ایلنا   |  اجتماعی  |  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.

«مهدی گلشنی» عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این سوال که چرا این شورا به رغم داشتن دغدغه شایسته‌سالاری تاکنون به مسئله سِمت‌های متعدد برخی مسئولان ورود نکرده و مصوبه‌ای برای جلوگیری از آن نداشته است؟ گفت: در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطلقا مصوبه‌ای در این زمینه وجود ندارد و در حقیقت آنطور که انتظار می‌رود، شورا آن طور که باید نسبت به مسائل فرهنگی کشور دقت ندارد و مسائل را رصد نمی‌کند، چرا که همین موضوع مورد اشاره خود یک مساله است.

انتقاد از سکوت نخبگان در مقابل‌ فقدان شایسته‌سالاری

وی گفت: برخی از افراد در کشور ما به قدری مشاغل دارند که من حیرت می‌کنم، در حالی که این مسئله در کشورهای دیگر خیلی کم‌نظیر است. به نظر من به طور کلی یک غفلت عمومی در خیلی از تحصیل کرده‌ها و رجال در این زمینه وجود دارد و به این مسائل نمی‌پردازند، اگر از سوی نخبگان و اهالی علم نسبت به این مسئله انتقاد می‌شد، مساله حل شدنی بود، اما آن‌ها از ابتدا سکوت کردند و به همین خاطر این مسائل ادامه پیدا کرد.

گلشنی با تاکید بر لزوم شکسته شدن سکوت نخبگان در مقابل‌ عدم شایسته سالاری و تعدد مشاغل بیان کرد: اهالی علم و تحصیلکرده‌های ما اگرچه دغدغه دارند، اما در عین حال در حالت انفعالی هستند. نخبگان شرعا و عرفا وظیفه دارند این مسائل را بگویند، ولی معمولا سکوت می‌کنند.

"احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: این یعنی احساس مسئولیت در کشور ما خیلی کم است و این به خاطر تربیت افراد است. تقریبا تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.

وی اضافه کرد: کدام دانشگاه‌ها و مدارس ما به تربیت می‌پردازند؟ آن‌ها فقط بحث تدریس را پیش گرفته‌اند. باید به دانش آموزان و دانشجویان آموزش داده شود که احساس مسئولیت داشته باشند و یا اگر فردی به کاری نمی‌رسد و وقت آن را ندارد، مسئولیت قبول نکند، همه اینها به این دلیل است که صحبت سیاست و اقتصاد هست، ولی حرفی از فرهنگ نیست.

من نسبت به وضعیت فعلی شورای عالی انقلاب فرهنگی اعتراض دارم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: من نسبت به وضعیت فعلی شورای عالی انقلاب فرهنگی اعتراض دارم، آن‌ها مسئول هستند و باید این مسائل حساس را ببینند و نسبت به آن عکس‌العمل نشان دهند.

وی در پاسخ به این سوال که شما به عنوان عضو این شورا و کسی که دغدغه شایسته‌سالاری را دارد، آیا این موضوع را مطرح کرده‌اید تا راهکاری برای آن در نظر گرفته شود؟ گفت: من خیلی موارد را برای جلوگیری از این مسئله پیشنهاد کردم، اما هیچ اهمیتی به آن داده نشد، زیرا در کل انفعال وجود دارد.

وی بیان کرد: به نظرم شورا باید مسائل جامعه را رصد کند و ببیند چه اشکالات، قوانین و اموری در جامعه‌ وجود دارد، اما از آنجایی که حساسیتی نسبت به مساله مورد اشاره وجود دارد، از این رو ضرورت دارد که اهل علم بیدار شوند.

نخبگان نباید ناامید شوند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اهل علم باید در مواجه با این قضیه به شکل کاملا فعالانه و از طریق مقاله و رسانه‌ها هشدار دهند. من بارها در مصاحبه‌هایم گفته‌ام که اگر اهالی علم و نخبگان در مصاحبه، رسانه‌ها و مقالات در این خصوص حرف بزنند، مسئولان مجبور می‌شوند، این رویه را تغییر دهند، اما همانطور که گفتم آنها سکوت کرده‌اند، در حالی که سدی برای پیگیری این مسئله وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه نخبگان نباید هیچ‌گاه در پیگیری مسئله‌ای ناامید شوند، چرا که ما مسلمان هستیم و یک مسلمان ناامید نمی‌شود، گفت: من برخی شاگردانم را می‌بینم که نخبه هستند و هزاران مشکل هم سر راه آن‌ها بوده، اما ناامید نشدند. ناامیدی برای مسلمان ایراد است و کسی که به خدا ایمان داشته باشد، هیچ وقت نباید ناامید شود.

