نیرو و جهاد کشاورزی نسبت به لایروبی و نگهداشت رودخانه پاسخگو باشند.»

این اظهار نظر حجت‌الاسلام آقامیری به این دلیل عجیب است که هیچ مبنای علمی در آن دیده نمی‌شود. در همین رابطه سعید نیکی‌سخن، استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین گفت:« در تمامی متونی دانشگاهی ذکر شده که رودخانه با شیب بالای 15 درجه و در اصلاح مقطع پایین به دلیل عدم شکل‌گیری گل ولای نیازی به لایروبی ندارد.»

وی ادامه داد: «تمامی مقاطع رودخانه‌ای سیل امام‌زاده داوود(ع) شیب بالا و مقطع کم دارند و اساسا گل و لایی شکل نمی‌گیرد که نیاز به لایروبی باشد.»

این استاد دانشگاه گفت:« شناخت از مسئله عدم بارگذاری گل و لای در رودخانه‌های بالادست به تحصیلات دانشگاهی نیاز ندارد و در کلاس چهارم ابتدایی در سر فصل توضیحات تشکیل جلگه این مسئله به دانش‌آموزان 10 ساله تدریس می‌شود.»

علاوه بر این استاد دانشگاه، رییس سازمان مدیریت بحران کشور نیز در واکنش به طرح مسئله لایروبی در سیل امام‌زاده داوود گفته بود:« شیب گذر آب در این مناطق بسیار زیاد است و عملا ما در آن مسیر گل و لای برجای مانده نداریم که نیاز به لایروبی باشد، بر این مبنا این فرضیه که نبود لایروبی شدت خسارات را افزایش داده اصلا صحیح نیست. »

مراجع ذی‌صلاح بررسی سیل امام‌زاده داوود، نقش اظهارنظر و حضور افراد غیر مرتبط در افزایش خسارات را بررسی کنند

در حقیقت به نظر می‌رسد، جذابیت سوار شدن بر یک سوژه روز در افکار عمومی زمینه فراموشی آموخته‎‌های دبستان برخی افراد را فراهم کرده است و سبب شده تا شاهد اظهارنظرهای بدون پشتوانه علمی باشیم.

با توجه به مجموع اظهارات بیان شده به نظر می‌رسد، مراجع ذی‌صلاح بررسی سیل امام‌زاده داوود، علاوه بر بررسی دلایل فنی سیلاب باید نقش حضور و اظهارنظر افراد غیرمرتبط بر تشدید خسارات این سیلاب را نیز در دستور کار قرار داده و به منظور جلوگیری از تکرار چنین شرایطی با خاطیان برخورد کند.

منبع: اقتصاد آنلاین

سیل شورای شهر تهران کشاورزی   اخبار برگزیده
  

قشم ایر رکورد دار کیفیت و امنیت پروازIATA گواهینامه معتبرIOSA را برای سومین بار تمدید کرد!
اقتصادنیوز 

  

سرلشکر باقری پیام دادسرلشکر باقری با صدور پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار تاکید کرد: دشمن در تهاجم ترکیبی همه‌جانبه علیه ملت ایران، همه توان و امکانات خود را بسیج کرده از این رو در مقابله با ایجاد شبهه توسط دشمن در مسیر جهاد تبیین امری ضروری است.
فردا سربازی خبرنگار ایران 

  

هدفگذاری صنعت بیمه در راستای کاهش دغدغه های دولت و مردم استکاهش دغدغه های دولت در خصوص جبران خسارت های مردم در حوادث گوناگون از اهداف دارای اولویت صنعت بیمه به شمار می رود.
ایلنا صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  

تلاش دولت و رئیس‌جمهور خدمت‌رسانی به مردم استوزیر کشور گفت: در مورد این دولت که امروز خودش را دولت مردمی و متعهد به اسلام و خدمت به مردم می‌داند باید بتوانیم خدمات را تشریح کنیم. دولت و در راس آن آقای رئیس‌جمهور تلا‌شان این است که به مردم خدمت کنند.
ایلنا دولت رئیس جمهور حوزه 

  

تغییر قیمت بنزین تصویب شد؟ | گرانی قیمت بنزین در راه استطرح بنزین برای همه از کیش به پاستور رسیده و منتظر جلسه بررسی در حضور رئیس جمهور است. همزمان با جدی شدن طرح بنزین برای همه، زمزمه‌هایی در خصوص تغییر قیمت بنزین هم شنیده می‌شود. چه تغییراتی در انتظار بنزین است؟
مثلث قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان استرئیس اتحادیه صنف کفاشان دستدوز گفت:‌ تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان است.
ایلنا تولید جوانان مسکو 