گلشنی گفت: در بعضی مواقع افرادی بدون شایستگی در سمتی قرار می‌گیرند و اشخاصی را زیر دست خود می‌گذارند که نتوانند سوالی از آن شخص مسئول کنند و همین رویه سلسله‌وار تا پایین می‌رود. به عنوان مثال اگر یک وزیری بی‌کفایت باشد، برای اینکه ایرادی به او نگیرند، بقیه روسا را هم از میان افراد بی‌صلاحیت انتخاب می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه برخی صلاحت شغلی که در آن هستند را ندارند، گفت: بعضا مشاغلی به افراد داده می‌شود که مطلقا صلاحیت آن را ندارد.

تعدد شغل موجب بی‌فایده شدن تمام آن مشاغل خواهد شد

وی تصریح کرد: برخی حتی برای یک شغل هم صلاحیت ندارند، دیگر چه برسد به چندین شغل. مساله فقط تعدد مشاغل نیست، بلکه‌ عدم صلاحیت نیز وجود دارد. البته تعدد شغل هم یکی از مشکلات است و از طرفی باید این نکته را هم در نظر گرفت که تعدد شغل موجب بی‌فایده شدن تمام آن مشاغل خواهد شد.بزرگترین نابغه‌ها هم اگر تعدد مشاغل داشته باشند، نمی‌توانند وقت‌شان را درست صرف یک کار کنند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

پیش ‌بینی بورس برای فردا (یک تیر)محمد باقر خادمی کارشناس بازار سرمایه گفت: روند بازار تا یکی دو ماه آینده معقول‌تر نسبت به حال شود و مثبت پیش برود.
گسترش سرمایه ماه پتروشیمی 

  

کانال های جدید تامین مالی در مناطق آزاد با راه اندازی بورس بین المللمشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه بورس بین‌الملل در کیش به زودی و پس از صدور مجوز از سوی شورای عالی بورس افتتاح خواهد شد، گفت: این بورس برای جذب سرمایه‌های خارجی و تامین مالی ارزی راه‌اندازی می‌شود.
شما‌نیوز مناطق آزاد بانک مرکزی بانک 

  

آیا واقعا پلاسما درمانی مبتلایان به کرونا شکست خورد؟متخصصان عفونی می‌گویند: پلاسما درمانی عوارض زیادی دارد و دیگر استفاده نمی‌شود اما معاون فنی سازمان انتقال خون ایران تأکید می‌کند که برای استفاده از این روش از سوی پزشکان مقاومت وجود دارد. اگر از آن به موقع استفاده شود، منجر به کاهش مرگ‌های کرونایی می‌شود.
برنا انتقال خون ایران مرگ 

  

هنرمند مشهوری که بر اثر کرونا درگذشتمصطفی قادرپناه از هنرمندان شناخته‌شده و ماهر در عرصه ساخت تار بر اثر بیماری کرونا درگذشت.
۵۵ آنلاین هنرمندان موسیقی خانه موسیقی 

  

بورس خرداد ماه را با بازدهی مثبت به پایان بردامروز 31 خرداد 1400 شاخص کل بورس تهران تا سطح یک میلیون و 168 هزار واحد بالا آمد و خرداد ماه را 14 هزار واحد بالاتر از آخرین روز کاری اردیبهشت به پایان برد.
۵۵ آنلاین بورس کالا بورس تهران ماه 

  

151 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شدامروز برای دهمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 151 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل با رشد 4 هزار و 833 واحدی به رقم یک میلیون و 168 هزار و 589 واحد رسید.
گسترش پول بورس تهران مالکیت 

  

سردرد کرونایی چه مدلی است؟تنها راهی که از طریق آن می توان متوجه شد که آیا سردرد به علت ویروس کرونا ایجاد شده است یا خیر، این است که ببینید همراه با سردرد چه علائم دیگری دارید.
برنا ویروس 

  

زالی: توقف سیر نزولی کرونا در تهرانفرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به کاهش میزان بستری‌ها در مراکز درمانی اعلام کرد: سیر نزولی کرونا در پایتخت متوقف شده است.
۵۵ آنلاین علیرضا زالی درمان تهران 

  

توضیحاتی مهم درباره نامه اولویت تزریق واکسن کروناروابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد: نامه منتشر شده تحت عنوان دستورالعمل اجرایی اولویت تزریق واکسن کووید 19 جعلی است.
اقتصادنیوز روابط عمومی وزارت بهداشت دستورالعمل 

  

بورس تهران سبز پوش به استقبال تابستان رفتاقتصادنیوز: امروز 31 خرداد 1400 شاخص کل بورس تهران تا سطح یک میلیون و 168 هزار واحد بالا آمد و خرداد ماه را 14 هزار واحد بالاتر از آخرین روز کاری اردیبهشت به پایان برد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

اطلاعیه وزارت بهداشت درباره زمان تزریق دوز دوم واکسن کرونادر اطلاعیه وزارت بهداشت تاکید شده است که افرادی که اولین واکسن کووید 19 را دریافت کرده اند، تا قبل ا
خبرفوری وزارت بهداشت درمان سلامت