  

دستیار وزیر خارجه:دایران در بازسازی سوریه برادرانه کنار مردم خواهد بوددستیار وزیر امور خارجه ایران گفت: ملت ایران برادرانه و بدون قید و شرط به منظور بازسازی سوریه، کنار مردم ما بوده و خواهد بود.
فردا سوریه ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

ریزش قیمت سکه در بازار | انواع سکه چند شد؟هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید (امامی) امروز به 14 میلیون و 601 هزار تومان رسید.
نامه نیوز قیمت خودرو بهار 

  

بورس کالا راه نجات صنعت خودرو است/ غزل خداحافظی با خریداران قلابی خودرومحمدرضا نجفی منش دبیر انجمن سازندگان قطعات خودرو گفت: با عرضه خودرو در بورس کالا و کشف واقعی قیمت ها در تقابل عرضه و تقاضا، صف طولانی خریداران قلابی خودرو که ماه هاست برای دریافت رانت از این صف خارج نمی شوند، جمع شده و بدون شک با عرضه های منظم خودرو علاوه بر حمایت از تولیدکننده، شاهد تعادل بازار نیز خواهیم بود.
ایلنا بورس کالا صنعت خودرو 

  

بزرگ ترین رشد تابستانی شاخص بورس/دومین ورود پول در مرداداقتصادنیوز: در معاملات امروز 22 مرداد بورس تهران، شاخص‌ کل بازار سهام رشد کرد و شاهد تزریق پول حقیقی به بورس بودیم.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران پول 

  

3315 ابتلا و 55 فوتی؛ آخرین آمار روزانه کرونا در کشوردر شبانه روز گذشته 3315 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده و 55 بیمار نیز فوت کردند.
ایلنا وزارت بهداشت 

  

آمار کرونا امروز 22 مرداد 1401 / پایان موج هفتم کرونا در راه است؟بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 3315 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده و 55 بیمار نیز فوت کردند.
نامه نیوز خودرو وزارت بهداشت پول 

  

آمار امروز کرونا 22 مرداد | 3315 ابتلا و 55 فوتیبنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 3315 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده و 55 بیمار نیز فوت کردند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت 

  

جهش شاخص بورس /4 گروه ریالی سبزپوش شدنداقتصادنیوز: امروز قیمت سهام تمامی نمادهای گروه‌های «خودرو و ساخت قطعات»، «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری»، «سرمایه‌گذاری‌ها» و «شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی» افزایش یافت و این 4 گروه یکپارچه سبزپوش شدند.
اقتصادنیوز شاخص قیمت سهام 

  

آخرین آمار کرونا در کشور(22مرداد)بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 3315 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده و 55 بیمار نیز فوت کردند.
گسترش وزارت بهداشت 

  

همراه داشتن کارت واکسن کرونا برای زائرین اربعین الزامی استفرماندار شهرستان مرزی مهران گفت: زائران علاوه بر همراه داشتن گذرنامه برای خروج از مرز به عتبات عالیات باید حتما 2 دُز واکسن کرونا تزریق کرده و کارت واکسن همراه داشته باشند.
برنا اربعین گذرنامه 

  

عبور پرقدرت شاخص بورس از نیمه کانالاقتصادنیوز: در بازار معاملات امروز بازار سهام، شاخص بورس در اولین دقایق معاملات از نیمه کانال بالاتر آمد و رکورد بیشترین رشد در 2 ماه اخیر را به ثبت رساند.
اقتصادنیوز شاخص سهام ماه 

  

قیمت دلار سقوط کرد | هجوم مردم برای فروش دلارهای خانگی | قیمت دلار امروز 22 مرداد چند؟ طی روزهای اخیر و همزمان با اعلام برخی اخبار سیاسی و گمانه‌زنی‌ها از نتایج مذاکرات، بازار ارز وارد مدار کاهشی شده و قیمت دلار در کانال 30 هزار تومان قرار گرفته است. فعالان بازار جو موجود در بازار ارز را مثبت اعلام کرده و معتقدند قیمت ارز احتمالاً همین روال را طی خواهد کرد و در کانال‌های پایین‌تری قرار می گیرد. دبیرکل کانون صرافان: اگر مدیریت بازار براساس عرضه و تقاضا و بدون…
نامه نیوز قیمت ارز قیمت دلار 

  

پیام آمریکایی به قیمت دلار /قیمت طلا پایین آمدبه نظر می رسد سیگنال های ضد و نقیض برجامی بازار ارز تهران را تحت تاثیر قرار داده است ، قیمت طلا هم در مقایسه با دیروز پایین آمد .
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز